A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
shalafi66 Írta:Ugyanott, ahol a passzívnak. Gyakorlatilag nincs túl sok különbség köztük. Smile

Ha meg 100Hz körül vágod el az alját, akkor valami mélytartományban jobb hangszórót lenne érdemes használni.

198 mm teljes beépítési külső méret áll rendelkezésre 168 mm es belső peremmel... ...ide ennél nagyobb nemigen fér Sad vagy??? Big Grin

izé... tudom, hogy nehéz roviden válaszolni, de azért valami frappánsat mondjál már az elképzelésemre a 3 út ellen (konkrétan).
Válaszol
Egy jól működő háromutas rendszert sokkal nehezebb jól megcsinálni, mint egy kétutas rendszert, még aktív váltóval is. Jó hangszórókkal az utóbbi is jó eredményt tud produkálni.
Szerintem Shalafinak is ez a legfőbb érve a három út ellen.
Mert a váltótervezés nem merül ki annyiban, hogy megadott frekin váltok, meg átlag érzékenység alapján csillapítok.. az egyes hangszóróknak vannak néhol rezonáns kiemeléseik vagy csillapításaik (jobbaknál ez csak csekély mértékben szokott jelentkezni), valamint emelkedő/eső szakaszai az átvitelüknek. Ehhez jön még hozzá az előlapi elhelyezés, előlap hangelnyelő vagy nem hangelnyelő mivolta, élek, sarkok, süllyesztés melyek főként a magas frekvenciákat ill. az iránykaraktert módosítják, így végleges beépítés esetén a váltó nélküli átvitel és iránykarakter valószínűleg kicsit távol fog állni a süketszobában, mérőfalban mért értéktől. A hangváltónak tulajdonképpen ezeknek az anomáliáknak a helyreállítása a feladata, amely pedig mint mondtam, nem merül ki a váltásban és a csillapításban.
Másodsorban: én úgy tudom, és tapasztaltam is: egy jó kétutasnak szebb a térképzése Smile

Ezek lettek volna röviden tömören az én érveim.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
vadasz Írta:198 mm teljes beépítési külső méret áll rendelkezésre 168 mm es belső peremmel... ...ide ennél nagyobb nemigen fér Sad vagy??? Big Grin

izé... tudom, hogy nehéz roviden válaszolni, de azért valami frappánsat mondjál már az elképzelésemre a 3 út ellen (konkrétan).
Ezt most nem értettem. Mi a 198, és mi a 168? Konkrétan mi ez?

Úgy három év, és biztos menni fog a háromutas váltó. Ez az egyik, a másik meg, hogy semmi nem indokolja a háromfelé választást, és nem tudok hangszórót sem a feladatra.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:
vadasz Írta:198 mm teljes beépítési külső méret áll rendelkezésre 168 mm es belső peremmel... ...ide ennél nagyobb nemigen fér Sad vagy??? Big Grin

Ezt most nem értettem. Mi a 198, és mi a 168? Konkrétan mi ez?

Úgy három év, és biztos menni fog a háromutas váltó. Ez az egyik, a másik meg, hogy semmi nem indokolja a háromfelé választást, és nem tudok hangszórót sem a feladatra.

[Kép: lik.JPG]

erre a helyre kell a két mély.
Válaszol
ide gondoltam a közepet:

[Kép: lik2.JPG]

A magas meg a tetejére.
Válaszol
És lentre?

Válaszol
shalafi66 Írta:És lentre?

Lentre 18 kosárral készült 634 lenne...

...és ezzel http://sound.westhost.com/project09.htm gondoltam váltani.

mélyközép: 2 db 17-634
közép: 1db 15-610
magas: DX-19

váltási frekik 148Hz, 3150Hz

Meghajtás 6 db HT-A30 mono végfokról

Mi a véleményed?
Válaszol
Semmi jó. Ez így olyan Videoton szintű lesz.

A 180 és a 198 között azért lényegi különbség van, és a csavarhelyek is 170mm-nél vannak, szóval nem tudom hogy jön ez össze. A 150mm-esek a jelenlegi formában nem jók középnek, és ott is ugyanaz a helyzet a kosárral, csavarok 138mm-en, majdhogynem beleesik a kivágásba.

Válaszol
shalafi66 Írta:Semmi jó. Ez így olyan Videoton szintű lesz.

.

A beszerelést megoldom majd, viszont tényleg érdekelne ám, hogy középnek melyik hangszórót javasolnád, és kb milyen váltási frekivel kezdjem a próbálgatást. Ha jól tudom, akkor a 634 egy épkézláb hangszóró, a DX 25 ugyanúgy. A kettő közé pedig valami véne, aminek fekszik a 100-200 Hz körüli frekitől olyan 3-4K ig (ha úgy látod, hogy innen már érdemes indítani a DX 25 vagy DX 19-et)

Középsugárzót már kérdeztem korábban, ebben az elrendezésben tényleg kéne valami alternatíva, hogy ne a 3. 634-nek kelljen a közepet vinni alul felül vágva.

Jól sejtem hogy az L-R szűrővel van gondod, bármi tapasztalati érték ezzel kapcsolatban jól jönne alighanem.

A "videoton-szintű" mit jelent, konkrétan mivel látod a gondot?

(csak mert az egyetlen oka annak hogy az ember kérdez az hogy tanuljon valamit segítőkész és tudálékos emberektől... ...az hogy mi hogy nem jó -és ez ráadásul tényként közölve- nagyon keveset visz előre Sad )
Válaszol
Hm, elég konkrétan leírtuk vagy itt vagy egy másik topikban, hogy váltót készíteni nem így kell. Mellé lett írva az is, hogy mi a jó irány.
És nekem úgy rémlik, hogy már ott is leírtam, kétútban működni képes hangszórókat fölösleges háromutasként használni.

A videoton szint azt jelenti, hogy azt látom egyelőre: lesz egy a hangszórókhoz nem illeszkedő váltó, illetve hangszórótemető-jellegű hangsugárzó, anélkül, hogy ki lennének haszálva az egyes hszek pozitívumai. Szóval kicsit ész nélkül megy a hangsugárzó összerakása, mint annakidején a nagyvállalatnál.

Hogy mi nem jó szerintem, azt meg tudom állapítani, de hogy te mit szeretnél, azt nem találhatom ki, ezért nem tudhatom, hogy mi az amit te szeretnél, és szerintem is jó.

Válaszol
Köszönöm válaszod, teljességgel kielégítő volt Big Grin Vagyis majdnem. Figyelembe véve az általad elmondottakat úgy gondolom az járható lenne, hogy ha a két darab 634 a mélyközép és az egy darab DX19 a magas, akkor 3. hangszórónak a dobozba kell valami. Ez a hangszóró mi legyen?

Először azért megpróbálom ez a váltót különböző frekiken, mivel minden megvan hozzá, de figyelembe véve az általad leírtakat azon még utólag is lehet alakítani. Abba az irányba, hogy félreteszem az aktív váltást és a három végfokot dobozonként, és megy 2.5 utasként (mivel a doboz felső része zárt, és kb 18 liter).

Középsugárzónak mivel próbálkozzak?
Válaszol
Hmm.. Videoton szint.. az már talán nekem is megvan Big Grin Big Grin .kopp.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Nem sugárzó, csak hangszóró. Smile
Mondjuk vifa-peerless környéken nézz szét.

Válaszol
Szervusztok!

Új felhasználó vagyok itt, de a hangdobozépítésben már van némi tapasztalatom. Persze, a doboz-és hangváltó tervezéshez egy hangmérnök ismerősömet szoktam felkérni.Sajnos most nem tudtam őt utolérni, így vásároltam két db. HA31-422 mélyközepet és ebből kiindulva szeretnék 3 utas hangdobozt építeni.Elolvastam az összes hozzászólást, ami a 3 utas hangdobozokról íródott, de sajnos nem tudtam ez alapján eldönteni milyen közép és magas hangszórót vásároljak.Van-e valami ötletetek? Mondjuk, sokan dícsértétek a HB12,5-326-ot, de sajnos nekem semmiképpen sem felelne meg ez a füles keret.Sad
Amúgy a hangmérnök ismerős fogja megtervezni a dobozt és a hangváltót is, ha végre sikerül felhívnom, de ezelőtt szeretném megvenni az említett hangszórókat, amíg van rá pénzem. Big Grin
Egyébként a hangdobozok egy kb. 30-35 nm-es nappaliba kellenének, igényes zenehallgatásra.
A válaszaitokat előre is nagyon köszönöm!

Üdv.:
Andris
Válaszol
Pedig ez nem hangmérnöki feladat. Smile A vélemény részemről pl. az, hogy ekkora helyiségben maradhatott volna még kétutas, ahhoz lényegesen könnyebb hangváltót tervezeni. Ez a háromút nehéz feladat lesz.

Válaszol
Hát nem tudom, hogy akkor mi is ő valójábanSmile, de az eddigi tervek amiket készített nagyon meggyőzőek voltak, ráadásul sal-ból kellett neki összehozni igényes hangfalat, nem kell ecsetelnem, hogy megszenvedett vele.Smile
Tisztában vagyok azzal, hogy nehéz feladat lesz, de már megvan a két db ha31-422, úgyhogy kár lenne veszni hagyni. Meg hát az én feladatom tulajdonképpen annyi, hogy megveszem a hangszórókat, elviszem a hangszóró guru ismerőshöz, aki leméri őket,megtervezi a dobozt, majd én megépítem, végül elviszem hozzá és megtörténik a hangváltó beszerelése, finomítása stb.( leegyszerűsítve a folyamatot, persze)
Szóval maradnék a háromutasnál, más választásom nincs.Sad Akkor mostmár csak az a kérdés, hogy a sok rossz választás közül melyik a kevésbé rossz.Mármint milyen közép és magas legyen?Magasak közül vifa xt25, vagy dx25t esteleg bc25t? Középnek meg tényleg nem tudom, gondoltam, a mélyközepek közül esetleg ha17-626, vagy 634, bár ez nagyon necces lenne.Sad A h2000 közepek között szétnézve meg teljesen tanácstalan vagyok.
.hm.
Válaszol
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanulasi-lehetosegek__197198-hogyan-lehet-belolem-hangmernok

Egy hangmérnöknek célszerűen zeneakadémiai végzettségének kell lennie.
Ujházi (Casa Nova) László, a Magyar Rádió egykori műszaki igazgatója például maximálisan hangmérnöknek volt nevezhető, hiszen Zeneakadémiát végzett, és villamosmérnöki (vagy talán csak üzemmérnöki) diplomája is volt. Mégis furcsán néztem, amikor azt állította, hogy a keverőpultra dugott 200 ohm-os dinamikus mikrofont tönkreteszi a rákapcsolt 48 V-os fantomtáp.
Válaszol
agandris Írta:Tisztában vagyok azzal, hogy nehéz feladat lesz, de már megvan a két db ha31-422, úgyhogy kár lenne veszni hagyni.

Szvsz. lehet ezekből is kétutast építeni, de majd shalafi eldönti melyik a nehezebb, 3 utat tervezni ez alá, vagy találni olyan magasat ami passzol hozzá. .ordog.
- VR
Válaszol
Épp jókor jött a hozzászólás. Big Grin Mert fdsa tudja legjobban, milyen magas passzolna hozzá, dolgozott egy keveset a HT 101-103 BEAG tölcséressel.

Válaszol
Mély Tiszteletem mindenkinek!nos hát elnézést a nagy időkiesésért.
de most lennne időm ismét foglalkoznom a shalafi által tervezett
ládával!vagyishát a ládák már készvannak,a terv szerinti méretekkel,
25mm-es anyagbólkivágásokkal benn a reflexcső
kettős kábelezésre alkalmas csatlakozó.és most jutottam el odáig,hogy
folytassam.a következő lépés szerintem a hangváltó lenne..hosszas
olvasgatások közepette (leginkább subvoice weboldalán irtakról)a
nagyját megértettem csak valahogy nemtudom hogy álljak neki a hangváltó
tervezésnek!egy kérdés elsősorban.az erősítőm 8ohm tól terhelhető,
és ugyebár a választott hangszórók is 8ohm-osak,és ugyebár elvben
akkor használhatnám a két mélyet ha sorba kötöm,deigy elvileg
feleződik a teljesítmény ami 1-1hangszóróra jut ésigy 6db-t veszítünk
az érzékenységből,ha pedig párhuzamossan kötöm,ugy 4ohm-lesz az eredő
impedancia.az erősítőm viszont tud a-b hangfalpárt,szóval 4 hangfal
köthető rá.tehát az egyik mélyet külön végfok hajtaná,ésígy ugyanugy
nyert marad a 6db a dupla membránfelület miatt!(szerintem
Smilejavítsatok ki ha hülyevagyok ) naszóval azlenne a kérdésem lényege,
hogy hol kezdjek neki?első másod....stb rendű váltó.köszönöm előre is
a segítséget! üdv!
ha valami nemjól sikerül!az nevezd el 1.0-nakBig Grin
Válaszol
És biztos, hogy 4 végfok van abban az erősítőben?

Válaszol
mert ha nem? .hm.
Válaszol
Nemcsak a végfokok száma számít, hanem a végfokok tápellátása is (pufferkondik mérete), önmagában 4 végfok még nem biztos, hogy jobb mint kettő.

igazából az a kérdés, hogy mekkora az erősítőd max. teljesítménye 4 ohm-nál és 16 ohm-nál. általában a gyártó megadja a 4 ohm-os terhelés paramétereit is.

Ha az erősítőd 8 ohmnál 100 Watt, akkor 4 ohm-nál elméletileg 200 Watt lehet a kinyerhető max. teljesítmény. gyakorlatilag a pufferkondik miatt ennél kisebb lesz-lehet (kb. 140W)
16 ohmnál egyértelműbb a helyzet, a korlátozó tényező az erősítő feszültsége, ezért 50W lesz a max. kimenő teljesítmény.

azaz: 4 ohm/140W-200W kontra 16 ohm/50W, ez decibelben 4,5-6 dB-t jelent a te esetedben.

üdv
Válaszol
Ha nem, akkor egyszerűsödik a helyzet, mert az a kettő, ami benne van, feltehetőleg tud kezelni 4 ohmos terhelést is.

Válaszol
ez eddig természetes oké.de ez a hangváltót mennyiben befolyásolja?papíron 2x100-4x50w ra képes!szóval biztos,hogy csak 2végfok van benn.
Válaszol
Annyiban, hogy ez
Idézet:tehát az egyik mélyet külön végfok hajtaná
nem kerül képbe így, a mélyszekció egyszerűen 4 ohmos lesz.

Válaszol
Lassan nem értem, hogy mi volt a kérdés. Smile Ahogy írtad, párhuzamos kapcsolásnál 6 dB-lel több lesz a hangnyomás a soroshoz képest ugyanakkora feszültségnél. Erre figyelni kell a magassugárzó illesztésénél.
Szerencsésebb lett volna 16ohm-ra tekercseltetni azokat a hangszórókat, akkor adott a 8 ohm párhuzamos kapcsolásnál, de végül is mind1Smile
Válaszol
jobb az 8ohm-mal

Válaszol
igazából most is két 4ohm os hangfal van rajt,és nincsvele semmibaj.a kérdésem lényege a hangváltó elkezdésének mivoltja Big Grin
Válaszol
pedig elkezdeni nem olyan nehéz, csak befejezni Smile évek múlva Smile

Először vmi egyszerűvel érdemes próbálkozni, pl. a mély előtt nincs semmi, a magas előtt meg egy kondenzátor meg egy osztó (L-pad), utána lehet bonyolítani. (Valószínűleg ez nem lesz elég a dupla mélyközép miatt.)
Viszont korrekt hangváltót mérőmikrofon nélkül összehozni lehetetlenség. Ezenkívül nem árt egy Speaker Workshop-ot vagy LsP LAb-ot beszerezni, amiben lehet szimulálgatni, meg főleg tanulni.
Válaszol
Mi is lett a magashsz végül?

Mélyközepek elé 680-820uH kell, de majd visszaolvasom, a HE fórumon mit ajánlottam régebben.

Válaszol
oké!köszönöm szépen! xt25volt a magas azthiszem!
Válaszol
És most is az?

Válaszol
azaz! Smile közeljövőben megis rendelem a hsz eket!
Válaszol
Van most a H2000-nél párba válogatva DX25 elég jó áron. Akkor inkább már azt.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég