A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egyutas dobozok
Mi a véleményetek az egyutas rendszerekről?
Lehet velük egyáltalán normális hangot előállítani?
És ha már kétutas, mi van, ha a mélyhangszóró mellé csak
a magasról vágom le a mélyhangokat egy szűrővel, és a mély direktben megy az erősítőre?
(általában) Feltétlen kell a 12dB/oktáv szűrő? a 6dB/okt. nem elég?
A minimális alkatrészmennyiségre törekszem, a hang érdekében, nem tudom, jól gondolkodom-e...
Válaszol
Kompromisszumokkal lehet egyutas a rendszer, persze. De a szélessávú hangszórók általában nem képesek teljesíteni a HiFi hangviszaadáshoz szükséges +-3, vagy +-4dB-t az átviteli sávban, Ráadásul a mélyhangok megszólaltatásához szükséges lágyabb felfüggesztés, nagyobb membránfelület és magasabb lengőcséve, a magas tartomány rovására megy. Nem könnyű. :?

Természetesen lehet olyan kétutas megoldás, ahol a magas hangszóró előtt 1. rendű váltó van, erre leginkább a papír membrános sugárzók alkalmasak, a dómok kevésbé, vagy semmiképp. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Léteznek jó hangú dobozok, vannak akik esküsznek rá, hogy ez az igazi, mondjuk nekem nem annyira a kedvencem.

Mondjuk ezek is igazából speciális dobozban szólnak jól.
Vélemény, hogy nem megy igazából se magasra se mélyre, viszont lehet normális hangja, sőt igazából ha egy hangszóróból jön hang, az ideálisabb, mintha kettőből vagy háromból.

Milyen célra kéne?
Válaszol
szobába kellene, de az ötlet onnan jött, hogy mástól is hallottam régen, és szimpatikus az egyszerűség...
Nem zavar be keresztváltó, a más hangszórók eltérő fázisa... ezek mind jól hangzanak, de valójában nem tudom, a gyakorlatban milyen a hatásuk.

basszusgitárhoz (játszom rajt... azaz próbálok Smile csinálják, hogy
kisebb, meg nagyobb hangszórót csak úgy párhuzamosan kötnek, bár itt
igazából mindegyik mélynyomó, csak egyik 40 centis, másik 25...

A JBL progival terveztettem dobozt, és az jött ki, hogy kell vennem 2db 15 centis hangszórót Smile)
A hangváltót dobozon kívülre rakom, hogy tudjak kísérletezgetni vele.

Ezzel kapcsolatban kérdezem: a reflexcsőnek mindegy, milyen irányban áll? Hátrafele gondoltam kivezetni.
Válaszol
Kis Zoltán Írta:Ezzel kapcsolatban kérdezem: a reflexcsőnek mindegy, milyen irányban áll? Hátrafele gondoltam kivezetni.

Előre néző valamivel jobb.

Szerk.: OFF, most látom, háromutas dobozok téma még nincs
Válaszol
Kis Zoltán Írta:Mi a véleményetek az egyutas rendszerekről?
Lehet velük egyáltalán normális hangot előállítani?
És ha már kétutas, mi van, ha a mélyhangszóró mellé csak
a magasról vágom le a mélyhangokat egy szűrővel, és a mély direktben megy az erősítőre?
(általában) Feltétlen kell a 12dB/oktáv szűrő? a 6dB/okt. nem elég?
A minimális alkatrészmennyiségre törekszem, a hang érdekében, nem tudom, jól gondolkodom-e...

Nem tudom elképzelni az egyutas rendszer elönyeit a pont-szerü hangképzésen kívül. Ennek az elönyei is vitathatóak. Szép és teljes terü hangot kétutas kialakítások esetén hallottam már, de ott több-kevesebb áldozatot hoztak a dinamika oltárán, ami eleve kizárja a torzítatlan és/vagy teljes mélytartományt.
Válaszol
Wagner_ur Írta:Nem tudom elképzelni az egyutas rendszer elönyeit a pont-szerü hangképzésen kívül. Ennek az elönyei is vitathatóak. Szép és teljes terü hangot kétutas kialakítások esetén hallottam már, de ott több-kevesebb áldozatot hoztak a dinamika oltárán, ami eleve kizárja a torzítatlan és/vagy teljes mélytartományt.

Én hallottam és építettem is tölcséres és egyutas TL dobozt is. Van valami mágikus a hangjukban... Smile még úgy is, hogy hallhatóan nem tökéletes.
Sonido-ékat egyébként érdemes meghallgatni a témában (http://www.sonido.hu)
Válaszol
Na igen, a Sonido sem egy Sokol Smile
Amúgy egyutasban a Magneplanar-t ajánlanám. Meg jó vastag pénztárcát :o
Válaszol
A Sonido az nem egyszerű. "Kezdő" vagyok a témában, vagy tán az sem, de azt tisztán látom, hogy a legkevesebb kompromisszuk szerintem az egyutasnál van - persze ez is csak nézőpont kérdése.
Én csináltam egy Sonidot, igaz nem az eredeti tervek alapján, hanem egy a Varga Úr által újra-gondolt, sőt még általam is tovább fabrikált darabot. Lényegében csak mélyebb lett, de most hallhatóan 28 Hz-ig lemegy. OKOK - nem kicsi a doboz Big Grin - viszont se fázishiba, se semmi. Hála a Sonido "zsenialitásának" nagyon kevés a parciális rezgés... összességében azzal a hangszóróval amit a Varga Úr készít: azt mondhatom, hogy az egyutas rendszer nagyon nagyon komoly.

Az sem mindegy szerintem, hogy a világ nagyobbik része, főleg az audiophile hallgatók mind egyutas rendszert, ritkábban kétutast csinálnak. És szerintem könnyebben lehet kivitelezni is.
Válaszol
wolkens Írta:
Wagner_ur Írta:Nem tudom elképzelni az egyutas rendszer elönyeit a pont-szerü hangképzésen kívül. Ennek az elönyei is vitathatóak. Szép és teljes terü hangot kétutas kialakítások esetén hallottam már, de ott több-kevesebb áldozatot hoztak a dinamika oltárán, ami eleve kizárja a torzítatlan és/vagy teljes mélytartományt.

Én hallottam és építettem is tölcséres és egyutas TL dobozt is. Van valami mágikus a hangjukban... Smile még úgy is, hogy hallhatóan nem tökéletes.
Sonido-ékat egyébként érdemes meghallgatni a témában(http://www.sonido.hu)
A vastagon szedettben a lényeg. Köszönöm.
Hallotta valaki anno a TDL Reference hangfalat? Nos abban nem egy, nem kettö, nem három hangszóró volt. Talán 12. Ajánlott hallgatni való.
Ami a Sonidot illetei, valóban szépen szólnak, csak mint írtad, nem tökéletes.
A KEF Q7 sem az, mégis meggyözöbb.
"Ha egy zenemű hangjainak egymásutániságára gondolunk, vagy egyetlen zenei hang hullámaira hamar rájövünk: a zene legalapvetőbb sajátossága, szinte anyaga az idő ? ahogyan a szobrászaté a tér vagy a festészeté a fény. Könnyű belátni tehát, hogy egy jó zenereprodukáló eszköznek magabiztosan kell bánnia az időbeliséggel." (idézet a Sonido oldaáról: http://www.sonido.hu/szellt.htm)
Nem is tudom mit írjak erre. Filozófiának jó, de úgy gondolom és érzem, hogy egy hangversenyterem visszaadását két darab hangszóróra bízni elég bátor dolog. Vagy vakmerö, esetleg vak. A helyzetböl adódóan inkább süket. Egy aktív hangváltó, hangszórónkénti erösítéssel, amiben az erösítés a hangszóróhoz épített, jobb hangzást érhetnénk el. Ami nem fáraszt, nem darabolja szét a zenét. Mondjuk ez is csak filozófia, esetleg reprodukciós fantáziálás.

Ami a tölcséres hangsugárzókat illetei:
Etalonként szolgálhat a B&W Nautilus. Nem csak hangminöségben, élményben és életszerüségben, hanem árában is. Big Grin
Válaszol
Wagner_ur Írta:Ami a tölcséres hangsugárzókat illetei:
Etalonként szolgálhat a B&W Nautilus. Nem csak hangminöségben, élményben és életszerüségben, hanem árában is. Big Grin

Igen, ez nekem is kedvencem már egy ideje! Smile Mondjuk, nem tudom, hogy tölcséres-e, ránézésre egy tölcsér alakú zárt doboznak néz ki.
Válaszol
SEAS Írta:

Igen, ez nekem is kedvencem már egy ideje! Smile Mondjuk, nem tudom, hogy tölcséres-e, ránézésre egy tölcsér alakú zárt doboznak néz ki.
Kutattam a HI-FI Choiceokban és a HI-FI Piacokban, hogy megleljem a Nautilus müködési elvéröl írt cikket, de eredménytelenül.
Emlékeimben egy régebbi (egy hangszórós!) tölcséres hangsugárzót mutattak képen, ami azonos elven müködik.
Ami tuti: +-0,5dB-en is 25-22000Hz volt a frekiátvitele a Nautilusnak. -6dB-en 20-25000Hz. Lineáris.
Kíváncsi lennék egy egyhangszórós (tölcséres?) mit produkál. Akár egy vakteszten is, mondjuk egy Neat acustics Mystique 2-vel összehasonlítva, ami durván 800eFt volt anno 6 éve, vagy egy Mission 771-el, ami ennek a töredéke. (tán nem volt 200 angol font)
Válaszol
Kedves Wagner_úr és Többiek!

Én úgy tudom, hogy a híres-hírhedt Nautilus az TL, vagyis labirintus-hangsugárzó.
Esetleg reflex és labirint keveréke.
Nem adnak semmilyen bővebb információt erről, ami pedig az interneten kering róla, nem fedi a valóságot teljesen.
Mindenesetre elég jól néz ki. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves Wagner_úr és Többiek!

Én úgy tudom, hogy a híres-hírhedt Nautilus az TL, vagyis labirintus-hangsugárzó.
Esetleg reflex és labirint keveréke.
Nem adnak semmilyen bővebb információt erről, ami pedig az interneten kering róla, nem fedi a valóságot teljesen.
Mindenesetre elég jól néz ki. Smile
Üdv! SMA

Én néztem képeket, de sehol sem láttam, hogy reflexcső vagy egyéb nyílás lenne rajta. A kábelek a talapzat alján jönnek, ki de ott a levegő már nem tudna kijönni.

Amúgy kár, hogy négyutas dobozoknak nincs téma, az oda mehetne Big Grin
Válaszol
Felmerült, hogy HEGEDŰHÖZ készítsek esetleg monitorhangfalat... a hegedű hangtartománya ismét felvetette bennem az egyutas hangfalak gondolatát... nem számoltam utána, de a hangolás alapján kb. 150 Hz-nél lehet az alja, és gondolom felmegy 15-20 Khz-ig is, ez azért már egész más, mintha hifire kéne... Mi a véleményetek? Érdemes lehet szélessávú hangszórókkal próbálkozni, annak reményében, hogy szebb lesz a hangvisszaadás, mintha kétutas rendszert csinálok? (aminek a legalja úgysem lenne használva, viszont ott az a fránya keresztváltó).

Mivel a szélessávú hangszórók relatíve kicsi teljesítményűek, kicsi felülettel, ezért alapban 4db-ra gondoltam egy dobozban (50W körüli teljesítmény-igénnyel...)
Ja, és a Vidi ugyan nem gyárt, de mit lehet tudni a koaxiális hangszórókról? Úgy tudom, van többféle rendszer is (aminél külön ki van vezetve a két driver, és aminél nem. Ezek gondolom nem tekinthetők egyutas rendszernek)
Válaszol
Kis Zoltán Írta:Felmerült, hogy HEGEDŰHÖZ készítsek esetleg monitorhangfalat... a hegedű hangtartománya ismét felvetette bennem az egyutas hangfalak gondolatát... nem számoltam utána, de a hangolás alapján kb. 150 Hz-nél lehet az alja, és gondolom felmegy 15-20 Khz-ig is, ez azért már egész más, mintha hifire kéne... Mi a véleményetek? Érdemes lehet szélessávú hangszórókkal próbálkozni, annak reményében, hogy szebb lesz a hangvisszaadás, mintha kétutas rendszert csinálok? (aminek a legalja úgysem lenne használva, viszont ott az a fránya keresztváltó).

Mivel a szélessávú hangszórók relatíve kicsi teljesítményűek, kicsi felülettel, ezért alapban 4db-ra gondoltam egy dobozban (50W körüli teljesítmény-igénnyel...)
Ja, és a Vidi ugyan nem gyárt, de mit lehet tudni a koaxiális hangszórókról? Úgy tudom, van többféle rendszer is (aminél külön ki van vezetve a két driver, és aminél nem. Ezek gondolom nem tekinthetők egyutas rendszernek)
Az a baj a széles sávuakkal, legalábbis amiknek a freki menetét eddig láttam hogy 10ezer Hztől fölfele már elég gázos a freki menetük, illetve esetleg máshol is, de 10kHz fölött már elég nagyon. Korekciós áramkörök nélkül szerintem sehogy nem fogod megúszni. Én hanyagolnám ezt a megoldást, de akinek van gyakorlati tapasztalata egyuttasokkal az úgyis megírja mi a pálya.
Koaxoknál is van közös mágnesű meg külön mágnesű, de egyébbként ez a kaxos dolog nem igazán elterjedt. Multkori Hobby-hifiben van tölcséres koax, nem rossz cucc. Mostaniban meg szélessávuakat tesztelnek.
Válaszol
Ez a négy hangszóró egy dobozban nem lenne jó ötlet, méginkább rontaná az így sem tökéletes magashangvisszaadást.
Igazán ilyen célra, mint egy hegedű hangjainak élethű visszaadása, nekünk nincs szélesávú hangszórónk. Kisérletezni kellene, volna is ötletem rá, de a megvalósítás nem könnyű. Nehéz rávenni a kollégákat, hogy gyártsanak egy-két darab hangszórót ilyen célra... Ami ráadásul még el is tér a megszokott gyártástól. Ha nagyon nincs más út, azért megpróbálhatom.

Válaszol
Ááá, annyit most nem ér meg, főleg, hogy ennyire kísérleti az ügy...
A kétutas megoldáshoz van is mélysugárzóm, még nagyon régen vettem, amikor azt hittem, jó lesz basszusgitárra... ha arra nem is vált be, erre a feladatra, és általános monitorhangfalnak egy magassal kiegészítve biztosan megfelel...

Köszi! (folytatom a kétutas topicban)
Válaszol
Távlati terveim között azért szerepel mondjuk egy kicsit módosított HC12,5-ből, jó egyutas doboz építése. Smile De idén nem hiszem, hogy megcsinálom. .forog.

Válaszol
Wagner_ur Írta:
SEAS Írta:

Kutattam a HI-FI Choiceokban és a HI-FI Piacokban, hogy megleljem a Nautilus müködési elvéröl írt cikket, de eredménytelenül.
Emlékeimben egy régebbi (egy hangszórós!) tölcséres hangsugárzót mutattak képen, ami azonos elven müködik.
Ami tuti: +-0,5dB-en is 25-22000Hz volt a frekiátvitele a Nautilusnak. -6dB-en 20-25000Hz. Lineáris.
Kíváncsi lennék egy egyhangszórós (tölcséres?) mit produkál. Akár egy vakteszten is, mondjuk egy Neat acustics Mystique 2-vel összehasonlítva, ami durván 800eFt volt anno 6 éve, vagy egy Mission 771-el, ami ennek a töredéke. (tán nem volt 200 angol font)

Fater kint járt 1958-ban a Brüsszeli világkiállításon. Ott meg lehetett hallgatni a Philips hangpavilonját. Ez egy feszített vasbeton épület vot, a csúcsában 1 db nyomókamrás hangszóróval, amit egy kb. 50Wattos erősítő hajtott. Az épület alakja exonenciális kialakítású, a tölcsér szája maga a lehallgató tér (kb 40négyzetméter) Wink . Állítólag a Philips egyik lejobb mérnöke, vagy egy éven át csak ezt a hangszóró+hangrendszert fejlesztette. Fater ott halott eddig legjobb reprodukált hangot 8) (igaz monó volt).
Válaszol
shalafi66 Írta:Távlati terveim között azért szerepel mondjuk egy kicsit módosított HC12,5-ből, jó egyutas doboz építése. Smile De idén nem hiszem, hogy megcsinálom. .forog.
Már jövő február van. Elhalt az ötlet? Vagy fogsz próbálkozni vele?
Üdv, Péter
Válaszol
Nem az ötlet lassan, de biztosan halad, már rákérdeztem a hangszóróra. Válaszként pedig azt kaptam, hogy gyártott a cég régebben olyan egyedi szélessávút, amiről igen jó vélemények voltak. Smile

Válaszol
Csupa szem vagyok .
Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Talán a HC20/10-es?
Az tényleg egész jól sikerült jószág volt, esetleg fel lehetne "újítani" és ismét forgalmazni, jobb minőségben, erős mágnessel.
Üdv! SMA
Válaszol
Áh, kizárt, hogy az lett volna, arra nem is gondoltam.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

HC25/12? Smile
A kisebbeknek, legalábbis a régieknek nem tetszik a hangjuk, olyan mint a BEAG HOX12,5cm-es, az se volt jó.
Üdv! SMA
Válaszol
A 250-es hangszórók közül egyikből sem lehet szélessávút alkotni már. Ezek olyan típusok, amikről még dokumentáció sincs. HC20 tényleg volt, talán ma is lehetne, de ki venné meg? Smile Alkatrészekből többszáz darabot kellene gyártani hozzá.

Válaszol
A hc12,5 tényleg hasonlít kicsit a beag-ra Az egyik BEAG utódcégnek az univoxnak is gyártunk belőle, asszem papír széllel.

Válaszol
A HC 20/10-nek milyen volt a hangja ?
Válaszol
A hc17-hez hasonló hangszóró volt.

Válaszol
Csak azért kérdeztem ,mert nemrég cseréltem el 2db újat . A kolléga menten kicserélte a peremet rajtuk . Nincs elragadtatva az eredménytől .
Válaszol
Újat? Mármint új HC 20? Hol, honnan? Big Grin

Válaszol
No ebből le lehet vonni néhány következtetést , az évjáratomra vonatkozóan . Kb 23 évig relaxáltak a pocon .
Válaszol
Mócsing Írta:No ebből le lehet vonni néhány következtetést , az évjáratomra vonatkozóan
.zold. .haha. Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Háát igen, nem csodálom a kolléga negatív tapasztalatait, ennyi idő után nem is tudom, lehet-e még légrésindukcióról beszélni. Big Grin Elképesztő gyenge lehet már a mágneskör.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég