A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Csak kisérleti jelleggel... :-?
Shalafi!

Nem volna kedve kísérletezni a h2000 csapatának egy kis magassugárzó modon?Mert ha leszedem a hg2,5 előlapját,akkor annyira nem is rossz a hang.Olyan előlap kéne,amiből "kilóg" a dóm.Ez a tölcséres jelleg elég gáz szerintem(bár lehet,hogy túl kekec vagyok).Gondolom úgy nem lenne olyan szélessávban tartható a jó érzékenység,de ez legyen a legnagyobb baj.
Üdv Doki!
Válaszol
Igen, tudom, valamit valamiért. Sajnos nem hiszem, hogy tudna a cég befektetni egy új zárófedél projectbe. Undecided
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Csatlakozom doki-barátunk megjegyzéséhez. Smile

Egy sima előlap, ami egyben a membránt is hordozza, a tekercs pedig "belelóg" a légrésbe.
Jobb lehetne magasátvitele a magasnak. Smile
Egyszerűbb lenne a kivitele, ezáltal esetleg olcsóbb előállítani.
Üdv! SMA
Válaszol
Ilyen megoldás biztos, h. kizárt. A cserélhető pille egyik előnye a dóm magasaknak, ráadásul ennek a pillének az anyaga jobb tulajdonságú, mint a zárófedél műanyagáé. Mondjuk ilyen fejlesztések most kizárt, h. megtörténhetnek, ahogy én látom. Egyelőre az apróbb változtatások amiket kértem is igen nehezen mennek végbe, vagy egyáltalán nem.

Válaszol
shalafi66 Írta:Ilyen megoldás biztos, h. kizárt. A cserélhető pille egyik előnye a dóm magasaknak, ráadásul ennek a pillének az anyaga jobb tulajdonságú, mint a zárófedél műanyagáé. Mondjuk ilyen fejlesztések most kizárt, h. megtörténhetnek, ahogy én látom. Egyelőre az apróbb változtatások amiket kértem is igen nehezen mennek végbe, vagy egyáltalán nem.

Nem baj,majd fabrikálok rá, Wink csak akkor ugye eleve diszkvalifikálom magam a versenyből,már ha indulnék. :|
Üdv Doki!
Válaszol
Sztem elfogadható egy ilyen mod, még ha versenyről is van szó.

Válaszol

Nem annyira bonyolult ez a sima-előlap.
Igaz, másik szerszám kell a gyártásához, ez a drága.
Egy kísérletet megér, marad a betét, körbe kell a távtartást megoldani a mágnestől és erre jön a sima, vékony, de erős előlap.
Azért gondoltam először egybe-előlap-membrán-tekercs megoldásra, mert sok darabból áll össze ez az egyszerű kis hangszóró, ami sok kis költséggel, sokra megy. Kevesebb anyag, kevesebb megmunkálás, olcsóbb előállíthatóság és jobb paraméterek, jobb hangzás. A csere-lehetőség maradna, az előlappal együtt dobandó el, ha tönkrement.
Persze, ez az okoskodás előre nem látható eredményeket hozhat, ami nem biztos, hogy egyértelműen pozitív.
Megmérem majd az előlap nélküli magasak átvitelét, a jövő héten hozzáférek az XTA-analizátorhoz, beszámolok a vetkőztetés eredményéről is.
Üdv! SMA
Válaszol
Megnéztem jobban a HG2,5-et, max 7mm-rel lehetne alacsonyabb a zárófedő, a pille mágneskör mindenkép változatlan kellene h. maradjon, de nem hinném, h. belefogna ebbe a cég. Számottevően nem jobb az átvitel a zárófedő nélkül sem sztem.
Lex, az frd zma fájlok megvannak valahol. Majd előkeresem.

Válaszol
shalafi66 Írta:Megnéztem jobban a HG2,5-et, max 7mm-rel lehetne alacsonyabb a zárófedő, a pille mágneskör mindenkép változatlan kellene h. maradjon, de nem hinném, h. belefogna ebbe a cég. Számottevően nem jobb az átvitel a zárófedő nélkül sem sztem...
Átvitel nem tudom milyen mértékben módosul,de a torzítás igencsak.Legalábbis így hallom(juk). Wink
A 7mm meg rengeteg.
Üdv Doki!
Válaszol
A rács kivágása egy előlapon , kisérleti céllal , nem lehet olyan drága és bonyolult munka .
Egyből kiderülne hogy van e értelme .
Válaszol
Mócsing Írta:A rács kivágása egy előlapon , kisérleti céllal , nem lehet olyan drága és bonyolult munka .
Egyből kiderülne hogy van e értelme .
szvsz. nem a diffuzorral van a probléma,inkább a tölcsérszerű kialakítással.

Lehet,hogy egynéhányan csúnyán néznek majd rám,de akkor is elmondom.Vettem anno egy monacor dt90-es csodát.Azt kell tudni róla,hogy müanyagos membrán,és hasonló az előlap kiképzése,mint a hg2,5-nek(tőccséres).Mivel egy idő után nem tűrtem "visítozását"(tőccsér+műanyag),gondoltam futok egy-két kört,így elsőre lekerült az előlap,és mindjárt jobb lett a dolog,majd gondoltam egyet,hogy mivel itt punnyadt egy pár dtf12 a salos fajtából,ígyhát ezt szétszed,salos pille kihajít(így az őt illető helyére került .haha. ),majd monacor pille be a salos máneskörbe(ugyanis stimmel),előlap visszarak és már akár zenehallgatásra is alkalmas lett a magassugi. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Hm, Doki, a salos mágneskörrel ezt nem lehetne összehozni. Big Grin Nem tudom, igazán, mi lenne a jó megoldás.

A HB13, 15 nem olyan jó középhangszóró. A 3dB csillapítással meg sokkal kisebb teljesítmény esne a hb12,5-re, így elég kell, h. kegyen a hsz. terhelhetősége.

Válaszol
shalafi66 Írta:Hm, Doki, a salos mágneskörrel ezt nem lehetne összehozni. Big Grin Nem tudom, igazán, mi lenne a jó megoldás...

Nem azért írtam.Ez olyan tanulságmeseféle volt.Belepróbáltam én is,tudom hogy nem jó bele a hg2,5 pille.
Arra gondoltam,hogy kerítek valami célra alkalmatos emberkét,hogy fabrikáljon mondjuk aluból egy egyszerű előlapot,meg majd én is próbálkozom valami műanyagszerűséggel.
Valami ilyenre gondoltam
Üdv Doki!
Válaszol
SMA Írta:Kedves shalafi66 és Többiek!

Nem annyira bonyolult ez a sima-előlap.
Igaz, másik szerszám kell a gyártásához, ez a drága.
Egy kísérletet megér, marad a betét, körbe kell a távtartást megoldani a mágnestől és erre jön a sima, vékony, de erős előlap.
Azért gondoltam először egybe-előlap-membrán-tekercs megoldásra, mert sok darabból áll össze ez az egyszerű kis hangszóró, ami sok kis költséggel, sokra megy. Kevesebb anyag, kevesebb megmunkálás, olcsóbb előállíthatóság és jobb paraméterek, jobb hangzás. A csere-lehetőség maradna, az előlappal együtt dobandó el, ha tönkrement.
Persze, ez az okoskodás előre nem látható eredményeket hozhat, ami nem biztos, hogy egyértelműen pozitív.
Megmérem majd az előlap nélküli magasak átvitelét, a jövő héten hozzáférek az XTA-analizátorhoz, beszámolok a vetkőztetés eredményéről is.
Üdv! SMA
Rajzold le, és ha eszterga géppel elkészithetö, megpróbálom az apósomnak
finoman beadagolni, hogy gyártson 2 párat, ha lesz ideje Big Grin
Bonamitból jó lesz? Olyan anyaga van. Szóval fiúk, dugjátok össze a buksit,
rajzoljatok, és ha eszterga géppel kivitelezhető, én teszek egy próbát.
Üdv, Péter
Válaszol
doki Írta:Arra gondoltam,hogy kerítek valami célra alkalmatos emberkét,hogy fabrikáljon mondjuk aluból egy egyszerű előlapot,meg majd én is próbálkozom valami műanyagszerűséggel.
Valami ilyenre gondoltam
Csinálj felülnézeti, alulnézeti, oldalnézeti rajzot. Ilyen műanyag fedelet tudna esztergálni az após Smile
Ezt a HG2,5-re tervezted? Teljesen sík ugyi? Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:
doki Írta:Arra gondoltam,hogy kerítek valami célra alkalmatos emberkét,hogy fabrikáljon mondjuk aluból egy egyszerű előlapot,meg majd én is próbálkozom valami műanyagszerűséggel.
Valami ilyenre gondoltam
Csinálj felülnézeti, alulnézeti, oldalnézeti rajzot. Ilyen műanyag fedelet tudna esztergálni az após Smile
Ezt a HG2,5-re tervezted? Teljesen sík ugyi? Big Grin
Oks,akkor valami komolyabbat agyalok ki,mint ez,had küzdjön a zapós. Big Grin
Ha aluból is tudna,az volna csak a kánaán,amúgy a hg2,5-es az áldozat,és a jelenlegi sík,így gondoskodni kell a kivezetésekről,meg ennek szigeteléséről. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Kezdetnek egy 34mm-es belső és 110mm-es külső átmérőjű, kb. 3mm vastag anyagból megfelel a "MOD-2" előlap, a HG 2,5-hez.
A HG 2,5-es magasaimnak nem sima a póluslapja, kiemelkedés van a csavarok számára nyomott menetes résznél, erre nehéz egy sima lapot tenni, csak távtartással megy. Ehhez esztergáltatni már bonyolult mintázat kell, hogy passzoljon a betéthez és a pólusvashoz is.
A tömítést meg kell oldani a membrán előtt és mögött is, ezt is bele kell kalkulálni a MOD-ba.
Ha csináltatsz a fentebb írt méretek alapján MOD-2 előlapot, Én is kérek belőle 3db-ot, lehet 3mm-es kemény Alumínium-lemezből, textil-bakelit, kemény PVC, esetleg Danamid, - de ez nem tudom jó-e ide?

Ez a MOD érdekel és érdekes, be is rágtam közben a hangszórókon, persze.
Én szétszedtem a magasakat és megtaláltam, hogy miért hangosabb az egyik és a másik kettő ehhez képest, miért halkabb. Nos egyszerű, a hangosabbnak mélyebbre megy be a tekercse a mágneses-fazékba, a másik kettőé kicsit kijjeb van, nem ér be a légrésbe eléggé, ezért nem is tud megfelelően dolgozni. Az eltérés 1mm!
Az XTA-analizátorral megmérem majd, milyen a torzítási-spektruma, abból kiderül, hogy melyik a jó.
Az adatlapon közötl frekimenet szép, csak a valóságban, log-log papíron sokkal cakkosabb, mérve, persze, majd küldöm a képet erről is.
Üdv! SMA
Válaszol
Ez a MOD nem is kicsit "érdekes", talán túlzottan is az. Smile Szvsz. nem a zárófedő a legngyobb baja a HG2,5-nek.
Nem is tudom elképzelni, hogy fordul elő ilyesmi a HG2,5-es hangszóróidnál SMA, de mivel ez valószínűleg a régi készletből van, annyira mégsem csodálkozok rajta. A csévetest előre vágott, szabvány magasságú, mm-es eltérések nem lehetnek sztem.
Az átvitelhez meg: mostanában volt jobb, kevésbé jobb HG2,5, a régi készletből maradt darabok sokkal cakkosabbak lehetnek, ami az adatlapon szerepel átviteli görbe, az 2004-es gyártású hangszórók mérése volt.

Válaszol
SMA Írta:Kezdetnek egy 34mm-es belső és 110mm-es külső átmérőjű, kb. 3mm vastag anyagból megfelel a "MOD-2" előlap, a HG 2,5-hez.
A HG 2,5-es magasaimnak nem sima a póluslapja, kiemelkedés van a csavarok számára nyomott menetes résznél, erre nehéz egy sima lapot tenni, csak távtartással megy. Ehhez esztergáltatni már bonyolult mintázat kell, hogy passzoljon a betéthez és a pólusvashoz is.
A tömítést meg kell oldani a membrán előtt és mögött is, ezt is bele kell kalkulálni a MOD-ba.
Ha csináltatsz a fentebb írt méretek alapján MOD-2 előlapot, Én is kérek belőle 3db-ot, lehet 3mm-es kemény Alumínium-lemezből, textil-bakelit, kemény PVC, esetleg Danamid, - de ez nem tudom jó-e ide?
Dokigy, SMA ha azt mondja az apósom, hogy "áll az alku" akkor találjátok ki, hogy milyen anyagból legjobb elkészíteni
az előlapot. Aztán vegyétek meg a szükséges és elégséges méretű anyagmennyiséget, amiből el lehet készíteni az előlapokat.
Ha megvan, akkor pesten összefutunk és elviszem haza az anyagot, amiből legyártatom az előlapokat.
Aztán jó drágán megszámítjuk nektek Big Grin Tongue .zold.

Ha koncentrikus távtartót lehet készíteni rá, az lenne a legjobb (ismerve az apósom, hihi. De sok cigibe kerül majd ez nekem!)
Ez az ótvar gagyi kép az előlap lenne oldal- és hátulnézetből. NEM röhög a rajzon! Big Grin

[Kép: elolap.jpg]

A kék szinű körcikk lenne a távtartó. Big Grin Csak szemléltetni szerettem volna, hogy ha egy ilyen körszelettel megoldható a dolog,
akkor ezt javaslom, mert ezt a legegyszerűbb elkészíteni. A lényeg az, hogy bármilyen megoldás elfogadható és kivitelezhető, amit
egy esztergagéppel meg lehet csinálni. Ésszerű határok közt. Továbbra is várom a terveket és a véleményeteket az anyagbeszerzésről Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Peti, esztergályozás szempontjából a fenti mórickarajz szerinti alkatrészt sokkal könnyebb egy darabból kidúrni, mint vékonyka gyűrűket faragni. Amit aztán még neked kell valahogy összefogni és ráadásul központosan. Két darabból szúrófűrésszel kivágom. Az anyag is mindegy neki. Annyiból jobb az alu, hogy a danamidért több cigit kell leperkálnod mert utálatos eltakarítani a végtelenül tekerkődző forgácsát. Úgyhogy ne hagyd magad félrevezetni az após által... Addig amíg koncentrikus körökről van szó esztergapadon bármi elkészíthető, tervezhetitek sokkal bonyolultabbra a fedőt (vagy a lábast mindegy). Lehet merészen kúpos felületekben is gondolkozni, hadd káromkodjon az após...
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol

Nem bonyolult, amire Én gondoltam, ahhoz is kell anyag?
Sajnos Én nem tudok semmilyen anyagot szállítani, ha megoldható azokból amit írtam, a megadott méretekben, érdekel.
Üdv! SMA
Válaszol
h_jozsi Írta:Peti, esztergályozás szempontjából a fenti mórickarajz szerinti alkatrészt sokkal könnyebb egy darabból kidúrni, mint vékonyka gyűrűket faragni. Amit aztán még neked kell valahogy összefogni és ráadásul központosan. Két darabból szúrófűrésszel kivágom. Az anyag is mindegy neki. Annyiból jobb az alu, hogy a danamidért több cigit kell leperkálnod mert utálatos eltakarítani a végtelenül tekerkődző forgácsát. Úgyhogy ne hagyd magad félrevezetni az após által... Addig amíg koncentrikus körökről van szó esztergapadon bármi elkészíthető, tervezhetitek sokkal bonyolultabbra a fedőt (vagy a lábast mindegy). Lehet merészen kúpos felületekben is gondolkozni, hadd káromkodjon az após...
Sziasztok
Apósom eddig minden (fura) kérésemet megcsinálta. Azt, hogy milyen anyagból lenne ideális, rátok bízom. Ha eléteszem, ő abból elkészíti.
A lényeg az, hogy apósomat ismerve, sokkal jobb neki, ha 1 (tömör) anyagból kell mindent kimarni, ugyanis arra is gondolni kell, hogy valahogy rögzíteni is kell azt a szerencsétlen munkadarabot a tokmányba.

KITÉTEL: 5mm-nél keskenyebb anyagot nem tud befogni rendesen.
Ezért is gondoltam arra, hogy egy tömör rudat kellene szerezni,
abból szépen ki lehet esztergálni a kivánt fedeleket. És ő ennek csak örül, mert egyszerre többet is meg tud csinálni,
nem egyenként kell szenvedni vele. Én csak jót akarok nektek. Majd megkérdem milyen anyaga van, aztán szólok.
(Damanid/Bonamidból biztos meg tudja csinálni, abból van elegendő anyaga.)

SMA , nem tudom mire gondolsz, tessék rajzot késziteni róla! Smile

Ne feledjétek NŐNAP VAN !!!!! (Még jó hogy nem járnak ide nők, hihi)
Üdv, Péter
Válaszol
Ahogy a téma címe is mutatja ezekután szretnék néhány kézenfekvő és néhány kevésbé érthető célú ötletet kipróbálni a H2000 hangszóróin. Aztán beszámolok róluk ebben a topikban, ha van hozzá kedve, más is csatlakozhat, más témával is. Wink Vágjunk bele. .ordog.

Válaszol

Nagyszerű! Smile
Mindjárt kezdhetnénk a sima előlapos HG2,5-es magasakkal?
A hétvégén tudom mérni majd az előlap-nélküli verziót, hátha jobb lesz a kapott eredmény, mint az eredeti állapotúé.

Mindjárt egy kérdés:
Javíthat-e, ha javíthat az, hogy a magas memránja mögé egy kis filc korongot ragasztunk, a pólusmagra?

Üdv! SMA
Válaszol

Bocs, de nem tudom, miért kell erről rajz?
Jöhet Danamidból az alábbi:
Belső átmérő 34mm, külső átmérő 110mm, vastagság kb.3mm. Ha van ilyen külső-átmérőjű anyaga, akkor megoldható.
Egyszerű, sima, lyukas korong, mint egy CD-lemez. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Tesék SMA: HG2,5 csalások kicsit Vifa módra Wink

Mindez a HG2,5 tervezett modjáról jutott eszembe, mi lenne ha.....
Az első ötlet, megszabadulni a zárófedél rácsától a diffúzortól, ez könnyen is ment, kitörtem a helyéről, és utána végigcsiszotam a tölcsért.

Második mod, a Vifánál látott trükk, a legtöbb dóm magashangszórójuk hat Ohmos a kisebb induktivitás és a magasabb felső határfrekvencia miatt, tehát én is letekertem a nyolc Ohmos csévéből hat körülire, visszaforrasztotam a kivezetéseket.

kép1 kép2 kép3

Ezután jött a mérés: Wink impedancia és átvitel
A hsz fontosabb paraméterei: Fs=1029Hz Qms=3,968 Qes=1,611 Qts=1,146 induktivitás: 44uH

Látható, h. azért volt értelme ennek a közel félórás munkának. Big Grin 1W-on kevésbé érzékeny a hangszóró, de mivel 6 Ohmos, 2,83V-on majdnem elérné a 91-92dB-t. A hangja érzékelhetően jobb lett, több részlet hallható, szerintem a 2-4kHz-es tartomány javulása miatt.

Végül kipróbáltam, milyen az átvitel zárófedél nélkül, ez egy kicsit még engem is meglepett:
kép4 és az átvitel II.

Tehát kiderült, h. hangszórót tervezni mégsem olyan egyszerű dolog, de a HG2,5-en is lehetne még mit javítani...

Válaszol

Ezt szeretnénk, gondolom mindnyájan, amit a végén írtál. Smile
Csupaszon csak fülre próbáltam, borzalmas hangja volt, tehát elég lenne egy sima fedőlap, azzal már jó. Smile
Filc?
Üdv! SMA
Válaszol
Nos nem tudom SMA, mire lesz lehetőség. Szerintem a zárófedéllel nincs gond igazán, az átvitel nem rossz így sem, de kipróbálhatod, tölcsér nélkül milyen.
A filc, megint olyan dolog, amit sosem hansznált a cég. Szerintem igazán nincs mit csillapítani, ha megfelelő zárt térfogat van a membrán mögött, de sajnos idén az újabb vasmagoknál pont ez csökkent.

Válaszol
shalafi66 Írta:...
A filc, megint olyan dolog, amit sosem hansznált a cég. Szerintem igazán nincs mit csillapítani, ha megfelelő zárt térfogat van a membrán mögött, de sajnos idén az újabb vasmagoknál pont ez csökkent.
Még az a gonoszság is eszembe jutott,hogy megfúrni a pólusvasat,talán kisebb lesz a q,és könnyedebb lesz a váltás és talána az fs is lejjebb kerül...
Az előlap nélküli sugárzó határozottan szebb hangú,függetlenül a frekimenettől.Valószínű,hogy olyan torzításféle távozik(v.csökken),amire a fül jobban nyafog,mint a hullámos frekimenetre.
Üdv Doki!
Válaszol
Szia SMA!
Na és a felfogató lukak? Azt majd te kifúrod?
Festést nem vállalok. Sárga szinü lesz a fedő, ha megfelel.
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Szia SMA!
Na és a felfogató lukak? Azt majd te kifúrod?
Festést nem vállalok. Sárga szinü lesz a fedő, ha megfelel.
Peti!
Amit belinkeltem az pont jó lukastul...
Üdv Doki!
Válaszol
Ezek után a diffúzort én is kiherélem. Szerencsére az én dómjaim eleve 4 ohmosak, a kevesebb drót gyárilag adott. Wink
Válaszol
Egy apróság: A négy Ohmos cséve másféle, picit vastagabb huzalból készül, ugyanolyan magas, mint a nyolc Ohmos, (2,3mm) csak kevesebb a menetszám. Smile

Válaszol
Nem okoskodni akarok, de egy sima zárófedelet egy dekopírfűrésszel (meg egy reszelővel) is ki lehet vágni, ha csak próba a cél, bakeltből pl. vagy akár még 3-4 mm-es aluból is. Ezt színesfémtelepen lehet kapni. Persze akinek van olyan helye meg eszköze hozzá. Én megcsinálnám, de tegyem borítékba?

Nem láttam még a fedél hátulját, de nincs elég anyagvastagság ahhoz, hogy a dóm környékén tompa kúpos alakban leesztergálni a magasságból? Vagyis jobban kinyitni a kúpot, ameddig engedi. Elég éles töréspont van a jelenlegi állapotában a sík és a kúp találkozásánál. Ez nem okozhat torzítást?
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Jobban megnéztem a két görbét, az előlap nélkülinél a beszakadások elvileg előlappal eltűnnek, a nagyobb gond inkább az, hogy 12k felett leesik az átvitel, a kis tölcsér úgy néz ki mindenképpen kell. Józsi ötlete viszont megfontolandó, a tölcsér élén lehetne finomítani, hogy expobb legyen a jellege. Persze kérdés, hogy ez mennyit árt/használ.

A Monacor DT-99-esnek is hasonló a felépítése, de ott le van kerekítve a tölcsér az előlaphoz (kép).
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég