A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MNC
Én meg küldjek hozzá ilyet?
[attachment=28]

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Ha nem is hozzá, de jöhet kettő Smile
Válaszol
Melyik dómról van szó? Valami elkerülte a figyelmem:-(
Ha érdekel az MNC, írj egy privátot, nem ragaszkodom hozzá.
Válaszol
Ezeket én szoktam készíteni 25R639 néven.

Válaszol
Sziasztok!
Most regisztráltam, mert számomra érdekes témát találtam a "barátunk" által... Smile
Sok szó esett az elmúlt években az MNC BigBull X2-vel kapcsolatban.
Nekem lett egy 30 centis dupla tekercses szörnyem. Egy darabig ment egy hányavetett dobozban, de egy hónapja éreztem elég affinitást az újra tervezéshez.
Ezért kölcsönkértem egy oszcilloszkópot és terhelősúlyos módszerrel mértem.
Ilyen eredménnyel:
[Kép: TS-param_terek_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

Aztán elkészült a terv, aminek ez az elvi görbéje:
[Kép: WinISD_g_rbe_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

Nekem ez elég biztató volt és mivel már építettem egy autós bandpasst egy Earthquake hangszóróból, hát nekifogtam:
[Kép: Bels__www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

[Kép: K_ls__www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

A végeredmény?
Számomra várakozáson felüli! A méréseimben lehettek hibák, mert az egész láda freki görbéje fülre pár Hz-vel alacsonyabb mint a progi által jósolt, de nagyon jól szól.
Egy házimozi szubjaként van használatban. :-)
Bocsi a hosszú léért, csak gondoltam, hátha másnak is hasznos lesz.

Üdv!
Válaszol
A hangolási frekvenciák biztosan elmásztak a modellezetthez képest, így valószínűleg egész mást hallasz, mint amit terveztél. Bandpass dobozt sajnos egyedül a program ajánlás alapján nem lehet elfogadhatóan kivitelezni. A 130 literes nettó belső térfogat is nagyon sok, ezzel a maradék pontosság is elveszik.

A hangszóró viszont legalább tényleg olyan gyenge paraméterekkel bír, mint ahogy mondani szoktuk.

Válaszol
sziasztok tudnátok nekem segíteni abban hogy a MNC Sunflower 250/500Wattos mélynek mi a müszaki adatai ?
Válaszol
a láda hangolása egészen biztosan nem felel meg a szimulációnak, a nem kör keresztmetszetű reflex nyílások korrekciós tényezője más. És függ a nyílás oldalarányaitól is.
Elhelyezése sem olyan amit könnyű lenne modellezni.
ettől független működhet kielégítően, sanszos hogy jóval mélyebbre lett hangolva így mint tervezted, de a szoba akkusztika emelhet az átviteli görbén, valamelyest kompenzálhatja a kisebb terhelhetőséget amit a 130 literes térfogat okoz.

ugyanakkor ez mind teljesen lényegtelen ameddig neked megfelel Big Grin
Válaszol
Idézet:a nem kör keresztmetszetű reflex nyílások korrekciós tényezője más
Persze, annyiban más, hogy át kell számolni a négyszög területéből az azonos területű kör sugarát, és az alapján kiszámolni. :-D Nem ezzel van/volt a probléma.

De már mikor volt ez, majdnem egy évvel ezelőtt...

Válaszol
(2012. 10. 07., 20:25)akos00911 Írta:  sziasztok tudnátok nekem segíteni abban hogy a MNC Sunflower 250/500Wattos mélynek mi a müszaki adatai ?

Nem ártana megmondani az átmérőt a wattok helyett. Smile

Válaszol
25 cm es Big Grin
Válaszol
(2012. 10. 09., 21:22)shalafi66 Írta:  
Idézet:a nem kör keresztmetszetű reflex nyílások korrekciós tényezője más
Persze, annyiban más, hogy át kell számolni a négyszög területéből az azonos területű kör sugarát, és az alapján kiszámolni. :-D Nem ezzel van/volt a probléma.

De már mikor volt ez, majdnem egy évvel ezelőtt...

azért talán ettől kicsit bonyolultabb a dolog.
[Kép: PortCorrection.jpg]

ez is csak közelítés, de legalább a jó irányban.

Válaszol
Persze, triviális dolog, de ez már egészen más lapra tartozik. Smile Nem a négyzet és köralapú reflexnyílás miatt tér el a hangolás. :-D

Egyébként ezek az idézőjeles "korrekciós tényezők" ilyen módon nem határozhatók meg, ami csak közelít az nem a jó irányba mutat.

Válaszol
nem csak amiatt tér el, pontosabban.
amúgy a képen szereplő korrekciós tényezők nem pontosak.
van még bőséggel ami befolyásolja őket, az ábra csak az elhelyezést mérlegeli.
aktuális mérésnél pontosabb nincsen de kiindulási alapnak megteszi.
finomabb számítás képleteket megtaláltam de nagyon bonyolultak.
érdekesnek találom őket, sok olyan tényezővel számol ami bennem -többé/kevésbé- laikusban nem merül fel. pl. szögleteseknél oldal arányok.
érdekes módon a doboz nettó térfogat és a járatban levő levegő térfogatának aránya is számít, de jelentősen csak ha kicsi a doboz térfogat a járatéhoz képest.
ezt spec. sosem feltételeztem volna. Állítólag valami tömegtehetetlenség miatt van, annyira nem volt időm belemerülni. nade majd ha jön az esős idő ráérek olvasgatni kicsit.

nem teljesen tartozik ide, de egészen véletlen nem tudja valaki melyik felállás a jobb , a weems-féle reflex, vagy a fostex féle DCAAV ? mármint ha mindenképpen a kettő közül kell választani .
Válaszol
Egész pontosan, amiatt nem tér el, javaslom neked a saját képed első két ábráját. Smile Az elhelyezés hatásai ugyanúgy vonatkoznak bármilyen alakú reflexnyílásra. Smile

Válaszol
(2012. 10. 10., 23:14)DMG Írta:  érdekes módon a doboz nettó térfogat és a járatban levő levegő térfogatának aránya is számít, de jelentősen csak ha kicsi a doboz térfogat a járatéhoz képest.
ezt spec. sosem feltételeztem volna. Állítólag valami tömegtehetetlenség miatt van, annyira nem volt időm belemerülni. nade majd ha jön az esős idő ráérek olvasgatni kicsit.

Végül is pont a reflexcsőbe zárt levegő tehetetlensége és a dobozba zárt levegő hajlékonysága közötti kapcsolat a reflex doboz működésének lényege. Ilyen szempontből úgy működik mint egy ingaóra vagy egy elektromos rezgőkör vagy bármilyen holtidős tagot tartalmazó rendszer.

A reflexcső profiljának (kör, négyzet, téglalap) tudtommal nincs hatása a doboz rezonancia frekvenciájára, hanem csak a Q-ra és a torzításra.
Minél keskenyebb résen áramlik a levegő, annál csillapítottabb az átvitel és annál kisebb a nagy levegőáramlásnál keletkező torzítás.
Válaszol
jam, a mechanikai modellt énis láttam.
nagyon szemléletes.
mm adott területű kör kerülete kisebb mint ugyanakkora területű téglalap kerülete.
nagyobb a súrlódó felület. Emiatt másabb a korrekciós tényező.
jegyzem meg nem véletlen mondtam hogy a linkelt ábra a dobozrajzocskákkal csak mutat a jó irányba. Nem elég pontos.
Válaszol
És mi van az elipszoid alakú reflexcsövekkel? Ez csak mint átmenet a kör négyszögesítése felé jutott eszembe.

Asszem ez más témába vág már, holnap megy a hangfalépítés témába ez a pár írás. :d
Válaszol
(2012. 10. 11., 15:57)DMG Írta:  jam, a mechanikai modellt énis láttam.
nagyon szemléletes.
mm adott területű kör kerülete kisebb mint ugyanakkora területű téglalap kerülete.
nagyobb a súrlódó felület. Emiatt másabb a korrekciós tényező.
jegyzem meg nem véletlen mondtam hogy a linkelt ábra a dobozrajzocskákkal csak mutat a jó irányba. Nem elég pontos.

Annyira nem, hogy én még az életben nem mértem pl. 2,2-szeres értéket az ábrán mutatott reflexnyílás pozíciókban. Big Grin Pedig lett volna rá pár alkalmam eddig.
De akkor minek kellett megmutatni? Végülis, ha azt vesszük, Pécs is "jó irányba mutat" Róma felé, de azért a kettő nem ugyanaz.

Wági, a torkolati tényező szempontjából a cső keresztmetszete nem releváns, a szélsőséges esetektől eltekintve.

Válaszol
Helmholtz eredeti rezonátorai ( http://www.phys.cwru.edu/ccpi/Helmholtz_resonator/Helmholtz_resonators.jpg ) esetén milyen hosszú a cső, mekkora az átmérője és a torkolati tényezője a cső belső végénél?
Válaszol
Smile Ne azt a végét nézd, amihez a fülét tartotta.

Válaszol
De a másik vége egy zárt gömb, nem?
Válaszol
Nem nem. Smile A lényeg a képeden alul van:
[Kép: hang8.png]

Idézet:A fedett sip hangjai 1, 3, 5,..... számok szerint következnek egymásra: szinezetök tényleg nyomott, szegényebb a nyitott sipokéhoz képest. Az orgonában busabb hangulat festése végett alkalmaztatnak. A trombita hangja igen gazdag a felhangokban: azért oly fényes, átható a hangja. A felhangok közvetlen meghallásához gyakorlat szükséges. Aki ilyennel nem rendelkezik, Helmholtz-féle rezonátorral fegyverzi fel fülét. Ez réz- v. üveggömb (l. 8. ábra), alá: Rezonátor melynek b vékony nyilása a fül járatába illesztendő. A golyónak az a sajátsága, hogy bármely hangtömegből azt a hangot erősíti nagy mértékben, melyet ő maga hallat, ha a nyilt végén gyengén megfujuk. ere az egy hangra ráhangzik s jelenlétéről a fület meggyőzi. A felhangok létezéséről egyszerre egész nagy hallgatóságot meggyőz a König-féle rezonátoros hangelemző (l. 9. ábra).

Válaszol
Na, megint tanultam valamit Smile
A végén egész jó pap leszek Big Grin
Válaszol
ez tényleg jópofa, tetszik.
köszönöm, szórakoztató post.
Válaszol
Mi ebben a szórakoztató? :? Én nem látok sehol poénokat.

Válaszol
(2012. 10. 09., 20:57)DMG Írta:  a láda hangolása egészen biztosan nem felel meg a szimulációnak, a nem kör keresztmetszetű reflex nyílások korrekciós tényezője más. És függ a nyílás oldalarányaitól is.
Elhelyezése sem olyan amit könnyű lenne modellezni.
ettől független működhet kielégítően, sanszos hogy jóval mélyebbre lett hangolva így mint tervezted, de a szoba akkusztika emelhet az átviteli görbén, valamelyest kompenzálhatja a kisebb terhelhetőséget amit a 130 literes térfogat okoz.

ugyanakkor ez mind teljesen lényegtelen ameddig neked megfelel Big Grin

Szia!
Eléggé régen épült, de még mindig megfelel a fülemnek. Igaz, nagyobb hangerőn már elfogy belőle a szufla, de egy 3,5 x 4,5 méteres szobában, házimozizáshoz megfelelő.

Amúgy mivel már egy 4. rendű bandpass ládám van a kocsiban, ezért egy hatod rendűt akartam építeni, de ahhoz egyrészt "kevés" volt a hangszóró minősége, másrészt a bátorságom is... Big Grin
Válaszol
Áh, nem a bárotságtól függ, csak az ellenőrzési-mérési lehetőségektől. Smile

Válaszol
Mi a véleményetek az MNC kompressziós drivereiről? Nagyon szörnyű? (konkrétan 33356)

Szerk.: Skytec SP800A-ba lenne piezo helyett.... Vagy ne foglakozzak ezzel a hangfallal ennyit és adjak túl rajta? Még régen vettem, amikor még nem tudtam hogy ilyeneket nem érdemes venni...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég