A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mitől jó a hangdoboz... (MDF, HDF, rétegelt-lemez, stb...
Szerezz lepukkadt szekrényt , az jó lessz . Milyen átmérőjü a nagyobbik hangszóró ?
A plexi is jólehet ,ha elég vastag , mondjuk 2cm .
Válaszol
A nagyobbik 13 cm. És ha egy meglévő hangfalamhoz csinálok plexiből dobozt, azis jólessz? Pl egy Videoton DC 2050 E-re gondolok! Mert az szép nagy, gyönyörűen szól, és jólis nézneki plexi fallal....
Válaszol
Nem hinném, hogy jól fog szólni.
Válaszol
Szerintem sem lenne jó a plexi, esetleg mint Mócsing is írta, ha nagyon vastagot tudsz szerezni, de nem olcsó mulatság. Nem tudom megér ennyit az a vidi, abból a pénzből amit plexire költesz egy jobb dobozt csinálhatnál szvsz. Meg a plexi nagyon érzékeny felület, karcosan nem egy szép látvány nagyon vigyáznod kellene rá, már az építés folyamán is. Nem egy szimpatikus anyag. Táblában a 20mm-es 30e Ft, vágva meg 40ezer. Ahhoz a dobozhoz kellene kb: 2 négyzetméter ami még úgyis 60e ha te vagdosod méretre, ha meg hibázol akkor... a helyedben 2x is meggondolnám. A hangra gyakorolt hatását csak a megépítés után lehetne megtudni, és mi van ha nem jó, a faanyagokkal összehasonlítva a sűrűsége nagyobb, olyan 2x-es 1,8g/cm3 szemben a 0,8- 1g/cm3 tömegű butorlapokkal, tehát ebből a szempontból akár jobb is lehet.
Üdv, Néhai!
Válaszol
Sziasztok!

...és a plexi még egy dolgot szeret, ha nem profi a megmunkáló, vagy a vágógépe... repedni Sad Barátom reklám táblákat gyárt (már nem plexiből), de nagy szívások voltak...
A macska egy hülye madár, csak akkor repül, ha belerúgok...
Válaszol
Honyike.
Nyomj egy rendes címet . Küldök egy egyszerü TL rajzot ,azzal jólfog szólni . Jobblessz mint az 5 l-es zárt .
Válaszol
honyike Írta:Milyen hatással van a hangra, ha a dobozt plexiből csinálom meg? vagy eleve döglött ötlet, és maradjak az MDF lapnál?

---------

korábban volt szó...mert ez műanyag-ról...

egy orosz fickó alkalmazta,de csak a hangszóró körül...
makrolon,ha jól emléxem a márkanévre...
csatlakozóknál alkamazza egy nem olcsó cég...

...rezgésmentes hangfalcsatlakozó...ez má döfi...izé hifi....
pia nyer
Válaszol
Üdv!

Egy vastag papírcső mennyire alkalmas reflexcsőnek? Próbált már valaki ilyet?
<k-sonix>
Válaszol
Kedves k-sonix és Többiek!

Tökéletesen megfelel.
Üdv! SMA
Válaszol
Sziasztok!

Énis láttam már hangdobozt wc papír guriga csővel Big Grin
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Mondjuk én nem wc-papír gurigára gondoltam. Egy "kicsit" masszívabb anyagról lenne szó: nagyformátumú nyomtatókhoz használatos papírtekercsek belső "gurigái", kb. 4 mm falvastagságú, 7,5 cm belső átmérőjű hengerek 8) Akár rá is lehet lépni, attól sem rogyik össze .ordog.
<k-sonix>
Válaszol
keress megfelelő vastagságú anyagot pl cső.és síma újságpapírt tekerl fel cmcvel átitatva.kb 3 mm falvastagságura.sokkal jobb mint a pvc.
Válaszol
Készített már vki köztetek olyan faforgács dobozt, ami csak ragasztva volt, semmi csavar, vagy csapolás.
Ilyen esetben 45 fokos élekkel dolgoztatok, vagy merőlegessel? A Palma faragasztó tud olyan erős kötést létrehozni, hogy utána a csak ragasztott szerkezet ne essen szét? (én eddig csavaroztam, a Palma csak erősítésnek és szigetelésnek kellett)
Üdv: Crockoo
Válaszol
Ha nem is hangdobozt de készítettem fa dobozt csak ragasztással és csak ajánlani tudom!!!!!!!

A Fa elöbb törik szét mint a ragasztó engedne (palma fa expresz).

üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Crockoo Írta:Készített már vki köztetek olyan faforgács dobozt, ami csak ragasztva volt, semmi csavar, vagy csapolás.
Ilyen esetben 45 fokos élekkel dolgoztatok, vagy merőlegessel? A Palma faragasztó tud olyan erős kötést létrehozni, hogy utána a csak ragasztott szerkezet ne essen szét? (én eddig csavaroztam, a Palma csak erősítésnek és szigetelésnek kellett)
Méréshez Lalának csináltam csak ragasztott dobozt. Azt viszont nemtom, hogy egyben van még vagy szétesett. :-D Persze csak valami kicsi hangszóróhoz készült. Mélynek nem mertem volna olyat csinálni. (Tudom, kibírná, de akkor sem. :-) ) Viszont a ragasztó anyaga kicsit más volt. Sima sziloplast. Ennek oka a teljes zárt doboz elérése volt, kevésbé volt lényeges a lapok csillapítása. A lapok simán voltak vágva, nem 45 fokba. Szerk: közben megtudtam, a dobozok egyben vannak. Viszont szép a színük. Lala szerint. Háááát . . . :-D (talán ezzel azt a tényt szerette volna előttem eltitkolni, hogy nem érdemes zajládákkal foglalkoznom mert borzalmas a kivitelezés. :-D )
Válaszol
Wagnerur Írta:
Crockoo Írta:Készített már vki köztetek olyan faforgács dobozt, ami csak ragasztva volt, semmi csavar, vagy csapolás.
Méréshez Lalának csináltam csak ragasztott dobozt. Azt viszont nemtom, hogy egyben van még vagy szétesett. :-D Persze csak valami kicsi hangszóróhoz készült. Mélynek nem mertem volna olyat csinálni. (Tudom, kibírná, de akkor sem. :-) ) Viszont a ragasztó anyaga kicsit más volt. Sima sziloplast. Ennek oka a teljes zárt doboz elérése volt, kevésbé volt lényeges a lapok csillapítása. A lapok simán voltak vágva, nem 45 fokba.
--------------------------------------

...ragasztani,próbálj meg ragasztani....
MyAV視聽商情網 - 我的喇叭 DIY 全記錄
///Egyes böngészők a hosszú linkek megjelenítésnél széthúzzák az oldalt. Ezért ajánlott a következő módon linkelni [.url.=http://hangszoro.net]a link rövid neve[./url.] Természetesen pontok nélkül működik. ;-) Thnx! Wagnerur
pia nyer
Válaszol
Na, erre hogy találtál rá !?
Válaszol
SEAS Írta:Na, erre hogy találtál rá !?

...egy dán oldal ihlette a pasast....
pia nyer
Válaszol
Születendő kétutas dobozom pár sarkalatos pontját megosztottam pár perce Lalával. (Ennek egyik eredménye lett, hogy szerkesztettem az előző itteni írásomat :-D ) Két fő vonal közül az egyiket asszem rögtön elvetettük közös megegyezéssel. Az előlapot teljesen íveltre gondoltam, de már bennem is felmerült ezzel kapcsolatban pár probléma. Az egyik a hangszórók süllyesztése. A másik pedig ebből fakadóan a hangszóró síkjának és az előlap síkjának (ami így nincs is) egy szintbe hozása. Maradok simán a sarkok ívelt lekerekítésnél. Ez eddig inkább csak olyan intró volt. Ami viszont már nem off, hogy az előlapot 10mm vastag parafával vonnám be. Célja az itt írók előtt azt hiszem világos, viszont az eredménye előttem még kétséges. Mivel elég sokféle parafa létezik, ezért még azt sem tudom melyiket lenne érdemes felhasználni ilyen célra.
A doboz MDF-ből fog készülni. Belső csillapításra alkalmas lehet ez az anyag (parafa) vagy teljesen felesleges kísérletezni vele? Valakinek esetleg ilyen irányú tapasztalata vagy információja van, ne fogja vissza magát. :-D
Válaszol
Kedves Wagnerur és Többiek!

Nekem nem vált be a parafa borítás az előlapon és belül sem.
Az előlapon a puha anyaga miatt sérülékeny és beszűkíti a hangzást.
A dobozon belül maga az anyaga is rezonál és ez nem jó, ráadásul drága.
Én a "hagyományos", többrétegű dobozanyagot tartom jónak, minimális belső csillapítóanyag beépítésével ( reflex doboz ).
Amit próbáltam, az 6mm-es parafa lemez volt, a Praktikerből.
Lehet, hogy a vastagabb már használható, viszont drága anyag.
Üdv! SMA
Válaszol
Köszönöm SMA! Terveim szerint úgy 10mm vastagságú lenne és valami puha kivitel. Valami NAGYON puha. Mindkét hangszóró erre lesz felfektetve, minimális (<0,5mm) tömítő anyaggal. Az is érdekel, hogy az egész előlapot be KELL(ene) burkolni vele vagy elég egy részét? Mondjuk a hangszórótól még x cm-re érdemes rátenni de x+1 cm-re már nem. Esztétikai szempontból számomra jobban tetszene a nem teljes parafa előlap. Nem az ára izgat, majd kicsit több munkát vállalok . . . 8) A sérülékenysége közismert és ezért vannak inkább komoly ellenérzéseim.
A belső csillapítás akkor nem ilyen lesz, ha lesz egyáltalán. Zárt rendszert szeretnék mivel a reflex dobozok igazán nem jöttek be eddig. Legalábbis azokban a kategóriában amiket eddig hallgattam. Bár a TDL-nek (R.I.P.) úgy 10 vagy talán több éve is volt egy egész jó, de majdnem 150e-ért . . .
Válaszol
Üdv!
Érdemes az előlap belső/hátsó felére (ami hangfal belseje felé néz) tenni ilyen letörést a mély vagy bármelyik hsz-nél? csak mert 22mm-es lapban ugy elbújik a hangszóró,
érdemes?

[Kép: letoresaa0.th.jpg]
Válaszol
.sokk. Milyen célt is szolgálna ez a letörés? Lehet valami reflexió ott? [off]Mivel tervezted?[/off]
Válaszol
Szerintem érdemes. Az éleknél mindig erősebb a reflexió, mint a lekerekített részeken.
Válaszol
ez az előlap hátulja ami a doboz belseje felé néz, elsősorban esztétikai szempontbol bár ugyse látom mert bellül van,
olyan fura mikor igy néz ki az összerakás:

[Kép: ellapwq5.th.jpg]

inkább én kérdezném mit célt szolgálna pontosabban miben ront/javít esetleg
azonkívűl hogy növeli a doboz térfogatát
???

Seas, ez itt letörés csak a lekerekítés csökkent bizonyos reflexiókat nem? vagy már ez is ?

[OFF]Solid Edge v17 -el modelleztem[/OFF]
Válaszol
Mindkettő, de a kerekebb jobb.

Legelső képen néztem, hogy mi az a Dávid pajzsa, most látom csak, hogy a síkokat mutatja.
Válaszol
Nagy baj van, segítsetek, a lapszabászatban nincsen 22mm-es MDF csak 18mm-es, kell-e merevítés egy ~41literes HA20-al felszerelt ládához?
vagy akkora különbség nincs ekkora térfogatnál, és simán összarakhatom merevítés nélkül?
Válaszol
Szép nagy felületek, szóval merevíteni mindenképp kell.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
25mm-es lapot tudok küldeni, de nálunk egy hét alatt csinálják. 22mm-es MDF-ről nem tudok, de ettől lehet. Természetesen a likakat is megcsinálják. A kerekítést/letörést már nem. Szépen dolgoznak és nem olcsón. Szerk: [OFF]ismerős volt a stílus. Solid works volt a gépemen.:-D[/OFF]
Válaszol
Aha! köszi szépen
tehát kezdhetem előről a dobozt :S
Big Grin

Az oldallapokat mindenképp kell, az elő-,hátlapot is? akkor egyszerűbb ugye ha gyűrűszerűen merevítem bellülről méghozzá kettővel, hmm... jó nagy doboz lesz ez Smile

van 22mm-es csak a butorlapoknál nemigazán "szabvány"

Van nekem (egy már sokat emlegetett) gyári dobozom az olyan 45-50 liter körüli lehet, olyan 12mm-es anyagból valszeg MDF és semmi merevítés nincs benne Big Grin

OFFConfusedhalafi, nem sürgetésképp ,csak azért szólók, nehogy elvésszen aza L-pados,akármis privát üzenetem a rengetegben:/OFF

OFF:Wagnerur a Gyöngyszemek topicba tettem képet a teljes modelről, ami ugye már nem egészen ugy fog kinézni :S :/OFF

mellesleg ugye nem kell licenc a hangszórók lemodellezéséhez? .sokk. mndjuk ugyse tuttam egy az egyben lemásolni csak a főbb, külső méretek passzolnak
Válaszol
Nemtom. Elsőre próbáld bordákkal a merevítést. Süllyeszttett hossz irányú lehet az a megoldás, ami nem vesz el sokat az űrtartalomból de a célnak megfelel. Természetesen jó lenne valami keményfából. Nem kell licenc díj, de ha máshol "reklámozod" sem kapsz érte semmit. :-D
Válaszol
Ilyesmi módon is megoldható: http://www.subvoice.hu/img/speaker/primair/mk1/phase01.jpg vagy a gyűrűs dolog is jó.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves Endeavour és Többiek!

A 18-22mm-es MDF már kevésbé rezonál be, persze ez attól is függ, milyen a doboz, reflex, vagy zárt.
Néha azzal segíthetünk a mélyhangsugárzásban, ha hagyjuk rezonálni a dobozt és az így "besegít" az átvitelbe.
Nem korrekt eljárás, de olcsó és használható. Smile
Nem mindig jó, ha feljebb toljuk frekvenciában a doboz rezonáns jellegét, a középhangok tartományában jobban észrevehető, ha ott rezeg a doboz, mert elkeni a hangzást. A merevítések ugyanis megosztják a rezonáló felületet és az kisebb lesz, tehát így annak rezonanciája feljebb tolódik és talán ez még zavaróbb is lehet, mintha semmi merevítés nem volna.
Ha tudjuk csapolással, vagy bemarással-élképzéssel a lapokat egymáshoz rögzíteni, ragasztani, esetleg semmi belső merevítés nem kell ilyen vastag MDF esetén, nem túl nagy dobozokhoz.

A lassan készülő kis dobozomban, 12mm-es réteges lemezből, egyelőre nem lesz semmi, majd méréskor kiderül, kell-e valamit betenni, merevítésnek.
A belsejébe tervezett háromszög keresztmetsztű lécek, harmonikaszerűen egymás mellé ragasztva, csavarozva, már eléggé merevítenek és részben a csillapításban is segítenek.

Lassan lesz már egy kis LAPTOP-gépem is a mérőrendszerhez, azzal majd tudok képes dokumentálást is mutatni az eredményekről.

Üdv! SMA
Válaszol
adoboz reflex, de inkább nem teszek bele merevítést.
....majd máskor... Big Grin
Válaszol
Sziasztok!

Nemrégen kisérleteztem egy kicsit de sikertelenül.
Csak a tapasztalatot írom le hogy más tanuljon az én káromból.
Fogtam egy A/4-es lapot és apró pici darabokra tépdestem vízbe áztattam összegyurtam golyóvá és megszárítottam. Az eredmény egy hihettelenül kemény és könnyű golyó lett. Ezen felbuzdulva gondoltam ebből nagy lapokat is lehet gyártani és akkor lehet kisméretű hangfalakat papír "lapokból" csinálni. Hát nem jött össze.
Nem lett elég merev. Lehetne csinálni de ahhoz nagy erejű prés kéne. Próbáltam hogy Lap formába tettem ezt az áztatott és össze aprított papírt rá 4mm-es betonvas hálót majd rá megint papírt. De préselés nélkül így sem ér semmit.

Tudom hogy ez a hülye 5let is csak nekem juthat eszembe de gondoltam hátha.

A cél olcsó könnyű viszonylag merev doboz alkotása volt.
Hát felsültem.

üdv: vava
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég