A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérés
Végülis gond egy szál se,főleg ha az érzékenységük sem tér el nagyon.(majd kiderül,ha lesz mérődobozom)
A qm-el mi a gond?(tán kicsi),nálam a rezonanciafrekin mért Zmax az egyiknél 30,4 ohm,a másiknál 28,14 ohm.Nálad mennyi?
A javítottal auditive semmi gond nincs(sikeres szervíz Smile ).
Igazából a differencia majdan az eltérő zobelizátor kialakításánál lesz kérdés.
Üdv Doki!
Válaszol
Nálam a Zmax 42,5 ohm körül van. Csak csodálkoztam, mert 2 alatti Qms-sel még nem találkoztam. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Holnap újra mérek. .forog.
Üdv Doki!
Válaszol
Látom, átszerkesztetted az utolsó hsz-ed. Smile Nem akartam én kötözködni, de a régebbi hangszóróknál is valami hasonló volt az imp.menet: http://videoton.uw.hu/oldspk/ha15-618.JPG

Válaszol
Holnap majd írok,lehet hogy valamit eltoltam,csak má nincs kedvem előpakolászni.
Üdv Doki!
Válaszol
Na,újramértem.
Találtam mérőedényt is(a szó szoros értelemben,zasszony agyagköcsöge).
Elsőnek a "javított" hangszóró adatai,ami szemre is kicsit más mágneskörrel bír(nagyobb),de ennek ellenére(egy két adattól eltekintve)hasonló a másikhoz,legalábbis nem probléma azonos méretű doboz használata.
Száma:08050401
fs=48Hz
qm=2,18
qe=0,55
qt=0,44
Mm=11,31g(javításnál lehet,hogy több kulimász került rá,ragad is)
Cm=0,97mm/N(érezni nyomkodásra hogy merevebb,mint a másik)
Vas=10,27l
Re=7 ohm
BxL=6,63N/A
Rm=1,57 kg/s
spl=85,7dB/2,83V/m.

A "nemjavított":
Száma 08041026
fs=44Hz
qm=2,89
qe=0,53
qt=0,44
Mm=9,43g
Cm=1,39mm/N
Vas=14,7l
Re=6,35 ohm
BxL=5,61N/A
Rm=0,9kg/s
spl=86,7dB/2,83V/m
Üdv Doki!
Válaszol
Doki, nem szoktunk javított hangszórót küldeni vissza. Nagyon sokba kerül lebontani a rosszat és újragyártani, így valószínű, hogy egy másik HA15-öt kaptál. Smile
Jobb lett volna ha sikerül a kollégáknak egy sorozatból adni a hangszórót. De mivel csak az egyiket küldted vissza, ez ki volt zárva. Smile És lehet, hogy erre én sem hívtam fel a figyelmed külön....
A mágneskörnél pedig nem hallottam bármilyen váltzoztatásról...

Válaszol
Admin Írta:Doki, nem szoktunk javított hangszórót küldeni vissza. Nagyon sokba kerül lebontani a rosszat és újragyártani...
Pedig hidd el így tötént,a cimkét gondolom nem ragasztották át,de végülis tökmindegy,ebből fogok építeni,nem gond Wink!
(mé nem tudok szmájlikat beilleszteni?)
Üdv Doki!
Válaszol
Szevasz Admin!

Van két kérdésem a mérésekkel kapcsolatban

Az első inkább csak elméleti a csipogókat is 1,35*1,65-os falba építve méritek vagy mindegyik sugároz szabadon amerre tud? Igazából nincs nagy jelentősége csak kiváncsiságból kérdezem.

A másik már gyakorlatiasabb. A görbéket én így értelmezem A mélyek görbéiből ki kell vonnom a mérőlap által okozott kiemeléseket (baffle step) ill. vágást (akusztikai rövidzár), hogy megtudjam hogyan szól egy hangszóró végtelen falban. Majd az így kapott görbéket kell újra módosítanom a doboz eleje által okozott kiemeléssel, hogy megkapjam a doboz elméleti mélytartománybeli frekigörbéjét (ahogyan egy süketszobában szólna).

Igazam van, vagy hülyeséget írtam?
Válaszol
A magasak is be voltak építve.

A másik kérdésre meg, fél méterről még nem olyan jelentős a baffle step jelenség. A tapasztalatok szerint.

Válaszol
Kössz a gyors választ. Az Edge - Baffle designer nevű progival leszimuláltam a mérőtáblát. Tényleg nem olyan jelentős egyik sem. Az akusztikai rövidzár a progi szerint -3db körül van 20Hz-en. Mindegyik 200 Hz alatt kezd belekeverni a frekvenciaátvitelbe, 70-200Hz között van egy kis púp(ocska) (3dB) az átlaghoz viszonyítva.
Válaszol
Szevasz Admin és a Többiek!

Van még egy kérdésem, hátha tudsz nekem segíteni (vagy valaki) ha doboztervező progiban (JBL speaker vagy Winisd) végtelen (nagyon nagy, V>5000l) űrtartalmat állítok be akkor az én értelmezésem szerint ez megfelel egy végtelen nyitott hangfalnak. Ekkor a Qts=Qtc (kis különbség van csak). Ez Ok, viszont a megjelenített görbének óriási lefutása van. Én úgy gondolom, hogy ha végtelen nyitott hangfalba éptném be a hangszórót, akkor elméletileg vissza kellene kapnom a lemért görbét, nem pedig egy ennyire csillapítottat. A Qts-nek a lemért görbében kelene tükröződnie, nem pedig a szimulációban.
Így mintha kétszer vennénk figyelmbe a Qts-t. Egysze méréskor (nyilván a mérési eredményben is tükröződik), egyszer meg számoláskor. Kinek van igaza?

Az agyam érti de én nem...
Válaszol
Remélem nem voltam túlságosan off.
Válaszol
A modellezett hangnyomásgörbe nem egyenlő mindig a mért értékekkel, és ha doboztervezés közben figyeled a hangszóró átvitelét, azt nem nevezném a Qts kétszeres figyelembevételének. Smile Bár félig-meddig mégis az. .forog.

Válaszol
csabesz Írta:Én úgy gondolom, hogy ha végtelen nyitott hangfalba éptném be a hangszórót, akkor elméletileg vissza kellene kapnom a lemért görbét, nem pedig egy ennyire csillapítottat. A Qts-nek a lemért görbében kelene tükröződnie, nem pedig a szimulációban.
Így mintha kétszer vennénk figyelmbe a Qts-t. Egysze méréskor (nyilván a mérési eredményben is tükröződik), egyszer meg számoláskor. Kinek van igaza?

Az agyam érti de én nem...

Nem mondom, hogy teljesen értem, amit írsz .oh. , de ha jól értem, az az első kérdésed, hogy miért nem egyezik meg az adatlap szerinti görbe a WinISD szimulációval? Csak hogy tudjuk, miről vitatkozunk. 8)

A második meg az, hogy egyszer vagy kétszer vesszük-e figyelembe a Qts-t tervezésnél, merthogy a Qts-től függ a frekimenet? Ez valszleg igaz, de szerintem nem probléma. Ugyanaz az eset, mint amikor az autóban a motorhoz méretezik a váltót. Van a motornak egy karakterisztikája magában, meg van, amikor a váltó túlvégén ott vannak a hajtott kerekek. A váltó méretezésekor biztos figyelemmel voltak a motor jelleggörbéjére, és nem az a fő cél, hogy a motor magában jól teljesítsen, hanem az autóba beépítve.
Válaszol
Bevallom először én se értettem pontosan mire gondolok ) . Csak arra voltam kiváncsi hogy a szimulációs progik mennyire közelítik a valóságot.

Lényegében arra voltam kiváncsi, hogy ha növelem a doboztérfogatot, hogyan változik a beépített hangszóró frekigörbéje. Nyilván a Qtc közelít a hangszóró Qts-hez és egyre csillapítottab lesz. Viszont egy térfogat után ez már akkora dobozt jelent, hogy felmerül bennem zárt doboznak tekinthető-e a rendszer(Vb>>Vas). (Ha egy ruhásszekrénybe beépítenék egy 10 centis hangszórót, akkor olyan mintha egy végtelen nyitott hangfalban lenne. Mondjuk egy 30 centis szubra 20 Hz-es rezonanciafrekivel (és Vas=100-150l) már nem hinném hogy ez az állítás igaz.)
Ha már nem tekinthető zárt doboznak akkor a progi áltak kiadott csillapított görbe nem éppen a valóságot adja (ebben az esetben).
Válaszol
csabesz Írta:Lényegében arra voltam kiváncsi, hogy ha növelem a doboztérfogatot, hogyan változik a beépített hangszóró frekigörbéje. Nyilván a Qtc közelít a hangszóró Qts-hez és egyre csillapítottab lesz. Viszont egy térfogat után ez már akkora dobozt jelent, hogy felmerül bennem: zárt doboznak tekinthető-e a rendszer(Vb>>Vas). (Ha egy ruhásszekrénybe beépítenék egy 10 centis hangszórót, akkor olyan mintha egy végtelen nyitott hangfalban lenne. Mondjuk egy 30 centis szubra 20 Hz-es rezonanciafrekivel (és Vas=100-150l) már nem hinném hogy ez az állítás igaz.)
Ha már nem tekinthető zárt doboznak akkor a progi áltak kiadott csillapított görbe nem éppen a valóságot adja (ebben az esetben).

Mi a különbség a végtelen nyitott hangfal és a végtelen zárt doboz között? A végtelen zárt doboz előlapja pont olyan, mint a végtelen nyitott hangfal... Big Grin
A zárt doboz képleteibe helyettesítve egyre nagyobb Vb-t, az egyik tag egyre jobban elhanyagolható, határértékben 0. Ettől a képlet még igaz marad! Gondolj a relativitáselmélet képleteire: ha elég gyorsan mész az autóval, a zöld felé tolódik el a piros lámpa. Smile De valahogy ezt mégsem érzékeljük, mert a v/c hányados elhanyagolható a képletben, így erre nem lehet a tárgyaláson hivatkozni... Wink
Tehát nem látom, mitől kellene a szimulációnak rossz eredményt szolgáltatnia Vb>>Vas esetben. .forog.
Válaszol
Igazából az itt a kérédés, hogy mérési értékekből hogyan kell meghatározni az eredő hangnyomást és hogyan vesszük figyelembe a dobozméret által okozott módosulást. A JBL Speakershop úgy számolja az eredő hangnyomást, hogy veszi a mért értékeket és ebből egyszerűen kivonja (!) az eredő jósági tényezőjű (dobozméret és a hangszóró Qts-e álltal meghatározot) csillapított görbe (azaz a szűrőmodell) értékeit.
Nem az lenne a megfelelő, hogy vesz egy olyan csill. görbét, ami mondjuk megfelel a szabadon álló hangszóró paramétereinek, majd egy olyat, ami a dobozba építettnek. És a kettő közötti különbséggel kell korrigálni a mért értékeket. Ekkor kellően nagy doboznál tényleg visszakapnánk az eredeti görbét. JBL speakershoppal ezt eddig nem sikerült elérnem.

(Most már látom az alagút végét. De miért dudál?)
Válaszol
Admin!

A vízesésdiagramokkal kapcsolatban ha jól értelmezem, a vizesés "hullámai" a membrán lecsengését ábrázolják (a teljes hallható frekvenciatartományban). Tudnál arról írni, hogy hogyan készülnek ezek a mérések?

Előre is köszi!
Válaszol
Egy nagyon rövid, impulzusszerű mérőjellel történnek, majd a mérés eredményéből Inverz FFT-t számítva, és ezt 3D-ben ábrázolva megkapjuk a CSD diagramot. Iggen röviden ennyi.

Válaszol
Ok, értem! ) Az új méréseknél is lesz ilyen ábra? (pl. az új dóm adatlapján nincs ilyen, a régiben viszont van.)
Csak a teljesség kedvéért kérdezem meg a CSD alatti ábra mit jelent?
Válaszol
Hja a Wigner eloszlás, nemsokára leírom, bocs nem sok időm volt ma...
A hangszóró tranziens torzításaira lehet következtetni belőle.

Válaszol
Tehát az idõ- és frekvenciabeli változásokat együttesen leíró függvények közé tartozik. Egy olyan általános eloszlás, ami párhuzamosan adja egy jel intenzitását vagy energia-sûrûségét idõben és frekvencia szerint. Megkapjuk vele a frekvenica eloszlást egy adott időablakon belül.

Ui: Lehet, h. valaki tőlem jobban is képes megfogalmazni.... Wink

Válaszol
Nekem úgy tűnik, olyan ez mint a vízesésdiagram, csak felülről). Ahogy elnézem ezeket, a legtöbb hangszórónál 1-2 kHz között van a "mumus" tartomány.
Válaszol
Nem egészen olyan, mint a vízesés, más ferkvencia, és más időszelet látszik rajta.

Válaszol
Találtam egy részletes oldalt a vízesésdiagramokról, igaz angol nyelvű http//www.libinst.com/wattlar.htm
Válaszol
Megvannak a HA20-ak adatai a nagycsapos négy ohmos kivételével. Hamarosan adatlap formában is olvashatóak lesznek.

Válaszol
ha15 .?. .sokk.
Üdv Doki!
Válaszol
Hello!

A ha25 1544-670 vagyis a Braun adatlapjára lenne szükségem, ha lehetséges, valami friss mérés kéne.

Megmértem ami itthon van, és egész más értékek jöttek ki mint ami azon az adatlapon szerepelt, ami már nincs is fenn az oldalon. Még szerencse hogy kinyomtattam... Smile
Válaszol
Nincs belőle minta még most sem.

Válaszol
Sziasztok!

Admin, ilyen hangszórót rendelt pweisz (HA 25-670-es Braun)?
Lehetett volna 2 párat készítetni, hogy legyen mit mérni. .oh.
Mikorra tervezitek a következő új hangszóró építését, amit
majd te fogsz kimérni? Egyáltalán van valami terv arra
vonatkozólag, hogy X dátumig Y db hangszórót kell megmérni?
Üdv, Péter
Válaszol
Pweisz négy Ohmosat kért. Smile Van két-három Braun, de elég régi gyártás mind.
Különösebb tervem nincs, de most megint nekiálltam a hszeknek, nem akarom részletezni nagyon, de nem egy gyors munka.... Úgy néz ki, a képek elkészítése is rámmarad, és a honlap átalakításába is belekezdtem úgy egy hónapja, folytatni kellene...
Különben egyelőre a gyakrabban fogyó általános hangszórókra próbálok koncentrálni, a különlegesebbek a végére maradnak.
Néhány változtatás is megfogalmazódott a mérések közben, szóval mondom, nem egyszerű...

Válaszol
Köszönjük a választ. Sok sikert a mérésekhez!
és Boldog Új Évet (ha nem találkoznánk addig).
Üdv, Péter
Válaszol
Admin .
Két kérdés .
Mikor kezditek a gyártást ?
Várható e belátható időn belül,frekvenciamenet a HA 16, 17 , 18 , 20-hoz ?
Üdv.
Válaszol
Már megvannak a frekimenetek, hamarosan adatlapokba rendezem és közzéteszem. Még a két négy Ohmos 200mm-es hiányzik. Mától indul a gyártás fehérváron, de ezek a hangszórók mindig szállíthatók raktárról.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég