A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keresztváltó alkatrészek (kondik, tekercsek, ellenállás
A váltóhoz használandó kondenzátorok, tekercsek, ellenállások típusairól, fajtáiról lehetne ide írni.
Úgy tudom, tekercsben a magashoz ferritmagosat, a mélyhez légmagosat szoktak használni. Ha magam akarom készíteni, akkor mire ügyeljek? Milyen huzalból (anyag, vastagság), cséve, mag?
Kondiknál úgy tudom, hogy a fóliakondik a jók. Az elko az fújjj. De mi az, hogy MKS, MKT, MKP? Állítólag MKP > MKT > MKS a minőségi sorrend. Meg van réz és ezüst fóliás.
Ha hülyeséget írtam, javítsatok és osszátok, meg amit ti tudtok!
Válaszol
Nos hát ez engem is nagyon érdekelne. Elko az a polarizált? Milyen a polipropilén kondi? .zold.
Válaszol
Részemről a magasba nem tennék ferritmagos tekercset, legyen cak teljesen légmagos az egész. Huzal: zománcozott rézhuzal, vastagság attól függ, 0,5-1,5 mm. Szerintem.
Válaszol
Az oké, hogy rézhuzal, meg zománcozott (mert ugye nem réztömböt akarunk Tongue ) De a pontos anyaga kellene, mert valami olyanok vannak, hogy pl. CuZn, meg mittomén.

OFF: Veszettül be vagyunk lassulva. .forog.

arw: az elko az elektrolit kondenzátor, tehát elektrolit van benne (folyadék), ami kiszáradhat. Ja és igen +/- -a van neki.
Válaszol
Lex Írta:Az oké, hogy rézhuzal, meg zománcozott (mert ugye nem réztömböt akarunk Tongue ) De a pontos anyaga kellene, mert valami olyanok vannak, hogy pl. CuZn, meg mittomén.

Nem tudom pontosan, hogy a rezen kívül mit tartalmaz, de egyébként nem olyan nagy a választék, hogy foglalkozni kelljen, hogy pl. CuZn-e.
Válaszol
Csak a pontosság kedvéért: CuZ, azaz zománcszigetelésű rézhuzal. A réz nem tiszta, ötvözve van. Hirtelen nem mondom meg, hogy mivel, de keményebb és nagyobb húzószilárdságú ettől. A tiszta vörösréz rohadt drága, majdnem aranyárban mérik.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Kedves Mindenki!

Érdemes a kondenzátor-gyártók oldalain megnézni a jelölések szerinti kondenzátorokat, pl. wima.com, vagy bennic.com, vishay.de, stb. oldalakon, ott minden információ le van írva az adott gyártmányról.
Tényleg, a Wima-t miért nem szeretitek?
Miben jobb a Bennic, ha egyáltalán az jobb?
Akkor inkább a PEAGY-kondik, ha gyártják azokat, a C-219 valóban jó hangú.
Üdv! SMA
Válaszol
A wima kondikat én sem szeretem, hangtechniaki célra inkább választom a Siemens, Tesla, Thomson, Remix, ERO fóliakondenzátorokat. A Remix termékeket egyébként ma is gyártják még, igaz elég magas (sajnos túl magas) áron.
A Tesla bipol elkok nem voltak rosszak különben.
Tekercsek, sztem a hangsugárzó tervezett max. teljesítményétől is függ, h. használok-e ferritmagos induktivitást, és ha használok is, hol és milyet. Nem kell eleve elvetni ezeket sem, csak ismerni kell a határaikat, és nem szabad túllépni.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Hja igen, ellenállások, sajnos nehezen lehet jó minőségű, indukciószegény ellenállásokat beszerezni ma már. Szinte egyik nagykereskedő sem tart ilyet, pedig a a remixből is csak a régi készletek ára elfogadható sajnos.

Válaszol
Kedves SMA és Shalafi!
Értem én, hogy ti már a márkáknál tartotok, de sajna én még nem (gondolom, nem vagyok egyedül). A Bennic oldalán valami más van. A Wima oldalán nem derül ki, hogy mi is az MKS, MKT, MKP, ill. nem értek mindent ott se. Ha elmagyaráznátok ezeket, meg a polipropilén és poliészterkondik mibenlétét. Nem a felépítés érdekel, hanem váltóépítés szempontjából, melyiknek mi az előnye/hátránya? Köszi.
Válaszol
Remixnek van valami katalógusa? Vagy honlapja?
Válaszol
Ha olaj-papír kondenzátor közelébe kerültök ,azt okvetlen tegyétek magatokévá .
Válaszol
És hogy lehet felismerni? És ez miért jó?
Válaszol
Van aki nem szereti az olajpapír kondit, lehet, h. okkal.

Válaszol
Nagyon ronda .
Válaszol
Volt Remix: nem tudok honlapról, az SMA által említett szombathelyi PEAGY Passzív Elektronikai Alkatrész Gyártó Kft. folytatja a gyártást, Déri Jánossal a vezetővel beszéltem párszor már.

Szerk, tévedtem, mégis van honlap: http://peagy.van.hu/

Második szerk, az olajpapír kondik többnyire (nem mind) rosszul kezelik az impulzus-szerű jeleket, ezér is lehet tartani tőlük.

Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Pedig a Wima adatlapjain ott vannak az elnevezések, alapanyagok.

Röviden a kondikról, amik hangváltóba, jelátvitelhez jók:
Papír, KCPO, MBGO, olajpapír kondenzátor = főleg régi készülékekben voltak használatosak, nagyméretűek, csatolásra jók, de Én nem javaslom hangváltóba ezeket, nem arra készültek.
MKT = Polietilén ( PETP ) kondenzátor, átlagosan jó, mérsékelt az ára.
MKS = Polisztirol, ( KS, FKS, ) vagy stiroflex-kondenzátor, jobb az előzőnél, rezgőkörökbe, szűréshez ajánlják, jobb hangú, mint az MKT.
MKP = Polipropilén kondenzátor, nagyobb méretű, mint az előzőek, de jobb minőségű is, igaz drágább is. Hangváltókba, csatolónak a legjobb.
Sokan gyártják mindegyik verziót, a felhasználás és a felhasználó dönt.
Vannak jobb hangúak azonos alapanyaggal, mérve lehetnek teljesen azonosak, hangra mégsem, ezért Mindenki mást dícsér. Smile
A PEAGY C-219-es kondija PETP ( MKT ), ha jól láttam az adatlapján.
Jobb hangú, mint a C-223, 243, de mind jobb, mint a papírosak.

Mennyiért kaphatóak és hol a PEAGY kondik?
Üdv! SMA
Válaszol
A PP kondik azért is lehetnek jobbak, mer lényegesen kisebb a belső ellenállásuk (ESR), mint PE társaiknak, tehát kisebb a veszteségük.
A PEAGY alkatrészek mondom, elég drágák, kb. egy éve még viszonteladóként rendeltem 50 db 100nF-os C219-et, 135,- Ft-ért kaptam darabját. Sajnos nem hiszem, h. bárki is tart készletet ilyen beszerzési árak mellett.

A C243-mal különben pozitív tapasztalataim vannak.

Válaszol
Kedves Mindenki!

A hangváltóban a C-219-es kondikat alkalmazom és valamilyen 9(10)W-os kerámia ellenállások lesznek a Zobel hálózatban, valamint a magassugárzó jelosztójában. Ezek az alkatrészek 60W-os hangszóró-terhelhetőséghez megfelelnek, átlagos, otthoni TV-hanghoz, Video, DVD-film nézéséhez.
Elmenne még az 5W-os ellenállás, de jobb a biztonság.
A tekercsek 1mm-es átmérőjű CuMz, zománcozott rézhuzalból készültek sk, 26mm-es átmérőn, 53mm-es tekercselési hosszon, szép, méretes tekercsek.
Melegedni, vagy pláne megolvadni(!), nem fognak. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA! Big Grin
A CuMz milyen fajta huzal és milyeneket ismersz még? Mi a véleményed ezekről? Fentebb már beszéltünk róla, csak nem volt elég infó.
Válaszol
SMA Írta:A hangváltóban a C-219-es kondikat alkalmazom...

SMA? Mennyi ennek a C-219-esnek az ára? Mondjuk példaképpen egy 1 uF-os?
Kerestem de nem találtam róla árlistát! .sir.
Válaszol
Itt egy jó oldal 38,- Ft.
Válaszol
.oh. .oh. Figyelmes vagyok! Azért valamivel barátibbak az árai mint pl. a bennic-nek .zold. .
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Nem ismerem az újabb jelöléseket, mert van sokféle, de a CuMz az műanyag-zománc ( lakk ) szigetelésű rézhuzalt jelöl.
Nekem ebből van egy guriga 1mm-átmérőjű, még békebeli orosz gyártmány, ami "négykilences" minőségű.
Az a zománchuzal jó hangváltóba, amivel a trafókat is tekerik.
Persze, lehet venni High-End zománchuzalt is horribilis áron, de nem "szól" jobban.
Én is innen vettem kondikat, jók, elég pontosak is.
Üdv! SMA
Válaszol
shalafi66 Írta:az olajpapír kondik többnyire (nem mind) rosszul kezelik az impulzus-szerű jeleket, ezér is lehet tartani tőlük.
Ez a hangjában hogy mutatkozik? Pl. sziszegős lesz a hang? Tényleg, melyik alkatrész a bűnös,
ami a sziszegősséget okozza a magas hangjában? Ellenállás vagy kondi ?
Üdv, Péter
Válaszol
SMA Írta:CuMz az műanyag-zománc ( lakk ) szigetelésű rézhuzalt jelöl.
Nekem ebből van egy guriga 1mm-átmérőjű, még békebeli orosz gyártmány, ami "négykilences" minőségű.
Elnézést, egy kis OFF következik...

Kedves SMA!

Úgy tudom, magadnak gyártod a tekercseket. Tudnál gyártani (nekem) adott értékű tekrencet?
Ha igen mennyiért, hogyan? Van-e alkatrészed hozzá (amire feltekered a huzalt) vagy venni kell?
Érdekelnek a részletek. Pl. 0.4mH , 0.7mH , 1.3mH /ezek csak hasraütős számok/ Smile
Ha ez nagyon off, kérem Shalafi, továbbitsd SMA felé a kérésemet emailben, és töröld a hozzászólásomat Tongue Smile
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Ez a hangjában hogy mutatkozik?
Nem tudom pontosan hangban ez mit jelent, de rossz impulzusátvitel alatt azt értem, h. a gyors impulzusszerű jelek átvitele torzul, hosszabb lecsengéseket kapnak a papíros kondi miatt.

Peti azért a tekercs ellenállását is mérjétek meg, nehogy még nagyobb legyen a készen kaphatóétól. Ilyen értékeknél a fazék-ferritmagos tekercsek is jól használhatók sztem, több száz Wattig biztonságosak és elég kicsi az egyenáramú ellenállásuk.

Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Ne haragudj meg ( mások se ), de nem vállalok tekercs készítést.
Magamnak össze-szenvedem, de nem szép és így nem eladható.
A tekercset a kb. 25mm-átmérőjű "Leukoplast"-sebészeti ragasztószalag-csévéjére készítem el, ez jó anyag csévetestnek.
A szalag meg jó leragasztani a kész tekercset. Smile
Gyógyszertárakban kapható, többféle méretben is. A nagy, vagy a közepes felel meg hangváltó-csévének.
Horgászok előnyben! - damil-orsók némelyike nagyon jó csévetestnek. Smile
Ferritmagos tekercsnek pedig az Al:2000-6200-ig, kb. 50-60mm-es átmérőjű vasanyag jó, kb. 100W-ig használható, a menetszámot ki kell számítani.
Üdv! SMA
Válaszol
Szervusztok .
A 639-hez LPadnak hány W-os ellenállások kellenek ?
Válaszol
Gondolom, ez függ attól, hogy mekkora értékűek. Ki kell számolni. Adatok?
Válaszol
kb. 5W-os elég sztem. Smile

Válaszol
Ja, hogy ti már összebeszéltetek. .oh.
Válaszol
Kedves Mócsing és Többiek!

Én 10W-os ellenállásokból építkeztem, ezt javaslom neked is.
Impulzus-szerű terhelések miatt jobb egy kicsit túlméretezni.
Üdv! SMA
Válaszol
Szia SMA!

Milyen márkájú ellenállásokat célszerű venni, melyik jó hangú? Úgy tudom a Remix-ek jó hangúk, az olcsó yageok meg rosszak Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Itt nem a gyártó neve a lényeg sztem.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég