A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keresztváltó alkatrészek (kondik, tekercsek, ellenállás
Hátha érdekel valakit.
A mániám a kiegészítő cuccok szerepe a hangminőség változásában. (Annak idején a Darvasékkal elég sokat kisérleteztem, rengeteg "misztikus" dolgot teszteltünk (PWB jelenség), ami nem is ment ki a Magazinba, mert sok ember akkor mondta volna le az előfizetést, és a Laci csak olyat írt le, amit három ember vakteszttel egybehangzóan megerősített.)
Az egyik volt (20 évvel ezelőtt) az alkatrészek (összekötőmadzagok, hangszórókábelek, állványok, asztalok, hangfalalátétek, lemezjátszó és CD alátétek) közti hangkülönbség. Ma már senki nem kérdőjelezi meg ezeknek a hatását.

Nemrég poénból végigpróbáltam a kéznél levő 6-7 db különböző 4,7 mikrofarádos kondijaimat, mivel pont ez az érték kellett az egyik magasam elé, és ebből volt a legnagyobb választék itthon. Hát ekkor lepődtem meg, mert én valamiért nem tartottam annyira rossznak a Wimák hangját régen, sőt az egyik fejlesztő audiofül barátom meg egyenesen esküszik rá. Most már tudom miért. Ledöglesztette a hangot, és épp erre volt szüksége, mert túl gyors az ő erősítője. Most persze megint többen a szívükhöz kapnak ennyi zagyvaság olvastán, de mivel erre nemigen találtunk (találtam) szakszerűbb kifejezéseket, bocsi. Tehát ezért utálja a Bennic-et, ami tényleg elviselhetetlen tud lenni, ha nem szuper az erősítő előtte, pedig ez a kondi állítólag már a jobbak közé tartozik. De még mindig a számunkra elérhető első minőségi darab, és már külföldi váltóban is találkoztam vele.

Minden kondinak más volt a hangja, de durván. Nincs ideális köztük, (de még jó se), ne is kérdezzétek, szomorú eredmény ez, mert mégiscsak igaz, hogy 800 Ft-ért ne akarjunk hígend kondit, azok máshol kezdődnek.
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Mi volt a kérdés? .tok.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Shalafi!
Nem kéne ezt áttenni a másik topikba? Kondik...stb

Válaszol
fdsa Írta:1-2 kHz körül egy megcsapolásos légmagos tekercs szabályos trafóként használható, L-pad helyett jelszint-csökkentésre is. A szűrő lezárása viszont változik, az impedancia az áttétel négyzetével arányosan transzformálódik át.
Mit nemlehet eszen érteni? .??. Na jó, kicsit aszér kell gondokkoszni. .pia.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Van egy tekercsem (egy másodfokú hangváltó magassugárzójával párhuzamosan kapcsolt tekercs), és van rajta egy középleágazás. A hangszórót a középleágazásra kötöm, így fele feszültség jut rá. Ha 4 ohmos a hangszóróm, akkor a tekercs végpontjain ez 16 ohmos terhelésként észlelhető, tehát ennek megfelelően kell számolni a szűrőt. Ha a szűrő értékeit úgy választom meg, mintha 4 ohmos terhelést kötnék rá, akkor a szűrő törésponti frekvenciáján a bemenő impedanciában egy lyuk lesz, ott az impedancia értéke lemehet akár 2 ohm alá is, elfüstöl az erősítő, ha nincs megfelelő védelme. Hangnyomásban viszont egy kiemelés lesz a terheletlen rezonancia miatt.
Válaszol
Cirrus, fülmeresztő .ful. dolgokat írtál .foghijas. , de semmi okom vitatkozni ezekkel, mert kétségtelenül valósak. Szerintem a konklúzió annyi, hogy a teljes láncban kell mindent összeigazítani. Na de ez már a művészet fogalomkörébe tartozik.
Válaszol
Nekem tiszta. .foghijas. De most jön Mócsing. .hehe.
Válaszol
Pontosan.

Válaszol
Kedves cirrus, shalafi66 és Többiek!

Köszönöm a VÁLASZOKAT!

Nos a Bennic nem tudom milyen hangot ad, de a Wima nem annyira rossz és olcsóbb valamivel, ez is lehet szempont.
Nekem régem a C-219 Remix tetszett, de sose tudtam olyan értéket venni, ami éppen kellett volna.
Ma kapható valahol a teljes választék? Persze 1-2db-os tételben, nem tonnaszám.
Arco hol rendelhető, vagy vásárolható meg?
A zöld hengeres ERO-nem rossz, de a C-219 jobb hangú attól.

Megnézem a kondi-tesztet, meg az összes gyártó adatlapját, remélem kiderül valami abból is.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Nos a Bennic nem tudom milyen hangot ad, de a Wima nem annyira rossz és olcsóbb valamivel, ez is lehet szempont
Persze, szempont, de van bennük még vmi közös, az árát egyik sem éri meg. Smile Nekem végülis mindegy, ki milyen alkatrészt használ.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Én elvesztettem a fonalat Sad Sose voltam jó elektróból.
Üdv, Péter
Válaszol
cirrus Írta:Nemrég poénból végigpróbáltam a kéznél levő 6-7 db különböző 4,7 mikrofarádos kondijaimat, mivel pont ez az érték kellett az egyik magasam elé, és ebből volt a legnagyobb választék itthon. Hát ekkor lepődtem meg, mert én valamiért nem tartottam annyira rossznak a Wimák hangját régen, sőt az egyik fejlesztő audiofül barátom meg egyenesen esküszik rá. Most már tudom miért. Ledöglesztette a hangot, és épp erre volt szüksége, mert túl gyors az ő erősítője. Most persze megint többen a szívükhöz kapnak ennyi zagyvaság olvastán, de mivel erre nemigen találtunk (találtam) szakszerűbb kifejezéseket, bocsi. Tehát ezért utálja a Bennic-et, ami tényleg elviselhetetlen tud lenni, ha nem szuper az erősítő előtte, pedig ez a kondi állítólag már a jobbak közé tartozik. De még mindig a számunkra elérhető első minőségi darab, és már külföldi váltóban is találkoztam vele.

Minden kondinak más volt a hangja, de durván. Nincs ideális köztük, (de még jó se), ne is kérdezzétek, szomorú eredmény ez, mert mégiscsak igaz, hogy 800 Ft-ért ne akarjunk hígend kondit, azok máshol kezdődnek.
Milyen kondikat teszteltél (tipussal együtt), és melyik volt a legjobb? Fejtsd ki bőven, melyik milyen változást okozott Smile
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Én elvesztettem a fonalat Sad Sose voltam jó elektróból.
Akkor miért építesz negyedfokú szűrőt? Hogyan akarod ellenőrizni, hogy nincs-e valami gubanc? Vagy viszed shalafihoz? Smile
Válaszol
spexcel csinálta a váltót, mért szépen mindent. Ha lesz ideje felkerül a weblapra a project.
Tongue
Üdv, Péter
Válaszol
Ezzel a közép leágazásos tekercsel bajban vagyok . Az egyik tekercs fél ,párhuzamosan van kötve a hangszóróval , a másik gyakorlatilag sorba . A sorba kötött tekercs meg nem hinném hogy praktikus a magas előtt .
Válaszol
Kedves Moccsing, vallamit elfelejtetél. Asz nem két különyálló tekercs hanem ety, egy közös mágneses térben. Így mármás a lejányszó fekvése. .ok.
Válaszol
Gondolod hogy az a légmagos tekercs autotrafóként fog prosperálni ?
Engem spéci meglepne . Nem detektoros rádió az .
Válaszol
Mócsing Írta:Gondolod hogy az a légmagos tekercs autotrafóként fog prosperálni ?
Engem spéci meglepne . Nem detektoros rádió az .
Nem gondolom, tudom Smile
Válaszol
Szerintem meg egyszerű feszültségosztó .
Könnyen utánna járhatunk . Az anyagot küld rá az egyik végre és a középkivezetésre . Ha a két vég között terhelhető matériát találsz , akkor trafóként működik . Ha nem akkor feszültségosztó .
Válaszol
Röhhögni foksz, de mindkettő igaz. .ok. .hehe. .foghijas.

Emésztést segítendő: .sor.
Válaszol
Mire alapozod eme állításodat ?
Válaszol
Elég annyi, hogy tudom. De most nincs kedvem hoty meggyőzzelek. Nem vagyok én Győzike. .ok. .hehe. Montam hoty vigasztalóggy. .pia.
Válaszol
Mócsing Írta:Szerintem meg egyszerű feszültségosztó .
Könnyen utánna járhatunk . Az anyagot küld rá az egyik végre és a középkivezetésre . Ha a két vég között terhelhető matériát találsz , akkor trafóként működik . Ha nem akkor feszültségosztó .
Csak ne feledd, hogy ebben az esetben az impedancia lefelé transzformálódik, a tekercs két vége közé kötött 16 ohmos hangszórót az erősítő 4 ohmosnak fogja látni.
Válaszol
Teljesen elrontasz már én is .sor. .

Mikor műszerésznek tanultam a Videotonban , az egyik osztálytársam folyton trafót tekert a TMK-n . Egyszer csak látja hogy az egyik elméletileg műszerész / hogy gyakorlatilag mi volt , inkább ne firtassuk / , köti rá a műszerzsinort a kész csévére , és közelít vele a konektorhoz . Ekkor ő már nagyon röhögött , a főnök viszont kevésbé mikor meglátta a marha nagy füstöt . Közölte Sándorral a szellemi képességeivel kapcsolatos véleményét . És ekkor Sándor nem kegyelmezett : Dehát főnök , van légmagos tekercs is .

Tehát, kakukk madár legyek , ha az a tekercs trafóként működni fog .
Válaszol
Kedves kakukkmadár, ez nem 50 Hz-en trafó, hanem HF-en Big Grin
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
fdsa Írta:1-2 kHz körül egy megcsapolásos légmagos tekercs szabályos trafóként használható, L-pad helyett jelszint-csökkentésre is. A szűrő lezárása viszont változik, az impedancia az áttétel négyzetével arányosan transzformálódik át.
Lehet persze 50 Hz-re is légmagos tekercset használni, de a vasmag relatív permeabilitását (ill. annak a hiányát) menetszám növeléssel kell pótolni.
A középleágazással 6 dB szintcsökkenés érhető el, ennél általában kisebb csökkentésre van szükség. Ezzel a megoldással csak annak szabad játszani, akinek korlátlan tekercselőkapacitás áll rendelkezésére, és le is tudja mérni a végeredményt: a szűrő átvitelét és a bemenő impedanciát.
Válaszol
fdsa Írta:....
Lehet persze 50 Hz-re is légmagos tekercset használni.....
Lehet. Mivel nem kell tekintetbe venni a vas gerjesztési munkapontját, elég csak meghatározni a megengedett nyugalmi áram meddő összetevőjét, és ahhoz méretezni a primer tekercs induktivitását. Sajnos nagy geometriai méretek és nagy rézveszteség adódik.
Szerk.: Egyszer, még az egyetemen (erősáramra jártam), villanytan órán rákérdeztem, hogyan függ össze az átvihető teljesítmény a vasmag keresztmetszetével. Ne hidd, hogy az előadó kapásból tudta a választ!
A teljesítmény nem a vasmagon megy át, hiszen annak minden üzemállapotban ugyanakkora a gerjesztése, hanem a levegőben, az elektromágneses térben.
Akkor rákérdeztem, hogy mi az akadálya annak, hogy egy 1 MW-os trafót ujjnyi vékony vasmagra tekerjünk Smile Nos, nem érinti az átviendő teljesítményt, annál inkább a veszteségeket.
Az ujjnyi vékony vasmag meg már majdnem légmagos...
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Akkor ez azt jelenti, hogy a középleágazáon keresztül meghajtva , a két végén értékelhető teljesítmény jelenik meg ? Vagyis feltranszformálja a ráadott feszültséget , és az még terhelhető is ?Ha trafóként működik , azt kell cselekednie .
Válaszol
Ez azt jelenti, hiszen ha megy lefele, akkor megy fölfele is.
Arra gondolsz, hogy fel lehetne tupírozni pl. egy magas lekonyuló frekimenetét? Sok esetben jól jönne, de nem tudom, hogyan lehetne ezt figyelembe venni egy váltóban. Mondjuk a mérünk-igazítunk módszer így is működne.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Nem erre gondoltam . Egyszerűen csak pontosítani akartam . Mert ha trafó , akkor fölfelé is lehet vele transzformálni . Ahogy írtad .
No ez az ami nekem roppant gyanús .
Válaszol
Minden ok, csak... fdsa már leírta.
Ha szeretnénk kétszeres feszültséget adni a magasnak és 1:2 feltranszformálást végzünk, az emelt feszültségre (szekunder) kapcsolt 8 Ohmos hangszóró a primer oldalról 2 Ohmosnak fog látszani, amit nem biztos, hogy kibír az erősítő.
Ha csak pl. 3 dB-t szeretnénk így nyerni, akkor talán meg lehet csinálni a gyakorlatban is, mert akkor a 8 Ohmos hsz. 4-nek fog látszani.
Elég bonyolult méretezni és elkészíteni, ezért nem terjedt el szerintem a gyakorlatban.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Nem az illesztési problémák foglalkoztatnak, hanem a légmagos transzformátor mint olyan . Az a lényeg hogy szerintetek , ez a középleágazésos légmagos tekercs ,mint autotrafó le és fel traszformálásra egyaránt alkalmas . Az illesztés már agy másik kérdés .
Válaszol
Értem. Benned a trafó vasmaggal rögzült, és most nehéz váltani, hogy nem is kell bele.
Én is ilyesmit éreztem az akkumlátorral, amikor észrevettem az "u" betűt benne, hogy az tulajdonképpen akkumulátor Smile
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Kipróbáltátok már egyáltalán ?
Válaszol
Mócsing Írta:Kipróbáltátok már egyáltalán ?
Én igen, vivőfrekvenciás adatátviteli berendezéseket fejlesztettem erősáramú hálózatokra, mindenféle induktív és kapacitív csatolással volt dolgom.
A többi fejlesztő utálta az analóg technikát és rettegtek a tekercsektől, úgyhogy az összes analóg adó és vevő áramkör tervezése rám maradt Big Grin
Üdv., Pagrus
---
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég