A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ORION
Üdvözletem!
Szert tettem egy pár 4 ohmos Orion HS 501-es hangfalpárra. Sajnos a mélyeken kívül minden hangszóró rossz. Ebből a dobozból szeretnék valami egész elfogadhatót kihozni. Hosszas nézelődés után úgy döntöttem hogy divatos megjelenésű kínai hangszórók helyett H2000-es hangszórók kerülnének bele. Mélynek HA31-422G, középnek HB15-539-est magasnak pedig HG2,5-639 hangszórót szántam. A doboz eredetileg 2 középsugárzót fogad. Az egyik középsugárzó helyetett reflexcsövet szeretnék tenni. A doboz 50L nettó térfogatú.
A hagnszórók furatai a következők: (megoldható bővítés akár szűkítés is) Magas: 88mm, Közép: 113mm, Mély: 274mm.
Szükség esetén méretezett CAD-rajzot tudok felrakni.

Tudom hogy az általam választott mélynek kicsit kicsi a doboz, de bízok benne hogy nagyon nem rontja a teljesítményét. Szerintetek ez kivitelezhető? Tudom hogy egyedileg kéne mérni és számolni, hogy meglegyen az ideális hangváltó de nekem erre nincs módom és talán igényem se. Így szerintem egy rutinos építő által saccolt vágási frekvencia is bőven megfelelne.

Előre is köszönöm!
Válaszol
Nem látom sok értelmét ennek az átalakításnak. Több a befektetett energia (pénz, idő, stb.), mint ami várható tőle.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Üdv!
Dobozméret kicsi? Jelenlegi állapotban sajnos haszmálhatatlan. Kicstit sajnálom hogy ott porosodik. Semmiképp se lehetne értelmes áron használhatót faragni belőle vagy egyszerűbb lenne egy nagyobb dobozt építeni?
Válaszol
A háromutasságával van a legtöbb baj, és a váltókészítéssel. Illetve ezzel a hangszóróösszeállítással nem éri meg háromutazni, kellene legalább egy jobb magas.

Az 50 liter nem olyan nagy gond, lehet hagyni zártnak is, a mostani HA31-ekkel, olyan 45Hz-es alsó határ elérhető.

Válaszol
Értem, igazából még járatlan vagyok a témában, de szeretnék jobban elmélyedni benne. Ezért is a ráfordított energia nem kiadás hanem a tanulási folyamat része. Igen ezt látom hogy a 3 utas rendszerekkel lényegesen több baj van mint egy 2 utas rendszerrel. Magasnak esetleg Vifa XT25-ös típus megfelelőbb lenne? Mi a gond a H2000-es magassal? Nekem adatlap alapján szimpatikusnak tűnik.
Minden ötletet és hozzászólást örömmel veszek, ami segít minél jobban elmélyedni a témában. Keresztváltó készítésnél ha meg tudom oldani a megfelelő mérést akkor mennyire komplikált egy már elfogadható eredmény elérése?
Üdv: Balázs
Válaszol
Értem én, de több sikerélmény reményében jobb volna kevesebb hangszóróval nekikezdeni.

A HG2,5-es dóm eredeti formájában inkább kétutashoz való kompromisszumos megoldás, de ott is szívesebben ajánlok valami magasabb használati értékű darabot. Az XT jó, de kicsit drága, viszont van a fehérváriaknál DX 25 párbaválogatva, az megfizethetőbb.

A mérések csak az egyik részét jelentik, utána jön a lényegesebb, a váltókészítés.

Válaszol
Megpróbálok utánajárni, hogy ismerőseim ismerősei között van e valaki aki foglalkozik váltókészítéssel elfogadható áron. Lehet hogy sikerül valakit felhajtani akkor belefogok a projektbe, ha nem sikerül akkor sajnálatomra de jegelem a dolgot. Ha zárt doboz lenne akkor 2 közép kéne 1 hangfalba hogy megőrizze az eredeti kinézetét. Persze az egyik hangszóró akár totálkáros is lehet csak normálisan nézzen ki. Másik megoldás lenne a reflexcső.
Válaszol
Naigen, de 50 litert behangolni 30Hz-re 100-as csővel elég reménytelen.

Válaszol
Míg kiderül mi lessz a váltóval belinkelek 2 képet, hátha valakinek pont erre van szüksége. Az első az átviteli diagramm. Hát nem értek hozzá de ez újkorában is elég gyengusz volt. A második meg az általam készített rajz a méretekről.
http://lh5.ggpht.com/__4I8lgje4i4/TI4NE93f-lI/AAAAAAAAAXU/R31m0f8SZ04/s912/Bolero.jpg

http://lh5.ggpht.com/__4I8lgje4i4/TI4NVZS54II/AAAAAAAAAXY/j-tQnaQSJFo/s720/HS%20501.jpg
Válaszol
Smile Ezek az annakidején a dobozra tett diagramok a mesés kategóriába tartoznak, kb. a fele sem igaz.

Válaszol
Kérlek javítsatok ki ha rosszul látom a dolgokat: Hangváltó építéskor az impedancia korrekció és az eltérő érzékenységek szintezése az doboztól független dolog és csak a hangszórók adatlapjából megtervezhető. Ugyi? .tok.
Válaszol
A gyári HS 501-es milyen érzékenységgel rendelkezett? Persze nem a katalógusadat hanem a valós érték érdekel .kalap.
Válaszol
Sziaszok Szereztem egy Hs501 üres ládát melyik h2000-res magas nagszóró jó bele?
HG2,5-639 esem van két pár de sajna nagy az előlapja rálóg a táblára?
Illetve melyik h2000 es közép jó bele?
Előre is kösssz
Válaszol
A 8 ohmos hs-501-ben 2 db 4 ohmos közép van sorba kötve. a 4ohmosban meg 2db 8 ohmos párhuzamosan. ez igaz lehet?
Válaszol
Általában így oldották meg abban az időben.

Válaszol
Köszi
Válaszol
Sziasztok Keresek két darab orion hs 500 501 es magassugárzót. üzemképtelen is jó köszönöm
Válaszol
Smile Alkatrészhiány miatt nem könnyű javítani ezeket.

Válaszol
Orion Hs 501 es díszkeret méreteit szeretném megtudni valaki legyen szíves küldje el nekem. Köszönöm
Válaszol
Üdvözlet!
Van egy pár LB0932 ORION (bolgár) mélyközép hangszóróm.
Sajnos semmilyen adat nem áll róla rendelkezésre.
Valakinek van róla bármilyen adata esetleg adatlapja?
Mire lehet használni?
Válaszol
Nekem is van ebből egy pár, majd megmérem, ha odáig jutok. Kis méretű, kb. 15 literes zárt dobozban használható jól, ha jól emlékszem.

Válaszol
Tisztelt fórumosok

A padláson gubiztam egy pár Orion HS-9 Mambó falat(kissé óvatosan fogalmazok, mert mégiscsak egy olcsó kishangfal). A hangváltó megbűvölése után normálisan szólt. Azért még tettem egy elsőrendű váltót a mélyközép elé(jót tett neki), mert az elött semmi se volt. A magasdóm 16db/dekádos HV-jában az elkót is fóliára cserélem holnap. Na de hogy lehetne kissé jobb?

- Érdemes lenne a dómot másra cserélni?(magasak?)
- Lehetne valahogy a mélyeket lejjebb vinni? (gyárilag 80Hz-20kHz)
Válaszol
Pl. ahogy a másik fórumon írtam, tisztázni a váltást, illeszteni a magasat, szintben is.

Válaszol
(2012. 02. 04., 18:55)mlajos Írta:  Üdvözlet!
Van egy pár LB0932 ORION (bolgár) mélyközép hangszóróm.
Sajnos semmilyen adat nem áll róla rendelkezésre.
Valakinek van róla bármilyen adata esetleg adatlapja?
Mire lehet használni?

Igen. Ez egy kb.:20w névleges teljesítményő hangszóró(cska). Annó aZ Orion Mambó mélyközepe volt, ami 80Hz-ig ment le (inkább 90) a váltóból ítélve 6khz felső határfrekije van(ezér nincs is neki). Az enyém 8ohm-os impedanciájú. A hangváltó az elöbbi írásomban közöltem. Ha jól tudom, ezt a hangfalat 81-ben szórták és egy "Hi-FI" (50hz-16khz frekvenciavitel Fm-en)rádióhoz adták(kár hogy a hangfal nem volt az).
Válaszol
Az orion hs9-es kishangfalhoz van egy szubjektíven nagyon jó váltóm. 1mH a mélyközép elé és 2,2uf(nem több!) a magas elé. a kondi elé tegyünk egy0,5-1,5ohm huzalellenállást(ne a kondi és a dóm közé!). Nem mértem ,de sokkal jobb az eredetinél. A hangszórók ne ellentétes polaritással legyenek bekötve,mert az eredeti kétutasnál úgy van!

Nálam a tekercs műszerzsinorból teketetett 8cm átmérőn karikába 45 menet, a huzalellenállás 03-as zománchuzalból lett teketve bifilárisan.
Válaszol
Igen, ez az egyik kezelési módja a HD 25 magashangszórónak, de inkább háromútban működik jól, kisebb kapacitással. Kétutasnál szerintem veszélyes az elsőrendű váltás 2,2uF-dal, mert 1,5kHz-nél nagyon behallatszik az alaprezonancia, ráadásul ezen a frekvencián (és környékén) kioltás is várható, mert a mélyközéppel nem azonos fázisban szól a dóm.

A mélyközép soros tekercsének inkább egy kis DC ellenállású ferrites példány lenne alkalmas.

Válaszol
(2012. 07. 01., 8:45)shalafi66 Írta:  Igen, ez az egyik kezelési módja a HD 25 magashangszórónak, de inkább háromútban működik jól, kisebb kapacitással. Kétutasnál szerintem veszélyes az elsőrendű váltás 2,2uF-dal, mert 1,5kHz-nél nagyon behallatszik az alaprezonancia, ráadásul ezen a frekvencián (és környékén) kioltás is várható, mert a mélyközéppel nem azonos fázisban szól a dóm.

A mélyközép soros tekercsének inkább egy kis DC ellenállású ferrites példány lenne alkalmas.
Akkor jó, dehát háromutas úgysem lehetne belőleConfused
De nemétem mé szól ellentétes fázisban a két hangszi, ha már azonos fázisba kötöm (hiszen egyutas). Valami ellenázisos buli lehet azon a frekin?
Válaszol
Ezért kell másodrendű szűrés a magas elé, Smile és/vagy ferrofluid a légrésébe.

Az átvitel fázisában mindig nagy ugrás tapasztalható a rezonanciáknál.

Idézet:(hiszen egyutas)
Micsoda?

Válaszol
Hát azért így se rossz a lehetőségeihez képest, nade hs tekernem kell...
Válaszol
Még egy kérdésem lenne. mégis kicserélem a műszerzsinegből tekert légréses szürcsit a magas elől, mivel 3ohm körüli egyenáramú ellenállása van. Magas
sziliciumos vasam van)kimenőből), és mennyit vegyek ur-nek? Asszem 200 a lözepes érték.
Bár ekkor a rezonanciafreki is mélyebbre megy.
Válaszol
Végleges verzió:
tekercs: 0,5-ös cuz huzalból 55-60 menet egy magassziliciumos vasból nyesett 0,8cm2 közüli vason, amely elé (nem a tekercs és mélyközép elé!!!!) beteszel egy 1,5-2,2ohm ellenállást. A magas elé így csak a 2,2uf kondi kell,semmi más. Ezzel a modifikálással jobb az érzékenység.
Válaszol
Én màr sejtettem, hogy egyre csak jobb lesz. Smile

Mi van most mi előtt?

Válaszol
(2012. 07. 10., 9:09)shalafi66 Írta:  Én màr sejtettem, hogy egyre csak jobb lesz. Smile

Mi van most mi előtt?

A project nem sült jól el, így visszaált a légmagtekercses verzió. A probléma az volt, hogy betorzított a mélyközép. A vas elégtelen minősége miatt (minden szögbe próbáltam fozgatni) lehetett. Az így elért első módosítás jobb hangot ad. Nekem jó így. Azt még megmondom, hogy a váltó ugyan elsőrendű, de a magas az lb-hez képest ellenfázisban van. A mély hangzás meg úgyse megy le 50Hz-re. Na mindeggy, végül is a félgagyi doboz ezt tudja produkálni. Mostmár tényleg csak az elkó fóliára cserélése maradt.
Kérdezem, hogy jó az ellenfázis(koppintottam tapasztalat hiányában)?
Válaszol
Valószínűleg se így nem jó, se úgy, de meg kellene mérni.

Válaszol
(2012. 07. 11., 17:36)shalafi66 Írta:  Valószínűleg se így nem jó, se úgy, de meg kellene mérni.

de hogyan:?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég