A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Csak kisérleti jelleggel... :-?
Hát egy próbát megérne, de ezt nem ártana minél szélesebbre vagy nagyobb ívűre, szabályosra kialakítani. Ehhez viszont csak kellene esztergányolni. Szépen kireszelni nehéz lesz. De aki ráér... Mennyi a falvastagság a dóm mellett? Ha valaki küld egyet, megpróbálom. De csak reszelővel.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
doki Írta:
topeti Írta:Szia SMA!
Na és a felfogató lukak? Azt majd te kifúrod?
Festést nem vállalok. Sárga szinü lesz a fedő, ha megfelel.
Peti!
Amit belinkeltem az pont jó lukastul...
Nem ez volt a kérdés, hanem SMA nem irta, hogy fúrjam is ki neki. Ezért kérdezek rá, mert tudod nála mindenre
külön rá kell kérdezni, nehogy megsértődjön ha netán kifúrom neki előre, ő meg nem úgy kéri...
Üdv, Péter
Válaszol
subvoice Írta:Jobban megnéztem a két görbét, az előlap nélkülinél a beszakadások elvileg előlappal eltűnnek, a nagyobb gond inkább az, hogy 12k felett leesik az átvitel, a kis tölcsér úgy néz ki mindenképpen kell. Józsi ötlete viszont megfontolandó, a tölcsér élén lehetne finomítani, hogy expobb legyen a jellege. Persze kérdés, hogy ez mennyit árt/használ.
Szia subvoice!
Ez úgy van, ahogy írod. Tegnap próbából kireszelt egy diffúzort Shalafi, és megmérte az SPL-t diffúzor nélküli előlappal,
valamint előlap nélkül is. Előlap nélkül voltak ronda beszakadások, diffúzor nélküli előlappal pedig még jobb lett a görbe,
mint a weblapon látni. Úgy rémlik nagyobb frekin kezdett el esni az átvitele is. Szedjétek ki azt a rácsot Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Shalafi!
Azt ki lehetne próbálni, hogy ha kicsit kitágítanád és lekerekítenéd a tölcsér szélét, akkor mit produkál? Ahogy a subvoice által mutatott Monacornál.
Válaszol
Ki lehetne, de most nincs idő rá.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
subvoice Írta:Jobban megnéztem a két görbét, az előlap nélkülinél a beszakadások elvileg előlappal eltűnnek, a nagyobb gond inkább az, hogy 12k felett leesik az átvitel, a kis tölcsér úgy néz ki mindenképpen kell. Józsi ötlete viszont megfontolandó, a tölcsér élén lehetne finomítani, hogy expobb legyen a jellege. Persze kérdés, hogy ez mennyit árt/használ.

A Monacor DT-99-esnek is hasonló a felépítése, de ott le van kerekítve a tölcsér az előlaphoz (kép).
Lehet,hogy kevésbbé vagyok háklisabb a 12kHz fölötti esésre,mint a töccsér okozta torzításra? .forog.
A dété99-nek azért nem ekkora töccsér jutott.Mint mondtam az ötlet onnan indult,hogy rámsóztak egy(pár)dt90-es monacort,amit annak rendje és módja szerint illeszteni szerettem volna egy mélyközéphet,ez igen sikertelen volt.Gondoltam belepróbáltam egy dtf12-es mágneskörbe,amibe tökéletesen passzolt(a vidi az nem .!. ),és láss csodát eltűnt az a penetránsság a hangból ami miatt úgy útálom(tam),na most a vidi is valami hasonlót tesz,csak kisebb mértékben(vagy má én vagyok túl háklis),és ezt a hibát lehetne orvosolni az előlap trükkel.Ezzel ugyan lehet,hogy bejön más hiba is(má mé ne jönne),de ez úgy tűnik,hogy számomra legalább is elviselhetőbb... Wink Smile

ui.:ahogy jobban megnézem a görbéket,nem is esik jobban 12kHz felett,mint a másik görbénél,csak az átlagos érzékenység lett alacsonyabb,ami köszönkető a töccsér elhagyásának,illetve a nem tökéletes pille rögzítésének.Egyébként a kb.:18kHz-es határfrekivel mi a gond?
Üdv Doki!
Válaszol
Topeti Írta:Nem ez volt a kérdés, hanem SMA nem irta, hogy fúrjam is ki neki. Ezért kérdezek rá, mert tudod nála mindenre
külön rá kell kérdezni, nehogy megsértődjön ha netán kifúrom neki előre, ő meg nem úgy kéri...
Big Grin Big Grin
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Ha még nincs kiesztergálva az előlap, akkor kérlek fújd le az akciót!
Ha kész, akkor átveszem, fizetem, persze.

Nos, az a helyzet, hogy nem sértődékeny, hanem mérges vagyok. .!.
A hangszórókra.
Gyalázatos, a hangváltóval együtt mérve, a frekvencia-menetben erős kiemelés 3-4kHz között és "shkshshskhsk" féle disznó hangok jönnek a magasból.
A mély is kiemel, a közeltéri méréseim ezt mutatják, a magas is kiemel, pont itt, a szemét.
A hangváltót külön is lemértem, az jó, ott vált, ahol kell, úgy oszt, ahogy kell.
A mélynek kellet kb. félóra járatás, hogy "meginduljon" a működése.
Sad

Szóval, azt mondjátok, hogy ki kell kanalazni azt a diffuzort, a membrán elől?
Jobb lenne eleve ilyen előlapot kapni hozzá, nem mutogatni kell, hanem hallgatni és arra jobb lesz úgy, nem?
Üdv! SMA
Válaszol
SMA nem tudok mit tenni, legfeljebb megmutathatom, hogy ilyen diffúzor nélkül, tőlem több nem telik, sorozatban továbbra is a régi zárófedél készül.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Jó lenne átvitelt látni róla, a 8 Ohm-os, 639-es verzióról, kiszedett diffuzorral.
Az nem jó, hogy le is tekertél a tekercsből, az már egy másik ( 6 Ohm-os ) hangszóró. Mindenesetre azon is látszik a javulás.
Válaszol
SMA Írta:Jó lenne átvitelt látni róla, a 8 Ohm-os, 639-es verzióról, kiszedett diffuzorral.

Már én is szerettem volna kérni. Megoldható lenne? Most rendeltem ilyen hsz-t és ha valóban jobb az átvitele ugy, akkor én is megpiszkálnám az enyémet! .zold.
Válaszol
Egyelőre nincs 8 Ohmos pillém. Majd, ha lesz esetleg belevágok, megmondom őszintén, nem ez a legfontosabb probléma most nekem.

Válaszol
Nnna.

Doki megjegyzését vizsgálandó egymásra tettem a két SPL görbét, az előlapos és az anélküli szinte teljesen egyforma, tényleg nincs difi, leszámítva azt a két csúnya beszakadást. Kíváncsi lettem.

Szétkaptam a saját HG2,5-met (kép). Ez egy 4 ohmos, bejáratlan, árnyékolt mágneskörös dóm. Így csupaszon hallgatva jól észrevehető a méréseken szereplő beszakadás, eléggé orrhangú a lelkem. (Mielőtt valaki beszólna az elko miatt, ez volt kéznél.)

Nézzük az új előlapot (kép). Hogy mire nem jó a 2004-es telefonkönyv. Wink Ez kérem nem más, mint egy szimulált előlap. Ahogy sejtettem, a két beszakadást ez úgy hallatszik rendbeteszi.

Az előlapomban egyelőre bent van a diffúzor, ehhez képest a különbség kb. 3-4 dB-vel kevesebb érzékenység (na bumm), viszont nyitottabb, részletezőbb hang és szubjektíve magasabbra megy, eltűnik az a bizonyos diffúzoros fütyülős karaktere, nazális közepe, mintha a torzítás is kisebb lenne, bár ez becsapós az alacsonyabb érzékenység miatt. Szerintem nem kell ezt az előlapot túlzásba vinni, én egy szögleteset próbálok lemezből vágatni valahol, rá középre egy lyukat és kész. Legalább nem kell süllyeszteni, mert a lemez vékony. A dóm membránja és az előlap közötti 1-2 mm rést szerintem sima vízszerelési tömítőgyűrűvel le lehet szigetelni (ha kell egyáltalán).

A gyári előlap nagyon nem jó. Szvsz sokkal több van ebben a hangszóróban.
Válaszol
Köszönöm, h. te is próbálkoztál. Wink Hogy "szubjektíve magasabbra megy" ez elég valószínű, hiszen a tölcsér nem teljes sávban emel az érzékenységen, bár A 4 Ohmos változat mondjuk eleve magasabb felső határfrekivel rendelkezik. Smile
Sajnos továbbra is kivitelezhetelennek látom egy új zárófedél gyártását. Esetleg a rács(diffúzor) eltüntethető belőle, talán.
A HG2,5-ben tényleg több lehetőség volna, hiszen elég jó alapanyagokból készül, amiket kevesen használnak, a mágneskör is figyelemreméltó ~1,6-1,7T légrésindukcióval, de jelenleg ezekből a pozitívumokból kevés látszik sajnos...

Válaszol
Mi lenne, ha a tölcsér alakja változna meg, mondjuk exponenciális formájúra?
Válaszol
Nem tudom, mi lenne. A lényeg, h. bármiféle változtatáshoz új szerszám kell, vagy a jelenlegi módosítása. Ehhez pedig nagyon jó okra van szükség.

Válaszol
subvoice Írta:...Szerintem nem kell ezt az előlapot túlzásba vinni, én egy szögleteset próbálok lemezből vágatni valahol, rá középre egy lyukat és kész...

Itt a lényeg,lehet a belinkelt rajz alapján megcsinálni.Holnap lehet,hogy meg is fogom,ha találak valami alapanyagnak valót.
Üdv Doki!
Válaszol
SEAS Írta:Mi lenne, ha a tölcsér alakja változna meg, mondjuk exponenciális formájúra?
Kutyából eb. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Nnna. (2)

Vettem tömítést (kép). A belső átmérője 30 mm, a külső átmérője 38 mm. Érdekes módon létezik olyan változat is, aminek a külső átmérője 39 mm.

Bepróbáltam, de a 30 mm túl kicsi, nyomja a membránt. Kisméretű tapétavágó késsel tágítható a lyuk, így már OK (kép). Természetesen mellényúltam, a 39 mm-est kellett volna vennem (kép). A tömítés ezt leszámítva jól passzol (kép), a magassága tökéletes. Majd veszek 39 mm-est.

Shala: ne vedd magadra. Nem piszkál itt titeket senki. Csak jobbítani szeretnénk. Én azt is megértem, hogy a cégnek nincs lehetősége új előlapot tervezni/gyártani, de nem is baj, ez az igazi DIY, ha az ember a hangszórót is modolja. Wink Nekem már az is ajándék, hogy potom pénzért lehet kapni egy olyan dómot, amiből egy kicsi piszkálással egész jó hangot lehet kihozni.
Válaszol
Valahol azért jó látni, h. foglalkoztok a témval, nem volt (egészen) komoly, amit írtam (azért ez látszik is... Smile ), a kritika jogos, de a lehetőségeink végesek sajnos. Ha elkészül egy ilyen sima "zárófedelű" Smile hangszóró lehet, h. jó volna lemérni, milyen lett.

Válaszol
Komolyan mondom, egyik legjobb topic! Tongue
Válaszol
Aztat azért nemértem egy cégmanagement részéről, hogyha egy LÉNYEGESEN jobb terméket tudna gyártani/eladni néminemű anyagi ráfordítás árán - amiből azért éveken át profitálhatna - akkor mér nem teszi. De biztos én nem értek ehhez, csak rühellem az ilyen dolgot. Majdnem azt írtam hogy kínai felfogást. Ez egyenlő azzal hogy eladásra gyártunk nem használatra.
Válaszol
Shala, véletlenül se vedd magadra!
Válaszol
[OFFTOPIC]

Nem olyan egyszerű ez, hogy csak átállítjuk és kész. Konkrétan nem tudom, miből él a cég, de hogy nem mi tartjuk el, az hótziher. Nem biztos, hogy mostanában megtérülne egy ilyen megmozdulás költsége.

[/OFFTOPIC]
Válaszol
shalafi66 Írta:Tesék SMA: HG2,5 csalások kicsit Vifa módra Wink

Mindez a HG2,5 tervezett modjáról jutott eszembe, mi lenne ha.....
Az első ötlet, megszabadulni a zárófedél rácsától a diffúzortól, ez könnyen is ment, kitörtem a helyéről, és utána végigcsiszotam a tölcsért.

kép1
Sziasztok

Itt látni, hogy a hszóró membránjánál tőccséres a kiképzés. Két féle elgondolást képzeltem el.
Az egyiknél a kivágás teljesen egyenes, merőleges, csak a perem van lekerekítve.
A másiknál enyhén tölcséres kiképzést csinálnék, a külső peremét finoman lekerekítve. pont így (ala Monacor DT-99)
A kérdés az, hogy ha a belső furatátmérő 34mm, az anyagvastagság 3mm, akkor a tölcsér szája hány mm legyen?
Azaz mennyire nyiljon ki? Hány fokos legyen a tölcsér szöge? Pl. 45 vagy 30? ( 45 foknál a külső átmérő 40mm, 30 foknál 37,5mm. )
Üdv, Péter
Válaszol
h_jozsi Írta:LÉNYEGESEN jobb terméket tudna gyártani/eladni néminemű anyagi ráfordítás árán
Az ilyen lehetőségeket nem hagyjuk ki, amik csak "néminemű" anyagi ráfordításba kerülnek. Smile
subvoice kérdésére: a cég valóban egész másból él, nagyobb több száz darabos megrendelésekből, például most a nagycsapos 250-es mélyhangszóróból van ilyen. Hál' Istennek.

Válaszol
subvoice Írta:Vettem tömítést (kép). A belső átmérője 30 mm, a külső átmérője 38 mm. Érdekes módon létezik olyan változat is, aminek a külső átmérője 39 mm.
Szia subvoice!

Megmérnéd a kedvemért tolómérővel, hogy pontosan mekkorának kellene lennie annak a "tömítésnek" ?
Amire kiváncsi vagyok, a külső és a belső átmérő, valamint a magassága.
Pl. 34,1 mm belső, 39,3 mm külső átmérő és 3.2 mm magasság. Smile
Más is lemérheti ankinél van kéznél tolómérő. Megköszönném. Csinálok néhány próbadarabot 2 hét mulva.
Üdv, Péter
Válaszol
Nincs tolómérőm... Sad

A külső átmérőre a 39 mm-t gyakorlatilag tutira állíthatom, belső átmérőnek 33-34 mm jó (inkább legyen 34, akkor biztosan jó), a magasság 1,5 mm (a tömítésé kb. 1,7, de az egy kicsit kilóg).

Még annyit, hogy szerintem a magasság kivételével tizedmm-ekkel nem kell/érdemes/szükséges foglalkozni.
Válaszol
Látszik, h nem ismered az apósom. Pontos méret nélkül neki se kezd .ordog. .torz. .haha.
Üdv, Péter
Válaszol
Hát akkor azt mondjad neki, hogy ez a pontos méret. .ordog.
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Látom beindultatok. Smile
Nos, sikerült némileg civilizáltabbá tenni a HG2,5-magasat, levágtam egy 1,3cm átmérőjű filc korongot, kb. 2mm vastag és ráragasztottam a pólusmagra, a membrán mögé.
Jelentősen megváltozott a hangja, kevésbé rikácsolós, majd mérem is, mit változott az átvitele.

Úgy láttam a képekből, hogy nemigen lehet magasabbra tolni a felső határfrekvenciáját, ez ilyen konstrukció. Talán nehéz a membrán, vagy valamilyen más oka van, hogy nem akar 16kHz-en már rendesen szólni.

Az előlaphoz egy ötelet: rés-sugárzóvá alakítás egy új előlappal, amin csak egy keskeny rés van, függőlegesen, persze, kb. 4-5mm széles, a membrán méretének megfelelően. Ha van kedve valakinek kipróbálni, örülnénk neki, gondolom. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Ha már rés , legyen Karlson .
Válaszol
Ni!
Üdv Doki!
Válaszol
Na! Hm?

Én megfűztem apósomat, vág nekem lemezből egy 10x13 cm-es előlapot a közepére 32 mm-es lyukkal.
Válaszol
Smile Majd Peti kisérleti zárófedeléből talán kapok én is...

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég