A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Érdekes egy kérdés. Előszöris, ami biztos: a 634 lengőcsévéje adott frekvencia-tartományon belül elektromosan 60W-ig terhelhető (adatlap névl. terhelhetőség), magasabb crest faktorú jellel, pl. zenével hallgatva több száz Wattot képes sérülés nélkül kezelni, ha nem torz a bemenőjel. Tehát ettől nem kell félni, hogy 26W-nál megég a cséve. A határokat a lengőrendszer szabja majd meg.
A programmal kapcs: a várható membránkitérés diagram állandó értékű feszültségnél érvényes, és a membrán elmozdulásának csúcsértékét jelöli.
A max. elérhető hangnyomás és a legnagyobb bemenő teljesítmény diagramok szorosan összefüggenek, de számomra eddig megfejtehetelen módon keletkeznek. Azt látom, hogy mi alapján számol a program, membránfelület, hangolási frekvencia, érzékenység, xmax, Pe; de sok fontos dolgot nem vesz figyelembe, pl. dobozméret, impedancia, T-S paraméterek. Sajnos a help is elég homályos magyarázatot ad erről, attól nem lettem sokkal okosabb.
Értelmezni könnyű volna ezeket a grafikonokat, ha helyes adatokat közölnének. Kezdem a teljesítménnyel: elvileg, mivel elektromosan 60W-ig terhelhető a hangszóró, ezért egy egyenes vonalat kellene látni 60W-nál. A behorpadások a görbén azokat a pontokat jelölnék, ahol már kilép a cséve a lineáris tartományból (persze ezt dobozméret nélkül elég furcsa modellezni...); ezeket a szakaszokat tehát fel lehet fogni úgy, hogy egy állandó membránkitéréshez (xmax) tartozó bemenőteljesítményt jelölnek. A max. hangnyomás diagram majdnem ugyanez, a max. bemenőteljesítményhez tartozó hangnyomásértéket mutatja meg.

Bár nem kérdezted, de a 634M-nek is 25 literes dobozt ajánlok, a hangolási frekinek 42Hz jó (esetleg lehet lentebb is menni kicsit). Így kb. 60W-ig lineáris tartományon belül marad.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Okés, akkor 25 literrel kalkulálok.

Viszont nem értem, miért gondolod, hogy nem veszi figyelembe a dobozméretet a progi, mert én sok beállításnál teljesen más értéket kapok.
A b.reflex doboznál adódik egy púp az fb-nél, és f3 nál horpadás.
http://bici.cwi.hu/bb6p.jpg
piros vonal: reflex (ajánlott)
zöld vonal: reflex 25l
sárga vonal: zárt

kösz: bici
Válaszol
Ezt én sem igazán értem, az utolsó 6.20-as verziót használom, de ennek nem számít, mekkora a doboz, ha fb-t nem változtatom. A képen a dobozmérettel együtt a hangolást is módosítottad?

Válaszol
Igazad van, a dobozmérettől nem változik, csak a hangolástól. Smile) köszi!
Egyre nagyobb fenntartással kezelem ezt a progit... .hm.
Válaszol
Azért nem kell rögtön elásni/kidobni/megsemmisíteni a többi része jól működik. Legfeljebb nem tudjuk, milyen módon számolja a max. bemenőteljesítményt/max hangnyomást. Így azt hiszem, ezek az értékek általánosításnak jók csak.

Válaszol
Üdv. Shala!

Dehogy ásom el, sőt - azt hiszem - rájöttem, hogy hol hibázik...
Először arra gyanakodtam, hogy a membrán kitérésnél csúcstól csúcsig értéket jelent a bemenő teljesítmény, a max. elektromos terhelhetőségnél pedig effektívet, de ennyire nem lehet hülye a progi.
Aztán megvilágosodtam (vagy legalábbis azt hiszem):
A program konstans impedanciával számol. Nem veszi figyelembe, hogy a hsz.-nek van impedancia görbéje, ami pont a rezonanciafreki környékén "emelkedik". Ha ezt figyelembe vesszük, akkor látható, hogy nem az a helyzet, hogy a hangszóró terhelhetősége csökken bizonyos frekiken, hanem maga a hsz. nem vesz fel annyi áramot (azonos bemenő fesz. mellett), mert nő az impedanciája. A végeredmény ugyanaz, kisebb elektromos teljesítmény. Mindez a hangnyomást nem befolyásolja, és az erősítőt sem kell emiatt lejjebb tekerni.

Persze az is lehet, hatalmasat tévedek... .foghijas.

Szerinted?

Üdv.: Bici
Válaszol
Lényegtelen, ha a doboz és a T-S kimarad a számításból. Smile

Válaszol
Igaz, de rájöttem, hogy nem jó, amit írtam, mert elvileg a max. akusztikai teljesítményből számolja az elektromosat, és az is horpadt...
Smile
Azt honnan lehet tudni, hogy a névl. teljesítményt milyen freki tartományon belül viseli el a hsz.? Ezt is jelenti a megadott freki tartomány?
Válaszol
Igen az elektromos terhelhetőségre is vonakozik ez az adat. Smile

Válaszol
Üdv!
Na jó! Akkor legyen a régi HA25/1038-bol 3 utas. Kerestem elöször magassat. a HG2,5-464 adataira kattintva megkaptam a 639 adatlapját. Ez nem jött össze. Keresgélek tovább.
Válaszol
Mert nagyjából az vonatkozik a 464-re is átvitel impedancia és T-S paraméterek szintjén.

Válaszol
Most olvasom, hogy egy ilyen régi (1985-ben vásárolt) hangszórónak a mágnesköre is igen legyengült lehet. Erre eddig nem is gondoltam. Így érdemes még foglalkozni vele? Vagy vegyek inkább másikat?
Válaszol
Vannak méréseim a mai állapotukról. Zárt dobozba még mindig jó. Majd előkeresem őket.

Válaszol
shalafi66 Írta:Vannak méréseim a mai állapotukról. Zárt dobozba még mindig jó. Majd előkeresem őket.
Köszi! Az jó lenne a számoláshoz.
Válaszol
http://hangszoro.net/oldspk/ha25-1038.jpg

Válaszol
Eddig a régi HA 25/1038-as hangszóróm dobozméretezéséhez a 1544-451-es adatlapját használtam, mert ez a "helyettesítő" darab. Az adatokat beírtam az UniBox-ba és ki is jött egy tetszetős méretű (63,5L) doboz, csak nem igazán voltak méllyei. Most, hogy megvan az eredeti 25/1038-as adatlap gyorsan ezeket is beírtam. Aztán számtalanszor leellenőriztem, hogy mit írtam el, de nem találtam hibát. A doboz egy "kicsit" meghízott. 265,5 Liter lett az új dobozméret. Ez egy kicsit nagynak tűnik, főleg ha azt nézem, hogy a Videoton ezt eredetileg egy kb. 40 literes (DC2550A) dobozba építette. Minek köszönhető ez a "csekély" méretváltozás? Ez mind a hangszóró elöregedéséből adódik?
Válaszol
És még egy adat amin elgondolkodtam. Az UniBox továbbra is csak zárt dobozt javasol. Ha egy 25cm átmérőjü membrán 3,6mm-t elmozdul egy 265,5L-es dobozban, vajon mekkora vákum keletkezik ami visszatartja a membránt a "kirepüléstől"? Szerintem kb. semekkora. Föleg ha a helység hömérséklete közben emelkedett 1-2°C-ot. Ha ennyi is elég, miért feltétlenül zárt doboz?
Válaszol
.aaa. Szóval ott a gond, hogy a programot használni tudni kell, nem azért van, hogy megadja a helyes megoldást (dobozméret, hangolás), erre nem képes, vagyis nem gondolkozik helyetted, csak segédeszköz, megmutatja mi lesz a várható eredménye, ha megépíted az adott dobozt. A 40-64 literes zárt doboz jó ehhez a hszhez, terhelhetőség-függő a dolog, előbbinél f3~45Hz, max. 100W, utóbbinál 5Hz-el alacsonyabb lesz az alsó határfreki, viszont 60W-nál többel nem érdemes kisérletezni.

Válaszol
shalafi66 Írta:.aaa. Szóval ott a gond, hogy a programot használni tudni kell
Igaz. Sajnos ez a 40-45Hz nem igazán nyerte el a tetszésemet. Valami 16-20Hz körüli alsó határfrekis dobozt szeretnék összeállítani. Ehez van valami ajánlatotok?
Válaszol
Persze, az Infinity high-end kategóriás termékei. Szerencsés esetben. .zold.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Ahhoz képest, hogy egy több mint tíz éves, ennek ellenére viszonylag érzékeny 250mm-es hangszóróról van szó, és Zárt dobozról, mélytartományban 12dB/okt. eséssel, a 40Hz-es alsó határfrekvencia (-3dB-es pont) nagyon jónak számít.

Válaszol
Walnut .
A 16-20 Hz-et szerintem TL-el tudod legkönnyebben elérni .
Válaszol
"Ahhoz képest" igen, jó. Csak többet szerettem volna. illetve kevesebbet a Hz-ből. Sad Most kb. 40L-es dobozban van azért az 5 Hz-ért nem érdemes egy másik dobozt építeni, de majd talán egy másik hangszóróból. Addig is böngészgetek az írásaitok között, hogy melyik hangszóróról milyen tapasztalatokat írtok.
Üdv.
Válaszol
Nemcsak ahhoz képest jó, a mai viszonyok közt is annak számít a 40-45Hz-es f3 pont zárt dobozban, 88dB érékenység mellett.
Egyébként nem mindegy hogy adjuk meg az alsó határfrekvenciát, a legtöbb gyártó-forgalmazó nem úgy jár el, mint mi, nem a -3dB-es pontokat veszi alapul; a szabvány pl. -10dB-t ír elő. 40 literes dobozban a régi 250-es videoton hangszórónál ez a -10dB-es pont éppen 30Hz-re esik.

Válaszol
walnut: A HA25 672M Braun hangszóró 64L-es reflex dobozban 28Hz-re hangolva (ahogy Shalafi javasolta a hangszórós témában) ~32Hz-es f3 pontot ad, ez bolti (-10dB) mércével ~23Hz.
Válaszol
HA 31-es Bandpass ládánál meg 20Hz-en esik 10Hz-et a hangnyomás az átlagoshoz képest.
Válaszol
Sziasztok,

Azért regisztráltam a fórumra, mert szeretnék építeni egy zárt, háromutas hangfalat. A hangfalat hifi sztereó rendszerhez szeretném illeszteni, ezért nem jöhet szóba a szubláda + 2 db kétutas doboz. Mélysugárzónak a HA27 a legszimpatikusabb, középnek HB12,5-öt választanám, magasnak a HG1,9 tetszik. Egy kb. 25 m2-es szobában fogom használni, főleg komoly zenéhez.
Már sok fontos infót találtam a fórumban, de már most is van néhány kérdésem:
A HG1,5 érzékenysége csak 87 db, ezt hogyan kompenzálnátok.
Az építés megkezdése előtt szeretnék minél több paramétert kiszámolni, de ezekhez a típusokhoz viszonylag kevés az adat. A HB12,5-ről a fórumban találtam egy adatlapot, 2006, március 30-i dátummal, de a HA27-ről semmi biztosat. Milyen adatokkal számoljak, és mikorra számíthatok végleges adatlapra. (Nehogy félreértsetek, a dokumentációt így is nagyon jónak találom! Talán ezért is választottam a H2000 hangszórókat.)
Ezen kívül olvastam, hogy több hangszóró is, így az általam választottak is, változni fognak. Körülbelül mikorra várható, mert inkább várok egy kicsit, ha jobb lesz az eredmény.
Ezeken kívül örülnék, ha az általam elképzelt dobozról véleményt mondanátok, ha esetleg valaki épített hasonlót, örülnék, ha megosztaná a tapasztalatait.

Üdv:
NJZS
Válaszol
Szia!

Az összeállítás jó, a HA 27 éppen zárt dobozba való hangszóró. Adatlapot szerintem jelenleg nem nagyon találsz róla, illetve olyat nem, amihez átviteli és impedancia görbe is tartozik.
Egy régebbi Shalafi hozzászólást idézek:
Idézet:a HA27 megegyezik a HA25-ökkel 451 és 479 attól függ, melyiket választod
Elvileg ezek lennének azok, csak a HA 27 másik kosárral készül.
A HG 1,9-es dóm 87-88 dB-es érzékenysége ne riasszon vissza, mert ha a váltóba belekalkulálsz egy minimum 3-4 dB-es baffle-step kompenzációt, akkor már szintben lesznek.
Azért a helyedben mindenképpen várnék 1 kicsit, mert változni fog hamarosan az 1,9-es dóm is, biztosan előnyére, és ha nem tévedek, akkor a 25-ös hangszórókat érinteni fogja a kosárváltoztatás, öntvénykosarasak lesznek.... De, hogy ez pontosan mely hszórókat érinti majd, illetve mikor esedékes a változtatás azt inkább Shalafi tudná Neked megmondani! .forog.
Válaszol
Köszönöm a gyors választ. Az említett baffle-step kompenzációnak utánna néztem (a cikket másnak is ajánlom: http://www.quarter-wave.com/General/BSC_Sizing.pdf), s ezt figyelembe véve, tényleg össze fognak illeni. Úgy gondolom, hogy megvárom az új hangszórókat, de a számolgatást megkezdem a jelenlegi adatokkal. Itt viszont még van egy kérdésem: a 451 és a 479 NAGYON különbözik egymástól. Melyik paramétereiből induljak ki?
Válaszol
Hali!

A 451 B.reflex dobozba való, a 479 pedig zártba.

Mivel azt írtad, hogy zártat szeretnél, így a 479 lesz a számodra megfelelő szerintem.
Válaszol
Kösz a segítséget, én is így gondolkoztam. Nem tudom, az eredményt mennyire befolyásolja (építettem már két utas hangszórót, de recept alapján), de a 479-ről két mérést találtam; a weblapon a termékhez egy 2005 októberi van linkelve, de a fórumban van egy frisebb. Az eltérés nem nagy, de jelenlegi tudásommal nem tudom megítélni, hogy mekkora a hatása.
Ezen kívül még Shalafitől szeretném megkérdezni, hogy vajon Júliusra meglesznek-e a módosítások, mert a nyári szünetben jó lenne nekilátni a munkának.
Válaszol
Az első kérdésedre is Shalafi fogja tudni megadni a helyes választ.
Válaszol
Edge-vel tudsz baflét számolni .
Válaszol
njzs Írta:a 451 és a 479 NAGYON különbözik egymástól
Az említett két hangszóró az alkalmazott mágnes méretében tér el egymástól. 451 - nagycsapos, 479 - kiscsapos, hatását már Bici leírta....
Válaszol
Meg még jónéhány eltérés van köztük; ha majd rendeződnek a dolgok a hangszórók körül, lesz adatlap is róluk, és minden kérdés megválaszolásra kerül. Hogy ez mikor lesz, azt nem tudom, de kell hozzá egy kis idő.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég