A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egyutas dobozok
Gondolom inkább utóbbi. Nincs ilyen típusú hangszóró elvileg, de tehet, hogy a kiscsapos 220mm-es mélyközépre valakinek tettek egy tölcsért.
Az meg zártba való hangszóró. szóval zárt, vagy TL.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Most szedtem le egy képet az avx-ről sztem ez hasonlít rá

de még nem tom, hogy kell ide felrakni
Válaszol
linkelni lehet máshonnan.

Válaszol
Szia !
Itt a link http://www.avx.hu/forum/index.php?showtopic=12314&st=80
valahol a lap alja felé keresd a hsz-ót .

Ez tök ugyan az ami nekem van sztem.
Válaszol
Hja, ismerem, a dobozt is, hangszórót is, tudtam h. miről van szó. Írtam is hogy milyen dobozzal működik.

De akár az is elég lett volna, ha megnézed, mi van a mágneskörre írva. Wink (Ez viszont most jutott eszembe.)

Egyébként mennyi marhaságot össze tudnak írni azon a fórumon... Big Grin

Válaszol
Szia!
Ne haragudj tudatlanságomért de én ezeket a hsz-kat mindenféle paraméter nélkül örököltem ,azért is kértem segítséget.
Válaszol
Kiscsapos HA20-al egyezik T-S paraméterileg.

És nem Te írtál butaságot, hanem pl. atc ahogy olvastam.

Válaszol
Szia !

Én is olvastam az ottani írásokat de nekem vmiért nem tünt butaságnak .
Megosztanád velem zöldfülű kezdővel,hogy szerinted miért butaság az amit ott írtak?
Válaszol
Konkrétan a mozgó dobozrészek összekötése azzal hogy nincs dobozhang. Illetve Klang méréseinek a dinamiktartománya mindig elég problémás. Így első látásra ezeket szűrtem ki. Nameg a magashangszóróválasztást.

Válaszol
Szia !
Aha .A dobozhamggal tisztában vagyok de ez a dinamika tartomány mérés . Na ez magas.
Válaszol
Mindössze annyi, hogy nem megfelelő a környezet meg az elhelyezés mérésre, és zajos a mérőrendszere. Dinamika mindig valami különbséget jelöl a csúcsérték, és a minimumszint között.

Válaszol
Szia !
Azt kérdezném még meg ,hogy mekkora zárt dobozba ajánlod ezt a hsz-ót.
A tl-t ki tudom számolni de máshoz progi kell de ezek az olcsók nem jók szinte semmire
Válaszol
Pedig én speciel úgy vagyok vele, hogy szerintem hamarabb tudnék olcsó progival meg a csekély tudásommal normális reflex vagy zárt dobozt építeni, mint egy TL-t.. Vava szerint az már boszorkányság Big Grin Meg ha visszaolvasol, nagyon sokmindentől függ, hogy fog szólni a végén az a csővezeték.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Az a helyzet, hogy TL-t számolni könnyű, addig, amíg a cső hosszáról van szó. Választunk egy hangolást egy negyedhullámú rezonanciával, egy a hangszóró T-S-ének megfelelő keresztmetszettel, és hozzáadjuk a torkolati tényezőt, így már kész is a TL valós és virtuális hossza.
Megépíteni nehéz, mert maga a cső, nem csak az alapharmonikuson rezonál, ahogy mi szeretnénk, hanem ennek egész számú többszrösösein, és ezekből az első néhányat, de főleg a páratlan számúakat minimum érdemes eltüntetni ahhoz, hogy hallgatható legyen az eredmény. Egyenes TL-nél még nem is nagy boszorkányság, csak számolni-mérni kell tudni, meg egy szétszedhető próbadoboz kell. Szűkülő, vagy BL tölcsérnek nevezett táguló változatoknál viszont nem ilyen egyszerű az élet, főleg akkor, ha még ketté, vagy többfelé is hajtjuk a csövet. Ugyanis a létező számítások egyenes csövekre vonatkoznak a megépített TL-ek többsége viszont a fordulóknál külön rezonáló részekre szakad, és emiatt pont a mélytartomány sérül.

Ezek a hangszórók 20-30 literes zárt dobozban működnek jól, nagyobb doboznál csökken a terhelhetőség, de javul az alsó határfrekvencia, kisebbnél fordítva.

Ui: viszont a belső méretek állóhullámok szempontjából nem lényegtelenek.

Válaszol
Ok
Nagyon köszönöm az infót.
Válaszol
Hello mindenki !
Lenne egy kérdésem a mély hangszórók beszerelésével kapcsolatban: mi a különbség ha a hangszórót mágnessel kifelé, nem pedig befelé szerelem ?
Aki tud kérem segítsen.
Válaszol
Méltyartományban semmi, csak nő egy kevéssel a nettó térfogat. Középen, és magasben pedig sok, és kiszámíthatatlan.

Válaszol
Köszönöm a segítséget Wink
Válaszol
Hello !
1 ládába 2db 200-mm-es hangszó jó lenne mély ládának ?
Válaszol
shalafi66 Írta:Dinamika mindig valami különbséget jelöl a csúcsérték, és a minimumszint között.

Szerintem különbség helyett megfelelőbb kifejezés az arány.
Persze ebből adódik a különbség is, az igaz.
Válaszol
Ha dB, akkor arány, ha nem, akkor még csak különbség.

Válaszol
fishme Írta:Hello !
1 ládába 2db 200-mm-es hangszó jó lenne mély ládának ?
Attól függ, milyenek azok a 20 centisek.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
shalafi66 Írta:Ha dB, akkor arány, ha nem, akkor még csak különbség.

A gyakorlatban elég elterjedt a dB használata. Legalább is ezen és az ilyen jellegű fórumokon biztos.
Válaszol
.bomba. Csak mefogalmazás kérdése.

Válaszol
Kedves mindenki!

Kicsit felkavarnám az állóvizet. Az új hangszorók közül nagyon megtetszett a 17C626A néven futó szélessávú példány, és a közeljövőben mindenképp tervezek vásárolni belőle.

Egyutas konstrukcióban gondolkodom.
Rögtön 2 próbálkozás is lesz. Az első egy zárt doboz, amely az elöző próbálkozásomból megmaradt 9 Literes zárt dobozba kerülne (az elkövetést a kétutas dobozok 74.ik oldalán találjátok), úgy tudom ennek a hsz-nak ez megfelelő lenne.
(újra) kezdésnek erre gondoltam, fel kell támasztanom még a mérő "rendszerem" is.

Nade az igazán kihívás majd a második konstrukció lesz, ugyanis megpróbálkoznék a kétkamrás b-reflex dobozzal is...

Tehát az említett 2 kamrás b-reflex dobozról szeretném megkérdezni a hozzáértőket.
Jó néhány napja keresgélek a neten, elég szegényes az információ.
Három hasznos helyet találtam információkkal, amelyek nagyjából egyeznek témájukat és az elméletet tekintve:

http://www.diysubwoofers.org/prt/dual_chamber.htm
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/3699-article-about-double-chamber-speaker-enclosure.html
http://www.claudionegro.com/projects/speaker/dcr/dcr.html

Összefoglalnám mire jutottam ezeket tanulmányozva:

A rendszer két különálló kamrából áll, amelyeket egy lyukon keresztül reflex-csővel kötünk össze. Ezenkívül mind2 kamrának van egy reflexcsöve, ami "kifelé néz". A kamrák térfogatukat tekintve általában az 1:2 arányt követik, azaz a nagyobbik kamra a kisebbik kétszerese. Általában a nagyobbik kamra tartalmazza a hsz-t. Általában mindhárom cső egyforma hosszúsággal és átmérővel rendelkezik.

A számítás módjára pedig leegyszerűsítve a következő metódust találtam:

A dobozt normál (1 kamrás) b-reflex dobozként lehet méretezni, a kívánt hangolási frekvenciával és 2 csővel. Azután a dobozt 1:2 arányban félbe kell osztani és össze kell kötni egy reflex csővel, aminek ugyanazok a méretei, mint a másik kettőnek.[/align]

Nos ez lenne az elmélet, illetve léteznek még más megoldások is természetesen. Pl a Fostex egyutas, ahol a 2 kamra nem 1:2 arányban van és csak 2 csövet használ, ráadásul a kisebbikbe kerül a driver.

http://diyaudioprojects.com/Speakers/Fostex-FE206En-Double-Bass-Reflex-Speakers/

Ez egy speciális eset, és sokak szerint nem a legjobb megoldás.

Kíváncsi lennék nektek mi a véleményetek? Bármilyen 5letet véleményt szívesen meghallgatok, illetve megosztanám veletek, hogy az említett új szélessávú hangszoróval milyen eredményekre jutottam számolgatás közben.
Válaszol
hát, ez ad még egy rezonencia pontot a rendszernek, ez csökkenti a hangszóró kilengését.
ez azért jó mert elvileg a kilengés növekedésével a torzítás is nő.
ugyanakkor, a csövek sem csak ott rezonálnak ahol szeretnéd, így több a csövek torzítása.

igazából az ötlet tök jó, meg működik is. de csillapító anyaggal kell sokat kísérletezni.
elvileg sokat segít ha a csöveket kívül bevonod valami jobbfajta csillapító anyaggal.
arra oda kell figyelni hogy a nettó térfogat stimmeljen, a csövek miatt ez olykor nehézkes lehet, főleg ha kicsi dobozokról beszélünk. Hangolást ellenőrizni is elég maceráns, nehéz a két kamrát összekötő cső hosszán változtatni összeszerelt állapotban. nem beszélve arról hogy nehéz helyet találni ennyi csőnek.

ha jól sikerül akkor egy jobb terhelhetőségű és kisebb torzítású hangfalat kapsz.
Válaszol
Volt egy ilyen TL-es ötlet is: http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?p=20160#p20160

A kétkamrás reflexhez általában 16+8 literes dobozt szoktam használni. A hangolás nem volt kifejezetten nehéz. Smile

Válaszol
Köszönöm mindkettőtök válaszát, építő jellegű.
DMG, igen, elvileg ez a DCR (double bass reflex) doboz hatása, a második referencia pont, ami az impedancia menetben is jelentkezik, kíváncsian várom majd mit hoz a valóság. Hát a csillapító anyagos bűvészkedésnek még utánna kell járnom, nem tudom hogyan lehet szépen átvitelt simítani a csillapító anyag növelésével-csökkentésével, tologatásával, de igyekszem minden információt begyűjteni..tan. Egyelőre annyit tudok, hogy a hsz mögött fel szokás tölteni (pl vattával), és a hátsó oldalfalra mindenképp érdemes tenni. De gondolom itt inkább az empírikus kísérletezgetés adja meg a választ...

Shalafi, igen, nekem is az általad említett 16/8 literes konfig jött ki, (ennek örülök, mert legalább tudom hogy jó úton haladok Smile ). Én a JBL programot használtam (számomra ez a legegyszerűbb). Azért ideírom hogy mire jutottam vele az említett hsz paramétereit betáplálva:

Közepes csillapítás mellett, 2 csővel hangolva, a következő térfogatok jöttek ki az adott F3 pontra hangolva:

22 literes doboz, F3=49,9Hz, csövek 45mm/194mm
24 literes doboz, F3=47,5Hz, csövek 45mm/174mm
26 literes doboz, F3=45,5Hz, csövek 45mm/156mm

Ebből a legjobb kompromisszummal én is a 24 literest választottam.

Az 1:2-es elosztás után én az 1:1,2599:1,587 arányokkal terveztem meg a kamrákat, amelyek így kb 20*25,2*31,7cm oldalfallal jön ki (ez a nagyobbik kamra, a hosszabbik oldalt elfelezve kijön a kisebbik mérete is).

Sok próbálgatás után végül 2 fajta elrendezésnél maradtam:

[Kép: dxr8.png]

A jobb oldali a "klasszikus" elrendezést követi, csak esetemben a csövek igen közel kerülnek egymáshoz, szerintem nem a legjobb 5let.
A bal oldali elrendezés egy kicsit formabontó (D'Apollito jellegű), nekem ez jobban tetszik, a csövek is távolabb vannak egymástól, jobb a kihasználtság. Kíváncsi lennék nektek mi a véleményetek erről.
A képen annyi módosítás van, hogy nem 45mm/174mm -es csöveket csináltam, hanem számítottam a progival egy másikat ami 39mm/124mm -re jön ki. Ez kicsit barátibb, pechemre a kapható szubcsövek általában 29 vagy 45 belső átmérővel rendelkeznek... A 45-össel viszont nagyon hosszú csövek jönnek ki, amiket egy ekkora dobozban nem könnyű jól elhelyezni.

Szóval egyelőre itt tartok tervezgetés ügyileg.

Egyébként nagyon érdekes az a TL projekt is a másik fórumon, igazán tetszetős formája, paraméterei vannak, és egyszerűbbnek is tűnik. CSAK a TL számomra egy elég misztikus, ingoványos ösvénynek tűnik, ami inkább hit mint tudomány... Pl nem tudom hogy az ott számolt doboz hogyan jött ki, mert ha a rezonancia frekvencia negyed hullámhosszával számolom a hosszát, akkor több mint 2 méter magasnak kéne lennie... Szóval ezért inkább meghagyom a TL-t a nálam okosabb, hozzáértőbb hívőknek egyelőre...ooo.
Válaszol
hát tudod lehet a TL fél vagy negyed hullámhossz is.
de egyébként aláírom én is, a TL olyan hogy számolni akár fejben is, kivittelezni meg csak próbadobozokkal lehet nekifutni.

A balos megoldásnak amúgy vannak előnyei a jobboshoz képpest, ezt jól látod.
hmmm hát, az a helyzet hogy "nagy" dobozokat könnyebb megcsinálni többkamrás BR nek.
Válaszol
Akkor félhullámú, ha mindkét vége nyitott, vagy mindkettő zárt.

Én annakidején ezt a dobozt készítettem el:
[attachment=292]
Amit azóta biztosan másképp csinálnék, emelnék a magasságon, és csökkenteném a belső párhuzamos felületek számát, akkor is, ha kicsit megdrágítja a dobozolást.

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Köszönöm a doboz tervet. Igen, tetszős nekem is tetszenek az álló dobozok, csak ahogy nézem ez 80cm magas és 67 centi magasságban van a hsz. Ha ezt egyszerűen a padlóra teszem, akkor alacsonyan lesz, ha állványra akkor meg lehetne akár polc-doboz is, ezért választottam én azt az elrendezést. Így egy állványra helyezve fülmagasságba kerül a hsz ami főleg 1 utasnál szerintem mindeképp jó dolog. Nagyon cseles egyébként, 1ik cső előre, másik hátra néz, jó 5let, lehet megpróbálkozom vele (ha nem jogvédett .aha.). Viszont kíváncsi lennék ezekkel az átmérőkkel milyen csőhosszok jöttek ki? Mert nekem pl 69mm átmérőnél 198mm hosszat ad a progi. Gyanús hogy valamit rosszul számolok....sokk.
Válaszol
A 38 és 52 sorszámú reflexcsővel szereltem, attól függően, hogy milyen helyiségbe került.
http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=10601&start=12

http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=10601&start=3

Ezzel lehetett változtatni a hangoláson viszonylag könnyen, 45-től 50-55Hz-ig.
Belül a 63mm-es szürke PVC cső van.

Válaszol
Köszönöm Shalafi a segítséget.
Modellezgettem most az Uniboxal és itt a 45mm-es csövekkel már emberibb értékek jönnek ki, szóval valószínűleg nálam is az 52-es sorszámú csövek lesznek. Adott átmérővel, 2 csővel számolva a levegő sebességére a következő szimuláció jött ki:

[Kép: foi.gif]

Még a kritikus határon belül marad.
És egy számított impedancia-menet.

[Kép: fpzp.gif]

Gondolom a cső megfelelő hangolását az impedancia-menet mérésével tudom ellenőrizni, mivel az 50Hz körüli hangokat mikrofonnal ill. egyéb eszközzel, otthoni körülmények között nem lehet kimérni.
Válaszol
jaja. impedancia vagy tányér kilengés.
bár szerintem 1-2 hz ide vagy oda sokat nem számít összességében.
én spec kétutast építek nagyerőkkel, csak a szimulációra hagyatkoztam.
egyik fele kész, hangjával nincsen baj. hogy mennyit mehetett el a hangolás a tervezetthez képest gőzöm sincsen. de igazából nem az számít, hanem hogy a hallgatás helyén olyan hangot ad ami teljesen megfelel. nem kizárt hogy a szoba akkusztika miatt nem javulna ha pontosítanám a hangolást. lehet mindent modellezni és aszerint halál pontosan gyártani csakhát túlsok a változó, nagyon valószínű hogy beleőrülnél mire a végére érnél úgy.
ha betartod hogy a csövek mindentől (doboz fal, hangszóró, másik cső, stb..) minimum 1 átmérőre vannak, és egyenes csövet használsz akkor biztosan egész közel lesz a hangolás a várthoz.
Válaszol
Igen, a valóság kicsit mindíg más, ezért kell mérni... Smile Köszönöm a tanácsokat.
Shalafi, ha jól sejtem te már építettél dobozt ezekkel az új szélessávúakkal, mi a tapasztalat? Igazából minél többet olvasok az egyutas rendszerekről, egyre inkább az az érzésem, hogy zsákutca Smile Pl a fent szimulált dobozzal, ha tényleg sikerül 50Hz alá menni, az már mélyben elég jó, de viszont félek, hogy nem lesz teteje a rendszernek, 18k után gyakorlatilag megszűnik az átvitel, persze kérdéses, hogy ebből mit hallani meg... Szóval most ott vagyok, hogy nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen lenne a doboz, viszont az árából kijönne pl két mélyközép is (17R626A), és akkor inkább spórolok hozzá kicsit, és építenék kétutast...
Egyutasnál a mechanikai "váltás" okozta átviteli és impedancia problémákat emlegetik, illetve, hogy sokszor ugyanúgy kell nekik valamilyen szűrés (ha más nem, egy Baffle-korrekció).
Szóval nemtudom... .nn.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég