A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (épített) (nem szub)
Még végszükség esetén túlélik a +-50-et a 139-140-ek is. Smile

(Más. Ahogy haladsz előre az erősítővel, úgy romlik a helyesírásod. Big Grin Van összefüggés?)
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
[OFF]Ha becsúszik egy két betűkimaradás, az azért van, mert ki kellene lassacskán pucolnom a laptop-billentyűzetet Tongue
Egyébként nemrégiben egy kísérlet során a TL082 is túlélte a +/-24V-ot Smile
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Big Grin Na az már nagyobb csoda. Kb. olyan, mint ahogy nálam az LM1875 70V-ról működik. :-D

Válaszol
Egyébként visszatérve: +/-65V-on próbálkozok, jelenleg MJE340/350 meghajtó párral, valamint 2SA1943 és 2SC5200 modell híján 2SA1302 és 2SC3281 végtranyó párokkal. Időtartományban semmi gond nincs, a torzítás egy fikarcnyival sem nő, röhögve, vajmi kevés torzítással, bőven SOA-n belül maradva lead 200W-ot 8 ohmra, viszont frekvenciatartományban... az MJE meghajtókkal már szimpla kompozit-darlingtonpár esetén is lehetetlen elérni értelmes fázistartalékot: már a tranzitfrekvencia elérése előtt megvan a 180 fokos fázisforgatás, szóval gerjedne mint az őrület. Sima darlingtont használva is vért kell izzadni a kompenzálással, hogy 40-45 fokos tartalék meglegyen. Oldalanként dupla sima darlingtonnal meg ha megőszülök, se jön össze 10 foknál több tartalék. Szóval Kapható HEStore-ban is az MJE 340/350, de emiatt kilőve. BD139/140-nel szépen működik frekitartományból nézve is, csak az meg gyakorlatilag nem bírna ki 130V-ot.
Megj.: közben jó megoldásnak kezd tűnni (maradva az MJE meghajtók): 100nF párhuzamosan a végtranzisztor bázis-emitterével. Sokkal barátságosabbá teszi a fázismenetet. Nem mellesleg 60 fokos fázistartalékkal! De azért kicsit félek ettől a dologtól, majd kiderül, ténylegesen mit is okoz, ha egyszer majd megépítem Tongue
Megj2.: Igen.. így meg szándékosan rontom le a végtranzisztorokat. 20kHz-en már tarajos sünt produkálnak a felharmonikusok 400kHz felett, igaz, maximálisan 3mV amplitúdóval a 13V-os alapharmonikushoz képest. 400kHz-et már a kutya se hall Big Grin De mi van akkor, ha ezek intermodulációs torzítást okoznak a hallható tartományban. Na, majd kiderül.
Válaszol
Aham. Sztem 2SC2238, 2SA968, vagy ezek egyik helyettesítője megfelelne a célnak.

Kb. 80,-Ft nettó áron kapom ezeket.

Válaszol
[OFF] Viszont ma felszereltem egy nagyon fontos elemet a prototipusra: egy bekapcsolt állapotot jelző zöld ledet Big Grin Kicsit Béka stílusában: "Zöld led nélkül senki se építsen erősítőt!" Big Grin
(Egyébként az ok egyszerű: annyi dugó és asztali sor van az asztalom alatt, hogy nem tudom megkülönböztetni, be van e dugva a trafója vagy sem. Mert ha nem vagyok itt, lakótársam miatt kihúzom.. figyeltem az érintésvédelemre, ha engem meg is üt, egye fene.. de mást nem akarok még a véletlenre se bízni. Azonkívül a legeslegelső prototipusomat még észre lehetett venni, hogy be van kapcsolva: brummos volt Big Grin )
[OFF2] Közben kipróbáltam az erősítőt fülhallgatóval is. Rémisztő, hogy az eddigi próbálkozásaim után mennyire nincs brummja, meg totál semmiféle alapzaja. És egyébként a hangjában sincs így sem semmi zavaró. Mert tapasztaltam, hogy ami hangszórón nem mindig jön át, azok a hibák fülhallgatóval észrevehetőek. De itt (egyelőre) semmi.

Szóval eddigi tapasztalataim: ha nem is sikerült megváltanom a világot, alkottam valami egész életképes dolgot Smile
Válaszol
Tényleg rossz a fülem Big Grin Épp azt tesztelem, hogy huzigálom ki és dugdosom vissza az A-osztályú meghajtófokozat emitter-ellenállását váltófeszen söntölő kondijait, egyszóval változtatom a nyílt hurkú erősítést. De nem tudom miért.. én semmi különbséget nem hallok. Pedig elvileg 1-2 tized %-ot minimum megugrik a THD a söntölő kondik nélkül. De az én fülemnek kb. ugyanúgy szól.

Közben megépítettem rendesen is (lásd: Képesség rovat). Hallgatózok, de nem hallok különbséget a próbapaneles verzióhoz képest. Könnyen megépíthető, stabil erősítő. A hangja pontos, és precíz, azt adja vissza, amit a bemenetére kapcsoltunk. Valamint az a sejtésem, hogy bár még nem számoltam, elég kicsi lehet a kimeneti ellenállása (én ~x10mOhm nagyságrendre saccolok), ezáltal jó nagy a Damping-faktora. Ezt az is bizonyította, hogy 90%-os kivezérlésen elkezdtem ki-be kapcsolgatni a 8 ohmos terhelést, de a szkópkép meg sem rebbent. Hiába a 0,47 ohmos kollektor-ellenállások.. szépen dolgozik a hurok. Így a hangszórónak is jól megmondja a magáét. Mindazonáltal jó kis erősítő: preciz, részletes hanggal. Ha "rózsaszínmajompöcsefa" dobozba nem is fog kerülni fehérvakondbőr tanúsítvánnyal (By Roka Big Grin ), szerintem egy szolid 19"-os rack-ben megállná a helyét akár egy kisebb stúdióban, akár egy színpadi kontroll-rendszerben. Majd ha levizsgázgattam, fejlődik majd tovább a dupla-darlingtonos verzió is >100W-ra Tongue

Jó dolog ez a kompozit darlington. Szinte forróra hajtom a végtranyókat, de nem mászik felfelé a nyugalmi áram. Bár konkrétan nem tanították, rájöttem ennek okára (aki tanulni szeretne, annak most itt lesz):
A kompozit darlington (szokták még komplementer-darlingtonnak is nevezni) jellegét az első tranzisztor határozza meg (felső ágban -vegyük most azt- ez NPN). Az eredő darlington tranzisztor emitterkövetőben üzemel (közös kollektoros kapcsolás), így az első tranzisztor is alapvetően. Emitterkövetőnek a kollektorköre meg köztudottan áramgenerátoros, az eredő kollektor ellenállást a végtranyó B-E átmenete és az előfeszítő kollektor ellenállás adják. Megfelelő nyitó előfeszítés esetén hiába változik hőmérsékletre a végtranzisztor B-E diódájának nyitófeszültsége, ez nem okoz növekvő bázisáramot a meghajtó tranzisztor kollektorkörének áramgenerátoros mivolta miatt. Cserébe viszont a meghajtókat kell hőkompenzálni, mivel a munkapontbeállító tranzisztor konstans előfeszítő feszültséget biztosít (tulképp. Zener-diódaként viselkedik), de legtöbbször fizikailag könnyebben megoldható a dolog, lásd: B5, alulemez (én is úgy tervezem megoldani). A végtranzisztorokkal közös bordára tenni a munkapontbeállító tranzisztort.. sokszor elég körülményes.
Válaszol
Csak nem hagyott nyugodni az a Damping-faktor és kimeneti ellenállás téma, így kimértem. Az erősítő kimeneti ellenállása 50Hz-en kb. 20mOhm, azaz 8 ohmos terhelés esetén kb.400-as Damping-faktora, ami jó nagy. Magasabb frekvencián nem bízom az olcsó műszeremben, de gyanítom, hogy nem sokkal nő. Ahogy utánanéztem, ez a gyengébb hangszóróknak mélyben jót tesz, jobban megfogja őket az erősítő, de magasban állítólag kedvezőtlen.
Szóval kipróbáltam egy újabb dolgot (persze még csak szimulálva): mivel az egész szimmetrikus, és az alsó és felső ágnak is külön visszacsatoló köre van, ezért kihagyhatom a visszacsatolásból a darlington 0,47 ohmos emitter (ami a végtranyónak kollektor Big Grin ) ellenállásait, és mindkét ágat közvetlenül előtte, a kollektorról csatolom vissza. Így hasonló FFT-t kaptam, mint a B5, csak már szinte szemmel is látszott a szinusz csúcsokon az az 1% körüli, ha nem magasabb THD 90%-os kivezérlésen. DE: ekkor 680 mikróval váltakozó áramú szempontból összefogtam az első fokozat emittereit, és lőn: visszatért a jó öreg 0,01% körüli THD, viszont a kimeneti ellenállás 0,22 ohmra nőtt, a Damping-faktor pedig kb. 30-ra csillapodott. Jó.. nem ettől a paramétertől függ az összhang.. de talán kicsit lágyít a hangján a megnövekedett kimeneti ellenállás. Egyébként apró módosítás csak, szóval ha megépül a párja, az egyiket modolom, és meghallgatom a különbséget. Bár nem biztos, hogy az én fülem meghallja Big Grin
Válaszol
(2011. 06. 09., 12:50)zupp87 Írta:  Az erősítő kimeneti ellenállása 50Hz-en kb. 20mOhm, azaz 8 ohmos terhelés esetén kb.400-as Damping-faktora, ami jó nagy.

Szia!
Hogy számolod ebből a damping-faktort, Rt/Rb? Semmi egyéb?
Válaszol
Ejnye, ejnye. Tranzisztoros csöveset készítünk itt csendben? Big Grin

Ha ebben az irányban fejleszted, Huszti Zs. fogja és megveszi, mielőtt kettőt pislognál. :p

Válaszol
(2011. 06. 09., 13:01)Szász László Írta:  
(2011. 06. 09., 12:50)zupp87 Írta:  Az erősítő kimeneti ellenállása 50Hz-en kb. 20mOhm, azaz 8 ohmos terhelés esetén kb.400-as Damping-faktora, ami jó nagy.

Szia!
Hogy számolod ebből a damping-faktort, Rt/Rb? Semmi egyéb?

Én egy fórumon így olvastam.. De itt is így van:
http://en.wikipedia.org/wiki/Damping_factor
Zload/Zsource
A kimeneti ellenállást meg úgy mértem, hogy fogtam egy PC-s szinuszgenerátort, 50Hz-en beállítottam a hangerővel 500mV kimenő feszültséget üresjáratban, majd ráakasztottam egy 0,47 ohmos ellenállást a kimenetre, ami 0,48V-ra húzta azt le. Ebből kijött, hogy 1,02A áram folyt, ami az Rb-n 0,02V-ot ejtett.. innen már Ohm-törvény Tongue
Válaszol
Nekem gyári erősítőm van, inkább kisebb és nagyobb terheléssel (8 ohm, 2 ohm) mérem.
Viszont felmerül a kérdés, hogy hiteles lesz ez a módszer egy feszültségerősítő esetén, ahol elviekben figyeli a kimenetet és ahhoz igazít? Nem értek hozzá, csak kérdezem.
Válaszol
Hitelesnek mindenképp az szerintem. Ugyanis bár közel ideális feszültséggenerátor a visszacsatolás miatt, de csak közel.. a kompenzálásnak is van egy határa, apró hibája, és emiatt valós feszültséggenerátorként kell rá tekinteni, még ha nagyon kicsi is a belső ellenállása. Emiatt mértem 0,47 ohm terheléssel, igaz, ésszel bánva a kimeneti feszültséggel (500mV). Ha ez nem lenne igaz ezekre a típusú erősítőkre, akkor mindegyiknek végtelen nagy lenne a damping-faktora. Én eddigi elektronikai ismereteimre támaszkodva állítom ezt (bár azok sem tökéletesek minden ponton, de olyankor utánanézek a hiányosságnak).
Egyébként reálisnak tartom az értéket, egy középiskolai gyakorlati könyvünkben egy differenciálerősítős elejű, teljesen visszacsatolt, 0,75 ohm emitterellenállásokkal rendelkező erősítőnek is a megadott kimeneti ellenállása néhányszor 10 miliohm volt, és ezt feladatként építés után ki is kellett mérni.
Válaszol
Na itthon még egyszer megpiszkáltam szimulációval.. majdnem teljes kivezérlés (Uki=13Vcsúcs, Rt=8 ohm, Rki=0,23 ohm).. 20kHz.. 2,1mV-os második felharmonikus.. és mellette 0,45mV-os első felharmonikus! Lehet tényleg csövesedik? Big Grin
Válaszol
Végülis a hangszórónak mindegy, hogy éri el az alacsony Rb-t. Viszont akkor ez a mérés a beállt állapotot mutatja csak meg, a visszacsatolás hibáját és a vezeték ellenállását. Holott a magas damping ugye pont a gyors változásoknál lenne hasznos. Vagy nem jól gondolom?
Válaszol
Valószínűleg tényleg nem ilyen egyszerű. Helyes a meglátás. Sok dolog van, amire ki kéne terjeszteni az ezzel kapcsolatos vizsgálatot, amiket meg kell fognia a visszacsatolásnak, különösen a tranziensek esetén.. ez csak egy rövid kísérlet volt, hogy mégis kb. mennyi a kimeneti ellenállása. Ebből ahogy írtam is, még nem sok következtetést lehet levonni, főleg a magastartomány-beli viselkedésre nem.
Éés amilyen elvetemült vagyok, ezeket ha lesz időm, meg is vizsgálom Big Grin
Válaszol
Pedig érdekes lenne azért ezeket megvizsgálni (más erősítőknél is), mert ha a gyártó meg is adja, ki tudja, a laborból jött-e a szám, vagy a marketing-osztályról.
Remélem, kitalálsz valami módszert rá Smile
Esetleg tárolós szkóppal lehetne mérni, csak hát az ugye nem két forint.
Válaszol
Egyébként ahol dolgozom, ott van lehetőségem munkaidőn kívül méricskélni saját szabadidőmből Big Grin És ott van egy két tárolós szkóp, meg mérésadatgyűjtők.. szóval meg lehet vizsgálni sokféle jeltipusra a kimenetet, különböző hangszórókkal.
Válaszol
Hát akkor mire vársz? Big Grin
Arra gondoltam, hogy felveszem egyszerűen PC hangkártyával a jelet, utána azt ki lehet elemezni. Csak a terhelés rákapcsolását nem tudom, hogy oldjam meg pergésmentesre. Mondjuk 50 Hz körül lehet, tökmindegy.
Válaszol
http://www.bcae1.com/dampfact.htm Ezt gondolom, mindenki ismeri. Smile

Idézet:szóval meg lehet vizsgálni sokféle jeltipusra a kimenetet, különböző hangszórókkal.
Különböző kábelekkel...

Válaszol
Én legelőször is a szokásos Burst-vizsgálato(ka)t akarom elvégezni. Elvégre általában nem a terhelés a dinamikus, hanem a jel. Meg azokat a jelenségeket figyelni, hogyan reagál a kimenet egy esetleges induktív ill. kapacitív terhelésnél, valamint egy olyan komplex terhelőimpedanciával, mint egy hangfal különféle tranziensekre. Ez azzal a baj, ha a hallás szubjektív.. mindenki mást hall szépnek, jónak. Ezért ha objektíven akar az ember fejleszteni, meg kell elégednie azzal, hogy bizonyítottan jók mindenféle átviteli tulajdonságok. De lehet, hogy az adott hangfal akkor szól szebben, ha kicsit hagyják szabadon dolgozni, hogy maga mechanikus csillapítása csengesse le a tranzienseket. Vagy más esetben, gyengébb hangszórónál éppen meg kell fogni a grabancát. Ez pedig hallgatáskor, összehasonlításkor derül ki.
A madzagra én is gondoltam.. csak lusta voltam megismételni a mérést, a madzag tövén mérve a feszt Big Grin azon a 30 centis, másfeles sodrott rézmadzagon tuti esett pici fesz 1A árammal.
Egy szó mint száz: minél több részletbe megy bele az ember, annál több új lesz, amit még nem tárt fel..
Válaszol
(2011. 06. 09., 15:57)zupp87 Írta:  Egy szó mint száz: minél több részletbe megy bele az ember, annál több új lesz, amit még nem tárt fel..

Ezért van a marketing osztály, hogy kiválogassa mi az amit kell mérni, mi az amit szabad, és mi az amit tilos.
- VR
Válaszol
Közben variáltam még egy kicsit a visszacsatoló kört. Egyre kevésbé hasonlít mostmár a dolog a B5-re, vagy a Canopusra. És mind tisztán ohmos, mind komplex terhelés esetén dominánsak a páros számú felharmonikusok a páratlanokhoz képest, mind teljesen visszacsatolt, mind pedig ellenállás elől visszacsatolt esetben. Utóbbi kimenetét jobban elviszi a komplex terhelés, ergo nem fogja meg annyira.

Még majd tesztelgetés jön.. de ami már megépült, annak megépítem a párját is.. legyen már hosszú idő után egy sztereó erősítőm Big Grin
Válaszol
Nos.. ott tartok, hogy rontottam a műszaki adatokon, úgymond szándékosan: megszántam a meghajtókat is 2,2 ohm emitterellenállással, így +/-28V-ról 30W-on 8 ohmon 20k-n 0,3% a THD, viszont ezt szinte csak a páros felharmonikusok okozzák. A félvezetősökre oly jellemző domináns első felharmonikus elég kicsi a másodikhoz képest. Szerintem KD se véletlenül tette be a TIP darlingtonokhoz azt a 3,9 ohmot.. műszakilag a B5 is korrektebb lenne azok nélkül. Az enyémben a 2,2 ohm nélkül kb. 0,02% körüli az előbb említett esetben a THD. Egyébként a legdominánsabb most a 2. felharmonikus. Szóval ha már dominálnak a páros felharmonikusok, kicsit szabadjára engedem hát őket Tongue Ehhez jön még a kb. 30-as DF.. De majd élőben úgyis kiderül. Mindenesetre már annyira nem hasonlít kísértetiesen sem a B5-re, sem a Canopusra.
Íme:
[attachment=50]
Az alapharmonikus 22V.

Hasonló kép bontakozik ki 1kHz-en is, csak némileg kisebb amplitúdókkal.

Ja, és rájöttem még valamire: jó helyről, sztereóban hallgatva a Videoton RT6303 tuner-emnek mégiscsak szép hangja van Smile Még ezzel a két pöttöm Sony-val is.

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
(2011. 06. 20., 17:43)zupp87 Írta:  Nos.. ott tartok, hogy rontottam a műszaki adatokon, úgymond szándékosan: megszántam a meghajtókat is 2,2 ohm emitterellenállással, így +/-28V-ról 30W-on 8 ohmon 20k-n 0,3% a THD, viszont ezt szinte csak a páros felharmonikusok okozzák. A félvezetősökre oly jellemző domináns első felharmonikus elég kicsi a másodikhoz képest. Szerintem KD se véletlenül tette be a TIP darlingtonokhoz azt a 3,9 ohmot.. műszakilag a B5 is korrektebb lenne azok nélkül. Az enyémben a 2,2 ohm nélkül kb. 0,02% körüli az előbb említett esetben a THD. Egyébként a legdominánsabb most a 2. felharmonikus. Szóval ha már dominálnak a páros felharmonikusok, kicsit szabadjára engedem hát őket Tongue Ehhez jön még a kb. 30-as DF.. De majd élőben úgyis kiderül. Mindenesetre már annyira nem hasonlít kísértetiesen sem a B5-re, sem a Canopusra.

De miért teszel bele emitterellenállást ? A munkapontjuk így is szépen be volt állítva stabilra, most csak valamivel kevésbé melegszenek majd a meghajtók. Ne feledd, hogy ha komplett előfokot-szabályzót-RIAA korrektort is elé akarsz tenni, akkor a bemenetre is már egy erősen torzított jel kerül, amit majd csak tovább fogsz erősíteni. Szerintem jó volt ellenállat nélkül is.
- VR
Válaszol
Az a 2,2 ohm szerintem nem oszt nem szoroz a meghajtók melegedését illetően (3,5mA a munkaponti áramuk kb.).. a meghajtók munkaellenállásai jelenleg 220 ohmosak Smile Én egy kis melegséget várok tőlük hangban, jól eleresztik a második felharmonikust. Mindegy, a panelba majd beletervezem, aztán ki lehet mindkétféleképpen próbálni. Mindenesetre kezdek rájönni, hogy még mindig szűk látókörrel szemlélek egy két dolgot. Valamint pár olyan dolgot juttatott eszembe egy HE-s fórumtárs a B5-ről konzultáció során, amire aztán "óóóafranc.. tééényleg.. csak egy kicsit kellett volna gondolkodni, és nem mondok hülyeséget". Tanul az ember folyton folyvást.
U.i.: mit ad ég, úgy néz ki, hogy közvetlenül a B5 alkotójával sikerült konzultálni? Big Grin
Válaszol
Big Grin Hát igen, volt már ő is tiltva vagy félévig azon a fórumon.

Válaszol
Odáig jutottam, hogy meg is mutattam neki, hol tartok.. és elvileg már senem B5, se nem Canopus Big Grin Nem kapott különösebb kritikát.. csak azt nem értem egyelőre, miért titulálta KD A osztályúnak a kimeneti fokozatot Smile Én mindeddig úgy tudtam, hogy ez AB. (kb. 15mA nyugáram.. )
Válaszol
Hülyeség ellen nincs ez se védve Big Grin Mondom már kipróbálom, hogy van e különbség, ha összefogom az első fokozatok emittereit egy elkóval, mint azt már írtam. Elvileg kiküszöböli a 2 visszacsatoló kör asszimetriája okozta viszonylag nagy közös módusú áramot, ami asszimmetria esetén plusz torzítást okozott (legalábbis KD így magyarázta nekem ezt az esetet). Nosza, érintsünk a 2 ellenálláshoz elkót.. közben mondtam is: "lássuk, hogy bírja a vandálkodást". Hát sehogy: azonnal repült a 2 végtranyó, ugyanis: két másik ellenállásra sikerült tévedésből rátenni, amivel a végtranyók bázisait húztam össze, így adva nekik kb. 15V-os Ube feszt, amitő rögvest kinyiffantak. De végtranyócsere, és megy. Most abban az oldalban BD249/250 van, hirtelen azt találtam. Apám készletéből csórtam annó, sosehasznált, érintetlen MEV darabok Big Grin De hangra nem hallok így a két oldal között akkor se különbséget. Tényleg rossz a fülem.
Válaszol
Sziasztok, van egy Videoton Cleopatra erősítőm és végfok, rádió hibája van. hol lehet cuccot rendelni hozzá. A rádión meg nem jön be semmi . A válaszokat előre is köszönöm Sziasztok.
Szilárd
Válaszol
(2011. 07. 12., 14:37)Szilárd81 Írta:  Sziasztok, van egy Videoton Cleopatra erősítőm és végfok, rádió hibája van. hol lehet cuccot rendelni hozzá. A rádión meg nem jön be semmi . A válaszokat előre is köszönöm Sziasztok.

Nem vagyok benne biztos, de a Cleopatra mintha még OIRT normás lenne csak - azon nem is fog bejönni semmi. "cuccot" rendelni nem lehet, max. a vaterán vagy egyéb helyekről beszerzel egy működő példányt.

- VR
Válaszol
Szól azon, de csak 104MHz-ig.

Válaszol
Igen, én is úgy tudom, hogy a Cleo már OIRT és CCIR normát is tud. FCC-t nem. Egyébként az én RT6303-asom is 104-ig tud hivatalosan, viszont elmászott a tunerkocka hangolása, és fogja a Bartókot a 105,5-ön Big Grin
Válaszol
Big Grin a jó kis VT trimmerek...

Válaszol
(2011. 06. 20., 17:43)zupp87 Írta:  Nos.. ott tartok, hogy rontottam a műszaki adatokon, úgymond szándékosan: megszántam a meghajtókat is 2,2 ohm emitterellenállással, így +/-28V-ról 30W-on 8 ohmon 20k-n 0,3% a THD, viszont ezt szinte csak a páros felharmonikusok okozzák. A félvezetősökre oly jellemző domináns első felharmonikus elég kicsi a másodikhoz képest.
Az "első felharmonikus" tudtommal az alapharmonikus (F1), amely maga a mérőjel, nem torzítási termék.
A második felharmonikus F2=2*F1.
A harmadik felharmonikus F3=3*F1...
Szóval?

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég