A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
Sziasztok! Én is régóta gondolkodok a hangszóróduplázáson. Én a mélytartományra gondoltam. Konkrétan egy jó minőségű 46 cm-es málynyomót helyettesíteni 4 db 30 cm-es HA31-el. Ha Shalaffi mérése hiteles, akkor ez a hangszóró mélyebbről indul, mint a 46 cm-es PA mélynyomók. Mondjuk a 17 Hz-es rezonanciafrekvenciát elnézve szerintem hihetünk a grafikonnak. A 46 cm-es PA hangszórók gyengesége pont a mélytartományban van. Mert hiába érik el 150-200 Hz-nél a 97-99 db-t, a mély csak 120 Hz-ig van... 120 Hz alatt pedig nagyjából megegyezik az érzékenységük a HA31-el. A HA31 40 hz-nél éri el a 90 db-t, ami igencsak jónak számít. Ez 4 hangszórónál 96 db, amivel semelyik PA mélynyomó sem versenyezhet.
Ez az elmélet. Pár dolog azért még bekavarhat. PL: a HA31 zárt dobozba való (pedig nem a legjobb a mély szempontjából), a PA pedig reflexbe.

Tehát főként Shalaffi véleményére lennék kíváncsi, hogy egy ilyen doboz mennyivel tudna többet egy 46 cm-es profi PA mélynyomótól.

Összehasonlításképpen csináltam egy képet, amin a HA31 és két PA mélynyomó (beyma, monacor) átviteli grafikonja található. A HA31 táblázatában szereplő piros görbe a 4 hangszóróra számolt érzékenység. Ez jóval fölötte van a PA mélynyomók érzékenységének.

A minőség mellett nem utolsó szempont az ár sem. 4 db HA31 23-24000 Ft, míg a PA-k 40000 Ft körül mozognak...

Itt a kép: http://kepfeltoltes.hu/070630/ossz_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Válaszol
Egy fontos szabályt elfelejtettem megemlíteni: minnél nagyobb a membránfelület, annál mélyebb hangokat tud átvinni a mélynyomó.
Ez a szabály vajon hogyan érvényesül ebben a helyzetben?
Válaszol
Előszöris a 310-es mélyhangszóró b-reflex dobozba való, nem zártba, másodszor nem PA hangszóró, tehát a lengőrendszer és a cséve terhelésével vigyázni kell, különben nem lesz hosszú életű (vagy pedig a textil szélű változatot kell használni). Harmadszor, a hangszóró mélyátvitele 300Hz alatt a használt doboztól és a T-S paraméterektől függ, nem az adatlapon látható (mérőlapban készült) átvitel a mérvadó. Így alakul a legkisebb még használható dobozban (64 liter fb=30Hz):
[Kép: 422boxzo0.th.gif]
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Sziasztok!

Szakmailag nem nagyon tudok hozzászólni de, annyit szeretnék hozzátenni, hogy az a kijelentés miszerint a zárt doboz nem igazán jó a mélyhangok átvitelére szerintem hibás. Nekem a zárt dobozok mélyei sokkal de sokkal jobban tetszenek. Igaz ez szubjektív vélemény. De szvsz egy jó zártdobozba való hsz egy jól tervezet zártdobozban elérheti ugyan azt a hatást, mint reflex társa. Ezt csekély tapasztalati háttérrel mondom de azért mégsem elhanyagolható.

Üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
A terhelhetőség másodlagos szempont. Egy 400W-os PA mélynyomót sem lehet 300W-al többel terhelni, azt is csak subfilterrel, ami levágja a 40 Hz alatti hangokat. Ebben az esetben ott indul az átvitel, mint egy 30 cm-es hangszórónak. Nem beszélve arról, hogy a tekercs melegedése db csökkenést vonhat maga után.
Egyébként én nem vagyok a nagy teljesítmények híve. Inkább legyenek jó minőségű, érzékeny hangszórók.
Én egy ilyen 4x felállást sem terhelnék 200W-al többel. Hosszú távon még annyival sem. Nem is kéne, mert az érzékenysége nagy lenne.
Válaszol
Ez esetben megnyugodtam. Csak picit nagy lesz a négy hangszóró doboza 4*64 liter.

Válaszol
8) Vava, van néhány pozitívuma a zártaknak, mert az átvitelük pl. kevésbé meredeken esik mélytartományban: 12dB/oktáv, míg a b-reflex dobozoké többnyire 18-24dB/okt. Így hozzá való hangszóróval akár még jó is lehet.... sőt. A 310-es mély normál változata viszont csak b-reflexként teljesít elfogadhatóan.

Válaszol
Szia Salla!

Én ezt értem és tudom. Én arra gondoltam, hogy a zártnak szerintem szebb feszesebb természetesebb mélye van (de kiemelem hogy szerintem). A másik hogy tervezhetjük mi akár hogy a reflexet a mélytartományban lesz lyuk akár mit is csinálunk. Ezt el kell fogadni ez a reflexnek a sajátossága.
Persze csökkenteni lehet ez tény.

Üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
NNa ezt most nem értem.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Nyilván vava barátunk a reflex-lyukra gondolt, az tényleg van, a dobozon.

Esetleg a rosszul behangolt, vagy tudatosan(!) így hangolt reflexdoboz átvitelében lehet egy teknő, nem lyuk, inkább teknő, amivel mélyebbre hangolhatjuk a dobozt, viszont az egyéb átviteli tulajdonságai romlanak.
Üdv! SMA
Válaszol
Igen, közebn már privátban elmagyaráztam neki.

Válaszol
Hol láthatok H2000-ből épített 3 utas hangfalakat, érdekelnének képek meg egyéb információk róla, kik építettek eddig?
ötletem sincs hol keressek Sad
Válaszol
Volt egy ilyen: http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?p=11260#11260

Válaszol
Kész tervek esetleg?
HorsePowernak van valamilyen honlapja amin esetleg rajt van ?
Válaszol
Nincs weblapja. A doboz tervei megvannak nekem még vhol, ha arra van szükséged, de semmi különös nincs benne, olyan 64 liter nettó térfogat és kész. A váltó mostani állásást nem ismerem, és most nincs HP itthon, vhol áztatja a lábát. Big Grin

Válaszol
Igen a tervére gondoltam, még a reflexcső is érdekelne azért, hogy az milyen Smile
bár leginkább olyant építenék (ha összejön...) amiben (oldalanként) két db HA20 vagy HA22 es van de ez megmarad a fejemben egyenlőre legalább oda kéne eljutnom hogy valaki másét lemásoljam.
Válaszol
Sziasztok!

A minap kaptam egy pár MAGNAT ALL RIBBON 5 típusu hangfalat, de a mély hangszórói nem az eredetiek benne, és teljesen tropára vannak. Arra gondoltam, hogy kicserélem őket HA 22-esre. A doboz méretei 280x300x500. Vélemények?

Köszi.
Válaszol
Mik azok problémák amitől nehezebb 3 utas hangfalat tervezni/összerakni?
Válaszol
Endeavour Írta:Mik azok problémák amitől nehezebb 3 utas hangfalat tervezni/összerakni?
Például az,hogy két egymáshoz illő hangszórót is nehéz találni.Innen rád bízom a folytatást.És ez csak egy a többi ok közül,aminek jó része menet közben adódik,persze mikor már késő... Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Nos arra gondoltam, hogy 2 mélyet rakok bele a dobozba. egyet külön részbe, egyet meg a középpel, és magassal egy légtérbe, + 6 dB nem? H2000-es hsznél talán sikerülhet, vagy az egy légtéren belül érvényesül (+3dB)? a sima 310-es mélyekkel. Magas meg közép mi dukál hozzá?
Nemtom miért, de dupla mély tetszene.
Válaszol
Ha minden más változatlan, és hozzácsapsz még egy mélyet, akkor +6.
Ha külön a légtér, ha nem.
Válaszol
+3 a2szeres teljesítmény, +3 a 2xeres membránfelület.
Viszont a hangváltóba párhuzamba kötve.
Válaszol
Két 422-esről lenne szó párhuzamosan?

Válaszol
úgy jön ki az erősítőre a 4 Ohm. 8*8/8+8. Kérdés, erősítő bírná-e?
Válaszol
Azt neked kell tudni, h. 4 Ohm-os impedanciával mennyire boldogul.

Válaszol
Ha egy légtérbe tennék két mélyhsz-t akkor hogyan kell számolni hozzá doboztérfogatot ? miben/hogyan módosul a doboz?
Válaszol
Ez engem is érdekel, ha jól tudom, akkoris igénylik a térfogatot, tehát ha egynek 40 liter kell, akkor 2-nek nyolcvan. Ha nem , javítsatok!
Válaszol
Persze nagyjából duplája, már ha elfér akkora doboz.

Válaszol
és akkor közép és magas hsz-t hogyan kell hozzá választani? ugyértem az érzékenységük akkor 3db-el vagy 6 db-el legyen nagyobb?
én a 3-ra saccolnék
milyen szempontot kell még figyelembe venni ilyenkor ?
Válaszol
Csak nem te is dupla mélyes dobozokat szeretnél? .haha.
Válaszol
azaz álmom Big Grin
először le akarok másolni egyet, mindegy hogy dupla mélyes vagy nem
aztán belekezdeni majd (persze jó sok segítséggel Big Grin ) egy sajátba és én is oldalanként 2 db mélyhsz-t szeretnék 20-22-es mélyekkel
csak jó lenne tájékozódni e-felől
Válaszol
Akkor lehet, egyszerre lesz meg kettőnknek, shalafinak (vagy másnak) se kell 2x leírnua ugyanazt :-D

Én egyből 2x 30-assal szeretnék kezdeni :-D. Milyen ládába szánod? Sima zárt, reflex, vagy valami extrább?
Válaszol
Mivel az azonos teljesítményfelvételt nehéz lenne biztosítani a hangszórók számára, ezért ilyenkor mindig azonos feszültségen kell nézni az érzékenységük. Pl. 2,83V-on.

Válaszol
amelyikben (számomra) a legjobb Big Grin
eddig a zárt volt az ideálom a lukas hangfalak látványra nemtetszettek, de aztán reflex jutott eszembe merthogy mélyebbre megy ( ? )
a többit nem tudom
Olyanon gondolkodom hogy mivel ha duplázzuk a hangsugárzókat ugye nő az érzékenység, és visszavenni ezt az érzékenységet (annyivel amennyivel nőtt) de csak addig amig a mély résznél az "érzékenyebb" görbe annyit esik mint amivel nőtt, és így mélyebbre mehetne a doboz:

http://ww.kepfeltoltes.hu/view/070808/freki_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

kis egyszrű rajz de biztos látszik rajta mire gondoltam Big Grin
a fekete az 1db hsz, a kék 2db hsz, és ottvan a vékony piros ami 2db hsz de úgy "lebutitva" amit az előbb leirtam, ilyenre gondolok

..Persze mindez akkor ha kivitelezhető...
Válaszol
Persze, 2,5 út, vagy isobarik megoldás.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég