A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Kedves pagrus és Többiek!

Mi a különbség?

Egyszerű, 4-ed rendű Band-Pass, kétkamrás konstrukcióra gondoltam, a belső kamra zárt.
Elvi leírást többfélét is láttam, de mind bonyolultabb.

NEM szubot akarok, hanem mélyszekciót egy háromutas dobozzal.

Úgy látom a HA22-599 kiesik a választékból, a HA25 Braun "elmegy", használhatónak tűnik.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:......
Mi a különbség?.....SMA
Már értem, hogy nem ilyeneket akarsz, de azért ide teszem, ha már kérdezted:
soros:
[Kép: series.jpg]
párhuzamos:
[Kép: parallel.jpg]
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Egyik sem 4. rendű....
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:Egyik sem 4. rendű....
Sajnos, nem értek ezekhez.

Zárt belső terűvel ilyen lett 160 W-on a HA 25 braun:
[Kép: HA25bandpass1.jpg]

Viszont xmax-ra ellenőrizve csak 40 W engedhető meg:
[Kép: HA25bandpass2.jpg]

A hangnyomás így is elegendő lesz:
[Kép: HA25bandpass3.jpg]

Ellenőrizzétek!
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Kezdem érteni, Shalafi. Ahhoz, hogy ne legyen aktív rendszerre szükség, biztosítani kell, hogy az 1W-hoz tartozó hangnyomás mondjuk egy átlagos 86 dB körül legyen. Ehhez kisebb hangszóró kell, de akkor meg felcsúsznak a frekvenciák.
Jó kompromisszumnak tűnik a HA 17:
[Kép: HA25bandpass4.jpg]
Nem lesz nagy a doboz, stimmel a 86 dB, a 41 Hz-es alsó F3 is éppen jó (a négyhúros basszgitár alsó húrja), és a felső is jól illeszkedik egy kisebb mélyközéphez, ideális 2,5 utas rendszert lehet így készíteni, ha a felső xfrekit 5 kHz-nél nem tesszük lejjebb.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Kedves pagrus és Többiek!

Igen, azok amiket rajzoltál, már 6-od rendűek, reflex elöl-hátul.
Ez nem jó ezekhez a hangszórókhoz.
A 4-ed rendű járható út, nem lesz a hangnyomás-illesztéssel sem gond, persze úgy kell méretezni.
A WinISD szerint a HA 25 Braun összehozható a többi résszel, nincs kiemelés, impedanciamenet is elfogadhatóan alakul, legalábbis a szimuláció alapján.
Elvileg a Braun lemegy 27Hz-ig, ez nagyon jó!
A rajzon amit szimuláltál, a maximális hatásfokra van hangolva, nyilván így szűk tartományban dolgozik, ott viszont már kiemelés van.
Én a maximálisan lapos, egyenes átvitelre hangolnám, ott kisebb a hatásfok, de összeillik a többi hangszóróval. Így szimulálva 86-87dB jött ki, ez passzol a HA18-hoz, a magas pedig osztót kapna. A maradék 1-2dB különbségeket ki lehet egyenlíteni.
Üdv! SMA
Válaszol
Igazad van a braun-nal.

Egyébként az utolsó a HA 17-tel már olyan volt, amit javasoltál (és nincs kiemelés a görbén):
[Kép: HA25bandpass5.jpg]

HA 25 braun:
[Kép: HA25bandpass6.jpg]
Tényleg 86 dB így és lemegy 27 Hz-ig -- és a doboz sem túl nagy, netto 66 liter. Alakul.

Az impedancia sem csökken túl alacsonyra sehol:
[Kép: HA25bandpass7.jpg]
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Szia Pagrus!
Ezek melyik program által rajzolt görbék?
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
SMA Írta:Kedves shalafi66 és Többiek!

Okoskodás:
Ha elfogadjuk, hogy az átvitele egy 4-ed rendű sávszűrős kivitelnek erősen esik a határfrekvenciája alatt/felett, akkor elég egy soros tekercs, ami kb. 100Hz táján levágja a magasabb hangokat és a mély nem fog belepofázni a fölötte lévő tartományba. A szélessávú részhez elég lehet egy ( nagy ) soros kondi, ami a mélyet vágja kb. -6dB-vel oktávonként lefelé. A mélyközép dolgozik, amíg bír, a magas előtt pedig szabályos 12dB/oktávos váltó, hogy a magassugárzó jól érezze magát.
Ezzel ( okoskodással ) az impedancia-illesztés rendben lesz.

Kedves SMA!
Miután fül után sokat vesződtem fázis-illesztésekkel az elmúlt időben, és a programok, amelyek tudnak rajzolni fázisokat, jól megmutatták az általam hallottakat, azt kell mondjam, hogy sarkallatos pontnak tartom az frekvenciamenet mellett ezt a kérdést is. Ugyanilyen terveket szövögetek titkon én is, ugyanezeknél a hangszóróknál kötöttem ki én is. A Braun frd és zma fájljai sajnos nincsenek meg, de a HA 31-es fázismeneténél vért izzadtam, mire összehoztam az általatok említett mélyközép-magas kombóval. Nem úsztam meg első rendű váltóval. Sajnos kezdő lévén nincs elég elektrotechnikai, akusztikai ismeretem, mint a többieknek általában, és azt sem tudom, hogy például a bandpass doboz hogyan befolyásolja a fázist (váltó nélkül, illetve a váltóval). Miután a világcsoda LS 3/5a basszusát kevesellve sokan folyamodtak a most tárgyalt megoldáshoz, az lett a vége, hogy a gyári!!! kvázi sub-bassz, illesztett - egyébként állványként is funkcionáló - láda (DB 1?) tönkretete a hangdoboz terét, valószínűleg az utólagos, nem tökéletesen fázisillesztett megoldás miatt. A 100-150 HZ-nél másodrendűvel vágott eszközök (nem bandpass) rondán és jól hallhatóan belepofáznak sajnos akár a beszéd, de még az ének sávjába is, (saját tapasztalat) és ez tönkre tudja tenni a hangképet, ha nincs jól illesztve. Természetesen szvsz, és lehet vitázni velem, ill. felvilágosítani, amit rosszul tudok, mert szeretnék tanulni még ezen a téren, amennyit csak lehet. (Elektromos és akusztikus fázissal kapcsolatban minden szakirodalmat szívesen vennék!) Köszi, sziasztok!

Válaszol
cirrus Írta:Szia Pagrus!
Ezek melyik program által rajzolt görbék?
Szia, BassBox 6 Pro.
A Rogers LS 2a/2 hangfalaimtól akkor szabadultam meg, amikor rájöttem (kiskategóriás Sennheiser fejhallgatómmal), hogy egy Händel oratórium kórusa nem azért mosódik össze, mert már a kifutó barázdánál van, hanem mert sz@r a magasa a a hangfalnak. A Celestion SL6-tól meg akkor, amikor elegem lett a mélyek hiányából. Ennyit a nagy nevekről. Persze, az Orion HS 400-nál jobbak voltak. HS 9 Mambóm még mindig van Smile
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
.hm. nem is tudom. Fölösleges kínlódásnak látom ezt az egészet. A ha25 braun (vagy bármelyik 250-es hsz) sztem van olyan jó hangszóró, h. nem kötelező mindössze egy reflexcsövön keresztül engedni megszólalni. És nemcsak a 30-100 Hz-ig terjedő tartomány visszaadására képesek. Igazán nem értem miért lesz ez így jó. De legalább szóltam előre.

Válaszol
Szia Pagrus!
Maximálisan egyetértek veled, ami a Rogerset és a Celestiont illeti, felháborítónak tartom, hogy olyan magassugárzót (és mélyet) építenek, építettek bele, ami a doboz árának 1/20 (illetve 1/15) része. Meglepődtem, amikor itthon a jobb Vifák és a közepes Scanspeak-ek felhasználásával a komoly Audio Note E hangfalam karakterét kezdtem megközelíteni. (Nem vagyok annyira elvakult persze, hogy a térérzetét, a dinamikáját és a felbontását egy szintre hozzam vele, mert azért az mégiscsak egy jó hangszer, de már hallgatható volt az AN után). Mindezt áz árának töredékéből! Szerintem ez a jó a DIY mozgalomban, hogy rengeteget tanul az ember, jól el tudja cseszni az idejét (pénzét) és kiélheti a kreativitását, sok heti fülelés után pedig még valami minőségi cuccal összemérhetőt is ki tud faragni esetleg közepesen jó komponensekből. Ami a gyártóknál vérlázító, az az hogy a fillérek megspórolása miatt olyan kicsinyes megoldásokat alkalmaznak (egyre szemtelenebbül), hogy elhűl az ember, amikor szétszed egy elfogadhatónak mondott (esetemben Mission) dobozt, amit alkatrész-feljavítással, a csirkebél-madzag lecserélésével egy egységgel jobb hangú darabbá lehet alakítani egy kis odafigyeléssel. És ez csak mondjuk az árának +5%-a költség lett volna. (persze lehet, hogy amennyiből kihozzák valójában, annak már tetemesebb része lett volna, tehát ez lehet a magyarázat).

Válaszol
Kedves cirrus és Többiek!

Én is szívesen tanulnék, informálódnék akusztikáról fázis-frekvencia menetekről, konstrukciókról.

Miért vettétek/szereztétek meg azokat a hangsugárzókat, ha nem tetszik a hangjuk?

shalafi66!
Gondolatébresztőnek szántam, nem mintha ez a konstrukció jobb, vagy rosszabb lenne másnál.
Azt próbáltam meg, hogy jó szélessávú átvitel mellett, amit a HA18-620 adna, kifizetődő-e egy ilyen konstrukció.
Nem, ezt már látom, de az is kiderült, nem rokonszenveztek egy ilyen konstrukcióval.
Nyilván oka van, ami akár az is lehet, hogy ezek a 4-ed rendű mélydobozok torzítanak, mégpedig veszettül. Ezt sajnos tapasztaltam, más hangszórókkal és többféle kivitelben is. Lehet, hogy ez a hangszórók hibája, de lehet más oka is.
Szinte lehetetlen megfelelően összehangolni az eltérő egységeket, igen eltérő hangzás jön létre, ami az egyes konstrukciók sajátossága.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:......
Miért vettétek/szereztétek meg azokat a hangsugárzókat, ha nem tetszik a hangjuk?
......SMA
Mint írtam, az Orion HS 400-as után a Rogers nagyon jó volt. Aztán néhány évi hallgatás után derült ki számomra, hogy mégsem ásó-kapa a kapcsolatunk vele, jobb magasakra vágytam. A Celestion SL6i-t is évekig hallgattam, de a hangversenyeken hallott mélyek kissé hiányoztak. Aztán jött egy pár Alkomax Monitor 80, sok baja van de jó kompromisszum volt számomra.
Most meg inkább építgetek.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Hello SMA!
A hifis pályafutásomat Missionnal kezdtem (1984), szép emlékek fűznek hozzá. A sógorom dobozát tuningoltam 9 éve, (szintén Mission) nagyon hálás volt, ekkor már láttam a tömegtermelésből adódó a minősági romlást. (Ha emlékeztek, 80-as évek elején a Darvasék tesztelték a Mission 770-es Freedom típusát, az még meg volt építve, innen a szerelem.) Az Audio Note E-vel semmi bajom, jobbat csak családi ház áráért lehetne venni. Az őrület az, hogy ez mellett tört ki a 20 éve elásott dobozépítő szenvedélyem. Szó, ami szó, kicsit luxus, gondolhatjátok hogy marhára örül a család.

Válaszol
Azért azt az E-s dobozt szívesen meghallgatnám.Milyen holmikat kötsz elé?
Üdv Doki!
Válaszol
Boccs!!!
OFFFF
Audio Innovations 500, Voyd + Helius, Cyrus SL, Harman Kardon tuner.
OFFFF

Válaszol
.off.

Válaszol
Mennyire lenne "normális" hangja egy hangfalnak ha pl azta korábban emlitett HA-31-et b meg közepet meg magasat beleteszem a JBL-álltal írt dobozba? ami 52 liter esetleg ha nagyobbra veszem 5-6-7 literrel?
hangcsillapito anyagnélkül? MDF,butorlap vagy rétegelt lemez?
Nekem nem kéne egy High-end dolog, csak legyenek szép brummogós mélyek is, ne csak zúgjon, hanem ki lehessen venni a hangszínt is, és hogy jó kis tere legyen, ennyi kénetalán nekem, bár nemtudom mérnem veszem meg a hangszórókat, hisz nem drágák
.?. Wink
Válaszol
Hali! Volna egy kérdésem 3 utas 4 hangszórós hangdobozzal kapcsolatban. Érdemes e a két 4 ohmos hangszórót (sorba kötöm, hogy meg legyen a 8 ohm) egy légtérbe helyezni, vagy válasszam el őket? Ha egy légtérbe teszem őket, akkor a szimulációs program szerint több előnye is van. Pl.: kicsit magasabb az elérhető hangnyomás, és sokkal kisebb a membránkitérés (így nem lépi át az Xmax-ot a határfreki alatt) a többi jellemző ugyanaz csak az akusztikus terhelésnél van még javulás, egyedül az impedancimenet romlik. És mennyire zavarják egymást a dobozban keltett légmozgás (elvileg nem mert egyszerre kéne mozogniuk "elvileg", gyakorlatban persze nem). Szóval jó vagy nem jó? Az itt a kérdés!
Válaszol
Nem értem. Smile Miért is szertnél duplázni? És főleg mit?

Válaszol
Endeavour Írta:Mennyire lenne "normális" hangja egy hangfalnak ha pl azta korábban emlitett HA-31-et b meg közepet meg magasat beleteszem a JBL-álltal írt dobozba? ami 52 liter esetleg ha nagyobbra veszem 5-6-7 literrel?
hangcsillapito anyagnélkül? MDF,butorlap vagy rétegelt lemez?
Nekem nem kéne egy High-end dolog, csak legyenek szép brummogós mélyek is, ne csak zúgjon, hanem ki lehessen venni a hangszínt is, és hogy jó kis tere legyen, ennyi kénetalán nekem, bár nemtudom mérnem veszem meg a hangszórókat, hisz nem drágák
.?. Wink

Hali !
a liter számot azt nem tudom , meghagyom a nálam illetékesebbeknek
de azt tudom
Ha MDF, v Bútorlap , hangcsillapító anyag nélkül
KONGANI fog és elképzehetetlenül nagy doboz hangod lesz" gondolon ezt nem szeretnéd .sir.
üdv
A remény hal meg utóljára!!!!!!!
Válaszol
shalafi66 Írta:Nem értem. Smile Miért is szertnél duplázni? És főleg mit?
Tudom most fogsz szörnyülködni, de ez van a hangszórók már megvannak, és próbálok kihozni belőlük valamit. SAL BC-2020 4 ohmos a közép és magas meg 8 ohmos volt benne. Most úgy szól mint egy hányás, de valamit ki kellenne hozni belőle, és ezért kérek tanácsot. Ja az egy légteres megoldásnak van még egy előnye, kisebb doboz kell!
Válaszol
dante05 Írta:Ja az egy légteres megoldásnak van még egy előnye, kisebb doboz kell!
Igen, pontosan annyival kisebb, mint a válaszfal által kiszorított levegő térfogata.
Válaszol
Már rájöttem, hogy mekkora állat vagyok bakker. Így elnézni! Maradok a két külön légtérnél biztos ami biztos.
Válaszol
Már csak azért is biztosabb, mert azok a hangszórók nem hiszem, hogy eléggé egyformák az egy dobozba záráshoz. Smile Hja és nem szoktam szörnyülködni. Smile

Válaszol
Hali,
izé új vagyok a fórumon, bár szoktam lapozgatni... mnc fórum nem jött be egyáltalán szerintem gyorsan átpártolok ide, mert itt úgy láttam hozzáértően válaszolnak az ember feltett kérdéseire. 8) Kb2 éve építgetek aktívan, azt hiszem tisztába jöttem 1-2 dologgal, de nem tartom magam nagy profinak. Egy pár dolgot tudok fizikából, de nem vok villanyos mérnök vagy ilyesmi sőt egész más felé haladok. Ennek ellenére nagyon érdekel ez a téma.

Tele vok megválaszolatlan kérdésekkel a hangdoboz építéssel kapcsolatban, hm... nem szeretném mindet egyszerre kiönteni, de első kérdés
mivel süllyesztitek be a hsz-eket a ládába? mármint mivel vágjátok/vágják ki azt a hm... vagy inkább marják(?) ki h bele menjen a hsz a doboz síkjába.
remélem érthető mire gondolok .ut.
Válaszol
Dres Írta:....mivel süllyesztitek be a hsz-eket a ládába?....
Felsőmaróval.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
kösz... sztem nem veszek ahogy megnéztem az árakat...nagyon hobbi asztalos vagyok én ehhez... (
akkor kibírom süllyesztés nélkül
Válaszol
másik kérdésem ami régóta fúrja az oldalam az h van 2 3utasom, amiben Ha25 braun mély van (70 liter, reflex 25hz-re hangolva)
érdemes lenne-e duplázni a mélyet? mert így winisd-vel is néztem+ az erőlködőmről is nagyjából le tudtam olvasni h kb 40-50 watton eléri a max kilengést... azt hiszem tul nagy lett a doboz. beleférne mellé a testvérkéje? minden megoldás érdekel .ful.
Válaszol
Dres Írta:másik kérdésem ami régóta fúrja az oldalam az h van 2 3utasom, amiben Ha25 braun mély van (70 liter, reflex 25hz-re hangolva)
érdemes lenne-e duplázni a mélyet? mert így winisd-vel is néztem+ az erőlködőmről is nagyjából le tudtam olvasni h kb 40-50 watton eléri a max kilengést... azt hiszem tul nagy lett a doboz. beleférne mellé a testvérkéje? minden megoldás érdekel .ful.
Tedd bele bátran, a reflexcsövet cseréld 110-es szürke PVC lefolyócsőből egy 300 mm-es darabra.
Gondolom, 8 Ohmos hangszórók, kösd párhuzamosan őket, így 4 Ohmos lesz a hangfalad.
Aztán ne felejtsd el a váltót hozzá alakítani Smile
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
na ez az hogy nem akartam piszkálni a váltót... arra gondoltam h elpasszolom vkinek ezt a két 8 ohm-os hsz-t és veszek 2 db 4 ohm-osat a reflexcső nem gáz mert állíthatót szereztem bele... meg az a legkevesebb. Zártban is gondolkodom .ir. nem kell vkinek 2db 8 ohm-os HA25 braun? .forog.
Válaszol
Sajnos akkor is kell a váltót "piszkálni".

Válaszol
Dres Írta:....veszek 2 db 4 ohm-osat....
Nehogy sorba köss két hangszórót!
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
no de miért? kötöttem már egyszer .forog.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég