A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
A 10 ohmos tannoy mélyközéppel nagyon egyszerűen lehet dolgozni, nem kell a hangszóró elé szűrő, a csak a magasat kell illeszteni hozzá 3kHz körül, ezt akár egyetlen darab 4,7uF soros kondenzátorral meg lehet oldani, és még így is elég jó lesz a végeredmény. A másik témában épp ezt tárgyaltuk a napokban.
[Kép: attachment.php?aid=265]
http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=16&pid=30630#pid30630

A háromutasnál nehezebb lenne jó hangváltót készíteni, ha a középtartományban van a váltás. Könnyebben megoldható csak mélytartományban kiegészíteni a kétutasokat.
Egy 7294, vagy 7293 megfelel valószínűleg, az 5 csatornás erősítők hátsó kimenetei általában elég gyengék táp és végfok szempontjából is. Aktív szűrésnek akár egy egyszerű aluláteresző szűrő is megteszi:
http://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_5.html

A hangszínszabályzó mire lenne jó? Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Ez jónak tűnik. Ezek hány wattosak? 75 w-os AB osztályú erősítő megfelel nekik?
Bassreflexnél kb 20 literes doboz kell neki? Milyen méreteket ajánlanál? Belső méretnek 22*30*31cm milyen? Ebben az elrendezésben mekkora az F(-3 db) frekvencia?

Az aktív hangváltás csak a plusz 1 erősítő miatt necces. Viszont véletlenül ráakadtam egy denon házimozi erősítőre, ami tud biampot. Ebben van hangváltó, vagy csak annyit tud, hogy lesz két pár erősítőn ugyanaz a jel? Ha van benne hangváltó, akkor nem sajnálnám érte a pénzt. De a hangváltós kérdésre nem jöttem rá.
http://usa.denon.com/DocumentMaster/US/AVR-1907-OM-E.pdf
Bár szerintem nincs benne, mert egyrészt túl szép lenne, másrészt pedig minden fórumon arról van szó, hogy a hangszóró nem biamp bekötése esetén csak simán át van hidalva, tehát van benne hangváltó.
Itt feltehetőleg van az egyik hátsó párnak is normális erősítője, mint a frontoknak, így esetleg ezt ki lehetne használni, csak attól tartok, hogy beleszólna az egészbe az, hogy ilyen esetben már úgy kellene beállítani, mintha tényleg térhangzást használnék.

A hangszín szabályzó igazából hangerő szabályozásra lenne csak, hogyha beállítom a két erősítőt, ami ugye legalább 3 csatornát jelent, és halkabban/hangosabban hallgatnám, akkor azonosan tudjam változtatni.

Igazából egy plusz erősítő lenne jó, mert akkor az általad írt módon egyszerűen el lehet intézni a váltást. Ez már nem szorosan a hangfalépítés, de milyen erősítővel lehet olcsón meghajtani a mélyt/mélyeket?
7294-el az a baj, hogy egyrészt meg is kell építeni, másrészt marha drága a toroid trafó. Jó lenne megállni tizenerezerből (akár használtan).

Lehet, hogy nagyon triviális kérdés, de azt tudom, hogy a hangfal teljesítményének a 2/3-ának megfelelő erősítőt szabad legfeljebb. Na most ezt a névleges vagy zenei teljesítményből nézzük?

---
Egy Tannoyos doboz megállja önállóan is a helyét? Lehet, hogy kezdésnek el leszek ezzel a 75 wattos John Lindsey Hood erősítővel ( http://www.hifiengine.com/library/john-linsley-hood/75-de-luxe.shtml ). Aztán ha kerítettem egy megfelelő erősítőt, és kész az aktív hangváltó, akkor megépítek egy mélyet (vagy kettőt). Méretben és mélységben a 25R672N II-vel járnék jobban, mert itt 64 literes 30Hz-re hangolt dobozzal érhetek el a WinISD szerint 30Hz-s -3dB-es pontot, a HA 31 1544-422-vel pedig csak 35Hz-t azt is 83 literrel. Igaz valamivel olcsóbb, de annyival több anyag is kell.

Táblásított fenyő jó hangfalnak? A tannoyra gondolok. Vagy csak és kizárólag kemény fa? Azért lenne jó, mert könnyen hozzáférhető számomra és a falevágásától az utolsó simításig mindent meg tudok csinálni itthon. A bútorlapnál már nem mondható el ez. A rétegelt fa, meg marha drága. Szépségben a táblásított fenyő nyerne.
Válaszol
Ez (túl) hosszú volt. :-D Majd átnézem és válaszolok.

Válaszol
(2013. 06. 16., 18:50)shalafi66 Írta:  Ez (túl) hosszú volt. :-D Majd átnézem és válaszolok.

Röviden annyi, hogy a Tannoyhoz egy 20 literes bass reflex ami mondjuk 22*30*31cm belső méretekkel rendelkezik megfelelő-e? Milyen mélyekre számíthatok vele, illetve, hogy a 75 W-os JLH erősítővel megállják-e önállóan a helyüket, amíg nem lesz meg a mély rész.
Válaszol
Röviden, a 20 liter jó, a 30*31cm már kevésbé, nem ajánlatos a négyzetalapú hasáb. Smile Az azonos, vagy egymás egész számú többszörösei oldalélek.

A mélyátvitel ott a mérésen, 50-60Hz körül van az alsó határ elhelyezéstől függően. Kisebb helyiségekben jó lehet. Jobb alsó határfrekvenciát ekkora méretben csak drágább hangszóróktól lehet várni, pl. 634 vagy 626 az enyémek közül. De Nem tudom, mennyire szeretnél spórolni.

Válaszol
Alapvetoen kiegeszitenem majd melyekkel, de nem szeretnem, hogy onmagaban szegyent valljon. De gondolom a nagyobb meret nagyobb dobozt is kivan.
Megdragitani sem szeretnem. Igy ahogy neztem 20000-bol kijon anyaggal is talan. Es ha mozizni szeretnek a kesobbiekben, egyszeruen csinalhatok hozza meg egy part.

Neztem tannoy dobozokat, ott hatul van a reflex nyilas. Ezt az elrendez miatt elore kellene varazsolni. Ez mennyire oldhato meg szepen? Gondolom nem lehet egy bizonyos tavolsagnal kozelebb a cso a hangszorohoz es a falakhoz. A doboz meretet tekintve pedig igyekszem minel keskenyebbet. Mondjuk egy 22x25xvalamilyen meret jo lenne, vagy meg mindig nagyon negyzet?
Válaszol
Biztosan jobb, mint a 30*31. Smile
Az előlapon elfér még szerintem a reflexcső is, ez nem okoz gondot. Mozis célokra ez a hangsugárzó szerintem megfelelő, a hangszórókat eleve arra szánták. Többet viszont nem kell várni tőle.

Válaszol
Miközben utazgattam agyaltam.
A te hangszóróiddal milyen mélyig lehet elmenni? Ahhoz is menne a Tannoy magas?
Azért agyalok ennyit, mert ha kellene hozzá mély láda is, az akkor 10000 a hangszóró, plusz faanyag, meg 20-30000 az erősítő és hangváltó. Akkor a 2*2 Tannoyos megoldáshoz képest 40-45000-rel vagyunk drágábban. Ha meg a 626 vagy 634 hangszórókat választom, akkor 5-7ezerrel jövök ki drágábban, mint a Tannoy-jal. Gondolom nem lesznek dübörgő mélyek, de biztos több lesz, mint lógó, máló, rothadó DC2050-ben.
Aztán meglátjuk mi lesz, lesz-e mélyláda vagy sem.
Első sorban zenét hallgatnék, de azért esténként megnézünk egy-egy filmet.
Válaszol
A 634-es mélyközép 35Hz körüli alsó határfrekvenciát tud a maximum 25 literes dobozban, ennek az ára a viszonylag alacsony érzékenység. Viszont a Tannoy dómhoz nincs váltótervem ezzel a mélyközéppel, annyira nem is jó hozzá. A DX25-ös Vifa magassal szokták használni, én is ezt tartom a legolcsóbb dómnak amit merek ajánlani.

A DC2050 legjobb állapotában kb. 70Hz körül teljesített mélyben.
https://picasaweb.google.com/103301711203021045587/Forumos#5732368348621923314

Válaszol
Nem jól emlékeztem, DC2080, annak papíron 45-20000 Hz.

Végül is maradok a Tannoynál, az egyszerű, kicsi. Kiderült, hogy már hallottam is már, csak nem tudtam melyik típus. Meg lennék vele elégedve.
A mélyláda dolgot majd meglátjuk.

http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=10501&start=3
Innen kell a TANNOY 303-503 A10 és a Tannoy DÓM M1.

Az oldalak tekintetében mekkora eltérés legyen legalább?
Ehhez még hozzá kell adni a hangszóró térfogatát? Mekkora térfogata? Meg minden merevítést? Kell bele plusz merevítés?

Belső méretileg 38*20*27 cm (magas*széles*mély), 20,5 l. Ez nagyjából jó lenne? Az egyéb dolgokat belekalkulálva hátrafelé növelném. Csőnek 43T?

Mekkora lesz az impedanciája?
10 és 5 ohmosak.
Válaszol
Mélytartományban a 2080 is ugyanolyan, mint a 2050. :-) A 45Hz, ha megnézed, -10dB-es határfrekvencia, amit én írtam, a 70Hz -3-nál érvényes.
Végülis minden hangsugárzó szól akár 20Hz-nél is, csak az a kérdés, hogy mekkora hangnyomással.

Én nem merevítettem a dobozt, szerintem nem szükséges. A reflexcső és a hangszórók stimmelnek. A doboz jó lesz így, esetleg legyen a szélesség 210mm.
A névleges impedancia kb. 8 ohmnak mondható, ha nálam lesz a próbadoboz, majd mérek impedanciát magashangszóróval is.

Válaszol
Érdemes bele valami vattát tenni?
A kondit a magassal sorba kell kötni? Aztán az egészet párhuzamosan a méllyel?

Mikor lesz nálad a próbadoboz? Kíváncsi vagyok. Hogyan lehetne számolni az eredőt, mert simán párhuzamosan számolva ugye kisebb lesz, mint 5 ohm.
Válaszol
Vatta, vagy műanyagszálas csillapítóanyag mindenképpen kell, ez a doboz anélkül nem működik.

Elvileg 19-én el tudják hozni. Az impedancia csak magastartományban esik 5 ohm környékére, ez még 8R névlegesnek bőven megfelel. Ezek hangszórók, nem olyan, mint két ellenállás párhuzamos kapcsolása.

Válaszol
Sikerült megmérni?
A magashoz hány voltos, milyen típusú kondit vegyek?

Kb ezt kellene produkálni?
http://web.archive.org/web/20000123232926/http://www.tannoy.com/tannoyhifi/hifi_products_page.cfm?ID=70

22 litert írnak, de a méretéből 45 liter jön ki kb. Tele van tömve csillapító anyaggal és azt levonták belőle?

Mit takar az a sokféle látszólag ugyanolyan Tannoy hangszóró a logotech kínálatában?
Válaszol
Egyszerű fóliakondenzátort használtam, 4,7uF-os értékben 100V MEB típusút, a logotechnél ez is fent van.

Sok hangszóró hasonlóan néz ki abból a Mercury korszakból, de apró különbségek vannak a különböző típusok között, esetleg csak a sorozatszám más. A logotechnél le van írva minden.

Elsősorban az anyagvastagságot vonták le a doboz külső méreteiből. Smile Belső merevítéseket, hangszórók, reflexcső térfogatát, stb.
Szerintem nem kell ragaszkodni ehhez a formához, kivéve, ha az eredetire hasonlító hangsugárzót akarsz készíteni. A hangszóróelhelyezés sem egészen ideális, jobb a mélyközép hosszabb tengelyét vízszintesen fordítani, úgy közelebb kerülhet a magashangszóróhoz.
Amit érdemes lenne átvenni az a magas süllyesztése, esetleg még vízszintesen eltolni középvonalból néhány cm-rel.

Válaszol
A süllyesztést házilag nem hiszem, hogy megtudom oldani. Miért jó eltolni a középvonaltól?

Mi a különbség a kompenzált és nem kompenzált dómok közt?

Hangban mennyit számít, hogy MDF, bútorlap, vagy rétegelt lemez?
Érdemes-e, kell-e duplán rakni?
Válaszol
Csökken az átvitel egyenetlensége közép- és magastartományban.

Kicsit magasabb az érzékenység, kisebb a szórt tér. Most nincs erre szükség.

Válaszol
Milyen vastag milyen anyagból érdemes?
Bútorlap lenne a legolcsóbb, de abból 18-19 mm a legvastagabb.
Az éleket érdemes lekerekíteni?
Válaszol
Megfelel a 19mm-es bútorlap, vagy faforgácslap, a lekerekítés itt legfeljebb esztétikai szempont lenne.

Válaszol
Kiszámoltam, hogy a magasnak a 4,7uF kondival a -3dB-es pontja 6772 Hz-re esik. Nem lesz ez sok? Feltéve, hogy tényleg 5 ohm, ha 10 ohmos a magas, akkor kijön pont a fele.
Válaszol
:-) Én igazán örülök, hogy kiszámoltad.

Válaszol
A magas 5 és a mély 10 ohm, nem? És azt írtad, hogy 3 kHz körül, ez csak akkor teljesül, ha 10 ohmos
Válaszol
dinamikus hangszóró nem olyan mint egy fix ellenállás.
nincsen olyan hogy x vagy y ohm-os.
csak azt lehet megmondani hogy y hz-en x ohm impedanciát mutat.
de ez minden hz-el változik.
szóval nem olyan egyszerű hogy hány ohm is az a 10 ohm.
Válaszol
Logotechnél 5 Ohm és 10 szerepel, gondolom nem egyáramú ellenállás, mert azt nem szokták megadni - ahogy néztem -, csak az adatlapon, hanem komplex impedancia.
Lehet, hogy nem értem, de akkor áruljátok el, hogy hogyan kellene kiszámolni, vagy miért jó a 4,7uF-os kondi. Nem értem, és nem akarok mellényúlni.

Csillapítóanyagnak mennyit kell kb belerakni? Láttam, van aki kb kitömi, van aki csak vékony réteget? Vatelin vagy mi a szösz jó? Nem szeretnék drágát venni.
Válaszol
el lehetne magyarázni, de ahhoz sok sok oldalt kellene írni arról hogy hogyan műxik ez a valóságban. a megadott 5 és 10 ohm érték az névleges impedancia csak.
azonkívül hogy ez egy teljesen frekvencia függő dolog, van annak a hangaszórónak (is) egy átviteli görbéje. ami szintén nem egyenletes. szintén frekvencia függő.
és ha még ez mind nem lenne elég van egy fázis menete is, ami má megen frekvencia függő.
éppen emiatt a névleges impedancia értéke nagyjából semmiféle hasznos információt nem rejt. ahogyan önmagában a valós impedancia menet sem ér semmit az égvilágon fázis és hangnyomás görbe nélkül.
azért nem érted hogyan jutnak el ezekhez a számokhoz, mert eleve nem is áll rendelkezésedre semmiféle adat amiből kiszámolhatnád.

Salafi savanykás kijelentése hogy örül neki hogy kiszámoltad burkoltan rejti magában hogy tökéletesen igazad lenne, feltéve ha az a hangszóró tökéletesen ideális darab lenne, olyan aminek tökéletesen lineáris a fázis,hangnyomás és impedancia görbéje is, és az impedanciája lényegében tiszta ohmikus ellenállás lenne, méghozzá pontosan egyező nagyságú a névleges impedanciával. ebből természetesen semmi sem áll.

a csillapítás mértékére visszatérve..
kiszámolni majdhogynem képtelenség, modellezni csak túlerős megkötésekkel lehetne.
de mérni lehet, és kis kutatással meglehet találni azt ami megteszi.
ez szintén nem véshető kőbe hogy mindíg X mennyiség kell bele, vagy ilyen meg olyan vastag legyen.adott hangfal, adott paraméterekkel, kikísérletezve hogy ez így meg úgy jó, na azt lehet.
Válaszol
Igazából még a 4,7 is sok egy kicsit, így is 1kHz-től szól a dóm észrevehetően. Nem szabad elfelejteni, hogy a levágási meredekség kevesebb, mint 6dB/oktáv.

Válaszol
Kicsit változtattam a belső méreteken, mert az eredeti tervet lemodelleztem, és nagyon csúnya lenne, illetve olvastam, hogy érdemes lehet alkalmazni az aranymetszést.
Belső méretek így 466*178*288 mm, ez így 24 liter.
19 mm-es MDF lapból csinálom. Az előlapot érdemes duplán?
Néztem több helyen, hogy számít a merevség is hangilag, ha nem akkor is stabilabb lesz. Így gondoltam, hogy az éleket belülről megerősítem egy-egy négyzet keresztmetszetű léccel, illetve 1/3 és 2/3 magasságban egy vízszintes előlappal párhuzamos merevítéssel. Így kb 22 liter marad, ekkorák ahogy néztem a Tannoy ilyen mélyekkel szerelt dobozai.
Érdemes csavarozni vagy elég ragasztani? A hátlap mindenképpen csavaros lenne, mert nem akarom örökszerelésűre.

Kondiban meg hiszek nektek.
Válaszol
Smile Az aranymetszés az építészetben, képzőművészetben, fotózásnál számít, a hangsugárzóknál nem lényeges.

A lecek jók lesznek a belső éleknél, akkor lenne több pozitív hatásuk, ha négyzet helyett félbevágott négyzet, vagyis derékszögű háromszög lenne a keresztmetszetük. A belső merevítés itt nem szükséges (szerintem). Dupla vastag előlap sem. Nem ezen fog múlni.

Válaszol
Az aranymetszést az állóhullámok miatt írták. A háromszög keresztmetszetű léc gondolom amiatt jobb, mint a nem párhuzamos oldalak.

Csillapító anyagnak kb mennyit szoktak? Azért kérdezem, hogy nagyságrendileg mennyit vegyek. Most találtam több, mint másfél négyzetméteres 1,5 centis vatelint. EZ megteszi? Egy ezres.
Válaszol
Csillapítóanyagból azt hiszem ennek a felével dolgoztam: http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=11011

Az állóhullámokra az a biztos, ha végigszámolod legalább a három nyilvánvaló sorozatot a három pár párhuzamos oldallap között. Persze a legbiztosabb, ha nem párhuzamosak. :-) Aranymetszés helyett ez:
http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=11&pid=17962#pid17962
És ami még utána jön.

Válaszol
Így átszámoltam. 23,7 liternél 22,8*28,7*36,2 jön ki.
Ezzel viszont az a baj, hogy subcső neccesen fér el az előlapon. A hátlapon meg azért lenne baj, mert igen közel esz a falhoz.

Jól látom, hogy a 43T nincs a logotechnél?
Csillapítóanyagnál a fehér vagy a szürke?

Elrendezésben mik az aranyszabályok?
Magas milyen messze legyen a faltól?
Mély milyen messze legyen a faltól?
A kettő egymáshoz a lehető legközelebb?
Cső mitől milyen messze?

A csőnél jól gondolom, hogy a keresztmetszet és a hossz számít? Ki lehet váltani két kisebb átmérőjűvel? Úgy elférnének az előlapon. Mondjuk két 4,2 centis? Akkor lenne ugyanakkora a keresztmetszet, mint a 43 mm-nél.
Mennyit számít az, hogy exponenciális?

Miért mondja mindenki, hogy mennyire jó a rétegelt fa hangfalnak? Általában puhafából van, a kemény baromi drága, szóval nem hiszem, hogy abból csinálnák. Bár ha a nyír rétegelt lemez van olyan, mint az MDF, mert nem sokkal drágább, viszont megspórolom a festéket/fóliát/tapétát.
Válaszol
Valóban az a reflexcső is elfogyott. Legutóbb már a 41T jelzésűt ajánlottam helyette. De a 45-46-48-49-51 mind meghosszabbítható a kívánt méretere egy-egy darab pontosan levágott 63-as szürke PVC csővel. Akár két kisebb átmérőjű csővel is helyettesíthető lenne, de ez egy fokkal bonyolultabb, mert kettővel több csövet kell pontosan és szépen egyformára levágni.

Aranyszabályok igazából nincsenek, modellezni kellene, de ez szerintem nem olyan kritikus pontosságú hangsugárzó lesz, nem ezeken fog múlni. Annyi bőven elég, ha a magashangszórót (esetleg a mélyközepet is) eltolod kicsit a középvonalból. De ezt mintha írtam volna már.

Az oldalarányokat sem kell annyira pontosan követni, elég, ha a belső élek hossza nem egyforma, és nem egész számú többszörösei egymásnak (így van mozgástered és el tudod helyezni a hangszórókat+reflexcsövet az előlapon). Az első mérések is eretnek módon egy négyzet alapú hasáb dobozban készültek, szóval nem kell annyira félni.

A hangszórók a szoba falaitól egyforma távolságra lesznek, gondolom én, mivel egy dobozban vannak. :-) Egymáshoz képest jobb, ha közelebb kerülnek, a reflexcsővel meg nagy mozgástér nincs. A hangszórók után fennmaradó területen valahol középtájon kijelölheted a helyét, változtat a hangoláson az elhelyezése, de most néhány cm-en semmi sem fog múlni.

Ha a hangsugárzó nagyon közel kerül a falakhoz, esetleg kisebb helyiségben szól (de ezeket én nem tudhatom), akkor lehet, hogy a reflexcsőre nem is lesz szükség, mert anélkül is elegendő a mélytartomány hangnyomása. Ilyenkor pl. szivacsdugóval bedugható.

Válaszol
Igen tudom, hogy érdemes eltolni a középvonaltól.
Csak a csőnél olvastam hogy érdemes mindentől legalább egy cső átmérőnyi távolságra tenni.

Lehet, hogy nem fogok bajlódni a két csővel, hanem inkább változtatok a doboz méreten, hogy elférjen. Az a lényeg, hogy ha jól értettem, hogy a rezonanciák kb. egyforma távolságra legyenek. Ugye ez a köbgyök kettő aránynál teljesül tökéletesen.
Válaszol
Igen, a csőtől legalább a torkolati tényezővel megegyező távolságot illik tartani, akkor kevésbé érhetnek meglepetések a hangolási frekvenciával kapcsolatban.

Szerintem sem kell csak emiatt két csőre cserélni az egyet. Smile

Válaszol
A Genelec a kisebb stúdiómonitoraiba olyan reflexcsövet tesz, amelyben egy 90 fokos kanyar van...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég