A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (épített) (nem szub)
Sziasztok!

Megoldódott a gond!

üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Sziasztok!

Arra gondoltam, hogy esetleg, ha egyszer rászánnám magamat aktív hangváltó építésére, akkor nem csinálnék 6 külön végfokot, csak végfok panelt és megpróbálnám egy dobozba beleépíteni. Ebben az esetben szükség lenne egy 6 csatornás előerősítőre, ilyet nem találtam, csak 6 csatornás hangerő szabályzót, azt is csak egyet, de az a baj, hogy ez is külön szabályoz 2-2 csatornát, nekem pedig együtt egyszerűbb lenne: http://www.ortodoxism.ro/datasheets/stmicroelectronics/9227.pdf

Nem lehet valahogy megoldani vele, hogy ne kelljen 3 hangerőszabályzót csinálni hozzá?

Ehhez kellene még 3db sztereó előfok IC, de azoknak meg nem találtam az adatlapján, hogy hány dB-t erősítenek, tehát egy 3 felé osztott bejövő jelet vissza bírnak-e erősíteni nullára (NE5532, TL072-t néztem csak).
Creative E-MU 1212M ---> Neotech KHS-CA-201 ---> Sony TA-F730ES ---> Gale 315 ---> Celestion F38
Válaszol
Kedves Marci és Többiek!

Volt ilyenről már szó.
A TDA1074A és az SSM2164 már 4-csatornát tud szabályozni, DC-feszültséggel, ami egyszerűen kivitelezhető.
Ezekből több darab összeköthető és akár 8-csatornát is lehet szabályozni.
A hat-végfokot el kell választani táplálásban, soros diódákkal, minden végfok tápjában, mert különben iszonyúan begerjedhet az egész cucc és elszállhat minden. Célszerű a soros diódák után legalább 1000-4700uF-os kondikat betenni, csatornánként, persze.

Üdv! SMA
Válaszol
Köszi SMA,

Én úgy láttam, hogy a TDA, amit írtál csak sztereó, de az SSM jobban is tetszik, mivel A osztályban is lehet használni.
Köszi a tippeket is a sokcsatis vég-hez, nem fogok én mostanában ilyet építeni, majd maximum csak évek múltán, de elmentem magamnak, amikett tanácsoltál Wink
Creative E-MU 1212M ---> Neotech KHS-CA-201 ---> Sony TA-F730ES ---> Gale 315 ---> Celestion F38
Válaszol
Kedves Marci és Többiek!

Nem így van, a TDA1074A is 4-áramköri részt tartalmaz és a felhasználó dönti el, hogy azokat mire használja.
Jellemző valóban a sztereo-üzeme, így hangszínt is lehet szabályozni, balanszot, egyebet.
Az SSM egyszerűbb felépítésű áramkört eredményez, nincs szükség a kondenzátoros elválasztásra, mint a TDA esetében.
Hangzásra mindkettő igen jó, persze ízlés kérdése is, ki melyiket favorizálja.
Üdv! SMA
Válaszol
Sziasztok!

Tudtok nekem javasolni olyan oldalakat, ahol találok erősítőkapcsolásokat?
A következőkre van szükségem:
- 10-20W-os (8 Ohm) "A" osztályú erősítő - lehetőleg visszacsatolásos, mert nem szeretném a gatyámat tápra költeni, mint ahogy azt néhány helyen javasolják.
- 50W (8 Ohm) körüli erősítő lehetőleg hangszínszabályozással (0-10dB bőven elég), de ez lehet külön is.
Természetesen mindkettő esetén fontos, hogy szép hangja legyen, és persze az sem utolsó szempont, hogy barátságos áron össze lehessen hozni.
(Kész kit-re is vevő vagyok, de csak ha sok jó vélemény van róla.)
Ezeken kívül érdekel, hogy trafót honnan lehet/érdemes beszerezni? Ti szoktátok elkészíteni őket? Eddig integrált trafókat használtam, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy ez a legjobb ár/érték arányú megoldás. Persze, ha Ti is ezt javasoljátok, akkor maradok ennél a megoldásnál.

Köszi!

Ja, és tudtok olyan áramkör szimulációs progiról, ami tud torzítást "mérni"? Köcc!
Válaszol
Nem a visszacsatolás hiánya ,hanem az "A" osztály miatt költöd tápra a gatyádat . Az Audiodiy-n van A osztályos topic .

50 W- LM 3875 , JLH
Válaszol
Egy cikkben azt olvastam, hogy egy 2x20W-os "A" osztályú erősítő elé egy 2x160VA-os tápot raknak.
Ez általános "A" osztálynál, vagy így "stabilizálják" az erősítést, visszacsatolás hiányában?

Egyébként köszi szépen, nézem a AudioDiy-t!
Válaszol
Az első mondat jó, a második nem. Az A osztályú erősítőknél állandó az áramfelvétel, ezért kell a nagy tápegység, és hűtőfelület, amin a félvezetők elfűthetik a "fölösleges" nem hasznos teljesítményt.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Azt tudom, hogy az "A" osztályú erőlködő így műxik, de a 8szoros táp nem túlzás kicsit? számításaim szerint 20W-ra 100W-os táp elég lenne. De lehet, hogy valahol tévedek...
De mi biztosítja visszacsatolás nélkül az állandó erősítést? Nem a túlméretezett táp?
Válaszol
A 10W-os JLH "A" osztályú egy csatornája 90-100W-ot disszipál sacc.Tehát egy sztereo kivitelben minimum 250VA-es trafót illik tenni.
Üdv Doki!
Válaszol
Atya-gatya! .aaa.

Akkor az én ismereteim hiányosak...
Amúgy a visszacsatolás nélküli erősítőben mi biztosítja az állandó erősítést, ezáltal a dinamikát?

Köszi az infót!!
Válaszol
Kedves Bici és Többiek!

A visszacsatolás és az erősítés két külön dolog.
Az erősítést a kapcsolás és az alkalmazott erősítő eszközök, valamint azok munkapontja szabja meg.
A felhasználó is meghatározhatja egy adott konstrukcióban az erősítés mértékét.
A visszacsatolás egy áramköri megoldás, ami linearizálja az átvitelt és ezzel együtt néhány más paramétert is "megjavít".

Beszéljünk inkább egy konkrét kapcsolásról, abból többet tudunk segíteni.
Üdv! SMA
Válaszol
Bici Írta:Amúgy a visszacsatolás nélküli erősítőben mi biztosítja az állandó erősítést, ezáltal a dinamikát?

Köszi az infót!!
Az átfogó jellegű visszacsatolás nélküli erősítőben, de a visszacsatoltban is az egyes fokozatok erősítését általában a helyi visszacsatolás határozza meg. Ez közelítőleg a kollektorban és az emitterben (csőnél az anódban és a katódban) található impedanciák hányadosa a földelt emitteres (katódos) fokozatoknál, és az előjel negatív, mert fázisfordítás történik. Emitterkövető (katódkövető) kapcsolásban az erősítés közelítőleg egységnyi és pozitív (nincs fázisfordítás). Több fokozatú erősítőnél az eredő erősítés a fokozatok erősítésének a szorzata, ezt hívják nyílt hurkú erősítésnek.
Válaszol
Üdv!

SMA Írta:A visszacsatolás egy áramköri megoldás, ami linearizálja az átvitelt és ezzel együtt néhány más paramétert is "megjavít".

Azt tudom, hogy a jellemzők megjavítására való a visszacsatolás, de úgy tanultam még régen, hogy az erősítést is állandó szinten tartja. Pl. ha a tápfesz ingadozik a változó terhelés miatt.

A konkrét kapcsolás, ami elindította bennem a gondolatot: http://www.hifipiac.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=132&Itemid=51
Nem ragaszkodom ehhez, csak ezt láttam meg először. Smile
Itt azt írják, hogy "mindenféle visszacsatolástól mentes".

fdsa: Értem, de ezek szerint mégiscsak a visszacsatolás(ok) határozzák meg az erősítést... .forog.

Köszi mindkettőtök válaszát!
Válaszol
Idézet:mindenféle visszacsatolástól mentes, ...
Az első fokozat(ok) emitterkövető(k), amire mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy visszacsatolásmentesek.
A második fokozat tranzisztorainak emitterkomplexumában egy 10 ohm-os ellenállásra csatolódik vissza a kimenet egy 200 ohm-os ellenálláson keresztül. Szóval.... visszacsatolásmentes Smile
Válaszol
Azt hiszem erősen fel kell frissítenem az elektronikai ismereteimet, mert ez nekem elsőre le sem esett, csak most hogy végignéztem...
Köszi!

MOD:
Valaki lenne oly kedves, hogy elmagyarázza nekem, hogy egy "A" osztályú végerősítőhöz miért kell akkora nagy táp? Van egy elképzelésem, de nem vagyok meggyőződve annak helyességéről. Undecided
A példa kedvéért legyen egy mono 10W-os végfok.
(Elektronikai ismereteim vannak, de a tapasztalatom nagyon kevés.)

Köszönöm szépen!
Válaszol
Bici Írta:...Valaki lenne oly kedves, hogy elmagyarázza nekem, hogy egy "A" osztályú végerősítőhöz miért kell akkora nagy táp? Van egy elképzelésem, de nem vagyok meggyőződve annak helyességéről. Undecided
A példa kedvéért legyen egy mono 10W-os végfok.
Szia Bici,

En epp most fejeztem be egy 10W-os A osztalyut (JLH). Nalam egy kb. 300-350W-os trafo adja a szuflat az erositonek. A tapfeszultseg 34V, a nyugalmi aram 1.2A csatornankent. Ebbol konnyu kiszamolni, hogy oldalankent 34V*1.2A=40.8W a felvett egyenaramu teljesitmeny, azaz ket oldalnak 80W folott van. Elvileg az egyeb vesztesegek mellett is egyetlen 100W-os trafo eleg lenne az erositonek .. DE! Altalaban nem arra tervezik az alkatreszeket, hogy azok hatarertekeken uzemeljenek. Epp ezert erdemes tulmertezni a dolgokat, persze csak esszeru hatarokon belul. Egy A osztalyu erolkodo tapja folyamatosan nagy terhelesnek van kiteve (nem ugy mint pl. AB osztaly eseteben) es ezt a nagy terhelest hosszu ideig rendesen birnia kell. Egy hatarertekre tervezett cucc viszont nem biztos, hogy minden gond es problema nelkul tudja teljesiteni azt amit elvarnak tole (pl. nagyobb lehet a meghibasodas veszelye). Mashogy megfogalmazva egy szerencsetlen A osztalyu erosito amugy is nagyon rossz hatasfokat legalabb a tap ne rontsa el meg jobban es ne ő legyen aki korlatozhatja az erosito teljes kibontakozasat Smile

Udv, lamalas
Válaszol
Így már érthető. Smile Én is 100W körüli értéket hoztam ki szerény elméleti tudásom alapján 2x10W-ra.
Ez a túlméretezős szemlélet viszont megmagyarázza a többletet. De elméletileg egy folyamatosan nagy teljesítményen üzemelő (bulizásra használt) erősítőnél is kellene ekkora ráhagyás, nem? Bár, ott a zene dinamikája miatt nem folyamatos a terhelés...
Na, mindegy, csak írásban gondolkodtam. Big Grin

Amúgy mi a különbség a B és az AB osztály között? Azt tudom, hogy az egyik a tranyó lineáris tartományának az aljára állított munkaponttal műxik, de akkor mi a másik? És a C osztály?

Ja, még annyit szerettem volna kérdezni, hogy van valami okos kapcsolás, ami közel olyan szép hangot produkál, mint egy A osztályú cucc? Egy HA17-558-hoz szeretném használni, de az A osztály rossz hatásfokát szeretném megúszni, amennyiben ez lehetséges. Sejtem, hogy kompromisszumokat kell kötnöm, de hátha van valami köztes megoldás... .forog.

(Egyszer talán én is eljutok oda, hogy saját kapcsolást tervezzek, de ez még messze van...)

Köszönöm a választ!
Válaszol
D osztályú, vagyis kapcsoló üzemű végfok. Nincs kereszttorzítása, a hatásfoka valahol 90% fölött van Smile
Válaszol
Csak kicsit macerás megépíteni. Big Grin
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Akkor marad a gainclone...
Válaszol
A D osztályú az a PWM, ugyi?
Nos, abba nem hiszem, hogy belévágok, mert már építettem PWM-es tápegységet egyszer, de ennyi elég is volt belőle... .forog.
Válaszol
Igen, PWM. Pagrus használ is ilyet: http://diyaudio.barjak.net/friends/index-friends.html
Válaszol
fdsa Írta:Akkor marad a gainclone...
-------------------------------------------------------
...csak bátran...kis koncentra,nagy koncert...

http://www.shine7.com/audio/jeff.htm
Jeff Rowland LM3886 Amplifiers

[Kép: concentra-4.jpg]
concentra
pia nyer
Válaszol
D-osztályú erősítőt épített-e már valaki?
Válaszol
Bici Írta:... De elméletileg egy folyamatosan nagy teljesítményen üzemelő (bulizásra használt) erősítőnél is kellene ekkora ráhagyás, nem?
Igen, kell boven rahagyas/tulmeretezes mas osztalyban mukodo erositoknek is, hisz ott a nagy dinamikaju reszeket is torzitasmentesen at kell vinni, illetve hosszu idon at nagy teljesitmenyen uzemelve hasonlo kovetelmenyeknek kell megfelelni mint egy A osztalyunal!
Bici Írta:Amúgy mi a különbség a B és az AB osztály között? Azt tudom, hogy az egyik a tranyó lineáris tartományának az aljára állított munkaponttal műxik, de akkor mi a másik?
B osztaly eseten a vegtranzisztorok kozul felperiodusonkent az egyik tranzisztor lezar mig a masik vezet, majd szerepet cserelnek. Ha nincs jel, akkor elvileg mindket tranzisztor le van zarva. Ez a tiszta B osztaly. Ilyet azonban nemigen csinalnak a nagy keresztezesi torzitas miatt ami nullatmenetnel keletkezik. Helyette AB osztalyban uzemeltetik az erositok nagy tobbseget ami azt jelenti, hogy egy kis erteku nyugalmi aram folyik a tranzisztorokon keresztul, tehat soha nem zarnak le teljesen.

Bici Írta:Ja, még annyit szerettem volna kérdezni, hogy van valami okos kapcsolás, ami közel olyan szép hangot produkál, mint egy A osztályú cucc?
Nagyon sokfele AB osztalyu kapcsolas letezik, ki erre eskuszik ki arra. Kiindulasnak sztem nezz korul a Class-A amplifier oldalon. Ez a kezdooldal: http://www.tcaas.btinternet.co.uk/ es itt van nehany AB osztalyu kapcsolas is http://www.tcaas.btinternet.co.uk/index-5.htm Ha elegendo 15-20W kimenoteljesitmeny akkor lehet pl. kiserletezni ezzel a kapcsolassal: http://www.tcaas.btinternet.co.uk/WW7-70.gif. Konnyen elkeszitheto, mindossze 5 tranzisztor oldalankent, otthoni hasznalatra sztem boven megfelel es a szerzo szerint a hangminosege nagyon hasonlit a szinten altala tervezett A osztlayu 10W-os erositoere. Errol azonban bovebben nem tudok nyilatkozni, mert en meg nem epitettem meg ezt a kapcsolast, azonban erosen szemezek vele Smile Idovel en is tervezem hogy az A osztalyu JLH helyett epitek egy jo AB kapcsolast, de egyelore meg hangdobozokat csinalok meg egyeb mas dolgaim is vannak.

Udv,
lamalas
Válaszol
D-osztályú erősítőt épített-e már valaki?

http://www.hardwareanalysis.com/content/article/1822.2//
Hardware Analysis - Believe the Hypex, class-D DIY amplifier - UcD, universal class-D

[Kép: 11709.jpg]
pia nyer
Válaszol
http://www.peavey.com/support/technotes/poweramps/classact.cfm
Peavey.com :: Class Act: The Pros and Cons of
...ráadás...
Ahttp://www.hardwareanalysis.com/content/article/1815.6//
Hardware Analysis - The Silverado, a small d'Appolito loudspeaker - Conclusionmplifier Design
pia nyer
Válaszol
Kérdéses a beszerezhetőség.
Még olvasom...
Válaszol
SEAS Írta:Kérdéses a beszerezhetőség.

http://www.bmm-electronics.com/brands.asp?ID1=1&ID2=57
DIY kits - Hypex - BMM electronics

Hypex class D amplifier module 400W

EUR 100.00 (119.00)

amplifier module 400W with AD8620 input buffer

EUR 130.00 (154.70)

http://www.hypex.nl/
Hypex Electronics B.V.

...na...HOLLANDoltam...!
pia nyer
Válaszol
Esetleg SPafitól is beszerezhető forintért, itthoni garanciával
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/index.htm
Válaszol
OK, kösz, utánanézek/rákérdezek.
Válaszol
SEAS Írta:OK, kösz, utánanézek/rákérdezek.
SPafi természetesen nem a hypexét adja, hanem a saját fejlesztését, de egyáltalán nem biztos, hogy rosszabbat kapsz. Pagrus is SPAfi paneljeiből építkezett: http://diyaudio.barjak.net/friends/index-friends.html
Válaszol
SEAS Írta:Kérdéses a beszerezhetőség.
[link]

///szerk: shalafi66
pia nyer
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég