A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MADzagok és kábelek... :) (ez már az utolsó lépés?)
Úgy szokták csinálni hogy a 6 madzagból 2 megy a magasra , 4 a mélyközépre .
Válaszol
Akkor ezt a 6 CAT5-öt így fogod megosztani? De ha nem erősíted külön, szerintem sem több az egész puszta flancnál.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Péter is valami ilyesmit írt .
Válaszol
Mondhatni, hogy 100%ban osztottam a véleményét. .cigi.
Válaszol
A biamp nélküli bikábelezésre azt mondják, azért jó, mert a mély nagy árama miatti kábelen eső feszültség nem zavarja a magas egyenletes átvitelét (a magas kábelén nem esik akkora feszültség).
Lex
Válaszol
Álljunk már meg 1 szóra...
Biwire-ről beszélünk = 2 X 1 pár vezeték oldalanként a csatira. Itt nincs semmiféle "magasra" meg "mélyre" menő vezeték. Mind a két páron ugyanaz a cufla jön. Ez a klasszikus bi-wire. Ennek az értelme a keresztmetszet duplázódása, ill. az, hogy párhuzamosan kapcsiztuk a vezetékek ellenállésait.

A másik verzió az, amikor a párhuzamos váltó két párhuzamos része (highpass, lowpass) már az erősítőtől külön működik. Nos ebben az esetben legfeljebb akkor van értelme a dolognak, ha a passzív keresztváltó ott csücsül az erősítő kimenetén, közvetlenül. Talán... Ebben sem vagyok biztos. Mármint, hogy van értelme. Egyébként lásd előző verzió.
Egyébiránt pedig amúgy is ajánlatos jó messze tenni a hangváltót a hangszóróktól, nehogy a tekercseink és a mágnesek nemkívánatos közös akcióba kezdjenek... .boszi.
SZVSZ
Üdv: spexcel!
Válaszol
Lex Írta:A biamp nélküli bikábelezésre azt mondják, azért jó, mert a mély nagy árama miatti kábelen eső feszültség nem zavarja a magas egyenletes átvitelét (a magas kábelén nem esik akkora feszültség).
Ettől függetlenül azonos potenciálon vannak, tehát ugyanaszta cuflát kapják Ha valamelyik visszarúg, ugyanúgy megjelenik a másikon, ha nincs köztük váltó. Vagyis - csatlakozva Spexcelhez - flanc az egész, tökmindegy hol a váltó az erősítőnél vagy a doboznál. Az erősítőnél - márpedig az áram onnan folyik - eredőben ugyanaz a potenciál van, hogy aztán a minimális vezetékellenállás-különbségből lfakadóan ezredvolt differenciával melyikre jut több-kevesebb fesz, asztmár ember úgyse hallja meg. De ha valaki bebizonyíttya, meghívom egy .sor. re.
Válaszol
Mócsing Írta:Úgy szokták csinálni hogy a 6 madzagból 2 megy a magasra , 4 a mélyközépre .
1 hangfal, 1 erősítő, 1 erősítőkimenet esetén nem látom értelmét a bikábelezésnek.
1 hangfal, 1 erősítő, 2 erősítőkimenet (és belül nem ugyanaz a jel van kettéosztva, hanem kétszer 2 csatorna).
Ezesetben van értelme a kettős kábelezésnek. Egy a magashoz, egy a mélyhez.
És én nem javaslom, hogy a mély és magas kábelek keresztmetszetük különböző legyen.
Ez miért jó? más lesz az impedancia. Kinek jó az?
Ha nekem két 1 csatornás erősítőm, vagy 1 de 2 külön erősített csatornás kimenettel ellátott
erősítőm lenne, akkor bikábeleznék. Ja és csakis akkor van értelme, ha a hangváltód
párhuzamos, és külön csatlakozója van a magasnak és a mélynek. Nálam hiába van párhuzamos
hangváltó, csak 1 csatlakozós a rendszerem, mert 1 kimenettel bír az erősítő...
Kicsit már tisztul a kép?
Üdv, Péter
Válaszol
Lex Írta:A biamp nélküli bikábelezésre azt mondják, azért jó, mert a mély nagy árama miatti kábelen eső feszültség nem zavarja a magas egyenletes átvitelét (a magas kábelén nem esik akkora feszültség).
Na ez kérem szépen a "Csubakka védelem" = azaz ennek semmi értelme Smile
Képzeld el, hogy 2 kábelen megy UGYANAZ a jel. Ennek csak egy előnye van, hogy a
kábel keresztmetszete duplázódik, az ellenállása a kábelnek feleződik, de a kapacitása duplázódik...
Ezt akkor tartom elfogadható érvnek ha valaki ilyet használ, ha ugyanolyan kábelből féláron vesz egyformát Big Grin
Félre a viccet, szóval két 2 mm2 kábel helyett jobb, ha egy 4mm2 kábelt használsz.
Persze mind szvsz! Vagy Shalafit idézve "Na persze nem kell rámhallgatni"
Üdv, Péter
Válaszol
spexcel Írta:A másik verzió az, amikor a párhuzamos váltó két párhuzamos része (highpass, lowpass) már az erősítőtől külön működik.
Nekem volt alkalmam megtapasztalni az 1 erősítő, 1 hangfal, 1 hangfalkábel
KONTRA (vagy kontráné)
2 erősítő, 2 hangfalkábel, 1 hangfal rendszereket. Az utóbbi dinamikusabban szólt.
Számomra megvilágosodott, hogy külön hajtva a magasat és a mélyet jobb hangot kapok,
mintha egy erősítővel hajtom ugyanazt a két hangszórót. Persze csak párhuzamos váltó esetén...
Ez a "teszt" vadásznál történt, azaz a Heedaudio-ban.
Üdv, Péter
Válaszol
Én itt passzív váltóról beszéltem. A biwireing ezen verziójának sem látom túl sok értelmét... :S

Amit te emlegetsz, az a biamping, azaz kettős erősítés. Az már teljesen más tészta. Ott teljesen elkülönül a magas és a mély erősítése. Persze, hogy jobb, de az nem biwireing.

Egyébként én azt mondom, hogy ha biamping, akkor már legyen aktív. A váltó az erősítők előtt van és aktív(!). Ott pontosan a passzív tagok elkerülésével rengeteg fázisprobléma elkerülhető, ill. a magas tényleg külön van hajtva -> egyértelmű, hogy jobban kell szólnia.

Ugyanez igaz az 1erősítő 1 hangfalpár 2erősítőkimenet (2X2 csatorna) verzióra is. Az is biamping már. Minden, ahol két sztereó erősítő van egy hangfalpáron... BIamping. .zold. Wink

Egyébként úgy látom konszenzus van a témában, szóval nem vitatkozom, csak megerősítem az előbbieket. .sor.
Válaszol
Én végig passzív hangváltóról beszéltem. Szóba sem került az aktív váltó.
biwire előnyét akkor látnám, ha egy erősítőnek két független hangszórókimenete
lenne, és az egyik a magashoz a másik a mélyhez menne. Ugyanolyan kábelekkel! Mert akkor ad(hat)unk
a szarnak egy pofont, ha különböző keresztmetszetű vezetékkel kötözzük őket össze.
Persze ez mind saját vélemény és SZVSZ, ha más mást mond, hát mondja Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Én végig passzív hangváltóról beszéltem. Szóba sem került az aktív váltó.
lenne, és az egyik a magashoz a másik a mélyhez menne.

Hát Petya szerintem ez a pofon a szarnak. Ha egy erősítő van, annak egy kimenet lehet, tökmindegy hogy két csatlakozóra vezeted. Ha nincs két erősítő, de két külön csatlakozód van, akkor annyi az egész, hogy az egy erősítő egy kimenetének két csatlakozására kötsz két passzív váltót, így nem a ládában van, a különbség csak ennyi. Szerintem ez elég töketlen megoldás.

Ha meg külön erősítesz (magasra-mélyre), akkor lehet gondolkozni azon hogy előtte (aktívan) vagy a teljesítménykimenet után (passzívan) váltasz. De szerintem is itt már akkor jobb kihagyni a nagy passzív herkentyűket.

Amennyiben mindent jól fogtam fel eddig a témából.
Válaszol
topeti Írta:Én végig passzív hangváltóról beszéltem. Szóba sem került az aktív váltó.

Én is. Tongue
Amit Te magyarázol, az a következő...
Van egy négycsatornás erősítő, aminek mind a négy csatornája ugyanazt a jelet kapja. A következőképpen van bekötve:
- egy sztereó kimenet - hangfalkábel1/2 - highpass szűrő - hangfalkábel1/2 - magassugárzók

- másik sztereó kimenet - hangfalkábel3/4 - lowpass szűrő - hangfalkábel3/4 - mélysugárzók

Na, ennek van valami előnye, biztosan, mivel a mély teljesen külön van hajtva, DE
én azt írtam, hogy ha mán' négy csatornával küldjük őket, akkor inkább legyen aktív a váltó is, mert az sokkal jobb.
Szóval ugyanarról beszélünk, csak talán nem írtam érthetően. .kopp.
Válaszol
Fonáskor mind a 6 kábelnak egyforma az iránya ? Vagyis mind a haton egy irányban legyen a felírat ?
Válaszol
Ilyet kérdez egy fonó-szövő kisiparos? .hehe.

Olvastam olyat, hogy illik egyforma irányba lennie, mert a szövetszerkezet is egy irányba változik a méretre húzás közben, és ez "keményen" beleszól a hangképbe. Osztán igaz-e...
Válaszol
Igen , erre gondoltam én is .
Válaszol
Ez már önmagában eredmény... .szia. .hehe.
Válaszol
spexcel Írta:

Én is. Tongue
Amit Te magyarázol, az a következő...
Van egy négycsatornás erősítő, aminek mind a négy csatornája ugyanazt a jelet kapja. A következőképpen van bekötve:
- egy sztereó kimenet - hangfalkábel1/2 - highpass szűrő - hangfalkábel1/2 - magassugárzók

- másik sztereó kimenet - hangfalkábel3/4 - lowpass szűrő - hangfalkábel3/4 - mélysugárzók

Na, ennek van valami előnye, biztosan, mivel a mély teljesen külön van hajtva, DE
én azt írtam, hogy ha mán' négy csatornával küldjük őket, akkor inkább legyen aktív a váltó is, mert az sokkal jobb.
Szóval ugyanarról beszélünk, csak talán nem írtam érthetően. .kopp.
Na ezaz, ugyanarról beszélünk, csak máshogy. Erre gondoltam én is.
(Csak akkor az az erősítő 4 mono végfokot tartalmazzon, haha).
Tudom már mi kavart meg az aktívval... aktív előfokra gondoltam.
Az előfok passziv volt, ezt kevertem.... Nyilván jobb az aktív előfok, mint
a passzív, de egy jó passzív előfok is lehet nagyon jó. Erről nem is akarok
vitázni, mivel ezzel a részével nincs tapasztalatom Smile
El tudom hinni, hogy lehet jobb egy passzív előfok, mint egy aktív és viszont. Smile
Üdv, Péter
Válaszol
No .
Megfontam a CAT 5- ös hangfalkábelemet ! Ritka útálatos elfoglaltság .
Gondoltam a blankolás mégiscsak magasabban kvalifikált, kellemes munka . Hát ebben is tévedtem . Be is kötöttem , de eddig egetrengető változást nem tapasztaltam . Holnap asszonytalanított körülmények között , majd jobban megtudom figyelni , mennyiben változott a hang .
Válaszol
Nem baj ha nem válik be, bőven lesz anyagod a home networkhoz... .hehe.
Válaszol
Mócsing, sztem várj az értékeléssel. Ennek a fonott cat5-nek is tuti kell vagy 100óra burn-in... Wink
Válaszol
h_jozsi Írta:
lenne, és az egyik a magashoz a másik a mélyhez menne.

Hát Petya szerintem ez a pofon a szarnak. Ha egy erősítő van, annak egy kimenet lehet, tökmindegy hogy két csatlakozóra vezeted. Ha nincs két erősítő, de két külön csatlakozód van, akkor annyi az egész, hogy az egy erősítő egy kimenetének két csatlakozására kötsz két passzív váltót, így nem a ládában van, a különbség csak ennyi. Szerintem ez elég töketlen megoldás.

Ha meg külön erősítesz (magasra-mélyre), akkor lehet gondolkozni azon hogy előtte (aktívan) vagy a teljesítménykimenet után (passzívan) váltasz. De szerintem is itt már akkor jobb kihagyni a nagy passzív herkentyűket.

Amennyiben mindent jól fogtam fel eddig a témából.
Már 1x belinkeltem Huszti Zsolt írását,úgy látom elkerülte a figyelmeteket,vagy nem fogtátok fel a lényegét.
Megemlíteném,hogy a "totálaktív" azaz a vég előtti váltás megoldása házilagosan igen problematikus,akkor javaslom,ha hansugárzó cseréje nem lesz sűrűn(vagy sose),mert mindegyik verzsönhöz külön kell aktívváltót tervezni,ami macerásabb mint egy komplett vadinyú hangfalprojekt kivitelezése.
Ha esetleg mégis valaki kételkedne a passzívbiamp "értelmében" bármikor elő tudok adni egy kis demót álleesés esete fennforgásának előidézése céljából... Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Várok .
Mást úgysem tehetek .
Válaszol
Hmmm...én nem látom be, hogy miért lenne nehezebb egy jó aktív váltót építeni, mint egy jó passzívat.

Nincsnek fázisproblémák...nincs hangszóró-impedancia...R-C tagokat cserélgetsz R-L-C helyett...sokkal jobban és pontosabban modellezhető...nem szól bele a cséve melegedése nagy hangerőnél...a passzív dobozaimban sem cserélgetem gyakrabban a hangszórókat...teljesen szeparált meghajtású hangszórók...stb...stb...

Én nem tennék különbséget a passzív/aktív váltó megépítésének nehézsége között. Talán az igaz, hogy az aktív jobb műszerezettséget igényel, de jót mindenképpen nehéz építeni: tudás(tudomány) - tapasztalat - művészet vagy varázslás? .boszi.
Válaszol
spexcel Írta:Hmmm...én nem látom be, hogy miért lenne nehezebb egy jó aktív váltót építeni, mint egy jó passzívat.

Nincsnek fázisproblémák...nincs hangszóró-impedancia...R-C tagokat ...
Miért ne lennének?Úgy tudom a hangszórók sem ideális eszközök, és pont ezért macerás egy gyengeáramú elektronikával megoldani,mint passzívakkal...
Ja és a passzív biamp nagy előnye,hogy bármely(bontható váltós) doboznál hozza előnyét,viszont,ha aktív váltód van,akkor ki sem cserélheted a hangsugárzód babrálkodás nélkül,oszt tegye mindeki a kezét a szívére,és mondja,hogy hosszas évek óta ugyanazt a hangfalkombinációt nyüstöli változtatások nélkül.
Elméletben persze jobb a totálaktiv,de hát elmélet meg valóság...

Mivel tákoltam már össze egykét elektronikát is,ezért annyira nem fájna egy aktívváltó gányolása sem,mégsem tartom részemről járható útnak,eccerűbben megoldom passzív alkatrészekből.(legalábbis eddig) Wink

Jut eszembe aktív mélyládák,ha ez eccerű lenne,akkor hallottam volna már jól illeszekedő 2.1-es rendszert,de nem.Persze ettől még lehet jól is,de szvsz. nehezebb ügy...
Üdv Doki!
Válaszol
Doki, azthiszem ma nem fogok ebbe belemenni. Nagyrészt osztom Spexcel véleményét az aktív-passzív szűréssel kapcsolatban. De meggyőzhető vagyok, ha valaki érthetően el tudja magyarázni a vélt-valós igazát. Azt fenntartom - ez saját magánvéleményem, senkire nézve nem kötelező elfogadni - egy erősítő egy fizikai kimenetére, ahol mindent előtte-utánnavaló szűrés nélkül kiad, onnan már tökmindegy hogy a szűrő az erősítő nyakán lóg és onnan négyvezetékelsz vagy a doboznál van. Legalábbis amit idéztél, én ezt az esetet próbáltam megfogni. Szerintem az attól még nem valódi biwire, hogy egy kimenet hajt bárhol lévő szűrőt.

Petya valami olyasmit írt, hogy egy erősítőnek két kimenete. Ez egy jó találmány lenne, ha nem ugyanaz jönne ki belőlük. De akkor már nem egy erősítő. Ha más jön ki, akkor szükségszerűen előtte kell tenni valamit. Ha ugyanaz, akkor utánna. Innen kezdve lehet variálni a drótok/szűrők számával.
Válaszol
h_jozsi Írta:Doki, azthiszem ma nem fogok ebbe belemenni. Nagyrészt osztom Spexcel véleményét az aktív-passzív szűréssel kapcsolatban. De meggyőzhető vagyok, ha valaki érthetően el tudja magyarázni a vélt-valós igazát. Azt fenntartom - ez saját magánvéleményem, senkire nézve nem kötelező elfogadni - egy erősítő egy fizikai kimenetére, ahol mindent előtte-utánnavaló szűrés nélkül kiad, onnan már tökmindegy hogy a szűrő az erősítő nyakán lóg és onnan négyvezetékelsz vagy a doboznál van. Legalábbis amit idéztél, én ezt az esetet próbáltam megfogni. Szerintem az attól még nem valódi biwire, hogy egy kimenet hajt bárhol lévő szűrőt.

Petya valami olyasmit írt, hogy egy erősítőnek két kimenete. Ez egy jó találmány lenne, ha nem ugyanaz jönne ki belőlük. De akkor már nem egy erősítő. Ha más jön ki, akkor szükségszerűen előtte kell tenni valamit. Ha ugyanaz, akkor utánna. Innen kezdve lehet variálni a drótok/szűrők számával.
Akkor,hogy érthető legyen.
Passzív biamp=1db sztereó előerősítőre akasztott 2db sztereó végfok,aminek kimenetei(2x2)hajtja a magasakat,illetve a mélyeket külön-külön passzív váltóstul.
Az aktív ettől abban tér el,hogy az előfok és a végfokok közé bepasszintuk még egy "aktívan" váltót is,amit természetesen ugyanúgy ,mint a passzívat az adott hangszórókészlethez kell idomítani,tehát a hangszórók előtt már nincs passzív váltó.Azt szokták előnykén elmondani erről,hogy elektronikával könnyebben lehet futásidőt,meg mindenféle nyavaját megoldani,mint böhöm passzív alkatrészekkel.Egy nagy háromutas rendszernél még jogos is a dolog,viszont előnyei ellenére nem hemcsegnek a jófajta aktív rendszerek.(nekem még nem volt hozzájuk szerencsém,valamit mindíg elbaltáztak,pedig állítólag nagy guruk próbálkoztak...)A bibi az benne,ha kitalálod,hogy egy másik magassal,vagy méllyel,vagy akármi..szeretnél aktívbiampolni,akkor ugyanúgy túrkálni kell az aktívváltó elektronikában is,mintha passzív volna,csak ez(legalábbis szerintem)macerásabb a legtöbbünknek.
Nya. .pia.
Üdv Doki!
Válaszol
Nos, pontosan erre gondoltam: a hangszórók közel sem tökéletes eszközök, és éppen az impedancia miatt rendkívül nehezen valósítható meg az, hogy a megfelelő frekvenciakorrekciót kapják az egyes hangszórók. (Mivel az elméletben remekül kiszámolt passzív váltó a legtöbb esetben baxik úgy működni, ahogy azt terveztük, mivel ohmos ellenállás az egyik feltétele ezeknek a modelleknek... .forog.)
Ezzel szemben egy aktív erősítőnél a frekvenciakorrekció még az erősítő előtt történik, tehát az a jel, és olyan formában erősödik, ahogy kell. 8)

Az vitán felül igaz, hogy az jól megvalósított aktív váltó jobban szól, mint a jól megvalósított passzív. (Képzeljétek, dj is voltam, ott csak aktívban gondolkodunk ám! Tiszta hájgend!) Viszont én azt mondom, hogy egy tisztességesen kivitelezett passzív legalább akkora érdem, mint egy tisztességesen kvitelezett aktív. Smile Mind a kettő marha nehéz ügy.

szerk.: a másik, hogy miért nem hemzsegnek az aktív hangfalak? Hemzsegnének, ha lenne sok-sok olyan ember, aki az ilyen technikát meg tudja fizetni. Van is sok nagy név: Martin Logan, B&W Nautilus, stb.
A másik aspektus: olcsó nem lehet, mert a legtöbb hifi-sznob szeret legalább 2milliót fizetni egy sztereó erősítőért (The Gryphon, stb.), különben nem hiszi el, hogy jó. Hangfalra sem sajnál 1-2milliót... Na de hogy az egész egyben mondjuk - ugyanezen a szinten - 10-15millió forint legyen...na nem, akkor inkább megveszi egyenként.
De gondolkodjunk a gyártó oldaláról: pl. egy Sonus Faber minimonitor cirka 1millió forint/pár. Ennél sokkal többet ritkán hajlandó egy ember adni egy hangfalpárért... Ebben a SF monitorban van egy 13cm-es Scan-speak revelator mély és egy revelator dóm. ~80EFt/pár, mivel ők OEM vásárlók. Ok, hangváltó, jó minőségű alkatrészek ~100EFt/pár, doboz 100E Ft/pár. Kisker haszon ~30-40% vagy több, lévén exkluzív elosztási csatornáról beszélünk. Haszon? Mennyi lenne a vége, ha még lenne benne négy darab - a revelatorokhoz méltó - végfok is, és egy aktív váltó jófajta MKP kondikkal, VD ellenállatokkal?

Vajon miért nem lett a (méltán) híres B&W original nautilus tömegcikk? Valószínűleg azért, mert az árcédula a magyar képviseletnél (egy barátom dolgozott ott) 24millió jó magyar forint volt/pár... Erről pl. szerintem bárki elhinné pedig, hogy igen tisztességes végfokok vannak benne... Big Grin
Válaszol
Nekem csak egy dolog jutott eszembe. Az, h. minek idézitek az eggyel előbbi hozzászólást... Gépről is zavaró, telóról pedig ... Kétségbeejtő. :-D
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Idézet:...Van is sok nagy név: Martin Logan,...
Éppen ezen cég produktuma jutott eszembe,sajna nekik sem sikerült passzintani a mélysugit a sztatikhoz. Sad Igaz két eltérő elven,és ebből adódóan más futásidővel rendelkező hangszórók ezek,amiket nem igazán lehet (legalábbis eddig még nem jött össze)összegyúrni,és pont ez bizonyítja azt,hogy sajna a passzív váltó elektronikái sem vezettek még el a hifi nirvanába,anyagiaktól függetlenül.
A dizsit,meg egyéb hangosítási dolgot ne keverjük bele,mert az nem elsősorban a hang hű reprodukciójáról szól.SZVSZ. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Hát, én azért tudok egy martin loganról, ami EISA díjas lett + mindenütt szép reviewet kapott. Wink Igaz, az aktív volt. Big Grin
Ha gondolod, megkeresem a nevét, hogy utána tudj olvasni. Most nem jut eszembe. Arra emlékszem, hogy 1,5-2milla között mérték/pár kb. 2-3éve. :? De mi is volt a neve?
Válaszol
doki Írta:Akkor,hogy érthető legyen.
...
Nya. .pia.
Részemről minden rendben, ez mindenben egybevág a korábban másoktól is elhangzottakkal. Itt egyenes út a csatornánkét magas-mély érpár.
Válaszol
Sziasztok!
Meg tudja valaki mondani, hogy az interconnect kábeleken mire való a kapcsolószál? Pl. itt: Link
Lex
Válaszol
Pl. autóhifinél az erősítőnek bekapcs jelet vinni. Mint a neve is mutatja. Wink De pl. bakelitnél is kell egy ilyen az erősítő földpontjára kötni, ha nagy a brumm nélküle.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég