A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toccata DC 4588
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. A napokban hozzájutottam egy pár toccata hangfalhoz, de sajnos már matattak benne.
Átkábelezték valami minőségibb hangfalkábellel (ami amúgy tök jó..), de például számomra érthetetlen okokból az alsó mély hangszórók ki voltak kötve. Huh
Ebből kifolyólag, és mert fülre úgy tűnik a hogy közép tartomány különálló életet él (mintha fölötte, és alatta is lenne egy luk a hangképben, kicsit orrhang beütése van az énekeseknek Smile ), szeretném majd átnézni, hogy minden polaritást eltaláltak-e az elődeim (a közepekre gyanakszom, eddigi tapasztalataim alapján gyárilag gyakran fordított polaritással szokták bekötni).
Ehhez jó lenne egy gyári kapcsolási rajz a váltókról, továbbá ami érdekes, hogy "hangszóró boltban kapható" csillapító anyaggal van bélelve a doboz, ezzel a 3-4 centi vastagságú, táblás műhóra hajazó cuccal. Ezt azért kérdezem, mert a mélyei is néhol mintha hiányosak, kicsit buták lennének. Nem dobozhangja van, inkább olyan, mintha rossz helyre lenne hangolva a doboz/reflexcső. Utóbbit például lehet hogy cserélném valami lekerekített verzióra.
Először hallok ilyen dobozokat, nem tudom gyárilag milyen hiányosságai, jellemzői vannak. Minden segítséget, véleményt előre is nagyon köszönök.
Válaszol
nem véletlen szokott volt a közép fordítva bekötve lenni.

kellenek a hangszórók típusai legalább, meg egy rajz a váltóról, és a dobozról annyit kéne hogy hány liter s mekkora cső vagyon benne.
Válaszol
Tudom, hogy nem véletlenül szokott fordítva bekötve lenni, de nem minden esetben, ezért is nézném meg hogy van gyárilag...Smile
A doboz teljesen gyári, és a hangszórók is.

ARN 226-03,(nak tűnő..) mélyközép 16Ohm 2db
ARP 150/8 közép
ARV 104-00/8 magas
A cső pedig kb 60 as lehet, 12-15 centi körül.. Tudom hogy ez így nem elég pontos, de nem méricskéltem szét mindenét, a gyári cuccok vannak bennük.
olyan 65, max 70 liter lehet belül. Pontosítok majd délután, nagyon nem tervezem szétfaragni, max pici hangváltó modding, esetleg reflexcső...
Így is nagyon tetszik a hangja, de a mély lehetne kicsit dögösebb, teltebb. (google kép)

[Kép: post-31955-0-69184500-1394403881.jpg]
Válaszol
(2015. 07. 28., 4:37)DMG Írta:  nem véletlen szokott volt a közép fordítva bekötve lenni.

kellenek a hangszórók típusai legalább, meg egy rajz a váltóról, és a dobozról annyit kéne hogy hány liter s mekkora cső vagyon benne.

Amúgy igen, én is egy rajzot szeretnék a váltóról, bekötéséről... Smile
Válaszol
Valószínűleg a középhangszóró se így, se úgy nem illeszkedik jól. Mindegy, hogy azonos vagy fordított fázisban szól a többihez képest. A mély nem működik b-reflex dobozban, csak zárthoz jók úgy-ahogy a paraméterei.

Ez ilyen utolsó Veszprémi Videoton, a hangdobozgyárból, TVM/westra hangszórókkal. Biztosan szebb, mint a régiek, de általában nem jobb.

Javítani a helyzeten újraváltózással lehet, a nulláról felépítve.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Photo 
Sikerült azóta kicsit jobban belőni a dolgokat, megfordítottam a közép polaritását, ettől a mély-közép hsz viszonya jobb lett, de a magasból pedig vesztett kicsit. Most megfordítottam azokat is a középhez, így már egészen jónak tűnik, de a magas még mindig talán lehetne kicsit több. Átnyálazgattam a váltót is, és egy 10 ohmos soros ellenállás van a szűrő és a hangszóró között. Teszek fel pár képet a váltóról, összetükröztem őket hogy követhető legyen a kapcsolás, a kondikon feltüntettem az értéket, de a tekercseknél nem tudom a számokhoz milyen érték párosul. Így kéne egy kis szakértelem Smile  
Ha elkezdeném csökkenteni az értékét, mennyire vinné el a vágási frekit? 18 dB/oct a szűrője ahogy nézem, a magas pontos típusa ARV 104-00/8.

hangváltó 1
hangváltó 2
Jobbról bemenet, fölfelé mély, lefelé magas, balra közép hsz

Továbbá szétszedtem a magasakat, hogy nincsenek-e elszíneződve, meg pörkölve, stb
Sérülésnek, elszíneződésnek nincs nyoma, de az egyiken van egy félkörnyi furcsaság:
pille
Ez pörkölődés, vagy csak valami gyártási bugyborékolás? Big Grin
Válaszol
Csodálatos google drive....

Szóval képek, itt legalább rendes méretben.

Hangváltó 1
Hangváltó 2

Magas hsz

Már a tekercsek értékei is segítség lenne. (164, 116, 112) 

Idézet:"TVM/westra hangszórókkal. Biztosan szebb, mint a régiek, de általában nem jobb"

Ez ennél a hangfalnál/hangszórókészletnél tapasztalat? A mély hangszórók érzéketlenek ez tény, de a többi a jelenlegi bekötéssel eléggé rendben van, a lyukak is eltűntek az átvitelből.
Válaszol
(2015. 08. 30., 11:29)MelakH Írta:  Csodálatos google drive....

Szóval képek, itt legalább rendes méretben.

Hangváltó 1
Hangváltó 2

Magas hsz

Már a tekercsek értékei is segítség lenne. (164, 116, 112) 

Idézet:"TVM/westra hangszórókkal. Biztosan szebb, mint a régiek, de általában nem jobb"

Ez ennél a hangfalnál/hangszórókészletnél tapasztalat? A mély hangszórók érzéketlenek ez tény, de a többi a jelenlegi bekötéssel eléggé rendben van, a lyukak is eltűntek az átvitelből.

Szia!
Valamikor itt a fórumban volt a lista de érdekes témánál, így szerencsére lementettem (most nem is találom merre), így a lementett állományt másolom ide vissza:

Videotonos tekercsek kódszámai

106 120uH
107 330uH
108 390uH
125 390uH
139 140uH
136 100uH
130 40uH
127 50uH
128 180uH
121 220uH
138 250uH
123 270uH
137 420uH
109 470uH
110 560uH
133 560uH
111 680uH
112 820uH
113 830uH
114 1mH
115 1.2mH
124 1.2mH
116 1.5mH

164 az nincs benne, de így is megvan a kétharmad Big Grin
Üdv.
Válaszol
Köszönöm szépen!! Smile 
Már ez is segítség, de pont a magasé a 164 es.. Sad
Minden esetre lementem, úgy érzem ennél több segítséget nem kapok.... Huh
Válaszol
(2015. 09. 02., 12:48)MelakH Írta:  Köszönöm szépen!! Smile 
Már ez is segítség, de pont a magasé a 164 es.. Sad
Minden esetre lementem, úgy érzem ennél több segítséget nem kapok.... Huh

Szia!
Lehet, hogy ez a lista még korábban készült mint a hangfalad ezért nincs benne.
Hát próbáld meg direktben Fehérvárt megkérdezni, hátha maradt valami dokumentum ezekről a dobozokról is.
Ha más nincs akkor meg mérni kell.
Üdv.
Válaszol
Miben segít, ha tudjuk az alkatrészek értékeit? Nem igazán értem.

Válaszol
(2015. 09. 05., 21:44)shalafi66 Írta:  Miben segít, ha tudjuk az alkatrészek értékeit? Nem igazán értem.

Mert én nem vagyok olyan PRO, hogy az induktivitás értéke nélkül tudjam számolni a rezgőkör adott frekin történő feszültségosztását.
Tőled pedig kézzelfogható infóként maximum a feltételezett negatívumok jöttek, persze pontos információk ismerete nélkül..( Gondolok itt a középhangszóró fázishelytelenségére a hangváltó ismerete nélkül, meg hogy biztosan szarabb mint a régi a dobozok, holott elvileg nem nagyon van tapasztalatod ilyennel. )

Mellesleg az először hallott lyukakat fázisfordításokkal sikerült eltüntetni. Felmerült bennem az is hogy esetleg a középmélyeket cserélném valamelyik HA22 re, de információ hiányában lezártam a gondolatot, feleslegesen nem költöm rá még egyszer az árát. Így is klasszisokkal jobb mint eddig bármelyik.
Válaszol
Leírtam, hogy mi a megoldás, jól ismerem a hangszórókat, és biztos vagyok benne, hogy ez így elvesztegetett idő. Smile Ha azt írom, valószínűleg, arra legalább 90% az esély. Smile A hangszórók hibáit sajnos a Videoton akkori felkészültségével nem tudták jól kezelni.

Persze az egész csak igények kérdése, ha neked megfelel, akkor már jó.

Válaszol
A felüláteresztőben 2-300uH körüli tekercs van, nem igazán lényeges a pontos érték.

De meg kell kérdezni az üzemben, lehet, hogy van hozzá valami rajz, viszont ezzel még tényleg semmit nem haladtál előre.

Válaszol
A mély hangszórókat tekintve igazad van, azok és a doboz paramétereit beírva speakershop-ba az látszódik, hogy 60-80Hz között kiemel, alatta élesen homorú görbével beszakad az átvitel. Ezt a hallottak pontosan alátámasztják, egykét mély hangot rendesen megtol(60-80Hz környékén), másikakat pedig szinte nem is lehet hallani, csak ha nagyon figyel rá az ember.

Leírtad mi a megoldás. Oké, új hangváltó. Ha pontosan ismered a szórókat, akkor gondolom tudsz tervezni hozzá váltót is. Továbbra is örömmel fogadom a konkrét ötleteket, ami nem időpocsékolás. És hogy hogyan tudom ezt neked honorálni Wink És arra is kíváncsi lennék, hogy melyik doboz jobb általában(90% ban) mint ez. Csak hogy legközelebb ne rossz típust válasszak.
Válaszol
Smile Váltótervezéshez mindig kell az adott doboz, a gyártási eltérések miatt az adott hangszórók, és a végleges hallgatási pozícióban is sem árt ellenőrizni. Ezzel kapcs. fórumon keresztül nem tudok segíteni (eleget). A konkrét ötlet, ezt megcsinálni, illetve előtte behangolni a mélytartományt.

A VT-k közül csak a preludiumot (B32) tudom említeni, mint példát korrekt hangváltóra, bár ott is sok félrecsúszott példány van a Vifa hangszórók és a váltóalkatrészek gyártási szórása miatt.

Válaszol
Big Grin Oké... Kezdjük a mélyekkel, estére leírom a pontos méreteket, a dobozok egyformák, abban nincs gyártási tűrés. Smile
Válaszol
Rendben, de a te hangszóróidról nincs T-S mérésem, csak azokról, amik nálam jártak ebből a 16 ohmosból. Smile De azért közelítő adatnak jó lesz.

Válaszol
a közelítő adattal kielégszem.. Smile

A doboz hasznos belső térfogata 67-68 liter, 70 es cső van benne, ami 147mm hosszú.
Ha esetleg valahogy átküldenéd a mért T/S paramétereket, akkor én is tudnék programban játszadozni.

nagyon köszi!
Válaszol
33-34 liter, hát itt nem nagyon kell számolgatni, én bezárnám, vagy sok csillapítóanyaggal talán maradhatna reflex, csökkentve a cső jóságát, mint a régi akusztikus mocsár-szerű megoldásoknál.

Maximum azért kell megnézni a T-S-t, hogy egy kompenzáló mágnes segíthet-e valamit a helyzeten.

Válaszol
lássuk a t/s adatokat, lehetséges hogy simán túl nagy a dobozka, azt még nem olyan nehéz elválasztással orvosolni.
a jelenlegi helyzettől jelentősen jobb az is ha közelítő adatot látunk.
Válaszol
Arra gondolsz, hogy bemérni a szóróimat, hátha segítene neki egy plusz mégneskör, mint 226-07-en? Erre gondoltam már énis, bár csak azért hogy erősebb legyen a "motor", de ez lehet hülyeség...

Plusz tömést tettem bele, ettől javult valamennyit, de még mindíg nincs agyontömve. A "cső jóságának csökkentése" alatt mit is értünk pontosan? Ez így nem tiszta Smile

Am tegnap belepaszíroztam a csövekbe némi rongyot (2 perces tuning...) hogy úgy milyen. Nem feltétlen jó irányba változott tőle a dolog, bár tudom hogy ez nem tökéletesen zárt még így.
Válaszol
előbb kéne a közelítő adat hasonló hangszórókról, lehetséges hogy elég lesz ha lecsapunk a dobozból 15-20 litert, és zártá tesszük.
Válaszol
A térfogat kb. jó, abból elvenni nem szabad. Igazából a kompenzáló mágnes azért kell, hogy a nagyon gyenge légrésindukciót és az elektromos jóságot kicsit felhozza, ettől valamivel szebb lesz a lefutás mélytartományban. Igazából minden TVM ilyen, szóval kár megmérni is a T-S-t. Max. kíváncsiságból. Sajnos lusta vagyok kimenni a mintapéldány hangszóróért a raktárba. Smile De majd vmelyik nap azért megmérem neked.

A csövet, cső környékét csillapítva csökkenthető a jóság (Qp). Igazából egyre inkább közelít a zárt doboz felé. A jó arányt kéne megtalálni. Ha megvan a doboz, akkor váltóval kell folytatni, valószínűleg ha eltüntetjük a kiemelést, akkor hiányozni fog. Smile Mert középtartományban keveset kompenzáltak.

Válaszol
Igazából egy normálisabb mélyhsz kellene, ami elvan 35 literben, és szép mélyeket hoz, 35-40Hz-ig kb. De annyit nem hiszem, hogy ér a projekt. Smile

Válaszol
Jelen, csak az otthoni gépet újra kellett telepíteni, jelszó hiányában nem sikerült belépni.. Smile

Jelenleg pont a cső környékét csillapítottam pluszba az egyik dobozban, de majd akkor ezt megteszem még jobban, mindkettővel. Hogy célszerűbb pakolni bele a cuccost, a hangszórók környéke inkább maradjon üres, max vékonyan az oldalfalakat ?

Igazából a plusz mégnes is érdekes, és a másik mély Hsz is.
Melyik Ha22 (vagy valami más..) lenne jó, illetve Shala a gyári hangszórók mennyire lennének módosíthatóak,egyáltalán maradhatna a gyári membrán?

U.I.: A kiemelést ne tüntessük el, mert akkor nem lesz semmi mélye..a többit kéne felhozni xD

Előőre is kőőőszi Wink Smile
Válaszol
a többit kéne felhozni => EQ Smile egyébként ilyen nem létezik. Vagy másik doboz => TL. Csupa kétbetűs. Smile

A HA22 jobb, sokkal erősebb a mágnes.

Minden módosítható, a jó mélytartományhoz más T-S arány kell, az érzékenységet kell eldönteni, hogy mennyi legyen. Smile Egy új, saját merítésű membrán, igazából középtartományban hozhat sokat.

Válaszol
Vágom hogy pluszba nem lehet hangot csinálni, csak arra utaltam, hogy inkább hiányos, mint plusszos.. Big Grin

középtartományban ennél a falnál a középhsz dolgozik elméletileg.. Big Grin

Kérdés hogy mennyire kivitelezhető, maradhatna-e a gyári membrán (ez azért lenne érdekes, mert így egységes, továbbá ha egyszer tegyük fel eladom, akkor nem a felét fogja érni egy vevő szemében a "nem gyári" hangszórók miatt), és persze, anyagilag milyen vonzata lenne. Ebben te vagy a szaki, a doboz adott, 3 útban kell gondolkodni. Jó mélyközepek, mélyeket tudjon. Ha itt nem akarsz árakat írni, megértem, privátban is beszélhetünk róla. Egyenlőre csak rágjuk át a kérdést, hogy milyen opciók vannak mennyi ráköltéssel, kb milyen végeredménnyel Smile Plusz mégneskör, HA22, vagy TVMből hangszóró faragás.Gondolom a mérés után jobban tudsz majd válaszolni. Az első kettő ára nagyjából kalkulálható Smile
Válaszol
Hja értem már. Smile A TVM_ből nem tudok faragni semmit, arra maximum egy mágnest lehet ragasztani.

Saját 22-es hangszórókat mindig szoktam készíteni egyedi igényeknek megfelelően, de még mindig úgy érzem, hogy fölösleges lenne, ahogy írod, van középhangszóró is, és az magában véve rosszabb a 22-eseimnél 1kHz fölött. Árban is sok, kb. 10000,-/db.

A HA22 egy köztes megoldás. A TVM-től jobban szól, érzékenyebb is, talán jobb lenne vele az egyensúly, mint az eredetivel.

Persze, ha a mélytartomány egyszer készen van, akkor még mindig ott a hangváltó. Smile

Válaszol
Sajnos a TVM úgy sz@r, ahogy van. Smile

Mondjuk ennyire rosszra nem számítottam. Big Grin

Name: arn226-03/16
Type: Standard one-way driver
Company: TVM
No. of Drivers = 1
Fs = 31,92 Hz
Qms = 4,58
Vas = 82,38 liters
Cms = 1,243 mm/N
Mms = 20, g
Rms = 0,876 kg/s
Xmax = 3, mm
Xmech = 6, mm
P-Dia = 165,8 mm
Sd = 216, sq.cm
P-Vd = 0,0648 liters
Qes = 1,225
Re = 13,24 ohms
Z = 16, ohms
BL = 6,584 Tm
Pe = 35, watts
Qts = 0,966
no = 0,211 %
1-W SPL = 85,39 dB
2.83-V SPL = 83,2 dB

Válaszol
Ettől több mágnest meg nem lehet már ráragasztani. Smile

Name: arn226-03/16 kompm
Type: Standard one-way driver
Company: TVM
No. of Drivers = 1
Fs = 31,92 Hz
Qms = 4,368
Vas = 82,38 liters
Cms = 1,243 mm/N
Mms = 20, g
Rms = 0,918 kg/s
Xmax = 3, mm
Xmech = 6, mm
P-Dia = 165,8 mm
Sd = 216, sq.cm
P-Vd = 0,0648 liters
Qes = 1,001
Re = 13,24 ohms
Z = 16, ohms
BL = 7,284 Tm
Pe = 35, watts
Qts = 0,814
no = 0,258 %
1-W SPL = 86,26 dB
2.83-V SPL = 84,07 dB

Válaszol
Hát nekem ebből elsőre csak az 1 körüli QTS szúr szemet, az valahogy kevesebb szokott lenni... Amúgy """modelleztem""" közben a dobozt a kapott adatokkal:

gyári:
http://i.imgur.com/JDQpruk.jpg

Ez pedig a HA22-599, de miért nem érzem ezt én jobbnak?? sőt.. Smile
http://i.imgur.com/0TEFytk.jpg

Na a mágnesest majd mindjárt "csekkolom"
Válaszol
Ez pedig a kompenzáltra jött ki.

http://i.imgur.com/fKJ5XQA.jpg

Ezek mennyire mérvadó grafikonok?  Big Grin

újramágnesezés? lehet lenne rá kontaktom, de ha nincs értelme, nem kezdem el felkutatni... Cry
Válaszol
Smile Én nem tudom, hogy te mit "érzel". Szerintem én hagynám a fenébe, és hallgatnám, ha megunom, akkor meg eladnám, és kész. Ebben nincs több. Már így is túl sok időt töltöttünk el vele.

Válaszol
Az laza hozzá állás  Big Grin

Érzésnek azt értettem, hogy a HA 22 vel a graff szerint kevésbé megy le mélyre, mint a gyárival, tény hogy egyenesebb a görbe, és érzékenyebb a szóró.
DE ugyebár ez nem feltétlenül van így,lehet nem valós görbéket hoz a program, ezért is kérdeztem hogy "rosszul érzem-e" hogy nem előrelépés, illetve hogy használható-e a kapott görbe annak ellenére hogy a rezonanciákat nem adtam meg. Ezt mondjuk még véleményezhetnéd, mert kíváncsi vagyok rá, hogy mennyire használható a program ebben a formában.

Plusz segíthetnél abban is, hogy az "ekkora mágnesnél nagyobbat nem lehet feltenni" pontosan mekkora, és hogyan kell feltenni, mert akkor rendelnék belőle 4db-ot, és ezzel lezárom a projektet mindenki nagy örömére... Big Grin

A komolytalan hangvétel ellenére tényleg érdekelt volna a dolog, a 4 mágnest felcsapom rá hogy legyen benne egy kicsivel több élet, meg kitömöm, aztán csókolom.
Amúgy nem célom eladni, de nem tudhatom mit hoz a jövő.
Előre is köszi. Heart
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég