A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tannoy 10R RN7EB + M1 dóm
Az egész úgy kezdődött, hogy házimozis célokra kellett készítenünk egy régi fórumos ismerőssel két front hangsugárzót. Nekem erről szinte rögtön a Tannoy hangszórók jutottak eszembe, mert ugyan nem tökéletesek, messze vannak a kifinomultabb mélyközepektől, de olcsók, és ezeket annakidején is pontosan erre szánták, a célnak biztosan megfelelnek. Pár évvel ezelőtt is megmértem már néhányat, és már akkor is feltűntek a 10 ohmos mélyközép érdekes tulajdonságai, az átvitel és a T-S paraméterek is arra utalnak, hogy a hangszóró egyszerűen használható kétutas rendszerben, akár a szokásos értelemben vett hangváltó nélkül is.

Ilyen megoldásokkal sokan sokszor kísérleteztek, pl. a SEAS 25TV-EW mélyközép a Dynaco A25 hangsugárzóban, a H087 nagy átmérőjű dóm magas mellett egyetlen soros kondenzátorral illesztve:
http://www.t-linespeakers.org/classics/dynaco.html
És mai változatban a régi terv továbbélése:
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=323&Itemid=277

A módszer a Tannoyoknál is is ugyanez lesz, és az eredmény sem jelentősen rosszabb, de egy áltagos házimozis szinthez bőven megfelel. :-)
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A kiindulás tehát ez a két hangszóró:
RN7EB mélyközép:
[Kép: 342.jpg]
és M1 dóm:
[Kép: 345.jpg]

Az első lépés a doboz volt, a mélyközép T-S paraméterei és a felépítés + mozgórészek alapján kb. 20 literes térfogat tűnt jónak.

Name: tannoy 170mm 10R rn7eb
 Company: Logotech
 Fs =  45.53 Hz
 Qms =  5.763
 Vas =  20.16 liters
 Cms =  0.815 mm/N
 Mms =  15 g
 Rms =  0.745 kg/s
 Xmax =  3 mm
 Xmech =  6 mm
 Sd =  132 sq.cm
 Qes =  0.437
 Re =  9.679 ohms
 Z =  10 ohms
 BL =  9.749 Tm
 Qts =  0.406
 no =  0.42 %
 1-W SPL =  88.38 dB
 2.83-V SPL =  87.55 dB

Azt oldalarányokkal kezdetben nem sokat törődtünk, eretnek módon a próbadoboz belső méretei 20*20*50cm voltak. Minden mérés ebben a dobozban készült.
Egyébként mindig érdemes elkerülni az azonos hosszúságú, vagy egymás egész számú többszörösei oldaléleket, de itt, most, nincs akkora jelentősége.
A magashangszóró süllyesztése viszont most is nagyon fontos, ez nem maradhatott ki. Enélkül sokkal rosszabb lenne a középtartomány 3kHz fölött.

20 literes dobozban, 41T reflexcsővel 50Hz-re hangolva, az alsó határfrekvencia 46-47Hz. A terhelhetőség lineáris tartományon belül kb. 35W, a maximális membránkitéréshez, 45Hz fölött, 100W tartozik, ettől többet nem érdemes a hangsugárzóra bízni.
Az elektromos terhelhetőség 35/60W.

Mélytartomány frekvencia - hangnyomás diagram:

Membránkitérés 100W bemenőteljesítménynél:

35W-nál:

Levegő sebessége a reflexcsőben /100W/:

GD:

Modellezett impedanciamenet:

Már látszik, hogy a csöves erősítők nem fogják annyira szeretni. :-)

Válaszol
Ezután az alap mérések következtek, impedanciamenetek, és a reflexcső-hangolás, csillapítóanyag hatásásnak ellenőrzése.

Mélyközép impedanciamenet szabadon

Magashangszóró imp.

Mélyközép impedanciamenet a dobozban mérve üresen

és csillapítóanyaggal együtt

Jól látszanak a doboz belső rezonanciái, és az is, ahogy a csillapítóanyag hatására középtartományban mérséklődnek, eltűnnek.

Dobozonként egy darab 60*50*3,8cm-es fehér műnyagszálas anyagot használtam, ennek a táblának a felét, az oldalfalaktól és a reflexcsőtől távolabb igazítva. Ízlés szerint lehet többet is használni a mélytartomány hangnyomásának csökkentésére, ha kisebb helyiségbe, vagy falakhoz közel kerül majd a hangsugárzó.

A hangolási frekvencia pontosan 50Hz, a reflexcsövön nem kell alakítani, a mért impedanciamenet szinte hajszálpontosan megegyezik a korábban modellezettel. Mélytartományban tehát minden a legnagyobb rendben.

A magashangszóró körülbelül 1200Hz-en rezonál, ez lehetővé teszi a biztonságos alkalmazást 3kHz fölötti frekvenciákon. Ettől alacsonyabb keresztezéssel már nem működik jól ez a dóm magas, de erre szerencsére nincs is szükség. A váltás nagyjából 4kHz-en lesz majd elsőrendű szürővel.

Válaszol
Elmagyaráznád nekem, hogy miért bízható rá kb 100W 45Hz fölött? Én úgy látom a képen, hogy 58Hz-90Hz-ig kilép(ne) a maximális 5mm-es kitérésből.
Válaszol
Nem figyeltem, átírom 6-ra.

Válaszol
Értem, azt hittem én néztem el valamit. Viszont lenne egy másik kérdésem. Szimuláltam ugyan ezt a dobozt Unibox 4.08-al amit leírtál. 20liter, 50Hz-es hangolás, 63mm átmérőjű cső, minimális csillapítás. Unibox szerint 100W-nál már 9mm mozdulna a kis Tannoy. Ennyire megbízhatatlan lenne az unibox?

http://www.kephost.com/view3.php?filename=a1_2013_8_12_sa23j0c2lb.gif
Válaszol
Ennyire függ a kitérés a külső tényezőktől, pl. erősítő damping faktora, bekötés, kábelek, váltóalkatrészek soros ellenállása, stb. Egyébként ha jól vannak központosítva a mozgórészek, akkor +-10mm-es membránkitérés kb. amit maximum elvisel, a sérülés minimális veszélye mellett. Ez az 5-6mm amit megadtam egy biztonsági határ, ezen belül maradva biztosan nem történik baj.

Válaszol
"erősítő damping faktora, bekötés, kábelek, váltóalkatrészek soros ellenállása, stb"

De ezekkel nem is számol egyik program sem. Azonos infómennyiség mellett 3mm eltérés van az Unibox és a BassBox6pro között. Na most melyiknek lehet hinni?
Válaszol
Mindkettő számol ilyen paraméterekkel, és valószínűleg valahol más alapértelmezett értékeket használ. Szóval akármelyik igaz lehet, körülményektől függően, ahogy korábban írtam.

Válaszol
Az eddigiekkel párhuzamosan az akusztikai méréseket is elkészítettem. Az összetartozó diagramokat a jobb átláthatóság miatt egymásra illesztettem.

Csillapítóayag hatása

Ahogy az impedanciamérésen, ugyanúgy itt is látszik, hogy a csillapítóanyaggal hogyan változik a mély- és középtartomány. A hangolási frekvencia beállításával 50Hz fölött csökken a hangnyomás, alatta viszont emelkedik. Ezzel együtt a doboz belső rezonanciáinak hatása mérséklődik, ha teljesen el nem is tűnnek, de az érzékelhetően zavaró hatás megszűnik.

Mélyközép és magashangszóró, dobozba építve csupaszon, szűrők nélkül

Jól kivehető a 170mm-s Tannoy 1kHz fölött eső átvitele, ezt lehet kihasználni a hangváltó egyszerűsítése érdekében. A magashangszóró érzékenysége ehhez képest kicsit még többnek látszik, de a megfelelő szűrővel váltva pont arra szintre lehet csökkenteni, ami az egyenletes átvitelhez szükséges.

Ez ebben az esetben szerencsénkre mindössze egy darab 4,7uF-os kondenzátor, a magasahnagszóróval sorosan kapcsolva. Az egyszerű PE vagy PP fólia típusok megfelelnek. Például a logotechnél a 100V-os 4,7uF MEB:
http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=1030101&start=21
Ha kicsit nyugodtabbak szeretnénk lenni, esetleg több kisebb értékű kondenzátor párhuzamos kapcsolásával is kiváltható, de nem polarizált ELKO-val nem helyettesíthető, az eltérő ESR érték miatt azzal már erősen megváltozna a szűrő működése.

Így működik az egyszerű váltás

Kisebb kioltások-erősítések láthatók 3kHz-fölötti frekvenciákon, de ezek megbocsáthatóak, a végleges hangnyomás-frekvencia diagram (vastagabb kék vonal) még így is belefér a +-3dB-es határba.

Ha valaki esetleg jobban féltené a dóm magashangszórót, lehet egy kicsit bonyolítani a szűrőt, másodrendű változatban az M1 dómmal párhuzamosan kapcsolva egy körülbelül 390-470uH értékű induktivitást. Ennek a hatását mutatja a következő mérés.

1kHz fölött kicsit csökken a hangnyomás, de jelentősen csökken azokra az alacsonyabb frekvenciákra jutó energiatartalom, amit a magashangszóró felépítése miatt már nem tudna jól kezelni. A kissé loudnesses átvitel pedig ebben a helyzetben nem ördögtől való, még illeszkedik is a mozis elvárásokhoz. Smile Ha mégis zavaró lenne 1,0R/5W soros ellenállással egyszerűen kiegyenlíthető a 10kHz körüli többlet.

Válaszol
Tisztelt shalafi66!

Azt szeretném megkérdezni, hogy nagyságrendileg hasonlóan működhet ez az egyszerű váltás mondjuk egy Monacor dt-99 magas dómmal? Milyen váltást ajánlanál kiindulási alapnak ezzel a Tannoy 10R mélyközéppel együtt?

A másik kérdésem az lenne, hogy ha egy 5.1-es rendszert csinálnék, akkor melyik mélyközepeket használjam a centerhez a Tannoyok közül, ha kettőt szeretnék belőle, illetve lehetséges-e azonos hangváltással mondjuk kettő 4 ohm-ossal ebből a Tannoy mélyközép méretből? Vagy inkább tervezzek 13cm-essel, vagy kössek sorba inkább két 10 ohm-ost és azt váltsam másképp, mint a frontot vagy a surround-ot?

Előre is köszönöm a segítséged!
Válaszol
Kedves Shalafi66!

Azt szeretném megkérdezni, hogy ez a Tannoy 10R RN7EB helyttesíthető-e a jelenleg kapható "TANNOY M4 hangszóró F10" típussal? Vagy az csak színében különbözik? Adatok, mennyire hasonlítanak, mérted már?
Válaszol
Nos, annyit tudok, hogy amit én használtam az arany színű volt, hogy ez miben más, vagy mennyire ugyanaz, azt nem tudom. De valószínű, hogy a lényeg megegyezik. Smile

Válaszol
Köszönöm a választ! A Biztonság kedvéért megpróbálom megmérni.
Válaszol
A Tannoy 10 ohmosból már csak esztétikai hibásak vannak.
Membránjukon nyomódás vagy karc, kosáron egy-két csavar helye sérült a hatból.
Válaszol
Az arany színűből vagy a feketéből?

Ui.: Tegnap rendeltem kettőt.
Válaszol
Csak fekete van már.

Válaszol
Lemértem a fekete színűt, bár még nincs bejáratva rendesen. (Tudom, így sok értelme volt! :-) )

Fs=53,32Hz (bejáratás után gondolom lejjebb megy)
Re=9Ohm
Qms=5,699
Qes=0,582
Qts=0,528
Válaszol
Mindegy, a lényeg így is kivehető. Smile Egyébként meg van ezeknek szórásuk is.

Válaszol
A próbadobozon a reflexcső elöl vagy hátul helyezkedett el?
Válaszol
Az előlapon volt/van. Smile

Válaszol
Kedves Shalafi!

Az lenne a kérdésem feléd, hogy tudnál-e még készíteni tannoy m1 13cm-es mélysugárzóból szélessávút, mert elfekvőben van nálam kettő. Olvastam egy másik topikban hogy ilyesmivel is foglalkoztál. Szeretnék én is centert csinálni. Ha mégsem tudsz akkor mit javasolsz, hogyan használjam fel őket, hogy centert csináljak belőle?

Üdv
Válaszol
ha rám hallgatsz akkor a meglevő két nemszélssávú tannoyt lerakod egy fiókba, és ott is hagyod. Majd rendelsz 1 17es szélessávút és bedobozolod azt Big Grin

indoklás:
feltehetőleg póstázás ide-oda + munkaköltség+ mérés hozzá nagyjából annyit fog nyomni a két hangszóróra mint egy 17 es szélessávú.
Válaszol
Értem, de akkor ha ebben a tannoy frontban gondolkodnék, akkor is a 17est válasszam?
Válaszol
Csak azért kérdem, mert máshol olvastam h érdemes egy hangszóró családban gondolkodni.
Válaszol
házimozizni szerintem teljesen megfelel.
nem kell hangváltóval sem kűzdeni.
és egyszerűen el lehet érni hogy a frontok, center és háttér egyforma legyen.
Válaszol
még egy kérdésem lenne, hogy melyik szélessávút ajánlanád ehhez a Tannoy rendszerhez? Az nem lehet probléma, vagy zavaró az átvitel, ha csak 15khz-ig mennek föl ezek a hangszórók?

Azt még nem tudom h ha 5 ohmos kb egy szélesávú akkor az önmagában kinyirja a 6-16ohmos erősítőt, nem? Simán mégsem lehet rákötni? Nem nagyon vagyok jártas a szélessávúkban ezér4 nem értem.
Válaszol
Honnan jött az 5 ohm ?
http://hangszoro.net/index.php/uj-hangszorok/szelessavuk/17c626a-
ez jó vón házimozihoz, 5 darab megoldja a helyzetet.
2front-2háttér-center.
és felmegy 18 khz ig.
------------------------------------------------------------
a 6-16 ohmos erősítőt 5 ohmos hangszóró kinyírhatná, ha tényleg kipadlózva megy.
egy 1 ohm 20 wattos soros ellenálattal biztosíthatod magad ha úgy érzed.
akkor biztosan nem fogja kinyomni.
Válaszol
Amit ajánlottál 17-est annak elég jó átvitele van. Nem tudom h dobozba építve hogy fog viselkedni az 1khz-18khz közötti 3-4db-es különbség a mélyhangokhoz képest. Ebbe biztos nem érdemes semmilyen hanváltót tenni? Csak azért kérdezem, mert mérni tudok,csak mielőtt beruházok inkább kérdezgetek. Ezt akár sztereóban is vigan el lehet hallgatni gondolom. Gondolkodtam a többi 17-es mélyközépben esetleg egy vifával. Gondolom az azért nagy minőség különbség ehhez az egyutashoz képest.

Tényleg bocsánat h ennyit írok, szeretném hosszútávra használni.

Természetesen a házimozihoz való ötletet értettem, hogy így könnyen lehet egyforma csatornákat létrehozni, csak próbálok körültekinteni a lehetőségek közt.
Válaszol
(2014. 06. 15., 18:36)BobyTailor Írta:  Kedves Shalafi!

Az lenne a kérdésem feléd, hogy tudnál-e még készíteni tannoy m1 13cm-es mélysugárzóból szélessávút, mert elfekvőben van nálam kettő. Olvastam egy másik topikban hogy ilyesmivel is foglalkoztál. Szeretnék én is centert csinálni. Ha mégsem tudsz akkor mit javasolsz, hogyan használjam fel őket, hogy centert csináljak belőle?

Üdv

Lehet ilyet készíteni. Smile

Válaszol
szélessávúak nem igényelnek hangváltót.
bedobozolva elvileg a 17 es szélessávúak teljesen hallgathatóak.

tipikus 17/634 + vifa dóm sokkal jobb mint ez az egyutas dolog, jobb mint a 13 centisekből szélessávút csinálni, jobb mint a leírt tannoy + tannoy dóm.
Válaszol
Akkor szerintetek okos megoldás az h a front és a surround egy 17/ 634 + vifa dóm kétutas rendszer, a center pedig 17c626a egyutas lenne. Mert így sztereóban is oké, de talán házimozira is. Az utóbbiban nem vagyok biztos, de lehetséges lenne? Kapacitásom lenne mindkettő verzióra, hogy megépítsem.
Válaszol
Ha számít a véleményem, én fontnak megépíteném a 17R634+Vifa dóm kétutast, centernek és háttérnek pedig az egyutast.
Válaszol
senem rossz ötlet, bár házimozi szempontból jobb ha a frontok, hátterek és center egyformák.

legolcsóbb és egyszerűbb a 17 es szélessávúval.
jobb evvel a tannoy kétutassal.
legjobb lenne 17/634 + vifa dómmal.

mind az 5 hangfalat.
Válaszol
c626 + r626 is mehet elvileg. Azzal számolni kell, hogy a magastartomány elég irányított a szélessávú miatt. De centernél ez nem akkora baj szerintem.
De a legszebb, ha mind az öt hangsugárzó egyforma, csak akkor a center nem tud a szokásos fektetett lapos formájú lenni.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég