A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mitől jó a hangdoboz... (MDF, HDF, rétegelt-lemez, stb...
Az meg büdös .
Válaszol
És könnyen visz újabb torzítá-sokk-at a rend-szerbe. Wink
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Ha csak annyi hibája lenne a hangdobozainknak, hogy a ragasztás miatt torzul a hangja, akkor igen csak jó dobozaink lennének. Big Grin Tongue
Válaszol
shalafi66 Írta:És könnyen visz újabb torzítá-sokk-at a rend-szerbe. Wink
Ez a plazmára vonatkozik.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
//Miért büdös? Nem egyszerűen csak mérgező?
Válaszol
Olvastam . Sőt azt is hogy valamilyen illatosítót ratak bele , hogy elnyomja a szagát .
Válaszol
Virtuozitás a felsőmaróval és egyéb ínyencségek... Így elsőre az érdekelne, hogy ki hogyan, hány mm-es sugárral kerekíti le a doboz éleit, ill. hogy hogyan éri el, hogy a felsőmaró tényleg egyenesen menjen? .?. .zold.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Olyan kést kell használni, aminek a végén csapágy van és az támaszkodik a lap éléhez, ezért egyenesen megy. Link Jobb szélső kés. Illetve a marókhoz van vezető sin. Ezekkel lehet, egyenes (párhuzamos) és kör mentén vezetni a marót.
Ja, és a lekerekítőnek 9,5-ös (19/2) a sugara. Jobb lenne egy kicsit nagyobb, de nem kapok 6-os szárral.
Lex
Válaszol
Azért nem kerekítem a dobozéleit,mert úgy macerás a furnérozás.
Üdv Doki!
Válaszol
doki Írta:Azért nem kerekítem a dobozéleit,mert úgy macerás a furnérozás.

Én a most készülő dobozon nemes egyszerűséggel végigreszeltem (tehát nem lekerekítés, hanem letörés). Alig egy óra alatt végigértem egy élen. 8)
A Hobby Hifiben azt javasolják - bár tény, hogy ez teljes negyedkörnél nem működik - hogy a furnért hungarocell lappal kell rányomni a doboz oldalára, és akkor annak a rugalmassága elég ahhoz, hogy a lekerekítésre is rányomja. Pont ezt akarom kipróbálni, többek között ezért csináltam a letörést.
Válaszol
Nem mindent lehet marni , a forgácslap megeszi a marót .
Válaszol
Visszatérve az előző ragasztás vs. csavarozás&ragasztás témára...
Anno, amikor még én is csavaroztam és ragasztottam, nem volt olyan dobozom, amelyiknél egy-két csavar nem repesztette meg legalábbis kisebb mértékben valamelyik lapot. Ez pedig rezonanciákat okoz. Sad És ezek csak azok a repedések, amik kívülről is láthatóak! Gondoljatok bele, hány kis üreg keletkezik az anyagban, ott belül - ami nem látszik... Egy csomó kis rezonátor. .foghijas.
A gyári dobozokat azért nem hinném, hogy olcsósága okán készítik ragasztva. Egy 45 fokos ragasztott illesztést szerintem nem olcsóbb megcsinálni, mint egy 90fokos csavarost. .no. Big Grin
Válaszol
Szerintem aki nem tartja elegendőnek az élek ragasztását, az belülről ragasszon még 45 fokos lécet (egyenlő oldalú derékszögű háromszög profil, készen kapható) körbe minden él mentén. Így sokkal erősebb lesz és a doboz sem lesz belülről tégla forma, az élek mintegy lekerekednek - na nem szószerint. Persze ezt a térfogat/belméret kiszámításánál figyelembe kell venni.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Én ezért teszteltem a csavarozást. 2,5-össel előfúrok a gyorsépítő csavarnak és ekkor csak a kicsi menetek mélyednek a fába. Az MDF közepe lágyabb, mint a széle, így simán belemélyed a csavar menete, anélkül, hogy szétrepesztené. És a fába való gyorsépítő csavarnak ritkák a menetei, pont azért, hogy ne feszítse szét a fát. Link Ja és a szélétől legalább 2-3 cm-re csavarozok.
Lex
Válaszol
OK, OK, látom Lex teljesen a ragasztás + csavarozás mellett van. Régebben én is így csináltam, építettem több nagyon jó hangú dobozt azzal a technológiával is, szóval én tiszteletben tartom a véleményét. Az utóbbi időben azonban csak ragsztva szerelek, és nekem ugyanolyan jó. Amire sokkal több figyelmet fordítok, az az oldalfalak merevítése (főleg a nagyobbaké), és ez nagyon meg is éri! Hallható a különbség. .ful. Big Grin
Válaszol
Nem emellett vagyok. Csak ezt olvastam a neten. Meg is szenvedek vele, mert a csavarhely eltűntetése sok melóval jár. A 20 l-es kétutasba még nem raktam csavart, lehet, hogy nem is fogok?
Ha már a merevítésnél tartunk. Mivel, hogyan (elhelyezés, rögzítés), mekkora merevítővel, milyen anyagból csinálod?
Lex
Válaszol
A doboz egy 31L nettó térfogatú, 70X24X28cm-es állódoboz. A merevítés két MDF lap lesz, amikett kvázi válaszfalként építek be, csak lesz rajtuk egy-egy bazi ellipszis alakú lyuk. Big Grin Ezen kívül, a falak rezonanciá Wink jának csökkentésére minden falra ragasztok középre egy kisebb darab MDF darabot, mert ez is hatékony ám!
Válaszol
A merevítés akkor a leghatékonyabb ha párhuzamos a merevítő a legrövidebb oldaléllel, mert így a legrövidebb következésképpen a legmerevebb. Én nemes egyszerűséggel a hátfal merevítést kívülről ragasztottam fel, úgysem látszik és nem csökkenti a belső teret. .otlet.

Persze a végei le vannak vékonyítva.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Sziasztok,

az elmúlt hetekben jókat furnéroztam 8) , gondoltam talán érdeklődésre tarthat számot, hogyan is csinálom.
A honlapomra írtam egy kis howto-t a témában. Ha van kedvetek, olvasgassatok. Smile
Válaszol
Hi
Én azt hallottam, hogy a legjobb a rétegelt lemez és az mdf lap...
OSB lapból érdemes vagy egyáltalán lehetséges ládát készíteni? -megjegyzem, én subot akarok-
THX:
---ZoLee---
Válaszol
Nem nagyon érdemes.
Válaszol
KeserűCukor Írta:Hi
Én azt hallottam, hogy a legjobb a rétegelt lemez és az mdf lap...
OSB lapból érdemes vagy egyáltalán lehetséges ládát készíteni? -megjegyzem, én subot akarok-
THX:
---ZoLee---

A rétegelt lemez és az MDF egymáson valóban jó, mert teljesen mások a tulajdonságaik. A Hobby Hifi újságban voltak erre vonatkozó konkrét mérések.
OSB felejtős. Amellett, hogy nem elég merev, dolgozni is pocsék vele.
Válaszol
Most kezdek bele egy mélyláda építésébe.
A falakat ragasztom, de közben még csavarozva is lesznek. A csavarokat utána kiszedem, és a helyüket el kell tünteni. Az jó megoldás rá, ha csapolással csinálom ezt meg? Vagyis a csavar helyét átfúrom akkora fúróval mint a csap, majd a csapot beleragasztom. Számít valamit, hogy más anyag lesz a dobozban, illetve hogy keletkezhetnek üregek?
Válaszol
Szerintem nem kéne kiszedned a csavarokat.
Elég ha besülyeszted a fejét és kész.
Vagy van valami egyéb oka hogy nem akarod bennehagyni a csavarokat?
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Benne maradhat a csavar, az is egy megoldás. Úgyis le lesz kárpitozva, szóval nem fog kilógni.
Kárpitot fel lehet ragasztani fa ragasztóval? Vagy inkább felejtős?
Válaszol
Asszem fellehet.
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Én úgy tudom, hogy a kárpitot nem szokták ragasztani. Főleg, mert átázik a ragasztótól és ronda lesz. No meg ha megsérül, akkor érdekes lesz a csere. Szegelni szokták vagy tűzni.
Lex
Válaszol
.sokk.
Válaszol
Lex Írta:Én úgy tudom, hogy a kárpitot nem szokták ragasztani. Főleg, mert átázik a ragasztótól és ronda lesz. No meg ha megsérül, akkor érdekes lesz a csere. Szegelni szokták vagy tűzni.

Csúnya dekadens vagyok és ragasztom a kárpitot. .zold.
Egyébként van öntapadós kárpit is, és annyira nem is rossz dolgozni vele, mint az ember gondolná.
Válaszol
Nyugodtan ragaszthatod. Én már kárpitoztam egy pár ládát és eddig senki nem tudta megkülönböztetni a boltban kapható kárpitozott ládáktól. Vegyél egy doboz palma texet (festékes dobozost) meg egy ecsetet hozzá. Bekened a kárpitot meg a dobozt vársz vagy 10 percet és már csak jól egymásra kell nyomni. (persze közbe feszítsd is meg ne legyen gyűrött .foghijas. ) A ragasztó nem látszik meg mert (ha olyan kárpitod van) kétoldalas a kárpit. Az egyik a ragasztó miatt van direkt. .ok. .zold.
Válaszol
Sima SAL-os kárpithoz jutottam hozzá. Én nem mondanám meg róla hogy kétoldalas(?). Mindkét oldala ugyan olyan. Az egészet be kell ragasztózni, vagy elég csak csíkokat kenni rá? Palma texet vettem én is, egy dobozzal, de a ládám felülete 2m^2 lesz. Még a kárpizotás menetét is ki kell találnom, mert csak 70*140cm-es a kárpit. A ládám előlapja meg 95*40cm. Még 2 adag kárpit sem éri körbe az egész ládát. Pedig az eladó azt mondta hogy 1m*1,5m a kárpit.. Azzal bőven jó lett volna. Kárpit illesztésénél hogy lehet eltűntetni a csíkokat? Ki kell bolyhozni ott a kárpitot kicsit?
Válaszol
Benya Írta:Kárpit illesztésénél hogy lehet eltűntetni a csíkokat? Ki kell bolyhozni ott a kárpitot kicsit?

Leragasztod átfedéssel, és egy vágással átvágod a két réteget. Az alsót kiszeded, és elvileg pontosan illeszkedik a kettő.
A vágás vonaláig nyilván nem érhet ki a ragasztás, ezért óvatosan kell vágni, hogy ne húzd el az anyagot.
A bolyhos kárpit illesztései így elég jól eltüntethetők.
Válaszol
Hali!

Újabb fogalmakat olvastam amikről nemigazán tudom hogy micsoda:
Hangfal hangolása: Ezt olvastam egy másik forumon SMA irását de lényegére nemjöttem rá, hogy konkrétan micsoda, talán:pl.: ha egy doboz 35Hz re van hangolva az azt jelenti hogy aza legkisebb frekvencia amit ugyanazon a hangerőn tud leadni mint adott terhelésnél a többit?
Impulzus atvitel
Csoportfutasi id
Fazis karakterisztika

Ezekre is kiváncsi lennék mit jelentenek, micsodák ezek?
Válaszol
Kedves Endeavour és Többiek!

Hangolás:
Optimális, vagy általunk meghatározott cél elérése, a doboz és a hangszórók hangolása, csillapítóanyag mennyiségének változtatása, a hangváltó alkatrészeinek változtatása, a kívánt eredmény eléréséhez
Többféle, szerteágazó a jelentése, attól függően, milyen hangszórókat, mennyit használunk és hogy maga a doboz kivitelele milyen. Mérhető és hallható a hangolás változtatása, eredménye.
Mélyhangszórónál ez a hangolás általában az alsó hatáfrekvencia, amin a hangnyomás -3dB-t esik az átlagszinthez mérten.

Impulzus átvitel:
Minden hangsugárzó rosszul viszi át a gyors, impulzus-szerű jeleket és abból hogy mennyire tartja meg a jelalakhűséget, a hangzására is lehet következtetni. Jó impulzusátvitel nagyon sok mechanikai és elektromos adattól függ, de azok jó minősége-mennyisége sem garantálja jó hangzást.
A hangok megszólalása, tisztasága, felismerhetősége a jó impulzusátvitel követelménye.

Csoportfutási idő:
A hangsugárzókban alkalmazott hangváltó és a hangszórók együttesen okozott hibája, ami rontja az átvitelt, a hangzást. Kellően összehangolt, válogatott, mért hangszórókkal és viszonylag egyszerű felépítésű hangváltóval kisebb a csoportfutási idő-hiba. Függ még a hiba-mértéke az alkalmazott hangváltó vágási meredekségétől, ami -6,-12,-18,-24dB/oktváv is lehet. Minél bonyolultabb a hangváltó, annál nagyobb lehet a hiba.
Mindenféle korrekciós tagokkal ( L, C, R, egyéb alkatrészek ) befolyásolható.

Fázis karakterisztika:
Összefügg az előzővel, a hangszórók is produkálhatnak magukban frekvenciafüggő fázishibát, ami a hangzást rontja. A hangszóró felépítése, az alkalmazott anyagok és azok megmunkálása okozhatja, valamint a hangváltó a több hangszóróval együtt. Mérhető, számítható. Egyenletes ( egyenes ) fázis karakterisztikához egy hangszóró lenne az optimális, de az nem elégséges általában.

Röviden ennyi a lényeg, nyilván mások másképpen súlyozva hasonlóan írják le. ( Szidnak, engem )

Ha érdekel a téma, javasolnék szakkönyvet beszerzésre: Klinger: Hangdoboz építés ( 1991 ).
Ebben talán jobban, összfüggőbben le van írva sok minden.
Üdv! SMA
Válaszol
Hali. A rétegelt lemez a pozdorja lap és az mdf között foglal helyet, sűrűségben és csillapitásban illetve megmunkálhatóságban is viszont a legdrágább. fontos milyen fából van . én nyirfa égerfa rétegeltből több dobozt is épitettem. Sok neves cég gyárt belőle ládákat pl a FAN. Előző hozzászólásban valaki irta hogy a doboz hangzását kalkulálják a hangképbe??? Amelyik doboz Szol,illetve saját hangja van ott valami nagy baj van ,vagy rossz a merevités vagyhiányos a csillapitás,illetve tulcsillapitott a doboz
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég