A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
A hangváltó érdekes hadművelet lesz. Egyébként olyat nem lehet, hogy egy kétutas, és a HA31-ek meg mondjuk 100Hz-ig, és ez egy dobozban (elválasztott légtér)?
Válaszol
sajnos csak egy erőlködő van. Valami frankó fal kéne, ami elég hangosan, de szépen is szól. persze ez szoba hangerő 100 watt RMS-el...
Valaki egészen biztosan épített már 3 utas hangfalat ilyen méllyel. Légyszi segítsetek !
senkisem se nemcsinál se senkivel se semmit se nem ! Smile
Válaszol
Most találtam egy hazai hangdoboz készítő céget http://www.safecase.hu/ hátha valakit érdekel.
halgató
Válaszol
Szia Bluefish,

Én most építek egy 3 utast, de zárt dobozba, HA27 a mély. A középnek én HB12.5-öt magasnak HG1.9-et választottam. Még csak egy provizórikus váltóval próbálgatom, de az már biztos, hogy jó hangjuk van. Szerintem a HA31-gyel is össze lehet hozni őket.
Válaszol
Nagyon jó volna ! Igaz is. 3 utasba hg1.9 is megteszi elvileg. Majd várom Shalát, hogy segítsen valamicskét. hátha ő megtudná mondani, hogy érdemes-e nekiugranom, vagy milegyen.
Válaszol
Üdv njzs!
Én is tervezek egy hasonló összeállítást; kb. hol váltod le a HA27-et?
Bár addig nem fogok bele amíg nem lesz új oldal és adatlap. Smile
Válaszol
Én is terveztem. Big Grin Csak befulladt. HA31-gyel szintén. Remélem ennyi érdeklődő mellett valami megoldásra juthatunk.
Válaszol
Most elvileg 1700 Hz a keresztezési frekim. Pontosat nem tudok mondani, mert egyrészt a 479 adataival számoltam (ehhez van adatlap), másrészt a tekercseket nagyobbra tekertem, mivel letekerni mindig könnyebb, mint hozzátenni. A tekercseket lemértem, de nem helyetesítettem vissza az értékeket a számolásba. Mindenesetre a hangja kellemes.
Apropó, megkérdezném Shalaafit, hogy a 479 impedanciája mennyire tér el az 566-tól. (Ez a két hsz a mérettől eltekintve azonos.) A mésik kérdésem, a HB12,5 1kHz környékén kiemel. Ha 2k alatt hagyom a keeresztezési frekit, akkor ez még beleszól a hangképbe, amit egy negyedrendű taggal a váltóban lehetne eltüntetni. Mi a véleményed erről?
Válaszol
A 479 amit én mértem annakidején teljesen más volt mint a mostani 479 és 566 így bővebbet erről nem tudok mondani, annyi biztos, hogy nem hasonlítanak egymásra. A mostani hangszórók valahol 2-3kHz körül kiemelnek ~8dB-t, aztán esik az átvitelük, és 1, 1,5dB-el érzéketlenebbek mint a régi 479.

A HB12,5 elvileg másodrendű váltóval is kezelhető, de csak 1500Hz-től használható.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Köszönöm a választ, akkor impeanciát is mérek, nem csak SPL-t.
Válaszol
Én az impedanciamenetről nem is írtam semmit. Az nagyjából változatlan. Attól függ, aktuálisan épp mennyi a réz a lengőcsévén.

Válaszol
Ennek örülök, mert az impedancia méréshez be kellett volna vinni a munkahelyemre a hangszórót. Ha van egy kis szerencsém, akkor a hétvégén véglegesíthetem a váltót.
Válaszol
Hát úgylátom hogy nem sok a remény a 3 utas hangfal építésébe. Akkor viszont van eladó sorba került 2 darab ha31-422 nem tudom árban hogy smint, ha valakit érdekel, az mondjon árat rá. dobozzal együtt is lehet vinni (64liter reflex 35hz hangolási freki)
Válaszol
Hali

VAlószínűleg a nyáron belekezdek én is egy 3 utas hangfalpár építésébe, van már egy mélyládám 25cm-es Axtonnal nagyon intenzív. és szépen is szól, e mellé lenne ez a pár.
Segítségeteket szeretném kérni, teljesen kezdő vagyok dobozépítés/tervezés gyanánt. (és bluefish ugy is szomoru hogy senki nem érdeklödik)
Tehát 30 centis mélyeket, tisztán hallható -magasa(ka)t (nem ciripelést) és -közepe(ke)tszeretnék a hangfalakba, -tehát akár 2öt is- mindenképpen zártban gondolkodom szerintem azoknak lágyabb hangjuk van, illetve nem csak techno és diszkóslágerekkel akarom kirepeszteni a szobám falát, hanem élvezhető lehessen rajta egy film is, illetve rock vagy künnyű zene !!Na de visszatérve anyaga MDF lapból lesz,a mit ha minden igaz olcsón méretre vágnak nekem legalábbis ezt hallottam, én magam nem szeretem vágni mert az tuti nem lesz pontos...
Szóval valami ilyesmi doboztervre gondoltam, esetleg valakinek valami ötlet (link)
A hangszórókat a hangszóró 2000től rendelném úgy hallottam megbízható cuccokat gyártanak.Mélynek mindenképp vagy gumi vagy papir pereműt.közepekhez mégennyire sem értek. hangváltót is szintén itt szeretnék venni, csak nem tudom itt sokakat láttam akik maguknak építik meg de azt is láttam hogy a 3 utas hangváltó tervezést csak szidják...ezért gondoltam a vételre !!
Köszönök mindenféle segítséget tanácsot ))
Válaszol
Szia,

Ha végig olvasod ezt a topicot, láthatod, hogy van egy összeállítás, ami alkalmas 3 utas zárt dobozhoz. Ez: HA27, HB12.5, HG1.9. Nálam már működik, de még messze nincs befejezve. (Sajnos mióta már elégedett vagyok a hangjával, sokkal kevesebb időt szakítok rá Big Grin ). Biztos, hogy nem lesz a lehető legjobb, de ha gondolod, hogy segít, a jövő héten felteszem a váltóm tervét, feltéve, hogy a hétvégén meg tudok csinálni néhány kisebb változtatást.
Válaszol
PredatorNo1 Írta:A hangszórókat a hangszóró 2000től rendelném úgy hallottam megbízható cuccokat gyártanak...
Nem ajanlom egyik H2000 domot sem. Az 1,9-esnek eleg gagyi hangja van, semmikepp nem eri meg az arat (eljohetsz hozzam meghallgatni). Ilyen arfekvesben jobb hangu domot is lehet vasarolni mas gyartotol. A 2,5-es domok hangja mar jobb, de azokkal meg egy csomo mas problema van. En a DIY epitok korebol nem lattam olyat akik gyari allapotban (modifikacio nelkul) hasznaltak volna ezt a domot. Sztem keress mas gyartot ha el akarod kerulni a problemakat. A mely es kozep hsz-ek esetleg jok lehetnek ... ha szerencsed van es a gyari dolgozoknak jo napja volt amikor osszeraktak a hangszorokat .haha.
Válaszol
Esetleg elárulnád, hogy mit jelent az, hogy "gagyi hangja van"? Mert magashagszóróknál hallottám már olyat, hogy szarul szól, ciripel meg ilyesmi, de a gatyit nem tudom hova tenni, mint akusztikus jellemzőt .haha.
Illetve a "csomó más probléma" alatt miket értessz?
Válaszol
PWM Írta:Esetleg elárulnád, hogy mit jelent az, hogy "gagyi hangja van"? Mert magashagszóróknál hallottám már olyat, hogy szarul szól, ciripel meg ilyesmi, de a gatyit nem tudom hova tenni, mint akusztikus jellemzőt .haha.
Akkor irom ugy hogy szarul szol. Ez jobb akusztikus jellemzo mint a gagyi? .haha. A gagyi egyebkent azt jeleni nalam akusztikusan is mint mashogy: szerencsetlen, nyavajas, bena, szar. Egyebkent hogy még specifikusabb legyek igen erosen hallani egy bizonyos elszinezodest a magastartomanyban. Ezt ki-ki mas szavakkal fejezi ki. Van aki erdesnek hallja a hangjat, de en a gagyit tartom a legjobb szonak. Ez rossz hasonlat lesz, de megis valahol talalo: gagyi muanyag hangja van, mintha egy olcso gagyi, muanyag jatekautot hasonlitanal egy szepen kivitelezett, fembol keszult jatekautohoz. A felreertesek elkerulese vegett mondanam, hogy a hasonlatomban az anyagoknak nincs tul sok jelentosege ... azaz nem biztos, hogy jobb egy fem (alu, titan, stb.) membranos dom mint egy muanyag membranos. Ja es azt is megemiltenem, hogy ez szubjektiv dolog, nincs osszefuggesben a hangszoro parametereivel. Azok lehetnek akarmilyen jok v. rosszak. Ha a hangja nekem nem megfelelo, akkor nem keszitek vele hangsugarzot. Masnak lehet, hogy tetszik ez a magas. Egy somogyis titan dom utan feludules az 1,9-es dom is, de vannak nala lenyegesen jobbak is hasonlo arfekvesben!

PWM Írta:Illetve a "csomó más probléma" alatt miket értessz?
Nagy a torzitasa, rossz a szerelese (nem kozpontos), rossz az atvitele (ez az 1,9-re is vonatkozik) es talan masok meg tobb problemat is tudnanak felsorolni. Foleg azok akik modositottak a 2,5-es domokon ... talan nem hiaba. Egyebkent nem kell altalanositani, nem mindegyik hangszorora ervenyes amit elmondtam ... de lehetnek problemak (es vannak is). En leginkabb sajat tapasztalatokra alapozom a velemenyeimet, masnak lehet h. mas tapasztalatai vannak.

En vasaroltam mindket dombol, adtam eselyt nekik mert csak igy lehet megismerni oket. Nekem egyik sem jott be igazan, tobbet nem epitek veluk hangsugarzokat.
Válaszol
Szia,

Én is szeretném megkérdezni, melyik hsz-t ajánlod helyette, ui. én is megnéztem néhány adatlapot mielött ezt választottam. Nekem sajnos nincs nagy viszonyítási alapom, de elégedett vagyok vele. Egyébként Te hogy használod, milyen váltót tettél elé, milyen középpel párosítottad?
Válaszol
Lamalas, nincs igazad, és sok helyen nem helytálló a véleményed. Leginkább a fő pontokban.

Az 1,9-es dóm felső határfrekvenciája 25kHz-en van, és ha megfelelően szerelt a lengőrendszere, akkor 1500Hz-től egyenes átvitellel szól, a CSD is 1,5 ms alatt csillapodik. Azt hiszem ezt nem nevezhetjük rossznak semmiképp, főleg ha hozzáveszed, hogy a kis membránfelület miatt az iránykaraktere is kiváló. A dómok hangja pedig igenis nagyon szoros összefüggésben van a paramétereikkel. Olyan nincs, hogy műanyag hang. Rossz hangszóró létezik, és ezt akármilyen más anyagból is el lehet érni.

Másrészt a 2,5-es dómok közül sem mind rosszul központosított, és akik a zárófedelet módosították, azoknak nem a membrán pontos helyzetével volt gondjuk, hanem a hangszóró átvitelével. A tölcsér és diffúzor miatt jelentkező 3k körüli nem rezonáns kiemeléssel. A többi pozitív tulajdonság megtartása mellett (jó dinamikus viselkedés, magas érzékenység, jó terhelhetőség, alacsony fs, és 18k felső határfrekvencia laposan eső átvitellel), a zárófedél cserével tényleg olcsón egy egészen jó dómot kaptak. Ha összességében nézed, ezen az áron jobb magashangszórót nem találsz, csak olyat aminek másféle hibái vannak, másféle kompromisszumokat kell tőle elviselni.

Ui: A véleményed egyébként az összesen vásárolt két pár H2000 magashangszóró alapján nem számít objektívnek.

Válaszol
Az ertetlenek kedveert elmondom (ha az elozo hozzaszolasom alapjan ez nem derult volna ki), hogy abszolut szubjektiv velemenyt mondtam, eszem agaban sem volt objektiven nyilatkozni. Elmondtam a sajat tapasztalataimat illetve azt is hozzatettem, hogy sokan (de feltetelezem nem mindenki) modifikalta a 2,5-es domot hogy jobb legyen a gyari domnal. Hogy mindezekbol az infokbol ki mit szur le maganak az egyeni szoc. problem. Az 1,9-es domnak pedig akkor is gagyi hangja van (az en fulemnek legalabbis) barmilyen is az atvitele 25kHz-ig es barmilyen a CSD grafikonja.

njzs-nek: ha kinezted ezt a hangszorot magadnak es tetszik akkor vedd meg. En is igy voltam vele anno, ezert vettem meg. Aztan idovel kiderult, hogy van szamomra jobb hangszoro is hasonlo arfekvesben. Tippeket nem adok nyilvanos forumon, nincs kedvem senkivel celtalan vitakat folytatni hangszorokrol. Privatban szivesen adok tippet, de en sem ismerek tul sok domot. Vannak nalam tapasztaltabb hangsugarzo epito amatorok is, ok majd biztosan megmondjak a tutit. Egyebkent pedig tapasztalatok alapjan tanul az ember a legtobbet ...
Válaszol
lamalas Írta:Az 1,9-es domnak pedig akkor is gagyi hangja van (az en fulemnek legalabbis) barmilyen is az atvitele 25kHz-ig es barmilyen a CSD grafikonja.
Ezt nem tudhatod, főleg, ha még nem hallottál tökéletes változatot belőle. Wink Sosem hallottad szerintem azokat az 1,9-es dómokat amiket én szereltem.
lamalas Írta:sokan (de feltetelezem nem mindenki) modifikalta a 2,5-es domot hogy jobb legyen a gyari domnal.
Sokan? Doki egyedül? Ha ilyen felszínes vagy, hogy neked nem számít a módosítás oka, akkor nem is kell kommentálnom a helyzetet.
lamalas Írta:Aztan idovel kiderult, hogy van szamomra jobb hangszoro is hasonlo arfekvesben. Tippeket nem adok nyilvanos forumon, nincs kedvem senkivel celtalan vitakat folytatni hangszorokrol. Privatban szivesen adok tippet, de en sem ismerek tul sok domot.
Nem kell ehhez privát, te a HiVi valamelyik dóm magasát ajánlanád, de igazából ezek sem jobbak egy fokkal sem, ugyanolyan központosítási gondokkal küzdenek, mint a HG2,5, csak a ferrofluid elfedi kicsit, illetve a felső oktávban 6-7dB-s átviteli anomáliákkal bírnak. Gondolom tudod, hogy az átvitel torzulása szintén színezi a "hangot"...

Válaszol
Szerintem általában mki meg van elégedve a H2000-es dómokkal, 1 ember véleménye meg szart sem ér!! Használj mást, vagy csinálj jobbat, de nem kell teljesen feleslegesen ócsárólni őket! Ez meg az én szubjektív véleményem!!
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
Mikor aztmondjuk egy hangszóróra hogy rossz a hangja ,szerintem az esetek min. 50%-ában a váltó a ludas .
Válaszol
Tiszteletben tartva lamalas véleményét, örélnék, ha megosztaná velünk a felhasználás körülményeit. Vagy mi okulunk belőle, de az is lehet, hogy mi tudunk neki segíteni.
Egyetértek az elöttem szólóval, a váltó valóban nagyon fontos. Nekem ez a hangszóróépítés egy kicsit szórakozás is, több mindent is kipróbálok, a minimumból indultam ki, hogy lássam mindennek a hatását. így nagyon jót tett a doboznak, amikor a HB12.5 érzékenység kompenzációját megváltoztattam, soros ellenállás helyett L-padet tettem. A HG1.9 nagyon hálás volt, amikor az összes oldalra tettem csillapító anyagot. (Először csak 3 oldalt fedtem be, mivel tankönyvileg ez is elég lenne a rezonancia megakadályozására.)
Lenne egy kérdésem is a gyártóhoz: Milyen hangváltó karakterisztikát ajánl ehhez az összeállításhoz. Én Butterworth-szot választottam, mivel kevés "dinamikus" zenét hallgatok, jazz-hez, komolyzenéhez szerintem ez lesz a legjobb.
Válaszol
Tankönyvi váltó megoldásokat semmiképp, azzal sosem lesz működőképes.

Válaszol
Bocs Shalafi, de bármilyen LC tagot rakok, annak van egy Q-ja, ami alapján besorolható valamelyik típusba. :?
Azért kérdeztelek, mert egy frekire többféle Q-val lehet szűrni, s elég strapás lenne többet kipróbálni (főleg a tekercseket megtekerni), hogy melyiknek lesz legjobb a hangja. Ráadásul ezt méréssel sem lehet ellenőrizni, hiszen mindegyik jó, csak éppen más. Ezért örültem volna legalább egy irányadó számnak.
Válaszol
wolfsburg Írta:Szerintem általában mki meg van elégedve a H2000-es dómokkal, 1 ember véleménye meg szart sem ér!! Használj mást, vagy csinálj jobbat, de nem kell teljesen feleslegesen ócsárólni őket! Ez meg az én szubjektív véleményem!!
En is meg voltam elegedve a H2000 domokkal amig nem talaltam jobbat az 1,9-esnel illetve amig nem szivtam egy csomot a 2,5-essel. En leirtam a sajat velemenyemet, ha nem tetsztik neked az nem az en bajom. Azt is leirtam, hogy masnak biztos mas velemenye van, nyilvan nem mindenki szivott annyit ezekkel a hangszorokkal mint en es jobban meg van veluk elegedve mint en. Ezt teljesen normalis dolog, nincs ebben semmi kulonos. Ugyanarrol a dologrol mas embereknek mas velemenyeik lehetnek ... remelem ez nem bűn Wink En pedig mast hasznalok H2000 dom helyett es sokkal jobban meg vagyok veluk elegedve. Ocsarolni pedig azt a termeket fogom ami nekem nem valt be, sok bajom volt vele, stb. Akár egyedi problemakrol van szo akár nem.

Aki akar privatban megtalalhat, nyilvanosan ezen a forumon es mas forumokon sem kivanok szovaltasba keveredni egyesekkel hangszoro es hangfalas temakban (de mas temakban sem). Kellemes tovabbi hangfalepitest a forumozoknak 8)
Válaszol
lamalas Írta:En is meg voltam elegedve a H2000 domokkal amig nem talaltam jobbat az 1,9-esnel illetve amig nem szivtam egy csomot a 2,5-essel. Azt is leirtam, hogy masnak biztos mas velemenye van, nyilvan nem mindenki szivott annyit ezekkel a hangszorokkal mint en es jobban meg van veluk elegedve mint en. Ezt teljesen normalis dolog, nincs ebben semmi kulonos.
Ez nem igaz. Nem lehetett sok problémád, mert összesen négy pár hangszórót vettél Wink És közülük csak az egyik 2,5-es dómmal volt valami gyártási gond.
lamalas Írta:Ugyanarrol a dologrol mas embereknek mas velemenyeik lehetnek ... remelem ez nem bűn
Igen, lehetnek, de ha a két vélemény ellentmond egymásnak, akkor az egyik nem igaz. Wink
lamalas Írta:Ocsarolni pedig azt a termeket fogom ami nekem nem valt be, sok bajom volt vele, stb. Akár egyedi problemakrol van szo akár nem.
De nem a hangsugárzóépítős topikban. Wink
lamalas Írta:Aki akar privatban megtalalhat, nyilvanosan ezen a forumon es mas forumokon sem kivanok szovaltasba keveredni egyesekkel hangszoro es hangfalas temakban (de mas temakban sem). Kellemes tovabbi hangfalepitest a forumozoknak 8)
ezek után vajon ki keresne meg... .forog. Én is megírtam, hogy mit ajánlanál, de az a magashangszóró sajnos ugyanolyan hibákra esélyes mint a HG2,5, vagy szerintem még sokkal rosszabbakra. Pl. kiemelős átvitel rulez...

Válaszol
njzs Írta:Bocs Shalafi, de bármilyen LC tagot rakok, annak van egy Q-ja, ami alapján besorolható valamelyik típusba. :?
Azért kérdeztelek, mert egy frekire többféle Q-val lehet szűrni, s elég strapás lenne többet kipróbálni (főleg a tekercseket megtekerni), hogy melyiknek lesz legjobb a hangja. Ráadásul ezt méréssel sem lehet ellenőrizni, hiszen mindegyik jó, csak éppen más. Ezért örültem volna legalább egy irányadó számnak.
Van olyan szűrő ami egyik típusba sem sorolható, sőt pl. mindkét hangszórónál más levágási meredekségre van szükség, mert így lesz jó. Mivel nem építettem még olyan összeállítást, mint a tiéd, ezért nem tudhatom nálad mi lesz a jó megoldás.

Válaszol
Kösz, ez is jó válasz. Nem változtatok akkor a taktikámon, maradok az apró lépéseknél. Hétvégenként változtatok egyet, aztán halgatom majd megyek tovább. Szerencsére eddig még mindig előre mentem Big Grin , egyre jobb lett a doboz. Viszont félek, hogy így még a nyár végére sem lesz végleges, de hát végül is ez a DIY egyik lényege.
Válaszol
lamalas Írta:Ugyanarrol a dologrol mas embereknek mas velemenyeik lehetnek ... remelem ez nem bűn Wink 8)

Igen ez így van, de nem feltétlen ebben a tapló stílusban! Attól, hogy neked nem jött be (aki persze 1 ember) nem kéne így ócsárólni! Normálisan is el lehet ezt mondani, de úgy látom másnak sem tetszik amit csinálsz. Privátot meg sztem a kutya sem fog neked írni akinek egy kis esze van!! Minek? Ezért? Teljesen felesleges.
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
Értem és ez az összeállítás amit írtatok ez milyen dobozba is menne bele ??

Vannak régi elektronikai újságaim, azokban van hangváltó tervezés, jó az valamire ha az alapján csinálom ?Vagy ha nem mégis honnan "szopjam" ki hogy hány menetes tekercseket tekercseltessek ?!egyébként amit itt írkáltok fele nekem kínai ^^
.forog.
Válaszol
Másik kérdés, nem találom az összeállításban szereplő hangszórókat, pl HA-27 , csak 25 meg 31 van.. S A dómot sem találom, tiszta káosz ez az egész oldal kész lehetne már a normális ?
Válaszol
Olvasgattam ezt azt a mérésekről, azt ti csináltok magatoknak vagy egyvalaki leméri és azt használjátok vagy hogy ?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég