A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (épített) (nem szub)
(2012. 08. 01., 20:30)DMG Írta:  Csabesz, nyertél.
megfordítottam a potmétert, megszűnt a zaj.
Ha tökig feltekerem akkor újra hallható, de annak a hangerőnek a felét se bírják el a hangszórók.
Teljesen csendben van amúgy, ha dolgozik a gép akkor is.

Akkor egyenlőre ez a projekt befejezettnek tekinthető, köszönöm a segítséget.

Nekem a 7294-hez és aktív hangváltónál is hasonló szívások voltak. Teljesen eltöntetni az alábbiakkal tudtam csak, de most passzentos rendesen. Nem búg, nem zúg, tényleg tuti.
- minden földhurkot el kell távolítani
- minden fémpoti házát le kell földelni
- a fémpotikat és a fém dobozt (már ha fém) jól el kell szigetelni!!
- a fém dobozt és a földet össze kell kötni egy pár nanos kondival (polipropilén). Asszem nekem 40 nF körüli jött be
- a fém dobozt a védőföldre kell kötni

Szóval meg kell tudnod elvileg szüntetni a búgást, nekem is összejött, pedig nem hogy a végét, de az elejét sem láttam az alagútnak anno Smile Erősítésre nekem is erősödött a búgás...anno... Smile

Ami még szivathat azok a kondi, ha az egyik lába a levegőben lóg - pl forrasztás hiba. Na az is szépen tud búgni Smile
a lényeg: nem csak a búgás, a zaj is így szűnt meg nekem. Nem semmi, hogy mennyi zajt össze tudnak szedni a potik és egyéb alkatrészek
Válaszol
passz, nem földeltem le a potmétereket, sima vezeték van jelvezetéknek, nem koax vagy ilyesmi. Ha azon a a hangerőn hagyom amit még elbírnak a hangszórók, akkorsem hallok zajt ha nekinyomom a fülem a hangszóróknak. Nekem úgyfest hogy egy centivel sem rosszabb ez így mint az ismerőseim csicsás erősítői. Jó kis kütyü ez.
Válaszol
Sziastok.

mi a véleményetek erről, A tinába nézte már vki? Előzetesek alapján csak jó lehet, de mit mondanak a szakik? Mindent előre köszönök. A teljesítménye nekem elég és a tápot homály fedi (saccra 36v).

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Na ide se néz be senki. Én csövi hajtáshoz terveztem a minap egy LJH-véget. Nagyon jó, mert 0,17% THD-re képes visszacsati nélkül ám.
Válaszol
Sokáig tart berajzolni a programba modellezésre. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
(2012. 10. 02., 3:19)6n8sz Írta:  Na ide se néz be senki. Én csövi hajtáshoz terveztem a minap egy LJH-véget. Nagyon jó, mert 0,17% THD-re képes visszacsati nélkül ám.

Rendkívül szeretem az ilyen beszólásokat. Mindenki lusta dög, mert éppen nem azonnal rajzol be a tinába egy kapcsolást...
- VR
Válaszol
(2012. 10. 02., 3:19)6n8sz Írta:  Na ide se néz be senki. Én csövi hajtáshoz terveztem a minap egy LJH-véget. Nagyon jó, mert 0,17% THD-re képes visszacsati nélkül ám.
Az erősítő erősítése Au= -390/10 a visszacsatolásból számolhatóan.
10 k a soros ellenállás, 390 k a visszacsatoló ellenállás.

Smile

Válaszol
A rajz szerint tényleg a bemenetre csatol vissza 390k-val?

Válaszol
A BC550C az egyetlen feszültségerősítő, invertáló fokozat, a többi csak Darlington emitterkövető. A BC550C bázisa az egész erősítő invertáló bemenete, oda csatol vissza a 390 k, és oda folyik be a 10 k-n keresztül a bemenetről az áram. A BC emittere lenne a neminvertáló bemenet, de az 470 uF-dal le van hidegítve, tehát erősen virtuális földpont a bázis (is).
A BC nyílthurkú erősítése ~5 k/Re, ahol Re=26 mV/Ie. Ie az emitteráram, azt most nincs kedvem meghatározni, ráadásul a 10 k-s trimmerrel széles tartományban állítható. De ha Ie=26 mA, akkor Re= 1 ohm, Au = 5 000.
Válaszol
Sejtettem én, hogy ez a helyes magyarázat. Smile

Válaszol
Akkor jó amúgy veszettróka szerinti "beszólás" csak arra utalt, hogy kihalt a fórum (mindenki túlórázik a melóhelyén, nincs ideje rá, okafogyott a téma, stb.) a Tinát utána való nap töltöttem le és ki is kellett ismernem ám. Többé nekem se okozhat gondot a THD megmérése.
Amúgy tankönyvi alapkapcsinak néz ki, de attól még lehet jó is. Amúgy a JHL se bonyi, mégis üt-ver egy csomó drága cuccot. Ez utóbbi előnye, hogy az asszimmetrikus kapcsolását úgy tudod tuningolni(csupán a félvezetők helyes megválasztásával) mint barátnőt szilikonnal.
Na jó, talán kissé hatásvadász voltam. De pénteken megjelenek a Lomexben, és ott fogok hagyni egy 500-ast és meg/átépítem a JHL-hybridemet (csövem van otthon). csak az a kutya 45K-100k Rg ne kellene hozzá.
Válaszol
(2012. 09. 27., 3:22)6n8sz Írta:  Sziastok.

mi a véleményetek erről, A tinába nézte már vki? Előzetesek alapján csak jó lehet, de mit mondanak a szakik? Mindent előre köszönök. A teljesítménye nekem elég és a tápot homály fedi (saccra 36v).
A két végdarlington bázisa között 3x0,6 V, vagyis 1,8 V mérhető. Ugyanez a feszültség mérhető a két dióda + 470 ohm trimmer soros kapcsolás két vége között. A két diódán összesen 1,2 V esik, 0,6 V marad a trimmeren. A trimmer középállásában I=0,6 V/235 ohm=2,55 mA folyik. Ugyanez az áram folyik át a két 4,7 kohm-on is, amelyeken U=2,55mAx2x4,7kohm=23,97 V esik. Jól beállított erősítő esetén a kimeneten 0 V egyenfeszültség mérhető, a felső darlington BC550-esének bázisán ennél 1,2 V-tal magasabb.
A tápfeszültség tehát célszerűen +/- 24-25 V lehet.
Az egyik határeset, amikor a teljes 470 ohm kötődik sorba a diódákkal, akkor fele akkora áram folyhat, ilyenkor +/- 12 V lehet a tápfeszültség.
A trimmer másik végállásának közelében csúnyán torzítani fog.
Veszélyes dolog rövidzár- és hővédelem nélkül egy ilyen kapcsolás...

Válaszol
Értelek fdsa. Talán inkább maradok a JHL modifikálásoknál.
Megigértem, hogy beteszem a rajzot, de sajna a tina shematic-ból nem tudok JPG-t varázsolni. A Jhl hibridvégem eleve a BD139-esnél kezdődik, amelínek van egy 9kohmos Rb, 2k2 Rc és 6k8 Re. A collektor és emitter ágba DC-csatolva megy a két TIP3055 +nvcs a csövi előfokhoz, ami katodin végű. Én az eredeti rajzon kicseréltem az alsó 3055-öt egy BD441-re(nagyobb a béta), mig az árangenyóba otthagytam a 3055-öst(ez úgyis melegebb lessz). A táp 17v-ra emelkedett 4ohmos hangdoboz mellett.A másik moddolásom, hogy mivel a 2k2 Rc ellenálláson kb.: 1v esett, kicseréltem két diódára(feszültséggenerátor).
Így visszacsat nélkül a THD.:0,2%, amennyiben 45Kohm-os a meghajtó. Tapasztalatom szerint ez elég egy hangkártvához, előfok nélkül is.
Válaszol
Nyomd meg a Print Screen gombot a billentyűzeten, ez átmásolja a képernyő tartalmát a vágólapra, ahonnan egy bármilyen grafikai programba egy "Beillesztés"-sel bemásolhatod.
Válaszol
(2012. 10. 04., 7:10)fdsa Írta:  Nyomd meg a Print Screen gombot a billentyűzeten, ez átmásolja a képernyő tartalmát a vágólapra, ahonnan egy bármilyen grafikai programba egy "Beillesztés"-sel bemásolhatod.

köszönöm a tippet. Javítanom kell a fentiéket. A Bd139 -en a 2,2kohm helyett nem kettő, hanem három dióda van sorosan (1n4007). A munkaponti bázisárama kb.:100ma, igy Rb~50-100Ohm. Igy már rendes meghajtás kell neki. Igy a Ico a végtranyókon 0,8A kábé. Ha leviszed a BD139 Rb-jét, nő a Tip3055 nyugalmi árama, de a THD is. Persze ha nem lennék lusta rendes áramgenerátort csinálni, akkor ..., de az már nem deszkamodell.
Válaszol
Egy érdekesség a Tina-hoz, amire tegnap jöttem rá, mint "keserű tapasztalat"... A Tina 1V alatt nem tud pontosan THD-t mérni. Ez biztos a lebegőpontos számábrázolás miatt van, de az elemzett jelnek legalább 1V-os amplitúdójúnak kell lenni. Lehet, hogy csak beállítás kérdése. Felfelé 1000V-ig nincs ilyen probléma.

A Tina gyári tranzisztor modelljei komolyabb szimulációra nem alkalmasak, pontosabban mindig érdemes ellenőrizni, hogy az átviteli karakterisztika mennyire valóságos. Érdemes fenntartásokkal kezelni a kapott eredményeket. A beépített csőmodellek mindegyike felejtős....
Válaszol
v.melyik héten egy ilyennek neki kell hogy essek Smile

https://www.sparkfun.com/datasheets/Components/General/STA540.pdf
2*25 watt @8 ohm terhelésnél, 22 voltos tápfesszel 1% thd alatt.
(hidalt kapcsolásban)
Válaszol
LM1875 nem jobb?

Válaszol
attól függ.
ezt egyszerűbb építeni, és van mute/standby.
thd-ra kisebb az lm, de abból meg sok a hamisítvány.
stabilitásra az sta biztosan sokkal jobb.
gyakorlatilag passzív alkatrészek nélkül is -állítólag- stabilnak kell lennie.
tda8562q -t váltCSa nálam, számítógép hangszórókat hajt.
ha beválik , lehet megkínálom egy stabil tápról.

pro és kontra. minőségre biztosan jobb az LM, ebben egyetértek.
Válaszol
(2015. 07. 13., 17:51)DMG Írta:  attól függ.
ezt egyszerűbb építeni, és van mute/standby.
thd-ra kisebb az lm, de abból meg sok a hamisítvány.
stabilitásra az sta biztosan sokkal jobb.
gyakorlatilag passzív alkatrészek nélkül is -állítólag- stabilnak kell lennie.
tda8562q -t váltCSa nálam, számítógép hangszórókat hajt.
ha beválik , lehet megkínálom egy stabil tápról.

pro és kontra. minőségre biztosan jobb az LM, ebben egyetértek.

Hm. Ez lehet hogy érdekel majd engem is, két front és két rear csatornára. Előre valami apró kétutasat, hátra két szélessávút.
Subra meg akár egy aktív subot is el tudok képzelni mondjuk HA17-ből, ugyanezzel hajtva.
- VR
Válaszol
ilyesmire szerintem bőven elég amit tud.
tápnak szóba jöhet régi laptop töltő, vagy némi extra munkával egy atx táp.
pár kondi cseréjével megy egy darab ellenállással elvileg fel lehet pumpálni a 12 voltos ágat akár 30 voltra is.
Válaszol
(2015. 07. 16., 0:57)DMG Írta:  ilyesmire szerintem bőven elég amit tud.
tápnak szóba jöhet régi laptop töltő, vagy némi extra munkával egy atx táp.
pár kondi cseréjével megy egy darab ellenállással elvileg fel lehet pumpálni a 12 voltos ágat akár 30 voltra is.

A laptop töltő eszembe se jutott, pedig jó ötlet és van itthon felesleges is, meg benn a cégnél hegyekben - igaz nem tudom milyenek. No majd utánanézek.
- VR
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 7 Vendég