A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Táp (pl. erősítőhöz)
Köszönöm SMA.
A bizti marad a panelon. A lengő szarokat utálom. A kontakthibák első számú forrása.
A panel most már megfelelő méretű (56x56 mm).
Most, akkor jó a sorkapocs, vagy nem? Mert a hangdobozoknál pont az van, hogy forrasztva rossz, szorítva jó, mert közvetlen fémes kontaktust hoz létre és nem az ón vezet (rosszul). Pedig egy doboznál pont úgy van, ahogy írtad: nagy áram,kis fesz.
A többi OK.

Azt hiszem a 7a változat lesz a befutó. A föld be és kimenete egy helyen van. Egyébként, meg tényleg nem érdemes ennyit kínlódni vele. Ez nem egy 1kW-os PA erölködő tápja, és nem is egy Heed Obelisk-é. .??. Szóval, sem a teljesítmény, sem a minőség nem kritikus.
Lex
Válaszol
Alakul, de még mindig nem egypontos. SMA is arról beszélt, amiről én. A vizszintes nulla csatlakozásokat legalább egy középpontból kiindulóra kellen alakítani, és tökéletes. Nem akarom bemásolni SMA írását, olvasd vissza. Az elv ugyanúgy érvényes ha 1 W vagy 1000.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Józsi! Ennél közelebb már nem tudom tenni a sorkapcsokat. Hogy örüljetek, a következő sorrendben lesz bekötve a föld:
1.: erősítő egyik oldal.
2.: trafó közép
3.: erősítő másik oldal
4.: füles erölködő
Így a "nagy" áramok két irányba mennek. A földnek 5 mm-t kell megtennie a panelon. Lehetne úgy, hogy csak egy sorkapcsot használok, de az meg bénázás, hogy 4 vezetéket gyömöszöljek bele.
Lex
Válaszol
Nem erre gondolok, de megpróbálom érthetőbben megfogalmazni. Jelenleg a pufferek között alul vizszintesen kötödik össze a nullapont, és erre a vonalra tetted a csatlakozási pontokat. Egyik a pozitív ághoz van közelebb, a másik a negatívhoz, stb. Nos, ha a vizszintes szakasz középpontjából húznál egy függőleges fóliacsíkot kereszt alakban, és arra ültednéd a csatlakozásokat, már megvan az egy pontba való összefutás.
Válaszol
Ezzel már nem kínlódok. Jó ez így. Nehogy már 5 mm eltérés miatt ne legyen jó. Itt van néhány kép a kinyomtatott nyák beültetéséről: Link 4. sor közepétől.
Lex
Válaszol
Reméljük, hogy beválik.
Válaszol
Lex Írta:Ezzel már nem kínlódok. Jó ez így. Nehogy már 5 mm eltérés miatt ne legyen jó.

Mikor én az enyémhez tervezgettem a tápot, a srác, aki az erősítőmodulok kapcsolási rajzát tervezte, vagy ötször átrajzoltatta velem a NYÁK tervet ilyenek miatt, én meg ugyanígy morogtam. .torz. De végül hittem neki, mert egyrészt sokkal több erősítőt épített már, mint én, másrészt meg azért, mert az eredmény végül elég jó lett... Big Grin
Megemlíteném még egy másik audiofil régi barátom örökérvényű mondását: minden erősítőben a tápegység szól. .ok.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Jól néz ki a panel. Smile

Reméljük, a működésben is jól fog vizsgázni.
Ha panelba kell biztosíték, később esetleg, jobb lehet a kisméretű NYÁK-biztosíték, ezt lehet forrasztani is, vagy van hozzá foglalat is.
Üdv! SMA
Válaszol
Wolkens!
Ez már vagy a 20. átrajzolás, mert mindet nem raktam fel. És ha az "erősítőben a táp szól", akkor ez egy jó erősítő. Big Grin

SMA!
Köszönöm. Ez NYÁK-ba forrasztható foglalat, kis átlátszó kupakkal, hogy ne érhessen semmihez a fémes rész. Link

A rajz és a fotók alapján is nagyobbnak tűnik az egész, mint a valóságban, pedig alig nagyobb egy gyufásskatulyánál.
Lex
Válaszol
Kész a táp panelje: Link
A méricskéét is elkészítettem, de egy része foltos lett. Link Link2 Meg tudja valaki mondani, mi ez?
Lex
Válaszol
Ha a kép a maratás után, de ónozás-lakkozás előtt készült, akkor egyértelműen alámaródás. Nem volt tökéletes a vasalás. Különesebben nem zavaró, a működés sem befolyásolja. Az ón befutja.
Válaszol
A kép ónozás és lakkozás után készült, de már maratás után is ilyen vol. Az alámaródás bennem is felmerült, de azt a széleknél vártam.

Mivel Shalafi a Mérőműszerek topikban extra pedánsnak tartott, mert ónoztam is, meg lakkoztam is, ezért elmondom, hogy mind az egyutas dobozom, mind a hozzávaló erősítő, így annak tápja és panelja is próbálkozásaim szenvedő alanyai. Ezért csinálok olyasmit is, amit éppeszű (értsd: gyakorlott) ember nem. Amit lehet kipróbálok. És levonom a konzekvenciát.
Lex
Válaszol
A képből persze egyáltalán nem tűnik ki, melyik fázisban van. De ha maratás után már ilyen volt, akkor nem kérdés többé.

Persze próbálkozni lehet. De jó esély van rá, hogy ugyanazt a konzekvenciát vonod le, mint aki már túl van rajta.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Szép a táp-nyák. Smile

Bérmunkában csinálna nekem valaki nyákot?
NYÁK-rajzról, amit elküldenék postai úton, mert akármivel próbáltam kimenteni, többféle formátumban is, eddig egy sem lett arányos, vagy jó.
Üdv! SMA
Válaszol
Én az ACDSee régi változatát használom és abban meg lehet adni, hogy az adott rajzot mekkora méretben nyomtassa ki. Így készítettem a Méricske NYÁK-ot is és jó lett.
De ha szeretnéd, én megcsinálom. Tied lesz a 3. leszámítva egy 20 évvel ezelőtti próbálkozásom. Smile
Ja és postára csak ajánlott, tértivevényes, értéknyilvánított, zárópecsétes, testőr kíséretes formában szabad feladni.
Lex
Válaszol
A MS Photo Editor (lehet, hogy az Office csomag része?) tudja méretezni a nyomtatást. Bár nem fokozatmentesen, pl. az eredetileg 565x565 pontos Méricske rajz 8,13 mm-nek kellene lenni, a méretváltoztatással beállítható méret a lépcsőzés miatt 8,26 lett nyomtatva. De ez igazán nem számít.

Azt hiszem az Irfanview is tudja méretezni a nyomtatást.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Én a saját tervezésű nyákjaimra gondolok, lenne vagy 8-10 féle panel, meg méret is.
Nincs semmi cuccom az elkészítésükhöz, a céges gyártás pedig drága egy-egy panel esetében.
Ha adsz egy E-mail címet, megpróbálom .pdf formátumban elküldeni, utána majd egyeztetünk. ( priv-mail: mikisys@t-online.hu )
Üdv! SMA
Válaszol
A pdf nem túl jó erre. gif, bmp, png és egyéb veszteségmentes képforma jobb. És minél nagyobb felbontásban. 300 dpi elégséges.
A Méricske pontosan 3,2x3,2 colos felbontású ezt talán jobban be lehet állítani.
Egyébként nem bonyolult elkészíteni. A kritikus rész, hogy legyen lézernyomtatód vagy fénymásolód és megfelelő papírod. Én Tiszalux-ra (tojáspapír) nyomtatok és tökéletes.
Az email címemet az email gombra kattintva tudhatod meg.
|
Lex
Válaszol
SMA Írta:Kedves Lex és Többiek!

Én a saját tervezésű nyákjaimra gondolok, lenne vagy 8-10 féle panel, meg méret is.
Nincs semmi cuccom az elkészítésükhöz, a céges gyártás pedig drága egy-egy panel esetében.
...
Üdv! SMA

Nem akarok reklámot csinálni vagy üzletet rontani, de azért beírom, mert érdemes tudni:
Krizsán Zoltán, Békéscsaba
e-mail : nyak@bekesnet.hu
Én csináltattam már nála NYÁK-ot postai utánvéttel, és nem volt gond sem a határidővel, sem az árral, sem a minőséggel.
Válaszol
Kedves wolkens és Többiek!

Tudsz esetleg irányárat megadni?
Nekem semmi extra nem kell, még a fúrást is megoldom.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves wolkens és Többiek!

Tudsz esetleg irányárat megadni?
Nekem semmi extra nem kell, még a fúrást is megoldom.
Üdv! SMA

Mivel nem én csinálom, a pontos számokat nem tudom. Ha írsz a srácnak, küld egy számoló programot, amibe beírhatod a NYÁK méretét, a darabszámot, a kért határidőt, kiválaszthatod az extra szolgáltatásokat (lakkozás, vegyi ónozás, szita), és a program megmondja, mennyibe fog kerülni.
Válaszol
Kedves Lex!

Küldtem E-mailt.
Üdv! SMA
Válaszol
Mocsingusz, te, mint perfekt trafószakértő!

Hogyan lehet egy ismeretlen teljesítményű (legyen monnyuk hálózati) trafóról megállapítani a névleges teljesítményét köznapi halandónak, aki csak feszültséget-áramot tud mérni rajta? Tehát csak üresjárati (terheletlen) feszültség(szekunder), üresjárati áram (primer), feszültségek-áramok különböző terheléseken, esetleg zárlati áram mérhető (bármely oldalon). Tapasztalataim szerint a vasmagkeresztmetszet alapján csak saccolni lehet, mert a vas egyéb tulajdonságait nem ismered.

Kisebb trafókkal kísérleteztem illen értelemben. Felvettem illen feszültség-áram görbét (szekunder oldalon), ami érdekes módon szép egyenes lett az üresjárati feszültség és a zárlati áram közti pontokon. Ebből a P=U*I segíccségével könnyen belátható, hogy a max. teljesítmény Iz/2-nél, azaz Uü/2-nél van. Ez viszont nyilván jóval túl van a névleges (korlátlan ideig használható) értéken, tartósan nem viseli el. Meghatározható valamelyik áram/feszültség érték %-ban, mennyi a névleges? Vagy más módszert kell alkalmazni?
Válaszol
Kedves h_jozsi és Többiek!

Bár nem engem kérdeztél, de kb. jól szómoltál. Smile

Lex!
Ma nagyon kreatív voltam, elküldtem néhány rajzot, ha sikerült, akkor még meg is érkezik, csak nem tudom, milyen méretezésben. ( Hát ez az! A fene ebbe a sokféle rajzolvasó és egyéb programba, hogy nem lehet egy rajzot egyszerűen sem megcsinálni, sem menteni, küldeni. Állandóan ezekkel szívok! )
Üdv! SMA
Válaszol
SMA!
Megkaptam, válaszoltam is. Első kérdés, hogy mivel tervezed a rajzokat?

Józsi!
Milyen trafó? EI, M, torroid?
Lex
Válaszol
Bármilyen, amelyik ismeretlen teljesítménnyel kerül a kezedbe, mindegy.
Válaszol
Tudom, hogy írtad, de azért a vasmaghoz megadják a megfelelő teljesítményt mindegyik típusnál. Elvileg a tekercselést ehhez kellene igazítani. Túlméretezni nem nagyon lehet, mert nem fér el a tyúkbél az ablakban. Alulméretezni, meg botorság, mivel egyrészt nagyobb lesz a vas, mint kellene, másrészt anorexiásan nézne ki.
Lex
Válaszol
A kérdés olyan trafóra vonatkozott, amiről nincs SEMMI adat, nemhogy a vas paraméterei, mert azok sem egyformák. Például, az ötvözés alapvetően meghatározza ezeket. Monnyuk nehéz úgy trafót méretezni, hogy csak egy marék vasad van, kevés a keresztmetszet ismerete. Alulméretezni csak azért nem érdemes, mert a nagy vas "elemészti" üresjáratban is annak a jó részét is amire üzemszerűen méretezted, vagyis gyenge lesz a hatásfoka. Az anorexia itt találó ugyan, de mágneses értelemben. Tehát e kérdés az, hogyan lehet elektromosan meghatározni, mi vehető ki ésszerű határon belül egy ismeretlen traffantyúbul.

Túlméretezni meg úgy tudok, hogy a vasat bele kell kalapálni a csévetestbe. .hehe.

Mocsingusz szerintem maj iderittyenti a választ.
Válaszol
Miért lenne ismeretlen a trafó? Szabvány méretek vannak, szabvány adatokkal. Otthon senki se fabrikál trafó vasmagot. A lemez trafólemez, aminek az összetétele adott (Si ötv.). Attól eltérni nem érdemes, mert úgy van jól.Az EI és M magokat melegen hengerlik, az SBK-t hidegen és más az anyaga, de mindegyiknek megvannak a méretezéshez szükséges adatai. Nem lehetne mérnöki munkát végezni e nélkül.
Lex
Válaszol
Nekem van szabványtalan, ismeretlen trafóm.

Azonkívül:

Van egy köteg vasam. Csévetestet tudok csinálni hozzá? Tudok, volt is már rá példa. Mekkora csévetestet csinálok? Amekkorát akarok. Mennyi vasat teszek bele? Amennyi belefér. Tudok valamit a vasról? Nem. Ismertek az ilyen trafó paraméterei? Nem.

A kérdés erről szólt. Mit nem lehet ezen érteni?
Válaszol
A trafó méretei ismertek. Innen, már számítható a terhelhetősége. Van egy köteg vasad? De azoknak is van mérete, tehát tudod a lényeget a vasról. A szabvány trafóknál, adott lemezmérethez többféle szabvány keresztmetszet is van. Ebből lehet számolni az általad nem szabvány méretűre készített trafót is.
Lex
Válaszol
Bizonyára láttál már méretezési segédleteket, táblákat, nomogrammokat vagy akár szoftvert is. Na van egy olyan, ahol a vas mágneses tulajdonságait veszi figyelembe különféle szorzótényezőkkel. Na itt (is) lehet alaposan elbaltázni a dolgot, ha hasraütésszerűen találod ki, milyen értéket választasz. Mert ez egy lemezre sincs ám ráírva. És vas, az van ám százféle, nem csak kettő-három. Találkoztam olyannal, amit nem lehetett megkülönböztetni a közönséges lemeztől és olyannal is, ami szinte nem is hasonlított még színében sem a vasra, úgy agyon volt ötvözve ahogy csak lehet mert csillogot mint a kristály. És jó kis trafó lett belülle.

Egyébként, maraggyunk egy kész trafónál, ami legyen ismeretlen. Ez a kérdésem, erre még nincs válasz. Hogy mondod meg, milyen terhelést bír tartósan, hogy világos legyen.
Válaszol
Trafó méretek?
Lex
Válaszol
Nincs méret.

Van pl. egy becsomagolt malomkerék toroid. Letekercseled, hogy hozzáférj a maghoz?
Van egy 200 W-os kínai tengeri herkentyű, benne egy 5 cm-es kiöntött jelzés nélküli trafó. Nem szabványos.

Csak annyit tudsz, hogy hálózati trafó.
Feladat: elektromos méréssel megállapítani, mit tud.
Válasz?
Válaszol
Méret mindig van. A torroidoknak is van szabvány méret soruk. Az egzotikus vackokat meg felejtsd el, de igazság szerint a mérete alapján lehet saccolni is. Ha elektromosan akarsz méregetni, hát csináld!
Válasz: Megnézed, hogy a szabványban lévő azonos (hasonló) méretű trafó mit tud. És kész.
Lex
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég