A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keresztváltó alkatrészek (kondik, tekercsek, ellenállás
Itt is kérdezősködöm egy kicsit, segítsetek!
Kondik beméréséhez kérnék tanácsokat. Lehet -e egy kondi minőségére az impedancia és impedancia-fázis menetéből következtetni? Hallottam arról, hogy pl. az impulzus átvitel az használható (pl. ESR-hez is). Esetleg a frekiátvitel is értelmezhető? .?. .forog.
Válaszol
Kíváncsi voltam, mennyire jó minőségűek a remix ellenállások, tehát mértem. Az alany két 22ohm névleges értékű, 8W ill. 10W-os REMIX és ROYAL példány volt. Örömmel jelentem: a remix nemcsak állta a próbát, számos jellemzőben jobb is volt. Pl. közelebb volt a névértékhez, tökéletesen sima impedanciával (+/-0,05ohm), impedancia fázissal.
Valamelyik fórumon olvastam, hogy valaki az ellenállat frekvenciaátvitele miatt aggódott (lehet, hogy valami amcsi volt... .zold.), hát nesztek, egy remix 22ohm ellenállat átviteli görbéje: Smile

[Kép: 22ohmremix4bf.jpg]

Kiemelném: az egész ábra átfogása 0,5db!!!
Ezek ismeretében teljes nyugalommal fogom ezeket az alkatrészeket használni hangváltóimban. Hozzáteszem: az ára a royalénak pontosan harmada volt (ahol én vettem). Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
Frekvenciaváltóval lenne egy kérdésem. Nagyon nagy gányolásnak tűnik, ha egy nyáklap helyett egy furnérlapot használnék és 1.5-es tömör rézdróttal forrasztanám össze őket, illetve, hogy mennyire rakhatom közel egymáshoz az alkatrészeket?
Válaszol
Abszolút hígendben nem is szokás nyáklapba tenni az alkatrészeket, hanem összeforrasztják a lábaikat, odaragasztják a deszkalaphoz az alkatrészeket. A tekercseket lehetőleg minél távolabb egymástól, és a szimmetriatengelyük legyen térben egymásra merőleges (ez például 3-4 darabnál már egész jól néz ki). Ha nem a dobozban zizegnek a váltó alkatrészei, hanem azon kívül, akkor még jobb, csak nagyon gusztustalan így a megjelenése a cuccnak. Hogy ne lebegjen a levegőben (ami nem rossz), és mindenképp rögzíteni kell a dobozhoz, akkor pont most gondolkodom egy vattaágyon és rugalmas rögzítésen. De ez buzulás a köbön, hidd el. Ahhoz hogy ezek a különbségek kijöjjenek, nagyon jó rendszer és kihegyezett fül kell hozzá, tehát nem racionális és főleg nem gazdaságos. Bár igaz, hogy egy minden ponton (állványtüske, kábelek, készülékasztalka, szobacsillapítás, helyes hangszóróelhelyezés, stb...) gondosan installált felszerelés nagy meglepetést tud okozni a középkategóriájú hifiberendezés gazdájának.
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Ja és a váltó alkatrészeinek a minősége jelentősen belejátszik a hangba. Sajnos. És akkor megint ott vagyunk, hogy a rendszer melyik pontjába nyomjuk bele az éppen megtakarított pénzecskénket, hogy a leghatékonyabban javítsuk abban a konstellációban a hang minőségét.

Válaszol
sziasztok,lenne 1 kérdésem,hogyan mivel lehet induktivitást mérni?
Az élet nem habostorta.
Válaszol
Úgy érted, hogy milyen műszerrel?

Válaszol
Ezt nézd meg!
[link]

(Azta, de hosszú lett!)

///Szerk: shalafi66 (túl hosszú is, ezér szerkesztettem át)

Ez is mér 20H-ig!

Válaszol
Van olyan multiméter amelyik 20 H-ig mér induktivitást , és nemis nagyon drága .
Válaszol
Mócsing Írta:Van olyan multiméter amelyik 20 H-ig mér induktivitást , és nemis nagyon drága .
12-13 eFt, mér kapacitást is, ha érdekel, megírom a típusát az enyémnek (most nincs kéznél).
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
milyen f*sz vagyok,ez a conrad még benne is van a kedvencek között,régebben szétnéztem ott.
Azt tudtam hogy létezik műszer gondoltam az nagyon drága de ezt a conradnál megveszem.
egyébként a többi dologra vettem műszert ezt http://www.sal.hu/jsp/folap.jsp?oldal=cikk&pozicio=05.01.02.02&cikk=4493
Köszi a segítséget mindenkinek.
Az élet nem habostorta.
Válaszol
Ha már megvetted azt a drága multimétert, lehet, hogy jobb lett volna mondjuk egy ezekhez hasonlót választani, 13 000,- körül hozzá lehet jutni sztem, és mindkettő mér induktivitást 20H-ig.
http://www.maxwell-digital.com/25304.swf
http://www.maxwell-digital.com/new/25305.swf
Ráadásul a méréshatár-váltás sem automatikus.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:........
http://www.maxwell-digital.com/new/25305.swf
......
Igen, ez (is) van nekem, ajánlom.
Szerk.: azért egy régebbi mutatóst is ajánlok, olyat, amiben nincs elektronika, 35 éve használom első saját (két havi) fizetésemből vett műszeremet, egy BBC-Goertz félét. Azzal is lehet kapacitást mérni.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
shalafi ezt hol lehet kapni http://www.maxwell-digital.com/new/25305.swf
?
Az élet nem habostorta.
Válaszol
megrendeltem egy ilyen conrad félét 13000 ért remélem jó lesz .sokk. ( +-3%)
Az élet nem habostorta.
Válaszol
lewy Írta:shalafi ezt hol lehet kapni http://www.maxwell-digital.com/new/25305.swf
?
Én pl. Budapesten a IX. ker. Mester utcában vettem, de szerintem nem ritka, biztos van sok helyen.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Hellosztok!
Nemtudom mennyire írok a témába illőt, de lenne egy kis gondom. Nem vagyok profi, szal nem vágom annyira a témát, hogy megoldjam, a lehet, hogy pofon egyszerű feladatot. Most vettem egy erősítőt, ami min. 6ohmos hangfalat fogad. Az enyémbe 2 8ohmos hsz. van párhuzamosan kötve, szal 4 ohmos.. Most ebből, hogy a legegyszerűbb mondjuk 8ohmos hangfalat csinálni? Gondoltam arra, hogy sorosan a hangszórókkal egy 4ohmos ellenállás, de nem kéne annak kicsit nagy teljesítményűnek lennie? Elég nagy teljesítmény esne rajta szerintem a hangszóró rezonanciafrekije körül. Vagy tévedek? Világosítsatok fel pls.
Előre is köszönöm! (ja és bocs a lámázásért, valahol el kell kezdeni..)
Válaszol
Ez inkább erősítős téma, lehet, hogy áthelyezem. Ha az erősítőt nem a lehető legnagyobb teljesítményen használod, valószínűleg nem lesz semmi baja attól, hogy hat helyett 4 Ohm impedanciát lát. Persze kicsit kockázatos a dolog, mert lehet, hogy a hangsugárzóknak bőven 8 Ohm alatt van az impedanciaminimuma, gyártótól függ, hogy mekkora tűréssel tartják magukat a 8 Ohmhoz. És ha ez így van, akkor kettőt párhuzamosítva akár 3 Ohm is lehet a minimum. Biztonságból, bár nem kötelező, sztem egy 2,2Ohmos ellenállás is elég lehet, olyan 10-20W terhelhetőséggel.

Válaszol
gery03 Írta:Elég nagy teljesítmény esne rajta szerintem a hangszóró rezonanciafrekije körül. Vagy tévedek? Világosítsatok fel pls.
Előre is köszönöm!
A hangszóró rezonanciafrekije körül esik rajta a legkisebb teljesítmény, mert ott folyik a legkisebb áram.
Nem írtad, hogy mekkora az erősítő névleges teljesítménye, a shalafi66 által írt 2,2 Ohm megfelelő, 30 Wattos erősítőhöz 10 Wattos, 60 Wattos erősítőhöz 20 Wattos ellenállás jó lesz.
Válaszol
Igazad van elnéztem valamit. Az erősítő 40Wos szóval, 2 ellenállással fogom megoldani. Jól gondolom, hogy a párhuzamos kapcsolás kevésbé rontja a hangminőséget, mint a soros? (amúgy 2db 4,7 ohmos ellent fogok kötni párhuzamba). Rámértem tegnap a hangfalra 7,2 ohmos volt. (a magas előtt van egy kondi, szóval csak a mélyet mértem lényegében... Tehát a 2,35 még jobb is lesz.
Válaszol
Hali kérdés a következő. Miért fontos, hogy a tekercsek szimmetriatengelye egymásra merőlegesek legyenek? Úgy nem oldhatom meg, hogy egy 4 tekercses másodrendű frekiváltót T alakban helyezek el a jobb láthatóság kedvéért?
Válaszol
dante05 Írta:Hali kérdés a következő. Miért fontos, hogy a tekercsek szimmetriatengelye egymásra merőlegesek legyenek? Úgy nem oldhatom meg, hogy egy 4 tekercses másodrendű frekiváltót T alakban helyezek el a jobb láthatóság kedvéért?
Ha az egyik tekercsben folyó áram hatására létrejövő mágneses tér erővonalai áthaladhatnak a másik tekercsen, akkor az elrendezés trafóként működik. Pl. a mélysugárzóval sorba kötött tekercs árama feszültséget indukál a magassugárzóval párhuzamosan kötött tekercsben, és ez a feszültség rájut a magassugárzóra, gyakorlatilag torzítást okoz.
A 4 tekercses másodrendű váltót most így hirtelen nem tudom magam elé képzelni.
2 tekercsesnél valóban a T alak a megoldás, függetlenül a láthatóságtól.
Válaszol
A tekercsek közt viszonylag negyobb távolság tartása is megoldást jelenthet.

Válaszol
fdsa Írta:Ha az egyik tekercsben folyó áram hatására létrejövő mágneses tér erővonalai áthaladhatnak a másik tekercsen, akkor az elrendezés trafóként működik. Pl. a mélysugárzóval sorba kötött tekercs árama feszültséget indukál a magassugárzóval párhuzamosan kötött tekercsben, és ez a feszültség rájut a magassugárzóra, gyakorlatilag torzítást okoz.
A 4 tekercses másodrendű váltót most így hirtelen nem tudom magam elé képzelni.
2 tekercsesnél valóban a T alak a megoldás, függetlenül a láthatóságtól.
Szia

Nekem viszont negyedrendű a váltóm, ebben 4 tekercs van. Kérhetek egy elrendezési képet,
hogy csökkentsem a mágneses teret?
Üdv, Péter
Válaszol
Hol lehetne megnézni hogy a Remix kondenzátorok jelölései mit takarnak ? Turkáltam olyanokat amik Shalafiéknál nem szerepelnek .
Válaszol
Hogy hívják őket?

Válaszol
Kedves HorsePower és Többiek!

Köszönöm a kimerítő beszámolót. Smile
Én a kisebbik dómra gondoltam az 1,9-re, jobb a magastartománya, legalábbis papíron.

Mi az a "gyenge csd"?

Még egy "nehéz" kérdés:
Milyen kondit javasoltok hangváltóba, ha már a piros-színűek nem tetszenek?

Elvetemült vagyok, mert sem a kondik, tekercsek, ellenállások, sem pedig a hangszórók, - hanem a műsor hangját szeretném hallgatni.
Üdv! SMA
Válaszol
Ez lenne a minőség.
Válaszol
Gyere ide rusnya kondenzátor ! /Megkeresem ./
Válaszol
SMA Írta:Szóval miért nem jó a Wima kondi hangváltóba?
Szia SMA!

Olvasd el ezt az oldalt, ha még nem ismernéd Smile
konditeszt by spexcel
A kondik közül az "ARCO 1,5u J 250V MKP" és a "Remix C219" szerepelt a legjobban, úgy tűnik.
De még az ERO 1u 250V MKP se rossz Smile
Spexcel! A hangváltó is ezt bizonyitja?? Mesélj ha van időd.

ui.
Már vagy 1 hónapja megirtam, hogy frissitettem az oldalt de nem reagáltál semmit.
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Szia

Nekem viszont negyedrendű a váltóm, ebben 4 tekercs van. Kérhetek egy elrendezési képet,
hogy csökkentsem a mágneses teret?
Talán szereld külön lapra a két szűrőt, és tedd őket jó messze egymástól. 10-15 cm távolság már talán elég lesz. Az azonos szűrőben lévő két tekercset állítsd T alakba, az se tesz jót, ha az a két tekercs csatolásba kerül egymással.
1-2 kHz körül egy megcsapolásos légmagos tekercs szabályos trafóként használható, L-pad helyett jelszint-csökkentésre is. A szűrő lezárása viszont változik, az impedancia az áttétel négyzetével arányosan transzformálódik át.
Válaszol
És ezt rajtad kivül ki érti még? Big Grin .hehe.

Kösz, akkor külön teszem a két váltót.
Üdv, Péter
Válaszol
Csak megkerestem .
C0243 3.3k , 4.7 k
KCMP-362
C243 1.5k
C243 4.7k
C 243 4.7
C3014 1uF
Válaszol
c243 Szerkezeti felépítés
Dielektrikum : polipropilén fólia
Fegyverzet : Al. vékonyréteg
Indukciószegény, öngyógyuló
Burkolat : műanyagház, műgyanta, lángálló kivitel
Kivezetők : Ónozott rézhuzal
Ajánlott felhasználás :
közszükségleti, híradástechnikai, félprofesszionális és professzionális berendezésekbe egyaránt felhasználható, korlátozott mértékben hálózati áramkörökbe is.
Csak nyomtatott huzalozáshoz !

A többiről semmit nem tudok, kivéve, hogy a K tűrés 10%-ot jelent.

Válaszol
topeti Írta:És ezt rajtad kivül ki érti még? Big Grin .hehe.
Tényleg, ki érti ezt? Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég