A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preludiumok... B31, B32
Ránézésre jó, persze ettől még szólhat rosszul. Nem lehet esetleg tudni, miből áll a fejlesztett verzió hangváltója?
Válaszol
Ezt tőlem nem tudjátok meg, sajnos nincs erről dokumentációm.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
topeti Írta:B31-ben és B32-ben ugyanaz a magas volt?
Igen,meg a doboz is úgy tom,de a váltóval trükköztek,csak nem tom mit.Nekem a 32-es volt.

ui.:ha lapoztok vissza,ott a 31-es is. Smile
Üdv Doki!
Válaszol
Nnaugye. Smile Azért azt csodálom, h. az x-freki környékén (5kHz) minden rendben, mert ott nálam igencsak nagy beszakadás volt mérhető.

Szerk: Hja köszi Doki. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:Nnaugye. Smile Azért azt csodálom, h. az x-freki környékén (5kHz) minden rendben, mert ott nálam igencsak nagy beszakadás volt mérhető.

Szerk: Hja köszi Doki. Smile

Érdekesség kép az irány mérések(talán így már ok)

b32:
[Kép: 20474920.jpg]

b31_

[Kép: 20474919.jpg]

Műszaki szemmel nézve a 32-esnek jobban kéne szólnia,viszont nem így tesz.Íme a bizonyíték,hogy meggyire kell a mérések eredményét készpénznek venni.
Üdv Doki!
Válaszol
subvoice Írta:
topeti Írta:Srácok

Csak egy gyors kérdés: A doboz okozhatja a 12kHz-es kiemelést?

(Pusztán azért jutott eszembe ez a kérdés, mert Shalafi kipróbálta egy HG2,5-tel is és akkor is ott volt
az a 12 kHz-es púp. Szóval ezért gyanakodok, hogy ezt a púpot már a doboz okozza.)

Nem tartom valószínűnek. Ilyen magas frekin már a doboz nem igazán számít. Az adatlapokon szereplő görbék IEC baffle-ben lettek mérve?
Shalafi, egy olyan felszerelés birtokában én bedugnám a mérőmikrofont a dobozba egy frekimenetmérés erejéig...
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Nem biztos, hogy van hol bedugni...

Én a mai délelőttöt szántam a saját Preludiumjaimmal való kísérletezésre. Azonban.

1. Csókoltatom azt, aki kitalálta, hogy a polifoam gyűrűt a kosárhoz kell ragasztani. Mert ugye ragasztás nélkül is tökéletes lenne, de így aztán úgy begyógyult a mélyközép, hogy egyszerűen lehetetlen kivenni. Még most is fáj a kezem, a hsz persze meg sem mozdult. :x

2. Szomorúan vettem észre, hogy a habperemet elkezdte fogyasztani az idő vasfoga. Helyenként elkezdett repedezni, a hurka szélén a perem mellett elkezdett szakadni, javításra érett. Viszont szétszedni nem tudom ezt a rohadt dobozt.

3. Jobban belegondoltam. A dóm egy piece of shit. A mélyközép, nos... Ránézésre ugyanaz a mágneskör van rajta, mint a dómon. A T/S paraméterek siralmasak. Frekvencia átvitel átlagos. Tulajdonképpen a nevén kívül a világon semmi extra sincs egyikben sem. Sőt.

4. A mélyközép magnézium kosaráról annyit, hogy ahogy nyomtam hátul a mágnest, hogy kiszedjem látszott, ahogy deformálódik a membrán. Ennyit egy normálisabb húzott acél kosár is tud.

Kicsit mérges vagyok, ezért talán túl negatívan értékelek, de ez az igazság. Amíg szét nem rohad a membránszél, addig továbbra is jó lesz a konyhában, utána meg majd kitalálom, mi legyen vele.
Válaszol
Utána szívesen megcsinálom a habszélt. Smile

Válaszol
subvoice Írta:...3. Jobban belegondoltam. A dóm egy piece of shit. A mélyközép, nos... Ránézésre ugyanaz a mágneskör van rajta, mint a dómon. A T/S paraméterek siralmasak. Frekvencia átvitel átlagos. Tulajdonképpen a nevén kívül a világon semmi extra sincs egyikben sem. Sőt...
Azért egy kicsit had védjem meg azt a mélyközepet.Anno,mikor kiagyalták ezt még nem nagyon terjedtek el a minőségi reflex konstrukiók.A nagy vas,nagy engedékenység,ezzel alacsony fs,kicsi motor inkább a zárt konstrukcióknak kedvezőbb.Akkoriban ugy gondolom,hogy mások voltak az elérendő célok egy ilyen hangszóró megtervezésekor...

Jut eszembe,az AN valami ilyesmit használ azóta is,ha jól tom. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Shala: de nem tudom kiszedni. Sad Adjam postára az egész dobozt? Nem ér annyit ez a hangszóró, mint amennyibe a postaköcsög kerülne. Sad

Azért az a dómokon szokásos mágneskör elég murisan mutat egy ekkora hangszórón... Nekem megvan a hsz eredeti adatlapja, eszerint Fs 38 Hz, Qms 4,9, Qes 0,82, Qts 0,7, Vas 81 l. Ezekre mondtam, hogy katasztrófa. A shala által mértek egy öreg, kinyúlt felfüggesztésű hangszóróra vonatkoznak (bár dobozba építve a kettő nagyjából ekvivalens átvitelt produkál). Ugyanez egy 0,55 körüli Qts-sel sokkal használhatóbb lenne, még zártban is.

A gyenge mágneskörnek véleményem szerint komoly szerepe van abban, hogy elvesznek a finom részletek. Arra gondolok, hogy a membrán tehetetlenségét nem képes kellően gyorsan legyőzni a gyenge motor.
Válaszol
Nem tudom, megéri-e most hogy a posta megint jobban gazdálkodik (vagyis "egyre drágábban ragasztjuk a bélyeget" Big Grin), kb. 850 pénz a postaköltsége egy ilyen doboznak. Hogy te cseréld a szélet, azt nem ajánlom, mer nem egy kezdőnek való feladat Wink (félre ne érts, nem akarom lebecsülni a képességeid. Smile csak nehéz bánni ezzel a hsszel). Különbenis én már megszoktam a ragasztó meg az impregnálószer illatát. Tongue

Az m21 hangszóró adatai, hm, nem olyan szörnyűek, a hangja sem rossz éppen. Ami pozitív, h. pont a kis mágneskör miatt és a textil porvédő is segít ebben, szép, az impedancimenet, nagyobb rezonanciáktól mentes.

Majd kiváncsi vok, a javítás után milyenné válik a hsz. Ha meg jobb Qts kell, még kompenzálható a mágneskör. Wink

Válaszol
Eszem ágában sem lenne hangszórót javítani, ez nem a szakterületem. Wink
Válaszol
Nno ma délelőtt javítottam. Smile És méregettm is, subvoice kedvéért kompenzált mágneskörrel is. Smile
kép
javított
kompenzált

Válaszol
Isten vagy!

A peremezés után gyakorlatilag visszakapta az eredeti paramétereket. Szép munka! Wink

A kompenzált változat már sokkal jobban tetszik. Határozottan jobb, zárt dobozba is.

Arra gondoltam, hogy vágok egy lyukat (lik) a hátlapra, amin keresztül szerszámmal megforszírozom hátulról a hszt, hogy kipottyanjon a helyéről. Egy akkora lik lenne, amibe aztán később be tudnám építeni a csatlakozó terminált. Mondjuk egy nagy biwiringet (nagy luk). A hv kísérletek idejére pedig a terminálra ki lehetne külön vezetni a hangszórókat és külső hangváltóval játszadozni.

Gondoltam nagyobb dobozra is, de a feljavított paraméterekkel ennek már nem lenne sok értelme (27 l Qts=0,9; 45 l Qts=0,8, marginális a különbség minden szempontból).
Válaszol
subvoice!
Ha leveszed hátulról a terminált,onnan nem férsz be valami alkalmatosséggal?
Üdv Doki!
Válaszol
Nem fér be, két egy cm átmérőjű lik van csak hátul.
Subvoice, nem tudom, hogy piruljak el... .oh. .oh. .oh. Én is hibázok, mint mindenki más. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:Nem fér be, két egy cm átmérőjű lik van csak hátul.
Subvoice, nem tudom, hogy piruljak el... .oh. .oh. .oh. Én is hibázok, mint mindenki más. Smile
Hmm,nekem a b32-őn valami ilyesmi volt csak csavarral lehetett felfogatni.
Üdv Doki!
Válaszol
A B31-é csak ilyen kis felületszerelt rugós-csiptetős. Amúgy sem túl bizalomgerjesztő. Mondjuk a belső kábelezés is szimpla villanydrót (engem nem igazán zavar, a keresztmetszetekre odafigyeltek, de muris a zöld-sárga csíkos .!. kábel, ami a mélyközép egyik pólusához fut).
Válaszol
Kedves László!

Nem lehetséges, hogy az itt közzétett mérések egy IGEN rossz akusztikájú helységben készültek? Valami nem stimmelhet azzal a preludiummal, ha a vifa driverek ilyen rosszul "méredzkedtek".

Valószínűleg itt elég sokan ismernek (névről, más fórumokról - üdv, subvoice! Wink ), bár azt valószínűleg kevesn tudják, hogy elég komoly hardware-rel rendelkezem a hangszórók beméréséhez. Nos, az általad vázolt méréseken - no és persze az original HFM doksin - felbuzdulva csináltam egy gyors mérést. Az alany egy B32 volt, tökéletes, gyári állapotú, az öregedésnek jelét sem mutatja, hogy úgy mondjam, bejáratós, eddig konzerválva állt.
Az eredmény magáért beszél, igazolja a HFM méréseket.

/http://img.tar.hu/spexcel/img/20496407.jpg#3/ hibás link

Hozzáteszem még, hogy a mikrofonom előerősítőjének karakterisztikájával is korrigáltam a mérést, attól csak szebb lett. (Eltűnt a 16-17kHz körüli esés, illetve a 300Hz alatti lassú roll-off...) Sajnos arról nem mentettem képet, de holnap megismétlem a mérést, már profi programmal. Ez az RMAA, ugye nem teljesen erre készült... .ordog.

///szerk: shalafi66
Válaszol
spexcel Írta:Kedves László!

Nem lehetséges, hogy az itt közzétett mérések egy IGEN rossz akusztikájú helységben készültek? Valami nem stimmelhet azzal a preludiummal, ha a vifa driverek ilyen rosszul "méredzkedtek".

Valószínűleg itt elég sokan ismernek (névről, más fórumokról - üdv, subvoice! Wink ), bár azt valószínűleg kevesn tudják, hogy elég komoly hardware-rel rendelkezem a hangszórók beméréséhez. Nos, az általad vázolt méréseken - no és persze az original HFM doksin - felbuzdulva csináltam egy gyors mérést. Az alany egy B32 volt, tökéletes, gyári állapotú, az öregedésnek jelét sem mutatja, hogy úgy mondjam, bejáratós, eddig konzerválva állt.

http://img.tar.hu/spexcel/img/20496407.jpg#3

Hozzáteszem még, hogy a mikrofonom előerősítőjének karakterisztikájával is korrigáltam a mérést, attól csak szebb lett. (Eltűnt a 16-17kHz körüli esés, illetve a 300Hz alatti lassú roll-off...) Sajnos arról nem mentettem képet, de holnap megismétlem a mérést, már profi programmal. Ez az RMAA, ugye nem teljesen erre készült... .ordog.
Igen,de a b31-et mérte Shalafi,és a hfm méréseiben azért ott rendetlenkedik a 12kHz környéki kiemelés.
Üdv Doki!
Válaszol
Ja, és persze küldök doksit kérésre a D26TG05-06-ról is. Az egy NAGYON jó driver! 1,5-25kHz-ig +/-1db egyenletes az átvitele 1m-ről. Ez a driver van benne, igaz? Az enyémet még nem volt szívem szétszedni... .haha.
Bármennyire is lenne kedvem egy új hangváltót tervezni hozzá...ez a tiszteletem a régi csapatnak a vidinél! Big Grin
Válaszol
spexcel Írta:Nos, az általad vázolt méréseken - no és persze az original HFM doksin - felbuzdulva csináltam egy gyors mérést. Az alany egy B32 volt, tökéletes, gyári állapotú, az öregedésnek jelét sem mutatja, hogy úgy mondjam, bejáratós, eddig konzerválva állt.
Kedves spexcel !

Egy nagy szivességet kérnék tőled. Megtennéd, hogy készitesz egy rajzot a B32 hangváltójáról? Sokat segítenél vele.
(gyanitom, hogy egy notch filter szerűség lesz a magas előtt, ami leviszi a 12 kHz-es púpot...)

Előre is köszönöm.
Üdv, Péter
Válaszol
d25tg lakik a preluban, nem 26, ezt leírtam, olvasni kell. Ezen kívül hiszek a fülemnek. Adatlap nélkül is nyilvánvaló a 12kilós púp.
Vissza a d26-ra, habár ez offtopik: http://www.tymphany.com/datasheet/freq/D26TG-05-06.gif ez a gyártó szerinti átvitel, és ez sehogy se nincs +-1dB-en belül. Smile

Ui: a régi tisztelt vidis kollégák a B31-ben fordított fázisban kötötték be a mélyközepet és a dómot, ez nekem sokmindent elmond...

Válaszol
Csak úgy tájékozódás képpen a heybrook hb1-es 3 példányának a mérése,forrás ismét hfm.

[Kép: 20497005.jpg]
Üdv Doki!
Válaszol
Próbálkoztam egy Notch-szűrővel, mert Doki első ötlete nem jött be. Ez lett a vége: /http://hangszoro.net/laci/prelu7.gif/ hibás link
Az eredmény így átvitel szempontjából jobb, de minél jobban lefaragom a 12 kilós kiemlést, annál rosszabb hangot produkál. Konkrétan, már elsirattam Annie Lennoxot, olyan a hangja szegénynek, mintha már három napja nem élne....
Tehát Dokinak van igaza....

Válaszol
Szia spexcel! Smile

Elnézegettem én ezeket a görbéket. Nekem úgy tűnik, hogy a HFM nem süketszobában mért. Ilyen hepe-hupás átvitele az alsó frekitartományban biztosan nincs egyetlen mélyközép hangszórónak sem (ld. közeltéri mérés). Az átvitelen felfedezhetőek a szoba rezonanciái által keltett tipikus átviteli hibák. Szinte olyanok a görbék 1 kHz alatt, amiket az akusztikus modellező programok készítenek.

Shala mérése inkább közeltéri lehet, a 100 Hz-es púp pedig valóban valami szobai rezonancia lehet. A hsz adatlapján (a gyárin és a shala által mérteken is) látszik, hogy valójában nincs semmi baja ott.

Bekeverek még egy kicsit, ha nem baj. Feltettem ide a Preludium mélyközép hangszórójának eredeti (borzalmas többször faxolt) adatlapját. Ennek az érdekessége, hogy valószínűleg hangfalban, de zárt dobozban, süketszobában mérték. Feltételezésem alapja, hogy a skála alja 60 dB, átfogása 50 dB. Ha a hangszóró nem hangfalban lenne, az érzékenysége nem lehetne 100 Hz környékén 90 dB a baffle step miatt. Ugyanakkor nem free airben volt, mert az impedancia púp nem Fs-nél van. A púp helyéből visszaszámolva ez a térfogat kb. 45 liter lehetett.

Az 5 kHz-es lyuk még rejtély, nem lehet, hogy egyszerűen gyárilag rosszul kötötték be? Esetleg nem lehet, hogy menet közben is módosítgattak a konstrukción és a HFM egy másik kiadást mért? Valami igazságtartalma lehet annak a beszakadásnak, mert a B31 hangja fénytelen (vaze, milyen jelzőket kezdek használni), nagyon sok részletet lenyel és ez a tartomány rengeteg apró zörej, csilingelést rejt.

És most a HB1-re. A HFM mérésein jól kivehető a Vifa átvitele. Kis kiemelés 500 Hz-től, alatta súlyosbít a baffle step és hullámoztat a szoba. A dóm karakterisztikája is tökéletesen látható, ott az a ronda púp, bár nem annyira nagy, a 3-6 kHz közötti tarajos középátvitelből úgy tűnik, igen érdekes lehet a hangváltója.
Válaszol
Shala:

Mit tettél a dóm elé?

Tudom, hogy ez csak szimuláció, de ezzel a hangváltóval elvileg ilyen lenne az átvitele. Ez meg a szűrő bode-ja. Statikusan minden szempontból javít (frekimenet, fázis), de dinamikusan (CSD) rengeteget ronthat (újabb energia tároló-visszarúgó elem). Sad
Válaszol
No jó, kipróbálom, de csak holnapra, nem tudom, h. még ma ráveszem-e magam arra, h. pontos értékű induktivitást tekerjek.
Amit most próbaképp beforrasztottam, az ~30uH || 10R || 330n. Persze sejtettem én, h. nem jó. Smile

Válaszol
Az a 30 inkább 44uH... Megmértem.

Válaszol
Idézet a hifimagazin 3. számából:

Idézet: A méréseket süketszobában végeztük. Ennek falai nem verik vissza a
hangot, és így a mérőmikrofon elsősorban a közvetlenül a
hangsugárzóból érkező jeleket "hallja". Igaz, lakószobában egészen más
a helyzet, de a süketszobában mért eredmény legalábbis jól
reprodukálható, tehát megbízható támpont, másrészt sok tekintetben
korrelál azzal, amit lakásban hallhatunk. Kétségtelen, hogy még az
ideális környezetben mért (és meglepően jó minőségű) hangdoboz
frekvencia-jelleggörbéje is sokkal lehangolóbb, mint a hangátviteli
lánc többi tagjáé. Bizony, ez a leggyengébb láncszem.
frekvencia-jelleggörbéje is sokkal lehangolóbb, mint a hangátviteli
lánc többi tagjáé. Bizony, ez a leggyengébb láncszem.
Sztereóban a két csatornának egyformának kell lennie, ezért két
dobozunknak külön-külön felvettük a jelleggörbéjét (1. diagram). Brüel
& Kjaer 4165 típusú, félcollos, rendkívül lineáris frekvenciaátvitelű
kondenzátormikrofont helyeztünk el a hangdobozoktól 1 méter
távolságban, előlapjuk középpontjának magasságában. A hangsugárzók
kapcsaira 20 Hz-től 20 kHz-ig folyamatosan változó frekvenciájú,
konstans amplitúdójú, 1 W teljesítményű szinuszos jelet adtunk (8
ohmon ez 2,83 V-nak felel meg). Diagramjaink alján mindig ott
olvasható, hogy mit kell érteni nullaszinten (Zero Level). Így minden
frekvencián ki lehet számolni az 1 W erősítő-teljesítménnyel
kelthető hangnyomás értékét. Minden egyes osztás 1 dB-nek felel meg, s
ezeket hozzá kell adni a nullaszintet jelző értékhez (példánkon az 50
dB-hez)...

Idézet:...A mélyfrekvenciákon - néhányszáz Hz alatt - mutatkozó hullámosság
a süketszoba szűkös méreteiből adódó hiba. Sajnos, csak addig
nyújtózkodhatunk, ameddig a süketszobánk ér - de korrekcióképpen
úgynevezett közeltéri mérést is végeztünk (2. diagram, a hangszórótól
22 cm távolságban felvéve), s ennek révén függetleníthetjük magunkat a
terem hatásától. Mint látható, a frekvenciagörbe kisimult, az alsó
határfrekvencia lejjebb tolódott, viszont jobban kidomborodott (szó
szerint) a rendszer sajátrezonanciája...
Üdv Doki!
Válaszol
Nna nagy nehezen megcsináltam az 50uH-t.

Válaszol
Nno ilyen lett subvoice: http://hangszoro.net/help/jav/prelu/d25tg+notch.gif

Nemtom, majdnem nyertél. Wink Mit küldjek, hangszórót? Big Grin

Válaszol
Hát, az 50 és a 44 uH között a szimuláció szerint nincs akkora észvesztő különbség, de ha már dolgoztál vele, én drukkolok. Wink

HFM süketszoba: így már világosabb. Én süketszoba alatt azt értettem, ahol a helyiség semmilyen hatással sincs a mérésre. Persze nem tudom, ilyet lehet-e egyáltalán csinálni. Igazából ez olyan süketszoba, ami a visszhang-visszaverődések szempontjából süket (erősen csillapított, mintha valaki bemárv... szőnyegezné az összes falat), de az állóhullámokkal persze ez sem tud mit kezdeni, hiszen ez is csak egy szoba.
Válaszol
Nem én nyertem, hanem az LspCAD. .zold. Ez teljesen ugyanaz a váltó, amit linkeltem? Tehát csak a 4 uF és az RLC kör?
Válaszol
4,7 mikró a négy helyett. Smile Az lspCad nem kap semmit. Tongue Kicsit furcsa még, h. most 20kilóig szól a dóm.... Szoknom kell még ezt.. Big Grin

Süketszoba: a mélyebb frekiket pl. lap-rezonátorral lehet csillapítani. Smile

Ui: ha egyszer kiástad a két mélyközepet a preluból, szívesen magjavítom grátisz. A segítségedért ennyi legalább jár. Wink

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég