A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA-System
BalekAlak(nem cukkolás miatt, csak nem tuom hogyan szólítsalak meg)- látod abban tényleg igazad van, hogy egy halva szuletett projectba sok munkát nem érdemes fektetni, de pont azért vagyok itt hogy meghallgassam a tanácsaitokat. .ful.

Spexcel: ez is eléggé meggondolandó.Vagyis amit te ajánlasz az lényegébe egy 2.1- es hangrendszer lenne?Nem is rossz otlet, a probléma csak az hogy ezek az egérlabirintusok eléggé nagyok (olyan rendszer kéne amit utánfutóval tudnék szállítani), és bevallom oszintén ilyet még nem is építettem és nem is terveztem, tehát halvány lila gozom sincs ami a tervezését illeti, de ennek még utána nézek.

Ha valaki másnak is van hasonló jo otlete azt szívesen várom.

Udv.:Kras
Válaszol
A Klinger féle ,Hangdoboz építést átnézted már ?
Válaszol
Kedves kras és Többiek!

Először a pénzügyi keretet kell tisztázni, hogy amit szeretnénk, az belefér-e a büdzsébe.
Ha igen, akkor a választékot kell megnézni, hogy melyik hangszóróval mit lehet elérni, mennyiért?!
Ezután jön a mekkora legyen a doboz kérdése, kétutas-reflex, avagy tölcséres-multiamplifikált rendszert is tudnánk építeni, ha belefér az anyagi lehetőségekbe.
Mobilitás, tehát egy elfogadható méret szükséges és a mennyiség is korlátozott, a szállíthatóság érdekében.

Én kezdésnek a Karlson-féle hangsugárzót javaslom megépítésre, jó hangszóróval jó hatásfokú, elég széles sávban kitűnő hangot produkál és a mérete is kedvező. Kétutas kivitelben építhető meg úgy, hogy a tetejére egy külön dobozban elhelyezhető egy tölcséres magassugárzó. Ebben a dobozrészben a hangváltó is elhelyezhető, csatlakozások megoldhatók.
Üdv! SMA
Válaszol
A hangfalépítésre cca. 70.000FT jutna.Nem sok de ennyíbol kéne vmit osszehozni. :|
Válaszol
Igen, a pénzügyi keret elég fontos dolog. Smile Sajnos minden esetben. Sad

A 2.1 azért is jó dolog, mert egyrészt bármikor továbbfejlesztheted a szükséges irányba (még egy szub, stb.), illetve teremakusztikai szempontból is. A szub elhelyezése általában nem esik egybe a fullrange-ek optimális elhelyezési pozíciójával, és így lehetőséged lesz próbálkozni. (Uram bocsá' falra is tolhatod a nagyobb hatásfok miatt.)

Megjegyzem még, hogy nem muszáj aktív rendszert építened, elég ha van két erősítőd és egy (akár épített) hangolható aktív crossovered - ebben az esetben kétutas. Az egérlabirintus sem szükségszerű, megúszhatod akár egy egyszerű reflex szubbal is természetesen. Ezek a kérdések - mint arra SMA jól rávilágított - mind-mind kőkemény anyagi jellegűek... .forog.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Hehe, ez gyors volt. Megelőzött a pénzügyi kerettel... .monokli.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Kedves kras és Többiek!

A két hangsugárzóra értve ez nem túl sok, de nézzük mire lehet elég.
A doboz, a Karlson féle is kb. 10EFt-ből kijön, darabonként, mert ugye azért profi munkát várunk el.
Marad kb. 50EFt, ebből kell a két garnitúra hangszórót és hangváltót megépíteni, megvenni.
Meg kell alkudni, hogy egyelőre "viszonylag" olcsó hangszórókkal megépítjük a rendszert, ami, ha beválik - és miért ne válna be, - továbbfejleszthető, nagyobb teljesítményű és/vagy jobb hangszórók alkalmazásával.
Nem akarok gyártó nevet írni, mert shalafi66 kimoderál, ezt pedig utálom.
Mindenesetre Üllőn szétnéznék annál a cégnél, mert onnan lehet a legkedvezőbb áron elindulni.
Minden más megoldás sokkal dárágább. Sad
Sok sikert kívánok!
Üdv! SMA
Válaszol
Ha tehetném nagyon szívesen szétnéznék akár Üllőn is csak a helyzet az hogy Szlovákiában lakok és így nem látok esélyt arra hogy Üllőn szétnézzek.A faanyagot olcsón be tudom szerezni úgyhogy nygodtan számolhatunk 10e FT-tal a par hangfalra.Tudom így sem sok de tobb mint 50e.Esetleg ha konkrét márkát tudnál említeni akár privátban is az jó volna.Koszonom elore is!
Válaszol
Nem szedem ki a Reflexet, mert itt épp ez a téma. Kivéve, ha nyittok neki egy teljesen új topikot. A 31-es gitárhangszóró valóban kevésbé érzékeny, de ez az ára annak, hogy mélyátvitele is legyen, ami egy 98dB-s 300mm-esnek nem lenne.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Szlovákiából talán könnyebben megközelíthető valami TVM, pl. http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=86&catit=115&catg=30
Válaszol
Kedves kras és Többiek!

Tényleg, erre nem figyeltem, de sebaj, van ott is egész jó hangszóró! Smile
A TVM-Valmez, ARO- vagy ARA-389-es és a 390-es tipusa szóba jöhet, nézd meg a weboldalon. Ehhez kell valamilyen magassugárzót keresni, ami illeszthető a mélyhez és hangváltót is.
Sajnos nem lesz olcsó, nem tudom, elég-e a keretösszeg erre.
A hangdobozon nem szabad spórolni, mert megbosszulja magát, szétesik, zörög, rezonál, torzítást vihet a hangba, ha rosszul, vagy nem megfelelő anyagból van elkészítve.
Réteges-lemezt javaslok hozzá.
Üdv! SMA
Válaszol
Ez egy nagyon jó megoldás lenne, csak kb. 4x drágább lenne mint a HA31-es. És még így is kb. annyit kéne utaznom mint mondjuk Mosonmagyaróvárra ahol ugye árusítják a H2000 termékeit is. Ami egy árketegória lenne az ez:http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=86&catit=113&catg=30

Viszont szerintem ez cca. olyan mint a HA31-es. Az adatlapja szerint 2dB-lel érzékenyebb(viszont ismerve a TVM-et valóságban ez us olyan 92-93dB lehet) és a "frekvencia átvitele"(nem jut az eszembe a megfelelo magyar kifejezés- bocsánat) rosszabb mint a HA31-esé.
Válaszol
Kedves kras és Többiek!

Átmenetileg ez is beépíthető a Karlson-féle dobozba, aztán ha majd lehet, akkor kicserélhető jobbra, nagyobbra.
A gond inkább a megfelelő magassugárzó megtalálása ehhze a kombinációhoz. Esetleg, "átmenetileg" használható valamelyik piezo-magas, esetleg több darab együtt.
A "jobb" doboz némileg kompenzálja a "gyengébb" hangszórót, itt ez akár nagyon jó hangzású is lehet.
Üdv! SMA
Válaszol
A 31-es gitárhsz jóval terhelhetőbb, mechanikailag is stabilabb, mint az ARA-312-es tvm, abban biztos vagyok. De viszonteladónál elég nehéz hozzájutni, előre egyeztetni kell, velem is, velük is.

Válaszol
Terjeszkedni kéne Szlovákiába Smile
Válaszol
Terjeszkedni kell, itthon is. Erről jut eszembe, hogy most esett át egy kis módosításon a gitárhangszóróró, sokkal értékelhetőbb lett az átvitele:
[Kép: 422gmbx2.th.gif]

Válaszol
Vagyis akkor HA31???
SMA:
Ez ak Karlson-féle hangdoboz alkalmas PA célokra?Nem tudom, de nekem olyan furának tunik.De ha ti azt mondjátok hogy ez jobb lenne mint egy egyszeru megoldás akkor legyen.
Hogyan kell ezt méretezni, konkrét hangszóróhoz alakítani?
Válaszol
Erről inkább fdsa tudna mesélni.

Válaszol
kras Írta:Vagyis akkor HA31???
SMA:
Ez ak Karlson-féle hangdoboz alkalmas PA célokra?Nem tudom, de nekem olyan furának tunik.De ha ti azt mondjátok hogy ez jobb lenne mint egy egyszeru megoldás akkor legyen.
Hogyan kell ezt méretezni, konkrét hangszóróhoz alakítani?
Karlson az 50-es, 60-as években tarolt a dobozával (200 000 darabot adtak el belőle). Nem egy high-end kategória, de kis méretben nagy érzékenységű, elegendő mély átvitelt szolgáltató megoldás. 1 kHz-től kezd esni az átvitele, tehát kell valami magas kiegészítés, amellyel PA célokra ideális megoldás.
Az eredeti láda 40 centis hangszóróhoz készült, de kitben adtak hozzá illesztő gyűrűket 30 centis hangszóróhoz is, ami azt is jelentheti, hogy hangszórófüggetlen megoldás.
http://home.planet.nl/~ulfman/ itt van hozzá minden adalék, amiből lehet építkezni.
Nagy előnye, hogy irányított sugárzást valósít meg, élő hangosításnál kisebb a gerjedésveszély.
Válaszol
Vagyis amit lényegében változtatnom kéne az az a méret ami a hangszóró elhelyezéséhez van kivágva.Ugye?

1kHz-ig??Tehát Isten igazából még egy kozép hangsugárzó sem ártana.
Válaszol
Olvasgattam, és nem nagyon talňaltam rosszat a Karlson-féle hangdobozról, úgy gondolom mgpróbálkozok majd vele. Vagyis a doboz megvan márcsak hangszórót kéne hozzá keresni. Ez nem fura?
Szerintem hangszóróhoz építunk hangdobozt és nem fordítva. .?. Nah mind1.

Ami szóba johet (ár alapján) az a H2000,SAL,M.N.C.,TVM. Szerintem ebbol a SAL, M.N.C. azonnal ki is esik, tehát maradt a TVM és a H2000.Viszont a TVM számomra megfelelo, megveheto hangszórója rosszabb paraméterekkel(kivéve az érzékenységet) rendelkezik mint a HA31-es tehét marad a HA31.Márcsak egy magas kéne hozzá. Vmi jó kis piezo nagyjából hasonló érzékenységgel mint a HA31, jah és a freki váltó.
Válaszol
Felmerult bennem még1 kérdés:
Ha jól értelmeztem azt az angol szoveget akkor a Karlson féle hangdoboz lényegébe egy bizonyos formája a reflex dobozoknak. Nah most a HA31-es hangszóró nem egy (legalábbis szerintem, de lehet hogy tévedek) tipikus reflex ládába való hangszóró. Akkor lehet hogy még sem jó dontes a HA31-es?
Válaszol
http://home.planet.nl/~ulfman/images/klipsch.jpg
ez egy független mérés Karlson dobozáról, Klipschék mérték. alul a megjegyzés rovatban Karlsonék reklámszövege: "egyenes átvitel, +/- 2 dB, 20 Hz - 20 kHz", (kicsit pikírt Smile).
A rezonátor 6-12 dB-t emel a hangnyomáson, egy 98 dB érzékenységű hangszóróval, 20-30 W-os erősítővel már elképzelhető 120 dB-es hangnyomás. A rezonátor-rendszer "erősítése" természetesen mindig a beleépített hangszóró átviteléhez adódik hozzá, sajnos Klipschék sem mellékelték a hangszóró átvitelét szabványos méretű hangfalon mérve.
Egy hangszóró magasabb frekvenciákon hátrafelé valószínűleg kevesebbet sugároz, mint előre, ráadásul a doboz konstrukciója aluláteresztő jellegű. Egy kicsit módosított kivitelű doboz mérése itt látható: http://home.planet.nl/~ulfman/artic/kkoppler/kkoppler.html
Válaszol
Én nem tuom hogyan van ez de nekem eléggé gyatrának tunik az az elso mérés, vayg legalábbis ami azeredményt illeti Sad
Válaszol
http://www.egbeck.de/speaker.htm
Akustik, Lautsprecher, Boxen

...ezt találtam... http://www.egbeck.de/karlson.htm
[Kép: kk19.GIF]
pia nyer
Válaszol
Koszonom szépen pionyer!

Viszont én úgy vettem észre hogy ez a rajz kulonbozik a home planeton talált rajztól.
Válaszol
kras Írta:Én nem tuom hogyan van ez de nekem eléggé gyatrának tunik az az elso mérés, vayg legalábbis ami azeredményt illeti Sad
Talán tévedtem a "független" kifejezéssel Klipschék esetében, hiszen ők teremhangosítással foglalkoztak, hatalmas, gyakorlatilag hordozhatatlan tölcséres megoldásokkal. Számukra a Karlson konkurencia lett.
A Karlson mérése egyébként nem túl egyszerű, a hang a frekvencia függvényében az előlapi exponenciális rés különböző pontjairól sugárzódik le. Legalább 2 m-ről kellene mérni, addigra kialakul egy egységes hullámfront.
A Karlson magashang-hiányával az utánépítők is tisztában lehettek, látni is egy csomó próbálkozást a home planet galériájában.
Válaszol
Akkor az a gorbe nem véretlenul lett olyan amilyen Tongue

Akkor ha vmi féle konkurenciát jelentett a tolcsereknek akkor azt hiszem jó lesz nekem is .haha.
Csak azt nem tudom hogy ez hogyan ízlene a HA31-nek? Wink
Válaszol
Kedves fdsa és Többiek!

Hmm, Én láttam ennél sokkal szebb átvitelt a Karlson-féle dobozról.
Ráadásul kb. 20Hz-től már komoly teljesítményre képes, megfelelő hangszóróval. Az átvitel teteje valahol, kb. 3-4kHz táján van, megint hangszórófüggő. ( Monacor SP-15A/300PA-val 30Hz-3kHz +/-4dB elérhető volt. )
Az "eredeti" dobozban University 315-ös drivert írnak, azzal 22Hz-2000Hz között +/-2dB az átvitele. Hatásfoka kb. 103dB/1W.
Ezt a hangszórót sajnos ma már nem lehet beszerezni, ami helyette jó lenne, azok 50EFt feletti árúak.

kras!
Én a hatásfoka és a viszonylag kis méret mellet - jó mélyátvitele miatt javasoltam. Széles a sugárzási szöge, kb. 100-120 fok.
Ráadásul egyenletes az impedanciamenete, amit az erősítők is szeretnek.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA és Többiek!

A Karlsonról nem 2000, hanem 20 000 Hz-ig írták a reklámszövegben az átvitelt +/- 2 dB-es tűréssel.

Az impedanciamenetében két nagy púp található, a bassz-reflex kialakításnak megfelelően. Egy példa: http://home.planet.nl/~ulfman/images/galleria/fred_HI-REK-12Z.jpg

Hangnyomás/térfogat arányát tekintve a mai napig verhetetlen.

Az irányítottsága hangosításra a legmegfelelőbb, függőlegesen nyalábol, vízszintesen terít, élő hangosításnál a gerjedés nélkül elérhető hangnyomás nagyobb, mint a hagyományos mosóporoké Smile.
Válaszol
Engemet meggyoztetek!

Most márcsak ezt illetoen egy kérdésem lenne. Hasonló árkategóriában mint a HA31 tudnátok jobbat ajánlani? Mert szerintem ár/minőség összesítésben a "legjobb".
Válaszol
Azt hiszem, ha megmutatom a módosítás eredményét, ez nem lesz kérdéses.

Válaszol
Akkor márcsak a magas marad.
Mit szóltok a MRD-90N(Monacor)- hez, vmilyen tolcsérrelel. Ami engemet nagyon zavar az az érzékenysége(104dB). Mivel szokták azt korrigálni? Gondolom a nagy teljesítmány miatt az l-tag(pad) nem johet szóba.Esetleg a mixpulton lévo Equaliserrel?
Válaszol
Ha negyon kell, vannak 20W-os ellenállásaink.

Válaszol
Kras.
Találtam a letöltött rajzaim között 2 tölcsért . Egyik 22 ,a másik 40 Hz-es .
Kell ?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég