A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Értem. Sajnos nemhogy hangmérnök nem vagyok, hangdobozt méretező mérnök se, de még haladó kísérletező se, (gondolom vannak még így rajtam kívül többen is), így sajnos szinte semmit sem értek a hangdobozépítéshez. Akkor esetleg tudnátok egy linket vagy egy hasonló eredményt/teljesítményt produkáló doboztervet ajánlani?

Előre is köszi
Válaszol
Sajnos jelenleg az említett 4018-hoz hasonló háromutas tervvel nem tudok segíteni. Esetleg a cégnél gyártott univerzális váltóval tudok ajánlani egy tervet 250-es mélyhsszel. Nem tökéletes megoldás, de a 4018-tól biztos, h. nem rosszabb.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Nem muszály, hogy hasonló legyen a 4018-hoz. Egy 80W-os Quad-405-höz kéne egy doboz. Nem kell olyan nagyon túlméretezni a dobozt, mert sohasem lesz kihasználva teljesen. Nekem egy olyan is jó lenne, ami hasonló, mint a DC-3011, vagy DC-2550. Az általad ajánlott terv is jöhet.
e-mail: winmester@gmail.com
Válaszol
Hello!

A következő problémám lenne:
régebben építettem egy kb. 130l belső térfogatú reflex hangdobozt MNC hangszórókkal. (30-as Sunflower mély,
16 -os sunflower közép, dóm magas) Ezeket a hangszórók bizonyos okok miatt Big Grin ki lettek szedve a ládából, a mély egész jó volt, a magas , de főképp a középtartomány megszólaltatásával nem voltam megelégedve . Most a láda üresen áll, és lehetőleg ugyanebben az átmérőben keresek jó, de nem túl drága hangszórókat bele.
Légyszi ajánljatok hangszórót (pro és kontra jöhet bármi), én ezekre gondoltam: TVM ARN-312, Beyma 12BR70 ...
A H2000 HA31 sajnos kiesett, mert az adatok alapján reflexbe nem jó, a gitár verzió pedig nem megy le elég mélyre, és nem tudom mennyire jó HiFi -rendszerbe.
Közép / magas : ???
Ha tudtok, írjatok pár ötletet, véleményt, ill. tapasztalatot.
Előre is köszönöm!
Válaszol
A HA31 kb. ugyanannyira jó b-reflex dobozba, mint az ARN-312. Az EBP értékük 52-53. Az viszont tény, h. egyiknek sem 130 literes doboz való. A beymának még kevésbé. Ahhoz pedig nehéz elég érzékeny közép és magashszt találni.

Ui. a visszafelé építkezés nem egy jó dolog sztem.

Válaszol
Hello!

Ha a somogyi "hangfalépítés" című kiadványából kiválasztok egy dobozt, abba megfelelő egy ugyanojan H2000 hangszoro is , mint amit a saját készletükből ajánlottak? Kielégítőnek tartjátok-e a kiadványban köztölt terveket, vagy neki se álljak az ácsolásnak?
Válaszol
Neeeeeeeem! .aaa.
Üdv Doki!
Válaszol
dejó!

Akkor tudna nekem valaki adni egy zenehallgatásr alkalmas doboztervet (kb 100W), mert öcsém "nyíret" rajtam, hogy mikor lesz már hangfala, és holnap megyek olyan helyre (más okok miatt is) , ahol tudok vágatást intézni.

ui.: Ne haragudjatok már, de ez elviselhetetlen, amit itthon kapok már.....
Előre is köszi
Válaszol
Tervek?Hát azok vannak ezen a fórumon is,más fórumon is,de hogy a tesódnak mi tetszik azt innem mi sem...
Üdv Doki!
Válaszol
Tesómnak valószínűleg a dc-4018 is teccet volna, mert ha egyszer megtervezték, legyártották, és el is tudták adni, akkor nem lehetett rossz.

Komolyra fordítva a szót: valami 100W (90-120) körüli terhelhetőségű doboztervet keresek ( azért csak keresek, mert még nem találtam. Lehet, hogy ez a fáradtságnak, vagy a fejfájásnak tudható be, nemtudom). Jólenne egy sima 3 utas is, mint a dc-2050, vagy olyan konfiguráció is jó lenne, mint a dc-4018. Jó lenne (gondolom) 20, 25, vagy 30 centis hangszóróval/hangszórókkal is. a kivitelezéstől nem félek (majd betömítem gumiámmal, vagy valami hasonlóval...... Jó , ez csak vicc volt). Egyszóval majdnem mindenre vevő lennék.
Válaszol
Nos a következő összeállítás működőképes lehet: HA25-479 45-50 literes zárt dobozban, mellé HB10-427 és HG2,5-639 a 90W-os előre gyártott váltóval elég jól együttműködnek ezek a hangszórók. Ha nagy a hozzáértés hiánya, én egyelőre ennyit tudok ajánlani. A terhelhetőség (ami sztem közel sem olyan lényeges) 50W körül alakul.

A régi dobozokat meg el kell felejteni. Smile

Válaszol
Köszi a gyors választ!

Az lenne még a kérdésem, hogy űrtartalom terén honnan lehet tudno, hogy egy hangszóró mennyivel elégszik meg? Honnan lehet tudni, hogy melyik hangszórók illnenk össze a amély, közép, és magas kategóriából, és a doboz éleinek az aránya mennyire fontos?
Ha dupla mélyhangszóró dobozt tervezek, akkor annak az űrtartalma 2x-ese kell, hogy legyen az 1 mélyhangszórósénak?

Örök hála! Big Grin
Válaszol
Egy kis számolás és némi tapasztalat is kell hozzá. Ez is kompromisszum az adott hangszórónál, próbálni kell megtalálni a legmegfelelőbb térfogatot. Két egyforma hsznél természetesen kétszerakkora kell legyen, mint egynél. Általában. Ez sem törvényszerű, attól függ, mi a cél.
A hangszóróválasztásnál sok szempontot kell nézni. Ami ezek közül egyszerű és jól érthető követelmény, az a hasonló érzékenység, és hogy az átviteli tartományok áfedjék egymást.

Ui: amit az előző hozzászólásban írtam váltó és hangszóró ügyben, az dupla mélyre természetesen nem igaz. Smile

Válaszol
Hello!

Kellene nekem egy kis felhomályosítás: Tőletek lehet direktbe rendelni mindenféle alkatrészt, vagy csak a viszonteladóktól?
Válaszol
Igazatok van.
OFF
Egy kicsit olvasgatva a fórumot rájöttem, hogy már tudott dolgot kérdeztem. Elnézést kérek.
Válaszol
Semmi gond, csak sajnos nem volt lehetőségem válaszolni. Épp újratelepítésekkel szórakozok.

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Míg szabin voltam és áztam a Balaton kellemesen langyos vizében, remek ötlet jutott az eszembe. Smile

Olyan félig-meddig háromutas konstrukció, amiben van egy 25-30cm-es mély, sávszűrős, 4-ed rendű megoldással az állódoboz alsó felében, felülről vágva 6dB-vel, majd felette a doboz folytatásaként egy kétutasnak kiképzett részben folytatódik. Itt van egy 17cm-es mély-közép, ami alulról nincs korlátozva és egy dóm-magas, ami 12dB-váltással megy kb. 2,5-3kHz-től felfelé.

Van kedvetek hozzá?
Esetleg shalafi66 nagyMester is javasolhatna valamit.
Esetleg áztassam tovább magam?
Üdv! SMA
Válaszol
Ez még biztos a víz (mellék)hatása. .nyelv. Kellett volna a nyaralás alatt némi védőitalt is kortyolgatni. Wink Majd meggondolom. De elég érdekes ötlet ez így. Fenetudja. Még talán jó is lehetne, kár, hogy nincs időm most kisérletezésre.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Volt védőital is. Smile

Látok ebben a konstrukcióban fantáziát, körbejárhatnánk legalább elvi szinten.
A mély-szekció jó basszust adna és a többi pedig kellően kiegészíthetné.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:......Látok ebben a konstrukcióban fantáziát, körbejárhatnánk legalább elvi szinten.
A mély-szekció jó basszust adna és a többi pedig kellően kiegészíthetné. .....
Érdekel, annál is inkább, mert egy ilyen "alulról építkezős" dologban éppen benne vagyok.
(http://pagrus.freeblog.hu/files/beyma-kozelrol-IMG_2770r750.jpg)
Válaszol
Kedves pagrus és Többiek!

A hangszórókat kellene először megnézni, hogy melyik passzol a sávszűrős részbe és ehhez milyen mély-közép és magas felel meg érzékenységben.
Még eldöntendő, hogy a dobozon alul legyen a lyuk, vagy feljebb, amin keresztül a sávszűrős rész kifelé dolgozik. Nem tudom, melyik megoldás adna egységesebb hangzást.
Gondolkozzunk együtt.
Várunk Mindenkit!
Üdv! SMA
Válaszol
Modellezni kéne a reflexcső/alagút helyzetét. Majd megnézem mi lehet alkalmas. Bár van egy tippem...

Válaszol
Már látom, hogy ez a project az illesztéssel fog megbukni. Hacsak nem gondolkoztok el valami aktív megoldáson.

Válaszol
SMA Írta:Kedves pagrus és Többiek!

A hangszórókat kellene először megnézni, hogy melyik passzol a sávszűrős részbe és ehhez milyen mély-közép és magas felel meg érzékenységben.
Még eldöntendő, hogy a dobozon alul legyen a lyuk, vagy feljebb, amin keresztül a sávszűrős rész kifelé dolgozik. Nem tudom, melyik megoldás adna egységesebb hangzást.
Gondolkozzunk együtt.
Várunk Mindenkit!
Üdv! SMA
Itt a hangszoro.net-en van HA 31-gyel egy 20-100 Hz-es sávszűrős doboz, kiindulásnak jó lenne?
Szépen le is rontja az eredeti 94 dB-s érzékenységet 86-87 dB-re, így már illeszkedik hozzá a legtöbb átlagos érzékenységű hsz. Az nem lenne jó, ha a sávszűrős hangja beleszólna az emberi hangok tartományába, úgy hallottam, a csöveken kijövő hang színez, jóval a felső határfreki fölött is (kérdés, igaz-e?). Persze, ha nem a hifi hangzás a cél, akkor ez nem gond.
Válaszol
Sztem kisebb kéne. Inkább a 250-es hangszórók közül valamelyik.

Válaszol
hali! egyszerűen nem tudom mit tegyek 3 utas hangfalat építek(már minden meg van hozzá) és egyszerűen nem tudom eldönteni h a klasszikus magas-közép-mély variácio legyen (ugyebár fentről lefelé értendő) vagy közép magas mély...mivel végülis zárt közepet vettem nem kell neki külön belső dobozt építenem...

a kérdés h a hangzásban mi lenne a különbség? (álló cucc amugy 90cm magas lesz..) .ir. .ful.
Válaszol
Ez segíthet eldönteni:
http://www.tolvan.com/edge/
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Az aktív megoldást lehetőleg kerüljük el.

Néhány számítási képlettel szeretném mozgósítani a társaságot, hátha kedvet kaptok hozzá. Tehát háromutas, 4-ed rendű sávszűrős mély szekció és felette kétutas megoldás kombinációja. A kétutas részben mondjuk a HA18-620 és a HG2,5 magas dolgozik.

A méretezés Berndt Stark könyvében leírtak alapján, a következő:
Fc = Fs / Qts, a doboz, vagy a hangolás középfrekvenciája.
Vz = Vas / (Qtc/Qts)2 -1, a 2 a négyzetent jelöli, a zárt rész, literben.
Vb = 4 x s2 x Vas x Qts2, az elülső kamra, literben. ( 2 = négyzeten ).
Fb = Qtc / Qts x Fs, a belső rész rezonancia frekvenciája.

Qtc = 0,7 általánosan elfogadott érték, minőségi mutató, az optimális viselkedéshez. Qtc = 1 esetében kiemelés lesz Fs-nél.
s = "dobozállandó" értéke 0,5 esetében kiemelést okoz alul-felül, míg 0,7 értéknél maximálisan lapos, egyenletes az eredő átvitel.

Mint a fenti képletekből látható, nem egyszerű megfelelő hangszórót találni erre a célra, aminek viszonylag kis doboz elég.
A hangszórónál jobbnak tűnik a magasabb Qts érték, ami kisebb dobozt eredményez.

A H2000-hangszóróiból a "nagyok" kiesnek, talán a HA20-569 végű és méginkább, a HA 22-599 végződésű felelhet meg ide. Keressünk még...
Üdv! SMA
Válaszol
Hát érdekes. Majd figyelek akkor. Mert még mindig nem tudom elképzelni egy ilyen rendszer passzív váltását.

Válaszol
Dres Írta:hali! egyszerűen nem tudom mit tegyek 3 utas hangfalat építek(már minden meg van hozzá) és egyszerűen nem tudom eldönteni h a klasszikus magas-közép-mély variácio legyen (ugyebár fentről lefelé értendő) vagy...
Visszatérve erre kicsit. Épp a TL topikban írta Mócsing, h. jó, ha a magashsz fülmagasságban van. Ez itt is érvényes persze, és az elején még talán nem olyan kritikus hova kerül a közép (azért a hszek ne legyenek túlzottan távol..), de váltótervezés közben nagyon sok jelentősége van/lesz a hangszórók egymáshoz viszonyított helyzetének.

Válaszol

Érdekes, valóban.

Legfeljebb magamat égetem, ha nem sikerül. Sad

Van még két adat, a reflex-cső felületének, a hatásos membránfelület 10%-át javasolja a szerző és a hossza pedig a reflecső-hosszának méretezése alapján számítható ki. Hmm.
Itt már érzek egy kis bizonytalanságot, vagy mellébeszélést?
Papíron, akarom mondani, a gépen szimuláltatni fogok a hangszórókból egy ilyesmi mélysugárzót, a felső szekció az más, külön kezelhető, aztán, hogy együtt mire lesznek képesek, még nem tudom.

Okoskodás:
Ha elfogadjuk, hogy az átvitele egy 4-ed rendű sávszűrős kivitelnek erősen esik a határfrekvenciája alatt/felett, akkor elég egy soros tekercs, ami kb. 100Hz táján levágja a magasabb hangokat és a mély nem fog belepofázni a fölötte lévő tartományba. A szélessávú részhez elég lehet egy ( nagy ) soros kondi, ami a mélyet vágja kb. -6dB-vel oktávonként lefelé. A mélyközép dolgozik, amíg bír, a magas előtt pedig szabályos 12dB/oktávos váltó, hogy a magassugárzó jól érezze magát.
Ezzel ( okoskodással ) az impedancia-illesztés rendben lesz.

Ha nem, aktivizáljuk magunkat és a dobozt is. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Épp ezzel van a gondom, h. az impedancia 100Hz-es váltás környékén erősen leesik majd. Az ötlet jó, a BP dobozt, mint akusztikus szűrőt használni, de nem tudom elképzelni passzív váltással sehogysem, ha nem akarok túl alacsony impedanciaminimumot. Ehelyett járhatóbb a 2,5 utas elképzelés...

Válaszol

Miért esne le az impedancia, lesz ott szabályos -6dB-es váltás?
Kiszámoltam, a tekercs, 12mH, a soros kondi pedig kb. 200uF kell.
Engem a doboz kivitele izgat, hogy lehetne jól megoldani ezt a hibrid(?), vagy korcs konstrukciót? De csúnyán jellemzem. Sad
A mély rész leválasztása elvileg -18dB/oktávos "mechanikusan", ehhez jön még a -6dB váltó, együtt elvileg, -24dB vágást hoznak létre egy oktávval feljebb.

Megnéztem a szimulációkat, a HA25 Braun 27Hz-72Hz ( -3dB ) között jónak mondható, össz. kb. 89l-es dobozban, a HA22-599-es nagyobb dobozban, kb. 108l, 32Hz-85Hz ( -3dB ) működik. Ez a HA22 nem tudom, mit szól a Vas-nél nagyobb hátsó kamrához?

Most, hogy hűvösebb van, szólhatnátok hozzá, hűvösebb fejjel?!

Üdv! SMA
Válaszol
Soros vagy párhuzamos sávszűrő dobozra gondolsz?
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Káosz. Smile

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég