A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Na elvonultam kicsit olvasgatni, tanulmányozok egy két honlapot, majd re ha kicsit tájékozottab leszek D
Válaszol
Szia PredatorNo1,

Ez az összeállítás 50 literes zárt dobozhoz való. Bár itt a fórumon is sokszor olvashatod, hogy a tankönyvi megoldás sem fog jó eredményt adni, szerintem is hasznos, ha végzel előtanulmányokat, mert anélkül viszont tiszta káosz az egész. (így is.) Mindenesetre gondold meg, hogy neki vágsz, mert a három út tényleg nem egyszerű, ráadásul nem könnyű ezt a három hsz-t összeilleszteni. (Ha úgy érzem, hogy már vállalható az eredmény, felteszem a fórumra a saját tervemet.)
Válaszol
Hi!

Lenne egy kérdésem a szakértőkhöz. Van egy 80L-es dobozom, amibe új hangszórókat tennék. Van egy 20cm-es mély, egy HG2.5 1544-639 magas, valamint egy 13cm-es középhangszóró, ami hátulról nem zárt konstrukciójú. A kérdésem az lenne, hogy ez a hátulról nem zárt középsugárzó lehet-e egy légtérben a mélysugárzóval, vagy a dobozon belül el kell szigetelni hermetikusan a mélytől? Valahol láttam egy doboztervet, ahol el voltak választva, csak nem tudom, hogy ez szükséges-e, vagy csak annak a doboznak volt ilyen a konstrukciója?
Köszi!
Válaszol
Hát nem ártana neki külön légtér.. Sőt a mélynek is nagy a doboz, tehát azt sem ártana kisebbre venni némi leválasztással. Tongue
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
Sziasztok,

Régóta nem adtam hírt az épülő hangfalamról, de most már van olyan állapotban, hogy megmutassam az eredményeket Big Grin . A mérésnek kicsit nagy a torzítása, de meglepően összevág a számolt karakterisztikával:
A PCD5.1-ben számolt karakterisztika:
[Kép: Sum_www.kepfeltoltes.hu_.gif]
A mérés (a zöld a torzítás, elég nagy):
[Kép: Spectrum1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
És a váltó:
[Kép: HA27-HB12.5-HG1.9-valto_0.9_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
A doboz belseje 58 liter, bruttó, a nettót nem számoltam ki, talán lehetne egy picit kisebb. Az előlapot lehetett volna keskenyebbre és magasabbra készíteni, illetve a hsz-ek közti távolság sem a mostani keresztezési frekikhez lett számolva. Ezeket már nem tudom változtatni, a váltón még biztos lehet csiszolni. Talán egyik lehetőség, jobban széthúzni a magas és közép közti szűrőkett, a negyedfokút túlzásnak érzem. Az 1k körüli kiemelést nem hiszem, hogy el elehet tüntetni, tekintve, hogy a Bafflestep és a hsz karakterisztikája itt erősíti egymást.
Válaszol
Igen itt jön a képbe, hogy a hangszórókon kéne változtatni a jobb eredményhez...

Egyébként biztos lehet vmit kezdeni vele. Ha úgy gondolod, és küldesz egy-egy mérést a beéptett állapotban mérhető átvitelről akkor megnézem.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Köszi, amint lesz kis időm elküldöm. Összeségében nem vagyok elégedetlen az eredménnyel, úgy érzem megérte az árát.
Válaszol
Sziasztok,
Elnézést Shalafi, hogy nem küldtem mérést, de úgy látom, hogy a mérésem nem elég pontos az 1-2 dB-es változások követéséhez (Szabi után majd megpróbálok rajta javítani).
Viszont van jó hírem is. A méllyel parallel raktam egy RLC tagot, amivel sikerült kiszednem a púpot a karakterisztikából. Tanulságos volt, hogy a karakterisztika kis változása mekkora hatással van a hangra. Az első kisérlet után, annak ellenére, hogy egyenesebb lett az átvitel (ezt azért láttam a mérésből), rosszabb lett a hang. Átszámoltam a szűrőt, hogy több maradjon 1 k körül és most nagyon szép lett a hangja.
Válaszol
njzs Írta:A méllyel parallel raktam egy RLC tagot, amivel sikerült kiszednem a púpot a karakterisztikából.
Mi lesz így Babos Laci szabadalmával? Smile .haha. Tongue
Válaszol
Hát valószínűleg még egy darabig piacon maradhat Wink
Válaszol
De hiszen még piacra se került, egy kereskedő kivételével senki nem látta, főleg nem hallotta
Válaszol
fdsa Írta:Mi lesz így Babos Laci szabadalmával? Smile .haha. Tongue
Megtudhatjuk, miről van szó?
Válaszol
njzs Írta:
fdsa Írta:Mi lesz így Babos Laci szabadalmával? Smile .haha. Tongue
Megtudhatjuk, miről van szó?
Hogyne. http://www.avx.hu/forum/index.php?showtopic=12081&st=820

és http://forum.audiodiy.hu/viewtopic.php?t=647&start=0
Válaszol
Hát nem mentem végig az összes linken, és nem is derült ki semmi, ugyhogy félek arra céloztál, hogy kóklerkedek. Ez sajnos tankönyvi módszer, a programban, amivel számolok (PCD 5.1) pedig beépített elem. Ha esetleg az jött volna ki, hogy Babos úr ezt a módszert szabadalmaztatta, akkor sem lennék meglepődve. Ma már szinte nincs olyan egyetemen tanított elrendezés, mérés stb., amit valamelyik nagy cég le nem védett volna.
Válaszol
Nem te kóklerkedsz, inkább az utóbbi a helyzet Smile

Illetve szabadalmaztatnia még nem sikerült, csupán beadott egy címet (már másodszor, először visszavonta), de még egy rövid kivonatot se sikerült összehoznia másfél év alatt.
Válaszol
Njzs, milyen mikrofonnal mértél?
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
zupp87 Írta:Njzs, milyen mikrofonnal mértél?
Megvettem a Panasonic WM61-et, letöltöttem egy kapcsolást, de mivel nagyon nagyot erősített, ezért begerjedt. Gyorsan átállítottam az ellenállásokat, így elfogadható lett, de a pontosság azért nem az igazi. Ezt persze a mérési körülmények is okzhatják, majd eljátszok a rendszerrel.
Válaszol
A hangváltó magas csatornájában mi indokolja a Zobel-tag jelenlétét?
A mély- és a középsugárzóval párhuzamosan még érthető.

A méllyel párhuzamosan kapcsolt RLC-tagot hova hangoltad? Az 1 kHz körüli púpot vetted ki vele?
Válaszol
Elbizonytalanítottál - vagy mégsem? .sokk. Csak a tankönyvet tudom idézni, a váltó minden frekin ugyanazt az impedanciát látja.
Az RLC értékei, 2.3mH, 32uF, 6,8ohm. A tudományt itt befolyásolta, hogy az első váltóból maradt a 2.3 mH induktivitás (már nem volt kedvem újakat tekerni), ehhez választottam a többit. Az ellenállás és a kondi csak gyári érték lehetett (ellenállást azért már csak nem készítek .haha. ). A PCD-ben néztem a szürő karakterisztikáját (ekkor nem töltöttem be a hangszóró adatokat, amik sajnos nem is pontosak, tekintve, hogy a HA27 helyett a 479 adatlapját használtam). Két jellemzőre figyeltem, a csillapításra 1k és 2k között, illetve, hogy ne legyen nagy kiemelés a tetején. Az első esetben (22uF és 6.2ohm) kicsit korán indult a görbe, és a hiány kb 1,5k körül zavaró volt, ezért kicsit laposabbra vettem A frekit kiszámolhatod, de nincs jelentősége, a fontos, hogy hol kezd el csillapítani, mennyit, és hogy rezonál be a többi elemmel - azt mutatta a kiemelés bizonyos frekiken. A 2k feletti rész nyilván nem számít, hisz a váltó azt megszűri.
Válaszol
Ha felvennéd a szűrő átvitelét (Bode diagramját), akkor érdekes dolgokat látnál.
A magas csatorna felüláteresztő szűrője által látott impedancia a törésponti frekvencia közelében érdekes, alatta és felette egy oktávval. A magassugárzóval párhuzamosan kötött RC-tag töréspontja ennél valószínűleg magasabbra esik. A Zobel-tag csak az aluláteresztő szűrők terhelésének ohmossá tételére jó, főleg elsőfokú szűrő, tehát egyetlen soros induktivitás esetén, ahol a hangszóró induktív jellege miatt a magasabb frekvenciatartományban egy induktív osztó keletkezne, és a magas hangokat is megkapná a mélysugárzó, csak kicsit csökkentett szinten. Magasabb fokszámú szűrő esetén ez a hatás kevésbé érvényesül, de természetesen változik a szűrő meredeksége, ha a lezárása induktívabb jellegű.
A közép- és magas csatornában inkább szokás Notch-filtereket használni, az adott hangszóró rezonanciájára hangolva, különösen, ha a szűrő törésponti frekvenciája túl közel van a hangszóró rezonanciájához. Egy másodfokú felüláteresztő szűrő a törésponti frekvencia alatt egy oktávval kb. 12 dB-t csillapít, de csak akkor, ha a számított névleges impedanciával van lezárva. Rezonancián ez a feltétel nem teljesül, csak ha párhuzamosan kötsz egy soros szívókört a hangszóróval.
A rezonancián megnövekedő impedancia az egész hangsugárzórendszer bemenő impedanciájában viszont nem növekedést, hanem esetleg veszélyes csökkenést okoz, ami az erősítő felesleges melegedését vagy akár tönkremenését okozhatja. Nem ártana egy impedanciamenet az egész sugárzóról.
Válaszol
Köszi, ezt átgondolom. Annál is inkább, mert amit mondtál, azt én is láttam az impedancia menetben, ezért kisebbre vettem a kondikat. Viszont akkor még 4 induktivitást meg kell tekernem :? .
Válaszol
A torzításmérésről: ezek a betétek 80 dB körüli hangnyomásszintnél elkezdenek torzítani gyári állapotukban. 1 W-tal 1 méterről mérve pedig már ebbe a tartományba kerülünk.
Linkwitz főleg emiatt módosította a betétet, vágta le a betétben lévő FET Source-lábát a földről, és tett be egy Source-ellenállást. Ezzel a megoldással 120 dB fölé emelkedik a kapszula által torzítatlanul feszültséggé átalakított hangnyomásszint határa.
Válaszol
Köszönöm fdsa, sokat segítettél. Big Grin
Válaszol
Én hozzá nem nyúlnék a WM-61-hez, ha kényszerítenének se. Az a baj az átvágós átforrasztós módosítással, hogy alut forrasztani nem lehet valami jól.

Válaszol
Én meg nem tőből szoktam elvágni a fóliát.
Ha mégis, akkor előveszem az alucint. http://www.google.hu/search?hl=hu&q=alum%C3%ADnium+l%C3%A1gyforraszt%C3%A1sa&meta=
Válaszol
Igen, de olyan vékony.. az az aluforrasztós dolog viszont működőképes lehet.. viszont melegíteni sem szeretem a kapszulát. Big Grin

Válaszol
Valaki mondja meg nekem mennyire lesz vészes, ha reflexdoboznál az, ha mélysége ill a szélessége egyforma méretű? Mert sajnos nekem ez lenne a legideálisabb .sokk.
Válaszol
PWM Írta:Valaki mondja meg nekem mennyire lesz vészes, ha reflexdoboznál az, ha mélysége ill a szélessége egyforma méretű? Mert sajnos nekem ez lenne a legideálisabb .sokk.

A baffle stepet befolyásolja, és szerintem rossz irányba. A hang x és y irányban is ugyanazon a frekin kezd el erősödni, így felerősödik a baffle step hatása. Leellenőriztem az FRD baffle step számolójával, és szépen látható, hogyha a két méret között növelem a különbséget, nő ugyan a "hupplik" száma (két alapfreki van), de a kilengések kisebbek. A reflexcsőhöz nem tudok hozzászólni.
Válaszol
Sziasztok,

Egész nyáron furdalt a lelkiismeret, hogy miattam állt meg a 3 utas fórum :? . Sajnos nem volt időm foglalkozni a hangszórómmal. De annál többet hallgattam Big Grin ! Ez volt az első hétvégém, hogy újra elő tudtam venni.
Amit javítottam:
Eddig nem csavaroztam fel teljesen a hangszórókat (azt hittem lesz időm befesteni a dobozt Sad ), illetve a hátlapot csak szigetelő szalag tartotta (a gyorsabb szerelés miatt), ezt is fixáltam. A számítógépet pedig nem előerősítőn keresztül, hanem direktben kötöttem az erősítőre.
Köszönet fdsa hozzászólásának sikerült javítanom a mérést is. Íme az eredmény:
[Kép: 2008-08-17_www.kepfeltoltes.hu_.png]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
500 és 16k Hz között a +-3db sávban vagyok :o ! A 20kHz-es kiemelés csak mérési hiba lehet, ismerve a HG1.9 adatlapját. Viszont az 500Hz alatti rész, az lehet, hogy igaz, lehet, hogy nem. Én elégedett vagyok a mélyekkel (DVD-nél inkább sok is, de ez csak a keverés miatt van.)
Bár van még pár javítási ötletem, most pár hónapra felfüggesztem a projektet. Ha valaki szeretne egy hasonló összeállítást építeni, annak szívesen segítek, ha valaki meg szeretné hallgatni, írjon privátba.
Válaszol
Sziasztok,

Ma elővettem a PCD 5.1 számításaimat, hogy leellenőrizzem a tegnapi mérést. Az 500 Hz alatti esés valódi, a hsz karakterisztikájából adódik, és valamit hozzátehet még a baffle step is, amit valamennyire kompenzáltam, de nyilván nem tökéletesen. Ugyanakkor nem panaszkodom a H2000-re. Újra megnéztem más adatlapokat, mint tettem azt egy évvel ezelött, s most is azt kell mondanom, hogy nem választottam rosszul, a sokkal drágább hsz-eknek sem egyenes az átvitele. Sőt! S ami még előnye az 566-nak, hogy ez a mély tartomány zárt dobozban ritka!
Válaszol
Sziasztok!

Van két 39,33l-es 30*57*23cm-es zárt ládám, ezekbe keresek hangszórókat. Ezeket néztem ki: HA25-672, HB15-539, HG2,5-639.
Mielőtt befektetek gondoltam azért megkérdezlek titeket is. Válaszotokat előre is köszönöm.

Laci
Válaszol
A 672-es reflexbe való.
Válaszol
Szia Laci,

A doboz kicsit picinek tűnik a 25 centis mélyhez. Márpedig ha kisebb a hangszóród, akkor inkább alakítsd át bassreflexnek a dobozt, mert kevés lesz a mély. A hangszórókat egyébként totál rosszul választottad ki. Ebbe a házba háromutas zárt rendszrbe a HA25-479, a HB12.5 és a HG1.9 való.
Én a HA27, HB12.5, HG1.9 öszeállítással építettem dobozt, nézd meg a hozzászólásaimat, nagyjából leírtam minden adatot.
Közben több ismerősöm meghallgatta (szintén mérnökök, van aki sokkal drágább alapanygból építkezett), és nagyon pozitív kritikákat kaptam.
Szerintem várjuk meg, Shalafi mit mond a dobozméretre, és ha nem kicsi, szívesen megosztom a tapasztalataimat.
Válaszol
A 672 tökéletesen működik 35 literes zárt dobozban (igaz nem a kegjobb kompromisszum) 50Hz alsó határfrekivel. Szóval kicsit még nagy is neki a doboz, de b-reflexként is 25-64 literig használható.

Válaszol
Szóval a Braun az a hangszóró, amelyik zártba is és reflexbe is jól használható?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég