A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA-System
Leszedtem és kipróbáltam a progit! A HA-31 el próbáltam kitölteni, és többé kevésbé sikerült! De azért örülnék ajánlatoknak!
Válaszol
Kedves honyike és Többiek!

Tanulmányozd át a hangszórók adatlapjait itt a termékek között és válassz néhányat, amit esetleg megfelelőnek tartasz kezdetnek.

Neked kell döntened, ez nagy felelőség, mindenképpen körbe kell járni előtte a lehetőségeket és a hátteret, mind anyagilag, mind pedig, szakmai szempontokból.

Én elsőnek talán otthoni zenehallgatáshoz építenék valamilyen megfelelő minőségű hangsugárzót és utána próbálnék valamilyen PA-célú, komolyabb igénybevételre való hangsugárzót építeni.

A 31-422G vászonperemes előzetes számításaim alapján kb. 60Hz-től jól használható lenne a Tölcséres-reflex dobozban, de ehhez tölcséres magas kellene, ami itt nincs és shalafi66 sem tudott még eddig mit ajánlani.

Üdv! SMA
Válaszol
Wagnerur Írta:Szerk: azért mekkora lol az előző írásom. Hangszóró nélkül mihez tervez dobozt? .oh.

--------------

...hehe... kedves öntőled tuggyuk,hogy a hangszóró...ládd shalafi... csak problémák forrása...

djtársunkat meg ezuton is irigylem...vízágyat tervez...20 L....
énmeg már megin az ágybavizeléshez közeledek...ládd 2. gyerekkor...
pia nyer
Válaszol
Otthoni HIFI hangfalat már csináltam! Igaz, kívülről kicsit még dolgozhatnékrajta, de nekem ígyistetszik, és viszonylag szépen is szól!
Ezért szeretnék most PA hangfalakat!!
Válaszol
Nos, a gitárhangszóró épp azért kapta ezt a nevet, mert középtartományban igen erősen kiemel, tehát ez a verzió egy PA szerű monitordobozhoz csak kompromisszumok megkötésével alkalmas. A legtöbbet mélytartományban egy 64 liter nettó térfogatú 41Hz-re hangolt b-reflex dobozban hozza. Magasat egyelőre H2000-ből nem tudok ajánlani hozzá.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves honyike és Többiek!

OK, PA-hangsugárzó lesz.

Induljunk ki a HA31-422G-ből amihez a kb. 60l-térfogatú doboz megfelelő lehet.
Normál reflex dobozt próbálj meg szimuláltatni a programmal és változtass a csőméreten, frekvencián, meglátod milyen irányba változik a többi paraméter.
Lehetőleg minél egyenesebb és minél szélesebb sáv átvitele a cél.
Egyszerűbb megoldásnak a piezo-magassugárzó ajánlható, amit egy 1-2,2uF-os MKT-kondenzátoron keresztül kell a méllyel párhuzamosan bekötni. A piezoval párhuzamosan pedig, kell egy kb. 22-33 Ohm 5W-os ellenállás.

Üdv! SMA
Válaszol
A doboz mérete-hangolása sztem nem kérdéses. Megjegyzem újra, hogy a sima 422G erősen emelkedő átvitele a sokkal nagyobb gond.
http://hangszoro.net/bass/ha31-422gm.jpg
A piezóval sorba kötve viszont ellenállás is kelleni fog. Szerintem.

Válaszol
Nos becsatlakoznék egyik barátom nevébe, szeretne ő is egy pár kétutas PA hangfalat építeni, méghozzá a ha31es gitár hsz.-ből ! Mik azok a dobozméretek zártban! ahol még elég jó mélyeket produkál, persze kategóriájának megfelelően... Vagy esetleg a refi jobb ötlet lenne ? és még arra szeretne választ kapni, hogy meddig érdemes felengedni ? és milyen meredeken érdemes vágni ? Köszönöm a válaszokat előre is !
Válaszol
A gitárhangszóró (HA31-422GM) gitárhoz, PA-célokra meg ez: http://hangszoro.net/bass/31v422.jpg

Válaszol
shalafi66 Írta:A gitárhangszóró (HA31-422GM) gitárhoz, PA-célokra meg ez: http://hangszoro.net/bass/31v422.jpg
Ezzel még nem találkoztam ! De tetszik ! És őt milyen ládába ajánlanád ? És meddig érdemes engedni ? kösz !
Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Ennek a 31V422-nek tényleg szép az átvitele, egész jó hangsugárzót lehet belőle építeni, akár kisebb PA-célra is, monitornak például.
Kéne hozzá egy hasonlóan jó magassugárzó.
( Csak félve merem ideírni, a Visa... HTH 8.7-es nem lenne jó? )
Árban merre igazodik?

Üdv! SMA
Válaszol
Ez a hangszóró (31v422) eléggé tetszik. Éss nekem lenne már két 64 literes dobozom, amin a reflexcső csere sem ártana meg (susog a SAL). De akkor lenne feleslegesen 2 dB - má' hülye vagyok- szóval 2 db HA31-422-m felelegesen.
Válaszol
31V422... Végre egy valódi PA hangszóró. Szép is, jó is, de mennyibe kerül?
Válaszol
Egyelőre annyiba mint a sima gitárhsz.

Tarsy, a V422 nem menne közel sem olyan mélyre, mint a habszélű 422-es, ami most van, csak sokkal érzékenyebb és terhelhetőbb volna.

Válaszol
Az igen jó ár érte. Abszolút versenyképes. Kétutas rendszerben én a beyma SMC2012N -t tudnám elképzelni magasként. 95 db-re csillapítva olyan 40-45 W körüli lehet a teljesítménye. Hangváltónak mellé olyat, ami 1900-2000 Hz-en vág és tartalmaz egy 45 Hz-es mélyszűrőt is.
Mi a véleményed erről a beyma magasról?
Válaszol
shalafi66 Írta:Egyelőre annyiba mint a sima gitárhsz.

Tarsy, a V422 nem menne közel sem olyan mélyre, mint a habszélű 422-es, ami most van, csak sokkal érzékenyebb és terhelhetőbb volna.

Igen, de ha discozni szeretnék menni, akkor elkél a többletterhelhetőség, és érzékenység. Szobai használatra totálisan meg vagyok elégedve a HA31-422-vel.
Válaszol
Hello Mindenki!

Bocsi, csak nemvolt NET-em! Én inkább DISC célokra szeretném, és nem papírszélű, hanem műanyagot szeretnék, mert azokról azt hallottam, hogy tovább élnek, és hogy nagyobb BASSZUST tudnak leadni mint a papírosok!

Most teljesen összeavarodtam ezeknél aWATT oknál! Haverom vett egy 2.1-es hangszórórendszert a gépéhez, és az 500Watt-os! TI meg aztmondjátok, hogy 800 W egy nagyobb stadiona is elég.... Akkor most hogy van ez? Lgyszi segítsetek! Tudom, hoy lessz aki hülyéneknéz, de legalább végre megértem!
Válaszol
Az ami több basszust ad le "állítólag" nem a műanyagperemű, hanem a műanyagmembrános. Ezt általában polipropilén membrános hangszórónak hívják.
Semmiképpen nem ajánlom, mert a papírhoz képest nagyon gagyi a hangzása, mélyben pedig meg sem tudja közelíteni a papírmebrános lágyságát.
Én csak tudom, mert 38 cm-es mélynyomóim vannak és annak idején majdnem polopropilénest vettem. Szerencsére a boltos lebeszélt róla, demostrálta is a különbséget. Shalafi nem írt hülyeséget a kezdőlapon. Ő is a papír mellett tette le a voksát.

Az a 2.1-es hangszórórendszer kb: 10-15 W-os lehet. Az 500W a P.M.P.O teljesítmény, ami gyakorlatilag nem jelent semmit. Kb: az a lényege, hogy melyik gyártó tud nagyobb zöldségeket ráírni a termékeire.

Szerintem jobban jársz, ha elmész a boltba és veszel egy "HiFi tornyot", ezt a hangfalépítősdit meg eltolod egy pár évvel. Ezt nem sértésből mondom, de még a nagyon alap dolgokkal sem vagy tisztában.
Ha tényleg érdekel a dolog, akkor javaslom ásd bele magad a témába, olvass sokat, keresgélj fórumok után stb...
Válaszol
A peremről jut eszembe: lehet, hogy másra gondoltam az előbb. Te a műanyagpereműn gondolom gumi vagy habszélű peremű hangszórót értettél. Az ilyen peremű hangszóró általában valóban mélyebbre megy, mint a papírszélű, mert a membrán jobban ki tud mozdulni. Mélynyomónak ilyen típusú hangszórókat érdemes venni, szatelitnek viszont a papírszélűt javaslom.
Válaszol
Szerintem amit írsz az így ebben a formában nem igaz. Lehet gyártani jó PP membrános hangszórót, van rá számtalan példa, a mélytartomény megszólalása is kevéssé membrán anyag-függő. A papírszél viszont felejtős, kis membránkitérést enged, és impregnálás nélkül véges az élettartama. Legfeljebb PA célú közép vagy nagyon olcsó szélessávú hangszórókhoz használható. Ezzel szemben a jó minőségű textil membránszélnek sok előnye van, az engedékenysége szinte tetszőlegesen alakítható, és a megengedhető mechanikai kitérés is hasonlóan nagy lehet mint a hab vagy gumiszélű verzióknál.

Válaszol
Nyilván igazad van. Csak a saját tapasztalatomat mondtam el. Én ugyanazon gyártó 2 hangszóróját hasonlítottam őssze. A papír sokkal szebben és természetesebben szólt.
Egyébként én is olvastam pl: a 30 cm-es tespa pp-sről. Én keveslem az érzékenységét. Szerintem a h2000-nek vannak ettől jobb hangszórói is.
Egyébként ha a pp-s olyan jó lenne, akkor nyilván gyártanátok ilyen hangszórókat is.
Válaszol
Nyilván, hisz gyártunk is, az hogy más elszúrja, még semmire sem garancia.

Válaszol
killerricsi Írta:Az ami több basszust ad le "állítólag" nem a műanyagperemű, hanem a műanyagmembrános. Ezt általában polipropilén membrános hangszórónak hívják.
Semmiképpen nem ajánlom, mert a papírhoz képest nagyon gagyi a hangzása, mélyben pedig meg sem tudja közelíteni a papírmebrános lágyságát.
Én csak tudom, mert 38 cm-es mélynyomóim vannak és annak idején majdnem polopropilénest vettem. Szerencsére a boltos lebeszélt róla, demostrálta is a különbséget. Shalafi nem írt hülyeséget a kezdőlapon. Ő is a papír mellett tette le a voksát.

Az a 2.1-es hangszórórendszer kb: 10-15 W-os lehet. Az 500W a P.M.P.O teljesítmény, ami gyakorlatilag nem jelent semmit. Kb: az a lényege, hogy melyik gyártó tud nagyobb zöldségeket ráírni a termékeire.

Szerintem jobban jársz, ha elmész a boltba és veszel egy "HiFi tornyot", ezt a hangfalépítősdit meg eltolod egy pár évvel. Ezt nem sértésből mondom, de még a nagyon alap dolgokkal sem vagy tisztában.
Ha tényleg érdekel a dolog, akkor javaslom ásd bele magad a témába, olvass sokat, keresgélj fórumok után stb...
Ez igy igaz ahogy mondod, mármint a teljesítményről ! Szószerinti parasztvakítás ! láttam olyan 5.1es kis rendszert, amire 1200 watt volt írva... persze a kezelési útmutatón írták hogy 5 * 1 watt + 7 watt félig őszinték azért Smile Még régebben a Hifi-tornyok is jók voltak, pl egy 5-6 éves sony hifitoronyra rá volt írva hogy 2*50 watt, a tápja 260 wattos, tehát a teljesítmény hihető volt, és megfelelő hangal is rendelkezett , nagy hangerőnél is tartotta a szép hangot... mostanság már a music centerekre ráírják hogy 2*180 watt, és 20 cmes hangszóró rácsot raknak a 10 cmes hangszóróra, csak hogy nagyobbnak tűnjön.... sajnos ezt el kell fogadni.... Sad Sad Ebből gazdagszik meg sok sok emberke szerete a világban !
Válaszol
A membránokhoz pedig csak annyit írnák, hogy ha valaki mélyközép hangszórókat gyárt, akkor szinte csak a papír jöhet szóba ! Azért 2000 Hzes hangot a múanyag nem hinném hogy kellemesen adja le, ráadásul nehéz is ! lehet műanyag a membrán, és jó széles a hab/gumi perem, ami lehetővé teszi a 12 mm Xmaxot, de akkor az a hangszóró csak 130 Hzig szól megfelelően én sztem ! De a papír membrán és a hab/gumi perem is tud szép mélyet művelni lásd HA31-422 , Shala büszke lehetsz erre a hangszóróra nagyon ! Egy egésznapos bulit lazán kibírt, a mélyei nagyon pontosak, és eléggé erőteljesek ! főleg hogy kettő van belőle :-)
Válaszol
bluefish Írta:A membránokhoz pedig csak annyit írnák, hogy ha valaki mélyközép hangszórókat gyárt, akkor szinte csak a papír jöhet szóba ! Azért 2000 Hzes hangot a múanyag nem hinném hogy kellemesen adja le, ráadásul nehéz is ! lehet műanyag a membrán, és jó széles a hab/gumi perem, ami lehetővé teszi a 12 mm Xmaxot, de akkor az a hangszóró csak 130 Hzig szól megfelelően én sztem!
Egyáltalán nem igaz. Ugyanúgy lehet jó mélyközepet PP-ből (term. nem lényegtelen a membrán anyaga, nem lehet akármilyen "műanyag"), mint papírból. A nagy tömeg is tévhit, mert a PP sűrűsége kisebb, mint a papíré.

Válaszol
bluefish Írta:De a papír membrán és a hab/gumi perem is tud szép mélyet művelni lásd HA31-422 , Shala büszke lehetsz erre a hangszóróra nagyon ! Egy egésznapos bulit lazán kibírt, a mélyei nagyon pontosak, és eléggé erőteljesek ! főleg hogy kettő van belőle :-)
Örülök. Annál is inkább, mert az a hsz nem épp bulizós célokra való. Big Grin

Válaszol
shalafi66 Írta:
bluefish Írta:A membránokhoz pedig csak annyit írnák, hogy ha valaki mélyközép hangszórókat gyárt, akkor szinte csak a papír jöhet szóba ! Azért 2000 Hzes hangot a múanyag nem hinném hogy kellemesen adja le, ráadásul nehéz is ! lehet műanyag a membrán, és jó széles a hab/gumi perem, ami lehetővé teszi a 12 mm Xmaxot, de akkor az a hangszóró csak 130 Hzig szól megfelelően én sztem!
Egyáltalán nem igaz. Ugyanúgy lehet jó mélyközepet PP-ből (term. nem lényegtelen a membrán anyaga, nem lehet akármilyen "műanyag"), mint papírból. A nagy tömeg is tévhit, mert a PP sűrűsége kisebb, mint a papíré.
Akor én még nemhallottam jó PP membrános hsz.-t igaz is SAL, MNC nem is fog jó műanyagot használni .... És azzal a dologgal mivan , hogyha melegszik a tekercs egy kicsit ? a műanyag nem fog előbb melegedni mint a papír ?
Válaszol
Merthogy a sal-mnc nem is valódi PP. Inkább csak valamiféle színezett poliészter. Még nem néztem meg (de majd egyszer beteszem a kemencébe), hogy bírja a H2000-es PP membrán a hőterhelést, de HiFi hangszóróként 80°-nál magasabb lengőcséve hőmérséklettel eleve nem számolunk (ez a 80° is igen extrémnek számít már), azt pedig talán rövid ideig a PP is kibírja deformálódás nélkül, főleg úgy, hogy a csévét rögzítő ragasztó kemény és hőálló, így segíti a membránt ilyen terheléseknél is. A részleteken nagyon sok múlik. Most is csak ezt tudom írni.

Ui: természetesen PA célokra nem a legalkalmassabb membrán anyag. Wink

Válaszol
shalafi66 Írta:Merthogy a sal-mnc nem is valódi PP. Inkább csak valamiféle színezett poliészter. Még nem néztem meg (de majd egyszer beteszem a kemencébe), hogy bírja a H2000-es PP membrán a hőterhelést, de HiFi hangszóróként 80°-nál magasabb lengőcséve hőmérséklettel eleve nem számolunk (ez a 80° is igen extrémnek számít már), azt pedig talán rövid ideig a PP is kibírja deformálódás nélkül, főleg úgy, hogy a csévét rögzítő ragasztó kemény és hőálló, így segíti a membránt ilyen terheléseknél is. A részleteken nagyon sok múlik. Most is csak ezt tudom írni.

Ui: természetesen PA célokra nem a legalkalmassabb membrán anyag. Wink
Hm, akkor ha jól értelmezem, akkor nekem jobban bírná a mélyládáimba az új fejlesztésű pa hsz ? Kérdés, kapnék olyan mélyeket mint a ha31-422 től ? Az a prob, hogy vsz nem :-( Ezeket most egy mnc aktív erősítővel hajtom, és buliba is azzal volt hajtva, kb 70 wattot kap folyamatosan egy hsz. Nem tapasztaltam sem melegedést, sem bármiféle torz hangot.... Annak ellenére hogy hifi hsz ! Mer ugye nem kell akkor an agy PA felhasználásra gondolni, kisebb kis garázsbuli haverok buli fanta....
Válaszol
Ugyan a 422-ről nem írtam egy szót sem, a műanyagokról volt szó, de pontosan így van, ahogy te írod. Wink A pa-s 422 mechanikailag jobban terhelhető, érzékenyebb, viszont teljesen természetesen a mélyátvitele rosszabb a habszélű szimpla mágneses verziótól.

Válaszol
Egy back-loaded horn-nal lehet kicsit javítani ezen az átvitelen? Hangolásal gondolom, tölcsérhossz.
Válaszol
Szerintem jobban jársz, ha különválasztod szatelitre és mélyre. Szateliteknek mehet a PA, mélyre pedig a habszélű HA 31. Mélyet úgyis a földre kell rakni, mert ott szólnak igazán a mélyek, a szateliteket meg magasra, mert azoknak meg úgy jó.
Ha még így sem elég a mély, akkor oldalanként duplázd meg a hangszórókat. Ekkor +3db-t nő az érzékenység, a terhelhetőség meg a duplája lesz. Persze ez már kicsit drágább megoldás, de ez egy penge rendszer lenne.
Én legalábbis így csinálnám...
Válaszol
A horn sem rossz megoldás, de azt vagy mélyre vagy középre tudod elkészíteni. A kettő együtt nem megy...
Mélyhez viszont nagy tölcsér kell, ha kellenek az igazán mély hangok.
Kisebb tölcsérrel nem megy annyira mélyre.
Arról nem is beszélve, hogy a tölcsér hangzását erősen befolyásolja a légtér.
Zárt helyen oldalanként 2 mélyet használnék. Ez persze 4 hangszóró.

Kísérletképpen megpróbálhatsz egy darab horn-ot építeni a mélynek. Ha eltalálod, akkor lenne akkora érzékenysége, mint a 4 hangszórónak. Persze ehhez meg valószínűleg nem jó a habszélű mély.
Ha horn-ot akarsz építeni kérdezd meg előbb Shalafit mit ajánl hozzá.
Válaszol
Hát igen, szeretnék tölcsért, méghozzá kettőt, szatelitnek meg meghagynám a http://www.djtarsy.extra.hu/images/DSC00758.jpg ezeket, a habszéles HA31esek meg elad Tongue ... Sajna a horn tervek között csak 40cm-es hsz-eknek valót találtam, shalának meg az nincs.

:o .sokk. Most jut eszembe, van erre tölcséres topic, szerintem ezt egy az egyben "átmoderálják oda" Big Grin
Válaszol
Itt a honlapon is van egy kész terv 25 cm-es hangszórókra:

http://hangszoro.net/sub/tol.htm
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég