A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (épített) (nem szub)
Jozsi.
Kicsomagoltam / legalább is azt hiszem / . El természetesen nem indult , a fiam majd rendbe teszi .
Válaszol
Az kevés. Az "eke" filéket nevezd vissza "exe"nek. Utánna futtathatod az install vagy demo valamelyik exét. Végül a másik exével felülíratod a telepítettett. A "lay" filét bemásolva a programkönyvtárba kapod az én tervemet.

Ezt ötször leírtam mindegyik levélben amiket nem kaptál meg. .morcos.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
shalafi66 Írta:... BC413, BC550, BC184 nagyon hasonlóak, kiszajú tranyók.
Köszönöm. Akkor maradhat a BC413C is. Már összeraktam. működni működik, csak még nem volt időm tesztelni. No meg még nincs meg a Pana miki, csak az eredetije.
Összeraktam a két TDA2030-as erősítőt és a fejhallgató erősítőt is. A két végfokot ráraktam egy Slot-1-be való Celeron 333 hűtőjére. Rendesen meg kell nyaggatnom színusszal, hogy forró legyen. Egyébként csak kézmelegig megy, de már így is hangos. A tápba 250V-os 4000 mA-es Greatz hidat és 2 db 2200 uF-os elko van. Először 4-et raktam bele, de 2-vel se brummog.
Még a ház van hátra, ami olyan lesz, mint az egyutas dobozom.
A végfokot és a fejhallgató erősítőt is bele akarom rakni. E miatt van egy kis problémám: A trafó 0-6-12-24 V-os kivezetéssel rendelkezik. Ebből a 0-12-24-et használom, mint 2x12-őt. Egyenirányítás és szűrés után 2x15V-ot kapok (terhelve). A végfokok egy tápfeszes kapcsolásban vannak, így a föld pontot nem használva 30V-ot kapnak. A fejhallgató erősítő viszont két tápfeszes, így az egy 7812/7912 szabályozás után +12/0/-12V-ot kap. A végfoknak a bemenet földje a -15V-os táp, míg a füleserősítőé a 0 V. Tehát a két bemenet földje között 15 V diffi van. Milyen kapcsolással tudom megoldani, hogy egy bemenetről használhassam a két végfokot és a füles erősítőt? Az erölködőket nem akarom átépíteni, legfeljebb alkatrészcsere jöhet szóba.
Lex
Válaszol
Vasalható nyák fólia maratáshoz: http://www.freeweb.hu/haromb/letolt/panel/panel.html
Kipróbáltam, nekem műxik, akár SMD méretű dolgokat is lehet vele készíteni. Épp egy USB DAC-on munkálkodok, ennek egy 28lábú SMD icje van, csodaszépen ki tudtam marni.
Válaszol
baskiria Írta:Vasalható nyák fólia maratáshoz: http://www.freeweb.hu/haromb/letolt/panel/panel.html
Kipróbáltam, nekem műxik, akár SMD méretű dolgokat is lehet vele készíteni.
Csak ennél a cégnél lehet ilyen PNP fóliát kapni? Küldenek ilyet postázva szerintetek?
Üdv, Péter
Válaszol
Lex Írta:A végfokok egy tápfeszes kapcsolásban vannak, így a föld pontot nem használva 30V-ot kapnak. A fejhallgató erősítő viszont két tápfeszes, így az egy 7812/7912 szabályozás után +12/0/-12V-ot kap. A végfoknak a bemenet földje a -15V-os táp, míg a füleserősítőé a 0 V. Tehát a két bemenet földje között 15 V diffi van.
Asztnemértem ebbenaszesetben mérnemeleve kéttelepesre csinyáltad asz erőssitőtis? Sokkal eccerübb lettvóna ésméga kicsattoló konditis mekspórálhattadvóna. Ami ijmódon haszontalan. Sztem eszavéleményem. Hogytulvan bonyolitva. Dehamárígyvan tegyél csattolókondit a (virtuális mostmár ugysemtudni mejikaszigazi) födpontok köszé. Máshoty nemlehet, mivel DC csatolni nemtudod. A föddeket. .foghijas.
Válaszol
Az egytápos megoldást kitként vettem, mert nem volt kedvem magam bénázni vele, így csak ez marad. Csatoló kondinak mekkora lenne jó, mert kéznél a váltóból kiszedett 3,3 uF-os volt csak, amivel gerjed, vagy brummog, de iszonyat rondán.
Lex
Válaszol
Szerintem eccerűen átalakitható kéttelepesre. Kevesebb cucc is kell bele, a bemeneti feszültségosztó sem kell.
A csatoló kondit valószínűleg kisebbre kell választani. És a 2200 mikrókat meg lehet növelni, az csökkenti a táp belső ellenállását (ami hasznos). Vagy ajállom az általam tervezett nyákot (jó aszt megkell csinyálni). Van még egy baj ezzel a -15 volt nullpotenciállal, és lehet hogy ez bajok forrása. Ez ugye pufferelt, nem stabil. Az erősítő (főleg mély frekvencián) jól megszívja, a tápfesz beleng, és már kész is az alacsonyfrekvenciás gerjedés amit nem szedsz kis semmilyen módon.

Ha lesz eccer időm vasalok még pár nyákot és jópézzér árulni fogom... .hehe. .foghijas. .zold. .ordog. .boszi. Nyomtatott ujságom van pár killó. Elnefelejcsek tonert rendelni a printerbe...
Válaszol
Mócsing hol vagy? Még mindig a rajt kergeted? Már kérdeztem, de megismétlem.
Hogy áll a helyzet?
Válaszol
A raj megvan , de tegnap megint kiment egy , nem tudom megfogta e a haver . A lajos úgy van ahogy volt , alszik a fiam , ha egyszer fölkel megcsináltatom vele . Pillanatnyilag nem kell panelt tervezni .
Töltöttem le még kettőt, természetesen azok sem működnek . .kopp.
Válaszol
Köszi h_jozsi a tanácsot, ha nem lehet egyszerűen illeszteni, akkor megpróbálom átépíteni. Remélem megoldható ezzel a panellal.
Lex
Válaszol
Szerintem ez lesz a tisztességes megoldás, az a sokféle földpotenciál csak bajokat okoz. Nem olyan bonyolult az a nyák hogy ne lehetne némi munkával átdolgozni, de 100% megéri.
Válaszol
Átalakítottam, de az eredetileg szép panel ronda lett a többszöri forrasztástól, meg furkálástól. De működik. A NYÁK-ot egy helyen át kellett vágni és két átkötés is kellett bele, meg 2 kondi ki, 1 kondi máshova, 5 ellenállás ki, 3 be. Ja, meg egy 100nF-os kerámia a negatív ágba is. Ebből csak 1 volt, így a másikba 220-as ment. A doksi szerint csak kisebb nem lehet. A 680/22k-s visszacsatoláshoz nem volt 680-asom, ezért 560/18k-sokkal oldottam meg. Ennek, meg ugye az aránya kell állandó legyen. De végül működött. Rendesen nem tudtam kipróbálni, mert itthon behalnak a szomszédok. Majd, ha kész lesz a doboza, mert így elég dzsumbuj. A fülse erölködőt is akkor rakom hozzá.
A sokféle földpotenciálhoz: a hűtőborda, mivel nincs szigetelve, -15V-on van.
Az erölködő nyugalmi DC feszültsége 2,5 ill 2,8 mV. Az jó nem?
Az ón eltávolításához vettem ónszippantót, de egy kalap szart se ér. A boltban azt mondta a fazon, hogy kevés mennyiséghez szippantó kell, sokhoz harisnya. Ezt akkor nem gondoltam végig, de szerintem fordítva van, mert a szippantó semmit nem szedett fel, hiába erölködtem vele.

A forrasztáshoz: Korábban pillanatforrasztóval dolgoztam. Most, hogy komolyabb dolgot (TDA2030 Big Grin ) is készítek, vettem egy 30W-os pákát (Somogyis). Rájöttem, Shalafi miért szeret forrasztgatni. Ezzel frankón ment a dolog. Egész addig, amíg a tisztogatástól, le nem jött a nikkelezés a hegyről. Ezután, már ragadt a réz hegyre az ón. Akinek van ilyen irányú tapasztalata, az mondja meg legyen szíves, mit lehet ezzel tenni? Nem szeretnék kéthetente hegyet venni. Helyre lehet valahogy pofozni? Ja és a tartóhoz adott tisztító szivacs nem jó semmire, mert inkább csak ráég a hegyre. Erre valami, jó hegy tisztító?
Lex
Válaszol
Lex Írta:A 680/22k-s visszacsatoláshoz nem volt 680-asom, ezért 560/18k-sokkal oldottam meg. Ennek, meg ugye az aránya kell állandó legyen.
Viszont akkor a neminvertáló bemeneten lévő ellenállásnak (az erősítő bemeneti ellenállását állítja be) illik megegyezni a visszacsatolásban lévők (össz)értékével. De ha meghagyod átmenetileg a 22k/560 állapotban, kicsit nagyobb lesz az erősítés, nagy baj nem lesz kibírja ideiglenesen. Esetleg egy 120R az 560 elé?
Lex Írta:Majd, ha kész lesz a doboza, mert így elég dzsumbuj.
Van nyák terv, csak mint írtam, meg kell csinálni...
Lex Írta:A sokféle földpotenciálhoz: a hűtőborda, mivel nincs szigetelve, -15V-on van.
Aszt viszont sürgősen szigeteld el, így legfeljebb cipősdobozban alkalmas.

Lex Írta:Az erölködő nyugalmi DC feszültsége 2,5 ill 2,8 mV. Az jó nem?
Az jónak tűnik. Irányadó az adatlapja.

Lex Írta:Az ón eltávolításához vettem ónszippantót, de egy kalap szart se ér. A boltban azt mondta a fazon, hogy kevés mennyiséghez szippantó kell, sokhoz harisnya. Ezt akkor nem gondoltam végig, de szerintem fordítva van, mert a szippantó semmit nem szedett fel, hiába erölködtem vele.
Ha kevés, valóban nem szedi fel. A trükk az hogy ilyenkor előtte rakni kell rá, aztán szépen lejön. Nekem viszonylag bóvli van, ahhoz képest tűrhető, ha nem is spéci.

Lex Írta:Rájöttem, Shalafi miért szeret forrasztgatni. Ezzel frankón ment a dolog. Egész addig, amíg a tisztogatástól, le nem jött a nikkelezés a hegyről. Ezután, már ragadt a réz hegyre az ón. Akinek van ilyen irányú tapasztalata, az mondja meg legyen szíves, mit lehet ezzel tenni? Nem szeretnék kéthetente hegyet venni.
Weller páka, jó sok pénzér...
Válaszol
Lex .
A szivacsot megnedvesítetted ?
Ha a nedves szivacs sem válik be , több réteg vászon szintén nedvesítve .
Válaszol
No, majd próbálkozok.
A tápfesz.-hez való 100 nF-os kondiból milyen fajta a jó? Kerámia, tantál, ...?
A bemenetre rakott 1 uF-os elkót érdemes kicserélni fóliára? És a többit? A visszacsatolásnál lévő 22uF-ost, illetve a kimenetre kötött 220 nF-osat?
Lex
Válaszol
h_jozsi Írta:Weller páka, jó sok pénzér...

Viszont annyival hosszabb élettartammal... én tíz év után vettem új Weller pákát, ezzel a havi költsége kb. 120 forint a cserélt hegyekkel együtt. Hegyet olyan 3 évente cseréltem. Pedig még műanyag patenteket is olvasztottam vele, ha nem volt más eszköz kéznél.
A Weller az csak Weller, na... .ok.
Válaszol
Lex Írta:No, majd próbálkozok.
A tápfesz.-hez való 100 nF-os kondiból milyen fajta a jó? Kerámia, tantál, ...?
A bemenetre rakott 1 uF-os elkót érdemes kicserélni fóliára? És a többit? A visszacsatolásnál lévő 22uF-ost, illetve a kimenetre kötött 220 nF-osat?
Tápot hidegíteni jó a kerámia is, fólia is, tantálra kár kidodni a pénzt.
Viszont én a hangfrekis jel útjából száműztem az elkókat, lásd az LM1875 kapcsán leírtakat. A bemenetre 2,2mF fólia, jó nagy de elfér. A visszacsatoló ágban lévő 22mF helyett két szembefordított 47mF tantál van. 6V-os, de a kettő már 12, és ott ugyanakkora a jel mint a bemeneten tehát elég ez a feszültségtűrés. (kisebb vagyonba kerül) A kimenetre szerintem fólia, de ott nem árt nagyobb feszültségű, pl. 100V. Ott lehetnek sokkal nagyobb csúcsok, mint ami a névleges teljesítményből következne. .foghijas.
Válaszol
A mikro Farádot uF-nek írd, mert az mF az miliFarád, ami ugye más érték. Ez a kondi szembefordítósdi, elég furcsa, mert ha jól tudom, a tantál, nem polarizált, így sorba kötve a kapacitás marad, csak a fesz terhelés a duplája. De lehet, hogy rosszul tudom, már megnézem, csak most rohannom kell.
Lex
Válaszol
Sajnos a tantál polaritásérzékeny.
Válaszol
Akkor ez is egyenirányítósdit játszik? Bár elég furcsa szokás egy konditól. .hm.
Lex
Válaszol
Ezt kérdeztem én is akkor az érintettektől, de nem volt rá válasz. Egyébként ez a szembekapcsolás (a tantálok esetében is) elég régi és gyakran alkalmazott dolog már, és még nem hallottam hogy káros hatása lenne.
Válaszol
Elektrotechnikai alapismeretek könyv:
Elektrolit kondenzátorok témakör:
"Tisztán váltakozó feszültségű üzemre ez a "polarizált" kivitelűnek nevezett felépítés nem alkalmas, e célra "polarizálatlan" (bipoláris) elektrolitkondenzátort kell használni. Két, egymással szembe kapcsolt kondenzátorból állnak, amelyek egyike mindig fordított polaritású. Egyébként azonos felépítés mellett ezért az azonos kapacitású polarizálatlan kondenzátorok kétszer akkora térfogatúak, mint a polarizált kondenzátorok."

Tehát, a te szembekapcsolt kondijaid értéke azonos az egyik kondi értékével és nem feleződik, mint soros kapcsolásnál.

Tantál kondikhoz:
"A hibás polaritás az S típust a legkisebb feszültségnél is tönkreteszi. Az F típus 4,5V-ig és az SF típus 1V határig viseli el a fordított polaritást.
Ha fordított polaritással ennél nagyobb feszültség léphet fel, két azonos feszültségű és kapacitású fólia vagy színterkondenzátort ellentétes iránnyal, azaz katódot a katóddal összekötve sorba kapcsolunk. Ez a polarizálatlan vagy bipoláris aluminium elektrolitkondenzátor kivitelnek felel meg."
Lex
Válaszol
Lex Írta:Tehát, a te szembekapcsolt kondijaid értéke azonos az egyik kondi értékével és nem feleződik, mint soros kapcsolásnál.
Akárhogy gúvasztottam a szemem, ezt sehol nem találtam a szövegben. Egyébként ez abszolút soros kapcsolás.

Lex Írta:Elektrotechnikai alapismeretek könyv:
Elektrolit kondenzátorok témakör:
"Tisztán váltakozó feszültségű üzemre ez a "polarizált" kivitelűnek nevezett felépítés nem alkalmas, e célra "polarizálatlan" (bipoláris) elektrolitkondenzátort kell használni. Két, egymással szembe kapcsolt kondenzátorból állnak, amelyek egyike mindig fordított polarítású.
Az első mondatban egyértelműen egy, a másodikban két polarizált elkóról ír, a kapacitásuk eredőjéről semmit.

Lex Írta:Egyébként azonos felépítés mellett ezért az azonos kapacitású polarizálatlan kondenzátorok kétszer akkora térfogatúak, mint a polarizált kondenzátorok."
Itt meg a bipoláris elkó MÉRETÉRŐL van szó. Az biztos is hogy így van. Van 100uF ROE bipolárisom, akkora mint egy 2200uF/40V-os.

Lex Írta:Tantál kondikhoz:
"A hibás polaritás az S típust a legkisebb feszültségnél is tönkreteszi. Az F típus 4,5V-ig és az SF típus 1V határig viseli el a fordított polaritást.
Ha fordított polaritással ennél nagyobb feszültség léphet fel, ...
Eddig egyről van szó...

Lex Írta:... két azonos feszültségű és kapacitású fólia vagy színterkondenzátort ellentétes iránnyal, azaz katódot a katóddal összekötve sorba kapcsolunk. Ez a polarizálatlan vagy bipoláris aluminium elektrolitkondenzátor kivitelnek felel meg."
...innen kettőről. Hol beszél az eredő kapacitásról?

A fórumon olvasott ominózus kacitáselméletet előttem még nem nyert bizonyítást. De könnyen lehetne eldönteni/bizonyítani, ha Mócsing javaslata szerint valaki, akinek van kapacitásmérője meg két kondija, mérne kettőt.

Egyébként az adott helyen nem bír különösebb jelentőséggel, hogy 22uF vagy 47.
Válaszol
Reggel megyek dolgozni . Ha nem felejtem el mérek egyet .
Válaszol
Melyik reggel? Mer a mai már elmúlt. De ez valahogy zavaros nálatok, a fijad 4 napja alszik stb...
Válaszol
Azóta fölkelt , sőt rá is uszítottam a lajosra . Nem sikerült életrekelteni .
Megmutatom neki amit írtál , hátha annak alapján meg tudja berhelni . Majd később, mert most is alszik .
Válaszol
Mócsing Írta:Azóta fölkelt , sőt rá is uszítottam a lajosra . Nem sikerült életrekelteni .
Megmutatom neki amit írtál , hátha annak alapján meg tudja berhelni .
Ezzel kellett volna kezdeni... .kopp.
Mócsing Írta:Majd később, mert most is alszik .
Néha azért fordítsd meg, nehogy féloldalasra aluggya a fejét... .zzz.
Válaszol
Lex Írta:Két, egymással szembe kapcsolt kondenzátorból állnak, amelyek egyike mindig fordított polaritású. Egyébként azonos felépítés mellett ezért az azonos kapacitású polarizálatlan kondenzátorok kétszer akkora térfogatúak, mint a polarizált kondenzátorok."
Pont a méret adja az értéket, mert mint írja: "azonos felépítés mellett" értsd: azonos anyag, azonos fesz., azonos kapacitás esetén a bipolba két ilyen kell szembe, ahhoz, hogy ugyanazt a kapacitás értéket kapd. Így lesz dupla a méret. Egy sima 1 uF-osból kettőt kell szembe rakni (dupla méret), hogy szintén 1 uF-os bipolt kapj.
Soros kapcsolásnál azonos polaritással vannak kötve a kondik, tehát azonos fesz esik rajtuk. Szembe kötve viszont nem eshet azonos fesz., mert a fordított polaritású kinyiffanna. Ez csak úgy működik, ha egyszerre csak a helyes polaritású fél működik, a másikon nem esik fesz.. Ezt szűrtem le logikai úton. Nem mélyültem el az elektrolit ellenirányú működésében, de ekkor elvileg rövidzárként kell működnie, pontosabban sokkal kisebb impedanciájúnak kell lennie, mint a helyes polaritással kapcsolt fél, hogy ne essen rajta negatív fesz. Soros kapcsolás esetén a fesz. terhelhetőség duplázódik, de itt nem, mert csak az egyikre jut a teljes fesz.
Lex
Válaszol
Amig nincs bizonyíték, nekem addig az elmélet csak elmélet marad. És a tantál nem elkó, tehát arra is kell bizonyíték. De ha bizonyítást nyer, ám legyen, kicserélem 2x22uF-ra és passz.
Válaszol
Ebben az okos könyvben írják, hogy a tantál is elkó, csak nem aluminiumból van a fegyverzet, hanem tantálból.
Lex
Válaszol
Nekem gyanús hogy a különbség nem csak ennyiből áll illetve nem ez. Itt úgy tűnik a dielektrikum alapanyaga a tantál, ha jól értem a dolgot de csak ennyit találtam.
Válaszol
Jozsi , megy a lajos !

Mérési jegyzőkönyv .

C1 :/ "47uF " / 58.8 uF , C2 : / "47 uF " / 68 uF
Mezei párhuzamos : 126uF
Egyik megfordítva :123uF
Mezei soros : 30uF
A két + összekötve :30.4uF
A két - összekötve :30.1uF

Mérés helye : Ló tótól nem messze .
Válaszol
És ez milyen kondi volt? No és milyen a mérő jel? (Frekvencia)
Lex
Válaszol
Közönséges elkokat mértem . Multiméterrel . A fekvenciát meg tudom mérni , ha nagyon fontos .
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég