A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Sziasztok!
Mivel továbbra sem szeretném a padláson tárolni a két HA 25/1038-asomat két megoldást gondoltam ki. Az első egy 3 utas doboz, melynek a magasa HG 1,9-623, vagy HG 1,9 1544-431 lenne. A közép HB 10/1328-?, csak nem tudom, hogy a három közül melyik lenne jó. A másik megoldás a 25-ösökből eg szubládát csinálni és a két szatelit a HA 10 1544-436M és az előző magasból állna. Ebből a változatból késöbb akár 5.1 is lehetne. Ez így szerintetek jó lenne? Ha hülyeséget írok az azért lehet mert nem vagyok profi ebben a témában, ha pedig nagyon profi az összeállítás az azért van mert nagyon profi vagyok. .haha.
Válaszol
Sziasztok!

Olvastam valahol, hogy ha 2, vagy több mélysugárzót használok egy dobozban ugyanavval a jellel táplálva, és a kettő közötti távolság kisebb, mint a hullámhossz negyede, akkor koherensen adódik össze a két hanghullám, és 6dB-el nő az érzékenység. Ha pedig nagyobb, akkor csak 3-mal.
Valamit nem értek. Azt nem írják, hogy 2,83V-ra vonatkoztatva nő az érzékenység, vagy 1W-ra?
Ha 1W-ra, akkor attól nő a rendszer hatásfoka, hogy több hangszórót rakok egymás mellé? Mert így baromi sok hangszóróval elméletileg 100% fölé lehetne növelni a hatásfokot, ami nyilván lehetetlen.
Valahol hiba van a dologban, de nem jövök rá, hogy hol...
Ebben kérem a segítségeteket.

Köszi!
Válaszol
Bici Írta:Sziasztok!

Olvastam valahol, hogy ha 2, vagy több mélysugárzót használok egy dobozban ugyanavval a jellel táplálva, és a kettő közötti távolság kisebb, mint a hullámhossz negyede, akkor koherensen adódik össze a két hanghullám, és 6dB-el nő az érzékenység. Ha pedig nagyobb, akkor csak 3-mal.
Valamit nem értek. Azt nem írják, hogy 2,83V-ra vonatkoztatva nő az érzékenység, vagy 1W-ra?
Ha 1W-ra, akkor attól nő a rendszer hatásfoka, hogy több hangszórót rakok egymás mellé? Mert így baromi sok hangszóróval elméletileg 100% fölé lehetne növelni a hatásfokot, ami nyilván lehetetlen.
Valahol hiba van a dologban, de nem jövök rá, hogy hol...
Ebben kérem a segítségeteket.

Köszi!
A rendszer érzékenysége a rendszer által felvett névleges 1 W hatására létrejövő hangnyomás 1 m távolságban mérve. A 2.83 V a 8 ohm-on 1 W-hoz tartozó feszültségérték.
Ha két hangszórót veszel, akkor attól függően, hogy sorba vagy párhuzamosan kötöd őket, más lesz a rendszer impedanciája, az 1 W-hoz tartozó kapocsfeszültséget az új névleges impedancia értékével kell kiszámolni. Ha két 8 ohm-ost párhuzamosan kötsz, akkor az új eredő 4 ohm lesz, ehhez 2 V kapocsfeszültség tartozik. A rendszer érzékenysége a hangszórók számának duplázával csak 3 dB-lel növekszik, az egyes hangszórók fele (negyede stb) teljesítményt vesznek fel.
Ha a két párhuzamosan kötött 8 ohm-os hangszóródból álló rendszerre 2,83 V-ot kapcsolsz, akkor a rendszer már 2 W-ot vesz fel, a leadott hangnyomás 6 dB-lel lesz nagyobb, de az érzékenység csak 3-mal, mert azt 1 W-ra kell meghatározni.
Válaszol
Ok, ezt értem, kivéve egy részt:
Idézet:a leadott hangnyomás 6 dB-lel lesz nagyobb, de az érzékenység csak 3-mal, mert azt 1 W-ra kell meghatározni.
Az érzékenység mitől lesz nagyobb? Mert ha nagyobb lesz, akkor nagyobb lesz a hatásfok is, nem? És ha nő a hatásfok, akkor mi történik, ha a végtelenségig duplázom a hangszórókat?
Köszi!
Válaszol
Attól, hogy növeled a felületet.
Ha csak egy hangszóró van, akkor, ha duplázod a teljesítményt, akkor 3 dB-lel nő a hangerő, a membrán gyök2-ször mozdul nagyobbat. Ha kettő, akkor kétszer akkora levegő mozdul meg, mikozben a teljesímény, itt is csak duplázódik. Ez +6 dB.

Tehát mindkét esetben dupláztuk a teljesítményt, csak első esetben kevésbé növekszik a megmozgatott levegő.
Remélem érthető volt.
Válaszol
Ez a része érthető. Köszi!

Amit továbbra sem értek, az az, hogy mi van, ha fogunk mondjuk 128db hangszórót, és az összesre összesen 1W-ot adunk?
Ez ugye 7-szeres duplázás, ami 3dB-t jelent duplázásonként. Ez 90dB érzékenységű hangszórónál 90+7*3=111dB?
1W-al?
Válaszol
Egyvalami kimaradt: a +3dB csak addig érvényes, amíg a hangszórók azonos fázisban sugároznak.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Bici Írta:Ez a része érthető. Köszi!

Amit továbbra sem értek, az az, hogy mi van, ha fogunk mondjuk 128db hangszórót, és az összesre összesen 1W-ot adunk?
Ez ugye 7-szeres duplázás, ami 3dB-t jelent duplázásonként. Ez 90dB érzékenységű hangszórónál 90+7*3=111dB?
1W-al?
Helyes a számításod, 10 W teljesítménnyel már 121 dB-es hangnyomást hozhatunk így létre. Kérdés, hogy megéri-e. Lakásban semmiképpen. Színpadi - főleg szabadtéri - hangosításnál működik a dolog, de a hangsugárzók terhelhetősége és az erősítők teljesítménye egy nagyságrendbe esik, 4 hangszórónál többet ritkán hajtanak meg egy végfokkal.
Válaszol
De ha helyes a számításom, akkor ha a hangszórók számát a végtelenségig növeljük, de az össz teljesítmény marad 1W, akkor - a számítás szerint - az érzékenység végtelenségig növelhető, ezáltal a hatásfok is, ami lehetetlen, nem? Vagy rosszul látom az érzékenység, és a hatásfok közti összefüggést? Tulajdonképpen az elejétől ez az ami nem tiszta.
Válaszol
Egyébként a sok-sok hangszórós elmélet csak mélytartományban működik a már említett okok miatt. Ha veszünk a ~100%-hoz pl. 196 db ~89dB érzékenységű 200mm-es hangszórót, és 14*14-es felállásban helyezzük el, átlósan a két szélső már majd négy méterre van egymástól, annak a négyszerese meg már huszonvalahány Hz környéke...

Válaszol
Hmm, ebben igazad van...
Akkor valami olyasmi lehet elképzelésem szerint, hogy a dinamikus hangszórók mély tartománybeli rossz hatásfokát lehet e módszerrel többé-kevésbé kompenzálni, mert minél alacsonyabb frekit veszünk, annál több kompenzálni való van, és annál jobban is működik a dolog. Persze ez a megfogalmazás nagyon nempontos, de a lényeg ez lehet.
Jól látom?
Válaszol
Nem ez a 2.5 utas véletlenül ?
Válaszol
Hát attól függ, mit értesz EZ alatt. Big Grin

Válaszol
Miért ? Többmindent is lehet ?
Válaszol
Arra gondoltam, hogy igen, a két és fél út a mélytartományt egészíti ki, de ott még olyan kicsi a két mélyközéphangszóró középpontja között a távolság hogy nagyobb gondok nélkül akár kétutasként is használható lenne.

Válaszol
Mr. Shalafi Mester!
Mivel továbbra sem szeretném a padláson tárolni a két HA 25/1038-asomat két megoldást gondoltam ki. Az első egy 3 utas doboz, melynek a magasa HG 1,9-623, vagy HG 1,9 1544-431 lenne. A közép HB 10/1328-?, csak nem tudom, hogy a három közül melyik lenne jó. A másik megoldás a 25-ösökből eg szubládát csinálni és a két szatelit a HA 10 1544-436M és az előző magasból állna. Ebből a változatból késöbb akár 5.1 is lehetne. Ez így szerinted jó lenne? Ha hülyeséget írok az azért lehet mert nem vagyok profi ebben a témában, ha pedig nagyon profi az összeállítás az azért van mert nagyon profi vagyok. .haha.
Válaszol
Sziasztok,

Úgy gondoltam, hogy a meglévő adatokkal elkezdem a dobozom számolását, s ha meglesznek a hangszórókon a változtatások, véglegesítem. A következőket találtam:
A HA27-hez: ha25-479a.jpg valamint 479xal9.gif,
HB12,5-höz: hb125-326.jpg,
HG1,9-hez: hg19-623.jpg.

Mivel a hg1,9 kivételével mindet a fórumban találtam, örülnék, ha kapnék egy rövid visszajelzést, hogy van-e ezeknél pontosabb adat.
Válaszol
Mindenbizonnyal nincs!
Válaszol
walnut, nehéz segíteni, mindkét megoldás működőképes, mindkettő lehet jó vagy rossz is, és kb. egyformán bonyolultak. Talán a külön szubos megoldás könnyebb, de ott a 25-ös mélyekhez mindenképp aktív szűrő kell.

Válaszol
HI!
Nem tudom jó helyen járok-e, de szeretnék 3 utas ládához tervet kapni!
a Kőzép hangszórónak olyan 6"-os körül gondoltam, mélynek meg 10"(asszem braun), a magast rátok bízom, viszont amit fontos még tudni, h. a közép+magas külön ládában lenne és a mély is természetesen minden párban lenne!(2xmagas+2xközép)+2xmély
Erre kellene terv+hangváltóterv(nem lenne baj, ha kész hangváltót tudnátok ajánlani hozzá)

Kössz előre is! Wink 8)
Válaszol
Szia,

Én is most kezdtem el egy három utas hangfalon gondolkozni, nézd meg a május 24-i kérdésem, s az arra adott válaszokat. Az eddigi tudásom szerint a 10`` Braun inkább basszreflex ládába jó. Ha zárt dobozt szeretnél - szerintem kezdőknek ennél kisebb a kockázat -, akkor a 475-ös 10``-ost vagy az 566-os 11``-ost lehet választani. A két dobozt - ami szerintem sem rossz ötlet - két utas erősítővel és aktív váltóval, vagy egy utas erősítővel és passzív váltóval akarod meghajtani?

Üdv:
NJZS
Válaszol
Egyutas és passzív!
Reflex amúgy nem akadály, főleg ha ki van számolvaBig Grin
Bár a mély szekciónál a TL-től se zárkóznék el...
Válaszol
van egy kicsit extrémebb ötletem is...
3 utasnál a hangváltó nem lenne 1xű, viszont mi lenne, ha inkább sok kis hangszóróból csinálnék valamit....
pl. a HA18-at néztem ki...
2xHA18+valamelyik magas és ebből lenne 4 láda vagy esetleg úgy működhetne h. 2 fennt [2x(2xHA18+1xMagas)] és az szélessávot kapna kettő lennt[2x(2xHA18)] meg mélyet kapna csak!
Valami ilyesmire gondolnék még!
Szerintetek?Smile
Válaszol
Inkább a háromutas. 250mm-es hsznél a TL túlzás volna, tehát zárt vagy b-reflex.

Válaszol
Értem...
Akkor marad a 3 utas!
25 cm-esek közül melyik jöhet szóba(cél a lehető legmélyebb hang, ja igen amit tudni érdemes-->alapvetően trance/house zenék mennek)
Válaszol
Kicsit visszaolvastam a fórumban, látom változások lesznek.
Pontosan mely hangszóró/hangszórók lesznek öntvény kosarasak?
Mennyiben fogja ez megváltoztatni az árat?
Egyébként így h. öntény kosaras lesz, így még jobban érdekel a dolog!!! Wink 8) .haha.
Válaszol
Pedig az öntött kosár inkábbcsak esztétikai élményt nyújt. 150-től 300mm-ig tervezem. Még nem tudni semmit. 250mm-es kategóriában a 672-es hangszóró néhány változata jöhet szóba. 25N672, 25R672.. Az alsó határfreki ugyanaz csak a középtartopmány más.

Válaszol
250mm-esek közül én is azt néztem ki mármint 672-est, egyébként mit takar a jelölés? 25N672 és 25R672?
Az már tuti h. valamelyik 672-es 25cm-es lesz a mély!!
középnek én a HA15-öst néztem ki és HG1,9-es magas(remélem jól írom)
Írjatok valami mást ha ez nem lenne megfelelő!
Mélynél egyébként erősen hajlok a zárt láda felé, kérdés csak annyi lenne h. mennyire mely mélyre és mennyire lesz érzékeny pl. egy ugyanilyen 25-össel szerelt reflex ládával szemben?
Tervet még mindig várok!!! .forog.
Válaszol
A 672-es zártban nem jó alapesetben. Lehetne úgy módosítani, de akkor az érzékenységéből sokat kéne áldozni. Zártba a kiscsapos 250 vagy 270mm-es mélyhangszórók használhatók (90dB érzékenység és kb. 45Hz alsó határfreki)

A sima HA15 nem jó igazán az 1,9-es dómhoz, inkább a 15R618 használható hozzá.

Ui: A 672-es hszek olyan 30Hz -3dB-es pontot érnek el b-reflex dobozban. Zártban 50Hz körül teljesítenek.

Válaszol
Akkor 672 marad és reflex..Tudsz tervet adni?
A 15R618-at+HG1,9-est szerintem nyugodtan bele lehet rakni zárt ládába is vagy itt is tévedek?Smile
Még 1 kérdés a váltások h. legyenek?
Válaszol
Tervet nem tudok, mivel ilyen összeállítás még nem készült. A mélyszekció méretezésével tudok segíteni. A mélyközépnek ilyenkor jó a zárt doboz, könnyebben váltható össze a mélyhsszel.

Válaszol
mekkora láda kell a Mélynek?és milyen hangváltó?
Válaszol
Inkább írom én mire gondoltam a 2 utas ládába Duo hanváltó 4500-as váltással.
A Subhoz a Sub váltó 150Hz-nél. a Közép-magasakról pedig kondival vágnám le a mélyet.
Kérdésem annyi h. a Kondi nem rondít-e bele a hangváltóba?
Közép-magasnak kigondoltam egy ládát: 34x26x24cm(külső méretek, majd 1,9cm-es bútorlapból lesz)
Válaszol
Az univerzális váltókat inkább hanyagold sztem. A braunnál 64 literes doboz a maximum, 30Hz alá 28-körülre hangolva. A váltón még elgondolkozok. Könnyebb lenne aktívan megoldani 150Hz-körül, ha ez nem megy, akkor magasabb fx-pontot kell választani.

Válaszol
Akkor szerintem magasabb FX pont lesz...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég