A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
még elég kezdő vagyok a témában, ezért kérem a ti segítségeteket.
na szóvalSmile
egy háromutas rendszerre gondoltam ami hangostási célokat szolgálna. ti melyiket javasolnátok, és hangváltó terén melyik passzolna ehhez??
tudom elsőnek nagy meg bonyolult meg tb. de lécci segítsetek. előre is THX!
Válaszol
Hangosítás? .??. Akkor én elsőre lemondanék a három útról, egy ha31 gitárhangszóróval és valamilyen PA célú magassal egész jó eredményt lehet elérni. H2000-ből más hangszóróval ilyen célra nem nagyon lehet építkezni...
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Látva a HA31 -et meg melléHG2,5 és HB12,5 megint elkapott a hangfalépítési láz Big Grin tök olcsó, Videoton is (nembajha így nevezem? ezt úgy megszoktam), Nemmintha lenne belőle valami (mint az eddigiekből sem Wink ) az emberek többsége melyik programot használja a hangfaltervezéshez? WinISD , Boxplot vagy mik léteznek még? Melyik ad megbízható hogymondjam "használhatóbb" értéket? magyarán melyik a jobb ? Smile
Válaszol
A videotonnak nem örülünk, se a cég alkalmazottai, se én, ez már régen nem videoton, a mostani hangszórók sokkal többet érdemelnek ettől a névtől, a videoton pedig nem érdemli meg a hangszóróinkat. Tongue A honlapról is eltávolítottam szinte minden utalást a régi dolgok csak zárójelben szerepelnek.

Válaszol
Hali Sala .
Nem akrlak megsérteni ,de ez az utolsó hozzászólásod egy kissé sértő és meggondolatlan egy olyan cégről amelyik elég sok mident letett az asztalra.Ez nem biztos hogy a h200-nek sikerülni fog.
Üdv doki63
Válaszol
Nos Doki63, nem ismered a dolgok hátterét (nem is fogom elmesélni). Én tudom, mi történt az elmúlt években. Amit a videoton letehetett az asztalra hangsugárzók terén, annak nagy részét a mi munkatársainknak köszönheti, de ezt nem teszi, tehát csak köszönhet. Hogy nekünk mi sikerül, azt majd eldönti az idő, de már így is jóval többre jutottunk, mint a vidivel valaha. Ez nekem már siker, főleg, ha a két cég méreteit összehasonlítjuk. Ezek és még néhány ok miatt az előbbi sorokat helyénvalónak, és meggondoltnak tartom. Mindenki ismeri a videotonos termékek hibáit, ezt nem kell magyaráznom. A H2000-nél sokat dolgoztak h. ezek a hibák végleg eltünjenek. Hál' Istennek sikerült. Smile

Ui: ennek mi köze a három utas hangsugárzókhoz?

Válaszol
Hát szerintem kár hogy ne Videoton Sad nomind1 ez van
De emlyik programokkal lehet 3 utas hangfalakat tervezni ?
Válaszol
Azt programokkal nem nagyon lehet, csak nagy vonalakban. Sok tapasztalat és mégtöbb idő kell hozzá. Programok ügyében nézz szét ezen a lapon: http://subvoice.hu aami az induláshoz kell, azt megtalálod leírásal együtt.

A Videoton... Most jobb lenne, ha rosszabb hangszórók készülnének, de Vidi néven? Sztem nem. A dolgok változnak szerencsére, a hszek mellett természetesen a név is megváltozott, új vállalkozás lett. Nem tudom jobban szebben megfogalmazni, mint eddig: "a H2000 nem videoton" Smile És ez nem baj sztem.

Válaszol
Akkor egy teljesen kezdőnek e téren hol érdemes elindulnia? (azonkívűl hogy internetes fórumokon kérdez)hogyan kell a megfelelő dobozméretet meghatározni vagy milyen anyagból készüljön, gondolom a mélysugárzóból kell ki indulni és onnan hogyan tovább?
Válaszol
Ajjaj... .forog. Ahogy a kérdéseidet nézem, jobban tennéd, ha egyenlőre a kétutasnál maradnál. Hidd el, van ott is kihívás bőven. .pia.
Ezt saját ilyen irányú tapasztalataim alapján írom, én is 3 úttal kezdtem, így még több lóvét öltem bele... Mostmár tudom, mennyire hülye voltam hozzá akkor, és hogy mit baxtam el. Wink Persze sztem 3 út az minden szintű és minőségű szakembernek igazi kihívás. Szóval gondold meg! .??. :?
Üdv: spexcel!
Válaszol
spexcel Írta:Ajjaj... .forog. Ahogy a kérdéseidet nézem, jobban tennéd, ha egyenlőre a kétutasnál maradnál. Hidd el, van ott is kihívás bőven. .pia.
Ezt saját ilyen irányú tapasztalataim alapján írom, én is 3 úttal kezdtem, így még több lóvét öltem bele... Mostmár tudom, mennyire hülye voltam hozzá akkor, és hogy mit baxtam el. Wink Persze sztem 3 út az minden szintű és minőségű szakembernek igazi kihívás. Szóval gondold meg! .??. :?

Csatlakozom az előttem szólóhoz. 8)
Válaszol
Én még annyit tennék hozzá kezdőként, hogy olvasd el ezt a fórumot! Szánj rá egy hetet, és utána kérdezz. Sok fórumozónak van saját weboldala, érdemes ott is körülnézni. Azért írom ezt, mert a probléma komplexebb, mint gondolod.
Lex
Válaszol
Csináltam egy számítást a Speakershop-al, beleírtam a HA31-es tulajdonságait de van egy-két adat ami nemtudom micsoda, Xmax-nak a "max mechanikai kitérés"-t írtam ami 7 mm, jót írtam be oda ? Aztán van egy olyan rész ahol vagy az "Sd"-t vagy a "Dia"-t adom meg, a "Dia"-hoz írtam 30-at nemtudom pontosan mennyit kéne, gondltam ezegy "30-as mélysugárzó" ezért írtam be azt, amugy az "Sd" az micsoda?
Zárt dobozt állítottam be meg ott valami Box damping fill: normal, Qtc=0,707
Ezen adatok után ezt írta a SpeakerShop: egy 52,88 literes doboz kell neki. 60,73*37,53*23,19 [cm]
Válaszol
Szeva!
Én is ezzel a progival számoltam és egy kicsit vedd nagyobra a belső ürtartalmat mer egy kicsit kemyény lett a hangaja. De amúgy nagyon jól számól és egyszerüen sztem egy ojan 5-6 esetleg 8 literrel vedd nagyobra de ez csak sacc. üdv:vava
Válaszol
Endeavour Írta:Csináltam egy számítást a Speakershop-al, beleírtam a HA31-es tulajdonságait de van egy-két adat ami nemtudom micsoda, Xmax-nak a "max mechanikai kitérés"-t írtam ami 7 mm, jót írtam be oda ? Aztán van egy olyan rész ahol vagy az "Sd"-t vagy a "Dia"-t adom meg, a "Dia"-hoz írtam 30-at nemtudom pontosan mennyit kéne, gondltam ezegy "30-as mélysugárzó" ezért írtam be azt, amugy az "Sd" az micsoda?
Zárt dobozt állítottam be meg ott valami Box damping fill: normal, Qtc=0,707
Ezen adatok után ezt írta a SpeakerShop: egy 52,88 literes doboz kell neki. 60,73*37,53*23,19 [cm]
Hi!

Sd = membránfelület, általába négyzetcentiméterben szokták megadni
X max - ez a max kitérés, elvileg szerepelnie kell az adatlapon. Az a 7mm szerintem sok, felezd meg Smile
Dia = ezt kiszámitja az Sd-ből, a membrán átmérője centibe ha jól emlékszek.
Sd-hez kell pontos adatot írni, a Dia nem olyan fontos.
Üdv, Péter
Válaszol
vava Írta:Szeva! Én is ezzel a progival számoltam és egy kicsit vedd nagyobra a belső ürtartalmat mer egy kicsit kemyény lett a hangaja. De amúgy nagyon jól számól és egyszerüen sztem egy ojan 5-6 esetleg 8 literrel vedd nagyobra de ez csak sacc. üdv:vava
És amikor egy 160mm-es hszhez számol 50-60literes nettó térfogatot? .zold. Egyébként tényleg jó segédeszköz, de ezt is tudni kell használni.
topeti Írta:X max - ez a max kitérés, elvileg szerepelnie kell az adatlapon. Az a 7mm szerintem sok, felezd meg
Van max mechanikai elmozduás és van a lineáris tartomány...

Válaszol
shalafi66 Írta:
topeti Írta:X max - ez a max kitérés, elvileg szerepelnie kell az adatlapon. Az a 7mm szerintem sok, felezd meg
Van max mechanikai elmozduás és van a lineáris tartomány...
Ha tehetném úgy terveznék dobozt, hogy a lineáris kitéréstől ne nagyon legyen nagyobb kitérése a membránnak.
Egyébként ezt meg lehet csinálni? Hogy pl. 75 W teljesítményhez tervezem a dobozt, hogy annál a
teljesítménynél érje el a max lineáris kitérést a hangszóró... ezzen még nem is gondolkoztam eddig.
Üdv, Péter
Válaszol
És ha meg sincs adva, hogy ez +- x mm a középálláshoz képest vagy csúcstól csúcsig?
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Kellően kis zárt doboz esetén bármekkora teljesítménynél Xmaxon belül tartható a hangszóró. De szvsz felesleges emiatt görcsölni. Ha úgy 90-95 dB-ig Xmaxon belül marad, az már bőven jó, ha nem bulidoboz lesz belőle.
Válaszol
h_jozsi Írta:És ha meg sincs adva, hogy ez +- x mm a középálláshoz képest vagy csúcstól csúcsig?

Az gáz. De meg szokták adni. Ha +-, akkor egyértelmű, ha nincs előtte semmi és gyanúsan sok, akkor valószínűleg p-p (szokták Xmax p-p-vel is jelölni).
Válaszol
hali mindenkinek!
egy 3 utas reflex dobozt szeretnék összeállítani. idáig sal cuccokat nézegettem, de úgy érzem fordult a kocka és innen fogok építkezni. van már egy elgondolásom a véleményeteket kérném! mély: ha25-672m közép: ha15-618 magas: hg25-639m a középpel vagyok gondban, de kitétel hogy csak kör alakúak lehetnek a hangszórók. várom a választ!
Válaszol
.szia. Müködhet... Sajnos a HA15, vagy a zárt kosaras HB15 nem a legjobb középhangszórónk. A kis HB10-546 vagy a HB12,5-326 sokkal jobbak, de ha csak körperemes lehet, akkor nincs más választás. A 639-nek muszáj árnyékolnak lennie (M jelzés)?

Különben egy hasonló háromutas hangsugárzó most készülget épp, én is segítek benne, csak abba a HB12,5 került.

Milyen javaslatokat vársz? Miben tudok segíteni?

Válaszol
shalafi66 Írta:.szia. Müködhet... Sajnos a HA15, vagy a zárt kosaras HB15 nem a legjobb középhangszórónk. A kis HB10-546 vagy a HB12,5-326 sokkal jobbak, de ha csak körperemes lehet, akkor nincs más választás. A 639-nek muszáj árnyékolnak lennie (M jelzés)?

Különben egy hasonló háromutas hangsugárzó most készülget épp, én is segítek benne, csak abba a HB12,5 került.

Milyen javaslatokat vársz? Miben tudok segíteni?

bocs nem tudtam mi az rajta de rájöttem hogy az ellenmágnes volt. nem muszály árnyékoltnak lennie egyiknem sem. a nagy problémám ott van hogy nem tudok egy rendes állódobozos reflex dobozt számolni neki. kb 60 liter lenne nekem jó de túl nagy a csoportfutási idő meg minden a doboz 21 hz körül van ilyenkor hangolva. szerintem össze vissza búgna. tudsz segíteni?
Válaszol
ugye a milli és a mikro között 1000 a váltószám szóval a 25-ös braun induktivitása 0,952mh a jbl speakershopban a power limit (pe) zenei vagy névleges teljesítmény? köszi
Válaszol
A névleges terhelhetőség értéke kell oda. 1mH=1000uH De a jblnél célszerűbb L2 értékét megadni induktivitásnak, azzal közelebb áll a modellezés a valósághoz.
Nos a hangolás részét szerintem így kéne megoldani:
HA25-672: Vb=64liter fb=28Hz. A Group Delay 14ms-től sehol sem több, ez reflex doboznál elég jó érték, néha a rosszabb zártak sem tudják ezt. Nekem ez a szimpatikusabb változat, de lehet a kompenzált mágneskörös braunnal is próbálkozni.
HA25-672M: Vb=55-64liter fb=29-30Hz Itt végülis kisebb doboz lenne ideális, de az átvitel miatt jobb kompromisszum a 64 liter.

Válaszol
shalafi66 Írta:A névleges terhelhetőség értéke kell oda. 1mH=1000uH De a jblnél célszerűbb L2 értékét megadni induktivitásnak, azzal közelebb áll a modellezés a valósághoz.
Nos a hangolás részét szerintem így kéne megoldani:
HA25-672: Vb=64liter fb=28Hz. A Group Delay 14ms-től sehol sem több, ez reflex doboznál elég jó érték, néha a rosszabb zártak sem tudják ezt. Nekem ez a szimpatikusabb változat, de lehet a kompenzált mágneskörös braunnal is próbálkozni.
HA25-672M: Vb=55-64liter fb=29-30Hz Itt végülis kisebb doboz lenne ideális, de az átvitel miatt jobb kompromisszum a 64 liter.
nekem 64literes doboznál Fb=24.1Hz 45mm-es 80mm hosszú csővel.
a középre visszatérve erdetileg hb13-ban gondolkodtam de nem passzol a trio 8/200-as hangváltóhoz, de isten igazából ez a közép még épp jó lenne külsőleg és jobban illene ide. illetve számolhatok neki egy hangváltót a jbl-el hogy jó legyen. ill pontosan mit is csinál az l-pad és érdemes-e használni azt?
Válaszol
Húúúú, ez hosszú lesz, már látom. Majd holnap válaszolok. Vagy inkább olvass még kicsit a témában, mielőtt kérdeznél. Ezeket ajánlom a netes "irodalomból": http://subvoice.hu és http://whiteful.ini.hu.

Jóéjt. .zzz.

Ui: és légyszíves ne idézz, mikor az előző hozzászólásra válaszolsz, fölösleges, két sort mindenki tud visszagörgetni... így meg kétszer egymás után ugyanaz ismétlődik...

Válaszol
hali!
tudsz segíteni mert nem tudom letölteni Klinger hnagdobozépítés könyvét. elindítom a letöltést és csak 0%-nál áll mindig.
a l-pad-ot nem arra használják hogy a hangszórókat hozzák egy szintre (hangnyomás), hogy az megfelelő legyen a rendszerben, vagy hogy kiküszöböljék a lengőcsévék nem egy síkban való elhelyezkedését.
javíts ha rosszul tudom!
ill még mindig gondban vagyok a középpel rájöttem hogy a ha15-618 túl nagy átmérőben, úgyhogy fel kell admon a kör alakú közepet. én a hb10-427-re goldoltam de sajna nincs se kép nincs fent róla sem adatok. tudnál mondani róla valamit. előre is köszi!
Válaszol
Nagy a zavar. Smile

Próbálok segíteni. De nehéz pár mondatban pótolni a hiányosságokat. Tehát vissza a hangoláshoz, nem a program értékeit kell követni, nem szentírás az mindig, sőt az esetek töbségében nem annyi a tervezés h. az általa optimálisnak gondolt számokat elfogadod. Az a lényeg, h. úgy módosítsd a doboz űrtartalmát, és a hangolási frekit, hogy az neked megfelelő eredményt hozzon.

A 427 nem olyan jó közép megint. Attól már a HB13-15 is jobb. Adatlapja lesz annak is, pár hét múlva.

És a hangváltó (ezért ajánlottam, hogy olvasd el a linkelt lapokat, mások mindezt már érthetőbben megfogalmazták mint én, ráadásul a valósághoz jobban közelítve, mint Klinger a könyvében, nem is nagy baj sztem, ha nem tudod letölteni). Tehát hangváltót nem csak számolni kell. Sőt főleg nem számolni kell. A jbl program optimális 8 vagy 4 Ohmos impedanciára számol előre meghatározott karakterű szűrőket, a megadott kereszezési frekvenciák alapján. De ezek a töréspontok a valóságban, akusztikusan másképp alakulnak, nagyban függ a hangszórótól a végső frekvenciamenet. Ezért kicsit másképp kell tervezni a jbl-lel, mint ahogy elsőre gondolnád.

Erre például világosan emlékszem, h. subvoice leírja a lapján. Smile

Válaszol
hali újra én
végigolvastam az egész oldalt amit ajánlottál tanulságos volt. gazából nem rendelkezem sem olyan technikai tudással és felszereléssel sem mint subvoice, csak próbálok összehozni egy hangfalat. régebben már csináltam egy két sal-os dobozt azokban jobban benne voltam, itt picit nehezebb a dolgom. igazából ha a hg25-639 hb13-539 ha25-672 konfig mellett döntök az általad javasolt dobozbam akkor jó lesz-e a trio 8/200-as hangváltó, mivel kezdőként teljesen feleslegesen számoltatnék a jbl-el mert úgy sem lenne jó. plusz még egy kérdés ha a hangváltónak 5500hz-nél vág és a közép frekitartománya 4000hz-ig terjed akkor mi fog közötte szólni .hm. ? valahol azt olvastam hogy a közepek nem szeretik igazán ha 4khz fölött vákják őket (3khz-3.5khz-et javasolnak) te mit gondolsz?
Válaszol
:| Ha megnézted volna, láttad volna, hogy a hb13 tarja a névleges hangnyomást nagyjából 5000Hz-ig. Tehát szólni fog. Egyéb okok miatt nem jó használni 4 kiló fölött, de mivel ezt olyan nagyon nem akarod érteni, nem is magyarázom el. Smile Az univerzális váltó is jó ehhez a konfighoz, de a közepet és a magashszt l-pad-szerűen csillapítani kell utólag, a középpel párhuzamosan egy kb. 22 a magassal párhuzamosan egy 10 Ohmos ellenállást kell pluszban használni. Az osztó soros tagja bele van építve a váltóba. Persze az optimális megoldás nem ez lenne.

A salos dologgal kapcs azt tudom mondani, h. a hangsugárzóépítés jobb esetben nem építőkocka-játék szerűen zajlik (veszek egy váltót három hszt és bele egy dobozba) az ilyennek semmi értelme. Ezért is jobb egy kezdőnek kisebb kétutas megoldással vagy kit-tel, esetleg konkrét terv pontos másolatával kezdenie, ha valami hallgathatót szeretne és közben fejlődni is akar.

A váltás dologról pedig azt gondolom, hogy hangszórója válogatja. Ilyet kijelenteni nem lehet. A jó közepek 3-3,5 oktáv átfogására is képesek nagyobb gond nélkül.

Ui: bár ez itt offtopik, de csak leírom. subvoice sem a mérésekkel kezdte, eleinte nem is volt mögötte az a tapasztat, ami most, csak valamiért jobban érdkelete ez a dolog, és az lett a vége, hogy mostanra ő segít másoknak a lappal, a cikkekkel... Mindegy. Csak azért linkeltem mert nagyon sokat lehet tanulni az oldalából, még a hibákból is. Whiteful lapja pedig felér egy tankönyvvel. Big Grin

Válaszol
hali shalafi66 újra én!
a legutóbbi hozzászólásodat egy kicsit magamra vettem de most már lenyugodtam és tudom miért voltál ilyen. szóval elkezdtem komolyabban körüljárni a hangfalépítés témát és tudatosan választgattam a hangszórókat nem csak úgy ami tetszik. már tudom mire való az l-pad és a zobel kör.szóval az előző tervemet egyből suttba vágtam amikor megláttam, hogy a nekem ideális reflex dobozban mit csinál a braun. szerintem ez nem jó reflex dobozba. így jutottam el a dc2550-es konfighoz annyi változtatással hogy a dóm hg2,5-639 ennek picit egyenesebb a frekimenete. a driverek: ha25-451a hb10-427 hg2,5-639 így jött ki 830*300*350 cső: 90*282 így nettó 60l fb:29,29hz f3:41,18hz figyelembe véve a csoportfutási időt a csőben áramló levegő sebességét illetve azt is hogy ne legyen túlságosan lomha a mély nem csak búgást akarok hallgatni. a hangváltókban is tisztultak a dolgok rendesen, de szerintem kiindulási alapnak jó a progi aztán lehet kísérletezni. a gond csak ott van hogy nem tudom a mély frekimenetét, de vszeg 1khz-ig nem emel ki mert előtte szeretnék végni. a középről viszont nem tudok semmit ha neki el tudnád küldeni az adtait akkor már eltudnék indulni addig semmi Sad
még valami az l-paddal mivel ezen hangszórók hangnyomásai 90 és 92 db között vannak mé:91 kö:90 ma:92 ezért szerintem nem kell csak bonylítanám a frekiváltót és tovább torzítanám a jelet.
a 3utasokról nem tudsz lebeszélni ebbe vagyok szerelmes Big Grin
Válaszol
A 427-ről mégis lebeszélnélek. Nem jó középhsz. (Hanyadjára írom már le... Big Grin) L-pad szinte biztos, hogy kelleni fog, majd ezt úgyis meghallod váltóhangolás közben. Remélem.
Ok, 451. 60l. Még ez is ok. De én fb-t magsabbra választanám, 29-30 helyett inkább 33-35Hz körülre. Mindegy levágni bármikor lehet a csőből, ha később meggondolnád magad.

Az 1k alatti váltás nem fog összejönni, mert a 427 1500Hz-től használható kb. De a mélyhsznél az elvi felső határfreki 2khz, tehát nem muszály 600-nál elvágni. Nem biztos, h. ettől lesz jobb. Smile

Ui: a braun sem rossz hangszóró. A 30Hz alsó határfreki mellett igenis szép tőle a max 14ms GD.

Válaszol
Hello!

Szeretném utánépíteni a dc-4018-as hangdobozt. Tudnátok-e nekem olyan dokumentációt a rendelkezésemre bocsátani, ami alapján meg tudnám építeni?

Előre is köszönöm!
Válaszol
Nem szeretnék ebben segíteni. Az utánépítéseknek semmi de semmi értelme. Smile A régi videoton tervek többsége színvolaon aluli, túlhaladott, az új hangszórók is teljesen mások.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég