A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keresztváltó alkatrészek (kondik, tekercsek, ellenállás
Köszönöm Péter , s**r nekem is van . Viszont kaptam 2 tesztelésre ajánlott lemezt, enyhén másolt állapotban . Az egyik blues , a másik kimondottan tesz összeállítás .
Válaszol
Fene tudja, Doki. A Makám Szindbád albuma annál rosszabb, minél jobb rendszeren hallgatjuk.
Amikor elkészült a "Nagymonitorunk", azon már igencsak lebukott, és éppen ma hallgatta meg egyik fiam nagy Genelec-en (a tíz milláson), és azon is ezt hallotta.
Attól még jó ez az album, nyilván ez volt a koncepció, hogy "azt a hűha, de hogy szól ez" legyen, ha átlagos cuccon hallgatod.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Helló!
Én azt tapasztaltam, hogy a jó keresztváltó értékek és a megfelelő kondi eltalálása után a jó rendszerben az eddig hallgathatatlannak ítélt felvételek is elfogadhatóak lettek, nem zavarnak korábbi visítások. Ezzel szemben a jó CD-k meg egyenesen zenei élvezetet okoznak, tehát a különbség erősen megnőtt a lemezek között, jobban kijönnek a finomságok, tehát a különbség drasztikusan nőtt.
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Nálam ez speciel,most éppen fordítva müködik . Az induktivitásmérőm jóvoltából el***sztem a váltót ,azóta minden rosszul szól . .ok.
Válaszol
Az, hogy egy jelenséget látszólag nem lehet megragadni műszaki paraméterekkel, még nem jelenti azt, hogy valóban nem leírható. Gondolok itt arra, hogy pl. egy 50-20000 (-3db) hangsugárzó pl. lehet remek, ill lehet kellemetlen hangú. Remek, ha lineáris jellegű, kb. "egyenes" az átvitel, és egyenletes kiemelések, beszakadások okozzák a -3db-t. Lehet kellemetlen, ha pl. 50Hz a -3db-es alj, 1-4kilón kiemel -3db-t, utána ismét visszaesik. Látszólag nem írható le műszaki paraméterekkel, valójában megmagyarázható.
Az, hogy nem tudjuk, hogy mit kell nézni, nem jelenti azt, hogy nem látható. Wink A kondik hangja is jól leírható, nincs abban semmi misztikum. Érték, ESR, disszipációs faktor, tranziensátvitel, stb, stb... ezer és ezer paraméter van. Az, hogy összesen 3-at használunk általában még nem jelent semmit.
Ez a helyzet a kábelekkel is szvsz. Még szép, hogy van hangjuk! Van ott is egy csomó jellemző, csak éppen azt nem tudjuk mindig, hogy melyik hogyan hallatszik, ill. hogy adott paraméterkombináció hogyan "szól".
Üdv: spexcel!
Válaszol
pagrus Írta:...
A stúdio monitorok munkaeszközök,az a dóguk,hogy kinagyítság a felvétel hibáit. .ful.
Üdv Doki!
Válaszol
doki Írta:Peti!
Nem akarlak elkeseríteni,de ha csak azok a lemezek szólnak jól,amik "jól szóló" lemezek,akkor gond van a cuccal.
Nem ezt mondtam! Hanem azt, hogy az a scooter felvétel nagyon szar Smile Érdekes mód a többi felvételem tőle jó.
Ugyanaz a zene mp3-ban jól szól, studiofelvételként, de ez a live koncertként valami hányadék Sad
És a Vifán nagyon előjöttek ezek a változások, hibák, de a régi JVC-n nem mivel a mostani hangoknak kb. a negyedét lehetett rajta hallani.

Mindegy, értsd jól Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Mócsing Írta:A NIchicon milyen név a kondenzátorok között ?

Erre jött már válasz?
Üdv, Péter
Válaszol
Nem .Kondi se jött . Big Grin
Válaszol
Helló!
Tiszteletteljes kérdésem a kollégákhoz az lenne, hogy lehet-e egy 8 mH-s tekercset kiváltani két meglévő 4 mH-s sorbakötött darabbal, vagy inkább próbáljam meg előállítani egy darabból? Csinált már valaki ilyen komolyabb tekrencet 5-10 mH körül?

Válaszol
Szerintem össze adódik . Kisérleti célra megfelel . Ha elég vastag a drót és beválik , jó véglegesen is . Szubhoz kell ekkora induktivitás ?
Épp tegnap csináltam 2 tekercset , baflézási céllal .420uH-2.5mH között hét fokozat .
Válaszol
Nagyon egy cipőben járunk, figyelem a hozzászólásaidat. Én is elterveztem egy szuper-dobozt, amiben egy univerzális váltó lapul, egy magas és egy mély szekcióval megépített másodfokú kapcsolás. Kb. 5-6 darab értékekkénti változattal, vagyis a magashoz 5-6 kondi és 5-6 tekercs, az L-padhoz legalább 6-8 változat, 1dB-ként, mélyben ugyanez, egy sokállású kapcsolóval variálva az aktuális érték. Kb. 10%-os lenne a különbség az értékek közt, mivel ez már finomhangolása lenne a váltónak.A te leágazásos megoldásodat már korábban csináltam, szintén finomhangolási céllal, minden ok volt, de most ha lehet külön raknám a tekercseket, a magasnál nincsenek nagy értékek. Az aktuális kérdés az egy szubbassz-hoz lenne, de láttam én már komoly ilyen darabot, a gyártója rém büszke volt, hogy nem tudtam megemelni a váltójának az átlátszó fedéllel készített dobozát. No idáig még nem fajult a dolog nálam.

Válaszol
Nálam ezek kisérleti tekercsek . Mikor az mondom hogy kész , megrendelem Shalafiéktól a véglegeseket . A leágazásokat eleve a náluk szereplő értékek alapján csináltam . Egyszerü 6 dB-s .
A múltkor nyavajogtam hogy rossz az egész , akkor a Zobelra gyanakodtam . Azóta kiderült , az induktivitásmérő verte át az agyam .
Rosszul mért ,ezért túl nagy induktivitást kötöttem be ...
A relés kapcsoló viszont bevált . A-b tesztre tökéletes .
Válaszol
Ha írnál valamit a relés kapcsolásról, vagy fotót is beraknál azt megköszönném, amikor olvasram korábban nekem is bogarat ültettél a fülembe. (elektronikus kapcsolásokban, építgetésben nagyon alapszinten vagyok, már 25 éve amikor megépítettem egy Quad 405-öt, azóta csak felejtettem.)

Válaszol
Helló Cirrus .
A relés kapcsoló nagyon egyszerü . Huszonnégy V-os trafó, Graetz , 2 db 24 V-os relé ,1 dB kapcsoló . A dobozok hátulján lafognak a relék , kapcsolót bekapcsolva húznak , egyébként ejtenek . A három érintkező párból , jelenleg 1-et használok . A magassal soros kondikat váltogatom vele . A gyors váltás miatt sokkal jobban meghallani a különbséget mintha forrasztgatnám . A relék számát tetszés szerint lehet növelni .
Ha kell le is rajzolhatom .
Sokszor eszembejutot az az irdatlan méretü tekercs . Érdemes lett volna megkérdezni az illetőt , szerinte milyen vastag dróttal van tekerve a hangszóró csévéje ?
Válaszol
Azért a zerősítőnek mégsem a szűrő alkatrészeit kell fűteni. Big Grin Nem ez az elsődleges feladata. 8)
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Nem tudom mennyit mond nektek a Juhász Audio Dunakeszin, de ő a nagyguru ami a Dínókat illeti, illetve a házi építésű szubok területén alkotta ezeket a tekercseket. Egy biztos, nehezek, drágák, alacsonyan vágnak, légmagosak és tényleg kicsi az ellenállásuk.

Válaszol
Mivel azt írtad, nem tudtad megemelni , én 20-30 kilós nagyságrendben gondolkodtam . Big Grin
Válaszol
Hát nem jársz messze az igazságtól....

Válaszol
cirrus Írta:ő a nagyguru ami a Dínókat illeti
Így már értek mindent. Big Grin A dynóknál az érzéketlenség minden dB-jét meg kell becsülni, nem szabad eltékozolni. .zold. De ez nem az a topik.

Válaszol
Dynókról picikét bővebben . Érzékenység ?

A váltó miatt érdekel . Miért kell ekkora tekercseket használni ? Ennyire éezéketlenek a hangszórói ?
Válaszol
Hello mindenkinek.

Segítség kellene nekem egy crossover helyreállításához. Vettem egy pár használt subwoofert, de a beépítétt crossover kondenzátorait kivették belőle, minden egyéb dolgot meg lekötöttek. A gyári service manual-ból tudom, hogy mi az ami hiányzik. Ez pedig két két darab 35uF 100V non-polarized, metallized polypropylene kondenzátor. Tud-e segíteni valaki, hogy hol lehet ilyen kondenzátort beszerezni. A subwoofer amerikai gyártmány, az eredeti kondenzátorokat egyébként meg lehet a gyárból rendelni darabonként 60 dollárárt, meg szállítási költségért. Hátha itthon olcsóbb lenne.
Elnézést kérek, ha valakinek ez természetes, nekem nem az, mert nem vagyok szakértő ebben a témában.

Köszönöm!
Válaszol
Persze tudok segíteni én is. Van 15 és 20uF 250V-os kondi nálunk, ezekből össze lehet rakni a 35-öt.

Válaszol
Shalafi, mekkora értékűek az alábbi tekercsek? Az oldalukon található számokat sorolom:
111, 124, 221, 237

kösz.
Üdv, Péter
Válaszol
shalafi, meg tudod mondani nekem, hogy az alábbi tekercsazonosítószámok milyen induktivitású tekercseket jelentenek?
111, 124, 221, 237.
köszi
Üdv, Péter
Válaszol
111=680u, 237=420u. A másik kettőt Lacitól kérdezd azt sajnos nem tudom. Smile
Válaszol
Ezt le kell írnom, nem tudom magamban tartani.
Sikerült egy jó váltót csinálnom. Az elmúlt hetekben sok tucatot farigcsáltam, de mindegyikkel volt valami gondom. Egyelőre csak az átvitelmérés indult be nálam, de most már látom is, amit idáig füllel éreztem. Csak az volt a gondom, hogy a szép lineáris egyenes még semmire nem garancia. Valahol írta Spexcel, hogy egy alkatrész kis változtatása is felborítja a rendszert. Most fordítva történt. Egy szépen megtervezett lineáris átvitelű váltó volt éppen hallgathatatlan, mert nagyon maszatos, széteső volt a hangkép. Ekkor a 4 ohmos mélysugárzó 1,1 mH és 10 uF-os értékéből a 10 uF-ot megnöveltem 12,5 uF-ra, és megtörtént a csoda. Papíron a fázis is stimmelt, de biztos nem annyira, mint kellett, mert hirtelen minden helyre került, gyönyörű színpada lett a kisdoboznak (LS 3/5a utánérzés annak a méreteivel (6,8 liter), Vifa PL 14 és Seas Noferro 900). (A 14 uF már megint nem volt jó, megint elveszett a varázs.) Olyan minőségi változás lépett be, hogy hirtelen nem kezdtem a CD-k után kapkodni, hogy jaj akkor ez hogy szól, az hogy szól (ez a rossz váltó jellemzője), hanem végig kellett hallgatnom az aktuális lemezt (Joe Zawinul: My People), nem tudtam felkelni a székből, oda lettem szögezve. A magashoz 6,8 uF és 0,35 mH + L-pad tartozik. A másik változás az állványos témába tartozik.

Válaszol
A mF az mili Faradot jelent . Te uF -okat / mikro/ használsz .
Válaszol
OK, teljesen igaz mikroFarád. Köszi!

Válaszol
Természetesen így is működik a dolog. Smile Pont ezt írtam valamelyik másik topicban is: topeti dobozában is hasonló csodát várunk egy kondi cseréjétől. Ilyen a váltóépítés: egy ilyen minimális változtatás a dolgok nyitja. Látszólag végtelenül egyszerű, de aztán kiderül, hogy -annál inkább igaz, minél bonyolultabb a váltó- nem is olyan egyszerű megtalálni azt az alkatrészt, ami meghozza a várt eredményt! Wink
Válaszol
Pár évvel ezelőtt a BOSE oldalán láttam egy nagy ötletet: a magassugárzó L-pad-jének felső tagja egy izzólámpa volt. Túlhajtás, vagy az erősítő torzítása miatt, ha a magassugárzóra tartósan nagyobb teljesítmény jutna, az izzószál felmelegszik, automatikusan csökkenti a magassugárzóra jutó jelet, tehát egyben védőáramkörként is működik.
Válaszol
Ezt azóta többen is alkalmazták... Igaz, a háj gendben nem terjedt el. .zold.
Válaszol
Tényleg, valaki meg tudná mondani, hogy mekkora teljesítményű (magas) hangszóróhoz, max milyen értékű resetable fuse-t illik védelemként betenni? Multkor pl. egy HD-6,5 PSS magashoz asszem 1.6A-es (BOURNS Multifuse -LOMEX-)-t tettem. Kb. jól saccoltam? .sokk.
Olyan dobozba, amiben már tönkrement a magas, jól jön a védelem az új tweeterhez, mert valószínű, hogy ismét túlhajtják. Ésszel használt high-endből inkább kihagynám.
Üdv. Gábor
Válaszol
Resetelhető biztosíték meg izzó...high-endben elképzelhetetlen. Törekedni kell a kiemelkedő eredmény elérésére minél kevesebb alkatrésszel. Hja, Doki mit szólna, hogy nem hogy tekercseket, még IZZÓKAT tesznek a hangszóró elé. Égnek állna a haja... .!. Wink
Válaszol
Nézzétek csak, mit kukáztam!!!!! Tongue

[Kép: DSC00189_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Annyi biztos, hogy 3 utas Vidiből való.... A tekercsekre tollal 111 és 112 van írva (de semmi egyéb,hogy ez most mH, vagy uH...)
Két Remix kondi (2 uF és 4,7 uF) és egy ellenállás (8.2 Ohm, 5W)
Ennyi. Ránézésre ez miből jöhetett? Vezetékelés alapján 3 utas.

ui: mindig érdemes lomtalanításkor résen lenni.... Big Grin Amennyi kincset össze lehet ilyenkor szedni... .haha.
Üdv: Crockoo
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég