A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Tehát akkor, mivel a torkolati tényező kb. az átmérő 0,4-szerese, ehhez hozzáadom az átmérő 0,6-szorosát, és pont az átmérőt kapom?
Válaszol
fdsa Írta:Tehát akkor, mivel a torkolati tényező kb. az átmérő 0,4-szerese, ehhez hozzáadom az átmérő 0,6-szorosát, és pont az átmérőt kapom?
Ebben nem vagyok biztos, mert a külső csővég torkolati tényezője jól számolható, a belső "végén" ilyen speciális helyzetben viszont nem tudom, de kb. úgy lehet, ahogy írod. Hasonló helyzetben én is voltam, de nem ragasztottam be a csövet, hanem mértem, huzogattam-tologattam a lyukban.
Végül sehogyan sem tetszett a hangja és kicseréltem kisebb átmérőjűre és rövidebbre. A weblapomon a kismonitor rajzán ott is van a javítás.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Üdv Shala!
Mekkora kamratérfogatot hagyjak a HA 18 620-asnak, ha középként használom, és cca 150 Hz alatt már alig rúg labdába?

http://img120.imageshack.us/my.php?image=braun620hg256pz.jpg
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
4-5 liter csillapítástól függően. Cél a 0,7 és 0,5 közötti Qtc. Sztem.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Nagyon kössz!

Válaszol
Cirrus, szemre szépen összehoztad a váltót! A mélye miért esik ilyen hamar, a HA 25 ennél sokkal jobb, nem?
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Helló Pagrus, a pár hónappal ezelőtti lelkesedésem a programokkal kapcsolatban erősen alábbhagyott. Csodás dolgokat lehet velük tervezni --- papíron. Aztán az életben meg semmi pénzért nem akarják a hangszórók azt a göbét adni a méréskor, amit megrajzolt a program. A fázisról meg csak annyit, hogy amikor a program szerint minden szuper volt, a megépített váltó tökéletesen (!!!) ellenfázisban működtette a hangszórókat, hál' Istennek semmi mást nem kellett tenni, csak polaritást cserélni a magasnál, magamtól csak hosszú órák után tudtam volna ennyire eltalálni --- az ellenkezőjét. A három hangszórónál a saját frd és zma fájljait használtam fel, de már nem esek kétségbe, mert a méréskor (ami még gyerekcipőben jár nálam) gyengének mért basszus egy hangdoboznál a "végleges" helyre elhelyezésével egyáltalán nem volt kevés (biztos a szobaakusztika besegített), illetve egy másik meg csodás görbe után viszonylag hallgathatatlan volt. Most még picit vacillálok, hogy egy 43 literes dobozba rakjam a három hangszórót (itt a középleválasztás elvisz megint 6-8 litert), vagy a meglévő 15 literes alá rakjam a Braunt egyedül a 43 literesbe.

Válaszol
A külön 43 literesre szavazok.
Ha te méred a beépített hangszórókat és a saját méréseidet használod a váltótervezéshez, akkor nem lesz ilyen gondod.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
fdsa Írta:Megnövelsz egy ellenállást, és ennek hatására a bemenő impedancia csökken egy frekvenciasávban, és ha nem mérsz időnként, akkor csak az erősítőből felszálló füst ad tájékoztatást a hibás lépéseidről.

Most jut eszembe, hogy erre nem is reagáltam:
Nálam már a kicsit hangosabb színuszjelre is le szokott kapcsolni, ha valami falrengetően jó "új megoldást" sikerült kitalálnom egy váltóban. Azt hiszem ezzel az erősítővel így nagy szerencsém van akkor, hogy ilyen jól működik a védelem.

Válaszol
http://img120.imageshack.us/my.php?image=braun620hg256pz.jpg
Ezt már készen mérted?
Válaszol
Nem, mert nincs megépítve, csak frd és zma fájlok felhasználásával készült számítógépes szimuláció (Boxsim). Két dobozban tervezem megépíteni tavasszal.

Válaszol
Értem kösz.
Válaszol
csináltam mérőmikrofont és a hétvégén neki is estem a dobozaimnak szinte szétmértem őket .ful. HA 25 Braun átvitele nagyon tetszett (70 liter reflexben van 66-os cső 230-as hosszal).Dícséret illeti a H2000-et. .taps. Jelenleg nincs több H2000 cuccom, de erről megbizonyosodtam h azt az átvitelt tökéletesen tudja ami a honlapon fenn van. /POZITÍV KRITIKA/
Válaszol
Úgy tűnik az én programomban is ezek a cső-paraméterek adják a legszebb görbét, a szimuláció alapján a -3dB-s pont 32Hz-en van.

Válaszol
Pedig ez nagyon rossz hangolás. (Már majdnemhogy azt mertem írni, "hülye hangolás". Legalább kijött volna egy betűrím belőle. Smile )

Válaszol
a. miért?
b. akkor szerinted mi a jó?

Válaszol
Mert erre ez a hangszóró már nem képes. Mindennek vannak korlátai, határai. Pl. nekem sincs képesítésem arra, hogy teherautót vezessek (szerencsére...). 64liter hasznos térfogat, 28Hz-re hangolva. Ez a maximum. A minimum pedig Vb=35 liter, fb=30-35Hz.

Válaszol
Halihó

A 2 utasom után szeretnék nemsokkal egy 3 utasat (szeretek jó előre eltervezni mindent, hogy le tudjon tisztulni a megvalósulásig rendesen Smile ). Mélynek braun, közép szekció pedig ugyanaz, mint a 2 utasom lesz, amit ajánlottatok (HA18-620). Az érdekelne, hogy mennyire számít mondjuk 5 liter plusz a braunnak, mert nem tudom hogy sikerül majd pontosan belőni, mivel rengeteg minden lesz a dobozban (kereszt keményfa oldal merevítő lécek, 2 körborda, zárt doboz a kozépnek, fa reflexcső, magasnak zárt, mart üreg, hangváltó doboz...) csak mellesleg megjegyzem, hogy 18as MDF lenne a doboz és a zárójelben írt belső dolgok mind 18-as rétegelt lemezből lesznek. Ezeknek a térfogatát még csakcsak kiszámolászom majd, de a poén az, hogy ezeket a légáramlást akadályozó elemeket be akarom borítani alami tompító anyaggal, hogy minnél kevésbé befolyásolják a levegő áramlását.

Olvastam már több helyen, hogy a tompító anyagokat "vituális térfogat"-ként érzékeli a hangszóró és emiatt elhangolódik a doboz. Ezekkel hogy kell számolni? (egyéb csillapítást nem akarok bele rakni, mert szerintem egy jó merev dobozba nem kell, főleg ha nincs alulméretezve)
Creative E-MU 1212M ---> Neotech KHS-CA-201 ---> Sony TA-F730ES ---> Gale 315 ---> Celestion F38
Válaszol
Hi Marci,

nekem van braunom, 67 literbe jól muzsikál (reflex), de így utólag én már inkább HA31-et raknék bele mert sokkal jobb az érzékenysége, bár olyanom még nem volt. (braun átlag érz88dB, míg a HA31-nek 92dB)
Válaszol
De a 250mm-es mélyhsznél sokkal alacsonyabb az alsó határfrekvencia, és emellett egész jól terhelhető, a 88dB pedig nem rossz sztem.

Válaszol
Köszönöm a választ

Én sem gondolkodnék, hogy 31-es legyen-e, de annak már 2x akkora doboz kell és ugyanúgy csak kb 30Hz-ig megy le.
Persze 30Hz alatt kevésbé meredek.
Creative E-MU 1212M ---> Neotech KHS-CA-201 ---> Sony TA-F730ES ---> Gale 315 ---> Celestion F38
Válaszol
Ez így nem igaz. A maximális dobozméret 672-nél: 64 liter (fb=28Hz), a 422-nél 83 liter (fb=30Hz). Előbbivel 31, utóbbival 38Hz-es alsó -3dB-es pont érhető el. A terhelhetőségben is van különbség, ezekben a dobozokban a 672 80W-ig, a 422 100W-ig használható biztonsággal.

Válaszol
Na épp ez a baj, hogy én még akár 100 literes dobozt is hajlandó lennék csinálni neki, de én kívánom azt a 31Hz-et, a 422 meg nem.
Válaszol
Egyébként mért nem az a maximális dobozméret, amikor a görbe elveszti a linearitását? Talán kíván egy bizonyos belső ellenállást a hangszóró a maximális kilengés idő előtti elérésének megakadályozása végett?
Válaszol
Neem szabad ilyen nagy dobozokat álmodni ilyen kis hangszórókhoz. Smile

Válaszol
Akkor azt mondod, hogy a pagrus féle HA22-t se csináljam meg 80 literes dobozzal 30Hz-re? Mert azt terveztem a közeljövőben egyik tanuló munkának.
Válaszol
[Kép: icon_tehen.gif]ság.

Terhelhetőség impulzusválasz és átvitel szempontjából szerintem ezek a legjobb kompromisszumok amiket írtam. A sima 599-et pedig én nem használnám b-reflex dobozban, inkáb a kompenzált változatát, de ott is 35-40 liter a maximum.

Válaszol
Marci Írta:...pagrus féle HA22-t se csináljam meg 80 literes dobozzal 30Hz-re?....
Az meg milyen? Az a pagrus féle HA22? Big Grin Nálunk H2000-féle HA22-ből készült 40 literes dobozzal, 45 Hz körüli F3-mal, a többit jól írtad...
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Pagrus,

tudom, hogy kisebb dobozzal csináltátok, de én a váltóra és hangszóróra értettem, hogy a tietek, a dobozról meg írtam hogy 80 literrel csinálnám a mélyebbre menetel miatt, de gyanús volt nekem, hogy kicsi ez a hsz ebbe.
Válaszol
Helló Shala!
Olyan ötletem van, ami szerintem már félig (vagy talán egészen?) biztos készen is van. Ez is persze a Te bőrödre (idődre) megy, tudom úgy könnyű okosnak lenni. Egy táblázatot képzeltem magam elé, ami a leggyakrabban vásárolt, majd az összes H2000 terméket tartalmazza a legjobban hozzáértő szakember ajánlásaival (ez Te vagy). Olyan rublikák lennének a hangszórók mellet, mint pl. "ajánlott és max. keresztezési frekvencia", meg "ideális doboztérfogat", mellette "minimális és maximális javasolt doboztérfogat", "zárt-, basszreflex-, bandpass-ba való alkalmassági mutató", "hangolás az adott térfogathoz", "-3dB-s pont az ideális, min és max doboztérfogatban", esetleg ajánlások egyes mélyközepek, illetve magasak párosítási lehetőségeire. Ezt tudom, hogy minden középhaladó ki tudja számolni magának, (csak engem például a kapott eredménytől való eltérések oka és módja is érdekel, amire ott lenne a hozzászólások lehetősége). Ez azért jutott eszembe, mert aki végigolvassa az egyes topikokat, észreveheti, hogy ezek a tudnivalók gyakorlatilag szinte mind le vannak már írva, akár többször is. Ennek ellenére mindig újra megkérdezik, mert nem mindenki tudja (akarja) a fáradtságot venni, hogy az elmúlt másfél évet minden témában végigolvassa. A megválaszolgatással meg csak az időd megy.
Valószínűleg nyitott kapukat döngetek, meg más rovására a csalánt.... stb. de szerintem ez igen fontos lenne, és nem csak a sík kezdők tudnák nagy hasznát venni.
Ez a hangdobozépítésnél nem offtopik, ugye?
Amúgy mindenkinek békés ünneplést!

Válaszol
Cirrus!

Én ezt nagyon jó ötletnek tartom.

.taps.
Válaszol
1-2 oldallal visszább olvastam, hogy ha két ugyanolyan hangszóró egy kamrában van, akkor érzékenyebb és kisebb a kitérése, ez hogy lehet? hogyha külön légterük van akkor is ugyanazt a jelet kapják és ugyanannyi térfogat jut egyre úgymond ugyanannyi levegőt kell egynek összetömöríteni, mint amikor kettő van egy kétszer akkora térben (kilengés)

az érzékenyebbség inkább a sorba vagy párhuzamosan kötött azonos hangszórók esetében változik a váltó alkatrészek ellenállása miatt nem?
Válaszol
Marci, a rendszer érzékenysége nő 3 dB-lel a hangszórók számának duplázásakor, nem az egyes hangszóróké. Az érzékenység a teljes rendszer által felvett 1 W teljesítmény hatására létrejövő hangnyomás (1 m távolságból mérve). 2 hangszóró esetén egy-egy hangszóróra csak fél W jut, ezért kisebb a membránkitérés.
Válaszol
akkor ezt úgy értsem, hogy a külön kamrákban dolgoztatásnak nincs köze semmihez ugye?
maximum jobb, ha el vannak különítve, mert a hangszórók nem teljesen egyforma volta miatt egyik birizgálhatja a másikat a hátsó membránfelületen keresztül.
Válaszol
Sziasztok!

Bepötyögtem néhány hsz. adatait a BassBox6Pro progiba, és azt tapasztaltam, hogy a max. Pe teljesítmény esetén - hsz-től függően - 80-130Hz alatt bőven kilépnek a lineáris tartományból. Minden esetben a progi által javasolt típusú, és méretű dobozzal próbáltam. B.reflex doboz esetén "átlagos" (a doboz falait beborító), zárt doboznál "erős" (a dobozt lazán teletöltő) csillapítást alkalmaztam.
Beállítottam mindegyik hangszórót arra a teljesítményre, ahol nem lép ki a lin. tartományból, és a köv. értékeket kaptam:
479 - zárt doboz 40Hz-ig - ~20W (60/100)
479 - zárt doboz 30Hz-ig - ~14W (60/100)
672M - b.reflex - ~77W (100/180)
620 - b.reflex - ~27W (55/80)
634-8R - zárt - ~56W (60/100)

Szerintetek ez mit jelent? Valamit rosszul állítottam be, vagy ez teljesen természetes dolog?
Azt vágom, hogy a doboz tervezés nem abból áll, hogy beírogatom az adatokat egy progiba, de akárhogy változtattam a doboz méretét, reflex cső hangolását, mindig a freki-menet rovására ment a terhelhetőség növelése.
Pl. a 634, vagy a 672 értékeivel nincs is bajom, de a 479...
Tudom, hogy én vagyok a hülye, de nem tudom, hogy hol hibás az elképzelésem...

KÖszi!
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég