A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szoba akusztika
Kedves HorsePower és Többiek!

Nem, a gipszkarton-lyuggatott lemez mögé nem feltétlenül kell csillapító-anyag.
Magát az anyagot kell a faltól "elemelni", távtartóval, léckerettel rögzíteni. A keret vastagságával lehet a légréteget beállítani. Ha kell, akkor természetesen csillapító-anyagot is kell a lyuggatott lemez mögé tenni. Attól függ, mire van szükség, mekkora és milyen csillapítás szükséges.
Az egészbe akkor érdemes belevágni, ha van mivel mérni a hatását, mert fülre nem fog beválni. Nekem fülre nem tetszik az említett studió, de a tesztfilm egész jól szólt mégis. Tehát, ismert hanganyaggal kell tesztelni, hogy mit csináltunk, és keveset próbálni, majd ha kell, további kis lépésekkel haladni tovább. Nem szabad süket-szobát csinálni, az nagyon kellemetlen hangzású hely.

Üdv! SMA
Válaszol
A hatását mérni pedig lehet SpectraLabbal, vagy bármilyen hangfeldolgozó programmal, pl. WaveLab, Sound Forge.
Szinuszos hanggal kell gerjeszteni a szobát, és megnézni, hogy a hang kikapcsolása után mennyi idő telik el, amíg a mikrofon által felvett jel 60 dB-nyit csökken (ezt hívják utózengési időnek). Lehallgató helyiségekre ~0,3 sec érték javasolt.
A szokásos frekvenciák: 63, 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000 és 8000 Hz.
A mérést a terem 5 különböző pontján szokták elvégezni, és ezek átlagát veszik.
Válaszol
Találtam egy jó kis demót a teremakusztika jelenségeire: http://www.kettering.edu/~drussell/Demos/RoomModes/driving.html

Csillapítatlan szobában a falak mentén 6 dB-es kiemelések lehetnek a szoba rezonanciafrekvenciáin és páros számú rezgési módokban a szoba közepén is. Alapharmonikuson és páratlan felharmonikusain a szoba közepén kioltás van. A gerjesztéssel szemközti fal csillapítása lecsökkenti a reflexiókat, a hangnyomás az egész szobában egyenletesebb lesz.

A lyuggatott gipszkarton a mögötte lévő üreggel együtt Helmholtz-rezonátort képez, csillapítás nélkül csak szelektív szívókörként működik. A bele helyezett csillapítóanyaggal a rezonátor jósági tényezőjét kell elrontani, ezáltal szélesebb sávban mutatkozik meg a hatása.
A hatékonyabb mélyhang-elnyelés érdekében célszerű a gipszkarton lapokat kívül-belül gumialátéttel felszerelni.
Válaszol
Megpróbáltam a gipszkartont megfúrni. Sajnos lehet kénytelen leszek lyukacsosat venni, mert a legjobb eredményt fafúróval értem el és még az is a felső réteget elég csúnyán szétszaggatta. Sad SpectraLab van és méricske is lesz hamarosan, úgyhogy fogom tudni mérni (ha adtok hozzá egy kis tudást .oh. ) Az eddig eltervezett elrendezés teljesen megfordul több okból is, úgyhogy most méregetek számolgatok, hogy mit érdemes és mit nem. Még mindíg az oldalfalakkal vagyok bajban és arra jutottam, hogy az egyik oldalfalon nagyjából három méter hosszan fele fele arányban, tehát a földtől a fal közepéig gipszkartont tennék onnantól felfelé pedig szőnyeget és erre mehet képkerettől kezdve bármi. Ez így megfelelő lenne, vagy másként csináljam meg? Az az igazság hogy üresen nagyon visszhangzik és félek tőle, hogy csak a gipszkartonozással nem szűnne meg. Emiatt gondoltam a félig szőnyeges megoldásra.
Válaszol
Akár még jó is lehet. A gipszkarton nyeli a mélyeket, a padlószőnyeg a magasakat és a közepeseket. Jó lenne, ha a terem közepén valami függőleges oszlop-szerűséget tudnál elkövetni (tudom, egyik oldalon ott az ajtó). Nem kell túl vastag, csak ugyanakkora, mint az alatta lévő gipszkarton réteg. A másik oldalon az ajtó a keretével együtt már kicsit keresztbe tesz a hanghullámoknak, talán annyi elég is arra az oldalra
Az oldalfalra is távtartó lécekre csavarozd a gipszkartont. Az ide kerülő lemezeket nem kellene perforálni, mert aztán tényleg túlcsillapított lesz a szoba.
Négyzetes perforálású gipszkartont láttam, azt valószínűleg nem fúróval csinálták, hanem talán kiütötték egy négyzet keresztmetszetű csővel (zárt szelvénnyel). Persze lehet, hogy inkább valami öntősablonnal készül, elég szabályos helyen voltak a lyukak.
Válaszol

Nem szükséges azonos magasságra kiemelni a gipszkarton lapokat, sőt, azzal is lehet hangolni, hogy eltérő vastagságú lécekre szereljük fel.
Így kapunk egy lépcsős-elrendezést, ami kedvezőbb hatású lehet, mitha az egész falat beburkolnánk, egy síkban. Eltérő méretű lapokkal kell dolgozni, hogy ne egy sávban nyeljenek el mindent.
Nagyon jó anyag a fa-perforált lemez, nem tudom hogy hívják, de szép anyag és jól szabható, ezen vannak a négyzet-alakú lyukak. Fával amúgy is könnyebb dolgozni.

Az az utánzengési idő lakószobába nagyon rövid, lehallgató-studióba is a terem méreteitől függően elég ha 0,4Sec körüli, vagy ez alatti az utánzengési idő. Nagyjából frekvencia-függetlennek kell lennie, ez a lényeg.

Én eltérő méretű szőnyegekkel próbálkoznék, ami lakberendezésileg is szebb, mint a burkolás. Kerek, téglalap-alakú, kisebb-nagyobb szőnyegek a falon is jól mutatnak, főleg a sarkokat lehet ezzel hangolni.
Függönyök is jobban mutatnak, persze elég vastag anyagút kell találni, ami akusztikailag használható.

Az utánzengés méréséhez pedig "komoly" cucc kell, ez otthon nem megoldható, legalábbis nem egyszerű.
Üdv! SMA
Válaszol
Mennyit befolyásol a dolgon ha a tartószerkezetet nem fából hanem a rendes alumínium tartólemezből csinálom meg? A fával az a probléma hogy sokkal nehezebben lehet megépíteni a keretet mint az aluból. A lemez sokkal hajlékonyabb ami itt gondolom jól is jön, mert engedi mozogni a gipszkartont.

SMA. Azt mondod nem érdemes egybe beborítani a falat szőnyeggel? Végülis nem olyan nagy felületet akarok így megcsinálni (1,5m x 3,5m). Így is érdemes többféle alakú szőnyeget feltenni?
Válaszol

Ezt az alu-dolgot nem értem, jobb a fa-léckeret, minden szempontból.

Igen, így jó a szőnyeg egészben is.
Üdv! SMA
Válaszol
Vannak külön alumínum lemezből készült szerelvények, direkt a gipszkartonból készült falak megépítéséhez. Erre gondoltam én is. Leegyszerűsítik a dolgot, mert egyszerűen lehet például a padlóba tiplivel rögzíteni, így oda teszed ahova akarod. A fával nehezebb megoldani. Emiatt kérdeztem hogy érdemes-e ezzel, vagy inkább fából csináljam. Nemtudom mennyit módosít a dolgon, bár a keret nagy valószínüséggel nem befolyásolja nagyon. Ha minden jól megy jövő hét közepe felé hozzákezdek megcsinálni. Big Grin
Válaszol

Értem, tudom milyen az az anyag, de nem alumínium az biztos.
Jó lehet, ha van meg kell próbálni.
Üdv! SMA
Válaszol
Horganyzott vaslemez, profilra sajtolva-liggatva. A gipszkarton rendszerhez tartozik, főleg válaszfal-álmennyezet stb. építésre való. Kreatívabbak kiválthatják alu profilokkal is, csak úgy valószínűleg sokkal többe kerül. .ok.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Üdv Mindenkinek!

Az elmúlt két hónapban nem sok időm volt, mondhatni egy szabad percem se Smile Így eléggé leült ez a dolog, meg a háromutas elkészítése is. Most lesz vagy három nyugodtabb hetem, megpróbálok majd valamit összehozni. Big Grin Remélem sikerülni is fog.

Mivel egyrészt nagyon sok van a falba, másrészt a hátsó fal enyhén salétromos arra gondoltam, hogy egy sor gipszkartonnal teljesen leszigetelem és ez elé csinálom meg a már említett lyukacsos megtört falat. Ez persze csak a hátsó falra vonatkozna. Az oldalfalaknál egy sor gipszkarton menne, változó nagyságba és faltól mért távolságba SMA javaslata szerint. Mögé pedig nagy valószínüséggel kőzetgyapotot tennék, mivel a többi szigetelő/csillapító anyag sokkal drágább.

Nagyjából ez a mostani elképzelés, majd megpróbálok egy rajzot csinálni mire is gondolok. Big Grin

Üdv: HorsePower
Válaszol
Ha salétromos ,azt jelenti hogy nedves a fal . A nem lessz jó ha légmentesen lezárod . Szellőznie kell .
Válaszol
Tudom, nem kellenne, de így a pára miatt aggódok. Egyelőre nem tűnik vészesnek, de hát ki tudja. Mondjuk, nem tudom mennyire tudna szellőzni a kőzetgyapot, meg gipszkarton réteg alatt, ha kihagyom a plusz záró gipszkartont. .forog.
Válaszol
Mi lenne ha függőleges távtartó léceket tennél a falra ,és alul , fölül némi hézagot hagyni hogy szellőzhessen .

Van egy Aqapol nevü szerkezet , az állítólag meszünteti a vizesedést , és nem igényel smmilyen bontást .
Válaszol
Hmm.. Pont ma olvastam erről az aquapol-ról. Ráadásul helyben van, Miskolci cég csinálja. Majd rákérdezek mennyibe fájna ez nekem. Köszi a tippet.

Tulajdonképpen a távtartóval nem lenne probléma, inkább a gyapot, amit nehézkes távoltartani a faltól. A másik kérdés meg az, hogy ez mennyire befolyásolja az elnyelés hatékonyságát. Felül nem hiszem, hogy gondot okoz, inkább alul. Mert azért csak kellenne vagy 30 centi hézag, LEGALÁBB.
Válaszol
.kalap. Az a zakvapol volt felszerelve tőlem néhány fallal arrébb, de nem láttam, hogy hat....
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Szerintem alul is elég annyit szabadonhagyni mint a távtartó vastagsága .
A távtartóra meg fólia kellene hogy a gyapot ne szívja meg magát . Legalábbis én igy csináltam .

Akkor bizony az Aqapolnak járj utánna alaposan . Elvileg van itt a városban is valahol . Legalábbis régebben volt , ha megtudom hol van ,megkérdezem hogy vált be .

Mennyi ideig volt felszerelve ?
Válaszol
Nagyjából ált. isk 2. osztálytól legalább gimi 2. osztályig. Már ha az én életem nézzük (ehhez tudok v-iszonyítani), hogy ez években mit jelent, ne kérdezd. Wink
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Annyi idő alatt ki kellett volna száradni a falnak .
Válaszol
Hát akkor nem biztos, hogy érdemes vele foglalkozni. Egyébként valami 20 év szavatosságot ígérnek, ha jól emlékszem .forog. Mondjuk nálam nem olyan vészes a helyzet. Beleolvastam a működési elvbe, de este már nem volt erőm végignézni. Majd ha lesz egy kis időm megnézem mit írnak.
Válaszol
Inkább olyat keress aki használja .
Válaszol
HorsePower Írta:Tudom, nem kellenne, de így a pára miatt aggódok.
Tényleg, páratartalom mérő berendezést hol elhet kapni? Egy időben sokat kerested. Vettél, vagy elfeledted? Smile
Üdv, Péter
Válaszol
OFOTÉRT
Válaszol
Nem vettem. Sos-be néztem és nem volt valami olcsó dolog, úgyhogy egyelőre elnapoltam. Kb három hónapja betettem egy régi, használaton kívüli erősítőt, hogy mit csinál vele a pára, de eddig még semmi baja nem lett. Most ez szolgál páratartalom mérésre .kopp.

Mócsing? Ofotértbe mennyiért van ilyen berendezés?
Válaszol
Úgy tippelem 1-2 ezer lehet . Ne számíts nagy dologra .
Válaszol
HorsePower Írta:Nem vettem. Sos-be néztem és nem volt valami olcsó dolog, úgyhogy egyelőre elnapoltam. Kb három hónapja betettem egy régi, használaton kívüli erősítőt, hogy mit csinál vele a pára, de eddig még semmi baja nem lett. Most ez szolgál páratartalom mérésre .kopp.

Mócsing? Ofotértbe mennyiért van ilyen berendezés?

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMUZPVlZoZWtaT1pXdEZlUT09&pid=VkZaU1VrMUZOVFpYVkU1UFlXMU9Ndz09
Ha szükség van rá tudok használtan egy ilyen elektromos páramentesítő készüléket szerezni. Természetesen ennél valamivel olcsóbban. A cerezitnél hosszútávon olcsóbb az üzemeltetése, mert abba mindíg venni kell valamilyen betétet.
Válaszol
Megnézem a mérőt az ofotértbe, már ha találok Miskolcon. Ha le tudtam mérni a páratartalom értékét utánna érdekelhet ez a berendezés, de köszi, hogy szóltál. Egyébként a ceresit azt hallottam semmit nem ér... .forog.
Válaszol
HorsePower.
Megnéztem a boltban ,8000-nél kezdődik . Viszont voltam az egyik haveromnál , neki 2 db. lógott egymásmellett a nappaliban . Azért csak lógott mert már csak lóg , az egyiket eltarháltam . Ha esetleg még érdekel a dolog , elküldhetem . Aztán idővel visszaküldöd . Ennél olcsóbb megoldást pillanatnyilag nem tudok . .?.
Válaszol
Nagyon köszi. Holnap vagy holnapután megnézem itt is, hátha találok valami óccsót. Ha nem sikerül akkor lehet, hogy megkérnélek a postázásra, de ameddig nem szükséges, nem akarlak ezzel terhelni. Mégegyszer köszi.
Válaszol
Szoba- és egyéb teremakusztikához, hangsugárzók elhelyezéséhez egy hozzáértők által írt, mégis érthetően fogalmazott cikk a jó emlékű HFM-ből: http://www.doki.doctor.hu/keret.cgi?/HFM1203.HTM
Válaszol
Nahát,de ismerős oldal. Big Grin
Üdv Doki!
Válaszol
Köszi a linket Fdsa! Majd elolvasom, ha lesz egy kis időm. Wink

Mócsing. Még nem tudtam megézni sajnos a páramérőt, ha lesz valami jelzem. Addig is köszi. Smile
Válaszol
Hali!
Nem nagyon tudom hova illene de érdekel engemegydolog a gyári hangfalammal kapcsolatban:
számítógépen van nekem egy jelgenerátorom, amin lefelé állítva a frekvenciát ugye csak brummog-brummog ez a hangfal, 35Hzre állítva is brummog de minden rezonál, zörög, csörömpöl körülötte, ez mitől lehet?
a hangfal átvitele 45-20000Hz, papiron
Válaszol
Sziasztok!

Segítsetek nekem kreatív fórumtársak!
Egy barátnőm megkért hogy együtt rendezzük be a szobáját. Namost a probléma az hogy a parketta fehér!!!!!! (hogy lehet fehér parkettát venni basszus? Hihetteln izlésük van az embereknek néha)
A szoba feladata lakószoba ahol Minőségi zenehallgatás is igen fontos.
Ezért kerülhetnek be szőnyegek illetve fali szőnyegek stb.

Van valami ötletetek hogy hogyan lehetne a fehér parketta rideh-hideg színét kompenzálni hogy a végeredmény egy kellemes meleg barátságos szoba legyen?

üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég