A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA-System
Kedves Mindannyian!

Ha érdekel valakit e-téma, vágjunk bele.
Hol kezdjük?
Üdv! SMA
Válaszol
Hogy tisztázzuk az elején. Ugyan alapból nem tudom, mi a PA .oh. , de az eddigi hozzászólásaitokból arra következtettem, hogy hangosításhoz használt dobozok. Azok a fekete szövettel bevont, sarokvédővel, ráccsal és nagy fülekkel ellátott szörnyek pl. koncerteken? Big Grin
Válaszol
Csak HA 31 jöhet szóba szvsz.
Meg a piezo.
Válaszol
SEAS Írta:Csak HA 31 jöhet szóba szvsz.
Meg a piezo.
Mondtam,hogy kő fabrikálni töccsért valamellik magas elé. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

A "PA" jelölés ezt jelenti = Public Adress, magyarul, a közönségnek címezve. Smile
A terem, tér, koncert és egyéb hangosításra szánt termékek "gyűjtőneve".
Nyilván egy kategóriát is jelent, de nem a kiugróan jó minőség, hanem a megbízhatóság és strapabírás a lényege.
Nyilván itt is vannak "piaci" minőségek és HIGH-TECH minőség, az árakkal egyetemben.
Vannak az ilyen hangsugárzóknak előnyei, de hátrányaik is, ha otthoni zenehallgatásra akarjuk elsősorban használni. A reflex-hangolású dobozok kis hangerőn erőtlenek, gyenge a basszusuk és nem elég meggyőző a hangjuk.
Igazán csak nagyobb teljesítménnyel hajtva szólnak jól, van egy optimális hangerő, aminél nagyszerűen dolgoznak.
Hatásfokuk hatalmas, legalábbis a kommersz, HIFI-hangszórókhoz képest.
Legkevesebb 96dB/1W/1m, de jellemzőbb a 98-102dB.

Mire kell ez nektek?
Üdv! SMA
Válaszol
Drága a falbontókalapács. Big Grin
SMA, köszönöm a kimerítő választ.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Remélem, hogy lesz ilyenre rendelésünk és akkor bemutatom, Mi hogyan csinálunk hangsugárzót, jót. Smile
Van egy nagyon jó "kis" kostrukcióm, kb. brutto 100l-es térfogatú, 40Hz-16.000Hz ig +3, -3dB, 98dB/1W/1m, 200W, 8 Ohm, 27kg.
Van egy nagyobb, 105dB/1W/1m, 75kg, kb.900l, 40-15.000Hz, +3, -3dB.
Van szub 2,2m3, 20-200Hz, 108dB, +2,-2dB, 120kg.
Ezek jók, falbontáshoz is. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Látom izgi a téma. Sad

Olcsó PA-hangsugárzó, ha érdekel valakit, a Conrad-tól vehető hozzá hangszóró, mély is és tölcséres magas is. Együtt a kettő, kb. 31.000.-Ft brutto, doboz, hangváltó, csatlakozó, egyebek cca. kihozható 50.000.-Ft.-ból egy darab, ami 98dB-t nyom. Ennyiért nem rossz. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Szia SMA!

Szobai hangosításhoz való szubra is van terved? Oda a jó minőség a fontos.
Pl. 25-200 Hz, elég a 86 dB érzékenység is. Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

A HA31-ben nem bízom.
Olcsó megoldás a SAL SBX4060-as mély, egy 60l-es dobozban.
Lazán kitömve csillapítóanyaggal. Furathangolással is behangolható, lásd Gilszkilabor javaslatát az elektro-fórum oldalon.
Van egy dupla-előlapos megoldás a reflex-dobozhoz, szubnak ez is bevált.
A külső előlap membrán átmérőjű, maga a doboz egyik lapja. A másik, belső-előlap pedig kétoldalt kisebb, 2-2cm-rel, ezen van a hangszóró elhelyezve, belülről felfogatva! A reflex-nyílások a két oldalon hosszú-rés formában jönnek létre és a membrán előtt összegződik a membránról jövő hanggal.
Ezen belső-előlap távolsága a külső-előlaptól hangolja be a dobozt. A hátlapot levehetőnek kell kiképezni, mert a hangszórót is innen kell szerelni.
A doboz nem lehet kocka, mindhárom mérete más legyen, ez a lényeg.
Behangolni könnyű, ha elmegy a BÚÚÚÚgása, akkor jó. Smile
Rendes szub-végfok kell hozzá, mint minden más szubhoz, persze.
Számomra a szub 20-80Hz-ig tart, ez tudja ezt.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA!
Ez egy kicsit zavaros az előlapokkal. Leírnád másként! Egy rajz is jó. Big Grin
Bár a hsz. 15 eFt körüli ára nem épp a "kisérletezésbe belefér" kategória. Legalább is nálam.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Úgy gondolom, hogy érthetően írtam le, de átformálom.
Kell egy doboz, úgy 42x45x48cm belmérettel, ez kb. 91l.
A 45x48cm-es lesz az előlap, erre kell egy lyuk a membrán-előtt, ez kb.38cm átmérőjű. Nyilván a két kerek lyuk fedi egymást, tehát a hangszóró-membránja teljes mértékben látható, elölről.
A másik, belső-lapra kerül a hangszóró, ennek a mérete 45x44cm(!) erre jön a hangszóró belülről, hátulról szerelve. Itt marad kétoldalt 2-2cm-es rés, ez a reflex nyílás. Ez a belső lap a hangszóróval, mozgatható, előre-hátra és ezzel lehet a reflex-hangolását elvégezni. Kívülről lehet majd rögzíteni, ha rendben van a hangolása, csavarozással, a két másik oldal felől, ahol érintkezik valamelyik oldallappal. Majd belülről esetleg ragasztással lehet megerősíteni.
Hátulról nézve a hangszóró látszik egy lapon, amin kétoldalt rés van és ezen a résen keresztül megy előre a hang, a membrán elé kerülve lép ki a dobozból.
Masszív merevítésekre szükség van, két oldallap középvonalában, a hangszóró-lapját a hátfalhoz is lehet merevítővel rögzíteni, alj-tetőlap közé is kellhet merevítő lécezés, a hátlap pedig, körben merevítő lécekhez fogatva, csavarozva, tömítve, de bonthatóan kiképezve.
Régi konstrukció ez a doboz, de nagyon jó, pláne problémás hangszórókhoz, amiknek nem minden adatát ismerjük, vagy nem bízunk bennük.
Üdv! SMA
Válaszol
NNa igen, az a hatvan liter nagyon kevés lett volna az sbx-hez. Wink Igazából 35Hz alá a 91 literben sem lehet menni. Annak a hsznek inkább zárt doboz kell.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves Mindenki!

A HA 31-es jól érezné magát ebben a két-lyukú reflexben, kérdés, hogy mettől-meddig működne?!
Az SBX4060 SAL mély jól érezné magát az "Onken-féle" mélydobozban, kérdés, mint fentebb.

PA-hangsugárzóban lépjünk tovább, vagy úgyse lesz jó, minek az....?
Üdv! SMA
Válaszol
SMA annyit teszek (tehetek) az ügy érdekében, h. jövőhét végén pontos adatlapot készítek a 310-es gitárhangszóróról. A habszélű 310-es mély ilyen célra nem hinném, h. alkalmas. Smile

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Várjuk, várjuk, a vászonperemeset különösen!
Az jó lenne abban a két-lyukú dobozban.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindenki!

Hamarosan építek két kis tölcséres-reflex hangsugárzót, PA-rendszerhez, Monitor-hangsugárzónak.
Ha kész, képek is lesznek róla.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves Mindenki!

Hamarosan építek két kis tölcséres-reflex hangsugárzót, PA-rendszerhez, Monitor-hangsugárzónak.
Ha kész, képek is lesznek róla.
Üdv! SMA
Milyen hszórókból? Hú ha ezt VBV (Lancelot) látná, vérszemet kapna. .ordog.
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Azért Én segítek és részleteket is leírok, sőt!
Háromféle kivitel lehetséges, mégpedig az alábbi négy: Smile

1. Alapverzió, olcsó hangszórókkal, amik azért PA-célra használhatóak és nem vall szégyent az ember velük. Legfeljebb 200W terhelhetőség, 96dB/1W/1m, átvitel 60-16000Hz-ig, 8dB-en belül.
2. Dögösebb az előzőnél, 300W terhelhetőség, 98dB, 60-15000Hz-ig 6dB-en belül. Dupla ár az előzőhöz képest. Smile
3. Még dögösebb, 400W terhelhetőség, 101dB, 50-15000Hz, 6dB-en belül, kétszeres áron az előzőhöz képest. Smile
4. Monitor-minőség, 40-16000Hz, 200W terhelhetőség, 96dB, 5dB-en belül, dupla annyiért, mint az előző. Smile
Mindegyik azonos dobozban.
Üdv! SMA
Válaszol
Engem az érdekelne h. HA 31-ből milyen PA hangdobozokat lehet csinálni!
pl.: amire gondoltam az HA31+ valamilyen magas középtölcsér ládában+hozzá HA31 Mélytölcsérben, mindezt valahogy úgy h. beltéren is yoo legyen!
vagy ha nem tölcséresen akkor írjatok más módokat!
Kössz előre is!
Válaszol
írtam egy másik topicba a PA system-be, szal olyan hangfalak kellenének h. 20-100m2-es helységig yool beszólják a termet!pl.: 4db 25cm-es Braun tölcséres ládában vagy ládákban+HA 31+tölcséres magas!
Ha van egyéb elképzelés azt is szivesen fogadom, a lényeg h. nagyot szóljon és szépen főleg beltéren, de nem lenne baj ha kültéren is(ezért akarnék tölcséres mélyeket)!
Köszz előre is mindenkinek!
Válaszol
Egyetlen PA célra kicsit alkalmas hangszórója van a cégnek, a 310-es gitárhangszóró, a többi nem erre való igazán. A 250-es braun sokat kibír, de hosszútávon nem biztos, h. jól bírná a hangosítást.

Válaszol
értem...
és a HA 31 textikes változatot nem lehetne valami olyan ládába rakni amibe elég mélyre megy?
Akár egy olyat is el bírnék képzelni h. 2db HA 31 1 ládában felette meg HA 31+Ring dolgozna...
Válaszol
Sziasztok,

új vagyok a fórumon, ne haragudjatok, ha rossz helyre írok meg ilyesmik... Smile

Van egy hülye összetett problémám, amit nem tudok megoldani, ha valakinek van valami ötlete, véleménye, ne kíméljen, hátha segít.

Adott egy amatőr zenekar. Én a billentyűket kezelem, és az én hangosításommal vannak a gondok, megpróbálom felvázolni az összefüggéseket.
Félelektronikus, és félig élő produkciót csinálunk, ahol az élő hangszerek mellett rengeteg sáv, és a basszus is egy szekvenszer ütemezése szerint szól. Ez egy számítógépes program. Ugyanez a számítógépes program állítja elő az én szintetizátor hangjaimat, amit viszont már élőben játszom. Így azt a jelet kell erősíteni, ami így kijön a számítógépből.
Mivel diákok vagyunk, és ez csak egy szárnypróbálgatás, ezért komolyabb hangcucc helyett egy Videoton Cleopátra erősítővel hajtunk meg egy DC2012-es hangfalpárt. A gond ott kezdődik, hogy ebben a kis próbateremben ott van az akusztikus dobfelszerelés is, aminek akkora a hangereje, hogy teljesen kicsavart erősítés mellett se hallom magam rendesen. Illetve, amikor már kezdeném magam hallani, akkor horpad be a tápja az erősítőnek, és torzít minden. (Ez gondolom a mélyhang erősítés miatt van.)

Erre való lenne egy komolyabb hangosítási szett, tudom, csak ez már túlmutat az anyagi kereteimen. Villamosmérnök édesapámmal beszélgetve az az ötlet merült fel, hogy egy igen komoly darab transzformátorral (ez adott, ingyen), megfelelően tekercselve magasabb feszültséget kapna az erősítő, illetve bírná szuflával a teljesen kivezérelt állípotot is, és nem esne a feszültség. Ja, hozzá kell tennem, hogy a végfokok cserélve voltak 100W-osra egy rövidzár miatt.

Itt a kérdés:
a) Bírni fogja-e az erősítő a tápfeszültség-emelést? (Azt hiszem, az alap 50V körüli feszültséget olyan 70-80V-ra emelnénk.)

b) Bírni fogják-e a hangfalak a teljesítmény-növekedést? (Ezért írtam ebbe a topicba, mert itt már többre használnánk a videoton hangfalakat, mint amire ki vannak találva.)

Bocsánat mégegyszer, hogy hosszú voltam.
Előre is köszönök minden segítséget,

Marcell
Válaszol
Tegyél fel fejhallgatót.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
.hehe. Nem ilyen hozzászólást vártam tőled. Sad Segitsetek neki. Jó, tudom erősítőcsere lenne a válasz,
de nem lehet feltuningolni szegényt? Pl. nagyobb táp, nagyobb hütöborda, nagyobb teljesitményű IC/tranyó... ?
Aki ismeri ezt az erősítőt tudna segiteni?
Üdv, Péter
Válaszol
Mivel nemcsak végfokról van szó, hanem egy végerősítő, rádió, előerősítő, szabályzó együtt alkot egészet, így nehéz belepiszkálni. A végtranyókat hiába cseréli ki ezzel nem jut sehova, a kapcsolás (ami ha jól emlékszem nem is túl jó hatásfokú), nem változik, nem fog az eredetitől sokkal nagyobb feszültséget elviselni. Ilyen az élet. A dc2012 eredeti mélyhangszórói pedig mechanikailag, és elekrtomosan sem viselnek el ~40W-nál többet az eredeti dobozban. Sztem ez így zsákutca.

Válaszol
topeti Írta:.hehe. Nem ilyen hozzászólást vártam tőled. ....
Pedig nem vicceltem. A fiamnál is felvételkor sokszor túl hangos a dob, de van egy profi fejhallgató erősítő rajta 5 db fejhallgató, mindenkinek jut, a dobosnak is, mert ő sem hallja a többieket rendesen.
Egyébként belépő szintű kis PA cuccra kell váltani, nem hiszem, hogy ezt a terhelést túléli a rendszer.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Köszönöm, hogy ilyen hamar válaszoltatok! Smile

Én is úgy éreztem, hogy sántít a dolog. Egyik szemem sír, másik meg üveg...öö nevet, mert a fene tudja honnan szerválok valami komolyabb rendszert, viszont megmaradnak a hangfalak, amik már bizonyították, hogy zenehallgatós hangerőn szépen szólnak. Smile
Egyébként a fejhallgatós dolog már felmerült. Lassan-lassan a dobosnak elekromos felszerelése lesz, és akkor már tényleg lehet mindenkit keverni és fejhallgató. Ez volna a jövő Smile

Mégegyszer köszönöm a segítséget, minden jót mindenkinek! Smile

Marcell
Válaszol
Kedves swindler059 és Többiek!

Javasolnám, hogy szét kell nézni a "Hangáruház"-ban, ahol sok mindent lehet venni, bérelni és kérdezni is lehet.
Abból, amik ott találhatóak, már le lehet némi következtetést vonni, hogy merre tovább.
Ugrásszerű javulás érhető el egy profi erősítővel, vagy egy kombóval, ami egybeépített erősítő+hangszóró(k).
Tessék utánanézni.
Üdv! SMA
Válaszol
shalafi66 Írta:Mivel nemcsak végfokról van szó, hanem egy végerősítő, rádió, előerősítő, szabályzó együtt alkot egészet, így nehéz belepiszkálni. A végtranyókat hiába cseréli ki ezzel nem jut sehova, a kapcsolás (ami ha jól emlékszem nem is túl jó hatásfokú), nem változik, nem fog az eredetitől sokkal nagyobb feszültséget elviselni. Ilyen az élet. A dc2012 eredeti mélyhangszórói pedig mechanikailag, és elekrtomosan sem viselnek el ~40W-nál többet az eredeti dobozban. Sztem ez így zsákutca.
Értem, köszönöm. Ez a válasz már tetszik Smile
Akkor upgrade-re fel, de tényleg olcsóbban megusszák, ha egy fülest vesznek.
Üdv, Péter
Válaszol
Na, ez nem olyan biztos... .forog. Már ha profi fülesekről van szó...
Üdv: spexcel!
Válaszol
ÁÁÁÁÁÁÁ .aaa. .ut. .tor. .puff. .kopp.
Üdv, Péter
Válaszol
Egyszer akciósan vettem öt olcsó HD 201-es Sennheiser-t, de akció nélkül is ötezer alatt lehet kapni.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Ok, de a 201 nem is profi füles. Igaz, a célnak megfelel. Most olvasom, hogy az erősítő profi... .monokli.
Üdv: spexcel!
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég