A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (épített) (nem szub)
Neeem.....Az egy kicsit eltúztott kijelentésem volt.....

De am a Pa-n elgondolkodtam h egy 40-50-es hsz.-rós hangfalat kéne építeni....
Válaszol
Látom fijam, te is olyan álmodozós-tervezgetős-elképzelős vagy mint én Big Grin
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Leehetségess...... Big Grin Big Grin

Amúgy csinálnék én valami brutálisat is,csak az elég sok pénzbe fájna :?
Válaszol
Eléggé. Én is elég sokat tervezgetek, de nem szoktam minden gondolatomat leírni ide. Felesleges, mert én sem fogom megvalósítani minden elképzelésemet. Nekem egy 6x100-as erősítőm van és nem használom ki soha, de az biztos, hogy tartalék van benne.
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
Én meg elég közléskényszeres vagyok, szóval le szoktam irni ezeket.. néha Big Grin
Válaszol
Ha már a wattokról van szó, meg az épített erősítős topikban vagyunk.. Pár éve felkeresett egyik ismerősöm, hogy jó lenne valami erősítőt eszkábálni, mert van két db, kb. 20W-os hangfala, és addig egy kis, szétberhelt számgéphangfallal hajtotta őket. De nincs rá túl sok pénze. Bedobozoláshoz hozott nekem egy tönkrement magnódecket, de volt benne egy ép, 14V-os, kb. 20VA-es trafó. Na mondom ha olcsóság kell.. 2xTBA810AS Smile Megcsináltam szépen neki a nyákot, hűtőborda ahogy kell, preciz vezetékezés, satöbbi.. a trafót egyenirányítva kaptam kb. 18V-ot, aminek segítségével már elég jol ki lehetett hajtani a végfokot. Felhívtam, na mondom gyere érte.. kérdezte, végül hány W lett? Mondom neki: 2x7.. Big Grin Erre kétségbe esett: "csaaaak?.." mondom nyugi.. Eljött hozzám, rákötöttem a két akkori hangfalamra, és megtekertem kicsit (persze úgy álítottam be a hangerőszabályzást, hogy maxon se legyen hallhatóan torz..) Közben végig vigyorgott.. "úúú.. ez fasza.." Mondom: mondtam én, h nem kell aggódni Tongue Szobába ideális kis erősítő lett, elég hangos volt.
Válaszol
Tényleg am ha azvan írva végfokhoz hogy 12-45v tápfesz akkor most mennyi is kell neki? .sokk.
Válaszol
Ha az a kötőjel azt jelenti, hogy 12 től 45 ig, akkor ebben a feszültségtartományban működik az erősítő, csak 12V-on lényegesen kisebb teljesítményen fog elkezdeni torzítani, mint 45V-on. De lennie kell egy diagrammnak, ami ábrázolja a max. kimenő teljesítményt a tápfesz függvényében, adott impedanciákon.
Válaszol
katt

Én ezt a végfokot gondoltam....
Válaszol
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/25102/STMICROELECTRONICS/TDA7293.html

Te meg ide katt Tongue Bővebb adatlap a TDA7293-tól, ugyanis az van benne.. szinte tökugyanaz, mint az enyém a 7294 Smile De viszont a kit el van írva: az a 0,005% torzítás az 5W-ra van megadva, 50W-on az adatlap 0,1%-ot ír 20Hz..15000Hz tartományban. Érdekességképpen a TDA7294-re is ugyanezeket az adatokat írja Tongue Ha van hozzá elég erős trafód, akkor azért fog ütni erőset Smile Nekem 2x28V-os 250VA-es van, és ez a 2x28V egyenirányítva meg pufferelve 2x40,5V kb.
Válaszol
http://www.d-audio.hu/pub/amp05_povs.jpg

És íme a kimeneti teljesítmény a tápfesz függvényében, kétféle torzítás mellett.
Válaszol
Akkor trafót kell még szereznem valahonnan.... Big Grin

Amúgy ha már említetted mi is az h pufferelve?
Én csak egyenirányítót tudok csinálni :?
Válaszol
a 7293 nagyobb csúcsáramot visel el, és lehet párhuzamosan kapcsolni.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A trafó ugye váltakozó szinuszos feszültséget szolgáltat. A Graetz-kapcsolású egyenirányító híd ebből lüktető egyenfeszültséget csinál. Mintha a szinuszkörbe vízszintes tengely alatti részét felfelé hajtanád. A puffer kondenzátor az egyenirányító után van, és az a felada, hogy amíg magasan van a "feljajtogatott" szinuszfeszültség értéke, addig töltődik, és amikor a fesz szinuszos természetének megfelelően esik, vagy 0 lesz, addig a kondi táplálja a kapcsoláat. Egyszóval kisimítja az egyenirányító hullámos feszültségét. A kondi értéke a táplált áramkör teljesítményétöl függ. Nekem tápoldalanként (+ és - oldal) 10000 mikró van.. ami szobahangerőre elég sima feszt ad, de ha megtekerem, már kb. 5-6% a hullámossága. Ajánlott min. 2x22000 mikró, vagy 2x47000, ha azt akarod, hogy nagy kivezérlésen se legyen brummos. Csak én meg még nem vettem azóta kondikat.. a 10000resek darabja kb. 950Ft volt. Gondolom a kettős tápfesszel tisztában vagy Wink
Amit leirtam, eléggé le van egyszerűsítve.. készül most a HE-n tápegységes cikkem, esetleg elküldhetem azt, ami eddig kész van belőle. A stabilizálatlan tápok alapjait meg lehet belőle érteni, szemléletes és érthető próbáltam lenni Smile
Válaszol
shalafi66 Írta:a 7293 nagyobb csúcsáramot visel el, és lehet párhuzamosan kapcsolni.

Úgy tudom, a 7294-et is lehet párhuzamosítani is. Az is DMOS. Legalábbis az adatlapján láttam híd- és párhuzamos kapcsolást. Egy ipse meg összekombinálta a kettőt: kettő-kettő párhuzamosan, majd ezek hídba, és ez volt egy oldal.
Válaszol
Igazad van.. a 7294-et csak hidalni lehet. Bocsi.. most néztem csak jobban meg az adatlapot. Vagyis a speckós kapcsolásaival nem nagyon foglalkoztam.
Válaszol
Ja, és Flat: elfelejtettem: a pufferkondinak köszönhetően a kimenő egyenfeszültség a szinuszos feszültség csúcsértékével fog megegyezni. Tehát ha neked 40V kell, akkor ezt a 40V-ot el kell osztani gyök 2-vel, így megkapod, mekkorának kell lennie a trafó effektív kimeneti feszültségének. És mivel kettős (szimmetrikus) tápfesz kell ennek a kütyünek, mindenképpen 2 db azonos feszültégű szekunder tekercsel kell rendelkezzen a trafó. Van egy egyszerű 2 diódás kapcsolás, amivel meg lehet oldani egy szekunderrel is a kettős tápot, viszont azt mondta rá az elektrotanárom, hogy ezt a megoldást megvalósítani az analóg elektronikában, különösen erősítő fokozatoknál üldözendő bűn, ugyanis ez oldalanként egydiódás egyenirányítóként viselkedik, és elég hullámos kimeneti feszt eredményez. Én anno az ICL7107 panelműszer-IC-hez csináltam ezt meg, annak jó volt Tongue
Válaszol
Nah azért nemszertem én ennyire az ilyen dolgokat... :?
Igaz műszerésznek tanulok de még nagyon az elején vagyok,és mikor bejönnek az ilyen dologok..... :? Amúgy mennyi lenne ehez egy trafó ami bírná is ha megvan küldve a cucc?Amúgy a vidi erőlködő trafója hány voltot adhat le?Azt esetleg nemlehetne felhasználni?Mert abból van 1 felesleges...
Válaszol
2x100W-ra is ki lehet ezeket hajtani, kicsit már nagyobb torzítással. Én 250VA-es toroid trafót tettem bele ahogy már említettem, 2x28V-osat. Egy nyíregyházi cég tekerte (H&M Trafó), postával együtt 15000ből jött ki. Egyszer kipróbáltam huzamosabban meghajtva, elég jól bírta a trafó. Egyébként ezeket valamilyen szinten túl is lehet terhelni, de inkább jobb kicsit rá méretezni. De saját hibámból okulva mondom: ha rendelsz vagy tekercseltetsz, érdemes rá csináltatni mindenképpen pluszba egy 12V-os, kb. 0,5..1A-es tekercset, vagy 2x12..15V-osat, arra az esetre, ha előerősítőt meg egyéb cuccokat szeretnél hozzá a későbbiekben. De megteszi a 2x12V is, és akkor mindegy, hogy IC-s előfokot (pl. LM1036) teszel bele, aminek asszimetrikus táp kell, vagy műveleti erősítőset, aminek meg szimmetrikus. Nem sokkal kerül szerintem tőle többe a trafó. Valamint azt is érdemes megmondani a tekercselő emberkének, hogy a két 28V-os tekercsen készítsen leágazást 20V-ra, ugyanis 4 Ohmos terhelésen, valamint hídba kötve max. +/-28..30V kell csak az IC-nek a megfelelő teljesítményhez. Én mindezt elfelejtettem, mikor csináltattam a trafómat, azért mondtam ezeket, hogy ne ess te is ebbe a hibába.
Válaszol
Aham....értem...

Nekem előerősítőhöz nemkéne plusz leágazás mert a vidi előerősítőjét akarnám majd használni Smile Esetleg a 12v arra lenne jó ha nagyon melegedne akkor lehetne bele tenni egy ventit Smile

Am az a 15.000ft azért nem olcsó. :? :?

Megkéne néznem h a vidi tarfója valyon mennyit adhat le....
Am nekem 8ohm-on lenne használva,akkor ugyse lenne annyira kihúzva legalább a végfok se....
Válaszol
Kiegészítés az előzőhöz: a VA-t te most vedd úgy, hogy egyenlő a Watt-tal, de amugy ez nem igaz: a VA látszólagos teljesítményt jelent, a W pedig hatásost. Ha a terhelés tisztán ohmos, akkor a kettő egyenlő. Viszont ha már némi induktivitás vagy kapacitás is van a terhelésben (a hangszórónak van némi induktivitása), az már meddő teljesítményt is eszik. Ekkor: látszólagos=gyök(hatásos^2+meddő^2). Trafónál azért adnak meg hatásos teljesítményt, mert azt, hogy mennyi lesz ebből a hatásos és a meddő, a fogyasztó dönti el. Gondolom még nem igazán foglalkoztatok ezzel, de gondoltam "beoltalak", hogy kérdezgesd kicsit a tanár urat Tongue Anno én is sokmindent úgy tanultam meg, hogy utána kérdeztem/olvastam. Mondjuk az egyetemen a tápegységek és a trafók tananyagszinten mentek, elég komolyan számonkérve. De ez nem azt jelenti, h néha nem hagyok ki valamit Tongue
Másodszor: ha majdan úgy alakul, hogy esetleg 4 ohmos hangszóróval vagy hídban is fogod használni a cuccot, és készíttetsz 20V-os leágazásokat, érdemes úgy kiszámolni a tekercsek áramát, hogy 20V-os kivezetésen is le tudja adni a trafó a 250W-ot. Ez tekercsenként 6,25A-es áram. Értelemszerűen ekkor a 28V-os kivezetéseken nagyobb teljesítményt lehet levenni, számszerint összesen 350W-ot. Ezt kell megadni a tekercselő bácsinak.
Válaszol
Na.. kicsit sokára irtam meg az előbbi komentet.. akkor ez nem lényeges. Igen, nem olcsó trafót tekercseltetni, az tény. Valami jelzésnek csak kéne lenni a vidi trafón is. A feszültségét mérd ki. De ahhoz, hogy tényleg hajtani tudd, kell neki a több mint 100W-os trafó.. legalább egy 150-es. Kisebb hangerőn (20-25-30W-ig /80-100W-ra tippelem a vidi trafóját/) nem fog gondot okozni. De ha jobban kivezérled, nő az áram, csökken a trafó feszültsége, ezzel együtt a végfok tápfeszültsége, és torzítani fog.
Válaszol
De azért mondtam ezeket a leágaztatásokat, mert sejtem, hogy te is fejlesztgetős és kísérletezgetős emberke vagy, mint én, de ugyanolyan kapkodós is: mindent meg akarsz minél gyorsabban csinálni, nem szeretsz gyüjtögetni és türelmesen várni Tongue Ne ess bele az én hibámba: egy jó trafóra egyszer kell pénzt kiadni, de az a trafó akkor olyan legyen, hogy utána jópár évig jó legyen azokhoz a cuccokhoz, amiket csinálgatsz. Most még nem akarsz kísérletezgetni gondolom, csak legyen cucc ami szól. De ha egyszer megcsap téged is az ónfüst, akkor mindig azon fogod törni az agyad: hogyan is volt az a híd, mi is kell még hozzá? És akkor jól jön, ha nem kell megint trafót cserélni Wink
Válaszol
Hát majd eljön az az idő is amikor majd kísérletezgetni fogok,de most csak akarok összerakni egy olyan cuccot ami jól is szól és ha kell tud jó hangos is lenni....

Am a vidi hátlapjára azvan írva h elvileg a trafó 160w.....nemtudom ebből mi igaz de gondolom akkor annyi....

Majd holnap megkeresem és méregetek kicsit mert van rajta jópár leágazás....Meg valami egyenirányítót is össze kell dobnom h rendesen le tudjam mérni.....Asszem van még itthon ilyen nemtudom a nevét ahol a 4db dióda egybevan építve....arra rakok egy kondit és azzal már sztem rendesen le tudom mérni..
Válaszol
Nem kell egyenirányító egyelőre. Ami most nekünk kell, az, hogy mekkora váltakozó feszt ad le. AC üzemmódba a multiméter, 200V-os állás, és lehet is mérni. Az meg inkább szerintem sok kivezetés, és nem leágazás. Szerintem külön tekercsek vannak benne. Anno egy döglött marantz erősítő trafóját méricskéltem: annál külön volt 2x28V a végfoknak, meg 2x15 az előerősítőnek. A két tekercs ez esetben a vezetékvastagságban és a teljesítményében különbözik. Az előfoknak nem kell sok kraft. Keress az erősítő panelján két jó nagy elkót, és elvileg ahol az egyiknek a plusz és a másiknak a minusz kivezetése találkozik, ott van a végfok tekercsének közös szála. Gondolom szimmetrikus tápfesze van a vidi végfokának. Azért csak gondolom, mert az én '75-ös Universum Senator VT2355-öm végfokai egytáposak.
Válaszol
.zzz.

Válaszol
Holnap majd lefényképezem megmutatni a trafót mert ezen van valami kis nyákalp is amin vannak a biztik meg pár db kondi ami fogalmam nincs h mire jó..

Előbb leszdtem az erőlködőm tetejét és a nyáklapra ahova az trafórol mennek a vezetékek 3,1v váltóáram van írva.... .sokk. :o
Válaszol
Meg gondolom akkor graetz egyenirányító is van rajta. Gondolom amolyan nagyobbacska kondenzátorokat látsz. Na azok a különböző tápfeszek pufferelkói. Jobb esetekben szoktak még 100nF-os kondikat is tenni párhuzamosan a graetz diódáival.
Válaszol
Most néztem utána: a videoton erősítőd elvileg 2x50W. Lakótársamnak van egy, szintén 2x50-es, kb. 20-25 éves Toshiba erősítője, és az bizony lakóházban elág nagyot szól Smile Meghajtottunk mindkettővel egyszer egy nagy hangfalat (az övével meg az enyémmel is), és akkora nagy különbség max hangvan nem hallatszott a kettő között.. Ez ugye azért van, mert ha 2x annyi teljesítményt pumpálsz egy hangszóróba, nem fogod sajna 2x hangosabbnak hallani. 3dB hangnyomásnövekedés lesz csak. És azt a fül csak egy kicsit halja hangosabnak ("3dB hangnyomásnövekedést a fül éppen észrevesz".. asszem Klinger könyvböl). Persze az sem mindegy, hogy mekkora torzításon van az az 50W. Lehet hogy a vidinek már 50W-on 5-10% a torzítása, amit építessz, annak meg csak 0,1. Azzal a 160W-os trafóval tuti nem fogod tudni szépen kihajtani 90W-ra mintkét csatornát (ha mégis megpróbálod addig kivezérelni, esni fog a trafó feszültsége, és nőni fog a torzítás). Viszont 50-55W-ig elég dinamikus, és kis torzítású erősítőd lesz. És ha van mellé mondjuk egy jól méretezett hangfalad HA-31-gyel, azért 50W-ról az már elég nagyot szólhat Smile
Válaszol
Ha kell trafót is vennem hozzá akkor már neméri meg megcsinálni az egészet....

Annyi pénzért kapot egy 2x100w-os s*ny-t is simán......
Válaszol
Azért hangban van külömbség....
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
vava Írta:Azért hangban van külömbség....

http://www.nxp.com/acrobat_download/usermanuals/UM10155_1.pdf

UM10155
Discrete Class D High Power Audio Amplifier
Rev. 01 — 1 August 2006
This user manual describes the operating instructions and the most
important background information of the Philips Semiconductor Discrete
Class D High Power Audio Amplifier Demonstrator Board. With proper
heatsinking of the Power MOSFETs and a well dimensioned power supply,
the PWM amplifier is capable of supplying 200 W of high quality audio
power into a 4 W loudspeaker.

Printed-circuit board layout

minden 1 hejen...
pia nyer
Válaszol
vava Írta:Azért hangban van külömbség....
Ha valami hang is kell, meg működőképesség együtt, akkor a SPafi-féle végfok kapcs, ami a terminálon jó ideig közkézen forogott. Hacsak nincs azóta jobb ötlete...

Válaszol
Na Flat? Hogy döntöttél? Építessz? Biztosan költséghatékonyabb venni egy gyári erősítőt, viszont ha tényleg villamos pályára készülsz, jót tesz a tapasztalatnak egy kis építgetés. Ráadásul büszkén mondhatod majd el a többieknek majd, hogy ezt a végfokot te csináltad Smile Az az igazi, ha a NYÁK-ot is te csinálod hozzá Wink Az sem nagy ördöngősség egyébként
(Pont én mondom, aki a hétvégén 3 fényérzékeny panelt csesztem el.. és a negyedik sikerült.. pedig máskor elsőre Tongue na.. mindenkinek vannak rossz napjai.)
Válaszol
Ha nekem ennyiből állna egy rossz nap......
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég