A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programok használata, tervezés, váltók-dobozok
Üdv Mindenkinek!

Tudna valaki PCD-vel kapcsolatos gyorstanfolyamot tartani? Egy kis alaptudásra lenne szukségem a táblázattal kapcsolatosan amivel már lehet számolni. Kicsit bonyolult a táblázat első ránézésre .oh. .oh.

Köszi előre is! Üdv: HorsePower
Válaszol
Sziasztok!

Azért hozom létre ezt a topikot, hogy a hangdobozépítéshez, tervezéshez használt programok leírásait itt közüljük egymással,
ha valakinek kérdése van 1-1 szoftverrel kapcsolatban.
Meg is kezdem a sort a PCD (Passive Crossover Designer) leírásával.
Üdv, Péter
Válaszol
PCD leírása (PCD = Passive Crossover Designer)

"Enter Names Of Speakers Used In Simulation "
Itt adhatunk nevet a mély, közép és magas hangszóróinknak.

"Load Data from External FRD and ZDA/ZMA Files"
- Ennek a gombnak a megnyomásával lehet a hangnyomás - frekvenciamenet és impedancia - frekvencia
görbéket betölteni. Load woofer/midrange/tweeter FRD valamint Load woofer/midrange/tweeter gombokkal lehet
betölteni a görbéket. (ZMA = impedanciagörbe , FRD = hangnyomásgörbe.)

Full view - Normal view gomb
- ki/bekapcsolja a menüsorokat. Ennyi

" Select Two or Three Way Design " - önmagáért beszél.
Alatta van a " Selector Button " - evvel választod ki, hogy 2 vagy 3 utas lesz a rendszer...

" Enter Measuring/Listening Geometry "
Ez az a rész amit kihagytam Itt kell bepötyögni, hogy milyen távolságból fogod hallgatni a zenét.
" Listening Distance " értéknek az eredet iállapot 2 métert állít be, én átírtam 3-ra.
" Relative Listening Height " - hallgatási magasság. Gondolom a fülem és a magassugárzó eltérése méterben kifejezve. Meghagytam nullának, mert egy magasságban van a kettő....
" Vertical Off Axis Angle (degrees) " ez fokokban kifejezve, hogy milyen szögben néz rád a hangfal. Ezt egyelőre nullán hagytam.

" Dual Woofer or Midrange Options "
Itt lehet beállítani, hogy 1 vagy 2 hangszórót használunk a közép illetve mély hangszórókból.
Amennyiben az egyikből kettőt választassz, meg kell adnod alatta, hogy soros (series) vagy párhuzamos (parallel) vannak kötve a hangszórók.

" Print out page " - képként elmenti a "látottakat"
" Output summed response to FRD file " - az SPL azaz hangnyomásgörbét külön fájlba letárolja.
" Output impedance to ZMA file " - impedanciagörbét mentheted el külön fájlba.

Woofer Low Pass Crossover Design Section

" Select Desired Response Shape " - itt a FEL-LE nyilakat nyomogatva választhatod ki a lehetséges hangváltó tipusok közül azt,
amelyikkel vágni kivánod a hangszórót. Mellette van hogy milyen frekin vágsz, valamint hogy hány dB a kezdeti érték.
Csak formaság de legalább láthni, hogy az ideálishoz képest hol tart a te hangszóród...

" Selected Filter: " - emellett jobbra a FEL-LE nyilakkal választhatod ki a kivánt hangváltó tipus, ami a hangszóród frekimenetére
azonnal kifejti hatását, szépen látni, hogy fog változni a görbe...
Alatta van a " Selected Electrical Frequency: " mező, ide beirod, milyen frekvencián vágsz.
Alatta az " Initialize Textbox Values " gom kiszámolja a váltó alkatrészértékeit. Ha módosítani kívánsz rajta,
tőle jobbra (és felette) találod a " Crossover Component Values in mH, uF, & Ohms " részt. Itt átírod az értékeket...
Jobbra pedig királykék szinnel (az eredeti sötétkékhez képest) szépen látni a változást.

" Select Topology to be in Series Before or After LP Filter " - A hangváltó előtt illetve utáni szűrő-szívóáramköröket, lehet kiválasztani.
(gondolok itt soros ellenállásra, RC és RL szűrőre , Notch filterre, stb...)
Before a váltó előtti, After a váltó utáni alkatrészeket érinti...

" Select Topology to be in Parallel With Woofer " - itt kell kiválasztani a hangszóróval párhuzamosan kötött alkatrészeket.

Itt lehet a ZOBEL tagot beállítani a fel-le nyilacskákkal. Alatta az "Auto-Calc Zobel Values" gomb
kiszámolja az idealizált zóbel tagot. Aztán vagy jó lesz vagy nem

Elérkeztünk a magas-szekcióhoz....

Tweeter High Pass Crossover Design Section

itt minden hasonlóan alakul a mélyhez képest....

" Select Desired Response Shape " - idealizált hangváltó képe.

" Select High Pass Crossover Order " - hangváltó tipust kiválasztod és kiszámoltatod az értékeket...

FIGYELEM ! ! !
Itt a progi elszámolta magát, 158 uF kondit számolt ki a bolond

" Select Topology to be in Parallel With Tweeter " - itt pedig (hasonlóan a zóbelhez a mélynél) az LPAD mértékét lehet beállítani.
" Before Crossover - Selected Circuit: " - váltó előtti alkatrészeket lehet kiválasztani.
" After Crossover - Selected Circuit: " - váltó utáni alkatrészeket lehet kiválasztani.

Ami még fontos ennél a szekciónál az eddig említetteken kívül, az a
" Select Tweeter Polarity " Azaz a polaritása.
Mivel én 12dB/oktávú váltót használtam, fordított polaritással kötöttem be a hangszórót...

Végezetül.....
Ha valami nem klappol, akkor az alsó 2 gombot megnyomva, vissza lehet hozni az élők közé a progit

ui.
(Ha vmit nem jól írtam szóljatok !!)
Üdv, Péter
Válaszol
A PCD szakértőktől kérdeznék valamit. Szeretnék még a szűrők elé (a bemenetére) egy soros RLC tagot (az RLC tagok sorban, az egész párhuzamosan a szűrőkkel) kötni a keresztfrekvencián megugró impedancia kompenzálására, de nem találok ennek a megadására lehetőséget.

Ja, nem fog ide átmászni a többi hasonló támájú hozzászólás, kedves Shalafi?
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Nem. Már ezt a topikot sem nézem jó szemmel, túl sok van.

Ilyen korrekciós tagok használatát csak III-ad fokú készültség esetén lehet megfontolni, mikor már a víz a nyakunkig ér, és nincs menekülés. A HA20+HD6,5-hez gondoltad? Mer azokhoz nem kell ilyen. Az impedanciánál arra vigyázz, h. ne menj a névleges érték alá.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Egyrészt a HA20-HD6,5 másrész a HA13-HD6,5 esetben is jól jönne. Mindkettőnél pont az helyzet hogy ugyanoda esik jókora kiemelése (persze miért ne a keresztfrekvencia környékén történne) magasnak-mélynek, ettől persze jókora pukli lesz a frmenetben. Ezért elkezdtem széthúzni a magas meg a mély között a keresztezést - ami így már nem is keresztezés - így elég jól el lehet simítani a puklit. Csak - persze logikusan - ennek következtében ebben a tartományban elkezd nőni az impedancia. Vagyis a vízszint nő, nem csökken. Hát ez elég oknak látszik ilyen veszély esetén.
Válaszol
Jó, tőlem. Ne mondd, h. nem szóltam. Egyikhez sem kell ilyen.

Válaszol
Örülök hogy szóltál csak kicsit fejtsd ki bővebben hogy ércsem is miről van szó.
Válaszol
Ezek a soros vagy párhuzamos Notch-szűrők nem várt, és kézbentarthatatlan problémákat is okozhatnak. Ezért nem kell meggondolatlanul használni. Az hogy az említett sávban emelkedik az impedania, mondjuk lehet, h.nem tetszik az erősítőnek, de nagyobb következményei általában nincsenek. Kb. 20-25 Ohmos csúcsok még megtűrhetők szerintem.

Válaszol
Jelenleg éppen kb. 20-25 ohmnál tart. Egyébként pont azért szeretném leszimulálni, hogy lássam a hatását.
Válaszol
A soros RLC tag tulajdonképpen egy soros rezgőkör , aminek a jóságát az ellenállás rontja . Szerintem az impedancia púpot úgy " korigálja ", hogy a púp marad a helyén , előtte és utánna viszont megemeli . Ha a kereszt frekvenciára hangolod , a fáradtságos munkával lefaragot kiemelés /a frekvenciamenetben / visszanő . Szerintem . Ja és a rezgőkör jóságától függően , az eredeti impedancia púp is nő valamennyit .
Válaszol
Helló Mócsing!

Szóval addig stimmel. hogy soros rezgőkör, ellenállás hatása a jóságra stb. Csak a lényeg az, hogy a rezonaciafrekvencián ohmos ellenállóként viselkedik, a többin viszont mintha ott sem volna - persze nem szószerint - vagyis nem szól bele a játékba. És nekem pont erre van szükségem. A keresztfrekvencián ugyanis enélkül - a széthúzott töréspontok miatt - mintegy nincs kellő terhelés. A rezonaciafrekvencián - ami nekem a keresztfr kell legyen - megjelenik mint terhelés, kis ellenállóként leszipkázza az impedanciapúpot meg némileg persze az átvitelt is ezen a szakaszon, de ezt könnyen vissza tudom húzni. Olyan az egész, mintha ez lenne egy harmadik (közép) hsz, csak nem szól. 3 utas keresztváltó, a közép szűrő helyett (alul-felülvágó) csak annyi ami a szükséges terhelést biztosítja abban a tartományban. Így már világosabb, mit szeretnék?

Ez a soros rezgőkör párhuzamosan kapcsolódik a két másik szűrővel. A sorba kapcsolt párhuzamos rezgőkör (Notch) viszont pont az ellenkezőjeként viselkedne: növelné az impedanciát a rezonanciafrekvencián. De azt megkaptam már, úgyhogy ezt kell kompenzálni, ellentétes irányban kivonni. Ha jól okoskodom, a fázismenetet békén kell hagyja a soros kapcsolás miatt. De ennek még utánnanézek.

Csak éppen a szimuláció lehetőségét nem látom a PCD-ben. Muszáj lesz gyakorlatban kipróbálni...
Válaszol
Szia .
Már értem mire gondolsz . Elképzelhető hogy működik .
Viszont bonyolítja a váltót , ammeg nem jó .
Válaszol
Helló Mócsing!

Annyi biztos, hogy az egyszerű kétutasnál bonyolultabb kissé, de nem sokkal. Egy RLC körrel. Viszont tekintsük háromutasnak - utalok a korábbi hozzászólásra - annál viszont egyszerűbb, sokkal kevésbé tud a fázismenetbe satöbbi belebizerálni mint az abban lévő középsávú alul-felülvágószűrő+hangszóró komplexum. Én így látom.
Válaszol
Közben önvizsgálatot tartottam . Valószínü a bonyolítások iránt érzett útálatom , a lustaságomból fakad . emil ment .
Válaszol
Ebben az esetben nem nevezheted magad Buzgó Mócsingnak... (P.Howard) pedig már van egy Wagner urunk tőle.
Válaszol
Hát , nem .
Válaszol
shalafi66 Írta:Ez meg az impedancia: http://hangszoro.net/help/jav/dcr2020/dcr2020imp.gif
Nem Peti, azt kaptam utasításnak, h. hagyjam, mer nem fizetik meg úgysem. Ha már a kétféle mélyhsz sem zavaró, akkor az a +5dB-lel több magas sem lesz az. Legalább nem kell a hangszínszabályzóhoz nyúlni. Wink
Hát igen, a hjózsi-féle hangváltóban is ez volt a buktató, hogy a HB közép felmegy 20 ohm felé jócskán Sad
És itt is ugyanezt látom. Ugye milyen jó is egy jól megépített 2 utas? Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Milyen HB közép hjózsinál?

Válaszol
shalafi66 Írta:Milyen HB közép hjózsinál?
Rosszul emlékeztem. HD6,5 Smile Váltásnál 25 ohm körüli impedanciakiemelése van.
Ezt mivel lehet legyalulni, hogy a hang ne romoljon?
Üdv, Péter
Válaszol
Épp ez a lényeg, mivel ott kiemel mindkét hangszóró ezért a szűrők az x-freki környékén már jócskán vágnak, az impedancia is ezért is emelkedik. De ezt neked tudni kéne. Tongue Nem kell az ilyen dolgokkal foglalkozni sztem. Vagyis nem mindig kell.

Válaszol
Jó megoldásnak tűnik a soros RLC kör, akár lukat lehet ütni vele az imedanciamenetbe. Úgy értem hogy nem ez a cél, hanem a hatékonyságára értve. Még agyalok rajta. A pudingot meg úgyis meg kell enni, mer mekromlikk.
Válaszol
Hangilag , mi a különbség a 6 dB-s párhuzamos , és a 6dB-s soros váltó között ? Van valakinek tapasztalata ?
Válaszol
Ez komoly kérdés? Lehet egyforma is, lehet másféle is. Amilyenre alakítod.

Válaszol
Óóóó , ez az információ áradat ! .taps.
Válaszol
Szevasztok!
Bocsi hogy közbe szólok de kéne egy kis segítség!
Van nekem egy kis kétutas dobozom amiben ithon talált hangszórók vannak amiknek az adatait le tom közölni később.
Szal ehez kellene nekem egy egyszerű váltó ami kb 2000 hz körül dolgozik.
Ennek a megtervezéséhez mien adatokat közöljek a hangsugárzók adatain kívűl??? Légyszi segítsetek! üdv:vava
Válaszol
A hangszórók adatain kívül semmit, de azokat nagyon. Big Grin
Lex
Válaszol
Pl. én azért egy helyes modellhez kérdeznék egy előlap-méretet, ill. a hangszórók elhelyezéséről is valamit (a doboz bal alsó sarkához képest (x,y,z). Wink Enélkül semmit sem érnek az impedancia és frekimenet adatok... .forog.
Üdv: spexcel!
Válaszol
A Mélysugárzó adatai:
Rated noise power 70 W
Short term maximum power 140 W
Rated impedance 4 Ohm
Resonance frequency 30 Hz
Rated frequency range 30 - 3000 Hz
Sensitivity 87 dB
Equivalent volume 89.09 dm3
Electrical Q factor 0.66
Mechanical Q factor 5.17
Total Q factor 0.59

B. MECHANICAL DATA
Voice coil carrier material aluminium
Voice coil diameter 25.4 mm
Winding height of voice coil 13 mm
Yoke diameter 25 mm
Air gap height 5 mm
Magnet external diameter 82 mm
Magnet internal diameter 33 mm
Magnet height 17 mm
Compensating magnet external diameter - mm
Compensating magnet internal diameter - mm
Compensating magnet height - mm
Weight 1.1 kg

TEST CONDITIONS
Sweep voltage 4 V
Frequency range 30 - 3000 Hz

A magas:

Zenei terhelhetőség / Music power / Maximale Belastbarkeit Pz / W 100
Névleges terhelhetőség / Power rating / Nennbelastbarkeit Pn / W 50
Impedancia / Impedance / Impedanz Z / Ω 8
Rezonancia frekvencia / Free air resonance / Resonanzfrequenz fr / Hz 1008
Frekvencia átvitel / Max. frequency range / Hz 2000-21000
Keresztezési frekvencia / Rec. crossover freq. / Hz 2800
Érzékenység (1W/1m) / SPL (1W/1m) / Mittl. Schalldr. (1W/1m) Spl / dB 91

Membrán alapanyaga / Cone / Membran SILK
Külső méret / Dimension / Abmessungen mm ∅103
Beépítési méret / Mounting depth / Einbauöffnung mm ∅82
Egyéb jellemzők / Other parameters / Andere Daten FERROFLUID

a doboz: szélesség 37 cm
magsság 50 cm
mélység 28 cm

a hangszóró elhelyezkedés az meg a klaszikus egymás felett lévő hangszórós dolog
Bal alsó sarokból a mély közepe 30,5 cm
A magas pedig ugyan innen márve 44 cm

Remélem nem követtem el hibát ha mégis akor légyszi nézzétek el!
üdv:vava
Válaszol
Szia!
Az adatok neveiből arra következtetek, hogy ezek TVM hangszórók. http://www.tvm-valmez.cz
Jobb lenne, ha megneveznéd őket... Az kellene még, hogy mennyivel van előrébb a dóm, mint a mély. Ez is lényeges, decibeleket számít az illesztésnél. Wink
A magas monacor???

szerk. én az adatokból arra gondolok, hogy ez valamelyik ARN-226 TVM...a mély... .?.
Na? Nyertem hangszórót??? Big Grin
Válaszol
Bocsika. Megis akartam de elfelejtettem!
Szal a mély az TESLA ARN 6614
A magas pedig SAL DTF 12
Válaszol
Akkor nyertem, mert a TVM néven gyártódnak tovább... Big Grin
Nézd meg a weblapot, szerintem az ARN226-05-04 a Te "embered"...
Namost, kellene egy dobozban mért impedanciamenet, frekvenciamenet, és máris megtervezem a váltót. Ezek nélkül nagyon nehéz lesz...

A dómot meg sztem rakd el úgy, hogy többet ne találd meg... Vegyél inkább egy H2000 magast, nem drága, és nem b**** el az egészet. Mert a mély magában nem rossz ám, jobbat érdemel ennél! Wink
Válaszol
http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=57&catg=1
http://hangszoro.net/help/jav/sal/dtf12.jpg

Válaszol
shalafi66

Nagyon köszönöm a mellékelt grafikonokat mer lehet hogy én nem találtam volna meg őket!

Azért használtam et a csipogót mer ez volt ithon. (én sem ezt akartam használni de a legfőb dolog sajna a pénz volt)
Válaszol
Hmmm...nem is gondoltam, hogy megvan nekik ez a régebbi típus is. Smile
A mélyhez kellene egy dobozban mért impedancia is, mivel anélkül nem tervez pontosan a progi. (Tehát akár neki se álljak.) :?
Persze ezt lehet szimulálni is, de az nem biztos, hogy pontos lesz.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég