A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA-System
Ha egy Karlsont teszel alá, akkor annak is meglesz a 103-104 dB érzékenysége egy 98 dB érzékenységű hangszóróval. A magas hangok amúgyis erősebben csillapodnak a távolság növekedésével.
A műsorjel-statisztikai adatok alapján egy 100 W-os hangsugárzó 5 kHz felett működő magassugárzójának elegendő egy 30 W-os hangszóró. Ennél nagyobb teljesítmény csak az erősítő gerjedésekor vagy torzításba vezérlésekor kerülhet a magassugárzóra, ilyen esetekre számítva célszerű egy nagy bonyolultságú védőáramkört építeni a rendszerbe 1 db autó-fényszóró izzóból.
Válaszol
Koszi szépen mócsing. Nagyon orulnék neki ha el tudnád kuldeni a kras@orangemail.sk -ra.

Vagyis ha a HA31 98 dB-es lenne akkor talán nem is kéne semmi féle ilyen korrigálás, viszont a HA31 sajna nem 98dB-es hanem 93dB-es és ez eléggé jelentos kulonbség, szerintem.20W-os ellenállás??2 paŕhuzamba kotnék kettot akkor az már 40W lenne.Elgondolkodtató.
Viszont nem lehet ezt korrigálni esetleg a mixpult EQ-jével?
Válaszol
kras Írta:Viszont nem lehet ezt korrigálni esetleg a mixpult EQ-jével?
Lehet, de nem szabad. Ha odaül egy idegen a keverőpulthoz, az első dolga lesz, hogy lineárisra állítja az EQ-t. Ha a rendszerben még más hangsugárzók is vannak, akkor mindenképpen felborul a hangzás.
Válaszol
Viszont ha csak én használom akkor rendbe is lenne. Azt mondjátok meg nekem hogy hogyan tudnék én l-tagot készíteni a Karlson hagdobozhoz ha nem tudom lemérni az érzékenységét?
Válaszol
Akkor marad a füled, mint mérőeszköz.
Rakd össze először a Karlsont, tedd mellé (hangváltóval persze) a magasat, és majd utána döntsd el, hogy kell-e az L-pad.
Mindenesetre gyűjts be néhány 2,2, 4,7 és 10 ohmos ellenállást, azokkal lehet variálni.
Közben gyakorold az ellenállások eredőjének a számítását!
Két párhuzamosan kapcsolt ellenállás eredője: Re=R1*R2/(R1+R2).
Ha egy 8 ohm-os hangszóróval párhuzamosan kötsz egy 10 ohm-os ellenállást, akkor az eredő 4,44 ohm lesz, ezzel sorba kell kötnöd egy 4,7 ohm-os ellenállást, hogy az L-pad bemenő impedanciája kb. 8 ohm legyen (ez feltétele a hangváltó helyes működésének). Ez a kapcsolás a magassugárzó hangnyomását kb. 6 dB-lel csökkenti.
Válaszol
NNa itt a véglegesnek mondható állapot.
http://hangszoro.net/bass/31c422gm.jpg
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Hát a freki átvitelen a változás nagyon szembetuno. Sokkal egyenletesebb az átvitel. A vágási frekit mennyire tennétek?Én szerintem 2kHz lenne az ideális.
Válaszol
Hajszálnyit érzékenyebb is így olyan 93,6dB, de nem tizedelek az adatlapon, és a mélyátvitele jobb lett meg persze így már a paraméterek szerint is tökéletes b-reflex dobozba, nemcsak kényszermegoldásként.
A váltás attól függ, mit csinál az átvitellel a Karlson csatoló.

Válaszol
Viszont a Karlson hangdoboz a mérések alapján 1kHz-ig hatékony.Viszont ha 1kHz-re teszem a vágási frekvenciát akkor oda még egy kozep hangszóró is kéne.
Válaszol
Karlson csatoló???
Ez alatt mit értetek? Nem tudom hogy ez mit is jelenthet, lehet nálunk máshogy nevezik.
Válaszol
.forog. Arra a rezonátorra gondoltam, ami a doboz része.

Válaszol
OK.Így már értem.Bevallom hogy utána kellett olvasnom, de legalább ismét tanultam valamit.
Válaszol
Jut eszembe, ha 4 Ohmos hangszóró is jó, azzal el lehet érni a 94dB-t is.

Válaszol
shalafi66 Írta:Hajszálnyit érzékenyebb is így olyan 93,6dB, de nem tizedelek az adatlapon, és a mélyátvitele jobb lett meg persze így már a paraméterek szerint is tökéletes b-reflex dobozba, nemcsak kényszermegoldásként.
A váltás attól függ, mit csinál az átvitellel a Karlson csatoló.
A Karlson-csatoló a hangenergiát félhenger alakban viszonylag egyenletesen teríti szét. A hangszóró tengelyben mért átvitele egyenletes, viszont az impedancia növekedése miatt egyre kisebb teljesítményt vesz fel az erősítőből. Ez az ellentmondás azonban sajnos nem azt jelenti, hogy nő a hangszóró hatásfoka a frekvenciával, hanem csak ugyanazt az energiamennyiséget egyre szűkebb tartományba sugározza szét, nyalábol.
A Karlsonba igazából egy rézsapkás hangszóró kellene, amelynek az impedanciamenete kb. 7 kHz-ig egyenes (vízszintes), és a tengelyben mért hangnyomása emelkedő jelleget mutat.
Shalafi, ilyenre én is vevő lennék Smile
Válaszol
7k-ig konstans impedanciát szinte biztos, h. nem tudok. Rézsapkára meg nem vagyunk berendezkedve.

Válaszol
Kedves fdsa és Többiek!

Az az impedancia-menet képe hibás, vagy a hangszóró és/vagy a doboz nem az, ami idevaló-belevaló.
Magyarul, lehet, hogy az nem is az a Karlson-féle doboz, amiről a kép ide be lett téve, volt neki többféle "csatolószerkezete", de nem mindegyik lett ennyire "jó".
Mértem régen Én is az impedanciamenetét és az bizony majdnem teljesen egyenes, legalábbis a "szokványos" hangsugárzókhoz képest, szokatlanul sima az impedanciamenete. Persze, megfelelő hangszóró kell egy ilyen dobozba, EZT hangsúlyozom.
Az "új" HA31-es jó lesz, kezdetnek biztosan.

Ezt a HA31-et Én is elfogadnám, - de milyen magasat érdemes mellé tenni?
Gondolkodom egy orgona-szintetizátorhoz készítendő hangsugárzón, persze jót, olcsón és nem szekrény-méretűt.
Üdv! SMA
Válaszol
Én is gondolkoztam rajta. Felhasználási módtól függ, ez biztos, de jó eséllyel indul valamelyik tölcséres magas. Monacornál nézelődtem eddig, de úgy néz ki náluk nem találok megfelelő hszt. (Vagy ha igen, akkorsem tetszik, vagy nem hiszem el, hogy olyan, mint amilyennek látszik az adataiból). Reflexnél-garrynél szétnéznék, ha volna mit nézni, de nincs. Mértem már reflex ringet, 5K-tól működőképes nagyjából. Megfelelően váltva jó lenne. De valszeg van jobb megoldás is.

Válaszol
Hmmm, ez a téma engem is érdekel, mert később én is akarok egy hangosítós hangfalpárt építeni az új gitárhangszóró köré.
Megvan esetleg a hangszóró frd, és zma fájlja? Persze nem sürgős, mert "hol van még Karácsony", de majd kelleni fog nyár vége körül.
A HG2,5-höz nem érdemes tölcsért csinálni? Talán össze lehetne hozni a gitár hangszóróval így, bár én az irányítottság és a magas terhelhetősége miatt egy közepet is használnék, leginkább papírszélűt. Ha jól sejtem, akkor az strapabíróbb. A HB12,5 pont megfelelő lenne, csak az 50W kicsit soványka... Ha sikerülne 5 vagy 6k-ig elmenni egy középpel, akkor a HG2,5 terhelhetősége is elég lenne nem? Lehetne 2db HB12,5-öt használni, de félő, hogy így összekuszálódna a hangkép. Vagy tévedek?

Bocs, hogy kicsit kusza lett az írásom, inkább írásban gondolkodtam. Big Grin

ui.: A Reflex magas mérési eredményei megvannak még? És publikusak?
Válaszol
Épp ez is szóbakerült mikor közösen gondolkoztam ma dél körül spexcellel. Az irányítottág nem feltétlen baj ha úgyis hangoskodós célra készül a hangsugárzó. A 2,5-es dóm tölcséresítése is felmerült bennem, de ez sztem túlzottan nehézkes lenne. A 12,5-es közép 55W-ja nem olyan kevés, igaz nem is olyan sok, de ha csillapítani kell belőle elég lehet. PA-stílusban tudnék 180mm-es közepet gyártani, papírszéllel, viszonylag magas érzékenységgel széles átviteli sávval. és a 12,5-estől kb. kétszer magasabb terhelhetőséggel.

A reflex ring mérései megvannak, majd megkeresem.

Válaszol
Itt egy közeli a 31-es mélyről:
[Kép: 422gmiiiz8.th.jpg]

Válaszol
Ez izgalmasan hangzik. Mármint a 180mm-es papírszélű közép.
Tölcséres Piezo-t nem tudtok/akartok gyártani? Mert akkor lenne jó árú magas is a palettán PA-hoz.

Picit OFF: A Reflex nemrégiben szüntette meg egy rakás hangszórójának gyártását. Jelenleg összvissz 3db mélyhangszórót gyártanak (12R150, 15R300, 18R400), és 4db magasat (R-50, R-50 birad, RD-50i, RD-100).
Kifejezetten közép hsz jelenleg nincs is (bár eddig is csak egy volt), és a hangfalaikba is egyre inkább Beyma hangszórókat raknak.
Válaszol
Ha így van, az elég nagy kár. Ők is tudnának olyat, ha akarnák, amit más nem sztem.. Bár nem ismerem a technológiájuk részletesen.
Még a t-mával kapcs jut eszembe: szeretnék öntött alukosarat is szerezni 300-as méretben a közeljövőben. És HA valaki kifejezetten kéri, megcsinálom neki a 180-as "PA" közepet.

Válaszol
Én tuti kérni fogom nyár vége körül. Azért még ne kezdj neki! Big Grin (Még nincs meg a terem.)
Az alu kosár jó lesz majd a sima 422-höz is?

Sajna, a Reflex a Beyma alacsony árai miatt kényszerül a leépítésre, ha jól sejtem, de ez csak az én feltételezésem. Az viszont tény, hogy az infót, hogy típus-leépítés volt email-ben is megerősítették ismerősömnek. (Amúgy a Sonido sem gyárt jelenleg magassugárzókat. Monacor-t használnak helyette.)
Válaszol
Egyelőre nem tudom milyen a kosár, amit kiszemeltem. És főleg, hogy mennyi. De ha az egyikhez jó(422G), jó lesz a másikhoz is (sima 422).

Válaszol
Bocs, ha szakmai titok, de lehet kész hangszórókosarakat kapni? Ti is veszitek?
Válaszol
A kosarak nem az üzemben készülnek, máshol gyártják, de csak nekünk, és saját szerszámmal. Egyébként lehet venni is kosarakat, készen, nagytételben.

Válaszol
Értem, köszi!
Remélem beválik, és ha elfogadható ára lesz (ami gondolom így lesz), akkor avval fogom kérni, de ez még későbbi dolog. Smile
Válaszol
Sziasztok! Az új dupla mágnesű HA 31 tényleg super lett. Shalafi66 -
én a beyma SMC2012/N tweeter-t ajánlom hozzá. Tölcséres, 101 db, lineáris az átvitele, és 1600 Hz-től lehet használni. Nem is drága: 8000 Ft. 95 db-re csillapítva már 60 W-os. Nem tudom hol lenne érdemes vágni. De még ettöl is van jobb, igaz ez már 13600-ba fáj. Monacor MHD-152. Tölcséres, 105 db, 75 W sinus !!!, lineális átvitel, 2000 Hz-től lehet használni. Egyszerűen nincs párja, még a jóval magasabb árkategóriákban sem. Csillapítva két db 4 ohmos, sorbakapcsolt, duplamágnesű HA31-es gitárhangszóró mellé tudnám elképzelni valami reflex dobozban. Mondjuk én a nagy hangszórókat szeretem. Sajnos a H2000 nem gyárt 38-cm-es hangszórókat, és úgy néz ki nem is fognak. Shalafi66 megadhatnál egy ajánlott térfogatot az új HA31-hez. Gondolom reflex ládában is lehet használni. 2 hangszórós reflex dobozhoz mekkora térfogatot javasolsz?
Válaszol
Talán még a DT-99 jöhet szóba a Monacortól. Mondjuk a 2500 Hz-es vágási frekvenciát már magasnak találom. Középpel lenne jó. Az ára nem vészes 3700 Ft.
Válaszol
DT-99 az egy picike dóm..... annak nem sok értelme van Monacortól nem választok, ha csak lehet. Majd ha készítek ilyen hangsugárzót akkor meglátom mi lesz hozzá elfogadható.
A hangszórónak nem változott az ajánlott doboza. 64 liter b-reflex picivel 40Hz fölé hangolva. Én inkább csak eggyel próbálkoznék.

Válaszol
Helló!

Shalafi ti nem tudnátok hozzá gyártani egy megfelelo magas hszt?
Válaszol
Nem vállalnám jelenleg. Esetleg import lehetne, de nem érné meg a nagyon kis darabszám miatt.

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Talán a Visaton HTH-8.7-es jó lesz magasnyomónak.
Ebben a kategóriában elfogadható az ára, ha igaz az átvitele, az is egészen jó.

Üdv! SMA
Válaszol
Azért ennyi pénzt nem szánnék rá, drágább lenne a magas, mint a mélyközép; de ha mégis, ennyiért van jobb is.

Válaszol
Mint például?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég