A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preludiumok... B31, B32
A D26TG05-06...OK, -2,5db -es pontok között tudja a 2-23kHz-es sávot. Az tényleg csak +/-1,25db. Ez valóban LÉNYEGES a téma szempontjából. Tongue Mint írtam, NEM szedtem szét az enyémet, így csak kérdeztem, hogy nem nézted -e el. Kultúrált kérdés volt... Sad

A D25TG05-06 -ot ismerem, a B32-ben NEM az van. Viszont: ha a B31 ilyen sz***l mért, a B32 meg ilyen jól, akkor miért írja azt mindenki, hogy a B31 jobb??? Én egy Sennheiser HD-545 Reference-t használok referenciának Big Grin , és azzal valóban összemérhető teljesítményt nyújt. (persze a 18Hz-es és 38kHz-es F3-at nem tekintve a fülesnél... Tongue )

Megjegyezném, én EGYETLEN vifa drivert sem ismerek (dómot), ami ilyen pocsékul teljesítene. (pedig ismerek egy párat...)
Válaszol
Van egy méteres spájszerem...
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Köszi. .oh.

A szimuláció csak jó bemenő adatokkal lesz használható. Smile
Már csak a mélyközéppel kell jól összehangolni. .ordog. Wink
Válaszol
subvoice: Smile

Nem tudom, Doki azt írta, h. a hangszórókészlet ugyanaz a két prelunál. A d26-tal nem kötekedni akartam, csak az járt a fejemben, h. 16 kilón az is kiemel ~4dB-t. ennek ellenére nem túl jó az irányjellege. Smile Mindegy nekem nem tetszik (ezek miatt sem), kész. Smile Ne offoljunk. Wink
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A B31 nem szól rosszul, de nem is tökéletes. Hidd el, mérés nélkül is hallani lehet, hogy erősen kiemel 12 kHz-en. Te is észrevennéd. De ott van a HFM mérésein is. Nyomokban a HB1 átvitelében is felfedezhető.
Válaszol
Shala, ez db-kénti osztás! Smile Az egy 2db-es "púp"...

Toptinek: ne haragudj, de tényleg nem szedem szét. Egy ilyen régi doboz (és bár nem tökéletes, de igazán hallgatható) ilyen jó állapotban nem érdemli, hogy háborgassam az életét. Big Grin

Egyébként a B32-ben biztosan nem D25 van. Ezek szerint nem egyezik a két doboz készlete? Néztem neten képet a D25-ről, nagyon hasonlít, de mégsem az. (mivel nem szedtem szét) csak tippelni tudok, D26TG05-06, vagy D26TG35-06 van a prelu B32-ben.
Találtam már ezekről is doksit, ha kell valakinek, elküldhetem mailben.
Válaszol
Hja kettő valóban, Smile kilencventől számoltm, elnézést, de naggyon fáradt vagyok.

Subvoice, azért nem teljes az öröm az m21-el még télleg illeszteni kell. Középen nem stimmel valami...

A d25 kb. így néz ki, csak a beazonosítás miatt (hátha Doki emlékszik rá).
http://hangszoro.net/help/jav/prelu/d211.jpg
http://hangszoro.net/help/jav/prelu/d21.jpg

Válaszol
Köszi a képet! Ez nem az a tweeter, ami a B32-ben van. TOPETI, tehát ezt tudjuk! Big Grin

A különbség a sasszéban annyi, hogy... áhhh... Smile Inkább linkelek egy képet mindjárt. Szerintem csak az fogja észrevenni, aki előtt van egy B31... Az előlap bordázott része és a kalotta közötti részt kell nézni! .sokk.

http://www.madisound.com/cgi-bin/index.cgi?cart_id=2964890.17825&pid=1328

Egyébként, ha összevetitek a HFM B32-es méréseit meg az enyémet, akkor elégedetten konstatálhatom, hogy jól mérek! Big Grin Még elsőre is... Még az a 2,5kHz körüli leesés is megvan. Holnap csinálok egy igazi mérést.

Ha adtok két zma+frd fájlt, én is beszállnék az optimalizálásba! Big Grin
Válaszol
A D26-nak nagyobb a tölcsérje. Pont ezt néztem, azon görcsöltem, hogy feltegyek egy képet róla, közben megelőztek. Smile
Válaszol
Ja, persze itt a dobozban mért zma és frd fájlokra gondolok. Wink
Igen-igen, subvoice, nyertél...! Big Grin
És mivel nem D25, ezért valszeg a motor is más. Az átvitele hál' Istennek mindenképpen jobb. Wink
Válaszol
shalafi66 Írta:Subvoice, azért nem teljes az öröm az m21-el még télleg illeszteni kell. Középen nem stimmel valami...

Hát nem csoda, a fázisviszonyok elég kuszák lehetnek. Véleményem szerint először is hajítsuk ki azt a 22 ohmos ellenállást a rákba, nem is értem, mit keres az ott. Aztán legyen a mély oldal is elsőrendű. Zobel a mélyközép elé (nekem 10 uF/15 volt a szimpi), aztán lehet kísérletezni a tekercsekkel. Érzésem szerint valahol 1,2-2,2 mH között lesz a megoldás (remélem). A zobellel lehet finomhangolni a szűrő átvitelét és fázisát. Ha mákunk van, jól jön ki a fázis... Sok választásunk nincs, mert ebben a felállásban az x-frekinek valahová 2,5-3,5 kHz közé kell kijönnie, mert itt van a dóm -3 - -6 dB tartománya. Az alul-felül elektromosan elsőrendű szűrő akusztikusan a kerfreki alatt kb. harmadrendű szűrést okoz.
Válaszol
Igenn, hasonló megoldás járt a fejemben nekem is. Smile A 22 Ohmot végleg nem szívesen hajítom ki, főleg, h. most elsőrendű lett a dóm előtti szűrő. A tulaj zenehalgatási szokásait tükrözi az eredetileg szétolvadt 3,3u a 22r mellett... vmivel védeni kell a hszeket. Sokat nem árthat nekünk, csak kiegyenlíti a kisebb hibákat, ahogy eddig láttam.

frd, zma fájlok: ha nem muszáj, nem mérnék újabbakat.

Dokinak meg valszeg nem fog tecceni a d26 tölcsére. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:A tulaj zenehalgatási szokásait tükrözi az eredetileg szétolvadt 3,3u a 22r mellett... vmivel védeni kell a hszeket. Sokat nem árthat nekünk, csak kiegyenlíti a kisebb hibákat, ahogy eddig láttam.

Híjjaj, akkor viszont lehet, hogy nem lesz szerencsés az elsőrendű váltó a dóm előtt. :? Mondjuk érdekes ez a hangváltó, elég nagy hely van rajta, nem értem, miért rakták azt az ellenállást közvetlenül a kondi tövébe. A fólia kondi ugyan nem öregszik, de ha sokáig fűtik a tövénél, az sem jó neki. Wink

Mitől és hogyan véd ez a 22 ohm? (Ártani ugyan tényleg nem árt, de én azt hittem, hogy csak az impedancia menet egyengetése miatt van ott - az meg azért egy jó tranyós erősítőnél nem annyira kritikus. Tényleg, beszélhetnénk egy kicsit az impedancia menetről, mert ez számomra még rejtély, mire kell figyelni, mi az, ami problémát okozhat az erősítőnek - feltételezve, hogy a minimum impedancia nem alacsonyabb, mint amit a végfok kibír.)
Válaszol
A 22 Ohm azzal véd, h. csökkenti a hangszórókon eső tejlesítményt, elfűt helyettük valamennyit belőle.
Azért, ha csak lehet, próbáljuk minél egyenesebbre, (legalább a gyáritól egyenesebbre) kihozni az imp.menetet.

Szerk: itt a szétolvadt kondér: http://hangszoro.net/laci/K001.jpg

Válaszol
Itt jár(unk) most, csak a miheztartás végett: http://hangszoro.net/laci/prelu8.gif http://hangszoro.net/laci/preluhv8.gif

Válaszol
Már annyi alkatrész van benne, hogy lassan befogja a Petőfi rádiót. .haha.
Válaszol
A zobelben lévő kondér növelésével lehetne gyalulni a 2 kilós púpot.

Lex: nem olyan sok ez. Wink A magas előtt 4 alkatrész, a mélyközép előtt 3 (ebből kettő a zobel). Plusz az ellenállat, de az tulajdonképpen nem kötelező.
Válaszol
OK, akkor használnám a régieket, ha van?! (frd, zma) :?

Azokat milyen körülmények között mérted?
Válaszol
Most nézem... Az M21 Fs-e lement 28Hz-re? Ez igen szép eredmény. Wink
Persze, amennyiben ez egy free air mérés. És miért ne lenne az?! Biztosan nem dobozban készült.

Segíts shala, hogyan mértél??? .?.
Válaszol
Nem szép az. Wink Szörnyű hangja volt közben az itt ott szakadozó és jobbhíján visszaragasztott habszél miatt, javítás után egész normális lett. Az Fs-sel Q paraméterekkel most különben sem kell foglalkozni. Smile A doboz ígymarad. Ez nem a mérés topik, az adatok közt pedig csak a hsz saját rezonanciáját van értelme közölni, a dobozban mérttel mit kezdjünk? Big Grin

Subvoice, a kondi, persze, tudom, csak nekem még reggel volt akkor nem akartam sietni vele. Big Grin Kicseréltem 6u8-ra: http://hangszoro.net/help/jav/prelu/prelu9.gif

Válaszol
Az a sokat használt, kínyúlt felfüggesztésű hsz mérése. Ez a javítotté és szerintem ez tekinthető etalonnak. Ez IEC baffle mérés és közeltéri (0,5 m, de az SPL 1 m-re normalizálva), ezért kicsit becsapós a görbe, középen nincs szerintem ekkora kiemelés távolabbról hallgatva. Mert ha így valóban lenne, akkor a gyári hangváltóval borzalmasan rikácsolna a hsz.
Válaszol
shalafi66 Írta:Subvoice, a kondi, persze, tudom, csak nekem még reggel volt akkor nem akartam sietni vele. Big Grin Kicseréltem 6u8-ra: http://hangszoro.net/laci/prelu9.gif

Oké, oké. Wink Egész szépen alakul ez. 8)
Válaszol
Azért kértem a dobozban mért adatokat, mert ugye a dobozban fog szólni a hangváltó+driverek kombináció. Az impedancia még mindegy lehet, mert ott sztem nincs szükség notch szűrőre (bár a tweeter esetén lehet, hogy segítene), egy normál RC (mint már meg is van, OK-s lehet).

Persze az FRD azért érdekelne... És ha már az van, akkor onnan semmiség egy ZMA... .haha. Legalább látnánk, mit művel a doboz! Big Grin

Subvoice, Neked van frd-d meg zma-d (már ha LspCAD-del számolsz), elküldenéd nekem? (és írd meg, hogy mi alapján trace-elted! Wink )

Más: az M21-nek tényleg van egy órmótlan púpja. (a gyári doksin is, igaz, nem teljesen ezen a területen) De hogy a p***-be tűntette el a gyári váltó??? :?
Válaszol
Szerintem lassan-lassan kezdünk célhoz érni. Smile (vagy már ottvagy(unk) Big Grin )Egyelőre jónak tűnik, hallgatva is a legjobb változat eddig. Smile

Doboz-frd-zma, tuudom, tuudom, de nekem nagyon véges az időm ilyenekre sajnos. Smile A freki meg az impedanciamenet azér egész máshogy készül, de ezt mind tudjuk, csak elsőre nem értettem ezt a mondatot. Smile "Persze az FRD azért érdekelne... És ha már az van, akkor onnan semmiség egy ZMA..." Mindegy végülis.

Válaszol
Arra gondoltam, hogy ha már bekötötted a SW-ot akkor onnan semmiség átszerelni a cájgot ZMA-ra. A dobozban mértek a szoftveres szimulációkhoz kellenének. 8)

subvoice is pontosabban tudna modellezni azokkal... Wink
Válaszol
Én is úgy nézem, hogy ez már jobb nem nagyon lesz. Esetleg még egy picit nagyobb zobel kondért meg lehet próbálni, de az már lehet, hogy sok lenne.

Most az a bajom, hogy ha megcsinálom a modot és túl jól sikerül, hova teszem a Prelukat. A konyhába így már túl jó lenne. .zold.

spexcel: Délelőtt dolgozom, de du. el tudom neked küldeni a fájlokat. A javítatlan verzió IEC baffle-ben mért .frd-je van meg (igazából marginális a különbség az átvitelben ez és a javított között, nincs kedvem újra behúzni, úgysem akarunk minden kis átviteli hibát kompenzálni), 20-20k 400 pontos trace. A dómé úgy emlékszem 500-20k és 100 pontos. Mindkettőn minial phase számoltatva. A zma-t passzolom, ha akarod, majd megszámolod, hány pontos. Wink

Azon még én is tűnődöm egy kicsit, hogyan tűnt el a púp a gyári hangváltóval. .sokk.
Válaszol
spexcel Írta:subvoice is pontosabban tudna modellezni azokkal... Wink

Szerintem itt már nem nagyon kell modellezni semmit (az úgyis csak a helyes irány megtalálására jó), az utolsó mérés nekem nagyon tetszik. És végülis a komplett doboz átvitele sokkal fontosabb, mint amit egy szimulátor ad. Wink
Válaszol
Úgy emléxem a magasra,hogy hasonló a képen lévőhöz,tán csak annyi,hogy az a középső rész,ahol az előlap felfogatódik a mágneskörhöz,mintha "recésebb" lenne,bár így képről.
Esetleg ha Spexcel lefotózná...
Már régóta kiszemeltem egy prelut a helyi zeneiskolában,majd lecsapok rá...

Annyi volna a kérdésem Shalához,hogy igazából mi a gond,mármint a hangjával,mert ahogy látom a frekimenet simítása a cél,valójában nem biztos,hogy mindenáron ezt kéne hajszolni.Gondolok itt notch szűrő és társaira.
Egyébként a hb1 mérései is gagyibbnak tűnnek a b32 höz képest,de mivel azt volt módomban közelebbről megfüllenteni,és egyértelműen jobbnak hallatszott(még a sovánka basszusával együtt is),ezért nem értem mi ez a lapos görbe iránti hajsza.Ha kiemel,akkor kiemel 12kHz-en.A fontos dolgok úgy sem ott dőlnek el.(szerintem) Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Szerintem a legfontosabb mód az volna,amit most eleve elvetettünk,ahogy nagyobb doboz kellene.Aztán fülelés után váltó tunning...,mert adva van két viszonylag jófajta hanxóró egy nem a mélyközépnek való dobozban. .sir.
Üdv Doki!
Válaszol
Szia Doki!

Az önmagában nem akkora baj, hogy kiemel 12 kilón. Most is kiemel. De az már baj, hogy 6 dB-t emel és (pláne) hogy 5 kilón beszakad. Én azt állapítottam meg a B31-nél, hogy sok részletet eltüntet ("lágy") és a magasa forszírozott, fülfájdító és fárasztó.

Abban igazad van, hogy a zenei történések alapja nem itt van, de én azért nem hanyagolnám el a frekitartomány egyetlen részét sem. Az 5 kilós tartomány tele van apró zörejekkel, csilingeléssel, a 12 kHz meg a cineknek majdnem a teteje (ez a majdnem a baj). Egy ekkora púp elmaszkolja a teljes felette lévő tartományt (pedig ott van még pl. a prezensz is 16 kilón, ami nagyon fontos). Az autóban a rádióban van parametrikus EQ és elég sok időt töltöttem el azzal, hogy kísérletezzek, ezért tudom, mennyire fontos, hogy a sáv mindkét szélén rendben legyen az átvitel.
Válaszol
doki Írta:Szerintem a legfontosabb mód az volna,amit most eleve elvetettünk,ahogy nagyobb doboz kellene.

Ebben igazad van, az eredeti adatok alapján szerintem egy olyan 45 liter kellene, kompenzáló mágnessel már elég az eredeti doboz is. Viszont ha a dobozt úgy növeljük, hogy ezzel nem módosul az előlap szélessége (pl. lefelé - talpat lehet csinálni neki), akkor a most számolt hangváltó ehhez is jó lesz.

szerk. Ez a talpas ötlet nem is rossz. Legalább megoldódik az állvány probléma. Még a végén nem lesz kompenzáló mágnes rajta. Wink
Válaszol
Nem rontottunk sokat a subvoice-féle Notch-al Doki, mindenképp javulás történt, hangban is. Smile
A mélyközép mágneskörét kompenzáltam, így egy fokkal jobb az adott dobozmérethez. Smile

Válaszol
Én úgy gondolom,hogy a prelu legnagyobb problémája a doboza,ha ez optimálisabb volna,akkor eleve más lenne a "kiindulási pont".Igaz,hogy a zenei történések alapharmonikusait nézve az egyik lényeges része a 1-8kHz-es tartomány(mivel ide adódik a második felhang),de hiába,ha a nem ideális doboz méretének köszönhetően az alapharmonikusok szenvednek csorbát.Lehet,hogy rossz az okoskodásom,csak hangosan gondolkozok. Wink
Nem véletlenül hoztam a hb1-es példát,meg a görbéiket,ezt azért,mert egy nagyon jó képességű sugárzó picit zavaró hibáinak eltüntetésével igen sokan próbálkoztak(maga a cég is)és ugyan a hibán javítottak,de vittek vele olyan dolgokat is,ami miatt szerették csak igazán ezt a dobozt.(már aki)

ui.:mennyi is a pontos mérete a prelunak?a +mágnessel is kéne min.35liter,amúgy mágnes nélkül meg a 45 is kevés.szvsz
Shala,dobd már fel lécci az eredeti váltórajzot(tudom valahol már volt,de hirtelen nem találom)

Subvoice!A beszakadás nem a x frekinél volt?
Üdv Doki!
Válaszol
Doki: itt az eredeti váltó. A dobozméret kényes kérdés, az ennyire magas Qts miatt igazából végtelen doboz lenne az igazi, de nagyon lágy a felfüggesztés, szerintem 45 liter felett átmenne lötyögősbe a basszusa. A doboz teljesen fel van töltve textilizével. Az eredeti dobozt én 27 liternek számoltam valamikor régen (remélem nem emlékszem rosszul), ezzel így kompenzáló mágnessel és kitömve 0,9-es a Qtc, ami soknak tűnik, de annyira mégsem borzasztó (45 Hz-en még átlag SPL-lel szól, ez nagyon jó egy zárt doboztól!).

Az irányjelleggörbéből következtetve az xfreki inkább olyan 3-3,5 kiló között lehetett eredetileg, az 5 kHz-es bibi valami csúnya fázishibának tűnik. .?.
Válaszol
Akkor nem modellezek. Smile Úgy tűnik, már lezárul a téma. Pedig dobozban mért görbékkel nagyon pontosan lehetne modellezni a dolgot. (a'la Tannoy)

A doboz valóbannn nagggyon kicsi neki. 0.7 Qts-ről nekem egyébként rögtön valami TL ugrik be... Építsünk belőle TL-t??? Wink Big Grin
Ott aztán mehetne tovább a fejbúb vakargatása a rezonanciák miatt. .haha.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég