A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (épített) (nem szub)
Állt már több rosszbol isBig Grin Pár hete du ujdonsült bnőm bejelentette, hogy mégse gondolta ugy az előző estét.. és hagyjuk abba.. hazamentem.. mondom elvonom a figyelmem erősítőméréssel.. 5 perc múlva már halott is volt a hangkártyám Big Grin Ráadásul laptopBig Grin /ez csak érdekesség, OFF Tongue/
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
ALuggymán. aszontad fáratt vagy. .zzz.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Segített a kókuszkocka Big Grin
Válaszol
Nah még nemtudom mi hogy lesz mert most annyira sz@r lett minden h nemtudom mikor lesz pénzem a hangcuccot fejleszteni Sad Sad
Válaszol
Sziasztok, épített már valaki STK-496-090C –vel végfokot ?
Van egy Technics SU-V4X –em és abba SVI-2004c volt ,
sajna nem kaptam sehol és ezt próbálom beleépíteni helyette.
Azon kívül hogy 100w –os és kapcs rajz + panlel megvan semitt
nem tudok az ic-röl.Ha valaki esetleg találkozott vele vagy használta
irjon rola.Elöre is köszi ,ma megpróbálom beépíteni kíváncsi vagyok rá milyen.
Válaszol
Hy!
Ha ki akarom szedni az erősítőböl a végfokot és csak az előfokot használni egy másik külső végfokkal akkor elég csak 1-1 rca a két végfoknak külön nem?És ha kiszedem az erőlködőböl a végfokot akkor a kivezérlésjelző még működni fog?
Válaszol
Szia ,nagyvonalakba kb anyi ahogy leírtad ,elöfok vagyis a hangszin után leszededd a jelet és kivezeted a végfokhoz . Kijelzöl is álltalába az elöfokrol kapja a jellett , de volt ojan erősitöm ami a végfokrol kapta visza a jelet . Amugy az elözökbe leirt mütéttem sikerül .Érezhetöne nagyobatt szol ez az ic amitt beraktam helyette ,mondjuk jobban is melegszik ezért kapott egy plusz ventitt . Tápja is simán elbirja ,mert enyhén tulméretezett volt Smile minden védelem stb ugyanugy müködik .
Ui : sokk sikert a probához ,remélem neked is összejön .
Válaszol
Amd Man Írta:Sziasztok, épített már valaki STK-496-090C –vel végfokot ?
milyen.

Szia!

Nekem volt ilyen, de szokasom szerint elajandekoztam.
Nem rossz, de max 2x30V tapfesszel ajanlom hasznalni.
Hihetetlen hamar elmelegszik. Hutobordaval se sporolj!
A hobbielektronikas kapcsolas egesz turheto hangot produkal, anno ezt hasznaltam az alberletemben Angyalfoldon Smile De reg vot! Smile)))
Van is meg par ilyen IC-m valahol.

En egy SU-V1x-et probaltam egy netes leiras alapjan feltamasztani STK2035-el, de kevesbe sikerult Smile Arra jutottam, hogy a tapot elofokt felhasznalva epitek bele valami mast. A vedelem keveri ott a lapokat nagyon, es nem volt energiam tobbet foglalkozni vele.
4X-hez is van kapcsrajzom, ha a gugli nem talalna meg Neked Wink
Az biztos hogy a 496-090 nem joö bele, egesz mas meg a tokozas es a labak szama sem stimmel.

Irj privit, ha valamiben tudok segiteni!

BA
A macska egy hülye madár, csak akkor repül, ha belerúgok...
Válaszol
Szia ,megépitettem és elég joll bevált eddig Smile Hütés az tényleg kell rá ,föleg ha rendesen kivan hajtva .Amugy nekem nem a hobby elektros van meg hanem az eredeti felextronics -os mivel ökk kivitelezik . Amugy a 496-090 és 496-090c közt nemsok külömbség van az egyikk 70W +/- 40v-rol VG=30dB a másik 100W +/- 50v VG=40dB ,egy kondi és egy ellenálás még cserélendö amugy 3h tekercs kell mindegyikbe nem 2. Amugy nekemse paszolt mert més tokozás volt tehátt a komplett allap panelt megépitettem és kiváltotam vele az eredeti végfok ic-t ,ügyes visszacsatolás stb és müködik minden ugyanugy mint eddig ,csak nagyobb a teljesitmény .390w-os tápp vann benne 2x 10k kondival szerintem ezis elégg böven .Nagyvonalakba jobb lett mint volt max az ic nem ojan minöségi mint az eredeti BCI -powermodul és jobban melegszik .Hütés persze egy kiss ventivel rögtön fokozhato ,minöségét meg max bakeliten veném észre .De sajna mamár 90%-a ismerösöm ezt a süket mp3-at gyüjti Smile
Válaszol
Sziasztok ,még anyi ,ehez véletlen nincs hidalt panel vagy rajzod ? Kiprobálnám ugy mijen Smile
Válaszol
Szia!

Sajna nincs.
A Te általad megépített kapcsolás viszont érdekelne.
Priviben cseréljünk mélcímet Wink

BA
Válaszol
Ért valaki az elektromágneses zavarvédelemhez? Konkrétabban van egy 130khz üzemelő pwm kapcsolóüzemű tápom, amivel hajtani fogom a 310khz-en üzemelő pwm végfokomat, és a legjobb hogy ezek közel lesznek egymáshoz. Jelenleg gőzöm sincs mik lesznek a hatások és érdekelne, hogy van-e itt olyan aki ért az emc-hez?
Válaszol
Hello!

Kicsit leállt a téma de reménykedem benne, hogy valaki tud segíteni. Hangfalakat szeretnék építeni melyekhez a következő erősítőt szemeltem ki:

http://www.d-audio.hu/category_53/product_116/product_info.html

A hangfalakat egy - egy erősítő hajtaná. A 10 - 15 watt kb. elég lesz hozzájuk. Az a kérdésem, hogy az erősítő 200 mV maximum bemeneti érzékenysége a gyakorlatban mit jelent?
Elbírná egy rendes asztali cd lejátszó vagy egy dvd jelét, vagy csak fülhallgató kimenetről lehetne jelet adni neki?
Válaszol
Üdv!
Első projekt lesz?
Kezdésnek ok,de majd rá fogsz jönni,hogy ez nem erősítő Smile
A 200mV az a max. feszej amit torzítás nélkül képes erősíteni.
Teszel elé pl 50K-s lin. potit amivel tudod szabályozni a bemenő jelet.
Így nyugodtan rákötheted bármilyen hangforrásra.

Ü:Fész
Biztos vagyok benne,h. a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni.
Válaszol
Köszönöm a választ! Igen első projekt. Egy Videoton autós boxból kiszerelt hangszórókkal tervezek hangfalat építeni. Arra azt hiszem elég lesz ez az "erősítő" is Smile
Válaszol
VF3 sokkal jobb ilyen pici teljesítményre, mint ez az STK...

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2177.html?pcount=15&pg=0
Válaszol
Hello, kis segitséget kérnék, vettem egy végfokot, agota ds 600 as dobozba épitet 2-db urbán féle Quad végfok, álitólag 200 wattos, nem tudom hogy most 4 ohmba vagy 8 ohmba.. 8 ohmos hangfalakat kötötttem rá, hát szerintem nincs 200 watt, ugy keveslem, eddigi erősitőm 100 wattos volt. vagy nem veszem észre a külömbséget ? mert állitólag 3db + a külömbség 100-200 as közt, vagy lehet hogy 4 ohmos az erpősitő és a 8 ohmos hangfalakat nem hajtja meg úgy? honnan lehet rájönni hogy msot 4 vagy 8 ohmos a végfok? ha 4 ohmos 8 ohmos hangfalakon jobban melegszik? jah és 1200 wattos trafó van benne, két hatalmas kondenzátor melelte mint a tenyrem olyan hosszú és vastag, azért igy mondom mert ráirva semmi nincs:S Kérem segítségerteket. kösszönöm szépen! Hello
Válaszol
Hi,

A tapon vegzett gyors meressel meg lehet allapitani konnyen, hogy 4 vagy 8Ohmos-e.
Ha jol van beallitva a vegfok akkor 4Ohmos beallitasban a modul tapfold es + csatlakozasa kozott 50-55V-ot kell merni. Ha 8Ohm-ra van beallitva akkor 60-63V-ot.
Ezen kivul probalkozassal is megallapithato. Ha 4Ohm-ba terheled es abnormalisan nagyot disszipal akkor 8Ohm-os.

Udv
Válaszol
[Kép: vegfok_35W_megepitve_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

[Kép: vegfok_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

[Kép: vegfok2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

Negyedik, és eddig legjobban sikerült saját alkotás.. alapja egy középiskolai gyakorlati könyvben található végfokozat.. kicsit átdolgozva általam.. kiegészítve egy áramgenerátorral, fejtetőre állítva a meghajtás, masszív DC visszacsatolás, viszonylag nagy nyílt hurkú erősítés, kompozit darlingtonok, egybedolgozott DC/AC visszacsatolás (amit anno a beag is így csinált). Nem egy nagy szám, csak szárnypróbálgatás. Mindenesetre szimulált paraméterei (THD, FFT-kép, teljesítmény-sávszél) messze a legjobbak az eddigi kapcsolásaim közül. 3300uF LOW ESR elkó a kicsatolókondi, lehet egyesek keveslik, de nagy hangerőn is roppant stabil és dinamikus mélyben. Jelenleg a BEAG kis toroidjáról megy, DC 58V-ot kap (60,5 üresen), számításaim szerint 8 ohmon 35-38W-ig vezérelhető ki gyk. torzításmentesen.. és hallgatva is erősebb, mint a Videotonom. Magasban pontos, de nem érces, reszelős, hanem kellemes. Az összkép meg nagy, kitárulkozó.. úgyszólván több élet van benne, mint pl. a Videotonomban.. vagy abban a Grundig FineArts erősítőben, ami nálam volt javításon. És ezt már úgy mondom, hogy a nagy, ún. rendes hangfalaimon hallgattam. Kezdőknek szerintem ajánlott lenne egy ilyen kis 35W-os micsoda megépítése építési tapasztalatokat szerezni.. kb. fiókból megépíthető, és ha letesteled a bordát, gerjedni sem fog.. az én (kicsit gyorsan összecsapott) panelemmel két tranyót ellőttem gerjedés miatt Big Grin Bordát letestelve az megszűnt. A BD243/244 pár (SOA-ját böngészgetve) lehet kicsit szűken, de kb. pont elegendő erre a max teljesítményre.. bár általános szobai hallgatásra bőven megteszi. Mindenesetre fontolom beleszerelni a BD911/912 párjaimat, ha esetleg kicsit jobban kellene őket nyúzni.
Válaszol
Annyi utólagos módosítás van, hogy a kompozit darlingtonok első tranzisztorát előfeszítő 82 ohmos ellenállásokat kicseréltem 220 ohmra, ugyanis üresen is melegedtek a BD139/140 meghajtók, és mászott a nyugáram. Ennél jobb megoldás lett volna a munkapontbeállító tranyót velük egy felületre szerelni Big Grin De hát a panel már ilyen lett. Egyébként majdnem B osztályban üzemeltetve sincs fülre semmi különbség a hangjában 50, esetleg 100mA-es nyugalmi áramú állapothoz képest.. szépen kompenzál a visszacsatolás, van benne tartalék Smile A kompozit darlingtonoknak köszönhetően meg elég jól kivezrelhető, kb. 25-26V csúcsig (50-52Vpp), ami a névlegesen 58V-os táp mellett szerintem nem rossz teljesítmény.

Lehet, fog kapni kritikákat.. amiket építő jelleggel veszek.. de ennél még nem az überminőség volt a cél.. pusztán egy működő, és viszonylag jó konstrukció.. nem szeretem volna, ha a BEAG doboza üresen tátong.. az eredeti beltartalmát meg nem is akartam megjavítani.. annyira nem különleges darab az AET230.
Válaszol
zupp87 Írta:Az összkép meg nagy, kitárulkozó.. úgyszólván több élet van benne, mint pl. a Videotonomban..

Tegyél elé egy ugyanolyan hangszínszabályzót és máris ugyanannyi élet lesz benne Wink
- VR
Válaszol
Jogos.. leszimuláltam a szabályzókörét a Vidinek.. főleg mély és mélyközép tartományban ejt már alapból. De azóta már moddoltam a szabályzó elejét (persze még csak papíron), max. 0,6 dB esést produkálva a 2dB helyett, amit a Vidi szabályzója produkál.
Válaszol
zupp87 Írta:Jogos.. leszimuláltam a szabályzókörét a Vidinek.. főleg mély és mélyközép tartományban ejt már alapból. De azóta már moddoltam a szabályzó elejét (persze még csak papíron), max. 0,6 dB esést produkálva a 2dB helyett, amit a Vidi szabályzója produkál.

Ez a moddolás lehet hogy engem érdekelne, bár én a 7386s erősítőt használom, azon van linear kapcsoló. De a 'régi' 6386 Vidim felujításra vár (kondicsere, egyébként tökéletes állapotban van) és ha már leszedem a gyári plombát róla akkor bele is piszkálnék. Ilyen szabályzót egyébként szégyen építeni, még BC182-ből is különbet lehetne kihozni .kopp.
- VR
Válaszol
Egyébként magát a passzív kört nem bántottam. Műveleti erősítővel, duplatáppal egyenes mint a cövek. Egyébként úgy kezdődött, hogy mondom lopok egy kicsit.. a szabályzás tranzisztoros fokozatát gyorsan megméreteztem, meg a meghajtást is egy kis előerősítéssel (közös emitteres+emitterkövető, egymással visszacsatolva, nagy nyílt hurkú erősítéssel), de az eleje így is bizonytalan az átvitelnek 0,6dB-t.. Mondom lehet, hogy a Videoton mérnökei nem véletlenül szexeltettek két közös emitterest össze 69 pózban Big Grin (mert kb úgy néz ki a kapcsolás.. a második fokozat munkaellenállása részben közös az első fokozat emitter ellenállásával). Nos, ezzel 2dB-es mélyhiány keletkezett.. Én nagyon gyanítom, hogy a meghajtó kör impedanciája nem elég kicsi.. A szabályzó tranyó kimeneti impedanciája tulajdonképpen nem szól bele az amplitúdó-karakterisztikába (próbálgattam kisebb nagyobb értékeket) a negatív visszacsatolás miatt.. viszont annak is viszonylag kicsinek kell lennie, mert a kimeneti feszültséget nagy kimenő imp eseén kicsit leszívja a passzív kör. Most a buszon hazafelé jutott eszembe, hogy mi lenne, ha egy KE-KB kaszkóddal hajtanám meg, és a szabályzótranyónak meg aktív munkaellenállása lenne.. vagy a meghajtás lehetne közös emitteres aktív ellenállással, és a szabályzó pedig kaszkód. Én csak azt mondom: meg kell méretezni, azt ki kell próbálni Smile Csak nyerhet vele az ember: max tapasztalatot, ha mást nem Big Grin

(megj.: meghajthatnám push-pull fokozattal is, műverősítő analógiájára, de egyelőre nem őrültem meg.. Big Grin nem akarok tranyótemetőt.. akkor inkább már műverősítőt használnék.. de én tranyósan akarom megoldani egyelőre).
Válaszol
Egyébként a 7386 linear gombja annál is csak a fiziológiai szabályzást kapcsolja ki, mint a 6383 loudness gombja, a szabályzókört bent hagyja. Ezért csinálta az orion az SE260-nál, hogy egy kapcsolóval egy az egybe át lehetet hidalni a hangszín kört.. vagy az Unitra (azt hiszem) az egyik erősítőjében, hogy hátul egy RCA áthidalódugó kellett alapból, hogy a körben legyen a hangszínfokozat, a nélkül rá tudtunk állni közvetlenül a hangszínszabályzó és a végfok elé. Csak ha mindez kontaktos, akkor meg egyéb zavaró tényezők is bejöhetnek.. Így felmerül a kérdés: kell e hangzínszabályzó. Nekem most kell, főleg némi mély vágás.. Nagyobb szobára lett hangolva a hangfalam.. és így most a konyhában kis hangerőn is csak szolid mennydörgés hallatszik Big Grin Kicsi az albérlet, nincs mit tenni.. mondjuk a szomszédok még nem mérgesek, többnyire halkan halgatom.
Válaszol
zupp87 Írta:orion az SE260-nál, hogy egy kapcsolóval egy az egybe át lehetet hidalni a hangszín kört.. vagy az Unitra (azt hiszem) az egyik erősítőjében, hogy hátul egy RCA áthidalódugó kellett alapból, hogy a körben legyen a hangszínfokozat,

Szia!
Nekem még csak kis Orionom van, SE1025, ott van linear kapcsoló. Az emlegetett Unitra a Semi-slim torony erősítője, a WS432-es, a kivezetés az előfokban a hangszínszabályzó rész előtt van, így csak kivezetve lehet linear egy másik végfok segítségével (ezt még nem próbáltam egyik példánynál sem).
Pl. A NAD 3020 esetében van az előfok és a végfok között rendes bontási lehetőség (ilyen még nincs sajnos).
Üdv.
Válaszol
Igazad van.. soksávos hangszínszabályzónak van az a kivezetés a WS432-ben.. ezekszerint mégsem iktatható ki az alap szabályzóköre.. nem tudom, miért is emlékeztem így. Azonban az SE260-ban határozottan emlékszem egy Hangszínszabályzó Ki/Be kapcsolóra. Egyébként hasonló dolgot találtam a nálam nemrég javításon járt Grundig R2 RDS receiverben is, "Defeat" gomb néven.. egy az egyben kiiktatta a hangszínszabályzót.
Válaszol
zupp87 Írta:Egyébként a 7386 linear gombja annál is csak a fiziológiai szabályzást kapcsolja ki, mint a 6383 loudness gombja, a szabályzókört bent hagyja.

Szerintem áthidalja a komplett bass-treble ICt, a loudness még előtte van, azt a saját loudness kapcsolóval tudod kikapcsolni. De ezen igazán nem fogunk összeveszni .haha. mert ugyse fogom piszkálni ezt az erőlködőt, az most úgy jó ahogy van - persze jobb lenne egy rendes szabályzó. Mellesleg vallom, hogy a hangszínszabályzóra igenis szükség van, hogy a szobád akusztikáját, a saját izlésedet, hangládáidat testreszabhasd. Nem kell ész nélkül használni és főleg nem kell alapból lenézni aki használja (ez azoknak szól akik kritika nélkül istenítik a HFMet -- Garfield, köszi a CDt még egyszer és ezerszer !).

Ilyen bontható elő-végfokot több erősítőn láttam már, legutóbb egy Akain. Valójában arra szolgál hogy a kettő közé beköthesd a különálló x csatornás eqalizert. Hiába, a divat nagy úr...
- VR
Válaszol
Igazad van.. egyre többet lövök mellé Big Grin Mondjuk ma vettem szemre először az EA7386 kapcsolási rajzát először.. a végfok szinte egy az egyben ugyanaz, mint a 6383-é, de az eleje már tényleg más.. pl az a TDA bemenetválasztó IC, meg a műverősítős hangszínszabályzó. Egyébként rájöttem, hogy a meghajtás kimeneti ellenállásának csökkenése csak növeli a mélyhiányt. Viszont a szabályzó tranyóval felépített közös emitteres nyílt hurkú erősítése nem mindegy. Lecsökkentve a csökkenés helyett pont kiemelés lesz. A végén nekiülök és végigszámolom az egészet..

Szerk: persze hogy számít a nyílt hurkú erősítés.. az emitterellenállás beleszól a kimeneti ellenállásba.. és ott van még a csatolókondi, aminek az értéke nagyon is befolyásolja a mélyben való viselkedését a passzív körnek.. a kimeneti ellenállással együtt. Tehát egy bevált passzív körhöz hasraütve nem lehet tranzisztoros fokozatot használni. Mondjuk én a passzív kört is átszámoltam kicsit, meg kicsit hagypmányosabb meghajtást használtam, az eredmény 0,08dB bizonytalanság lett, 2dB-es előerősítéssel, viszont 0,01% THD mellett, 1,5V-ra kivezérelve, szemben a videoton "69-póz" meghajtásával, aminek szimulált FFT-jén nem igazán lehetett megkülönböztetni a felharmonikusokat a zajtól. Megjegyzem, 1,5V-os kivezérlésen mindkettőnek kb. 20uVeff volt a kimeneti zajfeszültsége. (megj.2.: most már totál pontosan leszimuláltam a videoton szabályzókörét.. neki 1,8dB bizonytalansága van.. valamint a valóságban persze hogy több lesz a zaj némileg, ugyanis ez a zajszint 154dB-es jel-zaj viszonyt jelentene Big Grin.. akármilyen valósághű modellel dolgozik is a PSpice)
Válaszol
zupp87 Írta:Szerk: persze hogy számít a nyílt hurkú erősítés.. az emitterellenállás beleszól a kimeneti ellenállásba.. és ott van még a csatolókondi, aminek az értéke nagyon is befolyásolja a mélyben való viselkedését a passzív körnek.. a kimeneti ellenállással együtt. Tehát egy bevált passzív körhöz hasraütve nem lehet tranzisztoros fokozatot használni. Mondjuk én a passzív kört is átszámoltam kicsit, meg kicsit hagypmányosabb meghajtást használtam, az eredmény 0,08dB bizonytalanság lett, 2dB-es előerősítéssel, viszont 0,01% THD mellett, 1,5V-ra kivezérelve, szemben a videoton "69-póz" meghajtásával, aminek szimulált FFT-jén nem igazán lehetett megkülönböztetni a felharmonikusokat a zajtól. Megjegyzem, 1,5V-os kivezérlésen mindkettőnek kb. 20uVeff volt a kimeneti zajfeszültsége. (megj.2.: most már totál pontosan leszimuláltam a videoton szabályzókörét.. neki 1,8dB bizonytalansága van.. valamint a valóságban persze hogy több lesz a zaj némileg, ugyanis ez a zajszint 154dB-es jel-zaj viszonyt jelentene Big Grin.. akármilyen valósághű modellel dolgozik is a PSpice)

8)
- VR
Válaszol
Más.. evezzünk a végfokok felé
Mi történik, ha Lacika sokat nézegeti a B5 kapcsolási rajzát, és a Hiraga LeMonstre A osztályú végfokát? Öszeházasítja a kettő bemenetét, létrehozva egy, a Hiraga mintájára átfogó viszacsatolással, ám tranzisztoros bemenettel rendelkező, B5 szerű valamit, a végére meg odabiggyeszti az általa sokat használt, jól bevált szimpla kompozit darlingtonokat, a meghajtó tranyókat 6-8mA-re spannolva, 60mA nyugáram a végtranyóknak.. az elején pedig a B5-ből vett zener-es munkapont stabilizálás. Szimulációs eredményei minden eddigi próbálkozását túlszárnyalják Lacikának: 20kHz-en 60W-on 0,008% THD, attomstabil munkapont.. Heuréka! Aztán Lacika rákeres a Vava által oly sokat emlegetett HTA-30-ra, amikor a képtalálatok között meglát egy kapcsolást, HEED Canopus néven, 2000-res dátummal keltezve.. ami majdhogynem megegyezik azzal, amit jópár álmatlan éjszaka alatt kitalált a fent említett két erősítő megfigyelésére alapozva, és megméretezett. Így tudjon az ember valami újat is kitalálni Big Grin Ha 11 évvel ezelőtt jut ez eszembe, feltalálom a Canopust Big Grin De akkor én még a TBA810-zel játszadoztam. Hangsúlyozom: az egész csak a B5-ből és a Hiraga-ból jött, azelőtt sosem láttam a Canopust. De ez azt jelenti, hogy jó úton haladok.. igaza volt anno Shalafinak, amikor megmutattam neki az első TL081 meghajtású próbálkozásomat.. És üzenem neki: igen, ez már valóban jobb lett, mint a TDA7294 Big Grin

Íme itt van az enyém, még csak szimulációs eredményekkel:

[Kép: lacika_ujveg_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

És íme a Canopus:

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/c6/c65a3cb4cb30127306dc22d1dd73219d.jpg

Pedig hogy örültem..
Válaszol
zupp87 Írta:Más.. evezzünk a végfokok felé

Pedig hogy örültem..

Pedig ez nem néz ki rosszul, akkor sem ha más már kitalálta előtted. Ha lenne időm és felszerelésem, istókuccse megépíteném. De manapság sajnos még arra sem futja, hogy egy egyszerű STK-s erősítőt összedobjak a PC tölcséres hangdoboz project .aaa. alá.
- VR
Válaszol
Azért nem teljesen ugyanaz.. de az alapelve nagyjából az, mint a Canopusnak. Van egy sanda gyanúm, hogy Kiss Dávid a B5 megalkotásakor talán a Canopusból indult ki, csak az átfogó visszacsatolást több helyi visszacsatolásra cserélte.. és úgy néz ki, nekem meg sikerült visszafejteni Big Grin Egyébként minden ilyen projektem PSpice-val kezdődik.. és utólagos mérések/jelenségek bizonyítják, hogy elég jól előre jelzik a szimulációs eredmények a valóságot.. még ha nem is hajszálpontosan, mert azért vannak tűrések meg a nyák-huzalozás milyensége, meg még soksok tényező, de egy képet mutat arról, hogy kb. milyen lesz a végeredmény, mennyire lesz tápfesz-/ hőstabil a munkapont, gerjedékeny lesz-e, és hol (Bode amplitúdó+fázisdiagramm alapján), stb. És mivel ez a kapcsolásom szinte megegyező alkatrészkészlettel szimulálva is egy nagyságrenddel jobb, mint az előző (főleg THD terén), valamint atomstabil a tápra az ofszetje (ami gyk. milivoltokat mászik), ill. a nyugáram is +/-34V-ról +/-40V-ra növelve a tápfeszt, 5mA-rel növekedett (széles tápfesztartományban jól használható, úgy néz ki Smile) gyanítom, hogy élőben is jobb lesz, mint pár hozzászólással előbb bemutatott legutóbbi saját alkotásom Tongue

Megj.: közben észrevettem, hogy úgy van ahogy lenni szokott: a sok jó tulajdonság mellett oda kell figyelni egy dologra: mégpedig a visszacsatoló ellenállásokra.. mivel szám szerint 2-2 darab szolgál erre a célra, szimmetrikus lévén a dolog. És még 1% tűrésen belül is változtatva őket, asszimetria esetén megugranak a felharmonikusok többszörös értékre (az asszimetria miatt).. egyszóval többszörösére nő a THD. Szélsőséges esetben ez anyit tesz, hogy (70W-on, 20kHz-en) az ideális, szimmetrikus értékekkel 0,006% a THD, szélsőséges értékekkel, amikor a két oldal visszacsatolása a szórás miatt a legjobban eltér (ellenállás értékek szórása 1%): 0,8% THD.. ami bizony durva különbség. Gyanítom, hogy a Canopusnak, de szerintem még a B5-nek is egy kritikus beállítási momentuma lehet ez a szimmetria.

Megj 2.: Megvizsgáltam más részeket is, és úgy néz ki, hogy a többi ellenállás 1%-os tűrése nem szól bele a felharmonikusokba, asszimetriába.. Szóval csak azt a 4 ellenállást kell pontosan összeválogatni, de leginkább, hogy az arányaik megegyezzenek, azaz a felső és az alsó oldal visszacsatolása egyforma legyen. Ja, és a két söntölő kondinak sem árt egyformának lenni a fentiekre alapozva.. És abban meg csak reménykedni lehet, hogy majd egyformán száradnak ki Big Grin De mindezen gyengeségek szerintem a Canopusban is ugyanígy előfordulnak.. végülis majdnem ugyanaz.
Válaszol
zupp87 Írta:közben észrevettem, hogy úgy van ahogy lenni szokott: a sok jó tulajdonság mellett oda kell figyelni egy dologra: mégpedig a visszacsatoló ellenállásokra.. mivel szám szerint 2-2 darab szolgál erre a célra, szimmetrikus lévén a dolog. És még 1% tűrésen belül is változtatva őket, asszimetria esetén megugranak a felharmonikusok többszörös értékre (az asszimetria miatt).. egyszóval többszörösére nő a THD. Szélsőséges esetben ez anyit tesz, hogy (70W-on, 20kHz-en) az ideális, szimmetrikus értékekkel 0,006% a THD, szélsőséges értékekkel, amikor a két oldal visszacsatolása a szórás miatt a legjobban eltér (ellenállás értékek szórása 1%): 0,8% THD.. ami bizony durva különbség. Gyanítom, hogy a Canopusnak, de szerintem még a B5-nek is egy kritikus beállítási momentuma lehet ez a szimmetria. .

Szerintem mindegyik erősítő kényes a visszacsatolásokra.Ez amolyan szükséges rossz. De lehet kapni igen finoman hangolható trimmereket, úgyhogy csak egy kicsi odafigyelés és a 0.006% tartható. Persze a gyári erősítőkben ez nem megoldható, de éppen ez a DIY Audio szépsége. És ha elszúrod, csakis magadat okolhatod Big Grin
- VR
Válaszol
Na, közben megépítettem azt a hangszínszabályzót, amit itt ecseteltem, és amivel kísérleteztem. A tanszéken beélesztettem labortáppal, szépen működött. Itthon megpaneloztam a végfokhoz a tápot (ahhoz, amit megépítve bemutattam,mert ahhoz még légszerelt, dróttal a dobozba kötözött táp volt Big Grin //az AET230 dobozában van//), kiegészítve egy 24V-os áteresztőtranzisztoros-zener diódás stabilizátorral. Nos, egy külső végfokkal működött is, azonban (szemléltetvén építési tapasztalataim hiányát) a létező összes lehetséges földhurkot elkövettem, közben meg a létező összes gerjedést produkálta a végfokom Big Grin Ezen tevékenységemmel 2 pár végtranzisztort tanítottam meg repülni.. Tanácsolom kezdőknek: eszükbe ne jusson asszimetrikus tápos végfokkal játszani kezdésnek, főleg hangszínszabályzóstól, vagy sztereóban.. Ugyanis ott a GND-n is szépen átfolyik a nyugalmi áram. Sokadik próbálkozásra sikerült feléleszteni gerjedés nélkül (azonban picit brummos Big Grin). Eddigi tapasztalataimra építve áttervezem a végfokpanelt.. előnyben részesítve ott is a csillag topológiát, és jó alaposan átgondolom a sztereó változatát az egésznek.. mert most még csak monó. Ja, és én okos, a 2x4700u puffer mellé ugye beterveztem egy 1000u-s low esr elkót, a végfokpanelra. Ez mind szép és jó, csakhogy a biztosíték így az 1000u elé került.. és most kiderült, hogy gerjedés esetén épp elég bika van a kb. 60V-ra feltöltődött 1000u-s kondiban, hogy zárlatba röpítse mindkét végtranyót. Szóval még e téren van mit tanulnom, de én hülye, saját káromon teszem Tongue Mindenesetre ahogy a multkor említettem, eléggé sikerült lecsökkenteni a hangszínszabályzókör hibáját lineáris beállításnál.. és egyébként egész hallgatható. Nem rongálta meg hallhatóan a hangképet, hosszan hallgatva nullán kb. olyan, mint azelőtt.. Pedig nincs benne semmi boszorkányság, elég egyszerű kapcsolás, 3 tranzisztorral.

Megj.: Ne hidjetek a 22 ohmos 2W-os ellenállásnak, ha vörösen izzik.. még utána is képes működni 22 ohmos ellenállásként Big Grin (az említett állatot élesztés közben használtam.. majd amikor azt hittem, oké, és kihagytam, na akkor derült ki még valami nemfrankó.. és már röpültek is a tranzisztorok Big Grin)

Megj.2.: Ja, és végre szereltem bele egy bekapcsolásjelző piros ledet Big Grin Eredetileg izzó volt helyette.. külön 6V-os szekunderrel a trafón.. nem bonyolítottam túl: dióda+220ohm+ a LED Tongue Azzal a piros kupakkal olyan glim-lámpa feelingje van.. Tongue
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég