A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szoba akusztika
Mócsing Írta:Köszönöm Pagrus !
Szívesen!
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Most ennek a szobának az akusztikájával görcsölök:

[Kép: P1010040_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

[Kép: P1010051_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
Válaszol
Nem egyszerű feladat. Teljesen másképp szól tele emberrel, olyankor meg nem nagyon lehet mérni...
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
szia fdsa! Ez a munkád része? Vagy mien okból kell ezen görcsölnöd?
üdv:vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
fdsa Írta:Most ennek a szobának az akusztikájával görcsölök
LOLL !!! Aszongya "szoba". Höhöhö, mókás fickó vagy te Smile)) .hehe. Lakást cseréltél?
Ezt a szobát fogod a Karlson-hangfaladdal behangosítani? Big Grin

Félre a tréfát...
Először csinálsz ilyen hangosítást egyébként, vagy már van benne gyakorlatod?
Üdv, Péter
Válaszol
A feleségemen keresztül régóta "szponzorálom" a XV. kerületi zeneiskolát, akik most új székházat kaptak, annak a része ez a majdnem kész koncertterem. A nagyrészt fából készült burkolat hatására a közönség jelenléte kevésbé befolyásolja a terem hangját, hasonlóan a Művészetek Palotájához. A mennyezeten elhelyezett prizmák megakadályozzák a függőleges irányú csörgő visszhang kialakulását, egyben csökkentik a hosszirányú visszhangokat is. Az oldalfalakon a nagy méretű falemez felületek a mélyhangokat csillapítják, az "oszlopok" a perforált lemezek mögött elhelyezett csilapítóanyaggal középsávú hangelnyelőként működnek. A magas hangok csillapítása az oldalfalakon elhelyezett függönyök szét-, ill. összehúzásával módosítható. A "szépség" kedvéért az emeleten található stúdió ablaka elé is behúzták a függönyt a fényképezés idejére.
A színpad oldalfalainak és mennyezetének tölcsérszerű kialakítása észrevehetően erősíti az "unplugged" hangszerek hangját, a beszédérthetőség az egész teremben nagyon jó. Konferáláshoz természetesen azért van mikrofon, ez (és az időnként megszólaló konzervzene) a fényképezés óta felszerelt oldalfali hangsugárzókból és a mennyezetbe épített hangszórókból szólal meg. Hangfelvétel céljára a színpad elejének síkjában belógatott 4 mikrofon, és a színpad elején elhelyezett padlócsatlakozókba csatlakoztatható további (akár 21 darab) mikrofon használható.
Egy koncerten már túlvagyunk, de az építkezés még zavartalanul folyik Smile

A termet akusztikai szempontból Alexy Miklós barátom tervezte.

http://www.bpxv.hu/index.php?page=kerulet&id=1851
Válaszol
Ez nagyon tetszik! gyönyörű munka. Mond mi okozza a fejfájást?
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
vava Írta:mi okozza a fejfájást?
A domináns felhasználó személyi száma 2-vel kezdődik. Emiatt esztétikai okokból ragaszkodik az összehúzott függönyökhöz, ezáltal a terem magasban túlcsillapítottá válik.
Válaszol
fdsa Írta:A domináns felhasználó személyi száma 2-vel kezdődik.
Nocsak nocsak , már a delfinek is zenélnek ?
Válaszol
Már ennyire feljöttek a delfinek? .csitt.
Válaszol
Szia fdsa!

Mondjuk úgy, én is épp szobaakusztikával foglakozok, de csak a saját termem kapcsán és nagyon kezdő szinten .oh. . Emiatt szeretnék tőled segítséget kérni. A dolog úgy nézne ki, hogy van egy 6m*3m-es terem, amibe szeretnék egy úgymond zenehallgatós meg mozizós helyet kialakítani. A szoba csak erre lenne kialakítva. Eddig a kipofozása tartott. Legelőször is a kipakolás. Aztán vakoltam , javítottam, festettem. Most már van fűtés úgyhogy a rendberakás nagyjából készen van.

A terem 3 méter magas a négyből két fal 60 a másik kettő 94 centi vastag. A probléma ugye a visszhangok megszüntetése lenne. Eddig - költségcsökkentés gyanánt szivacs helyett rendes tojástartó papírral kezdtem el beragasztani a falat. Azonban ez elég hosszadalmas meló és azon gondolkodok, hogy padlószőnyeggel kellenne bevonni a falakat. Mivel tényleg teljesen amatőr vagyok a témában emiatt szeretnék segítséget kérni tapasztaltabbaktól. Erről eddig mi a véleményed? Mit érdemes? Mire kell odafigyelni? Melyikkel érdemesebb bevonni?

Előre is köszi. Üdv: HorsePower .zold.
Válaszol
Kedves fdsa és Többiek!

Mekkora az utánzegési idő a teremben? (50Hz, 100Hz, 200Hz, 500Hz, 1kHz, 2kHz, 5kHz, 10kHz-en mérve? )
Mértétek a magashang-elnyelést?
Milyenek azok a függönyök, amik hangolnak?
Érdemes lenne egy rózsaszín-zajos mérést megejteni, több helyen mérve a teremben a frekvencia-átvitelt és abból sok mindent lehet már látni.
Egyébként az nem baj, sőt jó, ha "meleg" hangzású a terem, nem pedig "kemény", sok magassal.

Sok sikert!
Üdv! SMA
Válaszol
Mérni még nem mértünk, az építők éppen csak levonultak, de már koncertet kellett rendezni a teremben, de ami késik, az jön Smile
A függönyök anyaga talán brokát (textiltanból gyenge vagyok), elég hatásosan nyeli a magas hangokat.
A terem utózengési idejének tervezett adata nincs a kezemben, de kb. 1,2 s lehet. A kisebb kamaratermekét tudom, oda 0,8 s lett tervezve, természetesen az építőiparosok és a belsőépítész felülbírálták az akusztikai terveket (fojtott lett a terem, és ugyanakkor hosszirányban csörgő visszhang keletkezik), most kezdődik a visszaállítás az eredeti terveknek megfelelő állapotra.

HorsePower, a családtagok rendszerint nehezen tolerálják a tojástartóval tapétázott szobát. A padlószőnyeg a magas és közepes hangokat valamennyire csillapítja, de általában túl vékony, és a mély hangokkal még mindig gondod lesz.
A mély hangok elnyelésére nagy méretű (kb. 1mx1m-es) lemezeket (5 mm-es rétegelt lemez vagy dekorit lemez) szoktak alkalmazni, a hangnyomás a lemezeken hajlítási munkát végez, a hang energiája hővé alakul. Jó eredményt érhetsz el, ha a hangszórókkal szemközti falra kb. 5 cm-es párnafákra gipszkarton lemezeket erősítesz, a gipszkarton és a fal közé csillapítóanyagot teszel, és a gipszkarton lemezeket 10-es - 12-es fúróval helyenként átfúrod. 1mx1m-es kiosztás esetén lemezenként 4 furatcsoport, amelyeknek a közepe 25;25, 25;75, 75;25 és 75;75 cm-re esik. Egy furatcsoport kb. 20x20 cm, a lyukközepek 2,5 cm-re legyenek. A végén a gipszkartont a fal színére festheted.
Az oldalfalak mentén helyezz el bútorokat, pl. könyvespolcokat, hogy megtörd a felületeket, a padló lehetőleg parketta legyen, a szőnyegek mennyiségével csillapíthatod a függőleges visszhangokat.
Válaszol
Köszönöm a válaszodat fdsa. Tulajdonképpen, ha a tojástartós megoldás jó nem gond az esztétika. Annyira nem borzalmas látvány és a mint írtam ez csak erre a célra készülne, tehát a családtagok nem fogják ellennezni Wink Big Grin A szoba most már majdnem teljesen üres és polcok meg szekrények nem kerülnének be. A könyvespolcok szerepét akartam a tojástartókkal felváltani. A hátsó falat megcsinálom a gipszkartonos megoldással. Csillapítóanyagnak mi lenne jó? Kőzetgyapot vagy üveggyapot megfelelne erre a célra? Ezt egyébként csak simán a fallal párhuzamosan tegyem fel? Nem gond hogy párhuzamos lesz a szembelévővel? Az oldalfalakra mit javasolsz? Ugyan ez vagy arra mehet a szőnyeg? Huh, azt hiszem egyelőre elég ennyi kérdés. .foghijas. Big Grin Ha úgy egyszerűbb, küldök pár képet, hogy lásd miről van szó.
Válaszol
Csillapítóanyagnak a kőzetgyapot is és az üvegyapot is elsőrendű.
A tojástartó nagy előnye, hogy szétszórja a hangot, de a mélyebb hangok valószínűleg áthatolnak rajta, valamennyit csillapodnak, utána visszaverődnek a kemény falról, valamennyit újra csillapodnak, de visszajutnak a szobába. Ahol eddig jó eredménnyel használták, ott tettek mögé valami csillapító anyagot. Valószínűleg ez is úgy lenne a legjobb, ha helyenként át lenne fúrva, hogy a hang egy része legalább behatoljon a tojástartó mögött elhelyezett csillapítóanyagba. Mérési eredménnyel még nem találkoztam.
A terminál fórumon watt szobájával kapcsolatban leírtam, hogy szerintem egy szoba rezonanciáit a szoba közepén lehet a legjobban csillapítani. Az alap rezonanciafrekvencián a szoba falainál nyomásmaximum és sebességminimum van, a szoba közepén pedig nyomásminimum és sebességmaximum. Csillapítani pedig ott lehet a legjobban, ahol sebességmaximum van. Ha lenne időm és anyagom, a szoba közepén keresztbe a plafonon feltennék egy 20-30 cm széles lemezt, ami fékezné a hangot, erről lelógatnék valami sötétítő függönyt, ami fent kb. fél méter széles lenne, derékmagasságban pedig kikötném elegánsan a falhoz, hogy úgy nézzen ki, mint egy félrehúzott színpadi függöny.
Az eredményt persze mérni kellene, a SpectraLab elég jól működik tárolós oszcilloszkópként is, különböző frekvenciájú szinusz hanggal gerjesztve nézni kellene, hogy mennyi az utózengési idő, mennyi idő alatt csökken a hang 60 dB-nyit. Lehallgató helyiségekre emlékeim szerint ~0,3 sec értéket javasolnak.
Válaszol
Tehát a tojástartó nem elég Sad Akkor eddig úgy néz ki a dolog, hogy a hátsó falon gipszkartonos csillapítás, de az oldalfal még nem megoldott. A függönyt középen földig kell engedni? A középre helyezéssel az a baj, hogy nem tudom pont középre feltenni az ajtó miatt, így pedig gondolom nem sokat ér a dolog. Az oldalfalra úgy gondoltam hogy kb 1,5 méter magasságig megcsinálom a gipszkartonos csillapítást felette pedig padlószőnyeget teszek. Mi a véleményed erről? Hogy lenne érdemes?
Válaszol
Mi lenne, ha az ajtó elé tennél egy függönyt? Akkor legalább kevesebb zene szűrődik ki, és kevesebb zaj szűrődik be. Az ajtókat és az ablakokat amúgy is célszerű hangszigetelni.
Kicsit soknak érzem végigborítani az oldalfalak felső részét szőnyegpadlóval, először hallgasd meg anélkül, ha cseng-bong a szoba, akkor utólag még felteheted.
Válaszol
Szia fdsa.
Azon gondolkodtam, hogy gipszkarton helyett inkább bútorlappal borítanám be a falat. Ezzel az a baj hogy 16mm-es és nem tudom hogy nem vastag e erre a célra. Mit szólsz hozzá?
Válaszol
HorsePower!
Én most elmondom a véleményemet erröl a házimozi szobárol! (lehet nyugodtan szidni érte)
Énszerintem felesleges ekkora hajcihőt csapni ezügyben. Nagyon szép ás jó hangokat lehet kicsalni cuccokból mindenféle hokusz pokusz nélkül.
Persze ha csak ennek van szentelve az a szoba természetesen azt úgy kell berendezni hogy minden az akusztikát szolgálja de nemkéne minden féle csillapítokat használni. A faliszőnyeg oké meg a az ien esztétikus dolgok. De ez a tojástartó meg plusz gipszkarton......!
A lényeg az hogy a helyedben én szépen rendezném be azt a szobát (természetesen minden elemmel figyelve az akusztikára) és izléses dolgokat vinnék be. Hiszen ki nem szeretné mutogatni az ijen saját kis mozitermét. És ha beviszel valakit egy ojan termeben ahol tojástartó van a falon szted mit gondol? És ha elmész egy moziva ott is inkább a már korábban leírt függyöny van a falon és nem tojástartó vagy valami hasonló kialakítású szivagy vagy égyéb anyag. (tudom hogy a mozi teljesen más kategória de akkor is....)
Szerintem gondold át mégegyszer ezt az egész dologt.
üdv:vava
Válaszol
.forog.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
HorsePower Írta:Szia fdsa.
Azon gondolkodtam, hogy gipszkarton helyett inkább bútorlappal borítanám be a falat. Ezzel az a baj hogy 16mm-es és nem tudom hogy nem vastag e erre a célra. Mit szólsz hozzá?
Az is sokat segítene, ha a plafon ferde lenne, mint a tetőtérben. Bár tudom ez nem kivitelezhető Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Peti, nagy szerencsém van mert egy viszonylag régi épület és a plafon hat részre van osztva az áthidalásoknál, közötte pedig íves. Big Grin

Vava, én már egy jópárszor átgondoltam ezt a dolgot Big Grin Szidni nem foglak .tok. sőt örülök hogy megosztod velem a véleményedet. .zold. A tojástartóval kapcsolatba annyit tudok mondani, hogy felraktam már egy jópárat belőle és aki eddig látta még senki nem mondta hogy csúnya (olyanok voltak aki amúgy megmondanák) annyit kérdeztek hogy miért van így kialakítva. Az az igazság hogy elég szűk a szoba és nem szeretnék bevinni semmi felesleges dolgot pl. polc, szekrény stb. A gipszkartonnal nem tudom mi a baj? Azzal tényleg semmilyen esztétikai probléma nem lehet. Legalábbis szerintem. Aki meg rosszra gondol, hát az gondoljon, őszintén szólva nem érdekelnek az olyan emberek Big Grin .foghijas.
Remélem sikerül úgy megcsinálnom az egészet, hogy az élmény/látvány jobban lenyűgözze a hallgatót/nézőt, mint a szoba kialakítása. .ok.
Válaszol
Ráadásul, ha nem tetszik, meg is változtathatod később bármikor Wink
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Itt egy fazon kitapétázott egy egész szobát tojástartóval , még régebben .
Végül hogy teljes legyen az esztétikum , lefújta pirosra az egészet .
Válaszol
HorsePower Írta:nagy szerencsém van mert egy viszonylag régi épület és a plafon hat részre van osztva az áthidalásoknál, közötte pedig íves. Big Grin

Remélem sikerül úgy megcsinálnom az egészet, hogy az élmény/látvány jobban lenyűgözze a hallgatót/nézőt, mint a szoba kialakítása. .ok.
Az jó, ha a nagy felületek valahogy tördelve vannak. Az egymással szemben lévő nagy párhuzamos felületek között alakulhat ki állóhullám, ezt kell valahogy megakadályozni.

Amúgy meg az én nézetem az, hogy ha valami nem szép, az rendszerint nem is lehet jó. Persze a szépség nem garancia a jóságra.
Válaszol
HorsePower Írta:Azon gondolkodtam, hogy gipszkarton helyett inkább bútorlappal borítanám be a falat. Ezzel az a baj hogy 16mm-es és nem tudom hogy nem vastag e erre a célra. Mit szólsz hozzá?
A 16 mm-es bútorlap túl merev ahhoz, hogy mélyhang elnyelőként működhessen, a közép és magas hangokat viszont garantáltan jól visszaveri. Ezt szerintem maximum a hangszórók mögötti falra tedd.
Válaszol
A hátsó falon akkor esteleg lehet úgy hogy a gipszkartont nem egyenesen hanem bizonyos szögbe ék alakban rakom fel. Viszont akkor a középső nem 1 méter hanem 50-50 centi lenne. Vagy így semmi értelme?

Ha nagyon szörnyűre sikerdne majd reklámozom magam a "ronda de finom" elv alapján. .tok. .hehe. .foghijas.
Válaszol
fdsa Írta:Amúgy meg az én nézetem az, hogy ha valami nem szép, az rendszerint nem is lehet jó. Persze a szépség nem garancia a jóságra.

Ez nagyon tetszett .!.
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Szomorú, hogy soha nincs megtervezve ÉS kivitelezve rendesen egy hangversenyterem, vagy előadóterem.
Most Én is benne vagyok egy studió építésében az elektronikai részben, de a hang, ami már szól, számomra idegen, hideg, mélyszegény, pedig drága és hosszadalmas munka volt a burkolás elkészítése. A terem belül pedig, egy koposró-belsőre emélkeztet a fekete színeivel.( Ez valami agyrém, nincs sehol ilyenre előírás.)

A tojástartó, mint a neve is jelzi, arra való, hogy tojást tartsunk benne.
Semmilyen akusztikai előnye nincs.
A gipsz-karton lemezekből létezik eleve lyuggatott tipus, jó anyag. E-mögött kell légréteget hagyni, akkor nyeli a mélyet. Ha csillapítóanyagot is teszünk mögé, akkor szélesebb tartományban nyel, hangolni is lehet. Az "Ecophon" anyag jó nyeletési célokra, de módjával. Nem kell sok, - gondoljatok a libatömésre, mint a refelex-dobozok belső csillapítása, - kevés anyaggal kell elérni a megfelelő hangzást.
Otthon a szőnyeg és a függönyök azok, amik jól kezelhető és hangolható(!) akusztikai anyagok.

Üdv! SMA
Válaszol
HorsePower Írta:A hátsó falon akkor esteleg lehet úgy hogy a gipszkartont nem egyenesen hanem bizonyos szögbe ék alakban rakom fel. Viszont akkor a középső nem 1 méter hanem 50-50 centi lenne. Vagy így semmi értelme?

Ha nagyon szörnyűre sikerdne majd reklámozom magam a "ronda de finom" elv alapján. .tok. .hehe. .foghijas.
De, az is nagyon jó megoldás, amit írtál, viszont akkor lehetne csupa 50 centis darab. A csúcs persze az lenne, ha trapéz alakú lemezek lennének, váltogatva növekvő, ill. csökkenő formában. A lemezek fallal bezárt szöge kb. 30 fok legyen.
Gipszkartonból láttam perforáltat, kb. 20x20 cm-es csoportokban négyszögletes lyukakkal.
Hangelnyelő anyagként egy Theerwoolin HL-48-as típusjelzésűre esküszik a teremakusztikusom.
Válaszol
SMA Írta:Szomorú, hogy soha nincs megtervezve ÉS kivitelezve rendesen egy hangversenyterem, vagy előadóterem.

Vava! Emiatt csinálom itt a felhajtást amit SMA írt. Big Grin Ha belefogtam akkor már jó legyen, nem így van?

Fdsa. Egyrészt megnéztem ezt a therwoolint. Ha jól láttam sima üveggyapot, csak drágábban adják az átlagnál. Vagy elnéztem valamit? A 30 fokos döntés érthető, de a trapéz formát nem nagyon értem. Megcsinálom az egészet 50 centisből, de teljes magasságba tegyem fel vagy csak elég mondjuk 2-2,5 méterig?

SMA. Úgy gondoltad a légréteget, hogy a falra közvetlenül felteszem a csillapítóínyagot majd egy pár centi ráhagyással teszem rá a gipszkarton? A 30 fokos törés miatt mindenképp lesz valamennyi légréteg.
Válaszol
Ahogy én láttam, a Theerwoolin táblákba van préselve, nem kell ragaszkodni hozzá, talán kényelmesebb használni.
Csináld 50 centisből, és egészen a plafonig, pont most küzdünk egy kisebb teremmel, ahol a felső fél métert üresen hagyták.
A perforált gipszkartonnak nézz utána, ha lehet kapni, akkor nem érdemes szenvedni a furkálással.
Válaszol
Gipszkartonom van vagy 30 tábla, úgyhogy valószínü furkálni fogok .ok. A perforáltat nem biztos hogy hulladék nélkül lehetne vágni 50 centis darabokba.
Az oldalsó falakat hogy csináljam, hogy jó legyen?
Válaszol
Mostmár megértelek de még mindíg nem osztom véleményed.Hisz nemvagyunk egyformák.
Válaszol
HorsePower Írta:Az oldalsó falakat hogy csináljam, hogy jó legyen?
Meg kellene törni kicsit a nagy felületeket. Pl. valami olcsó képkeret lécből csinálhatnál vak kereteket a falra. Persze tehetsz bele képeket is Smile
A mennyezetről azt írtad, hogy gerendák vannak, remélhetőleg keresztbe állnak, az nagyon jó lenne. A gerendák alá építhetnél "oszlopokat" a falra dupla vastagságú gipszkartonból (ha marad annyi), vagy megcsinálhatnád azt is perforáltra, mögé pedig üveggyapotot tehetnél.
Az oldalfalak hátsó, utolsó méterére tehetnél valami vastagabb anyagú függönyt, ami elnyelné a tört hátfalról oldalra kidobott magasabb hangokat.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég