A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DC 2550 A - Milyen hangvaltot ?
(2013. 10. 24., 19:19)pauer98 Írta:  2000 forintért vettem a párat benne két peremezni való (nem bele való) magassal egy somogyi méllyel és egy működő magassal (a másik mély is menne "valahogy" peremezés után. Hát nem hiszem hogy 15 évesen én dobozt fogok építeni meg hozzá hangváltót, az még messze van, De a célom a felújítás, mert szereztem a régi dolgokat a van egy csomó rádióm, meg minden féle. .hehe.
Amit még be kéne szereznem az egy 2550A mélyhangszóró keret. Ilyet honnan tudnék szerezni?
Köszi!
Üdv.

Szia!
Ne hagyd magad lebeszélni a rendberakásáról. Kedvcsinálónak nézd meg a "Videoton DC2050E, Videoton DC2550A, Videoton DC3011A " topicban a 755-ös hozzászólást. Mit lehet kihozni ezekből a dobozokból az eredeti hangszórókészlettel és feltuningolt váltóval, meg magassal. A keretet csak licitoldalakon vadászva lehet beszerezni, esetleg felsőmaróval fából minta után elkészíteni.
Üdv.
Válaszol
anyagilag nem feltétlen éri meg.
utánépíteni kész tervet lehet hogy olcsóbb, és az is jár közel ennyi kihívással, bár inkább kevesebbel.

de nem lebeszélni akarlak, mindegyik megoldás kíván kreativitást.
Válaszol
(2013. 10. 24., 21:20)DMG Írta:  anyagilag nem feltétlen éri meg.
utánépíteni kész tervet lehet hogy olcsóbb, és az is jár közel ennyi kihívással, bár inkább kevesebbel.

de nem lebeszélni akarlak, mindegyik megoldás kíván kreativitást.

2000 Ft egy pár dobozért, benne a hangszóróknak szükséges szabályos körkivágásokkal, csillapítóanyaggal, váltóval és hangfalcsatlakozókkal (esetleg még selyem előlapokkal is).
Kíváncsian várom, hogy ezt ennél olcsóbban hogyan lehet kihozni szerinted. (Csak költői a kérdés)
Van otthon egy csomó barkácsgépem, volt faanyag a dió előlapnak az egyetlen épül(get)őfélben lévő dobozpárom már több mint két éve készülget, viszont a selejtezésen jutányosan vett bútor anyagát én is asztaloshoz vittem el, mert a 45 fokos vágásokat a kézi barkácsgéppel esélytelen lett volna normálisan megcsinálni. A hangszórókivágások és süllyesztések már házi gyártmányban készültek és az összeragasztás is. Már ezzel bőven túlléptem eddig a 2000 Ft-ot szerintem és mivel az én tudományom itt megállt, azóta is készül máshol a beltartalom (váltó), a hangszórók már régek megvannak. Ha visszakapom még mindig kell küzdenem majd vele, hogy elfogadható kinézete legyen. Ez is egy út, de hosszú, drága és kínlódásokkal teli. Mivel van még "pár" hangfal otthon itt-ott .hehe. ezért én ezt ki tudom várni, Ő szerintem most nem ezt az utat akarja járni, hanem egy gyorsabbat.
Ha eredeti hangszórókat szerez bele lentre és középre, valamint "ama bizonyos pillébből" tesz a magasakba és a hozzá már meglévő váltóátalakítást is megcsinálja, akkor a 755 hozzászólásban látható átvitelt elérheti viszonylag olcsón és gyorsan ZÉRÓ asztalosmunkával. Ha H2000 garnitúra kerül bele, akkor azzal is előrébb léphet az eredeti állapothoz képest és akkor sem kell dobozt faragni.
Bocsánat, de túl hosszú lett, off vége.
A döntés az ő kezében van.
Válaszol
Persze, de azért más igényekhez megfelelő a DC.... Videoton, és más színvonal mondjuk a 634-es mélyközéppel készült hangsugárzó. Ha követi a tervet, ott nem kell várni, kész a váltó, a doboz, és a többi is, csak újra kell építeni. Viszont biztosan többe kerül, mint 2000Ft. Persze jobban is szól, mint bármelyik DC, bármelyik hangváltóval. Smile De ez természetes, csak az a kérdés, hogy kinek, mire van szüksége.

Persze, megtákolok én bármilyen hangváltót néhány nap alatt, hogy mérsékeljem a gyári hibáit, de ezzel a hangszórókét még nem hoztuk helyre. Épp ezeken a méréseken látszanak a korlátok:
http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=120&pid=29231#pid29231
Legszembetűnőbb, hogy a magashangszórónál egy és aztán még egy egyszerű pille csere után mekkora a változás.

És az is gond, hogy nem tudhatjuk, melyik Videotonban pontosan milyenek a hangszórók. Egészen biztos, hogy nem mindegyik legyártott hangsugárzóhoz jó ez a váltó, mert a hangszórók között időben voltak-vannak eltérések, szóval csak akkor lehetne garantálni az eredményt, ha egyedileg minden egyes példányt újra megmérnék. Smile De ez már azt hiszem irreális. Enélkül is tud sok örömet okozni zenehallgatás közben akár egy Videoton hangsugárzó is, ha találkozik a hallgató ízlésével.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
mondhatjuk úgy is hogy 2000 forintért van két doboza.
a hangváltó -ha mindent ki akarunk hozni belőle- repülne. 3 utashoz szinte biztos hogy drágább lenne a hangváltó mint kétutashoz. lenntre és középre kell szereznie hangszórókat, meg pillét a magasba. nembiztos hogy olcsóbb 4 hangszóró és két pille mint 4 hangszóró.
nem azért írom hogy a kedv elszálljon,
de őszintén szólva...
lapszabászatban megcsinálják a kivágásokat, és a méretre vágást.
nem kell mást barkácsolni csak csavarozni meg szilózni.
kinézetet meglehet oldani kárpittal is.
énnem tettem csillapító anyagot a dobozokba, de nem is hiányolom.

anyagilag nem feltétlen mondanám spórolásnak a felújítást. lehet hogy kicsivel olcsóbbra jön ki, de még az sem biztos.
annyit biztosan tudunk róla hogy kevésbé lesz jó mintha lemásolná a meglevő tervek valamelyikét.
Válaszol
Üdv!
Segítséget szeretnék kérni! Lehet, hogy már írták de én nem találtam. DC 2550 A hangfal
hangváltójában a mély tekercs tönkre ment, számozás nem olvasható rajta. Kérdezném , hogy milyen paraméterű tekerccsel tudom helyettesíteni. A hangváltón 3 db tekercs van.
A választ előre is köszi: Norbi
Válaszol
(2013. 12. 24., 10:08)bobo69 Írta:  Üdv!
Segítséget szeretnék kérni! Lehet, hogy már írták de én nem találtam. DC 2550 A hangfal
hangváltójában a mély tekercs tönkre ment, számozás nem olvasható rajta. Kérdezném , hogy milyen paraméterű tekerccsel tudom helyettesíteni. A hangváltón 3 db tekercs van.
A választ előre is köszi: Norbi

A hangváltó az alábbi dolgokból áll:
Remix C223 3u3 100V kondi, Remix C223 2u2 250V kondi.
A tekercsek számai:
magas: 125
közép: 113
mély: 124

(2013. 10. 25., 8:53)shalafi66 Írta:  "Enélkül is tud sok örömet okozni zenehallgatás közben akár egy Videoton hangsugárzó is, ha találkozik a hallgató ízlésével."

Nos ami azt illeti, teljesen igazad van. Én az Orion HS282-vel is teljesen meg vagyok elégedve(RA6363S), és egy Videoton EA6383S-hez (DC2550A) köthetek több milliós falat is nem sokat változna. Nincs szükségem jobb cuccra, ha készen lesz már annak is örülni fogok. ;-)

-mellesleg már ezzel is őrületbe kergetem a lakásban élőket, a szomszédok meg csak nem mernek szólni-

de a hangerő annyira nem lényeg úgysem hozza ki a maximumot egy 6383as a falakból hiába lett zsírul felújítva, kisebb házibulihoz meg tökéletes.

Áldott ünnepeket kívánok mindenkinek és kellemes zenehallgatást!
:-)
Válaszol
Üdv!
Köszönöm a segítséget de azt is megszeretném tudni, hogy a DC2550A mély:124 tekercset itt az üzletben melyikkel tudom helyettesíteni.( Pl:820 uH 0.8)
Köszönettel:Norbi
Válaszol
Hát azt én meg nem mondom neked, őszintén fogalmam sincs.
Kérdezd meg shalafi-t ő biztosan tud segíteni neked.
Válaszol
Sziasztok!
Van két DC2550A dobozom aminek a mélynyomóit megjavíttattam, mert a szélei elrongyolódtak. A közép összetörve, benyomva a magas leégve, ezeket inkább kukáznám. Az eredeti állapotot nem is szeretném helyreállítani, mert nekem valahogy nem tetszett a hangja. A kérdés tehát az lenne, hogy lehet e kétutas láda belőle. Ha igen milyen magas sugárzót ajánlanátok és ehhez a rendszerhez milyen hangváltót? Gondolom az eredeti hangváltó nem lesz jó a középsugárzó kiesése miatt. Érdemes ezt módosítani vagy másik kell helyette? Ha készen nincs ilyen hangváltó akkor külön tekercsek és kondik is megfelelnek főként ha be tudom őket szerezni itt Pesten a Jászberényi úton. Előre is köszönöm a segítséget.

Szerk: Közben olvasgatom itt a fórumot és látom, hogy nem feltétlenül kell egy egész hangszórót kicserélni, lehet, hogy a pille cseréjével is megfelelő eredményre jutunk. Az eredeti HG 2,5/1628-hoz van olyan pille esetleg ami jó magas hangot ad a HA 25/1038-as mélyhez, vagy inkább egy újra kell cserélni?
Közben találtam a kacatok között két darab MD 40-es kék dómot. Tudom, hogy ez nem Videoton termék de nem tudnátok egy adatlapot adni hozzá? A gugli ma nem akar barátkozni velem. Sad
Válaszol
2utasnak nem lesz jó.
Vedd meg mellé ezeket a közepeket (sokkal jobbak mint a régi)
http://hangszoro.net/index.php/h2000/kozephangszorok/hb10-427-

ezeket a magas alkatrészeket:
http://hangszoro.net/index.php/h2000/hangszoroalkatreszek
(HG 2,5 pille)
közép elé 3,3ohm 5w ellenállás, a magas elé hüm nem tudom próbálgasd (2.2 v 3,3 v 3,9 v 4,7ohm 5w )
http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=10302

Utána örülsz, tapasztalat illetve mérés nélkül nem nagyon lehet csodát művelni. Audiofil így se lesz, de bőven hallgatható.
A belsejében illetve a hangfal és erősítő közti kábelt legalább 2mm cseréld át!

md 40dómról:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=82339
Válaszol
Ezek az ellenállások biztosak? Csak azért kérdezem mert shalafi itt pont fordítva írja.
http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=120&pid=28582#pid28582
A magas elé 3,3 és a közép elé a kisebb.
Nem tudom a doboz belsejében történt e változás jelenleg így néz ki.
http://kepfeltoltes.hu/131228/176174722images_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A középsugárzó tekercsén nem találtam semmilyen jelzést egyik dobozban sem. Érdekelne, hogy mik az eredeti értékeik.
A két pillét Januárban cserélem, de a közép valószínűleg marad későbbre. Az MD 40-es dómokat nem lehetne felhasználni középnek? Az, hogy egy kicsit nagyobbra kell vágni a lukat nem probléma.
Majd el felejtettem az ellenállásokat a szűrő elé vagy közvetlenül a hangszóró elé (a szűrő és a hangszóró közé kell illeszteni?

Szerk: Közben megtaláltam mert itt előttem írták, hogy középre a 113-as számú tekercs van téve. Most már csak az értéke kellene uH-ben.
Válaszol
Shalafi leírását kövesd inkább, ő az agy. Nekem dc 2580 van ugyan ezzel a középpel az előtt 3,3 van. Vegyél ilyet is olyat is, nem drágák, próbálgasd, az ellenállást a hangszóró elé szoktam kötni. Viszont a közepet tuti, hogy fordított polaritással kellene bekötni. A 125 tekercs 390uH, 124 sima 1200uH vasmaggal 1800uH elvileg. 113 nem tudom.
Md 40. Nehéz ügy, nekem nincs annyi tapasztalatom, hogy tippeket adjak vele. 1khz-5khz ig jól használható lenne a közép. A gyári váltóval is szólna biztosan anélkül hogy kinyíd. De hogy jól e????
Ezek közül valamelyk esetleg: (csak hasraütős tipp!!!!!!!)
http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=10205&start=9

Művelődj a témában:
http://subvoice.hu/hangdobozepites/elmelet/hangvalto1/
http://subvoice.hu/hangdobozepites/elmelet/hangvalto2/
http://web.axelero.hu/whiteful1545/crossover2.htm
Válaszol
http://sound.westhost.com/lr-passive.htm

szintén érdemes elolvasni, hogy témánál legyek.

mási, hova lett ez a Shalafi ????
még mindíg nem jött elő, pedig aktuális lenne mán ha jönne, sok a kérdés.
nem tudja valaki mi lelte ?
Válaszol
Shalafi már egy hónapja nem járt erre ahogy a hozzászólásaiból látom, vagy csak a háttérből figyel. Nem akarom privátban vagy mailben zargatni, majd csak előkerül. Köszönöm a linkeket átolvasgatom.
Amit sikerült kideríteni, hogy az eredeti keresztezési frekvencia 5500 és 1200 Hz. Ez alapján még jó is lehet bele az MD40 csak ott megint kérdés lesz, hogy kell e elé ellenállás és mennyi. Na meg ahogy kivettem shalafi ellenállás ajánlata az eredeti hangszórókhoz szól, én meg ugye a magasban is cserélném a pillét és innentől kezdve az is változik.
A DC2550A-ról olvasgatva elég sok baj van a hangváltóval is, lehet, hogy inkább egy újat kellene tervezni, de ahhoz már nem értek.
Várok hátha előkerül a MESTER.
Köszönöm az eddigi segítséget!
Válaszol
Ha esetleg valakinek kellene, van 2 darab ilyenem:
http://hangszoro.net/index.php/h2000/kozephangszorok/hb10-546-

Csak peremezni kell 3ezerért odaadom párját.

HA25-479es mély 1darab, peremezni kell szintén 3ezer.

És egy rossz HG-2,5-464 es magas, mágnes hibás, 500forintért.

Továbbá egy SAL SBV2530 (nem hiszem hogy bárkinek is kéne)

Mind DC2550A ból kiszedve.
Akit érdekel íron PÜ-t.

Shalafi biztos csak a karácsony miatt nem aktív, vagy kitudja Big Grin
Válaszol
(2013. 12. 28., 21:43)Laci64 Írta:  Amit sikerült kideríteni, hogy az eredeti keresztezési frekvencia 5500 és 1200 Hz. Ez alapján még jó is lehet bele az MD40 csak ott megint kérdés lesz, hogy kell e elé ellenállás és mennyi. Na meg ahogy kivettem shalafi ellenállás ajánlata az eredeti hangszórókhoz szól, én meg ugye a magasban is cserélném a pillét és innentől kezdve az is változik.
Köszönöm az eddigi segítséget!

Szia!
Ha az MD40-es változat mellett döntesz, akkor cseréljünk dobozokat..5.
Az utolsó párt én ílyen felállásban vettem. Az Orion közepek mentek egy gyűjtőhöz, én pedig éppen az eredeti állapotába szerezném majd hozni.
Neked nem kell kivágni, nekem nem kell befoltozni. .hehe.
(még az első szériás alukosaras méllyel szerelt a dobozpár)
Üdv.
Válaszol
Szia GARFIELD13!
Köszönöm az ajánlatot. Egyenlőre még csak annyit tudok, hogy januárban kicserélem a magas pilléket, középre viszont most nincs pénzem, az MD40-esek pedig itt vannak elfekvőben. Hogy MD40-esel megvalósítható e és SHALAFI66 tud e nekem váltórajzot tervezni (esetleg alkatrészeket is adni hozzá) valószínű az is jövőre fog kiderülni.
Addig is megpróbálom fejben tartani, hogy van egy ilyen lehetőség is.
Válaszol
(2013. 12. 29., 9:48)Laci64 Írta:  Szia GARFIELD13!
Köszönöm az ajánlatot. Egyenlőre még csak annyit tudok, hogy januárban kicserélem a magas pilléket, középre viszont most nincs pénzem, az MD40-esek pedig itt vannak elfekvőben. Hogy MD40-esel megvalósítható e és SHALAFI66 tud e nekem váltórajzot tervezni (esetleg alkatrészeket is adni hozzá) valószínű az is jövőre fog kiderülni.
Addig is megpróbálom fejben tartani, hogy van egy ilyen lehetőség is.

OK.
Nálam is még később kerül sorra majd az a doboz, mert egy másik 2550-est is össze kell még előtte rakni, meg van még más is, csak az idő kevés.
Üdv.
Válaszol
Valószínűleg csillapítani kellene az md 40 közepet. Arra is 3,3, v 3,9 v 4,7 ohm 5w próbálgatását ajánlom. De egyébként az adatlapon ott md 40 érzékenysége a mély 87-88db körül van a linkelt oldalak közül van olyan ami kínál megoldást (eltérő érzékenység szintezésére. A magas miatt ne aggódj, jó lesz úgy. Váltót úgy látatlanba biztos nem fog neked tervezni senki se, shalafi meg pláne nem.
Én a következőt tenném:
Pille csere, md 40 a doboz tetejére ideiglenesen, hangszórók bekötése mindenféle ellenállás nélkül. Hallgatom. Ha visít a közép és a magas akkor mehet elé 3,3ohm. Ha nagyon visszafog akkor 2ohm csökkentem, ha még mindig rikácsol akkor 3,9 v 4,7 növelem. Közben hallgatom ismert!!!!!!!!!!!!! zenével. (mérés nélkül kb így lehet valamit elérni.
Ha már elfogadható akkor legalább 2mm kábellel kivül belül felszerelem. Majd belevágom a dobozba az md 40 közepet.
Válaszol
(2013. 12. 29., 23:56)darthdenes Írta:  Majd belevágom a dobozba az md 40 közepet.

Nem vág, hanem cserél. .grr.
.hehe.
Válaszol
Azért nem nevezném látatlannak. Smile Eredeti DC 2550A doboz, eredeti HA 25/1038-as mély, az eredeti HG2,5/1628 pilléjét cserélem a most kaphatóra és valószínű, hogy a középnek a nyílását lefedem valamivel és ideiglenesen bekötöm az MD40-et, ha lesz pénzem veszek HB10-427-et. Tehát egy sima felújítás. Szerintem már több mint két ilyet csinált SHALAFI66 így valószínű, hogy a módosított hangváltóterv már rég készen is van. Az már csak az én perverz ötletem ha már itt porosodik a két MD40-es akkor az megfelelne e középnek véglegesen. Ilyet lehet, hogy még nem tervezett, és ezért nem tud pontos megoldást, de mint látható ez sem egyedi ötlet hiszen GARFIELD13-nak pont ilyen dobozai vannak.
Amíg nincs pénzem új középre talán SHALAFI66 is megérkezik és mond rá valamit.
Köszönöm az eddigi segítségeket!
Boldog Új Évet Kívánok mindenkinek!
Válaszol
(2013. 12. 31., 9:11)Laci64 Írta:  Ilyet lehet, hogy még nem tervezett, és ezért nem tud pontos megoldást, de mint látható ez sem egyedi ötlet hiszen GARFIELD13-nak pont ilyen dobozai vannak.

Szia!
Ezeket a dobozokat én járulékos veszteségnek tekintettem anno.
Igazából egy Unitra Merkury-t hirdetett az eladó ezekkel a dobozokkal. Már sokadjára tette fel és az ár is lement rendesen, ezért lecsaptam, mielőtt más viszi el. A Merkury volt a célpont (feketét akarok belőle csinálni majd párnak a másik ezüst mellé). A hangfalak meg jöttek vele.
Az Orion közepek jó helyre kerültek belőle, a magasak helyén lévő másik közép párt meg a zsibvásáron elvitték (a rácsokat nem).
(Így ez egy igencsak középszerű dobozpár volt.) .hehe.
Aztán ha már itt maradt kezdjünk vele valamit. Végül is ez még csak az ötödik pár 2550-es. .hehe.
A biztonság kedvéért ennek sem rendes a mélye, mert a másik alu harmonika pereme mellé ez most műbőrrel ragasztott. Az ismeretlen "mester" lusta volt lekaparni a membrán hátoldaláról a habszél maradékot, ezért a membrán elején ragasztotta...
A közepeknek kb 11 cm-es lett a kivágása a gyári 9 cm helyett és a kör is kicsit krumpli.
Viszont most egymás mellé tettem az alukosaras és a lemezkosaras dobozt és a két mély kivágása szinte egyforma 24-24 cm.
A alukosaras doboza viszont rendes 18-as bútorlap, a lemezkosarasé meg csak 12 körüli.
Az alukosaras váltójához megtaláltam mailben a tekercs adatokat:
"
114: 1000uH
109: 470uH
103: szerintem inkább 108-as szám van rajta, és 390uH
124: alapból 1200uH, ferrittel együtt kb. 2000uH
"
(Ebben négy tekercs van a nyákon, szemben a lemezkosaras három tekercses deszkaváltójával.)
Most a csillapító átköltözik az összerakásra kerülő lemezkosaras dobozpárba (már csak a váltó mod leírást kell megtalálnom hozzá) .hm.
Utána jön majd az alukosaras is, bár alukosaras közepem nincs hozzá, csak lemezkosaras, meg csillapítóanyag is kell bele majd. Így ez sem lesz gyárit megközelítő állapot...
(Ha esetleg valaki tud ipari vatta beszerzési forrást, ahol konténernél kisebb egységben is lehet venni, az írja meg).
És végül BUÉK!

[attachment=312]

Üdv.

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Közben olvasgatom itt a fórumot és próbálok belőle tanulni valamit.
Az adatlapokat összehasonlítva a mély érzékenysége 88dB a középé 90, tehát itt 2dB-t kell csökkenteni, a magas pedig 92, ezért itt 4dB csökkentésre van szükség ami soros ellenállással vagy L paddal oldható meg.
További olvasgatás után azt látom, hogy a falra tolt dobozoknál mély kiemelés jön létre, de nem találtam adatot, hogy ez kb. mennyi lehet. Az én dobozaim a földön (padlószőnyegen) fognak állni a falra tolva. Ez kb. mennyi mély kiemelést hozhat?
Válaszol
van egy másik hatás, amit "ballfesetpp" néven szólítanak.
a kettő ellentétes hatású, és pontosan meghatározni vagy szimulálni nehéz lenne őket.

a megoldás, mérni és hallgatni amikor már a helyén lesz és aszerint kompenzálni.
Válaszol
Én oldalfalanként 6Db mély kiemelésre emlékszem. Ha sarokba tolod akkor még nagyobb a mélykiemelés eliveg 18Db??? Bár ez lehet hülyeség. Ha földön hagyod, akkor lehet nem is kell csillapítani.
Válaszol
ha jól emlékszem -márha, jól emlékszem- , akkor ha egy üres tér közepén lenne, sehol semmi a közelében az a teljes tér.
fél tér ha valamelyik oldala (vagy az alja, vagy a teteje) közelében van egy fal/vagy padló akkor az fél tér. azthiszem az +3 dBL, ha 2 ilyen sík van akkor negyed tér, és +6 dBL, és ha van mgegy akkor negyed tér, és +9 dbL. de lehet rosszul emlékszem.
azonkívül van egy halom visszaverődés ami vagy kioltást, vagy erősítést fog jelenteni.
meg ehhez hozzájön a doboz geometria. Gömb lenne a legjobb, de nyilván az ritka.

ki lehetne sakkozni pontosan papíron is , de túlsok dolgot kéne méregetni és modellezni.
egyszerűbb mérni. Ez minden egyes elhelyezésnél változik, tehát a végleges helyén érdemes csak mérni. Akkor sem akárhol, hanem ott ahol hallgatni fogod.
feltéve ha jó eredményt akar az ember kapni.
aztán a mért eredményt össze kell vetni azzal amit szeretnénk, és utánna lehet okoskodni. Jó esetben elég lehet erősítő bemenetére egy potméter, egy kondi, meg egy ellenállat. És akkor lehet állítgatni.
Hogy a hangerő szabályzó ne tudjon belepofázni a dologba, esetleg lehet ezt két gain=1 műv erősítő közé is dugni.
Válaszol
Ilyesmitől tartottam. Nincs gyakorlatom a hangfalépítésben és így ha az adatlapból indultam volna ki akkor a magas érzékenységét kezdtem volna el csökkenteni pedig így pont a mélyet kell majd. Azt hiszem, ha eljutok odáig akkor úgy kezdem, hogy semmilyen ellenállást nem teszek bele és majd innen indulva próbálgatom.
Ahhoz, hogy mérést végezzek milyen eszközök, programok szükségesek?
Bár csak ezt a dobozt szerettem volna javítani, de ahogy olvasgatom a fórum többi részét arra gondoltam, hogy kellene csinálni egy reflexdobozt 634-ből és HG 2,5-ből. Smile ,de ez már egy másik topik és nem biztos, hogy meg is tudom csinálni amit szeretnék.
Válaszol
634 + hg 2,5 nemjó kombináció helyből.

mély érzékenységén biztosan nem kell csökkentened.
középén kell, meg magasén.

vannak egészen jó kis programok erre, talán
http://audio.rightmark.org/index_new.shtml
ez meg is teszi.

amit írtál, hogy magasat 4 , közepet 2 dBl el csökkented az megfelel.
nincsen azzal semmi baj.
a többi a doboz szélességén múlik, és hogy hova teszed.
ha falnak tolod neki és földön áll akkor ez így stimmelni fog.
azt kell csak észben tartani hogy a fal aminek nekitolod, és a vele szemközti fal közt nagyjából félúton kiltás lesz, nyilván ott el fog menni a mély.
szóval ha oda ülsz hallgatni az nem jó.
amúgy nincsen ezzel a felállítással baj.

olyan sose lesz hogy mindenhol jó hangja legyen.
egy adott tér, adott hangfalak, adott helyen, csak egyetlen legjobb hallgatási pozíció létezik, minden más pozíció más eredményt fog adni.
hogy mennyiben másabbat és miben másabbat az már teljesen modellezhetetlen.
de ez ne vegye el a kedved, minden hangfalra igaz ez, mégse őrültél bele Smile
ezután sem fogsz.
annyira sok a befolyásoló tényező hogy makulátlan hangot úgyse fogsz kapni, semmiből, sehogy. csak kielégítő eredeményre lehet hajtani.
és nem minden számít egyformán.
olyan mint egy autó, olyan "tuning" hogy tömeg csökkentés céljából leveszed a műszerfalról a plüssmacit nem lesz érezhető.
de +50% lóerő meg igen.
ez, hogy tized decibelre egyeztetni a hangszórók hangnyomását , nem érezhető annyira.

azért nem éri meg felújítani ilyen dobozokat, mert alapvetően vannak olyan bajai amit csak úgy lehet javítani (ráadásul jelentős problémák) hogy kicseréled a hangváltót, a hangszórókat, és a dobozt.
ígyvan, nem marad belőle semmi.
ugyanis nemigen szokott stimmelni a doboz a mélyhangszóróhoz, ha mástnem az oldalarányai eleve nem jók. Egy háromutas mindíg komplikálja az életet a kétutashoz képpest. Mert eleve 2 helyen van hangszórók közt átmenet, eleve több a hangforrás, összetettebb a hangváltó is. Mire orvoslod a hiábit annyira hogy utolérjen egy 17634A + Dx 25 kombinációban épített kétutast, addigra nem marad az eredetiből semmi.
anyagilag sem éri meg.

pusztán azért hogy legyen egy , a gyárihoz képpest jobb, ha ez a cél, akkor persze megéri és kell is vele foglalkozni. de ha nem ez a cél akkor fölösleges.

az autós analógiánál maradva olyan mintha versenyautóra fájna a fogad, és egy suzuki swift 1.0 -át kezdenél el tudningolni, hogy utolérj vele egy vr6 os golfot.
ha sikerül is, nemsok suzuki része marad, és többe kerül mint a golf vr6.
ez pont ugyanaz, fűszerezve azzal hogy saját bevallásod szerint sem igen tudod min és hogyan változtass a jobb eredmény érdekében.

vannak fennt kész hangfal tervek, amiket csak lemásolni kell.
jobb eredményre számíthatsz velük mint a restaurálás/tuning dologgal.
ár/érték arányban is jobban jársz.
és nem érhet csalódás a végén.
Válaszol
Köszi DMG, de nem szeretnék versenyautót (dehogynem! Csak hát ugye vannak korlátok pl.: anyagi). Így viszont a doboz kiváló állapotú (már persze nem a jósága hanem a fizikai állapota), a mélyek már régebben javítva lettek, csak a magas pilléket kell cserélni és a középsugárzót, bár már írtam, hogy van középre két MD40, ha ezt véglegesítem akkor elég olcsón kijövök. A "versenyautó" azért nem szükséges mert nem szoktam leülni és csak úgy zenét hallgatni az élvezet kedvéért. Csak szól a zene, járkálok, teszek-veszek, néha leülök. Azért szeretném ha mégse bántaná nagyon a fülemet ezért egy PC hangszóró nem épp megfelelő kategória.
A méréshez köszönöm a progit, ehhez most kellene valami mikrofon is. Ha nem akarok sok ezer forintos mikrofont venni mi a javaslat, és hol érdemes beszerezni? Olvastam, hogy régebben volt elég olcsón SHALAFI66-nak is, de mostanában más dolga van, nem jár errefelé.
Válaszol
bármi megteszi amihez lehetőleg van grafikon , ami hihető is.
panasonic nak voltak egészen tűrhető mikrofon kapszulái.
Panasonic WM-61 , márkaszervízben serintem tudnak adni úgy ezer párszázért.

mennyibe van ez a doboz javítással ?
7500 egy 634 es mékyözép, 6500 körül mozog a magas.
hangváltó sem nagy tétel, 2 fa doboz anyaga készrevágva meg manapság tényleg bagatel.

igazából azt nem szoktam érteni, hogy sokan mondják hogy inkább vesznek mondjuk 10 ezerért egy pár hangfalat, amiben kicserélik a hangváltót, megjavíttatjáj a hangszórókat.
de összeadva, lehet hogy nincsen sok árkülönbség a kettő közt.

anyagi korlátokra hivatkozva a drágább és kevésbé jobb megoldást választani érdekes dolog. valahogy sose értettem a lényegét.
jó persze egy hg 2.5 ös pille ezer pénz alatt van.
de azt is nézem hogy durván 10 ezerbe kerül egy pár ilyen hangfal használtan.
amibe veszel két középhangszórót, ami helyből 5000 körül van.
meg a hangváltóhoz alktarészt.
ez így még ha nagyon barátok vagyunk is minimum 20 ezer, és még semminek nem volt szállítási költsége.
aztán összerakod, és minden igyekezet ellenére sem igen versenyképpes a kész doboztervekközt találhatóakkal.
igen, az nagyjából 40 ezerbe fájt nekem, egy pár. ami soknak hat.
felújítani ey pár 2550 est , és még előtte megvenni , meg a szállítások nagjából azt jelenti hogy cirka 10, talán 15 ezerrel van az többe.
persze ha nem kellett a mélyet javíttatni, meg a magas pilléjét cserélni.
talán a 10 ezer különbség reális is.

ezen az alapon akár vehetsz két szélessávút, abba nem kell hangváltó.
az megvan 20 ból Big Grin

nem kritizálni akarok, csak nemértem a logikáját.
spórolni akarok, ezért veszem a drágábbat, ez nekem nehezen szokott összeállni.
s ma túlsok a szabad időm és túl pihent vagyok.
Válaszol
DMG
Mert rossz a kiindulási alap. Smile A két DC2550A-t 30-40 éve vettem, a mélyeket is több éve már, hogy javíttatni kellett. Most a két magas szorul pillecserére és a helyes hangképhez néhány ellenállás szükséges. Ez 5000Ft alatt van és szól a két MD40-el. Ha nem jó a hangja az MD40-el, akkor veszek két HB10-427-et és 10000Ft-ból kész az egész. De ez meg az "anyagiak topik".
Válaszol
Eddig kicseréltem a magas pilléket és ellenállások nélkül meghallgattam az eredményt. Az a doboz aminek magas hangon kellene harsognia olyan mély hangon pufog, hogy nem győzöm a hangszínszabályzón letekerni a mélyeket. A számolt érték lehet, hogy nagyon jó egy üres térben elhelyezett doboznál, vagy egy süketszobában, de ha valaki tudja, hogy a következő néhány évben hol fogja elhelyezni a dobozt akkor a teret (falakt, stb.) is bele kell számolni. A következő lépés a mélyek csökkentése lesz, csak be kell még szereznem egy marék ellenállást.
Válaszol
ha mély elé teszel ellenállást véletlen, az nagyon rosz kiindulási alap Big Grin
Válaszol
? Miért? Bár én Lpad-ra gondoltam, de hogyan tudnám a rengeteg mélyet másként csökkenteni?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég