A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ORION
Minél pontosabban. Smile Nekem nincs HS 9-em, és egy mérés miatt nem is szeretnék venni.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Hát maradt a két fülem. A bolgár elől elvettem a tekercset, és egy vastagabb huzalból tekertet raktam oda(kissebb ohmikus ellenállás), így a magas szűrőkondi elé elegendő 1,5 ohm/2w ellenállás. Sajna a magasa 4kHz alatt egészen biztos nem érzi jól magát, mert csilingel. Amúgy én se szívesen adnék pénzt érte.
Válaszol
Amugy a Hs-9 Mambóról annyi, hogy sokaknak az idő megszépít mindent és retróbuz..ánsok lesznek. Nekem a 25 évemmel nincs nosztalgiára való jogosultságom a 80-as évek szocreál fusicuccai iránt. Amúgy a doboza miatt semmit se lehet vele csinálni. A legjobb 0,7-1mH tekercs a belga elött és simán egy 3,3-4,7uf kondi a magas elött, ellenfázisban. Nem túl szorosan a fal mellet egészen elfogadható, azaz szódával elmegy.
Válaszol
Azért én ebben nem vagyok olyan biztos, elsőrendű szűrésnél kevésbé valószínű, hogy a két hangszórót ellenfázisban kellene bekötni. Bár elképzelhető, de nem valószínű.
Meg kell mérni, és kiderül, hogy mi a legjobb variáció.

Válaszol
(2012. 07. 18., 22:58)shalafi66 Írta:  Azért én ebben nem vagyok olyan biztos, elsőrendű szűrésnél kevésbé valószínű, hogy a két hangszórót ellenfázisban kellene bekötni. Bár elképzelhető, de nem valószínű.
Meg kell mérni, és kiderül, hogy mi a legjobb variáció.

Teszek a hétvégén tekernyőcöt a magassal párhuzamosan, hogy biztos L-menjen a dolog fóliakondi lessz elötte. Amúgy doboztuningon nem jár az eszem, se kitömés nem hatékony, se tésztaszűrőt nem akarok belőle. A bulgáriaival ki kellene próbálni egy kompenzáló RC-tagot. Vagy marad full elsőrendű, de azonos fázisba megnézem/mérem. Tudom is hogyan nézzem meg: Odadugom a laptopot, amikor megy a zene és a wavelabon nézegetem a szkópot a mambóval és egy kontroll hangfallal (a konntroll itt egy belőtt hangfalat jelöl).

Válaszol
Na a legjobb mégis, hogyha ellenfázisú a két hangszóró. Azonos fázisnál a magas iszonyatosán torzan sikít és csilingel(ezt mérni se kellett)
.
Válaszol
Hát ezt senki sem tudhatja igazán.

Válaszol
Hát így sem mondhatom,hogy hi-end lenne, de sehogy sem fog lemenni dögös mélyekig. Kishangfal révén viszont jónak mondható, legalább is élvezetesebben szól a pillekönnyű minihifi, vagy műanyag hangfalaknál. Érezhetőbben több a mélye egy minihifis kishangfalnál,nem a közép és magastartomány tölt be mindent. Ha engem kérdezel, akkor a digitális zene előnye pont a mély, mart a magasak kukorékolnak(kevés a ráeső mintavétel). Persze DSD esetén..., sajnos olyat még nem hallottam szólni.
Válaszol
Lenne egy komolyabb gondom. Utánanéztem a steinberg progi szkópjával. Összevetettem a gépen lévő felvétellel a hsz-al lejátszottat, és 5-6kHz alatt iszonyat lecsuklik, aztán normálisan csökken az amplitudo. kivettem a HD elől a ellenálllást, erre borzalmasan sikít. most a fele értékű van benne, igy talán a legjobb. Lehet hogy a Magasszóró a rossz minőségű, hogy azonos amplitudó mellett borzasztóan serceg?

A HS-9 esem modifikált (3-4kHz körült keresztfrekis) változatot mondom.
Válaszol
Üdv!
Orion Hs 288 lenne kicsit rendbe téve. Ehez találtam már egy ilyet shalafi66-tól:
"mély: semmi
közép: 1,1mH (eredeti) + 4,7uF (PP fólia) + 4,7R 5W
magas: 1,0uF (PP fólia)
A középhangszórót az eredetitől eltérően, a többivel azonos fázisban kell bekötni."

Viszont most jönne a gond. Az eredeti magas már rég kipusztult belőle és valamilyen Monacor volt benne, de ezt is megette az idő.
A fent említett összeállításban lehetne e a Hg1,9 betenni mint eredetihez "hasonló" hangszóró. Ugyan úgy elé egy 1uF kondival?
Válaszol
Meg tudná valaki mondani, hogy a 8Ohmos Orion HS282-ben mekkora a tekercs induktivitása? (ami az előlaphoz van ragasztva, légmagos)
Válaszol
Van egy pár fekete 4Ohmos Orion HS280-asom. Az egyikben a magas szakadt, még nem néztem meg közelebbről, talán csak a kivezetőszál problémás, a másikban a mély zörög. Érdemes lenne rá költeni, vagy hagyjam a fenébe? A mélyeket szerintem meg tudom javítani, a magas meg még kérdéses. Hangszórókat nem szeretnék cserélni, max. a váltón módosítani.
Válaszol
Hát nem tudom, ha hallgatni szeretnéd, vagy eladni, akkor muszáj lesz rendbe hozni. Smile

Válaszol
Na volt egy kis kedvem foglalkozni az Orionokkal, a magas nem volt szakadt csak a vezeték volt sérült. A mélyről a porvédőt levéve pedig azt láttam, hogy a kivezetőszál át van vezetve a membránon, de semmi sem rögzíti ezért zörgött. A porvédőnek meg kb. csak a fele volt ragasztva, a másik felénél kifújt a levegő. Egy kis takarítás után működött rendesen. Viszont a hangját nem bírom... Mennyit ér mostanság egy pár gyönyörű állapotú, tökéletesen működő 4Ohmos fekete HS280-as? .ah.
Válaszol
15-20 000 körül. Smile

Válaszol
Üdvözlet.
Van egy HS-9 Mambo "hangfal" párom, sajnos a hangszórói már rég nincsenek meg. Neten utánakeresve azt találtam, hogy a mély-közép egy LB0922 a magas egy HD25 volt. A doboz nagyjából 12 literes.
Lenne értelme a hangszórókat helyettesíteni pl.: HA16, HA17, HA18 (mélyközép), és HD10, HG2,5 (magas). A fizikai méretek alapján ezek kb. megfelelőek lennének.
Válaszol
Meg lehet próbálni, mélytartományban kicsit kevés lesz, inkább régi Videoton HA17-et kellene keresni hozzá, azoknak inkább zárt dobozosak a paraméterei.

Válaszol
(2015. 06. 23., 18:19)nemetila Írta:  Üdvözlet.
Van egy HS-9 Mambo "hangfal" párom, sajnos a hangszórói már rég nincsenek meg. Neten utánakeresve azt találtam, hogy a mély-közép egy LB0922 a magas egy HD25 volt. A doboz nagyjából 12 literes.
Lenne értelme a hangszórókat helyettesíteni pl.: HA16, HA17, HA18 (mélyközép), és HD10, HG2,5 (magas). A fizikai méretek alapján ezek kb. megfelelőek lennének.

gyakorlatilag minden hangszórót és feltehetőleg a hangváltót kicseréled.
marad alapnak akkor egy pár üres dobozod.
amibe nem teljesen passzolnak a kinézett hangszórók.

szerintem sokkal egyszerűbb ezt eladni vagy kidobni vagy feltenni a padlásra és jól elfelejteni,
és venni 4 hangszórót, 2 hangváltónyi alkatrészt (ezeket amúgyis kéne) és...
csinálni 2 dobozt ami meg is felel nekik ?
levágatod lapszabászatba, otthon összecsavarozod meg kiszilózod, és mehet rá a kárpit.
vagy festék.
vagy amit akarsz rá.

annak értelme is több van, az eredmény is jobb.
anyagilag meg nem kerül sokkal többe.

ez kb. olyan mintha csak a kerekei lennének meg egy autónak és ahhoz szeretnél vásárolni eggyet.
Válaszol
(2015. 06. 25., 17:08)DMG Írta:  szerintem sokkal egyszerűbb ezt eladni vagy kidobni vagy feltenni a padlásra és jól elfelejteni,
levágatod lapszabászatba, otthon összecsavarozod meg kiszilózod, és mehet rá a kárpit.
vagy festék.
vagy amit akarsz rá.

ez kb. olyan mintha csak a kerekei lennének meg egy autónak és ahhoz szeretnél vásárolni eggyet.

Majdnem nulla tapasztalatommal az építés nem tűnik ilyen egyszerűnek. Át kell olvasnom a "Hangdobozépítés" témát a fórumon.
Válaszol
Smile Az sem annyira borzasztóan bonyolult, vannak kész tervek, amikből lehet dolgozni.

Válaszol
(2015. 06. 26., 23:24)nemetila Írta:  
(2015. 06. 25., 17:08)DMG Írta:  szerintem sokkal egyszerűbb ezt eladni vagy kidobni vagy feltenni a padlásra és jól elfelejteni,
vagy festék.
vagy amit akarsz rá.

Majdnem nulla tapasztalatommal az építés nem tűnik ilyen egyszerűnek. Át kell olvasnom a "Hangdobozépítés"  témát a fórumon.

sokkal nehezebb egy meglevő dobozba keresni másik beleillő hangszórókat és váltót tervezni mindehhez, senemmint eleve nulláról indulni, vagy egy kész tervet lemásolni.
sajnos az hogy belefér a hangszóró a lukba semmit nem jelent, attól még a doboz és a hangszóró nem kell hogy passzoljon egymáshoz.
Válaszol
Mindenesetre eredetileg sem passzolt, tehát nagy bűnt nem követ el vele. Smile 100Hz-ig simán szól majd szinte bármivel.

Válaszol
(2015. 06. 27., 19:38)shalafi66 Írta:  Mindenesetre eredetileg sem passzolt, tehát nagy bűnt nem követ el vele. Smile 100Hz-ig simán szól majd szinte bármivel.

Csak nem mindegy hogyan - mekkora kiemelésekkel és kioltásokkal...
- VR
Válaszol
Nem gondolom, hogy rosszabb lenne, mint volt. Smile Valahol van LB0932 mérésem, de szerintem +-3dB-től nagyobb eltérés nem lesz HA16-tal sem.

Válaszol
(2015. 06. 29., 19:42)shalafi66 Írta:  Nem gondolom, hogy rosszabb lenne, mint volt. Smile Valahol van LB0932 mérésem, de szerintem +-3dB-től nagyobb eltérés nem lesz HA16-tal sem.

Szerintem inkább jobb lesz, de mindenképp hangosabb Wink
- VR
Válaszol
igazából kb. 2x6 darab fadarab összecsavarozása és némi festék a különbség a jó, és a jobb mint vót de nem nagy durranás közt.
Válaszol
(2015. 07. 01., 16:43)DMG Írta:  igazából kb. 2x6 darab fadarab összecsavarozása és némi festék a különbség a jó, és a jobb mint vót de nem nagy durranás közt.

Bár értem miért mondod és egyet is értek veled, de ezzel a kijelentéssel azért vitatkoznék. Ugyanis nem mindegy mekkorák azok a fadarabok, nem mindegy milyen arányokkal lesznek ekkorák. És persze kell még hozzá néhány kondenzátor, ellenállás és tekercs is.

De az tökéletesen igaz, hogy sokkal jobb végeredményt lehet elérni a fellelhető DIY tervek alapján, mint a régi dobozba barkácsolással. És még jobb eredményt lehet elérni ha a szoba akusztikáját is figyelembe véve magad tervezel dobozt, váltót.

A festék pedig legyen inkább lakk, jó ?
- VR
Válaszol
Smile Remek, pont az akusztika járt a fejemben. Ott a HS-9, mehet bele a HA16, rátolni a falra, és zárt doboz ellenére lesznek mélyek. Kész.

Minden csak az igényektől függ.

Válaszol
(2015. 07. 02., 9:13)Veszett Roka Írta:  
(2015. 07. 01., 16:43)DMG Írta:  igazából kb. 2x6 darab fadarab összecsavarozása és némi festék a különbség a jó, és a jobb mint vót de nem nagy durranás közt.

Bár értem miért mondod és egyet is értek veled, de ezzel a kijelentéssel azért vitatkoznék. Ugyanis nem mindegy mekkorák azok a fadarabok, nem mindegy milyen arányokkal lesznek ekkorák. És persze kell még hozzá néhány kondenzátor, ellenállás és tekercs is.

De az tökéletesen igaz, hogy sokkal jobb végeredményt lehet elérni a fellelhető DIY tervek alapján, mint a régi dobozba barkácsolással. És még jobb eredményt lehet elérni ha a szoba akusztikáját is figyelembe véve magad tervezel dobozt, váltót.

A festék pedig legyen inkább lakk, jó ?

természetesen énis kész terv másolásán értem hogy csak 2x6 fadarabbal több Big Grin
váltó alkatrészeket és hangszórókat ugyanúgy kell mindkettőhöz venni.
Válaszol
(2015. 07. 02., 10:11)shalafi66 Írta:  Smile Remek, pont az akusztika járt a fejemben. Ott a HS-9, mehet bele a HA16, rátolni a falra, és zárt doboz ellenére lesznek mélyek. Kész.

Minden csak az igényektől függ.

Szinte biztos. hogy marad a HS-9 doboza. Amit bele tudnék építeni az: HA16-542/HD10-586 vagy HA16-542/HG2,5-639 vagy HA17-582/HD10-586. Egy HA16-542/HG2,5-639 kombináció, mennyire életszerű?
Hangváltó alkatrészértékeihez is kérhetnék valami kiindulási pontot, körülbelüli értékeket.
Nyilván az kiderült, hogy az igények nem túl nagyok, kb. tényleg ennyi: jobb mint vót de nem nagy durranás.
Köszönöm.
Válaszol
A hangváltó értékeinek ezeket találtam eddig:
mély: 390uH x 4,7u x zobel: 10,1R+7,13uF
magas: 3,3u x 560uH + L-pad: 1,97R x 47R

link
Válaszol
1,0mH
3,3r + 2,2uF

...körülbelül. De mérések nélkül nem tudni biztosat.

Válaszol
A HA16-tal sorosan az 1mH, és a HG2,5-tel sorosan 3,3r + 2,2uF.
Köszi.

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Igen, nagyjából. De ugye a hangszórók képességeitől is függ, és vannak gyártási eltérések.

Válaszol
(2015. 12. 19., 22:27)shalafi66 Írta:  Igen, nagyjából. De ugye a hangszórók képességeitől is függ, és vannak gyártási eltérések.

Köszi.
Most már csak a rendelés van hátra.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég