A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MADzagok és kábelek... :) (ez már az utolsó lépés?)
Péternek alighanem CAT 7-ből van . Remélhetőleg elmondja a véleményét . Az enyém 5-ös ből van fonva .
Válaszol
Az enyém 6-osból van fonva, de mostanában mindenki a 7-est dicséri (tisztább, gyorsabb,stb..). A "sima" 800Mhz-est is nagyon jónak tartják, de igazán "tutinak" a 1200 MHz -est, de azt nem nagyon lehet kapni.
Válaszol
bikabeka Írta:Az enyém 6-osból van fonva, de mostanában mindenki a 7-est dicséri (tisztább, gyorsabb,stb..). A "sima" 800Mhz-est is nagyon jónak tartják, de igazán "tutinak" a 1200 MHz -est, de azt nem nagyon lehet kapni.

------------------------

székely fonó ?
térjünk vissza a kezdetekhez...
a dobozokon belül vékonynak itéltem a hajlékony vezetéket ezért tömör vezetéket forasztottam mellé.
végeredményben az éles hangzás kerekebbé-teresebbé vált

a szoba 3x5 m. beton...ideális hangdoboz-hi! 3 m-es oldalon üvegfelület előtt,középen tv-vel + függöny.

az erősítőt a hangfalakkal összekötő vezetéket is párhuzamosítottam a tömör vezetékkel. lapos autóskábel.
nem tetszett,csípőfogóval az R-L végeknél elcsíptem itt is ,ott is. 3-3 drót maradt.
csípővel leültem halgatózni-ez fontos lehet,psychó akusztika hi !-és úgy maradt...

az eddig tv lött éneklő szereplők bevonultak a tv mögé,dobbal és nádi hegedűvel együtt.
nekem teccik...
pia nyer
Válaszol
Mócsing Írta:Péternek alighanem CAT 7-ből van . Remélhetőleg elmondja a véleményét . Az enyém 5-ös ből van fonva .
Hú látszik, hogy nem sűrűn járok erre Smile Nos, nekem CAT6-os kábelem van. Hat CAT6 van fonta (hármasfonat, minden ere két kábel.) De csak leirni nehéz Smile csinálni könnyű. Egyet ide, egyet oda... 1-2 óra és kész is a kábel.
Még más kábellel nem hasonlítottam össze. Majd ha egyszer megteszem beszámolok a különbségekről.
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Hol tudnék venni kis mennyiségben 120 Ohm-os datakábelt?
Esetleg tudtok erre beszerzési forrást?
Kéteres, árnyékolt, de belül merev szálak vannak és vékony, kb. 1,5-2mm az átmérője a komplett kábelnek.

Hangsugárzóvezetéknek szerintem nem jó a CAT-kábel, még több ér párhuzamosan sem.
Persze, elkenhet bizonyos tozítást, szőrösséget a hangban, ami bizonyos rendszerben előnyös lehet, de a dinamikát megöli, a kis keresztmetszet miatt, még több ér párhuzamos eredőjeként is.

Sima, kb. 2mm átmérőjű, egyeres rézdrótot javaslok és ehhez képest kell eldönteni, hogy az a bizonyos "másik" kábel tényleg többet nyújt-e, vagy csak bebeszéljük magunknak, másoknak.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Sima, kb. 2mm átmérőjű, egyeres rézdrótot javaslok és ehhez képest kell eldönteni, hogy az a bizonyos "másik" kábel tényleg többet nyújt-e, vagy csak bebeszéljük magunknak, másoknak.
Üdv! SMA
Merev 220-as kábelre gondolsz jelen esetben?
Fogadjunk csak a fekete szól jól Smile Big Grin A többi szinű kábel miért nem jó? pl. egyik kék, másik fekete, ezzel mi lenne a gond? Egyszerűen eldönthetnénk melyik a plusz és a minusz, mig két egyforma fekete kábel esetén játszani kell hogy melyik drótnak hol az eleje és a vége .oh.
Üdv, Péter
Válaszol
Peti!
Azért ennyire ne gúnyolódj SMA-val,mert szerintem közel jár az igazsághoz!
Az utp kábel nálam is egyre jobban háttérbe szorul,és mit ad Isten,akarom mondani "hogy hogynem elvtársak" a zegyeres villanyspagóca mindíg jobb eredményt hozott a zútépével szemben. Wink de legalábbis nem sziszeg a magas ammár biztos. .haha.
Üdv Doki!
Válaszol
Litze. Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
doki Írta:Peti!
Azért ennyire ne gúnyolódj SMA-val,mert szerintem közel jár az igazsághoz!
Héééé !!! ÁCSI. Nem gúnyolódok !!!! Kikérem magamnak! .oh. .sir.

Ti nem tudhatjátok, de kb 1 évvel ezelőtt kérdeztem tőle milyen hangfalkábelt ajánl, és azt a választ kaptam, hogy fekete fali rézdrót 2.5 vagy 4mm2 keresztmetszetű kábelt használjak. És hozzátette, hogy a fekete szinü a legjobb.

Ha ő fogékony a poénra, akkor kuncog egy jót a válaszomon.

De így rámtámadni... háááát....

doki Írta:a zegyeres villanyspagóca mindíg jobb eredményt hozott a zútépével szemben. Wink de legalábbis nem sziszeg a magas ammár biztos. .haha.

Egyébként én is egyre többet tűnődök azon, hogy a kábel szivat de időm nincs elkésziteni a falikábelből álló hangfalkábelt. Pedig csatlakozóm van, a vezeték meg csak pár száz Ft Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Na meg kéne valami "finomabb" hangú erősítő is. Wink Eztán lehet továbbgondolni a hanfalgondokat.
Üdv Doki!
Válaszol
Túldramatizálod Peti. Smile Aztán SMA publikba is leírta a fekete madzagos ötletét. Smile Szóval ezt más is tudhatja, ha emlékszik. Wink
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
spexcel Írta:Litze. Smile
Bizony, nincs annál jobb.
Válaszol
shalafi66 Írta:Túldramatizálod Peti. Smile Aztán SMA publikba is leírta a fekete madzagos ötletét. Smile Szóval ezt más is tudhatja, ha emlékszik. Wink
Valóban!!! Akkó meg Doki, Rocker Zsoltit idézve "neszójjábe!" Big Grin .puff. .hehe.
Mit értessz finomhangú erősítőn? mondj példát. Vagy inkább mégse, mert a HES-en neked homlokegyenes más cuccok tetszettek mint nekem....
Rossz a feltételezés, hogy cseréljem le az erősítőmet egy másikra. Egyelőre gondolatomba sincsen ilyen. .??.
Üdv, Péter
Válaszol
Há Peti!Nem is nekem sziszeg... .haha. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Nekem a kábel plusz ,minuszozása tetszik nagyon . Az UTP ereit ugy kell közösíteni ,színesek - fehérek , és mindíg a színesek a + .
A hangfalkábelen elvileg váltó szaladgál , akkor hogy is van ez a + ,- kérdés ?
Válaszol
Kifelejtetted a kedvencemet... kábel iránya Big GrinDD
Üdv, Péter
Válaszol
Miután a hangszórón is van +/- jelölés, nem tudom mi a gondod a zútépével...
Egyszerűbb a színjelölés, meg azt következetesen alkalmazni, mint csomót kötni a drótra, mert az újabb induktivitást jelentene a jel útjában.
Az összetartozó, öszesodrott színpárok között garantált az egyenletes, kb. 50pF/m-es kapacitás, az egyéb vezetékek között ez jóval kisebb, így nehezebb lenne elérni, hogy egy gyengébb végfok begerjedjen a nagy kapacitású hangszórókábel hatására.
Nahát Smile

Egyébként litze, ahogy spexcel mondaná.
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Tavaly óta sikerült eldönteni, milyen kábelt használsz a hangsugárzókhoz?
Valamiért nem emlékszem arra, hogy ez kiderült volna.

Sokan használnak UTP, STP vezetékeket, írhatnátok ezekről, hogy mire jók, milyen előnyük van a többi kábelhez képest!?
Üdv! SMA
Válaszol
Fdsa.
Arról szólt a fáma , hogy akkor jobb a hangja ha a színes a + .
Válaszol
SMA Írta:Tavaly óta sikerült eldönteni, milyen kábelt használsz a hangsugárzókhoz?
Valamiért nem emlékszem arra, hogy ez kiderült volna.
Készitettem CAT6 kábelből (merev vezetékekből álló fali kivitel, nem a sokeres) hatosfonatot. Olyan mint a hármasfonat, csak minden ér dupla. Amióta elkészitettem (lassan van már vagy 2 éve) ezt használom, nincs is más hangfalkábelre alkalmas drótom Smile Úgyhogy ideje kipróbálni a filléres tömör eres kábelt meg valami Litze vagy ég tudja milyen huzalt.
IDŐVEL (meg pénzzel) ki is próbálom majd őket Smile Utánanézek, hogy itt vagy a szülőknél vannak a 4mm2 keresztmetszetű kábelre való dugók, mert még számomra ez is rejtély...
Üdv, Péter
Válaszol
Üdv!

Ha már CAT van otthon, akkor érdemes levágni róla a külső borítást. Érdekes eredmény lehet... Wink
Én most alisca-s kábelt használok, és csak ajánlani tudom.
Ha használtan felbukkan, érdemes rácsapni.
Egyetlen hátránya, h qrvára merev. .pia.
Válaszol

Mekkora keresztmetszetű az a 6-os CAT kábel?

Pórbaképpen nem érdemes drága Litze-huzalt venni, csak ha mindenáron arra van szükséged.
Üdv! SMA
Válaszol
Érdekes dolog, nem tartozik a ténmához, de valaha létezett litze huzallal tekert 2,5-es dóm magas is; Big Grin de az Re 2,0Ohm volt.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
SMA Írta:Mekkora keresztmetszetű az a 6-os CAT kábel?
Nem tudom már, de az összefont 6 kábel olyan vastag lett, hogy a 4mm2-es dugóba bele sem fértek.
Olyan kábelt vettem ami 8mm2-ig fogad be kábelt és eléggé jól kitölti a teret a kábel.
Talán 6mm2 oldalanként a keresztmetszet. Annó megirtam a CAT5 mint hangfalkábel topikba,
ha meg tudom találni megirom Smile Lemértem tolómérővel 1 elemi szál átmérőjét és onnan
számoltam utána, hogy a 4mm2-esbe semmi szin alatt nem fér bele Smile

Igy néz ki az én fonott kábelem is Smile (Ezt a képet "kölcsövettem" egy másik fórumozótól
azért, hogy mégis legyen fogalmatok arról, hogyan is néz ki amit fontam.)
A különbség annyi, hogy az általam használt zsugorcső fehér színű.

[Kép: post-4-1103069990.jpg]

Megtaláltam a hozzászólásom. 3 órámba telt elkésziteni a kábeleket. Csak a fonás volt 3 óra.

SMA kérdésére is megvan a válasz.
Tolómérővel megmértem 1 darab CAT6 elemi szál átmérőjét, az eredmény kereken 0.6 mm. (ez 0.28274 mm2). Tehát egy CAT6 kábel össz keresztmetszete 2.262 mm2
Hat darab CAT6 kábelt fontam, kábelenként van 8 szál, összesen 48 szál. A fele megy egy-egy dugóba.
A 24 elemi szál összkeresztmetszete 6.8 mm2 (tehát 1 dugóba 6.8mm2 vezeték kerül).

Mindenki elégedett? Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Peti, nem probálod meg lebontani?
Csak pengével végig kell vágni.
Válaszol
Egyszer már újra fonta , ha jól emlékszem .
Válaszol
Nem kell szétszedni hozzá.
Időigényes ennyi madzag esetén, de nekem bejött a próbálkozás.
Válaszol
Akkor meg mi értelme ?
Válaszol
H levágja a külső burkolatot?
Nos, egy kábelt nemcsak az anyaga befolyásol, hanem amivel szigetelve van, az is. Wink
Válaszol
A Kábelhüllő Titka!

(Rémregény kézzel nőző szegény hifistáknak)

Darvas László a HiFi Mozaik első számában kezdett el foglalkozni a kábelhüllő rejtélyével. Ugyanebben a számban jelent meg egy korrekt cikk dr. Veszely Gyula tollából "Bevezetés a távvezeték-elméletbe" címmel. A cikk szerint hangfrekvenciás alkalmazásokban 1 km-es távolságig a vezeték koncentrált elemekből álló hálózattal helyettesíthető: soros ági ellenállás és induktivitás, valamint keresztági átvezetés és kapacitás. A soros ági induktivitás és a keresztági átvezetés hatása elhanyagolható, marad tehát egy T-tag, amely 2 db R/2 értékű ellenállásból és egy C értékű kapacitásból áll, ezek az értékek egy egyszerű alapműszerrel is mérhetők. A T-tag egy aluláteresztő szűrő, ami elvileg (és gyakorlatilag is) a magas hangok csökkenését okozza.
Van még egy frekvenciafüggő tényező, aminek a hatásával számolni kell, ez az áramkiszorítás jelensége, ez magasabb frekvenciákon a soros ági ellenállás növekedését eredményezi, tehát szintén a magas hangok csökkenését okozza.
A kábelhüllő hangjait hallgató megfigyelők szerint a CAT-kábelnek "magasba húzó" hangja van, ami a távvezeték-elmélet és -gyakorlat szerint lehetetlenség.
Az ellentmondás titka szerintem az erősítők TIM-je, vagyis tranziens intermodulációs torzítása. Egy rövid impulzus hatására az erősítő a bementi impulzust először a teljes nyílt hurkú erősítésével erősíti, majd, amikor megjelenik a kimeneten a jel, a visszacsatoló ellenálláson keresztül a jel egy része visszakerül a visszacsatolási pontra, beáll a visszacsatoló hálózat által meghatározott állandósult állapot. Az impulzus felfutó élének pillanatában nagyon nagy áram folyik ki az erősítőből, mert ekkor a végfok a kábel kapacitására dolgozik, a kábel paraméterei által meghatározott RC-oszcillátor lép működésbe. Szerencsés esetben ez a rezgés csillapodik, szerencsétlen esetben állandósul.
Az így létrejövő magashang-többlet azonban mindenképpen torzításnak tekintendő, hiszen az eredeti jelben nem volt jelen.
Válaszol

OK, így már tudom milyen az a kábel, köszönet a képért és leírásért.

Maradok a szerényen árazott, merev, egyeres villanyvezetéknél. Ez nekem bevált, amit most használok, kb. 2x2,5m hosszan 2,5-es keresztmetszetű, de mivel már "öregedett" ki fogom cserélni 4-es keresztmetszetűre.

fdsa!
Hmm, elvileg ez így van, de megint csak "statikus" állapotra vonatkoztatva igaz.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:fdsa!
Hmm, elvileg ez így van, de megint csak "statikus" állapotra vonatkoztatva igaz.
Üdv! SMA
Nem hiszem, Veszely statikus állapotot feltételez, szinusszal vizsgál.
Komoly ember viszont, aki TIM-et is mérni tud, nem használ CAT-kábelt a hangszóróhoz Smile
Nem a kábelnek van hangja, ebben teljesen igaza van Veszelynek, hanem az erősítő-kábel rendszernek. Ahogy a bassz-reflex doboznak "uborkásüveg-hangja" van, ugyanúgy fals a kábelkapacitás miatt lengedező, TIM-ből származó hang is. És ez csak dinamikus meghajtás esetén észlelhető.
Válaszol
Léva, nem csinálok ezzel a kábellel semmit.
Majd veszek 4x2.5 méter 4mm2-es rézdrótot és kipróbálom azt is.
Akkor kiderül, hogy tényleg a CAT csinálja-e a sziszegést Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Csak harmonikus torzításmérőm van , azzal mit lehetne kideríteni ?
Válaszol
Mócsing Írta:Csak harmonikus torzításmérőm van , azzal mit lehetne kideríteni ?
Azzal nem sokat, csak az állandósult állapotot tudod vele nézni, a tranziens jelenségekhez tárolós szkóp kellene.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég