A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangsugárzó-állvány
Úgy gondolom, hogy lényeges eleme egy hangrendszernek az állvány is. Ide lehet írni, tapasztalatokat, ötleteket, saját barkácsolásokat állvánnyal kapcsolatban.
Elkezdtem sajátot építeni: Link
Lex
Válaszol
És folytattam: Link 2. sor
Lex
Válaszol
Hmmm, nem semmi. Wink Már túl szép lesz.

.zzz.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Egy kicsit engem is megijesztett. Kissé tarka lett. Eredetileg famintásra gondoltam, de egyszerűen nem volt megfelelő minta az OBI-ban. Kőmintásból se. Vagy 2 órát válogattunk a halomnyi cuccból, de sehogy se akart elfogadható lenni úgy, hogy azért passzoljon a meglévő és jövőbeni dobozokhoz és bútorhoz is. Nehezebb volt, mint összerakni. De ha nagyon nem jó és lesz jobb fólia, akkor leszedem és cserélem (1eFt/pár).
Lex
Válaszol
A második állványra is sikerült "bőrt" húzni: Link 3. sor
Lex
Válaszol
Helló mindenkinek!
Egy kicsit meglep, hogy milyen kevesen szólnak ehhez a témához, mivel saját tapasztalatom alapján (de lehet hogy ezért most többen legszívesebben megköveznének engem itt) a jó hangdoboz 50%-át a már jólismert tényezők adják (hangszórók, keresztváltó, doboz) és a másik 50%-át az állványok (készülékek alá is), a feltámasztási pontok megoldása, a madzagok (hangszóró és összekötő), a keresztváltó alkatrészeinek a minősége. Ezt arra alapozom, hogy az első csoport megváltozatatása nélkül a második csoport tagjainak alkalmazásával, kicserélésével, javításával összességében ugyanazt a minőségi javulást (romlást) értem el, mint amit egy 3000.- Ft-os hangszóró cseréje egy 26.000.-Ft-osra jelent. (Van például olyan interconnectem, ami nélkül semmilyen tesztre nem megyek el, mert csak a különbségek töredékét lehet nélküle meghallani.)
Aztán itt vannak a számomra még a meg nem alapozott, de kitűnően működő jelenségek, mint például: hogyan szólhat egy 1,2 kg tömegű pillekönnyű filigrán fémállvány sokkal szebben, mint egy 50 kg-os, homokkal és ólommal csillapított fantasztikus tüskékkel megépített tökéletes fém/fa állvány?
Szóval ha kész a csudadoboz, akkor jön szerintem a dolgok másik fele: ki tudja-e adni magából amire képes, vagy sikerül jó hallgathatatlanná tennünk?
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Helló!
Ki milyen állványt használ a hangdoboza alatt? Ki miből épített már állványt?

Válaszol
A szomszédban lakott egy öreg aki nagyon benne volt ebben a hifitémában (már meghalt szegény) és ő magának márványból csináltatott egy pár álványt (182,5 kg volt darabja)
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
De remélem nincs összefüggés a két esemény között!!!

Válaszol
Nem.
De ez ez sem volt rossz.
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Cirrus.
Az IC-dről mondhatnál valamit .
Válaszol
Helló Mócsing!
Ha az összekötő kábelre gondolsz, akkor az egy Audio Note AN S...?...V..P..? az ördög tudja a pontos nevét ezüst kábel, és ha bármi mást hallgatok komoly hiányaim támadnak (zeneiség, tisztaság, részletezőképesség). Tudom, hogy vannak jobb darabok is, de ez nagyon belopta magát a szívembe. A "dugjuk össze, oszt lássuk melyik a jobb" elvben nem hiszek, nálom az a mérce nagyjából mindenre, hogy együtt tudok-e vele lakni hosszabb távon.

Válaszol
Cirrus.
Vékony teflonszigetelésü ezüstözött sodratot használok ,hármasan fonva .
Ég és föld a különbség , a régi gagyi és e között . Esetleg lenne kedved összehasonlítani őket ?
Válaszol
Helló!
Jól hangzik amit írsz, amikor elkezdődött az ezüst "kifülelése" a Darvas Laciéknál (Kábelhüllő) már akkor kiderült, hogy itt komoly dolgokról van szó. Sajnos önmagában az ezüst (főleg bevonatként felvive) egyáltalán nem biztos, hogy mindenre üdvözítő gyógyír, mert erősen belejátszanak a hangjába olyan tényezők, mint a szálak száma, a sodrás, az erek fonása, a szigetelő bevonatok, de azt hiszem ezeket nálam sokkal okosabb, a villanyban jártas emberek még képletekkel alá is támasztják. Aztán a hangja meg vagy jó, vagy nem. Olcsóbb, vagy jutányos árú ezüstbevonatú hangszórókábelek nagyon hamar sziszegnek, csörögnek. Nekem is jobban tetszik a QED ezüstnél az eggyel olcsóbb sima rézkábelük. Ez persze a rendszer többi tagjától is erősen függ, de ezen a szinten még valószínűleg az egyik komponens hibáját a másik hibájával kompenzáljuk, ez még messze van a hígh-endtől. Az viszont azért problémás ügy, mert egy szint felett elkezd iszonyatosan drága lenni. Ezért próbálunk saját kisérletezéssel a nyomába jutni az elérhetetlen árú cuccok hangzásának, ami szerintem a Te esetedben is fényes bizonyítéka, hogy igenis sikerülhet. A gyorsteszttel (1 napos hallgatás) biztos meg lehet állapítani a karaktereket, nagy vonalakban be lehet lőni, hogy hol helyezkedik el a cucc az ár-minőség létrán. Ha meg tudjuk oldani a hallgatózást nálam, akkor szívesen állok rendelkezésre.

Válaszol
Ez a drót , eredeti Szovjet , katonai rádiók belső vezetékelésére használták . Kaptam egy spulnival , azért ezzel kisérletezek .
Ha vállalod a kipróbálását , küldök belőle , meg is fonom hogy ne keljen bajlódni vele . Kiakarom próbálni az RG59-es koaxot is , csak itt nálunk nem lehet beszerezni. Whitefül egész jókat írt róla .
Válaszol
Az RG59 elvileg csak 75ohmos lezárással működik helyesen.

Válaszol
Nagyfrekvencián biztos , de HF-en ? Úgy jellemezte , ha az ezüst amivel összehasonlította 40000 ft , akkor ez kb 20000-es kategória .
A gagyinál mindenképp csak jobb lehet , a fonatnál meg a fene tudja . Ki kellene próbálni .
Válaszol
HF-en a 75 Ohm lezárás interconnect értelemben nem értelmezhető, nincs létjogosultsága, ilyen illesztéshez HF-en már teljesítmény erősítő kell. Így nem számít, mit csinál a kábel nagyfrakvencián 75 Ohmon. A kérdés, hogy mit csinál HF-en.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=365397#365397
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=550077#550077
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=533573#533573
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=533573#533573
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=698483#698483

Csak azért linkelem be, hogy legközlebb ne kelljen visszakeresnem. Wink

Válaszol
h_jozsi Írta:HF-en a 75 Ohm lezárás interconnect értelemben nem értelmezhető, nincs létjogosultsága, ilyen illesztéshez HF-en már teljesítmény erősítő kell. Így nem számít, mit csinál a kábel nagyfrakvencián 75 Ohmon. A kérdés, hogy mit csinál HF-en.
Természetesen nem ok nélkül, hanem kifejezetten provokációs céllal kérdeztem rá mindannyiszor az illesztett lezárás problémájára.
A Hi-Fi Mozaik első számában, amelyben Darvas László elkezdte Kábelhüllő c. sorozatát, megjelent egy másik cikk is Dr. Veszely Gyula tollából "Bevezetés a távvezeték-elméletbe" címmel, amely cikkből már idéztem korábban a Terminálon.

"A távvezetékek elmélete bebizonyítja, hogy ha a távvezeték csillapítási tényezőjének és a hosszának szorzata egynél sokkal kisebb, és ha fázistényezőjének és a hosszának a szorzata egynél sokkal kisebb, akkor koncentrált paraméterű hálózattal helyettesíthető. Az 1. ábrán megadtuk a helyettesítő hálózatot.
Számításokat végeztünk légszigetelésű homogén kettősvezetékre. A vezetők anyaga réz, átmérőjük egyik esetben 0,2mm, a másik esetben 1,5mm volt, egymástól való távolságuk 1m; 0,1m és 1cm. A fenti méretek mind a hat kombinációját 50Hz-en és 20kHz-en is végigszámolva azt kaptuk, hogy a maximális csillapítási tényező 1,7*10-5 m-1, a maximális fázistényező 4,9*10-4 m-1. Nyilvánvaló, hogy a fenti vezeték kb. 1km (!) hosszig koncentrált paraméterű hálózatnak tekinthető."

A cikk konklúziója:

Idézet: Az összekötőkábelek távvezeték helyett koncentrált paraméterű
hálózattal helyettesíthetők. A koncentrált paraméterű hálózat
elemeiben könnyen figyelembevehető az áramkiszorítás hatása, de néhány
mm-es huzalátmérő esetén ez elhanyagolható. A távvezeték kapacitásának
hatása (amiben a szigetelőé is benne van) csak MΩ-os kimeneti és
bemeneti impedanciák esetén jelentkezik. Kis kimeneti és bemeneti
impedancia esetén a távvezeték legfontosabb befolyásoló tényezője az
ellenállás, ennek hatása azonban csak 0,1mm-es huzalnál mutatható ki.
Válaszol
Kicsit leült ez a téma,
de ma újból bebizonyosodott, hogy igen fontos komponens az állvány.
"Egy szépen megtervezett lineáris átvitelű váltó volt éppen hallgathatatlan, mert nagyon maszatos, széteső volt a hangkép. Ekkor a 4 ohmos mélysugárzó 1,1 mH és 10 mF-os értékéből a 10 mF-ot megnöveltem 12,5 mF-ra, és megtörtént a csoda. Papíron a fázis eddig is stimmelt, de biztos nem annyira, mint kellett, mert hirtelen minden helyre került, gyönyörű színpada lett a kisdoboznak (LS 3/5a utánérzés annak a méreteivel (6,8 liter), Vifa PL 14 és Seas Noferro 900). (A 14 mF már megint nem volt jó, megint elveszett a varázs.) Olyan minőségi változás lépett be, hogy hirtelen nem kezdtem a CD-k után kapkodni, hogy jaj akkor ez hogy szól, az hogy szól (ez a rossz váltó jellemzője), hanem végig kellett hallgatnom az aktuális lemezt (Joe Zawinul: My People), nem tudtam felkelni a székből, oda lettem szögezve. A magashoz 6,8mF és 0,35 mH + L-pad tartozik." ---- ezt írtam a másik topikba, és akkor jöjjön a folytatás: Ha már ekkora a minőségi előrelépés, akkor a kisdoboz megérdemli a profi installálást. Elővettem a méréshez használt pillekönnyű Mission állvány párját, és ráültettem a kisdobozokat, egy 16 mm-es MDF lapocska közbeiktatásával. Fantasztikus lett a hang. Aztán kivettem a lapot. Nagy elhatározás volt, mert a furnérozással és a 10 réteg kézipolitúrázással komoly munkát fektettem a dobozokba, most meg ráteszem a tüskékre? JÓ DÖNTÉS VOLT!!! Az alját úgysem látják, amúgy is tanulódoboz. Az előbbi változás meg lett toldva egy újabb nagy lépéssel. A magasak kitisztultak, sokkal feljebb mennek, és még hangosabbnak is tűnnek. (Ez az egész dobozra is igaz, szó szerint vissza kellett venni a hangerőből, amikor a váltó jól összeállt.) A mélyek meg sokkal megfogottabbak lettek, olyan basszus indult meg, hogy elpárolgott minden tervem a szubbasszus építését illetően, mert akkor biztos megint jönnek a fázisproblémák, és most már nem hiányzanak a hangképből a mélyek egyáltalán, pedig nincsenek is rátolva a felra a dobozok. És egy elcsépelt, de igaz faktor: mindez a gépelés közben a nyitott ajtón át a szomszéd szobából is jól hallható. (mármint nem a tere)

Válaszol
Én is hasonlót használok már egy ideje: TALP-szerű állvány tüskéken, az állványon három rézötvözet kúp, azokon a dobozok. Fantasztikus segítség volt a hangnak.Jó a rézkúpok helyett egy pár gyurmagalacsin is, a hatás hasonló.
Shalafi meg rövid úton majd átmoderál minket innen... Big Grin
Üdv: spexcel!
Válaszol
spexcel Írta:Én is hasonlót használok már egy ideje: TALP-szerű állvány tüskéken, az állványon három rézötvözet kúp, azokon a dobozok. Fantasztikus segítség volt a hangnak.Jó a rézkúpok helyett egy pár gyurmagalacsin is, a hatás hasonló.
A legjobb pedig a gumiláb. A merev fémtüske átadja a rezgések egy részét a padlónak.
Válaszol
No és akkor itt van a kitűnő lehetőség, hogy megindítsunk végre egy jó kis parázs vitát. Ennél jobb témát alig lehetne találni, amin még jó barátok is ölre mennek, mivel Shalafi, Pagrus, Spexcel, fdsa számára sajnos semmilyen mérhető komponense nincs a jelenségnek. Ezen kívül adódik a lehetőség, hogy a legkülönbözőbb, egymásnak homlokegyenest ellentmondó elméleteket vérre menő vehemenciával védjék meg a képviselői, odáig bezárólag, hogy az is háborodott elméjű, aki hisz az ilyenekben. Mielőtt ez beindulna, tisztelettel javaslom, hogy néhány, mindannyiunk által elfogadható alaptézisben egyezzünk meg. Az első az lehetne, hogy tényleg jelentősen befolyásolja az állvány a hangképet, és ezáltal fontos szerepet játszik. Aki ezzel egyetért, húzzon ide egy vonást.

Válaszol
Kétségtelen, hogy befolyásolja, el is teszem jó messzire az állódobozomtól Big Grin
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Mindenféle láb nélkül a dobozt a padlóra, szekrény tetejére téve ocsmány hangja van.
Fém tüskére állítva, kerámia járólapon ugrál.
A fém tüskét lefelé fordítva a parkettát vagy szőnyeget tönkreteszi, női családtagok előveszik a sodrófát.
A tüske hegyét a doboz felé fordítva a rezgés hatására a tüske egyre mélyebbre fúródik a dobozba, idővel romlik a hatás.
Válaszol
Nekem kövön bevált állódoboz alá a minőségi (és ezért drága) fém tartóba préselt kerek filc talp, ezt a fém tartón át lehet felcsavarozni. Kifejezetten nagy teherbírású, strapabíró, nem éri meg olcsó gagyit venni.
Tüskét is használok, de jó helyette a fiókütközőnek árusított öntapadós szilikon félgömb, ez 8 mm átmérőjű és szintén meglepően nagy teherbírású.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
cirrus Írta:...mivel Shalafi, Pagrus, Spexcel, fdsa számára sajnos semmilyen mérhető komponense nincs a jelenségnek.....
Nem hagyom magam provokálni Big Grin
Különben is, a háromlábú csodakönnyű állványaid ikertestvérei nálam is megtalálhatók, csak már elfelejtetted .szia.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Régebben kisebb dobozok aljára WC gumilábat tettem, a TL-em alatt 100 Ft/db-os gumiláb van (talán SAL?), szerszámgépek és hídmérlegek alá a jégkorongban használatos gumikorongot teszem Smile
Válaszol
Nemsokára felkerülnek a lapra az ilyen témájú kellékek is....

[Kép: 152il1.th.jpg] [Kép: 153eg1.th.jpg] [Kép: 154wj1.th.jpg] [Kép: 155pl7.th.jpg] [Kép: 156lz7.th.jpg] [Kép: 157br6.th.jpg] [Kép: 158wg4.th.jpg] [Kép: 376oi4.th.jpg] [Kép: 160sy3.th.jpg]

Válaszol
pagrus Írta:Nekem kövön bevált állódoboz alá a minőségi (és ezért drága) fém tartóba préselt kerek filc talp, ezt a fém tartón át lehet felcsavarozni. Kifejezetten nagy teherbírású, strapabíró, nem éri meg olcsó gagyit venni.
Tüskét is használok, de jó helyette a fiókütközőnek árusított öntapadós szilikon félgömb, ez 8 mm átmérőjű és szintén meglepően nagy teherbírású.
Jó ötlet lefotózni:

[Kép: talpak-.jpg]

A Hettich filctalpak az Obiban kaphatók, a fiókütközőket pedig Budapesten a Móricz Zs. körtérnél levő festékboltban (a lapszabászat mellett) vettem.
Pl. a Nagymonitorom alján ez a filctalp van, a mély és a közép/magas egység között pedig 4-4 fiókütköző. Kipróbáltam többféle lábat, de ezekkel a legjobb a hangja.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Szia Pagrus!
"a háromlábú csodakönnyű állványaid ikertestvérei nálam is megtalálhatók, csak már elfelejtetted"

Egyáltalán nem felejtettem el. Vigyázz, te tudod, hogy nekünk vizuális memóriánk van! Azóta is azon gondolkodom, hogy az enyémen miért nincs az a felső összekötő háromszög. (lehet, hogy valaki leszerelte?) Remélem a szuper kisdobozaidat (egyutasok) Vifa, Wisaton...stb. is kipróbáltad rajta, nem csak a Tangband uralkodik a Rogers dobozban rajta. (Ha még együtt laknak) A köves helységben tényleg gáz lenne, de még ott is jobb mint más egyéb.

Reméltem, hogy már az elején kibuknak olyan kulcsszavak, mint "elválasztás, leválasztás, csatolás, energiaátadás, rezgéskioltás, elnyelés, energia-visszarúgás" és akkor itt jól össze lehet ugrani. A magam részéről még nem alkottam meg a saját rögeszmémet, egyelőre az a kérdés foglalkoztat, hogy miért kell az egyik típusú hangdoboznak súlyos ólommal és homokkal töltött mázsás talapzat, a másiknak meg egy kis kilós szöcskeláb, ami szintén tud hihetetlen basszust biztosítani. A nagy AudioNote-nak például a tervezője egy másfélarasz magas állványt konstruált, egy négy, vastaglábú 30 kg-os darabot. Ennek a sima!!! platójára BlueTack-kal kell a hangdobozt a négy sarkán rátenni.

Válaszol
cirrus Írta:....Remélem a szuper kisdobozaidat (egyutasok) Vifa, Wisaton...stb. is kipróbáltad rajta, nem csak a Tangband uralkodik a Rogers dobozban rajta. (Ha még együtt laknak) ....
Nem laknak együtt, a Tangband visszakerült a gyári csomagolásába, egyelőre nem lopta be magát a szívembe. A Vifát és a Visatont kipróbáltam rajta, azoknak jó volt.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Hmmm...szerintem a hatást mérni is lehetne. Csak a módszerre kellene rájönni. Tegnap pl. sikerült megmérnem a hangszóróselyem hatását az átvitelre. Marginális, de megmérhető, csak sokáig kellett kísérletezni a mérési környezettel. Egyébként kétségtelen, hogy fontos az állvány, de ezt már korábban is említettem. Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
Itten fidekának híjják,de lehet akár terosztát,vagy blútekk a neve is. .ok.
Először azért alkalmaztam,hogy a kölök nehogy leröptesse... .foghijas.
Üdv Doki!
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég