A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mitől jó a hangdoboz... (MDF, HDF, rétegelt-lemez, stb...
További 3 kép MDF teszt ügyben
Válaszol
Sziasztok!

Szerintem a rétegelt lemez a legjobb( ha az árát nem nézzük) mert a öncsillapítási tényezője annak a legnagyobb. Mit gondoltok?
Válaszol
Mivel nem vagyunk milliomosok, ezért nézzük az árát. Wink
Nekem nem szimpi a rétegelt, mert azon felül, hogy drága, nehéz beszerezni vastagban, meg kell venni az egész táblát, kong, jobban rezonál és piszok nehéz megmunkálni (törik, repedezik, szálkásodik). Ilyen lekerekítést és bemarást nem tudnál csinálni bele. Ha jól tudom, hangosításhoz használják, mert strapabíró és kárpitozva jól néz ki.
Válaszol
Szeretném megkérdezni a doboz készítésben tapasztaltabbakat, hogy mivel glettelitek a doboz adott részeit (élek, csavar helyek)?
Subvoice, az oldaladon láttam több helyen glettelt dobozokat. Van ahol elég vastagon kented. Mi ez? ... Másik oldaladon olvastam, hogy ez Moltofill. Ez hogy néz ki és hol, mennyiért lehet kapni?
Én Trinát Mestertapaszt használtam, de elvileg csak 0,2 mm vékonyan lehet használni, bár az eladó szerint csavar lefedésére jó, a kis méret miatt. Elvileg kencézni kell a fát, de az MDF-et nem akartam összekenni. Szóval, Ti mit használtok?
Válaszol
Szerintem a legjobban járnál kétkomponensű ragasztóval (már a csavarhelyekre) mert azt tetszőleges vastagságban nyomhatod, nem zsugorodik mint a tapaszok. És aztán kényelmesen megmunkálható, csiszolható, úgyhogy sima lesz. A vékonyabban szükséges helyekre nem tudok jobbat a tapasznál, de az oda is való.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
A kétkomponensű szerintem macerás és drága.
Válaszol
5x0,2 milliméterenként nem kevésbé macerás. De ahogy akarod, csak egy tipp volt.
Válaszol
Nekem is hasonlo elmeletem van a retegelt lemezrol. Ezert is voksoltam arra, bar a hely miatt csak 18mm-es lapbol tudom megcsinalni. Na majd meghalljuk! ;-) Es ha nem jon be, marad az MDF.
Válaszol
A ragasztast ha nem vegleges vagy a kulsoseg nem lenyeges, szilikonnal csinalom. Veglegest viszont ketkomponensuvel erdemes. Szerintem. :-)
Válaszol
A Moltofillt az OBI-ban lehet venni. Gyakorlatilag egy glett. Az utóbbi időben nem használom, mert nem csavarozok, csak ragasztok.
Válaszol
A ragasztas nem keves? Csavarozva erosebbnek tunt szamomra minden doboz.
Válaszol
Most kipróbálom azt, hogy a csavarhelyekre a ragasztáshoz is használt Pálma Fa Expressz-t nyomok. Most köt, majd meglátom milyen lett. Púposra nyomtam, hogyha összemegy, maradjon belőle.
Válaszol
Wagner_ur Írta:A ragasztas nem keves? Csavarozva erosebbnek tunt szamomra minden doboz.
Asz én AKAJI dobozzomba (kető van belülle) egydeka csavar se sincs. De nemis hijányzik belülle. Esz tsak kelöen erőss raggasztó kérdése.
Válaszol
Wagner_ur Írta:A ragasztas nem keves? Csavarozva erosebbnek tunt szamomra minden doboz.

Nem. Ahogy Lex is próbálta, előbb törik el az MDF, mint a ragasztás. Gyári dobozban sem láttam még csavarokat.
Válaszol
Szóval azért van aki olvasgatja a linkjeimet. Big Grin
Azt azért hozzá tenném, hogy hiába préseltem össze két gyorsszorítóval is, mikor a csavart is beraktam, még préselt ki ragasztót, tehát jobban összenyomta az anyagot.

PS.: A hétvégén készült még jó pár kép, majd felrakom, ha lesz egy kis időm. Megjött a HDK17-es keret és a 71/50x122-es reflex cső. Ezeket is lefotózom.

Ha már szóba került a csavarozás. Ki hogy szokta összerakni a dobozokat és miért? (csak ragasztás, +csavarozás és egyéb trükkök).
Válaszol
Ha csak ragasztod, elég az az erő amit a szorító kifejt, túlzottan nem is jó kipréselni a ragasztót, mert nem marad ami ragasszon. A csavar meg azért présel ki még, mert az egy ponton fejt ki plusz nyomást, kissé így deformálva a lapot. Ha olyan erős a ragasztó hogy inkább az anyag válik szét akkor felesleges csavarozni, nem lesz erősebb.
Válaszol
Majd a 20 literes kétutason kipróbálom csavar nélkül, mert már tele van a hócipőm, ezzel a csavarhely eltüntetéssel.
Most vettem Trilak diszperziós mélyedéstapaszt. A leírás szerint 10 mm-ig repedés mentesen szárad. Majd kipróbálom. Remélem ez már jó lesz, mert a faragasztó is összemegy, bár nem reped.
Válaszol
Üdv Mindenkinek!

Ha nagyon biztosra akartok menni ragasztás terén akor érdemes lamellózni (asszem így híjják .zold. ) de enélkül is !JÓ RAGASZTÓVAL! elég a ragasztás, nem sok szükség van csavarra. Ahogy Subvoice is írta gyári dobozokba nem nagyon van csavar.
Válaszol
A gyári dobozoknál spórolnak idővel, anyaggal tehát pénzzel. Szerintem ez nem mérvadó, mert ha a gyári dobozok jók lennének, akkor nem ezen a fórumon lebzselnénk, azaz nem építenénk.
Válaszol
Ebben teljes mértékben egyetértek veled Lex! Nem is azt mondtam hogy jók de nagyrészt (megjegyzem nem minden esetbe) a küllemre azért odafigyelnek!
Válaszol
Sajnos sokszor csak a küllemre. Vékonyabb anyagot használnak, mint azt az adott konstrukció megkívánná, merevítések hiányzanak, csillapítás elégtelen, doboz térfogat kevés, kábelezés cérna, váltó hangolatlan, ... és sorolhatnám. Persze ezek a hibák az ár növekedéssel mérséklődnek ill. eltűnnek, de nagyon megkérik az árát.
Válaszol
Én spéci azért lebzselek itt , mert nem tudok több 100 ezer ft -ot kiadni dobozokra .A Hájendsón hallottak alapján , az a véleményem hogy van értelme a barkácsolásnak .
Válaszol
Micsoda gondolat. Big Grin Ha nem probléma, hogy annyit kell tanulnod, mint ha suliba járnál és van időd próbálkozni és melózni vele, akkor érdemes foglalkozni vele, bár sok tapasztalt építő mondta, hogy csak pénz spórolás miatt nem szabad ezt csinálni. Gondolom, elsőre nem fog ultra-szuper lenni, sőt talán ki kell dobni az egészet (bár ezt nem hiszem). Lehet, hogy csak a 3., 4. .... X-edik doboz fog úgy szólni, amivel meg leszel elégedve.... Egy ideig. .haha.
Válaszol
Akkor némiképp kilógok a sorból , mert nekem elsőre is tetszik az eredmény . Persze lehet hogy csak a füleim rosszak .
Válaszol
A 3. sor közepétől dobozkészítésem újabb állomásai láthatók. Van megoldás lyuktömítésre.
Válaszol
Szia Lex !

Láttam, hogy a hangszóró helyét szépen felsőmaróval kivágod.
Olyan szerkezetet hol lehet venni, amin körbe kell tolni csak a
marót, és szép kör lesz a végeredmény? Van erről fénykép az
oldaladon láttam, a kérdés hogy hol kaphatok ilyet, mi a pontos
neve és hogy nagyjából mennyibe kerül, nehogy hanyatt essek Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
A marót jó 10 éve vettem és ez tartozék hozzá. Szerintem a ma kaphatókhoz is adnak (esetleg a jobbakhoz), de bizta lehet kapni tartozékként, ha nem valami elvarázsolt típusod van. Ezzel a kütyüvel lehet körbe menni, van külön lemez külső körívre (pl. bárszék) és van sima párhuzamosító is. A nagyobb barkácsáruházakban és szerszámboltokban érdemes nézni. A szerszámboltok, inkább a márkásabb (ergo drágább) cuccokat tartják.
Válaszol
Nekem gagyi márkáju van , megnézem mit adtak hozzá .
Válaszol
subvoice Írta:

Nem. Ahogy Lex is próbálta, előbb törik el az MDF, mint a ragasztás. Gyári dobozban sem láttam még csavarokat.
Lex Írta:Szóval azért van aki olvasgatja a linkjeimet.
Azt azért hozzá tenném, hogy hiába préseltem össze két gyorsszorítóval is, mikor a csavart is beraktam, még préselt ki ragasztót, tehát jobban összenyomta az anyagot.

h_jozsi Írta:Ha csak ragasztod, elég az az erő amit a szorító kifejt, túlzottan nem is jó kipréselni a ragasztót, mert nem marad ami ragasszon. A csavar meg azért présel ki még, mert az egy ponton fejt ki plusz nyomást, kissé így deformálva a lapot. Ha olyan erős a ragasztó hogy inkább az anyag válik szét akkor felesleges csavarozni, nem lesz erősebb.

Na azért nem minden tiszta. Ha sok a ragasztó, vastagon marad a két lap közt, megváltozik a doboz tulajdonsága. A ragasztó anyaga szerencsés esetben keményebb, merevebb a lap anyagánál, amit akár merevítőnek is vehetünk, viszont nagy valószínűséggel kevésbé rugalmas annál, tehát hamarabb fárad a rezgésektől és ez repedéshez vezethet. Ezért érzem a csavarozást, illetve a ragasztó rugalmasságát fontosnak.
Válaszol
A ragasztás alapszabálya, hogy minél vékonyabb a ragasztó, annál jobb. A ragasztás csak felületileg köt, míg a csavar esetemben (45-19=) 26 mm mélyen fogja az anyagot.
Mint az oldalamon is látszik az MDF viszonylag lazán kötött rétegekből áll. Ha csavarozom, akkor a csavar összefogja a rétegeket, és nem engedi szétválni.
A csavar kötése a ragasztóra merőleges, így a kettő együtt egy merev keresztkötésnek fogható fel. Egymást erősítik.
Válaszol
Wagner_ur Írta:A ragasztó anyaga szerencsés esetben keményebb, merevebb a lap anyagánál, amit akár merevítőnek is vehetünk, viszont nagy valószínűséggel kevésbé rugalmas annál, tehát hamarabb fárad a rezgésektől és ez repedéshez vezethet.
Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy a kötés (mindegy hogy csavarozás vagy ragasztás) ott van, ahol két oldal találkozik. És mivel szögben találkoznak, ezért az nagyságrenddel merevebb mint az oldal közepe, ami valóban tud rezegni, de a sarokéleknél rezgésekről nem lehet beszélni, és itt nem a ragasztó vagy a csavar adja merevséget hanem maga a kialakítás. Én speciel még nem láttam szétrázódott dobozt... ha van ilyen az csak a trehány munkának vagy silány anyagnak róható fel.
Válaszol
Sziasztok

Néhány nagyon drága hangfal tulajdonságainál kiemelik, hogy fából készül a doboz.
Sajna nem emlékszek, hogy milyenből (dió, szilva). A kérdés azért merült fel, hogy jobb-e tömör kemény
fából dobozt építeni, vagy valami féle faforgácslapból, MDF-ből célszerűbb-e.
Hátha ti tudjátok a választ Wink
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Nem jobb a tiszta keményfa, mint a fa-félgyártmányok, viszont jóval drágább.
Az igazán jó kemény faanyag sokáig érlelt, szárított, esetleg kezelt anyag, megfelelő irányban, szögben vágva. Bútorokat készítettek belőle régen.
Ma a nagyon drága bútorok és egyéb lakberendezési tárgyakat készítik hasonlóan.
Speciális szerszámok is kellenek ilyen kemény anyag megmunkálásához, sima barkácsgépek foga beletörik a keményebb anyagba.

Régen csináltattunk Mi is egy asztalos ismerősünkkel két szép Karlson-ládát és Ő úgy készítette el a dobozokat, hogy a sarkok helyén keményfából, csavart formájú sarok-díszek voltak. Szép és jó is volt, de nem szólt ettől jobban. Árban a duplájába került a kivitelezés, igaz ezt ki lehetett állítani, a sima MDF-ből készült festett doboz nem volt szép mellette.
Akusztikailag nem jobbak a keményfa-konstrukciók az MDF-nél, vagy réteges-lemeznél.
Persze, itt is az a kérdés, mi a konstruktőr célja?
Üdv! SMA
Válaszol
h_jozsi Írta:
Wagner_ur Írta:A ragasztó anyaga szerencsés esetben keményebb, merevebb a lap anyagánál, amit akár merevítőnek is vehetünk, viszont nagy valószínűséggel kevésbé rugalmas annál, tehát hamarabb fárad a rezgésektől és ez repedéshez vezethet.
Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy a kötés (mindegy hogy csavarozás vagy ragasztás) ott van, ahol két oldal találkozik. És mivel szögben találkoznak, ezért az nagyságrenddel merevebb mint az oldal közepe, ami valóban tud rezegni, de a sarokéleknél rezgésekről nem lehet beszélni, és itt nem a ragasztó vagy a csavar adja merevséget hanem maga a kialakítás. Én speciel még nem láttam szétrázódott dobozt... ha van ilyen az csak a trehány munkának vagy silány anyagnak róható fel.
Tehát kijelenthetjük, hogy egy doboz anyaga nem homogén, hiába is törekednénk (a topic elejére hivatkozok, ahol a doboz homogén anyaga felmerült) erre és ez okozhat nemkívánt torzulást, visszaverődést, stb. .?. Wink
Válaszol
Wagner_ur Írta:Tehát kijelenthetjük, hogy egy doboz anyaga nem homogén, hiába is törekednénk (a topic elejére hivatkozok, ahol a doboz homogén anyaga felmerült) erre és ez okozhat nemkívánt torzulást, visszaverődést, stb. .?. Wink
A megoldás: homogén MDF golyóból esztergált gömb alakú doboz. Big Grin
Bár szigorúan véve még ez sem homogén, mert a hangszórókivágásnál megszakad a szabályosság.
Szóval a plazmahangszórón (http://www.plasmatweeter.de/) kívül semmi se jó... Wink
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég