A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Most az a kérdés, hogy tudsz-e olyan doboz készíteni, amiben a hangszóró mechanikai terhelhetősége elég alacsony lesz?
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Smile

Az a kérdés, hogy a progi által adott értékek teljesen rendben vannak-e, vagy én rontottam-e el valamit?
A Qtc a zárt dobozok esetén 0.707 volt.
Válaszol
Nem érted.

Az előző mondat végére akár pontot is tehettem volna.
Most ha nem muszáj nem fogom végigirkálni, melyik hangszórónál mi az ideális doboz sztem. Azokkal többynire megvan az alsó határfreki és a névleges terhelhetőség max. mechanikai kitérésen belül.

A program jól számol, csak tudni kell használni, és hozzászámolni azokat a körülményeket/tényeket amiket a program kihagy a számításból.

Válaszol
Oks, akkor végignézem a fórumot. .ir.
Köszi!
Válaszol
Lehet hogy nem találsz választ rá itt. Egy mondatban én sem tudnám megfogalmazni, mikor miért olyan az általam jónak gondolt doboz, amilyen.

Válaszol
Értem, de pont az érdekel leginkább (bár a kérdésemet nem így fogalmaztam meg), hogy milyen szempontokat, tényezőket kell figyelembe venni, amit a progi kihagy a számításból, illetve hogyan kell/érdemes jól használni a progit.
De belátom, hogy ez terjedelmesebb téma, mint amit egy fórum elbír.
Asszem keresek egy hsz-t, amihez megvannak az frd, zma fájlok, és avval kisérletezem ki, hogy mennyivel kell kisebb/nagyobb doboz a legjobb terhelhetőség/átvitel/csoportkésés/fázis arány megtalálásához, mint a freki/fázis menet nélkül.
Annyira azért rájöttem, hogy a progi által javasolt méretben akkor jó a hsz. terhelhetősége, ha minél közelebb van a lin. kitérés a max. kitéréshez.

MOD:
Betöltöttem a zma, és frd fájlokat a BB6P-ba, de nem jutottam sokkal messzebb. Továbbra is úgy látszik számomra a dolog, hogy ha csökkentem a térfogatot, vagy feljebb veszem az Fb értéket, akkor az f3-as freki feljebb kerül, és egy púp keletkezik 80Hz, és 200Hz között, attól függően, hogy mennyire csökkentem a térfogatot, vagy növelem az Fb értéket, viszont valamelyest javul a terhelhetőség. (minihifi módi)
Ha pedig növelem a térfogatot vagy csökkentem az Fb-t, akkor fordítva...
A 479-nél nyilván csak a doboz térfogattal variáltam ugyanevvel az eredménnyel. Sad
Az a fura, hogy a 634-8R esetén a progi magától egy kiváló terhelhetőséget nyújtó dobozméretet javasol, a 479-nél pedik nagyon nem. Pedig mindkettő zárt.
Eddig azt hittem tudok dobozt tervezni, de már úgy látom, hogy nem tudok. :?

MOD2:
shalafi66 Írta:Lehet hogy nem találsz választ rá itt. Egy mondatban én sem tudnám megfogalmazni, mikor miért olyan az általam jónak gondolt doboz, amilyen

Ha akad időd leírhatnád több mondtaban, és felrakhatnád ide a honlapra. Big Grin

ui.: a hangszóró témában 64 literes b.reflex dobozt javasoltál egy 451-hez, és azt írtad, hogy 35Hz-re hangolva 150W-ra terhelhető...
Csak a 451A adatlapja van fent, de az 66W-os eredményt adott a megadott dobozmérettel...
Ekkora különbség lenne a 3 féle HA25 között (479, 451, 451A)??? Mit nem veszek figyelembe?
Válaszol
Azért ha valakinek van ideje, és tudja, hogy mit csinálok rosszul, akkor megoszthatná velem a tudást.

Körbenéztem pár fórumon, és mindenhol azt a választ kaptam, hogy ez túl bonyolult, és terjedelmes téma, ahhoz, hogy egy fórumon kitárgyalják. A Klinger könyvet végigrágtam, a Diszkónika című őskönyvet szintén, csomó angol, és németnyelvű oldalat, cikket olvastam el, de komolyabb információt sehol sem találtam. Elhisezm, hogy valakinek ez hasból megy, de én bárhogy próbálgattam a BB6P-val, nem kaptam jobb eredményt. Valami hiányzik még, csak nem tudom mi. Itthon próbálgatni sajna nem tudok szerszámok hiányában.
Válaszol
Kérlek szépen, ez egy kompromisszum (nincs "jó" megoldás). A legtöbb hangszóró az "ideális" dobozban a max. terhelhetőségnél kitér Xmax-ból. Neked azt kell eldöntened, hogy mit preferálsz. Megelégszel kisebb torzítatlan hangnyomással cserébe az alacsonyabb alsó határfrekiért vagy inkább engeded feljebb az f3 pontot, vagy más dobozkonstrukciót választasz (reflex, tölcsér, TL). Esetleg növeled a membránfelületet: több és/vagy nagyobb hangszórót használsz, szubbal egészíted ki a rendszert, stb.

Szerintem ha egy megfelelően érzékeny hangszóró 20W-nál még Xmaxon belül marad az adott dobozban, akkor az otthoni zenehallgatáshoz bőségesen elegendő.
Válaszol
Nekem az az ideális doboz, ami a számomra legjobb arányú kompromisszumot hozza. Egyszerű kitalálni, csak tudni kell, hogy mit akarsz elérni. Ez a lényeg. A programok dobozt nem terveznek. Modellezik azt a tervet, amit te megadsz nekik. Nagy különbség.

Válaszol
Értem, és köszönöm mindkettőtök válaszát.

Tulajdonképpen megkaptam a választ a kérdésemre. Ezek szerint amit a progi mutat az nem hibás, csak én hittem azt, hogy az egyenletes freki menet mellett ki lehet hozni közel max. terhelhetőséget a hangszóróból.
Valójában nem az alsó határfreki emelkedése a baj, hanem az így keletkező púp kb. 80-200Hz között.
Ezek szerint a jó kompromisszum lehet az, ha a púppal "beletalálok" a hangszóró lefelé ívelő görbéjébe, kiegyenlítve azt. Legalábbis elfogadható mértékű kiemelést tarva.
Jól mondom?
OFF Erről jut eszembe: a 620, 634-8R, 634M és 479 frd, esetleg zma fájljai megvannak? ON

Köszi a segítséget!
Válaszol
Visszatérve a tegnapira.... A szerintem ideális dobozok az emlegetett hangszóróknál (egyiknél sem látok púpokat vagy ha látok is, azok nagyon jó helyen vannak). Ezekre a hangszórókra egyáltalán nem jellemző a rossz helyen kiemelt mélytartomány:
620: Vb=22 liter, fb=46Hz, f3~46Hz, max. mech. terhelhetőség: 65W alsó határa: 40Hz
634: Vb=25 liter, fb=37Hz, f3~36Hz, max. mech. terhelhetőség: 50W alsó határa: 32Hz
479: Vb=45-50liter, f3=45-48Hz, mech. terhelhetőség: 55-60W
451: Vb=64 liter, fb=35Hz, f3~39Hz, max. mech. terhelhetőség: 145W alsó határa: 28Hz
672: Vb=64 liter, fb=28Hz, f3~31Hz, max. mech. terhelhetőség: 80W alsó határa: 23Hz

Az utolsó esetben még kérdéses a mech. terhelhetőség, változni fog kicsit a lengőrendeszer ennél a hangszórónál. A régi legrosszabb esethez tartozó +-6mm-nél 80W a határ.

Válaszol
Áááácssiiiii!!!

A max mechanikai terhelhetőség alatt Te mit értesz?
Azt a maximális membránkitérést veszed alapul, amit a hsz. tud (max. mechanikai kitérés), vagy ahol még lineáris (max. lineáris kitérés)??
Lehet, hogy itt volt a félreértés??
Másik kérdés: Ezeket az értékeket BB6P-val ellenőrizted, illetve kalkuláltad? Nekem néhány esetben van némi eltérés. Nem nagy, de nem hiszem, hogy tűrésen belül van. Vagy ezek csak írányadó adatok?

Köszi!
Válaszol
Nos, a mechanikai kitérést én kicsit másképp adom meg, mint a legtöbb gyártó/forgalmazó teszi. Az az érték szerepel itt, amíg még biztonságosan használható a hangszóró. A lengőrendszer legtöbbazör 1-2mm-el többet is tud ettől, de azt biztos-ami biztos alapon nem írom fel az adatlapra. Ezek az értékek ezzel a mech. kitéréssel lettek számolva most irkáltam be a BB programba, szóval halál pontosak. Wink [Kép: icon_kaszas.gif]

Válaszol
Jaaa, hát akkor itt volt a bibi. Én a lineáris kitérést vettem alapul... Én naiv. Big Grin
Akkor mégsem vagyok (annyira) gyökér! .foghijas.
Válaszol
Xmax (a torzítás növekedése árán) túlléphető, a max. mech. kitérésre kell figyelni, mert ennek a túllépése kritikus lehet (fizikai károsodás). A zenei jel azért normális esetben elég dinamikus, így aztán egy 100W-os erősítőt (ami egyáltalán nem gyakori a home kategóriában, legalábbis amelyik táp oldalról is támogat ekkora hangerőket) sem érdemes átlag 15-20W fölé kergetni, mert a dinamika csúcsok eltorzulnak (figyelembe kell venni a millisec idejű rövid csúcsokat is, mint pl. a pergő dob "csattanása"). Ezen a puffer sem segít, ha a tápfesz határol, akkor ott klippelés lesz.

A másik a hangszóró ún. "power compression" jelensége, ami a nagy teljesítmény melletti hajtás esetén jelentkezik. Itt az történik, hogy a cséve melegedése miatt megnő az impedancia, szükségképpen elhúzva a kínkeservesen beállított keresztezési frekvenciákat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a mélytartomány elhalása mellett a középtartományban durva kiemelés észlelhető, a hangdoboz hangja egy idő után fárasztó lesz. Ezt nem igazán lehet passzív hangváltó tervezésekor figyelembe venni. Lényegében hosszú távon is hallgatható doboz tervezésénél nem nagyon szabad a hangszóró terhelhetőségének 10-20%-ával többel számolni. Így marad tartalék a zenei csúcsokra is, mind a hangszóró, mind az erősítő oldalán.
Válaszol
Hali!

Igen, ezekkel én is tisztában voltam, kivéve a power compression-nel. Mindig tanul valamit az ember. Smile
Nem is azért kérdezgettem, mert 60W-al akernék hajtani egy zárt dobozba épített 479-es hangszórót (2x20W-os az erősítőm, és ez is bőven elég nekem), hanem az elméleti oldala érdekelt, hogy miért van ekkora különbség a névleges terhelhetőség, és a dobozba épített hsz. terhelhetősége között. De már tudom a választ. Smile
OFF Amúgy én a 2x20W-os erősítőmhöz 100VA-s tápot építettem, pont az általad említett okok miatt. Smile (persze lehet, h ez már túlzás) ON
Válaszol
Azért a névelges hatvan így is megvan (479).

Válaszol
Mekkora dobozban? Milyen csillapítás mellett??

Nekem az alapbeállítással 43Hz-ig oké a 60W. 6.96mm-es membrán kitéréssel.
60 literben nekem is megvan teljesen. Smile 47Hz-es F3 ponttal.
Válaszol
Annak a hsznek 45-50liter kell, többet nem érdemes. Azzal pedig bőven megvan. Az átvitel meg csillapítóanyaggal finomhangolható.

Válaszol
Oks, akkor nem erőltetem a bazinagy dobozt.

Bár a ~0,83-es Qtc több, mint az ideális 0,71 (Te is azt írtad valahol, hogy 0,5 és 0,7 közötti értékre kell törekedni), de hiszek neked. Smile
Válaszol
Bici Írta:Jaaa, hát akkor itt volt a bibi. Én a lineáris kitérést vettem alapul... Én naiv. Big Grin
Akkor mégsem vagyok (annyira) gyökér! .foghijas.
Vannak hangszórók ahol alapul veheted. Ilyen a *****, amiből a ***** hangfalamat építettem.
...
///szerk: shalafi66

Sajnos a cenzúra miatt értelmetlenné vált a hozzászólás, töröltem.
Bici, ha érdekel a téma, keress magánban vagy cenzúra nélküli fórumokon.

Ezek után ezt a fórumot nem látogatom többet.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Üdv Shala!

Meg tudod nekem mondani, hogy melyik hsz. megy legmélyebbre zárt dobozban? Egyelőre a 479 a kiszemelt példány, de ha van ebből a szempontpól jobb (és főleg kisebb), akkor azt választanám.
Bepötyögöm én is az adatlapokat a progiba, de hátha tudsz valamit, amit a progi és én nem... .zold. .foghijas. .zold.
Jobban szeretnék 20 centisset, mint 25-öset, de nem ez fog dönteni. Esetleg ha a 20-asok közül egyediben lehet valamit alkotni, az is királyság lenne. Ez esetben az előre utalás is megoldható a jövő hét végén. 3 utasba kellene, tehát nem szempont a 2-3kHz-ig tartó átvitel. A teljesítmény sem számít. 15-20W elég. A szobában, ahol lesz, kb. egy 70-80 literes doboz fér el maximum. (szélesség max. 25cm.)

Tehát a cél összegezve: a 479-nél jobb mélyátvitel, lehetőleg 20centis hangszóróval, zárt dobozban. Persze, ha 20 centivel el lehet érni a 479 szintjét, akkor az is megfelelő.

Kösz, és üdv.: Bici!
Válaszol
Kevés zárt dobozba való hangszóró van, a 250 vagy 270mm-es kiscsapos hangszórótól jobbat nem tudok ajánlani. 50 literben elég jó alsó határfrekit hoz, 45Hz körül, ha jól emlékszem. Ez azért is számít jónak, mert a zárt doboz átvitele csak 12dB/oktáv meredekséggel esik. És elég érzékeny is a hangszóró, kb 90dB.

Válaszol
És egyediben sem lehet pl. a 484P-vel valamit alkotni?
Jelenleg az f3 pontja 63Hz-nél van 32 literes dobozban.

Most újra megmértem: 26cm-nél szélesebb helyet nem tudok neki csinálni. Sad
Ilyen szélességű dobozban a 479 határeset. De ha nincs más ez marad.

Köszi!
Válaszol
Elvileg lehetséges. Az 55Hz megcélozható egy 25 literes dobozban, kb. 1dB-vel alacsonyabb érzékenységgel. De akkor lehet a körperemes 220mm-es hsz is, és akár kétutashoz való is lehet, akkor már fölösleges három útban gondlkozni.

Válaszol
Az úgy megfelelő lenne.
Persze, ha lehet még lejjebb menni nagyobb (az én esetemben mélyebb, és magasabb) dobozzal, akkor az is örvendetes lenne. 70 literig lazán lehetne menni.
Mi a menete ennek a rendelésnek? Mert így egyértelműen érdekelne a dolog!
(Jövő hét végén fogok úgy állni anyagilag.)
Lehet kérni azt, hogy hasonlóan nézzen ki, mint a 484P? A tükrös porvédő nagyon nem jön be... Smile

Köszi, és üdv.: Bici
Válaszol
Mindenképp a füles kosaras kell? Rendelni e-mailben lehet. A porvédő papír a P-s változatnál.

Válaszol
A kosár lehet bármilyen. Smile (férjen el biztonságosan 25-26cm széles dobozban) A porvédővel volt csak bajom.

Jövő héten, ha már 100%-ra tudom, hogy mikor mennyi zsé üti a markomat, menni fog a rendelés. Smile

Végülis akkor 55Hz a legalja?
Válaszol
40liter 50Hz. De a terhelhetőségből sokat kell áldozni.

Válaszol
Oks, az jó lesz. Smile 20W-os az erősítőm.

Kösszönöm: Bici!
Válaszol
Rendben, mert 40W-ig lineáris tartományon belül marad.

Válaszol
Még vmi, kb két hét, mire elkészül.

Válaszol
Okés, semmi gáz, nem sürgős, csak addig nem merem megrendelni, amíg nincs a kezemben a pénz, mert nem akarok veled kibabrálni.
OFF Sajnos elég megbízhatatlan a megrendelőm... .morcos. ON
A T-S paramétereit, és a freki menetét majd meg tudod adni? (frd, zma) Gondolom nem ugyanazok, mint a sima HA22 esetén...
Vagy ez külön macera? Az idő nem számít, csak a végeredmény. Big Grin

Kösz: Bici
Válaszol
Majd készül adatlap róla.

Válaszol
Szia Shala!

A megbeszélt hsz. mellé fogok még rendelni mást is, csak még nem tudom, hogy melyiket.
A BB6Pro szerint a 634M-et lineáris szakaszon belül 78W-ig lehet terhelni, max. kitérésig meg akár 100W-al.
A "Maximum Electric Input Power" résznél meg az szerepel, hogy a doboz f3 frekije körül max. 26W-al lehet terhelni. (b.reflex doboz, Vb=12.6l, Fb=42Hz)
Ez pontosan mit jelent? Hiába lehet mechanikailag terhelni egy hsz-t 100W-ig, ha már 26W felett szétég a tekercse?
(Más márkájú hangszóróknál is ezt tapasztaltam, amikor beírtam az adatait a BB6Pro-ba.)

Kösz: Bici
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég