A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egyutas dobozok
shalafi66 Írta:Háát igen, nem csodálom a kolléga negatív tapasztalatait, ennyi idő után nem is tudom, lehet-e még légrésindukcióról beszélni. Big Grin Elképesztő gyenge lehet már a mágneskör.

Egy hangszóró állóhelyben is tönkremehet? vagy csak ha nem használom?Ez mennyi idő alatt következik be?
Válaszol
A mágnes folyamatosan gyengül. Mindegy, mit csinálsz vele.
Lex
Válaszol
Lex Írta:A mágnes folyamatosan gyengül. Mindegy, mit csinálsz vele.

De azt fel lehet mágnesezni újra? vagy nem?
Nekünk van egy DC2040-es ládánk, szerintem nem gyenge, persze 16évesen nem tudhatom milyen volt Big Grin
Szerintem nem rossz...
Mindegy, a mai SAL meg ezeknél szerintem most is jobb, ez legalább leadja azt az 50-et, vagy ha kamuznak is, kevesebbet Big Grin
Válaszol
Ez így nem jó hozzáállás. Smile Sztem.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Úgy tudom a mágnes -3 dB -je 111 évnél van . Beépítve valószínü némiképp módosul .
Válaszol
Ezt a -3dB intervallumot honnan sikerült kisakkozni? .zold.

Válaszol
Ilyen időintervallumokban mérik a radioaktív sugárzás felezési idejét is... csak nem decibelben. .zold.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
.foghijas. Ez is egyfajta felezési idő Tongue Főleg ha széttörik a kerámiamágnes addigra. Big Grin

Válaszol
Ó , a fene , hiszen én is felezési időre gondoltam .
Válaszol
Elfelezési?

Válaszol
Hogy ne legyek off, egyutas projectbe kezdtem.... Majd beszámolok.

Válaszol
Lehhetetlen, a projekt asz Moccsing kiválcsága. .zold.
Válaszol
.?.
Válaszol
A "PROJECT", mint fogalom. Nem a téma.
Válaszol
Nos, kipakolom amit begyűjtöttem, de először az érdekelne, hogy a Méricskével mért dolgokat a mért cucc topikjába rakjam, vagy nyissak egy Méricske topikot? Ha utóbbi, akkor Shala, légy szíves átpakolni! Köszönöm.
Szóval mértem impedancia meneteket az egyutason.
A következő sikeredett: Kép1
Mint látható a reflex cső a mérés szerint 74 Hz-re van hangolva. Tervezve 75,3 Hz-re, tehát elég pontosan sikerült belőni. Az impedancia menet szerint:
1. púp: terv: 48,7 Hz / 12,35 Ohm, mért: 52,6 Hz / 11,15 Ohm
1-2 völgy: terv: 75 Hz / 3,73 Ohm, mért: 74 Hz / 3,69 Ohm
2. púp: terv: 131,6 Hz / 13,94 Ohm, mért: 130,67 Hz / 16,83 Ohm
Szerintem ezek elég jól illeszkednek, kivéve a 2. púp nagyságát. Ez 3 Ohmmal nagyobb a tervnél. Még nem vagyok annyira otthon az impedancia menetek elemzésében, ezért kérném a segítségeteket, hogy mondjátok el, mit olvastok ki az adatokból.
A másik doboz impedancia görbéje: Kép2
1. púp: mért: 51,88 Hz / 10,44 Ohm
1-2 völgy: mért: 73,64 Hz / 3,29 Ohm
2. púp: mért: 132,02 Hz / 14,97 Ohm

És a kettő együtt: Kép3
Elég jelentős az eltérés a két doboz között. Ez hallatszik a hangjában is. Nem egyforma a két hangszóró.
Lex
Válaszol
A második imp. csúcs valszeg azért nagyobb, mert erősebb a hsz. mágnesköre, mint amivel számoltál. Vagy kisebb a csillapítás mértéke. De inkább az első variáció a valószínű. A két hsz különbségéről ugyanezt gondolom, bár ott inkább a lengőcsévénél lesz a különbözőség oka.

Válaszol
Köszönöm a választ. Még mit olvasol ki a görbékből? A két csúcs frekvencia értéke mit ad meg?
Lex
Válaszol
Kiszedtem a két dobozból a hsz-t. és megmértem így is:
1. freeair
2. freeair
1. és 2. freeair
Mindkettőnél 98Hz az fs 88Hz helyett. .sir.
Lex
Válaszol
Azért ekkora eltérés sztem még igazán belefér. Smile Másrészt a mérési módszertől is függ valamennyire az fs, és a T-S paraméterek.

Válaszol
Neked biztos belefér ez a 11%-os eltérés. Tongue
És mi van a kétutasommal? Ott 20%-kal magasabb az fs az egyiknél. A másiknál jó, bár akkor mikor mértem, még teszteltem a Méricskét. Majd megmérem mégegyszer, csak most nem vagyok otthon.
Lex
Válaszol
Hát nem tudom... Én mindig hertzre pontosan annyit mértem eddig, mint shala a mélyközepeknél. Azok négy HA20 voltak eddig, különböző szériákból. .forog.
Még a dómoknál sem volt ekkora eltérés. Biztos, hogy a hiba nem az Ön készülékében van? Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
A kis méretű hangszóróknál sokkal nehezebb tartani a paramétereket. Egyébkéntis +-5%-ra szoktam a szórást mondani az meg nagyjából megvan. Én legfeljebb sajnálhatom a dolgot, de igazán nem tudok mit tenni. Smile

Válaszol
A +11% és a +20% nem esik bele a +-5%-ba.
Hogy az én készülékemben van-e a hiba, azt csak úgy tudom kideríteni, ha szerzek egy Shala által bemért hsz-t. HorsePowernek nem küldtél véletlenül ilyet?
Ha valóban rosszul mérne a Méricske, illetve a Spectra+hangkártya, akkor az egyutas dobozokat is rosszul mérné, pedig az hozza a papírformát. Ja és az 50Hz-es brumm is pontosan 50Hz-nél van.
Jó lenne egy referencia hsz-val összehasonlítani.
Lex
Válaszol
A +-5 az tíz tehát a 11 majdnem bennevan. Ez egyébként adott sorozaton belül vállalható. Külöböző időpontokban készült példányoknál lehet nagyobb a különbség. A hangszórót emberek gyártják, így előfordul, h. nem minden terv szerint alakul. Ha ezzel nehezen megy az együttélés, akkor sem tudok semmit tenni. De ennek kezd kevés köze lenni az egyutasokhoz.

Válaszol
Akkor egy utolsó matek óra: a 11% a normától pozitív irányban tér el, így csak a +-11%-os tűrésbe fér bele. A +-5% azt jelenti, hogy a normától +5%-os ill. -5%-os eltérést enged meg, tehát 95-105% közé eshetnek a gyártmányok. A 111%-os érték nem fér bele. De nem akarok offolni.
A lényeg: megmérem a másik HA16-ost is és ha az 45 Hz-en van, tehát 9Hz-cel eltér, akkor az 54Hz-es fs-űt visszaküldöm cserére vagy javításra, mert így nem lehet azonos dobozt készíteni, ráadásul nem ismerem a többi paraméterét, ami ugye más és nem jó dobozt terveztem hozzá.
Lex
Válaszol
.hehe. Marhajó. Már bocsánat. A hangszóró hibás? Akkor küldd vissza nyugodtan. A magasabb freknevcájú rezonancia pont nem hiba. Egyébként kicserélik neked, küldenek másikat, de nem fognak méregetni a kollégák. Javítani meg főleg nem. (Bár visszaküldeni sem ennyi idő után kellene...)
Egyébként ki mondta, h. az a középérték, ami az adatlapon szerepel. Általában válogatok és a jobban sikerült darabokat mérem le. Azt is említettem az előbb, h. a +-5% csak azonos sorozaton belül vállalható. Más időpontban készült hsznél ez több is lehet. Persze nem kötelezően. Nagyon jól felfogott érdekből próbálnak az üzemben hasonlót gyártani.

Válaszol
Na jó, de akkor hogy méretezzek dobozt, ha ekkora eltérés lehet?
Félre ne értsd, nem balhézni akarok, hanem megoldást a problémára.
Lex
Válaszol
Sztem ekkora "eltérés" nem okoz gondot azonos dobozba építéskor.

Válaszol
Ugyan már emberek... .forog. Ez itt egy baráti közösség akar lenni. És nemcsak az akusztika barátai vagyunk ugye, hanem egymásnak is. Wink
Az én véleményem az, hogy az adatlapot nem kell halálosan komolyan venni. Nem csak ennél a gyártmánynál, a drágábbaknál sem. Az egy irányadó valami. Meg kell mérni, és abból tervezni. Ezért van a méricske is.
Lex, ha nem megy a T/S mérés, küldd el az impedanciagörbe .zma file-ját, és megoldjuk.
Válaszol
Elvileg tud számolni Lex a másik topikban mintha láttam volna, igaz, h. én kicsit mást számoltam de nem kritikus az eltérés. A két hsz átvitele modellezve ilyen azonos dobozban. (Már az adatlapon közölté és a Lexnek jutott 542-é). A hatalmas különbség miatt nem látszik egyik görbe a másiktól.
http://hangszoro.net/laci/forum/lexx.gif

Válaszol
Ha jól tudom, a doboz számításhoz kell a Vas érték is, amihez külön mérni kellene egy zárt dobozban az fb-t. Ezt hogy számoltad ki? Mert én is próbáltam a Bass Box-ot megetetni, de kipirosozta az értékekek nagy részét, hogy nincs szinkronban a többivel.
És ennél a hsz-nél is jó a 49 Hz-re hangolás 20 literes dobozban?
Lex
Válaszol
Jó ötlet pl. megadni neki az mms-t, ami szinte biztos, hogy jó az adatlapon. Abból számít VAS-t. Egyébként a modell nem érzékeny a vas-ra, elég nagyságrendileg eltalálni legtöbbször. Abban is hagyatkozhatsz nyugodtan az adatlapra. Vagy: mérj zárt dobozt.
Válaszol
Az Mms-t használtam ahogy spexcel írta. Abból már számolható Vas. Hangolásnak jó a 49Hz sztem. Van egy kis különbség a várt értékhez képest, de az kibírható.
Végülis ahogy látod majd, minden paraméter egymástól függ, ha fs nő, Vas csökken jósági tényezők nőnek, ezért az érzékenység és az átvitel trendje változatlan marad szinte.

Name: 542-Lex
Type: Standard one-way driver
Company: egyéb
No. of Drivers = 1
Fs = 53,73 Hz
Qms = 2,64
Vas = 18,79 liters
Cms = 0,759 mm/N
Mms = 11,55 g
Rms = 1,477 kg/s
Sd = 132, sq.cm
Qes = 0,465
Re = 6,1 ohms
Z = 8, ohms
BL = 7,154 Tm
Pe = 55, watts
Qts = 0,395
no = 0,605 %
1-W SPL = 89,96 dB
2.83-V SPL = 91,14 dB

Válaszol
Hallooo????
nincs itt senki?

Na mindegy.
Haveromnak van egy hangdobozocskája számítógép mellé. Tudjátok olyan műanyag sz*r 4 vagy 5 centis hangszórócskával. Azt szeretném tudni, hogy kb mekkora dobozba kellene azt a valamit belerakni? És ha belerakjuk, akkor van-e rá esély, hogy egy pindurival jobban szól majd, mint most? .hehe. .ehes.
Normálison azért nem gondolkozunk, mert nincs rá keret.
Válaszol
1-2 literes zárt doboz jó lesz. Több munkát valószínűleg nem ér meg az a hangszóró.

Egyébként egy HC10-es szélessávú nem olyan drága, 2000,- Ft Smile és egészen használható kis hsz.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég